🇨🇦 کانادا

کانادا

[flexy_breadcrumb]

کشور کانادا یکی از کشورهای قاره ی آمریکای شمالی می باشد، و در شمال این قاره قرار گرفته است. این کشور از سه جهت با اقیانوس ها راه های ارتباطی دارد. از سمت شمال اقیانوس منجمد شمالی، از سمت شرق اقیانوس اطلس و از سمت غرب با اقیانوس آرام هم مرز است. همچنین کانادا از قسمت جنوب با کشور آمریکا مرز دارد.

کانادا دومین کشور پهناور جهان است، که البته این رتبه دوم از لحاظ پهناوری مساحت کل یعنی مجموع مساحت خشکی و آب ها می باشد، اما از لحاظ مساحت خشکی در واقع در رتبه چهارم دنیا قرار دارد. جمعیت این کشور همانند مساحتش بسیار گسترده نیست، یعنی در واقع تراکم جمعیت در شهرهای مختلف این کشور کم است و فاصله ی شهرهای آن از هم زیاد می باشد. علت اصلی این موضوع نزدیکی بخش های زیادی از این کشور به قطب، و در نتیجه آب و هوای بسیار سرد آن می باشد، این بخش ها اکثرا خالی از سکنه هستند. آب و هوا در بیشتر قسمت های کشور کانادا سرد و قطبی می باشد، البته هر چه که به سمت قسمت های جنوبی کانادا حرکت کنیم به آب و هوای معتدل و دلنیشینی نزدیک می شویم. برای مثال شهر ونکوور یکی از شهر های خوش آب و هوا در قسمت های جنوبی می باشد.

تاریخچه کانادا

کلمه کانادا ریشه در کلمه ی سرخ پوستی Kanata دارد، و به معنی سرپناه یا دهکده می باشد. ساکنان قدیمی که در منطقه کبک امروزی زندگی می کردند این نام را برای شناساندن آن منطقه به سایرین به کار می بردند. البته قبل از آن به منطقه های دیگر در اطراف کبک دونا کونا می گفتند، اما کم کم کل آن سرزمین ها کانادا نام گرفت و بعد ها نیز این کشور در نقشه ها به همین نام یعنی کانادا نام گذاری شد.

شواهد و آثار باستانی کشف شده در کشور کانادا نشان می دهد که زندگی در این کشور نزدیک به 10 هزار سال قدمت دارد، و بومیان از سال های دور در این منطقه زندگی می کردند. البته این عدد مربوط به بخش های جنوبی این کشور است و در بخش های شمالی قدمت زندگی به بالای 25 هزار سال می رسد.  امروزه از بومیان این کشور تنها حدود 4% باقی مانده است.

در گذشته کشور کانادا در برخی از بخش های خود مستعمره ی بریتانیا و در برخی بخش ها مستعمره ی کشور فرانسه بود. اما امروزه کشوری به طور کامل آزاد است و دارای استقلال کامل می باشد. با وجود استقلالی که کانادا دارد اما هنوز هم فرمانده کل ابن کشور را ملکه یا پادشاه بریتانیا انتخاب می کند.

حکومت کانادا

همان طور که گفته شد فرماندار کل کانادا همپنان توسط ملکه یا پادشاه انگلستان تعیین می شود. علت این موضوع آن است که ملکه الیزابت؛ ملکه ی بریتانیای کبیر، ملکه ی کانادا نیز است و او به رسمیت شناخته می شود، اما حکومت کانادا دموکراسی پارلمانی فدرال است و در واقع حکومتی مشروطه محسوب می شود. این کشور در ساختار حکومتی خود سلطنت بریتانیا شامل ملکه یا پادشاه، دولت فدرال، دولت های ایالتی، دو مجلس شامل سنا و عوام و فرماندار کل را دارد. فرماندار کل در واقع نماینده ی ملکه الیزابت محسوب می شود. کشور کانادا به وسیله دولت هایی مستقل و جداگانه اداره می شود، اما تمامی این دولت ها به طور کلی تحت پوشش و حمایت دولت فدرال هستند. نظام حقوقی این کشور به جز ایالت کبک، پیرو کامن لا است. ایالت کبک نظام حقوقی ترکیبی دارد.

