ایالت انتاریو کانادا

ایالت انتاریو کانادا

اگر مطالب مختلفی که در این سایت پیرامون مهاجرت به کانادا نگارش شده‌اند را مطالعه کرده باشید، بدون شک از این موضوع مطلعید که بارها و بارها بیان کردیم یکی از بخش‌هایی که تاثیر زیادی بر موفقیت این اقدام خواهد داشت، چیزی نیست جز انتخاب مقصدی مناسب. کشور بیان شده دارای شهرها و ایالت‌های متنوعی است که وضعیت موجود در آنها از جنبه‌های مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند. اگر منطقه‌ای را انتخاب نمایید که وضعیتی مشابه انتظارات شما داشته باشد، این شانس در اختیارتان قرار می‌گیرد که از بستری ایده آل برای رسیدن به اهداف خود استفاده نمایید.

Ontario یکی از بخش‌هایی به حساب می‌رود که هر ساله عده زیادی برای ساکن شدن در آن وارد عمل می‌شوند. دلیل این محبوبیت را می‌توان مناسب بودن وضعیتش از نظر فاکتورهای اصلی معرفی کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی ایالت انتاریو بپردازیم. بر این اساس می‌توان گفت با مطالعه این مطلب تا انتها با مواردی مانند تاریخچه، بازار کار و اقتصاد، جمعیت، وضعیت آب و هوایی و مواردی از این دست پیرامون استان بیان شده آشنایی پیدا خواهید کرد؛ پس با ما همراه باشید.

معرفی کلی ایالت انتاریو

اگر بخواهیم کشور کانادا را به طور کلی از نظر تقسیم بندی کشوری معرفی نماییم، باید بگوییم که آن دارای 10 استان است که در 3 ناحیه قرار دارند. گروه بندی بیان شده بر اساس ویژگی‌های مناطق مورد بحث می‌باشد. آیا قصد می‌خواهید وارد محیطی شوید که دارای آب و هوایی قابل قبول بوده و فرصت‌های شغلی متنوعی در آن وجود داشته باشند؟ وضعیت اقتصادی و رونق کسب کارها برایتان اهمیت زیادی دارد؟

آیا قصد دارید از امکانات رفاهی و اجتماعی متنوع در کنار مراکز آموزشی با کیفیت و شناخته شده بهره ببرید؟ پس نگاه ویژه‌ای به ایالت انتاریو داشته باشید. در ادامه بخش‌های متعددی را مشاهده خواهید کرد که هر یک از آنها، توضیحاتی پیرامون یکی از زمینه‌های مهم برای استان مورد بحث را در دل خود جای داده‌اند. برای آن که اطلاعاتی کاربردی در اختیارتان قرار داده باشیم، از آخرین داده‌های موجود برای نگارش و تکمیل آنها استفاده کرده‌ایم.

ایالت انتاریو

تاریخچه ایالت انتاریو

افرادی که به طور کلی با Ontario آشنایی دارند، بدون شک می‌دانند که این استان در حال حاضر یکی از قدرتمندترین اقتصادهای کشور را دارد؛ علاوه بر این شهرهای بزرگ و مهمی مانند تورنتو و اتاوا هم درون مرزهای آن جای گرفته‌اند. با توجه به این توضیحات، بدون شک برایتان سوال شده که ایالت انتاریو برای رسیدن به چنین جایگاهی چه مسیری را طی کرده و تاریخچه آن چیست؟ در سال 1867 معاهده‌ای به امضا رسید که طی آن 4 استان اصلی به هم پیوستند که انتاریو در میانشان قرار داشت.

قبل از آن نام Ontario کانادای بالا بود. اگر به نقشه آن توجه کرده باشید، بدون شک دریاچه‌ای با همین نام را مشاهده خواهید کرد که دلیل اصلی نام گذاری استان هم وجود آن در منطقه بود.

