🇨🇦 مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

[flexy_breadcrumb]

آیا به دنبال مقصدی هستید که برای مهاجرت با اهداف مختلف گزینه مناسبی به حساب برود؟ در این صورت توصیه می‌کنیم توجه ویژه‌ای به کانادا داشته باشید. این کشور به دلیل امکانات رفاهی متنوع، اقتصاد قدرتمند، وضعیت کاری قابل قبول و آموزشگاه‌ها و موسسات علمی معتبر و شناخته شده همواره مورد توجه افراد بسیاری از سراسر جهان بوده است. در صورتی که می‌خواهید با مهاجرت تحصیلی به کانادا زمینه رسیدن به موفقیت‌های بزرگ در حیطه‌های مختلف را برای خود فراهم نمایید، بهتر است قبل از تصمیم گیری نهایی با موضوعات مختلفی پیرامون اقدام بیان شده آگاهی پیدا کنید.

ما در سازمان مهاجرتی درنامایگریشن برای آن که به شما در مسیر پیش روی خود کمکی کرده باشیم، دست به نگارش این مقاله زده‌ایم و در آن به بررسی موضوعاتی مختلف و مهم پرداخته‌ایم؛ پس اگر به دنبال داده‌هایی به روز پیرامون مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید، تا انتها با ما همراه باشید، در این مقاله ما به بررسی جزئیات یکی از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به کانادا یعنی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا یکی از بهترین اقداماتی می‌باشد که می‌توانید برای آن ویزای موقت کشور مورد بحث را به دست آورید. اولین و مهم‌ترین کاری که قبل از هر اقدامی باید انجام دهید، آشنایی پیدا کردن با شرایط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است. اگر پس از به دست آوردن اطلاعاتی تقریباً کامل پیرامون موضوع بیان شده به این نتیجه رسیدید که می‌توانید تمامی پیش نیازهای ممکن را فراهم نمایید، توصیه می‌کنیم مسیر پذیرش گرفتن از موسسات آموزشی را آغاز نمایید.

هر یک از مراکز علمی برای آن که به دانشجویان اجازه سپری کردن برنامه‌های مختلف را بدهند، چارچوب‌های خاص خود را دارند. اگر بتوانید مجوز اقامتی مربوطه را برای شرکت در دوره‌ای قابل قبول دریافت کنید، از مزایای مختلفی بهره‌مند خواهید شد. استفاده از بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مالی، خوابگاه‌هایی مجهز، آزمایشگاه‌ها و کلاس‌های درس پیشرفته و مواردی از این قبیل تنها بخشی از مزیت‌هایی هستند که در اختیارتان قرار می‌گیرند.

مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا، با توجه به قوانین آموزشی استان محل تحصیل شما متفاوت است. اما در بیشتر استان‌ها، به این صورت است:

 •  مقطع ابتدایی از 5 تا 11 سالگی و پایه‌های اول تا ششم.
 •  مقطع راهنمایی junior secondary از 12 تا 14 سالگی و پایه‌های هفتم تا نهم.
 •  مقطع دبیرستان senior secondary از 15 تا 17 سالگی و پایه‌های دهم تا دوازدهم.
 •  لیسانس: بعضی از دانشجویان بعد از کالج وارد این دوره می‌شوند و بعضی بلافاصله بعد از پایان دبیرستان. گرفتن ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در این مقطع، نیازمند داشتن معدل خوب و نمره‌ی زبان حداقل آیلتس 6.5 است. هزینه‌ی تحصیل در این دوره برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً بین 5000 تا 7000 دلار است.
 • فوق لیسانس: به دلیل اعتبار و رنکینگ بالای دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مختلف مقطع کارشناسی ارشد و تنوع رشته‌ها، معمولاً دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، این مقطع را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

به جز موسسات و دانشگاه‌های خصوصی تقریباً 96 دانشگاه در کانادا، در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرند. شما می‌توانید فوق‌لیسانس را به صورت تحقیقاتی (research) و تدریسی (course-based) بگذرانند.

دوره‌های تحقیقاتی مقدمه‌ی ورود مستقیم به دوره‌ی دکتری هستند. نمره‌ی زبان لازم برای دانشگاه‌های سطح بالای کانادا، مثل تورنتو، آیلتس 7 است. بعضی از دانشگاه‌ها هم با نمره‌ی آیلتس 7.5 دانشجو می‌پذیرند.

شهریه دانشگاه‌ها در این مقطع حدود 16000 تا 17000 دلار است که شما می‌توانید با انواع فاندها، گرنت‌ها و اسکالرشیپ‌هایی که از طرف دانشگاه، استاد یا دولت ارائه می‌شوند، بخشی از این شهریه را کم کنید. شهرهای پرطرفدار در این مقطع، ونکوور، تورنتو، مونترال و کبک هستند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

آیا می‌خواهید دوره آموزشی مد نظر خود را در کشوری سپری نمایید که اعتبار دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آن زبان زد خاص و عام باشد؟ در این صورت توصیه می‌کنیم توجه ویژه‌ای به کانادا داشته باشید. اگر بتوانید ویزای مربوطه را به دست آورید، این شانس در اختیارتان قرار خواهد گرفت که زمینه مورد نیاز برای ورود به بازار کار جهانی و یا پذیرش گرفتن از موسسات برتر برای مقاطع بالاتر را برای خود فراهم نمایید. با توجه به توضیحاتی که تا کنون ارائه کردیم، بدون شک مهاجرت تحصیلی به کانادا نظر شما را هم جلب کرده است.

این اقدام مانند سایر مسیرهای موجود مانند سرمایه گذاری یا کاری چندین ویزا ندارد و تنها با گرفتن ویزای تحصیلی کانادا مجاز به انجام آن خواهید بود. برای آن که بتوانید مجوز اقامتی مورد بحث را به دست آورید باید ابتدا با مسیر پیش رو برای مهاجرت، شرایط و مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها و موارد مختلف این چنینی به دست آورید. در ادامه با هدف تشریح موضوعات بیان شده قسمت‌های مختلفی را آماده کرده‌ایم؛ پس آنها را از دست ندهید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

همان‌طور که در بخش قبلی بیان کردیم، ویزای تحصیلی کانادا بر خلاف بیشتر مجوزهای اقامتی دیگر دارای انواع مختلفی نیست. از آنجایی که دانش آموزان زیر 18 سال و دانشجویان می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به کانادا از این مجوز اقامتی استفاده نمایند، در برخی از منابع بر اساس این تفاوت دست به تقسیم بندی زده شده است.

اگر بتوانید از مدارس کشور مورد بحث پذیرش بگیرید، در اصطلاح باید برای سپری کردن دوره مد نظر خود سراغ ویزای دانش آموزی بروید. معمولاً حداکثر افراد زیر 18 سال می‌توانند در این روند عملکردی موفقیت آمیز داشته باشند. ویزای دانشجویی هم برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا به تحصیل بپردازند و توانسته‌اند از مرکزی مورد قبول اداره مهاجرت پذیرش بگیرند.

مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا

بررسی مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا را می‌توان به عنوان یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی برای کسانی که واجد شرایط استفاده از آن هستند به حساب آورد. در صورتی که شما عزیزان نیز قصد آشنایی و استفاده از این روش را دارید بهتر است اطلاعاتی در ارتباط با موضوعات مرتبط با آن، شرایط و مدارک مورد نیاز، مزایا مختلف این کار و مواردی از این قبیل کسب کنید.

دانشگاه‌ها و موسسات علمی این کشور دارای امکانات و سیستم آموزشی پیشرفته‌ای هستند و همواره به دنبال آن بوده‌اند تا به عنوان پرچمداران پیشروی در علم و فناوری مطرح باشند. این موسسات برای رسیدن به هدف بیان شده به گونه‌ای عمل کرده‌اند که در رتبه بندی‌های علمی جایگاه‌های مناسبی را به دست آورده‌اند. تحصیل در چنین مراکزی می‌تواند زمینه مناسبی را از نظر آینده شغلی و تحصیلی برای شما فراهم کند. در ادامه و برای آشنایی بیشتر شما با این روند به بررسی جنبه‌های مهم آن خواهیم پرداخت.

اعزام دانشجو به کانادا

اگر به هنگام آشنایی با این روش مهاجرتی با برخی از سازمان‌ها نیز برخورد داشته باشید، بدون شک از این مسئله مستحضر خواهید بود که بعضی از آنها ادعا می‌کنند، اعزام دانشجو به کانادا یکی از خدمات برترشان است. اگر قصد دارید به چنین افرادی اعتماد کنید و مبالغ مختلفی را برای این کار بپردازید، ابتدا باید از میزان اعتبارشان اطمینان حاصل کنید؛ زیرا افراد بسیاری در این میان به دنبال سوء استفاده از علاقه‌مندان اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش با کمترین زحمت هستند.

