هر آنچه که باید در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا بدانید

هر آنچه که باید در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا بدانید

با شنیدن نام ویزا، برخی از افراد ممکن است به این فکر بیفتند که با اخذ پاسپورت، دیگر احتیاجی به اخذ ویزا نیست؛ علاوه بر این برخی دیگر بین پاسپورت و ویزا تفاوتی قائل نمی‌شوند. ویزا به مجوزی گفته می‌شود که با داشتن آن افراد می‌توانند به کشورهای دیگر وارد شوند. این مجوز، مجوزی مشروط بوده و زمانی که شما قصد ورود به کشوری را دارید باید ابتدا آن را اخذ کنید.

برای اخذ ویزای هر کشور، باید با در دستت داشتن مدارک لازم برای ارائه درخواست خود به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا، به نوع ویزایی بستگی دارد که قصد اخذ آن را دارید. هر کشور، فاکتورها و استانداردهای مختلفی را برای اعطای هر یک از انواع مختلف ویزای خود در نظر دارد. در این مطلب سعی ما بر آن بوده است تا شما را با ویزای تحصیلی ایتالیا به طور کاملی آشنا کنیم. در صورت علاقه‌مندی به آشنایی هر چه بیشتر با ویزای تحصیلی ایتالیا، تا انتهای مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

ویزا چیست؟

همان‌طور که گفته شد، ویزا مجوزی مشروط است که با اخذ آن، اجازه ورود به کشور دیگری را خواهید داشت. در برخی از کشورها که پاسپورتی قدرتمند دارند، شهروندان می‌توانند با پاسپورت و بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای بسیاری وارد شوند. همان‌طور که گفته شد، ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی ویزای تحصیلی ایتالیا بپردازیم.

ویزا چیست؟

داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا به شما این امکان را می‌دهد تا به مدت مشخصی در ایتالیا به تحصیل و زندگی بپردازید. بسته به مقطع تحصیلی، شما اجازه اشتغال به صورت نیمه وقت را در ایتالیا خواهید داشت.

به مدتی که طول می‌کشد تا پس از ارائه درخواست اخذ ویزا درخواست شما بررسی و جواب نهایی به شما اعلام شود، مدت زمان صدور ویزای دانشجویی گفته می‌شود. برای اخذ ویزای دانشجویی، باید با مراجعه به سفارت ایتالیا در مصاحبه‌ای شرکت کنید.

برای انجام این مصاحبه و شروع روند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، بهتر است 3 ماه قبل از زمان ترک ایران به مقصد این کشور اقدام کنید. مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا بین 2 تا 3 هفته به طول خواهد انجامید.

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چه مدارکی مورد نیاز است؟

 •  فرم درخواست ویزای ورود
 •  عکس جدید منطبق با استاندارد پاسپورت
 •  پاسپورت با تاریخ انقضای 3 ماه بیشتر از مدت ویزا
 •  ارائه مدارکی مبنی بر اقامت در ایتالیا (رزرو هتل)
 •  اثبات تمکن مالی برای اقامت در ایتالیا
 •  ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره مدنظر در ایتالیا
 •  بیمه درمانی، در صورتی که فرد به موجب موافقت نامه‌ها یا کنوانسیون‌های معتبر با کشور خود، حق دریافت مراقبت‌های بهداشتی در ایتالیا را نداشته باشد.

موارد بیان شده، مدارکی هستند که به هنگام اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و مراجعه به سفارت ایتالیا باید به همراه داشته باشید. اگر برای اول به این کشور وارد می‌شوید، باید حداکثر ظرف 8 روز کاری برای اجازه اقامت در شهری که ساکن هستید در خواست دهید.

گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا چه مراحلی دارد؟

اگر به دنبال مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا هستید، بهتر است با مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا، آشنایی کاملی داشته باشید تا بتوانید به خوبی، این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارید.

گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا چه مراحلی دارد؟

این مراحل شامل:

اگر به کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با جزئیات هر یک از این مراحل علاقه دارید، در ادامه با درنامایگریشن همراه باشید.

اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، اولین قدم در راه مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور است. البته بهتر است برای شفاف سازی هر چه بیشتر بگوییم که متقاضیان تحصیل در مدارس ایتالیا نیز، می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی به این کشور مهاجرت کنند.