اگر بخواهیم به تاریخ و روند پیشرفت و رشدش نگاهی داشته باشیم، باید بگوییم طی سال‌ها مهاجران بسیاری برای رشد و پیشرفت خود وارد آن شده‌اند که همین به گسترش ایالت انتاریو کمک شایانی کرده است. با توجه به اطلاعات بیان شده بدون شک متوجه شده‌اید که وضعیت موجود به لطف حضور تازه واردان و تلاش‌های آنها بوده و این منطقه بسیار مهاجر پذیر می‌باشد.

وضعیت جغرافیایی ایالت انتاریو

یکی از موضوعاتی که برای برخی افراد هنگام انتخاب مقصد مهاجرتی اهمیت زیادی دارد، چیزی نیست جز وضعیت جغرافیایی موجود؛ به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم توضیحاتی را پیرامون آن در اختیارتان قرار دهیم. همان‌طور که کمی قبل‌تر بیان کردیم، دریاچه‌ای بزرگ به نام Ontario در دل این منطقه قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که تقریباً هیچ رشته کوه یا کوهی در محیط مورد بحث به چشم نمی‌خورد.

نکته بسیار جالبی که پیرامون وضعیت محیطی این استان باید به آن اشاره داشته باشیم، چیزی نیست جز وجود بیش از 250000 دریاچه در آن. این تعداد قابل توجه نزدیک بر 20 درصد ذخایر آب شیرین جهان به حساب می‌رود. با توجه به توضیحاتی که بیان کردیم بدون شک متوجه شده‌اید که اگر به تفریح در دل طبیعت و کمپ زدن علاقه‌مند هستید، سراغ یکی از بهترین گزینه‌های ممکن آمده‌اید.

آب و هوای ایالت انتاریو

مساحت ایالت انتاریو به بیش از 1 میلیون کیلومتر مربع می‌رسد. آن دسته از افرادی که می‌خواهند در این محیط اقامت داشته باشند، باید توجه کنند که در قسمت‌های مختلف آن تقریباً شرایط آب و هوایی متفاوتی وجود دارد. در جنوب استان تراکم جمعیت بیشتری را شاهد هستیم که همین امر هم باعث شده توجه بسیاری از تازه واردان به آن جلب شود. اگر بتوانید در شهرهای منطقه بیان شده اقامت داشته باشید، آب و هوایی تقریباً ایده آل و متنوع را تجربه خواهید کرد.

در تابستان‌های آن هوایی گرم و مرطوب را مشاهده می‌کنید. آیا به زمستان‌هایی سرد و برفی علاقه‌مند هستید؟ در این صورت ایالت انتاریو گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. در انتهای این بخش باید بگوییم که در جنوب Ontario وضعیت آب و هوایی بسیار دلنشین حاکم است.

آب و هوای ایالت انتاریو

وضعیت اجتماعی ایالت انتاریو

همان‌طور که در بخش‌های قبلی بیان کردیم، روند رشد و گسترش ایالت انتاریو با ورود مهاجران گره خورده است. تازه واردان نقش بسیار مهمی را در تبدیل شدن کانادا بالا به Ontario امروزی داشته‌اند. با توجه به این مسئله، وضعیت اجتماعی موجود به گونه‌ای است که مردم با فرهنگ‌های مختلف از سراسر جهان بدون مشکلی در کنار هم زندگی می‌نمایند. اگر شما هم در حرفه خود تخصص داشته باشید، می‌توانید به راحتی وارد بازار کار شوید و هزینه‌های زندگیتان را به راحتی تامین نمایید.

امکانات رفاهی متنوع به نحوی توسط دولت فراهم شده‌اند که هر آنچه برای زندگی‌ای بی دغدغه و راحت نیاز داشته باشید، در اختیارتان قرار دارند. اگر می‌خواهید بیشتر با شرایط موجود آشنایی پیدا کنید، بهتر است بخش بعدی را که پیرامون مردم و فرهنگ ایالت انتاریو می‌باشد را بخوانید.