اگر به طور کلی بخواهیم در یک نگاه حکومت و روابط دولت و مردم را در این کشور بررسی کنیم، می توان گفت که دولت کانادا، دولتی است بسیار محبوب و مردمی، که اغلب مردم خود را در اولویت قرار داده و اکثر تصمیماتی که می گیرد و قوانینی که وضع می کند در راستای رفاه و بالا بردن کیفیت زندگی مردم این کشور است

کانادا کجاست

توسعه و اقتصاد کانادا

کانادا کشوری است که از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی است. این کشور علاوه بر دارا بودن یک پنجم آب شیرین دنیا دارای منابع غنی معدنی نیز است. علاوه بر این ها معادن متعدد دارد و زمین های بسیار مناسب برای کشت و کشاورزی، تمامی این مسائل دست به دست هم داده اند تا کانادا از لحاظ تولید یکی از قطب های پر قدرت و مطرح دنیا باشد. این کشور علاوه بر دارا بودن منابع طبیعی بسیار زیاد در زمینه صنعت و همچنین در زمینه های متعدد دیگر نیز پیشرفت های زیادی داشته است.

رشد صعودی توسعه، اقتصاد و صنعت کانادا همگی دست به دست هم داده اند تا این کشور را به جایی رسانده اند که در لیست کشورهای پیشرو صنعتی دنیا قرار گرفته است. علاوه بر تمامی موضوعات ذکر شده کانادا در زمینه بازرگانی نیز در دهه های اخیر در دنیا مشهور شده است. چرا که این کشور علاوه بر تولیدات و معادن و منابعی  که دارد، راه های ارتباطی گسترده ای و متنوعی نیز دارد که تجارت و صادرات واردات را نیز برای آن سهل کرده است.

کاناد در همسایگی آمریکا است و همین موضوع باعث شده تا روابط اقتصادی و تجاری این کشور با آمریکا بسیار گسترده تر شود و حجم معادلات و تجارت میان این دو کشور به حدی زیاد است که در دنیا آمریکا و کانادا در لیست معاملات اقتصادی رتبه اول را کسب کرده اند و بیشترین مراوده را با یکدیگر دارند، همین موضوع خود یکی از دلیل پیشرفت هر چه بیشتر کانادا در زمینه تجارت و بازرگانی است.

استان ها و قلمرو های کانادا

کشور کانادا دارای 3 قلمرو و 10 استان می باشد. این کشور به طور کلی شامل 5 منطقه اصلی می باشد که هر یک از این مناطق بخش خاصی از نیازهای کشور را تأمین می کنند. تفاوت مهمی که میان قلمرو ها و استان ها می باشد در نوع قوانین و حکمرانی آن ها است. استان ها به طور کلی استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند و توان و تفویض خود را از قانون اساسی کانادا دریافت می کنند، در حالی که قلمروها اختیارات خود را از پارلمان این کشور که به طور متحد و توسط دولت فدرال تأیین می شود، دریافت می کنند. قلمرو ها به طور کلی آزادی عمل کمتری نسبت به استان ها دارند.

 3 قلمرو اصلی کانادا

 • قلمرو های شمال غرب (Northwest Territories) که پر جمعیت ترین قلمرو می باشد.
 • نوناووت Nunavut که جدیدترین قلمرو به حساب می آید و بزرگترین آن ها می باشد.
 • یوکان Yukon که کوچک ترین قلمرو هست با کمترین جمعیت و در غربی ترین نقطه کانادا واقع شده است.

این کشور علاوه بر یه قلمرو دارای 5 منطقه نیز می باشد. هر منطقه تعدادی از استان ها را در خود جا داده است و می توان گفت که هر منطقه دارای مزایای منحصر به فردی است که کشور کانادا را از نطر منابع مختلف زندگی، صنایع، اقتصاد تأمین می کند. همچنین هر منطقه دارای ویژگی های طبیعی و گردشگری خاص خود می باشد. این 5 منطقه شامل مناطق زیر می باشد:

 • منطقه شمال (North) : این منطقه یکی از مناطق حائز اهمیت در اقتصاد می باشد، چرا که دارای منابع گاز، نفت، و معادن سرب و روی و طلا می باشد. این منطقه حدودا 3/1 کشور کانادا را شامل می شود.
 • کرانه غربی ( West Coast) : این منطقه شامل منابعی از جمله ماهیگیری و صنعت چوب سازی می باشد که اهمیت زیادی در اقتصاد این کشور دارد. این منطقه در واقع استان بریتیش کلمبیا را شامل می شود که به خاطر جنگل های بسیار زیبایش بسیار معروف است، و به همین دلیل در صنعت جهانگردی نیز اهمیت ویژه ای دارد.
 • کانادای مرکزی : این منطقه پرجمعیت ترین منطقه در کشور کانادا است. و حجم بسیار زیادی از محصولات کانادا را تأمین می کند. این ناحیه شامل استان های انتاریو و کبک می باشد.
 • منطقه اطلس : این منطقه دارای منابع طبیعی ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری می باشد. همچنین در صنعت استخراج فعالیت گسترده ای دارد و دارای منابع طبیعی فراوان و همچنین معادن می باشد. گردشگری یکی از صنعت های مهم این منطقه به شمار می رود.
 • منطقه علفزار ها : شامل 3 استان می باشد. این منطقه دارای زمین هایی مناسب کشاورزی و سرشار از منابع می باشند. این منطقه از کوه های راکی آغاز میشود.

همان طور که قبل تر برای شما گفتیم کشور کانادا دارای 10 استان می باشد. هر کدام از این استان ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود با شرایط زندگی های متفاوتی هستند. همچنین با توجه به منابع و دسترسی هایشان بسته به نوع مهاجرت شرایط و مطبوعیت های خاص خودشان را دارند . حال به اختصار به بررسی این استان ها می پردازیم .

استان های کانادا

استان های کشور کانادا

همان طور که گفته شد کشور کانادا دارای 10 استان است که به ایالت نیز معروف هستند. هر کدام از این استان ها ویژگی خاصی نسبت به سایرین برای متقاضیان مهاجرت دارند. این 10 ایالت شامل موارد زیر می باشد ، که توضیح مختصری راجع به هر کدام برای شما خواهیم داد.

 1. انتاریو
 2. آلبرتا
 3. بریتیش کلمبیا
 4. جزیره پرنس ادوارد
 5. ساسکاچوان
 6. کبک
 7. نوا اسکوشیا
 8. نیوبرانزویک
 9. نیوفاندلند و لابرادور
 10. مانیتوبا

استان انتاریو کانادا

یکی از بهترین مقاصد برای افرادی که به دنبال فرصت‌های مختلف شغلی و تحصیلی هستند یا می‌خواهند در منطقه‌ای که اقتصادی قدرتمند دارد زندگی کنند، ایالت انتاریو کانادا می‌باشد. اتاوا و تورنتو برخی از شناخته شده‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای این استان هستند. مهاجران زیادی از کشورهای مختلف مانند ایران در آن زندگی می‌کنند و از امکانات رفاهی و اجتماعی موجود، حداکثر استفاده را می‌نمایند. در صورتی که آب و هوای آن برایتان اهمیت زیادی دارد، باید بگوییم که در فصل‌های تابستان و زمستان روزهایی گرم و مرطوب و سرد و برفی را خواهید داشت.

اگر بخواهیم از نظر مساحتی به آن نگاهی بیندازیم، باید بگوییم که Ontario با داشتن مساحتی بیش از 1 میلیون کیلومتر مربع، محیط زیستی بکر و بسیار زیبا دارد. آیا به طبیعت گردی و کمپینگ علاقه‌مند هستید؟ پس توصیه می‌کنیم به این استان نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

استان آلبرتا کانادا

آلبرتا یکی از استان های سرسبز و غربی کانادا می باشد. یکی از شهرهای بزرگ آلبرتا کلگری می باشد، که اکثر ایرانیان مهاجر ایالت آلبرتا این شهر را به عنوان مقصد انتخاب می کنند. این استان دارای منابع طبیعی نفت و گاز فراوانی است، و هر ساله دانشجویان زیادی را با رشته های مهندسی نفت و پتروشیمی پذیرش می کند. در این استان نرخ بیکاری بسیار پایین می باشد و به همین دلیل حداقل سطح درآمد در آلبرتا نسبت به سایر استان ها بالاتر می باشد. در این استان علاوه بر زبان های انگلیسی و فرانسوی زبان چینی و آلمانی نیز صحبت می شود، و جمعیت بسیار کمی نیز به زبان فارسی صحبت می کنند.