شرایط اخذ پذیرش در مدارس و مقاطع مختلف دانشگاهی ایتالیا با یکدیگر متفاوت است. ابتدا بهتر است شرایط خود را سنجیده و یا با مشاورین درنا مایگریشن در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مشورت کنید. در قدم بعدی، باید مرکز علمی‌ای را که قصد دارید در آن تحصیل کنید، انتخاب و طبق زمان بندی‌های انجام شده مدارک خود را به این مرکز ارسال کنید.

اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مراکز علمی ایتالیا شامل موارد زیر هستند:

 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آنها
 •  توصیه نامه
 •  رزومه
 • انگیزه نامه
 •  مدرک زبان انگلیسی
 •  مدرک زبان ایتالیایی
 •  گواهی ارزشیابی مدرک تحصیلی
 •  گذرنامه
 •  طرح تحقیقاتی پیشنهادی
 •  عکس پرسنلی

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نبوده و با وجود امکان ارائه مدرک زبان با تاخیر و پس از اعلام نتایج پذیرش دانشگاه‌ها، (برخی از دانشگاه‌های ایتالیا این امکان را دارند) شما باید مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهید. نوع مدرک زبان، به زبانی بستگی دارد که مقطع قبولی شما به آن تدریس می‌شود.

آماده سازی مدارک

تا به اینجای مطلب، فقط در مورد پیش نیازهای لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را مورد بررسی قرار دادیم؛ اما بهتر است بگوییم پس از موفقیت در اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، شما باید برخی مدارک را جمع آوری و با در دست داشتن آنها برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید.

این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فرم درخواست ویزای ورود
 • عکس جدید منطبق با استاندارد پاسپورت
 •  پاسپورت با تاریخ انقضای 3 ماه بیشتر از مدت ویزا
 •  ارائه مدارکی مبنی بر اقامت در ایتالیا (رزرو هتل)
 •  اثبات تمکن مالی برای اقامت در ایتالیا
 •  ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره مدنظر در ایتالیا
 •  بیمه درمانی، در صورتی که فرد به موجب موافقت نامه‌ها یا کنوانسیون‌های معتبر با کشور خود، حق دریافت مراقبت‌های بهداشتی در ایتالیا را نداشته باشد.

بر همین اساس می‌توان گفت، اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، صرفاً به معنی ورود به این کشور و تحصیل در آن نیست؛ بلکه برای ورود به ایتالیا، باید مرحله دیگری را نیز سپری کنید که تقریباً تعیین‌ کننده‌ترین گام قبل از مهاجرت به ایتالیا خواهد بود. این مرحله، ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و انجام مصاحبه است.

ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با آماده سازی مدارک به صورت کامل و صحیح و انجام مصاحبه بدون مشکل، احتمال ریجکت شدن ویزا بسیار کاهش پیدا می‌کند.

اخذ وقت سفارت و انجام مصاحبه

بدون شک اگر پیگیر امور مرتبط با مهاجرت بوده باشید، نام وقت سفارت را شنیده‌اید. گرفتن وقت سفارت ایتالیا، به دلیل شرایط موجود از طریق پورتالی مشخص و به صورت آنلاین است. شما در زمان تعین شده می‌توانید با مراجعه به این پورتال، وقت سفارت ایتالیا را اخذ کنید.

ممکن است اولین باری که نام مصاحبه دانشجویی سفارت ایتالیا را می‌شنوید، سردرگم شوید. برای رهایی از این سردرگمی، بهتر است بدانید که در این مصاحبه، معمولاً سوالات متداول و یکسانی از مراجعه کنندگان پرسیده می‌شود. بهتر است قبل از ورود به مصاحبه، اندکی در مور سوالات متداول مصاحبه دانشجویی سفارت ایتالیا اطلاعات جمع آوری کنید. برای آشنایی کامل با اخذ وقت سفارت و انجام مصاحبه دانشجویی سفارت ایتالیا، بهتر است به مطلب مصاحبه دانشجویی سفارت ایتالیا در درنامایگریشن مراجعه کنید.

برای ارائه درخواست اقامت در ایتالیا به کدام اداره باید مراجعه کرد؟

همان‌طور که گفته شد، به هنگام وارد شدن به ایتالیا برای بار اول افراد موظف‌اند برای دریافت اجازه اقامت، حداکثر ظرف 8 روز کاری درخواست خود را ارائه دهند. افراد برای ارسال درخواست اقامت، می‌توانند به اداره پست این کشور مراجعه کنند.