مردم و فرهنگ ایالت انتاریو

تا به اینجا ایالت انتاریو را از نظر تنوع فرهنگی، وضعیت اقتصادی و شغلی به طور کلی معرفی کرده‌ایم. با حضور بیش از 14 میلیون نفر در این منطقه که بخش قابل توجهی از آنها هم افراد غیر بومی هستند، بدون شک وضعیت فرهنگی بسیار جالبی در آن وجود دارد. شاید در منابع مختلفی مشاهده کرده باشید که هزینه زندگی در این استان به نسبت برخی از مناطق دیگر بالاتر است؛ در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که با وجود جنین وضعیتی، میزان درآمد و قدرت خرید افراد بیشتر بوده و اقامت در Ontario اقدامی معقول برای بسیاری از افراد به حساب می‌رود.

مراکز فرهنگی متنوعی مانند سالن‌های تئاتر و سینما و موزه‌ها در سراسر این استان وجود دارند؛ پس اگر به بازدید از چنین محیط‌هایی علاقه‌مند هستید، سراغ منطقه مناسبی آمده‌اید.

وضعیت کاری ایالت انتاریو

عده تقریباً زیادی از متقاضیان مهاجرت به ایالت انتاریو، دنبال آن هستند تا با استفاده از مجوزهای اقامتی کاری به مقصد بیان شده وارد شوند. آیا شما هم در این دسته قرار می‌گیرید یا می‌خواهید قبل از تصمیم گیری نهایی، با وضعیت شغلی موجود آشنایی پیدا کنید؟ پس این بخش را از دست ندهید. ورود به قلب اقتصادی کشور، بدون شک فرصتی بسیار جذاب خواهد بود. اگر به منطقه‌ای وارد شوید که صنایع مختلف در آن رونق داشته باشند، بدون شک می‌توانید از وجود موقعیت‌های شغلی متنوع هم بهره ببرید.

آیا در زمینه شغلی خود تخصص و رزومه قابل قبولی دارید؟ در این صورت به راحتی با کمی جست و جو، موقعیت شغلی مد نظرتان را برای خود خواهید یافت. داشتن درآمد تقریباً بالا و متناسب با هزینه‌های زندگی، شرایط کاری معقول و نرخ بیکاری پایین را می‌توان به عنوان برخی از ویژگی‌های بازار کاری ایالت انتاریو معرفی کرد. موارد بیان شده در کنار سایر مزایای زندگی در Ontario باعث شده‌اند تا افراد زیادی قصد مهاجرت کاری به آن را داشته باشند.

وضعیت اقتصادی ایالت انتاریو

اگر به توضیحاتی که تا به اینجا بیان کردیم توجه کرده باشید، بدون شک متوجه شده‌اید که بارها و بارها بیان کرده‌ایم ایالت انتاریو یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی آمریکای شمالی به حساب می‌رود. وجود صنایع متنوع و قدرتمند در کنار بستر ایده آلی که توسط دولت برای رشد و گسترش کسب و کارهای بزرگ و کوچک فراهم شده، شرایط مناسبی در آن به وجود آورده است.

شاید برایتان جالب باشد که نزدیک به 40 درصد تولید ناخالص کانادا مربوط به Ontario می‌باشد. شاید تا به حال نام سند OER به گوش شما خورده باشد. اگر به دنبال اطلاعاتی دقیق‌تر و به‌روزتر پیرامون موضوع این بخش هستید، توصیه می‌کنیم به مطالعه آخرین مورد به چاپ رسیده از این داکیومنت بنشنید.

دانشگاه‌ها و مدارس ایالت انتاریو

آیا تا به اینجای مقاله و پس از کسب اطلاعاتی کلی پیرامون ایالت انتاریو به اقامت در آن علاقه‌مند شده‌اید اما هنوز در مورد محیط علمی و آموزشی آن با چالش مواجه هستید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم به این بخش توجه زیادی کنید. سیستمی که در مدارس و دانشگاه‌های استان مورد بحث به کار برده شده، بر اساس جدیدترین استانداردهای جهانی بوده و هر ساله به روز می‌شود؛ هدف از این اقدام آن است که افرادی با بار علمی بالا تربیت و روانه بازار کار یا محیط‌های آکادمیک و تحقیقاتی شوند.