استان بریتیش کلمبیا کانادا

ایالت بریتیش کلمبیا یکی از مناطق کانادا می‌باشد که از نظر آب و هوایی، شغلی و اقتصادی برای مهاجران و تازه واردان به عنوان مقصدی ایده آل شناخته می‌شود. آن دسته از افرادی که می‌خواهند برای رسیدن به موفقیت در زمینه‌های مختلف به کشور مورد بحث مهاجرت نمایند، باید توجه ویژه‌ای به BC داشته باشند. آیا قصد دارید با تحصیل در مراکز علمی معتبر و خوش نام، مسیر ورودتان به بازار کار و یا پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های برتر را هموار کنید؟

در این صورت نگاه ویژه‌ای به موسسات آموزشی استان مورد بحث داشته باشید. آیا نگران هزینه‌های زندگی و تامین آنها هستید؟ در این صورت باید بدانید که میزان حقوق تناسب بالایی با مخارج داشته و می‌توانید به راحتی تمامی نیازهای خود را با اشتغال در موقعیتی قابل قبول رفع کنید.

جزیره پرنس ادوارد کانادا

این جزیره در صنایع ماهیگیر، کشاورزی و تولیدات صنعتی بسیار فعال است، و علاوه بر این ها از لحاظ تولیدات صنعتی نیز پر رونق است. این استان جزو استان های چهار فصل است، و تابستانی معتدل و خوب دارد. سواحل زیبای این استان شنا را به یکی از تفریحات گردشگران تبدیل کرده است.

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

استان ساسکاچوان کانادا

آیا می‌خواهید برای رسیدن به موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی خود به کانادا مهاجرت نمایید و دنبال منطقه‌ای مناسب برای سکونتتان می‌گردید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به ایالت ساسکاچوان داشته باشید. این استان با داشتن بیشترین رشد نرخ تولید ناخالص، وضعیت اقتصادی مناسبی را دارد. وجود چنین وضعیتی نشان‌دهنده آن است که صنایع مختلفی در Saskatchewan فعالیت می‌کنند و موقعیت‌های شغلی متنوعی هم در آن وجود دارند.

پایین بودن نرخ بیکاری، بالا بودن نسبی درآمد و کیفیت زندگی برخی از دلایلی هستند که توصیه می‌کنیم به استان مورد بحث توجه ویژه‌ای داشته باشید. آب و هوای قالب در این محدود قاره‌ای است؛ این یعنی هر چهار فصل سال را به طور کامل در آن حس خواهید کرد. قرار گرفتن در مرکز، نزدیکی به آمریکا و داشتن طبیعتی بسیار زیبا و تشکیل شده از اکوسیستم‌های مختلف را می‌توان به عنوان بعضی از ویژگی‌های ایالت ساسکاچوان معرفی کرد.

استان کبک کانادا

مرکز استان کبک مونترال است، که دارای چهار دانشگاه مهم می باشد که دو تای آن ها فرانسوی زبان هستند. جمعیت کبک نسبت به سایر ایالات کانادا کمتر است و این در حالی است که این استان پهناورترین استان کشور کانادا می باشد. با وجود جمعیت کم این استان از لحاظ اقتصادی رشد بسیار خوبی داشته است و به طور متداوم درحال پیشرفت می باشد. استان کبک دارای آب و هوای چهار فصل می باشد اما منطقه ای نسبتا سرد است.