اگر برای اقدام بیان شده به سراغ مؤسسات معتبر مانند سازمان مهاجرتی درنامایگریشن بروید، ابتدا در جلسه مشاوره رایگان توضیحاتی کلی پیرامون روند پیش رو به شما ارائه خواهد شد و پس از بررسی و مشخص شدن واجد شرایط بودنتان و در صورت علاقه‌مندی شما عزیزان اقدامات مورد نیاز برای اخذ پذیرش از مناسب‌ترین مؤسسات برای شما آغاز خواهند شد.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا یکی از موضوعاتی است که دارای جنبه‌های مختلفی بوده و یکی از مهم‌ترین گام‌های مهاجرت از این روش به حساب می‌رود. اگر شما بتوانید از مراکز آموزشی و علمی کانادا پذیرش اخذ کنید، به معنای تکمیل این روند نبوده و باید در نهایت موفق به دریافت مجوز ورود و اقامت نیز شوید. بسته به سن و مقطعی که قصد سپری کردن دوره‌های آن را دارید، مشخص خواهد شد که استفاده از کدام یک از ویزاهای دانشجویی و یا دانش‌آموزی برایتان مناسب خواهد بود.

در صورتی که تمکن مالی، سلامت پزشکی و نامه پذیرش از مرکز آموزشی را داشته باشید، الزامات ابتدایی طی کردن مسیر مورد بحث را فراهم کرده‌اید. اگر در مقاطع دانشگاهی مشغول به تحصیل هستید، باید از این موضوع مستحضر باشید که می‌توانید از بورسیه‌های مختلف بهره ببرید و در کنار آنها نیز به اشتغال نیمه وقت و به وجود آوردن زمینه دریافت ویزای کاری پس از اتمام دوره و ادامه اقامت بپردازید. آیا به دنبال آشنایی بیشتر با موضوع مورد بحث هستید؟ پس تنها کافی است به صفحه اختصاصی‌اش در همین سایت مراجعه نمایید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست ؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد مهاجرت تحصیلی به کانادا را به عنوان گزینه اصلی خود انتخاب می‌نمایند و برای سپری کردن دوره‌های علمی خود سراغ سایر کشورها نمی‌روند، مزایای متنوع این اقدام است. اشخاصی که می‌توانند از مراکز آموزشی فعال و مورد تایید اداره مهاجرت پذیرش بگیرند تا متعاقباً در مسیر گرفتن ویزای تحصیلی کانادا با مشکل مواجه نشوند، اقامت موقت مقصد مورد بحث را به دست خواهند آورد.

در صورتی که حین آموزش دیدن سعی و تلاش خود را به خرج دهید و دوره خود را با نمرات قابل قبولی به اتمام برسانید، به راحتی می‌توانید مسیر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را هموار نموده و یا وارد بازار کار شوید. داشتن اجازه کار حین تحصیل و استفاده از بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مالی متنوع را می‌توان به عنوان سایر مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا معرفی کرد.

آیا قصد دارید اقامت دائم مقصد مورد بحث را به دست آورید؟ در این صورت باید بگوییم با استفاده از ویزای تحصیلی کانادا شانس آن را خواهید داشت تا پیش نیازهای گرفتن مجوزهای اقامتی کاری را برای خود به راحتی فراهم نمایید و مسیر خود را در کشور بیان شده به طور کلی در انتهای دوره خود تغییر دهید.

مزایای تحصیل در کانادا

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

اگر مطالب مختلفی که پیرامون مهاجرت به کانادا و مسیرهای موجود برای این کار نگارش شده‌اند را مطالعه کرده باشید، در بیشتر آنها به چشمتان خورده است که همواره به اهمیت بسیار زیاد انتخاب مقصدی مناسب اشاره داشته‌ایم. آن دسته از افرادی که می‌خواهند در مهاجرت تحصیلی به کانادا عملکردی موفقیت آمیز داشته باشند، می‌توانند قبل از اقدام برای پذیرش گرفتن از موسسات آموزشی ابتدا با شهرهای آنها آشنایی پیدا کنند.

این اقدام کمک خواهد کرد تا با توجه هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف، بازار کار و شرایط اجتماعی فرد دست به انتخاب مقصد نهایی خود بزند؛ البته ناگفته نماند در صورتی که قصد دارید در برترین مراکز مشغول شوید، باید اولویت بندی شهرهای خود را بر اساس این ویژگی تعیین نمایید. اگر بخواهیم با در نظر گرفتن کلی شرایط گزینه‌هایی را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا پیش رویتان قرار دهیم باید به مواردی مانند تورنتو، کلگری، مونترال، ادمنتون، ونکوور، کبک و اتاوا اشاره داشته باشیم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

رزومه‌ی تحصیلی قوی و نمره‌ی زبان خوب : کشور کانادا دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبری در سطح جهان دارد. به همین دلیل، این کشور معمولاً مقصد تحصیلی دانشجویان ممتاز است. معدل خوب، توصیه‌نامه از طرف اساتید و از همه مهم‌تر، نمره‌ی ‌زبان بالا، شروط عمومی و اصلی مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

تمکن مالی : مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، رایگان نیست. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا از دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ی بیشتری می‌گیرند؛ از طرفی هزینه‌های زندگی دانشجویی را هم در کانادا باید در نظر گرفت. بورسیه، فاند و گرنت در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد؛ ولی، معمولا این بورسیه هزینه‌ها را کاهش می‌دهند و کل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش نمی‌دهند. همچنین برای ورود به این کشور مبلغ مناسبی به عنوان تمکن مالی باید در حساب خود داشته باشید تا بتوانید ویزا بگیرید.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

اگر به شما بگوییم که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، تا آخر عمر وقت دارید، ممکن است تعجب کنید. شما می‌توانید از 12-13 سالگی برای ورود به مدارس کانادایی و تا 23-24 سالگی برای لیسانس، تا 30 سالگی برای فوق لیسانس وارد این کشور شوید. تحصیل در مقطع دکترا در کانادا، شرط سنی ندارد و فرد 40 ساله هم می‌تواند با رزومه‌ی خوب، برای این کار اقدام کند. اما از همه‌ی این‌ها جذاب‌تر، تحصیل در کالج‌های کانادا است که شما در سن پیری هم اگر هوس یادگیری مهارتی را داشته باشید، درهای این کالج‌ها به روی شما باز است.

البته شرط سنی، فقط برای دانشگاه اهمیت ندارد. شما غولی به نام افسر ویزا را هم در مقابل خود دارید که ممکن است از آن شکست بخورید و به دلیل نداشتن سن مناسب، ویزای شما ریجکت شود؛ ولی، این موضوع هم راه چاره‌ای دارد که با مشورت با وکیل و مشاور مهاجرتی، حل‌شدنی است. شرایط سنی تحصیل در کانادا موضوع اول در موفقیت بحث موفقیت و یا عدم موفقیت دریافت ویزای شما نیست اما می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

میزان تمکن مالی برای تحصیل در کانادا

اثبات تمکن مالی لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌های مهاجرت است. دولت کانادا از شما می‌خواهد که دارا بودن هزینه‌ی یک سال تحصیل و زندگی و بلیت رفت‌وآمد به این کشور را اثبات کنید. اگر شرایط شما به شرح زیر باشد، شما باید 27000 دلار پول در حساب خود داشته باشید:

شهریه‌ی دانشگاه، 15000 دلار+هزینه‌ی زندگی برای یک نفر، 10000 دلار+بلیت رفت و برگشت به کانادا، 2000 یورو=27000 دلار

چگونه می‌توان این تمکن مالی را اثبات کرد؟

صورت حساب بانکی، چک تضمینی، حساب بانکی در کانادا به نام خودتان، بورسیه‌ی تحصیلی، پشتیبان مالی روش‌هایی هستند که می‌توانید با آن‌ها میزان تمکن‌مالی‌تان را به دولت کانادا اثبات کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

برای آن که بتوانید در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا موفق باشید، باید دو گام اصلی را پشت سر بگذارید. در مرحله اول افراد ملزم هستند از موسسات آموزشی معتبر فعال در کشور مورد بحث برای سپری کردن دوره‌ای واجد شرایط پذیرش بگیرند. برای این کار هر متقاضی ملزم است اسنادی که مرکز مد نظرش از او می‌خواهد را به طور کامل آماده سازی و ارسال نماید. اولین آیتمی که در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد، آخرین مدرک تحصیلی است.

برای آن که فعالیت‌های علمی، پژوهشی و کاری خود را به هیئت بررسی کننده نشان دهید و نظر آنها را جلب نمایید، آماده سازی رزومه ضروری خواهد بود. توصیه نامه از اساتید قبلی، اسناد و مدارک هویتی، مدرک GRE یا GMAT برای بعضی از دوره‌ها، رسید پرداخت اپلیکیشن فی، انگیزه نامه و مدرک زبان انگلیسی تقریباً اصلی‌ترین مواردی هستند که برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها به آنها نیاز خواهید داشت.

در کنار آیتم‌های بیان شده شما باید فرم‌های درخواست ویزا، رسید پرداخت هزینه‌ها دولتی، گواهی عدم سوء پیشینه، نامه پذیرش دانشگاه و تاییدیه سلامت را برای درخواست ویزا آماده نمایید. توصیه می‌کنیم برای مواجه نشدن با مشکل در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا، با افرادی خبره در این زمینه مشورت نمایید و از آنها راهنمایی بگیرید تا شما را به درستی در زمینه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا راهنمایی کنند.

