خانه / مهاجرت به انگلیس

مهاجرت به انگلیس

مهاجرت به انگلستان

اشتراک‌گذاری:

آخرین به‌روزرسانی ۱۰ تیر ۱۴۰۳

آخرین به‌روزرسانی:

۱۰ تیر ۱۴۰۳

میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا، رؤیای مهاجرت به انگلستان را در سر دارند تا از طریق اخذ اقامت انگلیس، به خانواده خود در این کشور بپیوندند یا به کار و تحصیل مشغول شوند. اگر مزایا و امکانات زندگی در این کشور توسعه‌یافته برای شما نیز جذاب است و به‌دنبال اخذ ویزای انگلستان هستید، این مقاله درنا مایگریشن را از دست ندهید. در این مطلب، روش‌ها و شرایط مهاجرت به انگلستان را به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

مزایای مهاجرت به انگلستان

اقامت انگلیس نه‌تنها برای ساکنان کشورهای آسیایی، بلکه حتی برای بسیاری از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها جذاب است. در این بخش بررسی می‌کنیم که چه مزایایی مهاجرت به انگلیس را تا این حد جذاب کرده‌اند:

 • تنوع فرهنگی: اقامت انگلیس شما را با طیف وسیعی از فرهنگ‌ها مواجه خواهد کرد؛ چرا که مردم کشورهای گوناگونی در بریتانیا ساکن هستند.
 • سطح آموزش: مهاجرت به انگلستان به قصد تحصیل طرفداران زیادی در دنیا دارد؛ زیرا دانشگاه‌های این کشور رتبه‌های برتر دانشگاهی دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.
 • دسترسی: امکان مسافرت از انگلستان به سایر کشورهای اروپایی به‌راحتی برای شما فراهم است.
 • سیستم بهداشت: در صورت مهاجرت به انگلستان می‌توانید به‌صورت رایگان از «سرویس سلامت ملی» (NHS) این کشور بهره‌مند شوید.
 • مدارس دولتی: افرادی که به‌صورت قانونی اقامت انگلیس را اخذ کرده باشند، می‌توانند به‌صورت رایگان از مدارس دولتی این کشور استفاده کنند.
 • زبان: انگلیسی رایج‌ترین زبان در کل دنیا است و طبیعتا این مسئله، کار را برای اقامت انگلستان ساده‌تر می‌کند.
 • شرایط کار: با مهاجرت به انگلستان، فرصت‌های کاری فوق‌العاده‌ای پیش روی شما قرار می‌گیرند؛ ضمن اینکه قانون کار این کشور بسیار دقیق و قوی است.
 • میراث فرهنگی: بریتانیا یکی از قطب‌های فرهنگی و هنری در اروپا بوده و شما می‌توانید از موزه‌ها، آثار باستانی، گالری‌ها و… در این کشور بازدید کنید.

نحوه مهاجرت به انگلستان

برای مهاجرت به انگلستان، ابتدا باید ویزای مورد تأیید این کشور را دریافت کنید. انتخاب ویزای انگلیس به شرایط، نیازها و توانایی‌های خود شما بستگی دارد. همچنین، برای اخذ ویزای انگلستان، شما باید بتوانید تمام شرایط لازم مورد نظر این کشور را برآورده کنید. در ادامه، فرایند کسب اقامت انگلستان را به‌صورت گام‌به‌گام برای شما توضیح می‌دهیم:

 1. ابتدا بررسی کنید که شرایط شما با کدام ویزای انگلیس سازگاری دارد. همچنین، معیارهای اخذ ویزای انگلستان را بررسی کنید و به‌دنبال فراهم‌ساختن تمام آن معیارها باشید.
 2. مدارک مورد نیاز را برای ارائه درخواست ویزای انگلیس تهیه کرده و آن‌ها را از طریق وبسایت امور مهاجرت بریتانیا ارسال کنید.
 3. هویت خود را از طریق نرم‌افزار «مهاجرت بریتانیا: بررسی شناسه» (UK Immigration: ID Check) یا با مراجعه به مراکز درخواست ویزا اثبات کنید.
 4. هزینه را پرداخت و درخواست ویزای انگلیس را ارسال کنید.
 5. اگر لازم باشد، از شما خواسته می‌شود تا برای اثبات هویت و ارائه مشخصات بیومتریک خود در مرکز معین‌شده‌ای حاضر شوید.
 6. منتظر بررسی درخواست خود توسط دولت بریتانیا بمانید.
 7. اگر درخواست شما رد شد، تلاش کنید تا با در نظر گرفتن شرایط جدید، درخواست مجددی ارسال کنید یا تقاضای تجدیدنظر بدهید.
 8. در صورتی‌که با درخواست شما موافقت شود، باید مقدمات مربوط به سفر خود شامل رزرو بلیت، محل اقامت و… را تدارک ببینید.
 9. اگر وابستگانی دارید که می‌خواهند به‌همراه شما به انگلستان بیایند، باید برای تک‌تک آن‌ها درخواست جداگانه‌ای ارائه دهید.
 10. به انگلستان سفر کنید.
 11. درخواست اقامت دائم انگلیس را ارائه دهید.

اصولا فرایندی که ذکر شد، بسیار تخصصی و پیچیده است و هرگونه اشتباهی در این زمینه می‌تواند شما را از رؤیایتان دور کند؛ با این‌ حال، جای نگرانی نیست و شما می‌توانید تمام کارهای مهاجرت به انگلستان را به درنا مایگریشن بسپارید و خیالتان راحت باشد که درخواست شما در همان مرتبه اول، با دقت کافی ارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به انگلستان

برای مهاجرت به انگلیس، باید مدارک زیر را آماده کنید:

1

پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماه

2

گواهی عدم سوءپیشینه

3

مدرک زبان

4

گواهی‌های پزشکی

5

نامه تمکن مالی

6

ارائه بیمه معتبر

7

سوابق تحصیلی یا کاری

8

مدارک مربوط به ازدواج یا طلاق

9

سایر مدارک (با توجه به نوع ویزا)

روش‌های مهاجرت به انگلستان

برای مهاجرت به انگلیس، ویزاهای گوناگونی در نظر گرفته‌ شده‌اند. در این بخش، روش‌های مهاجرت به انگلستان را معرفی می‌کنیم.

1

مهاجرت تجاری به انگلستان

اگر قصد مهاجرت به انگلستان و راه‌اندازی کسب‌وکار خود را دارید، باید به‌سراغ ویزاهای تجاری بروید. معمولا ویزای تجاری انگلیس به سرمایه‌گذاری مالی قابل‌توجه، طرح تجاری یا پروژه سرمایه‌گذاری اختصاص می‌یابد. در این زمینه می‌توانید ویزاهای زیر را اخذ کنید:

 • ویزای مبتکر انگلستان (UK Innovator Visa): این ویزا مربوط به افرادی است که می‌خواهند ایده تجاری نوآورانه‌ای را در انگلیس پیاده‌سازی کنند. چنین تجارتی حتما باید بر پایه نوآوری ایجاد شده باشد. اگر به‌دنبال اخذ ویزای انگلستان در این زمینه هستید، باید طرح خود را به تأیید یک سازمان مجاز برسانید و همچنین، ۵۰ هزار پوند سرمایه در اختیار داشته باشید. ویزای مبتکر برای ۳ سال اعتبار داشته و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.
 • ویزای استارت‌آپ انگلستان (UK Start-up Visa): این ویزا به کارآفرینانی اختصاص دارد که می‌خواهند اولین کسب‌وکار خود را در انگلستان راه‌اندازی کنند. این افراد باید طرحی را به تأیید سازمان‌های مجاز برسانند که برای انگلیس منافع اقتصادی داشته باشد. مدرک زبان و حداقل ۱۲۷۰ پوند موجودی حساب بانکی، از الزامات ویزای استارت‌آپ هستند. این ویزا قابل تمدید نیست و متقاضیان تمدید باید ویزای خود را به مبتکر تغییر دهند.
2