استان نوا اسکوشیا کانادا

این ایالت در ساحل شرقی کانادا واقع شده است، و به مرکز اقتصادی کانادا معروف است. اغلب مردم در این استان به زبان انگلیسی صحبت می کنند. بندر هالیفکس در این استان جزو شهر هایی است که از لحاظ درآمدی در وضعیت مخوبی قرار دارد. این استان از زمان های قدیم، قبل از اینکه مهاجرت به کانادا به شکل امروز داغ باشد متقاضیانی برای مهاجرت داشت. یکی از دلایل معروفیت این استان داستان کشتی تایتانیک بود، که در زمان حادثه آن تعداد زیادی نیرو از بندر هالیفکس این استان برای کمک به سمت کشتی رفتند. در حادثه های هوایی دیگر نیز مردم این ایالت بسیار مهربان و دوستانه از حادثه دیدگان پذیرایی کردند و به آن ها پناه دادند.

استان نیوبرانزویک کانادا

این ایالت طبیعت بکر و بسیار زیبایی دارد. و اکثر زمین های این استان جنگلی و سر سبز است، و دارای آب و هوای چهار فصل و مطبوع می باشد، علاوه بر اینها این منطقه دارای چندین جزیره ساحلی است. این استان دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی به طور همزمان است. نیوبرانزویک از جمله استان هایی است که هر ساله در برنامه جذب مهاجر از طریق برنامه های استانی شرکت می کند، و برای زندگی جزو استان های ارزان قیمت می باشد، که خدمات بسیار متنوع و متعددی از جمله : خدمات درمانی، مدارس دو زبانه، اینترنت رایگان، صدور سریع ویزا و بسیاری دیگر از خدمات را به ساکنان خود و متقاضیان ارائه می دهد .

استان نیوفاندلند و لابرادور در کانادا

این ایالت با اقیانوس اطلس هم مرز است و دارای آب و هوای معتدل می باشد. این استان تنها استان کانادا است که تقریبا زبان یکسان دارد و حدود 98% جمعیت آن انگلیسی صحبت می کنند. از لحاظ تحصیلی در دسته استان های فعال به حساب می آید، دارای کالج های قوی با تنوع رشته ای بسیار بالا است، که از تمامی کشورها دانشجو می پذیرد.

استان مانیتوبا کانادا

Manitoba یکی از استان‌های کشور کانادا است که به عنوان قلب تپنده‌اش نیز از آن یاد می‌شود. آن دسته از افرادی که می‌خواهند در محیطی با طبیعت بکر زندگی نمایند، باید نگاه ویژه‌ای به ایالت مانیتوبا داشته باشند. مرکز این منطقه شهر نیپینگ می‌باشد که زندگی در آن هزینه‌های زیادی را برایتان به همراه ندارد. آیا می‌خواهید از امکانات متنوع رفاهی در کنار موقعیت‌های شغلی و تحصیلی مناسب بهره ببرید؟

در این صورت سراغ آشنایی با یکی از بهترین انتخابات پیش روی خود آمده‌اید. کسانی که موقعیت‌های شغلی متعدد، صنایع پر رونق متنوع و وجود بستری ایده آل به منظور راه اندازی کسب و کار برایشان اهمیت زیادی دارد، باید نگاه ویژه‌ای به Manitoba داشته باشند. آیا پس از بیان توضیحات فوق به کسب مجوز اقامتی و آغاز زندگی در منطقه مورد بحث علاقه‌مند

فرهنگ مردم کانادا

فرهنگ و آداب رسوم مردم کانادا

کشور کانادا نیز مانند هر جای دیگری آداب و رسومی دارد، می توان گفت به دلیل مهاجر پذیر بودن این کشور تا حد زیادی در فرهنگ و رسوم آن ها سخت گیری وجود ندارد و یا بسیار کم است و قوانین نسبتا ساده، متناسب با زندگی اجتماعی دارند. در مناطق فرانسوی نشین این قوانی راحت تر است و سخت گیری کمتری دارند. مردم کانادا به طور کلی رفتار دوستانه ای دارند و لبخند زدن یک اصل همیشگی برای آن ها به حساب می آید. آن ها موقع دست دادن مستقیم در چشم های یکدیگر نگاه می کنند. در این کشور وقتی دو نفر با هم صمیمی نیستند همدیگر را با فامیل صدا می کنند.

تمسخر افراد و صحبت با صدای خیلی بلند جزو خط قرمز های مردم این کشور محسوب می شود. افراد باید در ساختمان های اداری با تیپ های فرمال و رسمی حضور پیدا کنند و با همه ی این تفاسیر کانادایی ها خوش رو و مهربان هستند و تا حدود زیادی اهل تفریح هستند، دراین کشور هر ساله جشن های خیابانی زیادی برگزار می شود.