آیا ارسال اصل مدرک و ریز نمرات تحصیلی برای دانشگاه لازم است؟

یکی از بخش های مهم جمع آوری و ارسال مدارک برای ویزای تحصیلی موضوع مدرک تحصیلی و ریز نمرات می باشد. برای کانادا اصل مدرک شما لازم نیست که ارسال شود ولی ترجمه رسمی مدرک شما لازم است و باید در ترجمه آن دقت کنید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی : مثل همه‌ی دانشگاه‌های انگلیس‌زبان، مدارک معتبر زبان انگلیسی هم در مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، آیلتس، تافل و… هستند. بیشتر دانشگاه‌های کانادا نمره‌ی آیلتس بالای 6.5 یا نمره‌ی تافل بالای 90 می‌خواهند. البته این بستگی به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی شما هم دارد. مثلا دانشگاه یورک، برای رشته‌های علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد، نمره‌ی آیلتس 7.5 می‌خواهد که نمره‌ای هم‌تراز با دانشگاه‌هایی مثل استنفورد، آکسفورد و… است یا دانشگاه تورنتو، با نمره‌ی آیلتس 7 به دانشجویان پذیرش می‌دهد.

اما به طور کلی برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید روی نمره‌ی زبان خود به طور جدی سرمایه‌گذاری کنید. هر چقدر در یادگیری زبان به خود سخت بگیرید، در عوض در انتخاب رشته و دانشگاه دستتان بازتر خواهد شد.

زبان فرانسوی : همان طور که می‌دانید 50 درصد جمعیت کانادا، فرانسوی‌زبان است. دانشگاه‌هایی هم که در شهرهای فرانسوی‌زبان و به‌خصوص ایالت کبک قرار دارند، بیشتر رشته‌ها را به زبان فرانسوی ارائه می‌کنند. اگر قصد تحصیل در رشته‌های فرانسوی‌زبان را دارید، باید مدرک زبان فرانسوی TEF را حداقل تا سطح B2 داشته باشید. این آزمون هم مثل بسیاری از آزمون‌های زبان، در 4 سطح گفتاری، شنیداری، درک مطلب (خواندن) و نوشتن، شما را می‌سنجد.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل

آشنایی با برترین دانشگاه‌های کانادا در سال 2023، برای افرادی که می‌خواهند در مرکزی به ادامه فعالیت خود بپردازند که اعتبار جهانی بالا و امکانات و تجهیزات به روز و متنوعی دارد اهمیت زیادی دارد. بهترین روش کسب اطلاعاتی در این زمینه مراجعه کردن به رنکینگ‌های جهانی‌ای است که توسط سازمان‌های معتبر و شناخته شده انجام می‌شوند. طبق آخرین رتبه بندی QS می‌توان گفت دانشگاه‌های تورنتو،مک گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال، آلبرتا، مک مستر، واترلو، وسترن، کوئینز و کلگری بهترین گزینه‌های پیش روی شما هستند.

فاکتورهایی که معمولاً حین رتبه دهی مورد توجه قرار می‌گیرند شامل فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام شده و به ثمر نشسته، مقالات چاپ شده و امکانات آموزشی و آزمایشگاهی موجود می‌شوند. در انتهای این بخش باید بگوییم از آنجایی که شرایط تحصیلی و ایده آل‌های مد نظر بین دانشجویان مختلف متفاوت هستند، هر فرد برای انتخاب بهترین مراکز علمی هنگام مهاجرت تحصیلی به کانادا باید به وضعیت خود و اهداف مد نظرش توجه زیادی داشته باشد.

بهترین رشته‌ها تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

همان‌طور که می‌دانید، برخی از رشته‌ها بستر آموزشی بهتری را در بعضی کشورها دارند؛ زیرا اهمیت بیشتری برای دولت داشته و توجه زیادی به آنها شده است. از طرفی درآمد مشاغلی خاص هم نسبت به سایرین بیشتر است.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید و می‌خواهید قبل از انتخاب رشته و در کل آغاز فرایند مهاجرتی با موارد بیان شده آشنایی تقریباً کاملی داشته باشید باید بگوییم زمینه‌هایی مانند معماری، پزشکی، حقوق، رشته‌های مهندسی، مدیریت، دارو سازی و حسابداری در دسته بندی مورد بحث قرار می‌گیرند. آیا به دنبال اطلاعات بیشتری پیرامون موارد بیان شده هستید؟ در این صورت بخش‌هایی که در ادامه این مقاله قرار داده‌ایم را مطالعه کنید؛ زیرا توضیحاتی کامل در ارتباط با بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا را در آنها بیان کرده‌ایم.

مهاجرت به کانادا رشته معماری

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان را می‌توان معماری به حساب آورد. اگر قصد دارید به هنگام سپری کردن دوره آموزشی در این زمینه از به روزترین تجهیزات آموزشی بهره‌مند شوید، توصیه ما به شما عزیزان مهاجرت رشته معماری به کانادا است. دانشگاه‌هایی نظیر بریتیش کلمبیا، تورنتو، مک گیل، واترلو، کارلتون و لاوال را می‌توان به عنوان برخی از بهترین مراکز آموزشی برای این زمینه معرفی کرد که در سطح جهان نیز از اعتبار و حسن شهرت بالایی برخوردار هستند. معمولاً به هنگام ارائه درخواست باید اسنادی نظیر گواهی تمکن مالی، اسناد هویتی و تحصیلی، مدرک زبان، رزومه، انگیزه نامه و توصیه نامه را آماده کرده و در ددلاین‌های اعلام شده توسط دانشگاه‌ها آنها را ارسال کنید.

مهاجرت به کانادا رشته حقوق

اگر به فعالیت در زمینه‌های حقوقی بین‌المللی علاقه‌مند هستید، می‌توانید مهاجرت تحصیلی را به عنوان گزینه‌ای بسیار مناسب برای خود در نظر داشته باشید. پذیرش گرفتن در این رشته از دانشگاه‌های کشور مورد بحث می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی را بر روی آینده شغلی‌تان برحای بگذارد؛ زیرا با کمی تلاش می‌توانید به فرصت‌های متنوع کاری دستیابید و راه خود را برای ورود به بهترین دانشگاه‌ها به منظور ادامه تحصیل هموار کنید. در مطلب مهاجرت به کانادا رشته حقوق، به بررسی جنبه‌های مختلفی از این اقدام پرداخته‌ایم. اگر به دنبال اطلاعاتی جامع و موثق در ارتباط با موضوع مورد بحث هستید، بهتر است به آن مراجعه کنید.

تحصیل رشته‌های مهندسی در کانادا

اگر به صورت کلی با بهترین و پردرآمدترین مشاغل جهان آشنایی داشته باشید، بدون شک با نام رشته‌های مهندسی مختلفی مواجه شده‌اید. یکی از روش‌هایی که افراد مختلف با استفاده از آن خود را در بازار کار بسیار گسترده این زمینه از سایرین متمایز می‌کنند را می‌توان ادامه تحصیل رشته‌های مهندسی در کشورهای خارجی دانست.

کانادا یکی از مقاصد محبوب بین دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌رود؛ اگر شما عزیزان نیز به این اقدام علاقه‌مند هستید، بهتر است از این موضوع مطلع باشید که رشته‌هایی نظیر کامپیوتر، مکانیک، برق و نفت برخی از بهترین گزینه‌های پیش رویتان در این کشور به حساب می‌روند. وجود برنامه‌های حمایتی متنوع، امکان کارآموزی و اشتغال و استفاده از خدمات بهداشتی برخی از مزایای جانبی تحصیل رشته‌های مهندسی در کانادا به حساب میایند.

تحصیل MBA در کانادا

Administration Master of Business همواره در بین پردرآمدترین مشاغل جهان قرار دارد. اگر شما عزیزان نیز در زمینه‌های مدیریتی فعالیت دارید و به دنبال آماده سازی بستری مناسب برای زندگی خود از طریق اشتغال با حقوق بالا هستید، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بهترین مسیر پیش روی شما خواهد بود. این رشته که با نام MBA شناخته می‌شود، به چندین صورت مختلف در کشور مورد بحث برگذار می‌شود که از جمله آنها می‌توان به تمام وقت 2 ساله، نیمه وقت، ماژولار، از راه دور و یک ساله اشاره داشت. هر یک از موارد بیان شده برای آن هستند تا علاقه‌مندان به این زمینه آزادی بیشتری در انتخاب دوره مناسب داشته باشند.

اگر قصد تحصیل MBA در کانادا را دارید، بهتر است بدانید که امکان انتخاب از بین گرایش‌های مختلفی نظیر سرمایه گذاری، آموزش و پرورش و دولت، مدیریت منابع و محیط زیست، استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک، مدیریت منابع و محیط زیست، مدیریت کسب و کار داخلی، زنجیره تأمین و مدیریت عملیات، مدیریت و مهندسی صنایع، مدیریت فناوری و مدیریت بازاریابی برایتان فراهم است.

تحصیل پزشکی در کانادا

اگر بخواهیم سه مورد از محبوب‌ترین و پردرآمدترین رشته‌ها را در سطح جهان معرفی کنیم، بدون شک نام پزشکی در میان آنها قرار خواهد گرفت. از آنجایی که داشتن سیستم بهداشت و درمانی پیشرفته با کادری مجرب همواره مورد توجه دولت کشور بیان شده بوده، برای تربیت نیروی کار ماهر و متخصص به منظور دستیابی به این هدف تلاش‌های مختلفی کرده است. یکی از اصلی‌ترین این اقدامات را می‌توان فراهم کردن بستر تحصیلی بسیار پیشرفته دانست.