مهاجرت کاری به انگلستان

اغلب افراد برای مهاجرت به انگلستان به‌سراغ ویزای کاری می‌روند. در این دسته نیز چند ویزا وجود دارند که برای اخذ اقامت انگلیس مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • ویزای نیروی کار ماهر (Skilled Worker Visa): اسکیل ورکر به فردی گفته می‌شود که از تخصص، مهارت یا دانش خاصی برخوردار است و برای کار به انگلستان مهاجرت می‌کند. اصولا برای اخذ این ویزا باید ۷۰ امتیاز از سیستم مهاجرتی که بر اساس کسب امتیاز ساخته شده، به دست آورید و تمکن مالی و مدرک زبان نیز داشته باشید. همچنین باید یک پیشنهاد شغلی در حیطه تخصص خود دریافت کنید. مدت اعتبار ویزای نیروی کار ماهر ۵ سال است که امکان تمدید آن یا درخواست برای اقدام دائم انگلستان نیز وجود دارد.
 • ویزای کارکنان بهداشت و درمان (Health and Care Worker Visa): این ویزا به پزشکان و متخصصان حوزه پزشکی اختصاص دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با مهاجرت به انگلستان، در حوزه سرویس سلامت ملی (NHS) مشغول به کار شوند. برای اخذ این ویزای انگلیس، شما باید تخصص لازم و مدرک انگلیسی داشته باشید. این ویزا ۵ سال اعتبار دارد و پس از آن، امکان تمدید یا تقاضا برای اخذ اقامت دائم انگلستان وجود خواهد داشت.
 • ویزای ورزشکاران بین‌المللی (International Sportsperson Visa): این ویزا به‌طور اختصاصی برای مهاجرت ورزشکاران نخبه بین‌المللی یا مربیان واجد شرایط در نظر گرفته شده است و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با مهاجرت به انگلیس، در این کشور زندگی و کار کنند. برای اخذ این ویزای انگلستان باید «گواهی‌نامه‌ حمایت» (certificate of sponsorship) برای کار در این کشور، مدرک زبان و تمکن مالی داشته باشید. اعتبار این ویزا ۳ سال است و در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید آن را تمدید کنید یا برای اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام کنید.
 • ویزای اسکیل‌آپ ورکر (Scale-up Worker Visa): این ویزا مخصوص نیروی کاری است که مهارت خاصی دارد و می‌تواند برای حداقل ۶ ماه از یک شرکت یا کسب‌وکار مورد تأیید اداره کار بریتانیا پیشنهاد کار دریافت کند. ویزای اسکیل‌آپ ورکر مختص مشاغلی است که در حال رشد هستند؛ شغل مورد نظر شما باید در لیست مشاغل واجد شرایط وجود داشته باشد و حقوق کافی نیز دریافت کنید. این ویزای انگلستان برای مدت ۳ سال صادر می‌شود و با تمدید آن، پس از ۵ سال می‌توان درخواست اخذ اقامت دائم انگلیس ارائه داد.
 • ویزای استعداد جهانی (Global Talent Visa): این ویزا مختص نخبگان بین‌المللی در زمینه‌های آکادمیک، تحقیقاتی، هنر، فرهنگ و فناوری است. برای مهاجرت به انگلستان با این ویزا باید از طرف یک نهاد یا فرد معتبر تأیید شوید یا جوایزی بین‌المللی به دست آورده باشید. این ویزا اجازه اقامت ۵ ساله در بریتانیا را فراهم می‌کند و شما می‌توانید درخواست تمدید یا اقامت دائم انگلستان را نیز ارائه دهید.
3

مهاجرت خانوادگی به انگلستان

در صورتی‌که یکی از اعضای خانواده شما شرایط مهاجرت به انگلستان را دارد یا شهروند این کشور به حساب می‌آید، احتمال دارد شما نیز واجد شرایط اخذ ویزای خانوادگی انگلیس باشید. چنین ویزایی مخصوص افرادی است که با ساکنان بریتانیا نسبت یا ارتباطی دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برای بلندمدت در انگلیس زندگی و کار کنند. انواع ویزای خانوادگی عبارت‌اند از:

 • ویزای همسر (Spouse Visa): این ویزا به همسران شهروندان بریتانیا یا افرادی که اقامت انگلستان دارند، اجازه می‌دهد تا به این کشور مهاجرت کنند. برای اخذ این ویزای انگلستان، علاوه‌بر اثبات رابطه خود با شهروند این کشور، باید الزامات مالی، زبان و محل سکونت را نیز برآورده کنید. مدت اعتبار این ویزا ۲ سال و ۹ ماه است که برای ۲ سال و ۶ ماه بیشتر نیز قابلیت تمدید دارد. شما همچنین می‌توانید پس از ۵ سال، درخواست اقامت دائم انگلیس را ارائه دهید.
 • ویزای نامزدی (Fiance Visa): برای استفاده از این ویزا و مهاجرت به انگلستان باید با یک شهروند یا فرد مستقر در این کشور در رابطه واقعی باشید و قصد داشته باشید با او ازدواج کنید. برای اخذ این ویزای انگلیس به مدارک زبان، تمکن مالی و اثبات محل اقامت نیاز دارید. ویزای نامزدی به‌مدت ۶ ماه اعتبار دارد و در طول این مدت، شما باید با نامزد خود ازدواج کنید.
 • ویزای اجداد (Ancestry Visa): این ویزا اجازه مهاجرت به انگلیس را به افرادی می‌دهد که پدربزرگ یا مادربزرگ آن‌ها در این کشور به دنیا آمده باشند. با اخذ ویزای اجداد، شما می‌توانید تا ۵ سال در انگلیس بمانید و سپس برای اقامت دائم درخواست دهید.
 • سایر ویزاهای خانوادگی (Other Family Visa Types): ویزاهای دیگری مانند ویزای والدین (Parent visa)، ویزای فرزند یا کودک (Child visa) و ویزای همراه وابسته بزرگسال (Adult Dependent Relative visa) سایر نمونه‌هایی هستند که می‌توانید برای مهاجرت به انگلستان به‌صورت خانوادگی از آن‌ها بهره‌مند شوید.
4

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

ویزای دانشجویی راه مستقیمی برای اخذ اقامت دائم انگلیس نیست، اما همچنان یکی از محبوب‌ترین ویزاهای این کشور به حساب می‌آید و سالانه صدها هزار نفر برای تحصیل به بریتانیا می‌آیند. ویزاهای انگلستان در زمینه تحصیلی شامل موارد زیر هستند:

 • ویزای دانشجویی (Student Visa): این ویزا اصلی‌ترین روش مهاجرت به کشور انگلستان برای تحصیل است. متقاضیان ویزای دانشجویی باید توسط یکی از مؤسسات آموزشی مورد تأیید پذیرفته شوند. اخذ ویزای تحصیلی انگلیس به تمکن مالی و مدرک زبان نیاز دارد و در صورتی‌ که کمتر از ۱۷ سال سن داشته باشید، باید رضایت والدین خود را نیز ارائه دهید. پس از گذراندن دوره تحصیلی مورد نظر، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم انگلیس اقدام کنید.
 • ویزای فارغ‌التحصیلی (Graduate Visa):‌ با ویزای فارغ‌التحصیلی، شما می‌توانید پس از گذراندن دوره تحصیل خود برای مدت ۲ تا ۳ بیشتر در انگلستان بمانید. این ویزای انگلیس امکان کار را برای شما فراهم می‌کند و برای اخذ آن باید کارشناسی، کارشناسی ارشد یا سایر دوره‌های مجاز این کشور را گذرانده باشید.

 

هزینه مهاجرت به انگلستان

هنگام ورود به انگلستان باید حداقل ۱۲۷۰ پوند در حساب بانکی خود داشته باشید و با این پول تا زمانی که کار پیدا کنید، هزینه‌های زندگی خود را بپردازید. هزینه کلی مهاجرت به کشور انگلستان به این بستگی دارد که ساکن کدام کشور باشید و برای چه نوع ویزایی اقدام کنید. برخی از هزینه‌های ضروری‌ که باید برای اخذ اقامت انگلیس و زندگی در این کشور بپردازید، عبارت‌اند از:

 • هزینه درخواست ویزا: حداکثر ۱۴۰۰ پوند
 • هزینه اضافی مراقبت‌های بهداشتی: ۶۲۴ پوند در سال
 • بلیت هواپیما: حداکثر ۵۰۰ پوند (با توجه به هزینه در کشور مبدأ)