جاذبه ها و گردشگری کانادا

کانادا در صنعت گردشگری و جاذبه های طبیعی دومین کشور بزرگ دنیا است، و دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد. این کشور دارای پارک های طبیعی بسیار و چندین آبشار زیبا است؛ مجموع آبشار های نیاگارا از مهم ترین و پر بازدید ترین آبشارهای این کشور است، کوه های معروف راکی نیز در غرب این کشور می باشد. برج CN تورنتو نیز یکی دیگر از جاذبه های این کشور است و همچنین علاوه بر آن خرس های قطبی منطقه مانیتوبا یکی از متفاوت ترین جاذبه های برای مردم گردشگر است و در پاییز گردشگران زیادی برای دیدن آن ها به این منطقه می روند. در این میان شهر کبک جزو مناطقی است که به خاطر یادمان های موجود در آن و قدیمی بودن و آثارهای تاریخی کوجود در آن معروف شده است، و در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

آب و هوای کشور کانادا

کشور کانادا به طور کلی کشوری سرد سیر می باشد که در کنار قطب قرار گرفته است، اما بر خلاف باور عوام همه ی قسمت های این کشور سرد نیست و می توان گفت چهار نوع آب و هوا بر این کشور حاکم است. در قسمت های شمالی و شهر های شمالی به نسبت نزدیکی به قطب آب و هوا سرد، خشک و قطبی است اما هرچه به بخش های مرکزی نزدیک می شویم این سرد بودن با مرطوب بودن همراه می شود و در بخش های جنوبی کشور کانادا آب و هوا معتدل و نسبتا گرم می شود. کانادا به دلیل پهناور بودن آب و هوا های متفاوتی را در بر می گیرد، و نمی توان گفت کل ان کشور دارای آب و هوای یکسان است.

نگاه کلی به کانادا

در بخش های مختلف این مقاله اشاره کردیم که کانادا کشوری پهناور و پیشرفته است، و دارای امکانات بسیار زیاد و ایده آل می باشد. این کشور بنا به تمام فاکتور های مناسبی که برای ادامه ی زندگی دارد تبدیل به یکی از مقاصد اصلی مهاجران از سرتاسر دنیا شده است. دولت کانادا، دولتی بسیار مردمی است و در راستای منافع مردم خویش بسیار فعال است. شرایط زندگی در این کشور بسیار مطلوب می باشد و مزایای زیادی را به همراه دارد. از لحاظ تحصیلی دارای بهترین مدارس و کالج های دنیا است و هر ساله پذیرای مهاجران تحصیلی زیادی می باشد. همچنین موقعیت های کاری فراوانی در این کشور برای افرادی با مهارت های خاص و حرفه ای و کسانی که سابقه کاری دارند موجود است. این کشور از لحاظ سرمایه گذاری نیز در در رتبه های بالا قرار دارد و دولت هر ساله برنامه ی خاصی نیز برای سرمایه گذاران دارد، و در یک کلام می توان گفت کانادا یکی از مقاصد محبوب و رویایی برای خیلی از مردم دنیاحتی مردم جهان اول می باشد .

برای مهاجرت چرا کانادا ؟

داشتن طبیعت زیبا با آب و هوای پاک

شهرهای مدرن با سطح زندگی بالا

دارای امنیت بالا با کمترین نرخ جرم و جنایت

نرخ بیکاری پایین با دستمزدهای بالا

سیستم آموزشی باکیفیت به همراه دانشگاه های باکیفیت

آیا هیزینه زندگی در کانادا بالا است ؟

پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که با چه کشوری مقایسه می کنید؟ برخی از شهرها گرانتر از شهرهای دیگر است اما در مجموع مردم کانادا مشکلی با این موضوع ندارند چرا که درآمدی متناسب با هزینه دریافت می کنند.

آیا تحصیل در این کشور رایگان می باشد؟

مدارس ابتدایی تا متوسطه دولتی در کانادا رایگان هستنداما دانشگاه ها این کشور هزینه دارد با این تفاوت که قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر کشورها دارد.