با توجه به شرایط موجود، تحصیل پزشکی در کانادا می‌تواند هدفی بسیار ایده آل به حساب بیاید. معمولاً متقاضیان ملزم خواهند بود تا در آزمون یا آزمون‌هایی برای اثبات سطح علمی‌شان شرکت کنند. داشتن تسلط بالا بر زبان رسمی کشور و سوابق تحصیلی مناسب نیز سایر شرایط در نظر گرفته شده برای پذیرش دانشجو به حساب میایند. برای اطمینان حاصل کردن از اعتبار مراکز هدف، بهتر است رتبه‌بندی‌های سالانه مؤسسات معتبر و فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت را بررسی نمایید.

تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

یکی از رشته‌های جذاب در ایران و دیگر کشورها، رشته داروسازی می‌باشد و هرساله بسیاری برای تحصیل در این رشته به دیگر کشورها مهاجرت می‌کنند شاید یکی از دلیل این امر سختی قبولی در این رشته در ایران باشد.

تحصیل داروسازی در کانادا در سال‌های اخیر بسیار سرعت گرفته است و این موضوع می‌تواند دلیل بسیاری داشته باشد مانند کیفیت بالای دانشگاه‌ها این کشور مانند دانشگاه‌های: دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه کلگری، دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه لاوال، دانشگاه وسترن است. شما علاوه بر مسیر ساده برای رسیدن به دانشگاه‌های کانادا می‌توانید روی هزینه‌های پایین تحصیل در این کشور حساب کنید و همچنین وجود بستری مناسب برای کار در این کشور به همراه درآمد بالا

اقامت کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

هر چند دانشجویان ایرانی، مهاجرت تحصیلی به کانادا را بیشتر در مقاطع فوق لیسانس و دکتری، انتخاب می‌کنند. مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی، طرفداران خاص خودش را دارد؛ اما بورسیه‌ها و فاندها در این مقطع کم و شرایط پذیرش نسبت به سایر کشورها، سخت‌تر است.

چه چیزهایی شرایط پذیرش در این مقطع را کمی سخت‌تر می‌کند؟

 • نمره آیلتس بالای 6-6.5؛
 • معدل بالای 14-15؛
 • شهریه‌ی بالای تحصیل؛
 • تعداد کم بورسیه‌های تحصیلی

خوشبختانه کانادا شرایطی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است که راحت‌تر وارد این مقطع شوند و بعد از آن هم راحت‌تر و سریع‌تر، اقامت بگیرند. کشور کانادا پر از کالج است. کالج‌هایی که در زمینه‌های مختلف، مهارت‌های متنوعی را به دانشجویان بومی و بین‌المللی یاد می‌دهند. بهتر است در این‌جا شما را تا حدودی با کالج‌ها و شرایطشان آشنا کنیم.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد را می‌توان به عنوان شروع تحصیلات تکمیلی، آغاز بهبود وضعیت شغلی و رسیدن به درجات عالی علمی به حساب آورد. اگر به دنبال دست یافتن به این اهداف هستید بهتر است در انتخاب دانشگاه دقت بسیار بالایی به خرج دهید. دانشگاه‌های کانادا طیف گسترده‌ای از دوره‌های رشته‌های تحصیلی را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای سپری کردن این مقطع به کشور مورد بحث مهاجرت می‌کنند. امکانات آزمایشگاهی مختلف در کنار محیطی آرام برای تحصیل و اساتیدی با بار علمی بسیار بالا از جمله مواردی هستند که باعث جذب دانشجویان بین‌المللی به این مراکز شده‌اند.

با مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی نیز در دسترس دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد که با استفاده از آنها می‌توانید هزینه‌های تحصیل و حتی هزینه‌های زندگی را تأمین کنید. مؤسسات مختلف ممکن است شرایط متفاوتی را برای پذیرش دانشجو در دوره‌های متنوع مد نظر داشته باشند که برای آشنایی با این موارد بهتر است به صفحه اختصاصی دوره در سایت اصلی دانشگاه مراجعه کنید. داشتن سوابق تحصیلی مناسب و مقالات چاپی از جمله مواردی به حساب می‌روند که در پذیرش گرفتن می‌توانند تأثیرات مثبتی داشته باشند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دکتری

اگر به دنبال سپری کردن این دوره در کشور کانادا هستید بهتر است بدانید که دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلفی در این کشور دوره‌های متنوعی را در این مقطع ارائه داده‌اند. اولین و مهم‌ترین گام برای رسیدن به هدف در این مسیر را می‌توان آشنایی با مراکز و دوره‌های ارائه شده دانست. پس از انتخاب مرکزی به عنوان مقصد تحصیلی بهتر است به جست و جو در مورد شرایط پذیرش دانشجو آن هم در دوره مورد علاقه‌تان بپردازید. دوره‌های دکتری در دانشگاه‌های کانادا معمولاً 3 ساله هستند اما ممکن است بسته به زمینه تحصیلی و امور تحقیقاتی که به آن مشغول هستید این مدت زمان تا 6 سال نیز افزایش پیدا کند.

شاید با شنیدن نام دکتری به این فکر افتاده باشید که تنها با سپری کردن دوره کارشناسی ارشد می‌توانید به این مقطع وارد شوید؛ در ارتباط با این موضوع باید عنوان کنیم که برخی از موقعیت‌های خاص در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور ارائه می‌شوند که به عنوان دکتری پیوسته شناخته می‌شوند. دکتری پیوسته به دارندگان مدرک کارشناسی این امکان را می‌دهد تا برای سپری کردن کارشناسی ارشد و دکتری به صورت پیوسته درخواست دهند. بالطبع پذیرش گرفتن در این دوره‌ها نیازمند داشتن شرایطی ایده آل است. زبان تدریس دکتری در اکثر مؤسسات انگلیسی است و برای موفقیت در این مسیر باید به انگلیسی تسلط داشته باشید. برخی از مراکزی که موقعیت سپری کردن دکتری را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند، برای اطمینان حاصل کردن از سطح علمی آنها مصاحبه‌ای برگزار می‌کنند که این مرحله تقریباً آخرین مرحله اخذ پذیرش و به حساب می‌آید.

مراحل مهاجرت تحصیلی کانادا

اگر به دنبال دریافت پذیرش تحصیلی هستید، توصیه می‌کنیم ابتدا بسته به شرایط تحصیلی و اهدافی که برای آینده خود در نظر دارید دانشگاه‌هایی را به عنوان گزینه‌های احتمالی برگزینید. در گام بعدی زمان آن می‌رسد تا اطلاعاتی در مورد مدارک مورد نیاز و شرایط پذیرش گرفتن به دست آورید. در پی انجام اقدامات بیان شده تمامی اسناد تقاضا شده توسط موسسات را آماده کرده و پس از پرداخت اپلیکیشن فی آنها را به همراه فرم پذیرش تکمیل شده آپلود نمایید.

برخی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی یا مصاحبه‌ای را هم برای انتخاب واجدین شرایط در نظر دارند. اگر نیاز باشد که در آن شرکت نمایید، اطلاعاتی پیرامون این موضوع را در صفحه دوره انتخابی مشاهده خواهید کرد یا از طریق ایمیل پس از پذیرش اولیه به شما اطلاع رسانی خواهد شد. اقداماتی که بیان کردیم برای عبور از اولین گام مهاجرت تحصیلی به کانادا بودند.

 پس از طی کردن مسیر بیان شده زمان آن می‌رسد که به سراغ گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بروید. آماده سازی مدارک تعیین شده، پرداخت هزینه‌های بررسی پرونده، ثبت اطلاعات بیومتریک در صورت نیاز و ثبت نهایی درخواست امور کلی‌ای هستند که باید برای دریافت مجوز اقامتی مورد بحث انجام دهید. ممکن است در صورت پذیرفته شدن درخواست از شما تقاضا شود که برای سنجش صلاحیت نهایی در مصاحبه‌ای حضوری شرکت نمایید که چیز خیلی سختی هم نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

آزمون‌های ورودی برای پذیرش گرفتن از موسسات علمی کانادا

یکی از چالش‌هایی که پیش روی علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی به کانادا وجود دارد، شرکت در آزمون‌های ورودی برای پذیرفته شدن در مراکز علمی می‌باشد. در این باره باید بگوییم که چنین پیش نیازی توسط تمامی دانشگاه‌ها تعیین نشده است.

آن دسته از افرادی که می‌خواهند در بعضی از رشته و موسسات علمی تحصیل نمایند، باید برای اثبات توانایی‌های علمی خود در تست‌هایی خاص شرکت نمایند تا در صورت کسب نمراتی قابل قبول با درخواستتان موافقت شود. اگر بخواهیم با ذکر مثالی به طور تقریباً کامل این موضوع را برایتان تشریح کنیم، باید بگوییم علاقه‌مندان شرکت کردن در رشته‌های پیراپزشکی باید در آزمون MCAT شرکت نمایند و نمره قبولی از آن بگیرند.

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

خوابگاه‌های دانشجویی و استفاده از آنها مزیت بسیار بزرگی برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌روند. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، بدون شک می‌خواهید تا با به دست آوردن اطلاعاتی در این زمینه با خیالی راحت‌تر وارد عمل شوید. مراکز آموزشی کشور مورد بحث برای آن که بتوانند شرایطی مناسب فراهم نمایند تا پذیرفته شدگان با حداقل دغدغه ممکن به تحصیل بپردازند و تمامی تمرکزشان را بر روی یادگیری بگذارند، اقامتگاه‌هایی با امکانات کامل را برای آنها تدارک دیده‌اند.