اگر بخواهیم کمی بیشتر فرصت‌های موجود را در این زمینه برایتان تشریح کنیم باید بگوییم که دانشگاه‌های وسترن انتاریو، یورک، رایرسون، واترلو، گوئلف، کوئینز، مک مستر، اتاوا و کارلتون در کنار کالج‌ها و مدارس معتبر متعددی در استان مورد بحث وجود دارند.  آیا تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در Ontario باعث نگرانی شما شده است؟

در این صورت باید بگوییم برنامه‌های حمایتی مالی متنوعی برای کمک به افراد برتر و شایسته طراحی شده‌اند که می‌توانید به سراغ آنها بروید. البته باید به این موضوع هم اشاره داشته باشیم که دانشجویان تحت شرایطی خاص مجاز به کار نیمه وقت هم هستند که این امر می‌تواند به خودی خود نقش تاثیر گذاری بر تامین مخارج داشته باشد.

خدمات بهداشت و درمانی در ایالت انتاریو

اگر آشنایی کلی‌ای با کانادا داشته باشید، بدون شک از این موضوع مطلعید که سیستم خدمات بهداشتی و درمانی آن برای ساکنینی که اقامت دائم یا شهروندی دارند رایگان است. معمولاً مطلع شدن از چنین موضوعی باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی افراد می‌شود. آیا شما هم به دنبال اطلاعات بیشتری پیرامون این مسئله هستید؟ پس با ما همراه باشید.

دولت اهمیت بسیار زیادی به سلامت شهروندانش می‌دهد به همین سبب هم بیمارستان‌های خود را به به‌روزترین امکانات تجهیز کرده و از کادری حرفه‌ای و با تجربه در آنها استفاده می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که در ایالت انتاریو برنامه‌ای به نام OHIP راه اندازی شده که طرح بیمه درمانی این استان است. اکثر مخارج خدمات پزشکی و مراقبت‌های اورژانسی بیمارستانی برای دارندگان PR و سیتیزن شیپ توسط آن پوشش داده می‌شوند.

بزرگ‌ترین شهرهای ایالت انتاریو

معمولاً هنگام مهاجرت، افراد توجه ویژه‌ای به شهرهای بزرگ منطقه مد نظر دارند؛ زیرا با ورود به آنها از موقعیت‌های و امکانات متنوع‌تری برخوردار می‌شوند. از طرفی هم این باور بین مردم به وجود آمده که فرصت‌های بیشتری برای رسیدن به موفقیت و رشد و پیشرفت سریع‌تر در چنین مناطقی وجود دارند. در صورتی که بخواهیم شما عزیزان را با بزرگ‌ترین شهرهای ایالت انتاریو آشنا کنیم، باید به تورنتو و اتاوا اشاره داشته باشیم.

هر یک از موارد بیان شده، شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر بخواهیم توضیحات تقریباً کاملی را پیرامون هر یک از آنها در اختیارتان قرار دهیم، باید مقاله‌ای جداگانه برایشان آماده کنیم. برای آن که داده‌هایی کلی در مورد مناطق بیان شده به دست آورید، می‌توانید بخش‌های اختصاصی هر یک را که در ادامه همین قسمت قرار داده‌ایم مطالعه کنید.

معرفی شهر اتاوا از ایالت انتاریو

بدون شک تعجب خواهید کرد اگر بگوییم اتاوا که پایتخت کانادا است، به عنوان چهارمین شهر بزرگ کشور شناخته می‌شود. این منطقه که تقریباً میانگین سنی جمعیتش پایین می‌باشد، جامعه‌ای بسیار پر جنب و جوش دارد. برای آن که بتوانید در آن به طور تمام وقت یا نیمه وقت شغلی بیابید، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. رودخانه‌ای از نزدیکی Ottawa وجود دارد که در کنار طبیعت بکرش، فرصت تفریح در حاشیه شهر را برای علاقه‌مندان به وجود آورده است.