نکات مهم قبل از مهاجرت به انگلستان

وقتی کارهای مهاجرت به کشور انگلستان را به‌طور کامل انجام دادید و در مراحل پیش از سفر قرار گرفتید، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • مسکن: پیش از سفر، در مورد محل اقامت خود برنامه‌ریزی انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا پس ورود به انگلستان، وقت خود را برای انتخاب مسکن تلف نکنید.
 • حساب بانکی: برای مهاجرت به انگلیس به یک حساب بانکی نیاز دارید؛ چرا که اغلب پرداخت‌ها در این کشور با یک حساب بانکی انجام می‌شوند. از آنجایی‌ که برای حساب بانکی به آدرس معتبر احتیاج است، می‌توانید پس از یافتن مسکن برای این کار اقدام کنید. استفاده از خدمات شرکت‌های معتبر در این زمینه یا ارائه آدرس دوستان نیز روشی برای باز کردن حساب بانکی است.
 • شماره بیمه ملی: این شماره که به‌طور خلاصه “NINO” نامیده می‌شود، برای ردیابی سهم بیمه و مالیات افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شماره را فقط پس از حضور در انگلستان می‌توانید دریافت کنید، اما بهتر است که از قبل برای دریافت آن آماده شوید.

دریافت شهروندی انگلستان

ممکن است پس از مهاجرت به انگلستان تمایل داشته باشید که شهروندی این کشور را نیز به دست آورید. شهروندی فقط به افرادی اعطا می‌شود که از شرایط لازم برخوردار باشند. برخی از مهم‌ترین شرایط دریافت شهروندی پس از مهاجرت به انگلیس عبارت‌اند از:

 • در صورتی‌ که در این کشور از والدینی انگلیسی به دنیا آمده باشید، به‌طور پیش‌فرض واجد دریافت شهروندی هستید.
 • اگر همسرتان شهروند این کشور باشد، از طرح اقامت نامحدود انگلستان (ILR) بهره می‌برید.
 • اگر ۵ سال از طرح اقامت نامحدود انگلستان استفاده کرده باشید، پس از ۱۲ ماه می‌توانید درخواست شهروندی بدهید.
 • پدر و مادر انگلیسی داشته باشید.
 • در صورتی‌ که از شکل دیگری از تابعیت بریتانیا برخوردار باشید.
 • انسانی بی‌تابعیت به حساب بیایید.
 • شهروند مشترک‌المنافع واجد شرایط باشید.

پس از اینکه شهروندی شما تأیید شود و در مراسم مربوط به آن شرکت کنید، می‌توانید برای اولین پاسپورت انگلستان درخواست بدهید.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

سخن پایانی

برای مهاجرت به انگلستان ابتدا باید ویزایی را بیابید که با شرایط و ویژگی‌های شما سازگار باشد و سپس، شرایط اخذ آن را فراهم کنید. از آنجایی‌ که ارائه درخواست ویزای انگلستان به تخصص نیاز دارد، می‌توانید تمامی مراحل مهاجرت به انگلیس را به ما در درنا مایگریشن واگذار کنید و مطمئن باشید که بهترین اقدامات مربوط به اخذ اقامت دائم انگلستان را برایتان انجام می‌دهیم.

سوالات متداول

مهاجرت به انگلستان از طریق روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. برای این کار شما باید انواع ویزاهای تجاری، کاری، تحصیلی و غیره را بررسی کنید تا ببینید که واجد اخذ کدام ویزای انگلیس هستید. برای این کار می‌توانید همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید.

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط نهادهای رسمی، تعداد افرادی که هر سال مهاجرت به انگلیس را انتخاب کرده و با موفقیت اقامت این کشور را به دست می‌آورند، بیش از یک میلیون نفر است.

در صورتی‌ که حیوان خانگی شما شناسنامه و گواهی‌های سلامت را دریافت کرده و کشور شما جزو مناطق مجاز برای این کار باشد، می‌توانید حیوان خانگی خود را به انگلیس ببرید. در صورتی‌ که حیوان خانگی شما واجد این شرایط نباشد، باید پیش از انتقال، ۴ ماه در یک محیط مجاز قرنطینه شود.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

هم مسیران شما این مطالب را هم خوانده‌اند