ظرفیت موجود و سیاست‌های تعیین شده برای ارائه آنها به افراد بسته با دانشگاه متفاوت هستند؛ به همین سبب هم نمی‌توان در موردشان به طور تخصصی اظهار نظر کرد. در کل باید بگوییم معمولاً اولویت برای اختصاص خوابگاه با دانشجویان بین‌المللی و بعضاً جدیدالورود است. نزدیکی به محل تحصیل، حذف یا کاهش قابل توجه هزینه‌های رفت و آمد به کلاس‌ها، امکانات متنوع، قیمت پایین‌تر نسبت به اجاره آپارتمان و داشتن سلف غذا خوری بعضی از مزیت‌های محیط‌های مورد بحث هستند.

بیمه سلامت دانشجویان در کانادا

استفاده از خدمات درمانی بدون بیمه در کشورهای خارجی معمولاً هزینه‌های زیادی را برای دانشجویان به همراه دارد. برای آن که دولت از مواجه نشدن این افراد هنگام نیاز به سرویس‌های بیان شده با مشکل اطمینان حاصل کند، شرطی قرار داده که بر اساسش آنها باید از بیمه خدمات درمانی شرکتی قابل قبول استفاده نمایند. معمولاً دانشگاه‌ها برای کمک به دانشجویان و کمتر کردن زحمتشان، هزینه‌ای را برای سرویس مورد بحث از آنها اخذ می‌کنند که بر روی شهریه اعمال می‌شود. این بیمه‌ها تمامی زمینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را پوشش نمی‌دهند؛ به همین سبب هم شاید بخواهید از برنامه‌های تکمیلی استفاده نمایید که مخارجی جداگانه را برایتان به همراه خواهد داشت.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی یکی از موارد بسیار مهم برای تصیم گیری در رابطه با تحصیل در کشور کانادا است که به صورت تقریبی به آن میپردازیم که البته به عوامل بسیاری بستگی دارد اما حدودا معادل ارقام زیر می شود:

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

 • رشته‌های علوم انسانی : 5000-6000 دلار کانادا
 • رشته‌های فنی و مهندسی: 20000-21000 دلار کانادا
 • پزشکی و دندانپزشکی: 14000-21000 دلار کانادا
 • رشته‌های تجارت مدیریت: 6000-7000 دلار کانادا

هزینه تحصیل فوق لیسانس در کانادا

17000-18000 دلار کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا برای سال 2023

بعضی از افراد بر این باورند که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا شامل شهریه و مخارج زندگی فردی می‌شود. از آنجایی که قسمت اول را تقریباً به طور کامل در بخش قبلی مورد بررسی قرار دادیم، زمان آن رسیده تا به سراغ بخش دوم برویم. همان‌طور که می‌دانید سبک زندگی اشخاص مختلف با یکدیگر متفاوت است.

برای آن که به شما عزیزان کمک کنیم مخارج خود را هنگام سپری کردن برنامه مد نظرتان محاسبه کنید و تصمیمی نهایی در مورد مهاجرت تحصیلی به کانادا بگیرید، جداولی را در ادامه این قسمت قرار خواهیم داد. داده‌های موجود در هر یک مربوطه به هزینه‌های انجام امور اصلی و ضروری زندگی هستند و بر اساس اطلاعات اعلامی ساکنین شهرهای مختلف جمع آوری شده‌اند.

رستوران

میانگین هزینه‌ها

بازه تغییرات قیمت‌ها

یک وعده غذایی در رستورانی ارزان

22.00 C$

15.00-40.00

سه وعده غذایی برای 2 نفر در رستورانی معمولی

90.00 C$

60.00-155.23

مک میل در مک دونالد یا غذای ترکیبی مشابه در سایر رستوران‌ها

12.99 C$

11.00-15.00

کاپوچینو معمولی

4.81 C$

3.00-7.00

نوشابه کوچک

2.54 C$

2.00-4.00

آب معدنی کوچک

2.12 C$

1.50-3.00

سوپر مارکت

میانگین هزینه‌ها

بازه تغییرات قیمت‌ها

هر لیتر شیر

2.77 C$

1.45-5.00

یک قرص نان 500 گرمی

3.29 C$

2.00-5.90

یک کیلوگرم برنج

4.43 C$

2.00-8.93

12 عدد تخم مرغ

4.31 C$

2.79-6.00

یک کیلوگرم پنیر محلی

14.74 C$

7.00-35.00

یک کیلوگرم فیله مرغ

14.91 C$

7.00-24.00

یک کیلوگرم گوشت قرمز

18.24 C$

8.82-30.00

یک کیلوگرم سیب

5.10 C$

2.00-8.38

یک کیلوگرم موز

1.87 C$

1.00-4.00

یک کیلوگرم پرتقال

4.78 C$

2.00-9.25

یک کیلوگرم گوجه فرنگی

5.01 C$

2.00-8.80

یک کیلوگرم سیب زمینی

3.22 C$

1.00-6.00

یک کیلوگرم پیاز

3.29 C$

1.10-5.90

آب معدنی خانواده

2.29 C$

1.00-4.00

حمل و نقل

بازه تغییرات قیمت‌ها

میانگین هزینه‌ها

بلیط یک طرفه

3.25 C$

2.50-4.00

بلیط حمل و نقل عمومی ماهانه

100.00 C$

70.00-156.00

تعرفه نرمال استفاده از تاکسی

4.25 C$

3.50-7.00

هر کیلومتر استفاده از تاکسی

2.00 C$

1.60-4.00

هر لیتر بنزین

1.60 C$

1.36-1.89

خرید لباس و کفش

میانگین هزینه‌ها

بازه تغییرات قیمت‌ها

شلوار جین

72.74 C$

35.00-118.00

پیراهن تابستانی

51.02 C$

25.00-85.00

کفش معمولی برای دویدن

112.17 C$

70.00-160.00

کفش چرم مجلسی مردانه

140.60 C$

80.00-225.00

اجاره آپارتمان

میانگین هزینه‌ها

بازه تغییرات قیمت‌ها

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

1,681.23 C$

1,069.50-2,678.24

آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

1,453.69 C$

891.67-2,224.45

آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

2,728.33 C$

1,416.67-4,691.94

آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

2,363.36 C$

1,412.67-3,670.69

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج

فرقی نمی‌کند که سن شما چقدر است، در هر صورت می‌توانید برای پذیرش گرفتن از کالج‌های این کشور وارد عمل شوید؛ اما معمولاً افراد پس از اتمام دوران دبیرستان خود دست به اقدام بیان شده می‌زنند. وجود مزایای بسیار نظیر امکان اشتغال، دوره‌های متنوع با بازه‌های برگزاری متفاوت، هزینه به نسبت پایین، کیفیت بالای زندگی و آموزه‌های ارائه شده و تنوع زبانی و فرهنگی را می‌توان به عنوان برخی از مزایای این کار به حساب آورد. در صورتی که بتوانید دوره پذیرفته شده را با نمرات مناسبی به اتمام برسانید، زمینه ورود خود به دانشگاه‌های برتر جهان و بازار کار را فراهم خواهید کرد.

اگر بخواهیم برخی از بهترین گزینه‌های پیش روی متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج‌های این کشور را معرفی کنیم، باید به مواردی نظیر مدرسه زبان دانشگاه کویین، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، کالج سنکا، کالج کمبرین، کالج کانادور و کالج الگانکویین اشاره کرد. آیا نگران هزینه‌های سپری کردن دوره‌های آموزشی در این مؤسسات هستید؟ پس بهتر است به این موضوع اشاره کنیم در کنار امکان اشتغال، می‌توانید از بورسیه‌های ارائه شده نیز استفاده کنید.

کالج‌های کانادا

آیا مهاجرت تحصیلی به کشور مورد بحث گزینه‌ای جذاب برای شما به حساب می‌رود؟ در این صورت نباید از کالج‌های کانادا غافل شوید. موسساتی با ساختار نزدیک به دانشگاه‌ها که دوره‌های متنوعی را برای آماده سازی و افزایش سطح علمی علاقه‌مندان آن هم به صورت کوتاه مدت ارائه می‌کنند با این نام شناخته می‌شوند. به هنگام آماده سازی مدارک برای ارائه درخواست پذیرش باید اسنادی نظیر پاسپورت و انگیزه نامه را به همراه مدارک تحصیلی و ریزنمرات ترجمه شده گردآوری کنید.

آیا در گرفتن مدرک زبان معتبر برای ورود به دانشگاه‌ها و یا سایر مؤسسات با مشکل مواجه هستید؟ در این صورت می‌توانید در دوره‌های آموزشی مرتبط با این زمینه شرکت کنید. اگر بتوانید آزمون‌های نهایی را با موفقیت به اتمام برسانید، با مدارک اخذ شده هیچ مانعی بر سر راه شما باقی نخواهد ماند.

انواع دوره‌های کالج در کانادا

دوره‌ی دیپلم (Diploma)

 • دیپلم دوساله DEC : این دوره هم می‌تواند پیش‌زمینه‌ی ورود شما به دانشگاه و شروع مقطع لیسانس باشد و هم ورود به بازار کار.
 • دیپلم AEC : این دوره برای متقاضیانی است که دوست دارند سریع و بلافاصله، جذب بازار کار شوند.
 • دیپلم DEP : دوره‌ای است که 600 تا 800 ساعت کارآموزی دارد و بعد از آن متقاضیان می‎توانند وارد بازار کار شوند.