اگر نگاهی به نقشه کشور بیندازید، می‌بینید که شهر مورد بحث در نزدیکی ایالت کبک قرار دارد. این مورد باعث شده تا مردم آن از هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی استفاده نمایند؛ البته باید بگوییم که زبان رسمی دولت آن انگلیسی می‌باشد. آیا به دنبال زندگی در شهری 4 فصل هستید؟ در این صورت اگر با سرمای زمستان Ottawa مشکلی ندارید، سراغ یکی از بهترین گزینه‌های ممکن در کانادا آمده‌اید.

معرفی شهر تورنتو از ایالت انتاریو

مرکز ایالت انتاریو که با نام تورنتو شناخته می‌شود، شرکت‌های بزرگ و ادارات اصلی متعددی را در دل خود جای داده است. وجود چنین وضعیتی باعث شده تا موقعیت‌های شغلی متنوعی در آن برای افرادی با تخصص‌های مختلف ایجاد شود و نرخ بیکاری‌اش بسیار پایین باشد. آیا قصد دارید دوره‌های آکادمیکی را در مراکزی سپری کنید که جایگاه علمی مناسبی دارند؟ در این صورت باز هم Torontoیکی از بهترین گزینه‌ها برایتان خواهد بود.

وجود افراد از کشورهای مختلف و آشنایی با فرهنگ‌های متنوع، جمعیت زیاد و پرجنب و جوش بودن و امکان بهره‌مندی از حمایت‌های مختلف دولتی برای راه اندازی کسب و کاری جدید را می‌توان به عنوان برخی از ویژگی‌های این منطقه معرفی کرد. شاید به این موضوع بیندیشید که هزینه زندگی در چنین محیطی با مشخصات بیان شده بسیار بالاست. در ارتباط با این مسئله باید بگوییم مبالغ موجود به نسبت سایر شهرهای کوچک‌تر بیشترند؛ اما درآمد بالاتری هم خواهید داشت و برای پوشش دادن هزینه‌ها، با مشکل خاصی مواجه نخواهید بود.

هزینه زندگی در ایالت انتاریو

یکی از مسائلی که برای عده بسیاری هنگام انتخاب مقصد مهاجرتی اهمیت دارد، چیزی نیست مخارج زندگی. به دلیل اهمیت بالای این موضوع، لازم دیدیم بخشی را هم به بررسی آن اختصاص دهیم. تعداد اعضای خانواده، سلایق و لایف استایل افراد مواردی به شمار می‌روند که بر روی ارقام نهایی تاثیر گذار هستند؛ به همین سبب هم روش دیگری را در این زمینه پیش می‌گیریم.

خرید اقلام اساسی از سوپر مارکت‌ها، صرف وعده غذایی در رستوران، خرید کفش و لباس، اجاره و خرید ملک، حمل و نقل و این گونه اقدامات را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده هزینه زندگی معرفی کرد.

در ادامه این بخش جداولی را مشاهده خواهید کرد که مبالغ لازم برای هر یک از دسته بندی‌های بیان شده و امور زیر مجموعه آنها را در دل خود جای داده‌اند. البته باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که برای نمونه، مخارج مورد بحث برای مرکز ایالت انتاریو را در آنها قرار داده‌ایم.