برای ارائه درخواست اقامت در ایتالیا به کدام اداره باید مراجعه کرد؟

با مراجعه به اداره پست شهر محل اقامت، به شما یک کیت ارائه می‌شود که حاوی فرم درخواست اقامت است. با تکمیل این فرم و داشتن مدارک مورد نیاز می‌توانید درخواست اقامت خود را ارسال کنید.

پس از طی کردن مراحل بیان شده، اداره پست رسیدی را به شما ارائه می‌دهد که آن تاییدی بر ثبت درخواست اجازه اقامتتان است. در مرحله آخر این روند، برای این که اجازه اقامتتان آماده است یا خیر باید از طریق مقر پلیس شهر اقامت پیگیر در خواست خود باشید.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چه قدر هزینه دارد؟

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، 50 یورو برای هر فرد هزینه دارد. این هزینه، هزینه‌ای است که برای رسیدگی به درخواست ویزا و انجام عملیات اداری آن دریافت می‌شود. معمولاً این مبلغ بر اساس واحد پولی کشوری که در آن درخواست ارائه می‌شود محاسبه و دریافت می‌شود.

آیا با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا امکان اقامت در این کشور بعد از اتمام تحصیل وجود دارد؟

بله. بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا، شما تقریباً 12 ماه اجازه اقامت در این کشور را خواهید داشت. در این مدت مجاز خواهید بود تا در ایتالیا زندگی کنید، در تمامی کشورهای حوزه شینگن به دنبال کار گشته و مشغول به کار شوید و یا به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا یا سایر کشورها باشید. در صورت داشتن شرایط (کار پیدا کردن و یا اخذ پذیرش دانشگاه در ایتالیا) اقامت شما در این کشور تمدید خواهد شد.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دارای شرایط سنی است؟

خیر. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا معمولاً هیچ گونه محدودیت سنی‌ای ندارد. محدودیت‌های سنی موجود، معمولاً به هنگام ارسال درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایتالیا بررسی می‌شوند.

آیا داشتن گپ تحصیلی، در اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تاثیر منفی دارد؟

تنها زمانی می‌توان گفت گپ تحصیلی، تاثیر منفی در اخذ روند پذیرش ندارد که بتوانید با ارائه مدارکی مستحکم، دلیل ایجاد فاصله بین دو مقطع خود را توجیه کنید. اثبات اشتغال در شغلی مرتبط با زمینه تحصیلی و یا وجود دلایل منطقی و قوی برای ایجاد فاصله تحصیلی، جزو واردی هستند که از طریق آنها می‌توانید گپ تحصیلی را توجیه کنید.

میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی چقدر است؟

میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، تقریباً 6000 یورو است. این هزینه، برای آن است که دولت ایتالیا از توان مالی شما برای تامین هزینه‌های زندگی خود در سال اول زندگی در این کشور را دارند. برای اثبات تمکن مالی، شما باید صورت حساب بانکی خود یا سرپرستتان را به سفارت ایتالیا ارائه دهید.

آیا برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی است؟

بله. همان‌طور که در قسمت مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به آن اشاره شد، گواهی تمکن مالی، یکی از اصلی‌ترین موارد مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا است.

آیا برای اخذ وقت سفارت باید هزینه پرداخت کنیم؟

خیر. اخذ وقت سفارت کاملاً رایگان بوده و تنها در صورتی که از خدمات مشاوره‌ای سازمان‌های مهاجرتی استفاده کنید، ممکن است هزینه‌هایی از شما دریافت شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید چقدر هزینه پرداخت کنیم؟

هزینه مورد نیاز برای پردازش و بررسی درخواست شما به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا 50 یورو است که معمولاً معادل ریالی آن از افراد دریافت می‌شود.

سخن آخر

تا به اینجای مطلب، سعی ما بر آن بوده است تا با بررسی جنبه‌های مختلف ویزای تحصیلی ایتالیا، شما را به طور کامل با این مبحث آشنا کنیم. اگر علاقه‌مند هستید تا با سایر موارد مرتبط با تحصیل در ایتالیا نظیر اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، هزینه تحصیل در ایتالیا و اقامت دائم ایتالیا از طریق تحصیل آشنایی پیدا کنید، می‌توانید به مطالب نگارش شده با همین عناوین در سایت درنامایگریشن مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

نظرات 2

نظر دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه که باید در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا بدانید»

 1. سلطان حسین رحیمی

  سلام من میخواهم در یکی از دانشگاههای ایتالیا که هزینه اش کمتر باشه تحصیل کنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*