دوره‌ی سرتیفیکیت (Certificate) : این دوره هم دو ساله است و رشته‌ها و مهارت‌های مختلفی را ارائه می‌کند؛ از معماری و طراحی گرفته تا یادگیری سخت‌افزار کامپیوتر، رانندگی کامیون و… .

دوره‌ی Post Bachelor (PBD) : پیش‌نیازهای اصلی لیسانس در این دوره ارائه می‌شوند. به همین دلیل به Graduate Diploma معروف است. این دروه بیش از 40 رشته دارد. برای تحصیل در رشته‌های آمار، اقتصاد، MBA، کامپیوتر، مکانیک، علوم اجتماعی و… می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید.

مزایای تحصیل در کالج قبل از ورود به مقطع لیسانس چیست؟

هزینه‌ی کمتر : هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا ممکن است تا 25000 دلار در سال هم برسد؛ اما دوره‌های دو‌ساله‌ی کالج به شما کمک می‌کنند که این هزینه‌ها کم شوند. هزینه‌ی کالج در کانادا تا 14000 دلار است؛ البته رقم دقیق آن بستگی به رشته و دانشگاه شما هم دارد و ممکن است خیلی کمتر از این حرف‌ها باشد. مثلا فرض کنید که شما قصد تحصیل در رشته‌ای را دارید که 15000 دلار شهریه سالانه دارد.

اگر بخواهید 4 سال در دانشگاه این شهریه را بپردازید، باید 60000 دلار هزینه کنید؛ اما، در عوض شما می‌توانید 2 سال اول را به کالج بروید و همین رشته را در دوره‌های Post Bachelor بگذرانید و نصف این شهریه را هم بپردازید. بعد از فارغ‌التحصیلی از کالج، دو سال باقی‌مانده را در دانشگاه بگذرانید و به همین راحتی شهریه خود را تا حد زیادی کاهش دهید. به همین دلیل، تحصیل در کالج، یکی از روش‌های مورد علاقه‌ی ایرانی‌هاست.

یادگیری مهارت و پیداکردن کار : همان طور که متوجه شدید، کالج‌ها بیشتر بر یادگیری عملی و مهارت‌های دانشجویان تمرکز دارند تا دانش نظری. کالج‌ها شبیه به دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران هستند. شما در کالج، می‌توانید از دوره‌های دانشگاهی تا آرایشگری و آشپزی را یاد بگیرید و به سرعت وارد بازار کار کانادا شوید. ورود به بازار کار کانادا و پرداخت مالیات، امتیاز بزرگی برای گرفتن اقامت دائم است.

تحصیل در دوره‌های فنی حرفه‌ای در کانادا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای یکی از مسیرهای دیگر پیش روی علاقه‌مندان مهاجرت به این کشور هستند. در این نوع آموزش بیشتر بر روی مهارت‌های عملی تمرکز می‌شود تا از این طریق نیروی کار ماهر برای رفع نیازهای مختلف آموزش داده شود. آیا به دنبال آن هستید تا پس از سپری کردن دوره‌های مورد بحث به اقامت در کانادا ادامه دهید و وارد بازار کار آن شوید؟

در این صورت بهتر است به سراغ برخی رشته‌ها نظیر جوشکاری، مدیریت، شبکه کامپیوتری و سایر مواردی بروید که در مطلب تحصیل در دوره‌های فنی و حرفه‌ای کانادا به آنها اشاره شده است. به هنگام شروع روند مورد بحث، باید به نکته‌ای توجه داشته باشید که آن چیزی نیست جز انتخاب مرکزی معتبر. مرکز پرواز داخلی جنوبی، کالج کامبرین سادبری، موسسه طراحی‌های الکترونیکی تیلور، کالج ویلیس و کالج CDI را می‌توان به عنوان برخی از بهترین گزینه‌های پیش رو معرفی کرد.

مدارس شبانه روزی در کانادا

اگر قصد دارید تا فرزندان زیر سن قانونی خود را برای تحصیل به کشور مورد بحث بفرستید و امکان تعیین قیم برای مراقبت و نگهداری از آنها به هنگام حضورشان وجود ندارد، با چالش بسیار بزرگی رو به رو خواهید بود. یکی از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید این دغدغه‌ها و چالش‌ها را به راحتی پشت سر بگذارید و محیطی مناسب را برای کودکانتان فراهم کنید، ثبت نام آنها در مدارس شبانه روزی کانادا است.

با این کار مراقبت از دانش آموزان، تأمین محل زندگی امن با امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی مناسب بر عهده مرکز قرار خواهد گرفت. معمولاً تنها کودکان بین 10 تا 19 سال در این مدارس پذیرفته می‌شوند. میزان شهریه مدارس شبانه روزی کانادا به مقطع، نوع و امکانات ارائه شده توسط آنها بستگی خواهد داشت. اگر قصد دارید تا به هنگام حضور فرزندتان او را همراهی کنید باید به سراغ اخذ نوعی خاص از ویزای توریستی باشید.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دانش آموزی

دولت کانادا برای آن که به افراد زیر سن قانونی غیرمقیم اجازه تحصیل در مدارس را بدهد، الزاماتی خاص و کمی متفاوت را نسبت به دانشجویان برای آنها در نظر گرفته است. از آنجایی که این دسته از افراد نیازمند مراقبت‌های مختلفی هستند، پس از پذیرش گرفتن از مؤسسات آموزشی ممکن است نیاز به اخذ مجوز تحصیل داشته باشند. بر اساس آخرین اعلام اداره مهاجرت کشور مورد بحث تنها کودکانی که یکی از والدین آنها شهروند یا مقیم دائم به حساب بیاید، مجوز کار یا تحصیل معتبر اخذ کرده باشد یا سابقه گرفتن ویزای توریستی و مجاز بودن به اشتغال و یا تحصیل بدون دریافت مجوز باشد نیازی به این اجازه نامه ندارند.

اگر MINOR به تنهایی یا با یکی از والدین خود سفرش را آغاز کند، باید مدرکی از طرف سرپرست یا سرپرستانی که همراهش نیستند ارائه دهد. در انتهای این بخش باید بگوییم مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دانش آموزی کار دشواری نیست؛ تنها باید با جنبه‌های مختلف آن به خوبی آشنایی پیدا کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا با دیپلم

برخی از دانش آموزان یا والدین آنها پس از اتمام دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم به این فکر می‌افتند که برای ادامه تحصیل دست به مهاجرت بزنند. نکته‌ای که در ارتباط با این موضوع باید به آن اشاره داشته باشیم وجود شرایطی تقریباً آسان‌تر در برخی زمینه‌ها مانند سطح تسلط متقاضی به زبان تدریس است. در کنار چنین مزایایی باید توجه داشته باشید که بورسیه‌ها و فول فاندهای ارائه شده برای مقطع مورد بحث نسبت به تحصیلات تکمیلی تقریباً ناچیز به حساب می‌آیند. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا با دیپلم و شروع مقطع کارشناسی در این کشور تقریباً شباهت بسیار زیادی به سایر مقاطع دارند پس بهتر است از این موضوع گذر کنیم. اگر بتوانید در مدت سپری کردن دوره آموزشی، موقعیت شغلی مناسبی را تصاحب کنید به راحتی قادر به ادامه اقامت و حتی تبدیل ویزای تحصیلی به کاری خواهید بود.

مراحل پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان

از واجبات مهاجرت تحصیلی به کانادا داشتن نمره زبان می باشد و اگر بخواهیم به این سوال که آیا مراحل پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ پاسخ دهیم باید بگوییم بله این امکان وجود دارد ولی باید بدانید که اولا نمیتوانید مراکز تحصیلی باکیفیت را انتخاب کنید و دوما باید هزینه ای اضافی را پرداخت کنید تا در دوره های زبان در آن کشور شرکت کنید. پیشنهاد می کنیم روی زبان انگلیسی خود سرمایه گذاری کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید و از همان ابتدای مهاجرت با اماو اگر پیش نروید.

ارزان ترین کالج های کانادا

از جمله دلیل تقاضای بالا برای کالج های کانادا ارزان بودن آنها و همچنین کیفیت و تنوع بالای آنها است. کالج هایی مانند، کالج لویالیست، کالج سلکرک، کالج لمبتون، کالج الگونکوین و… جزء ارزان‌ترین کالج‌های کانادا هستند و البته با کیفیت و معمولا باید برای آن هزینه ای در حدود 10هزار دلار در سال را در نظر بگیرید.

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا یکی از اهدافی است که بسیاری از افراد به دنبال دستیابی به آن هستند. در ارتباط با این موضوع باید بگوییم چنین امکانی برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد و تنها از طریق استفاده از فول فاندهای موجود می‌توان به این مهم دستیافت. اگر پس از مطلع شدن از این موضوع نسبت به انتخابی که کرده‌اید مردد شده‌اید بهتر است بدانید که سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی در کنار دانشگاه‌ها برنامه‌های حمایتی متنوعی را به منظور فراهم ساختن بستری مناسب برای افراد مستعد در نظر گرفته‌اند؛ علاوه بر این مبالغی که به عنوان شهریه سالانه در نظر گرفته شده‌اند، نسبت به امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌گیرند تقریباً پایین به حساب میایند. اگر بتوانید از طریق یکی از اساتید مرکز مد نظر که در حیطه‌ای مشابه شما در حال فعالیت است پذیرش اخذ کنید هم شانس بیشتری برای دریافت فول فاند خواهید داشت.