صرف وعده غذایی در رستورانمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
یک وعده غذایی در رستورانی غیر گران22.74 C$15.00-40.00
3 وعده غذایی برای 2 نفر در رستورانی معمولی115.00 C$74.38-180.00
مک میل در مک دونالد یا غذای ترکیبی مشابه14.00 C$12.00-15.00
کاپوچینو معمولی5.16 C$3.00-8.00
بطری کوچک نوشابه2.84 C$2.00-4.50
بطری کوچک آب2.18 C$1.75-3.00

 

اقلام سوپرمارکتیمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
هر لیتر شیر3.74 C$1.50-6.00
یک قرص نان 500 گرمی3.55 C$2.18-6.00
یک کیلوگرم برنج4.41 C$2.25-8.54
12 عدد تخم مرغ4.53 C$3.00-6.99
یک کیلوگرم پنیر محلی16.25 C$7.00-34.00
یک کیلوگرم فیله مرغ17.05 C$8.00-25.00
یک کیلوگرم گوشت قرمز18.59 C$9.00-27.00
یک کیلوگرم سیب5.58 C$3.00-8.00
یک کیلوگرم موز1.67 C$1.00-3.31
یک کیلوگرم پرتقال5.53 C$2.00-10.00
یک کیلوگرم گوجه فرنگی5.12 C$2.00-8.82
یک کیلوگرم سیب زمینی3.77 C$1.00-6.61
یک کیلوگرم پیاز3.91 C$1.25-6.61
یک بطری آب معدنی خانواده2.25 C$1.28-4.78

 

حمل و نقلمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی3.35 C$3.25-4.00
بلیط ماهانه حمل و نقل عمومی156.00 C$130.00-165.00
تعرفه نرمال تاکسی4.62 C$3.66-8.00
هر کیلومتر استفاده کردن از تاکسی1.75 C$1.75-3.50
تعرفه استفاده از تاکسی با یک ساعت انتظار33.00 C$30.00-60.00
هر لیتر بنزین1.59 C$1.40-1.86

 

خرید کفش و لباسمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
یک شلوار جین77.94 C$40.00-100.00
یک پیراهن تابستانی50.47 C$30.00-75.00
یک جفت کفش ورزشی نایک121.29 C$80.00-170.00
یک جفت کفش مردانه163.00 C$80.00-250.00

 

اجاره خانه در مناطق مختلفمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر2,554.45 C$2,300.00-3,000.00
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر2,258.57 C$1,900.00-2,700.00
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر4,206.15 C$3,500.00-5,400.00
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر3,434.48 C$2,900.00-4,700.00

 

قیمت خرید آپارتمانمیانگین هزینه‌هابازه تغییرات قیمت‌ها
هر متر آپارتمان در مرکز شهر13,388.87 C$10,763.91-19,000.00
هر متر آپارتمان خارج از مرکز شهر10,599.76 C$7,265.64-15,000.00

 

سخن آخر

ایالت انتاریو یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان‌های کانادا می‌باشد که از بدو تاسیسش، پذیرای مهاجران بسیاری بوده است. افرادی که با هدف ساختن رویای خود به این منطقه وارد می‌شوند و برای دستیابی به اهدافشان دست به تلاش و کوشش می‌زنند، بدون شک موفقیت‌های بزرگی به دست خواهند آورد. در این مقاله از سازمان مهاجرتی درنامایگریشن، ما سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور تقریباً کاملی با استان بیان شده آشنا نماییم؛ به همین سبب هم وضعیت آن را از جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار دادیم.

آیا شما هم به این منطقه علاقه‌مند هستید ولی پس از آشنایی با مجوزهای اقامتی مختلف دچار سردرگمی شده‌اید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم از طریق سایت همین مجموعه، صفحات آن در شبکه‌های مجازی و یا شماره تماس ثابت با مشاوران ما در ارتباط باشید. پس از ثبت اطلاعات، کادر مجرب ما شرایط متقاضی را با پیش نیازهای ویزاها تطبیق داده و بهترین مورد ممکن را به آنها پیشنهاد می‌کنند. اگر به دنبال افزایش شانس موفقیت خود در مهاجرت به کانادا هستید، توصیه می‌کنیم اقدام بیان شده را حتماً انجام دهید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*