راه‌های اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

قبل از آن که به بررسی راه‌های اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا بپردازیم، بهتر است با انواع برنامه‌های در دسترس و ارائه دهندگان این برنامه‌ها آشنا شوید. دانشگاه‌ها، اداره‌ها، دولت فدرال و موسسات مختلف در کشور مورد بحث برنامه‌های حمایتی مختفلی را با ویژگی‌ها و مزایای متنوع به افرادی که شرایط مد نظرشان را دارند ارائه می‌دهند. ابتدا باید از دانشگاهی در این کشور پذیرش دریافت کنید.

در مرحله بعدی باید شرایط برنامه‌های در دسترس و مناسب را مطالعه کرده و بهترین گزینه را که با انتظارات شما متناسب است انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید به سراغ آماده سازی مدارک مورد نیاز و زمینه‌های ضروری برای قبولی در برنامه مد نظر بروید و در ددلاین مشخص شده درخواست خود را برای اداره یا موسسه ارائه دهنده ارسال کنید. در لیست زیر می‌توانید اسامی برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا را مشاهده کنید.

 • Citizenship by Investment. St Kitts – Dominica – Antigua – Grenada – St Lucia
 • Donald A. Wehrung International Student Award
 • PEO International Peace Scholarships for Women
 • Lester B. Pearson International Scholarship Program at University of Toronto
 • University of Calgary International Entrance Scholarship
 • Vanier Canada Graduate Scholarships (Vanier CGS)
 • Winnipeg President’s Scholarships for World Leaders
 • York University International Student Scholarships
 • Pierre Elliott Trudeau Foundation Doctoral Scholarships
 • Waterloo International Master’s Award of Excellence
 • Ontario Graduate Scholarship
 • Humber International Entrance Scholarships
 • UBC Graduate Global Leadership Fellowships for Developing Country Students
 • York World Scholars

فول فاند کانادا

به هنگام پرداختن به موضوع تحصیل رایگان در کانادا به این مسئله اشاره داشتیم که یکی از راه‌های دستیابی به آن استفاده از فول فاند کاناداست. برای بهره‌مندی از این برنامه‌ها تقریباً اصلی‌ترین فاکتور مد نظر، داشتن سوابق تحصیلی، علمی و پژوهشی به حساب میایند. به دلیل تنوع بالای فول فاندهای ارائه شده معمولاً دانشجویانی که در مراکز این کشور پذیرفته می‌شوند تقریباً حق انتخاب خواهند داشت.

برای استفاده از مناسب‌ترین برنامه ابتدا بهتر است با تمامی گزینه‌های پیش رو و شرایط پذیرفته شدن در آنها آشنایی پیدا کرده و در نهایت نزدیکترین گزینه‌ها را به وضعیت خود برای انتخاب برگزینند. هر یک از دانشگاه‌هایی که بورسیه یا بورسیه‌هایی را برای افراد مستعد در نظر داشته باشند، معمولاً قسمتی با همین عنوان را در سایت خود به آن اختصاص خواهند داد؛ پس یکی از راه‌های آشنایی با آنها بررسی صفحات بیان شده به حساب می‌رود. روش دیگری که می‌توانید برای دستیابی به هدف بیان شده از آن بهره ببرید مراجعه به مطلبی با نام فول فاند کانادا به شمار می‌رود که در همین سایت قرار داده شده است.

کار دانشجویی حین تحصیل در کانادا

کار دانشجویی حین تحصیل در کانادا یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به دنبال آشنایی با آن هستند؛ زیرا از طریق این کار نه تنها می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند، بلکه قادر خواهند بود تا به هنگام تحصیل تجربه عملی نیز کسب کنند و یا زمینه‌ای مناسب را برای تغییر نوع ویزا و اخذ اقامت دائم این کشور به وجود بیاورند. حداکثر زمانی که هر دانشجو مجاز است تا صرف کار دانشجویی کند 20 ساعت در هفته است. این زمان در تعطیلات قابل افزایش به 40 ساعت خواهد بود. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا برای این نوع اشتغال ملزم به انجام فعالیت مرتبط با رشته تحصیلی هستید؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم خیر؛ هیچ گونه الزامی برای زمینه کاری وجود ندارد اما لازم به ذکر است که دانشجویان مجاز به اشتغال تمام وقت نخواهند بود.

ویزای همراه برای خانواده دانشجو

این امکان تقریباً در اکثر کشورها فراهم شده است تا پدر یا مادر دانش‌آموزی که کمتر از 18 سال سن دارد، در طول مدت تحصیل با فرزند خود در کانادا اقامت داشته باشد. این موضوع از آن جهت است که، زندگی برای افراد زیر 18 سال در کشور دیگری با سختی و مشکلاتی رو به رو است و دولت کانادا این امکان را فراهم کرده است تا تحت شرایطی والدین کودکان با آنها وارد خاک کانادا شوند به همین منظور مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی در سال‌های اخیر تبدیل شده است که تاثیرات بسیار مثبتی در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان داشته است.

 آیا می توان به طور همزمان برای ویزای تحصیلی و ویزای همراه دانشجو اقدام کرد؟

بله خوشبختانه دولت کانادا این امکان را فراهم کرده است که به طور همزمان می توانید در زمان درخواست study permit برای متقاضی اصلی درخواست open work permit هم انجام بدهیم، اما اینکه آیا این کار انجام شود یا نه واقعا بستگی به شرایط شما دارد. باید شرایط شما به صورت دقیق بررسی شود و اگر کیس شما پرریسک باشد، شاید پیشنهاد شود که جدا اقدام کنید یعنی اول برای متقاضی اصلی study permit اقدام شود و بعد از نتیجه مثبت open work permit درخواست کنیم برای همراه

موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

شاید در ذهن خود داشته باشید که پس از به اتمام رساندن دوره تحصیلی خود به اقامتتان در کانادا ادامه دهید. برای انجام این کار روش‌های مختلفی پیش روی شما خواهد بود که شامل سایر ویزاهای این کشور می‌شوند. یکی از جذاب‌ترین مسائلی که به هنگام جست و جو به منظور رسیدن به این مهم ممکن است با آن آشنا شده باشید، کار پس از تحصیل و ادامه اقامت از این طریق است. برای انجام این کار شما ملزم خواهید بود تا اجازه کار دریافت کنید.

این اجازه نامه به صورت اختصار تحت عنوان PGWP (Post Graduate Work Permit) شناخته می‌شود. اگر مسیر دریافت PGWP را با موفقیت طی کنید می‌توانید به مدت 3 سال در کانادا مشغول به کار شوید. مدت اعتبار بیان شده حداکثر زمان مجاز است و بهتر است بگوییم که PGWP بین 8 ماه تا 3 سال اعتبار خواهد داشت. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این اقامت موقت چه مزایایی می‌تواند برایتان داشته باشد؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم با فعالیت کاری در کشور مورد بحث نه تنها رزومه مناسب و قدرتمندی را برای خود فراهم خواهید کرد، بلکه می‌توانید زمینه رسیدن به اقامت دائم را نیز برای خود به وجود بیاورید. با اخذ PGWP می‌توان گفت هیچ گونه محدودیتی در انتخاب نوع کارفرما و ساعتهای کاری وجود نخواهد داشت. باید توجه داشته باشید که سپری کردن هر دوره تحصیلی شما را مجاز به دریافت این اجازه کار نمی‌کند به همین دلیل نیز باید به وجود یا عدم وجود دریافت PGWP به هنگام انتخاب دوره توجه داشته باشید.

اقامت کانادا بعد از تحصیل

به مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین قسمت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یعنی گرفتن اقامت دائم، رسیدیم. قوانین اقامت دائم کانادا با کشورهای دیگر فرق می‌کند. شاید فکر کنید این قوانین، سخت‌گیرانه‌تر است؛ ولی، با خواندن این چند خط، نظرتان عوض می‌شود. ابتدا بهتر است با دو اصطلاح رایج اقامت دائم کانادا یعنی اکسپرس اینتری و تجربه‌ی کانادایی را برای شما شرح دهیم:

اکسپرس اینتری چیست؟

شما برای گرفتن اقامت دائم کانادا، باید امتیاز کسب کنید. سیستم امتیازدهی از سال 2015 وارد قوانین مهاجرتی کانادا شد و از این تاریخ به بعد، شرایط همه برای مهاجرت طبق این سیستم ارزیابی می‌شود. در نهایت این سیستم به نفع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کانادا شد. چون مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، خودش امتیازی برای گرفتن اقامت دائم این کشور محسوب می‌شود. این سیستم امتیازدهی، 30 امتیاز برای افراد زیر در نظر می‌گیرد:

فارغ‌التحصیلان لیسانس یا دانشجویانی که در دوره‌های پس از دبیرستان به مدت 3 سال یا بیشتر تحصیل کرده باشند، فارغ‌التحصیلان فوق لیسانس یا دوره‌های کاربردی و کارآموزی و فارغ‌التحصیلان دکتری.

همچنین به کسانی که دوره‌های کالج را می‌گذارنند، 15 امتیاز می‌دهد. امتیازهای اقامتی، گروه‌بندی‌های مختلف دارند. بیشترین امتیاز اکپسرس اینتری، 200 است که به کارفرماها و مدیران شرکت‌ها تعلق می‌گیرد.

البته در برنامه‌ی اکسپرس اینتری، گزینه‌ها و فاکتورهای دیگری مثل مهارت‌های انسانی و شغلی شما، مسائل مربوط به فرد همراه شما، پیشنهادهای شغلی و مسائل و قوانین استان محل زندگی نیز دخیل است، ولی امتیازهایی که بابت اخذ مدرک تحصیلی‌تان از کانادا کسب کرده‌اید، شما را از دیگران خیلی جلو می‌اندازد.

برای کسب دقیق ترین و کامل ترین اطلاعات در رابطه با اکسپرس انتری کانادا کافی است تا واژه آن را در سرچ سایت جست جو کنید.

تجربه کانادایی چیست؟

فرصت کار (Work Permit) در کانادا یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به مهاجران در گرفتن اقامت دائم کمک کند. دانشجویانی که در مرحله Post Graduate Work Permit یا دوره‌ی کار بعد از تحصیل هستند، می‌توانند از این فرصت استفاده کنند برای گرفتن اقامت دائم کانادا امتیاز کسب کنند. فرصت یک ساله‌ی کار شما بعد از فارغ‌التحصیلی، تجربه‌ی کانادایی (CEC) نام دارد که همان طور که گفتیم، این موضوع برای گرفتن اقامت دائم (PR) کانادا امتیازی ویژه محسوب می‌شود.

آیا مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند امکان پذیراست؟

این امکان تقریبا در اکثر کشورها فراهم شده است تا پدر یا مادر دانش‌آموزی که کمتر از 18 سال سن دارد، در طول مدت تحصیل با فرزند خود در کانادا اقامت داشته باشد. این موضوع از آن جهت است که، زندگی برای افراد زیر 18 سال در کشور دیگری باسختی و مشکلاتی رو به رو است و دولت کانادا این امکان را فراهم کرده است تا تحت شرایطی والدین کودکان با آنها وارد خاک کانادا شوند به همین منظور مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی در سال‌های اخیر تبدیل شده است که تاثیرات بسیار مثبتی در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان داشته است.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

برای آن که از ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا جلوگیری نمایید، در گام اول توصیه می‌کنیم پس از پذیرش گرفتن تمامی اسناد و مدارک تقاضا شده توسط اداره مهاجرت را به طور کامل آماده سازی نمایید. پس از آن که آیتم‌های بیان شده را فراهم کردید و هزینه‌های بررسی درخواست را پرداخت نمودید، درخواست نهایی‌تان را به ثبت برسانید.

اگر مدارک جعلی ارائه نداده باشید و پیش نیازهای تعیین شده برای ویزای تحصیلی کانادا را هم فراهم نمایید، شانس بالایی برای گرفتن مجوز اقامتی مورد بحث خواهید داشت. نکته دیگری که باید در ارتباط با این موضوع به آن اشاره داشته باشیم چیزی نیست جز مصاحبه سفارت. در صورتی که نیاز به شرکت در این جلسه باشد، نیازی به نگرانی نیست؛ تنها باید از قبل تسلط خود را به زبان افزایش دهید و اطلاعاتی مغایر آنچه که مدارکتان نشان می‌دهند بیان نکنید.

سخن پایانی برای متقاضیان این مسیر

کانادا، استرالیا و آمریکا از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی هستند. در این بین کانادا به علت فرهنگ مهاجرپذیر، ثبات اقتصادی، امنیت بالا و به‌خصوص امکان پیشرفت برای مهاجران ایرانی روز‌به‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند و افراد بیشتری متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌شوند. هر چند که اخذ پذیرش از چنین کشور پر طرفداری کار آسانی نیست، اما کارشناسان سازمان درنامایگریشن با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و کاری در این مرحله‌ی مهم از زندگیتان که سرنوشت آینده‌ی شما را دگرگون خواهد کرد، شما را همراهی خواهند کرد.

چطور بدون مدرک زبان در کانادا تحصیل کنیم؟

تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا امری نشدنی است. برخی از مراکز می‌پذیرند که پذیرش اولیه را بر اساس شرایط علمی فرد به او اعطا کنند و کمی بعدتر این سند را دریافت نمایند؛ اما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و گرفتن مجوز اقامتی مورد نیاز باید مدرک بیان شده را ارائه دهید.

چطور شانس خود را برای پذیرش گرفتن افزایش دهیم؟

اگر به دنبال آن هستید تا شانس پذیرش گرفتن خود را افزایش دهید و یکی از مهم‌ترین مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا را پشت سر بگذارید، وضعیت علمی خود را بهبود ببخشید. داشتن نمرات و معدلی بالا، تسلط به زبان، رزومه پژوهشی و علمی قابل توجه و چاپ کردن مقاله یا مقالات در مجلات معتبر برخی از اموری هستند که به افزایش شانستان کمک خواهند کرد.

شرایط گرفتن شهروندی از طریق ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس آنچه که دولت در نظر گرفته، با داشتن ویزای تحصیلی کانادا روشی مستقیم به منظور رسیدن به شهروندی وجود ندارد. ازدواج و یا تغییر مجوز اقامتی به کاری پس از فارغ‌التحصیلی، پرطرف‌دارترین مسیرها برای رسیدن به هدف بیان شده هستند.

آیا مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌تواند رایگان باشد؟

به طور کلی، خیر. شما باید شهریه بپردازید. مبلغ این شهریه‌ها هم کم نیست؛ ولی می‌توانید از کمک‌هزینه‌های دولتی، استانی یا دانشگاهی کانادا استفاده کنید. بورسیه‌های دولتی، خصوصی یا دانشگاهی کانادا تنوع زیادی ندارند؛ ولی، فاند و گرنت در کانادا زیاد است. این فاند‌ها یا به صورت کامل ارائه می‌شوند یا فقط بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند

آیا دانشجویان باید کمک‌هزینه‌های دولتی و دانشگاهی کانادا را پس بدهند؟

خیر. هیچ‌کدام از این کمک‌هزینه‌ها، اعم از دانشگاهی و دولتی، را نباید پس داد.

پرطرفدارارترین شهرهای دانشجویی کانادا کدامند؟

ونکوور، تورنتو، مونترال، کلگری، ادمونتون، اتاوا، کبک، ساسکاچوان، ویکتوریا، وینیپگ، وینزر و… .

آیا می‌توان با کار دانشجویی، بخشی از هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را کاهش داد؟

بله. طبق قوانین کشور کانادا، شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی، اجازه کار تا سقف 20 ساعت در هفته دارید. برای کارهای دانشجویی در کانادا به طور متوسط می‌توان ساعتی 12-15 دلار، دستمزد گرفت. این کارها، که به صورت کوآپ یا کارورزی هم می‌توانند باشند، در رزومه‌ی شغلی شما و بعدها در اقامتتان، تاثیر زیادی دارند

هزینه زندگی در مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل چه‌قدر است؟

به طور متوسط، هزینه زندگی دانشجویی در این کشور، 1000 تا 15000 دلار در ماه است که این بستگی به هزینه‌های شخصی شما، شهر و استان محل تحصیلتان دارد.

نحوه خرید بیمه درمانی در کانادا چطور است؟‌

بسته به نوع پوشش بیمه‌ای که شما انتخاب می‌کنید به صورت خویش فرما از همان ابتدا باید هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی خود را پرداخت کنید.

چند بار امکان دیفر پذیرش تحصیلی وجود دارد؟

شما به طور کلی روی هر مقطعی که پذیرش گرفته باشین تا دو مرحله و دو intake بعدی می توانید دیفر کنید.

ارائه سابقه کاری چقدر در میزان پذیرش در رشته های مدیریتی تاثیرگذار است؟

داشتن مقاله چقدر در میزان پذیرش دکتری تاثیرگذار خواهد بود؟

یکی از اصلی ترین مواردی که باید در مقطع دکترا و PHD به آن توجه کرد، داشتن مقالات بین‌المللی و معتبر است که می تواند در گرفتن پوزیشن ها و بورسیه و در نهایت موفقیت شما در مسیر بسیار تاثیر گذار باشد.

 

پذیرش در مقطع ارشد به صورت تز بیس بهتر است یا پذیرش به صورت کورس بیس و کدام ریسک ویزای کمتری دارد؟

این موضوع بستگی به این دارد که شما چه بازار کاری را میخواهید انتخاب کنید. اگر بازار کار آکادمیک و تحقیقاتی و پژوهشی را انتخاب میکنید مسلما رشته‌های thesis based اما اگر بازار کار مشاغل شرکتی و یا مشاغل فنی را میخواهید انتخاب کنید در واقع رشته‌های course based می تواند کمک بهتری به شما بکند.

 

برای اخذ پذیرش در رشته های هنری داشتن پورتفولیو الزامی است؟

تقریبا برای تمام دانشگاه‌های کانادا بله

بهترین دانشگاه‌های کانادا

رتبه‌ دانشگاه‌های کانادا را در سال 2021 طبق رتبه‌بندی سازمان QS (سایت topuniversities) ببینید :

نام دانشگاهرتبه کشوریرتبه جهانی
دانشگاه تورنتو125
دانشگاه مک‌گیل231
دانشگاه بریتیش کلمبیا345
دانشگاه مونترال4118
دانشگاه آلبرتا5119
دانشگاه مک‌مستر6144
دانشگاه واترلو7166
دانشگاه وسترن8203
دانشگاه کویینز9246
دانشگاه کلگری9246