🇮🇹 مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

[flexy_breadcrumb]

ایتالیا کشوری است واقع در جنوب اروپا که به عنوان 5 امین کشور پر جمعیت این قاره شناخته شده است. در جنوب این کشور آب و هوایی گرم و خشک و در بخش شمالی آب و هوایی سرد سیر را تجربه خواهید کرد. ب اساس آمار در دسترس تا انتهای سال 2020، به دلیل داشتن شرایط رفاهی و تحصیلی مناسب 5 تا 6 میلیون نفر از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کرده‌اند. ایتالیا، به عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت در بین ایرانیان شناخته شده است. دلیل این محبوبیت را می‌توان تشابه فرهنگی بسیار بالا دانست.
برای مهاجرت به ایتالیا، روش‌های مختلفی در پیش روی شما قرار گرفته است. برای آشنایی هرچه بیشتر با این روش‌ها، تا انتهای مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

روش‌های مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به کشورهای اروپایی، همواره روش‌های مختلفی داشته است. انتخاب بهترین برای مهاجرت، به بررسی روش‌های مختلف این کار و تطابق دادن آن با شرایط شخصی خود بستگی دارد. در ادامه روش‌های مختلف مهاجرت به ایتالیا را ذکر کرده‌ایم:

 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا را می‌توان به عنوان یکی از پرطرف‌دارترین روش‌ها در بین ایرانیان به حساب آورد. دانشگاه‌های مختلف ایتالیا، در مقاطع و رشته‌های متنوع امکان تحصیل را برای متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی را با بالاترین امکانات تحصیلی فراهم کرده‌اند. علاوه بر این، قرار گرفتن دانشگاه‌های این کشور در لیست برترین دانشگاه‌های جهان باعث شده است تا فارغ‌التحصیلان این مراکز امکان کار و ادامه تحصیل را در ایران و یا سایر کشورهای مطرح جهان داشته باشند. به هنگام تحصیل در ایتالیا، امکان اخذ بورسیه‌های مختلف برای علاقه‌مندان وجود دارد. استفاده از این بورسیه‌ها می‌تواند تقریبا به پوشش کامل هزینه‌های دانشجویان منجر شود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، یکی از روش‌هایی است که خود شامل چندین مورد می‌شود. برای کشور ایتالیا، روش‌های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • کار آفرینی یا استارت‌آپ
 • سرمایه گذاری در شرکت‌های ایتالیایی
 • ثبت شرکت
 • تمکن مالی
 • خرید ملک

هر یک از این روش‌ها، دارای شرایط مختلفی هستند. از طریق برخی از آنها افراد موفق به اخذ اقامت دائم ایتالیا و تابعیت این کشور می‌شوند. اما لازم به ذکر است در طرف مقابل، برخی از این روش‌ها نیز تنها باعث دست یافتن به اقامت موقت ایتالیا خواهند شد.

از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا شما قادر خواهید بود تا به یکی از قدرتمندترین اقتصادهای اروپا ورود کنید. علاوه بر این، با ایجاد اصلاحاتی در نظام بانکی و سیستم اقتصادی، اقتصاد این کشور روند روبه‌رشدی را در پیش گرفته است. علاوه بر این، نرخ ریسک پایین سرمایه گذاری، از دیگر مسائلی است. شما با در نظر گرفتن بودجه مورد نظر برای سرمایه گذاری در ایتالیا، می‌توانید مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک آیا امکان پذیر است؟

بحث خرید ملک و دریافت اقامت فقط در برخی از کشورها وجود دارد و ایتالیا نیز جزء کشورهایی است که متقاضیان نمی توانند با خرید ملک در آن اقامت این کشور را دریافت کنند از این رو باید بگوییم که مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک بخشی از سرمایه گذاری در این کشور محسوب می‌شود اما مسیر دریافت اقامت نیست. هرچند که دربسیار از تبلیغات دیده شده است که این مسیر را یک مسیر اخذ اقامت نامیده اند.

ویزای کار ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

همان‌طور که گفته شد، ایتالیا یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا و جهان در زمینه اقتصاد می‌باشد. بر اساس رتبه بندی سال 2020 صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد این کشور در رده 8 ام برترین کشورهای جهان قرار دارد. به همین سبب می‌توان گفت، رونق اقتصاد و اشتغال در ایتالیا بسیار بالا است. نرخ بیکاری ایتالیا به صورت میانگین 11 درصد است. بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید و تخصصی که دارید، برای داشتن موقعیت‌های شغلی مناسب باید منطقه مورد نظر برای زندگی خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا وضعیت اشتغال و بازار کار برای رشته‌های مختلف در شهرهای مختلف ایتالیا با یکدیگر بسیار متفاوت می‌باشد. دلایل ذکر شده و ده‌ها دلیل دیگر باعث شده است تا بسیاری مهاجرت به ایتالیا از طریق کار را انتخاب کنند هرچند که مسیرهای دیگری مانند تحصیل در میان ایرانیان بسیار پررنگ‌‌تر است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

ایتالیا، سعی بر آن داشته تا با وضع قوانینی جدی در زمینه اخذ تابعیت این کشور از طریق ازدواج، از ازدواج‌های صوری جلوگیری کند؛ به همین سبب حداقل زمان مورد نیاز برای اقدام به اخذ تابعیت ایتالیا از این طریق، 3 سال می‌باشد. این در صورتی است که شما تمامی شرایط ازدواج با شهروندی ایتالیایی را داشته، ازدواج خود را به صورتی رسم ثبت کرده و شرایط زندگی مشترک مناسبی داشته باشید. در مجموع مهاجرت و اخذ اقامت بسیار از کشورها از طریق ازدواج وجود دارد اما هر کشوری قوانین و شرایط خود را دارد که اصلی‌ترین آن این است که فردی که می‌خواهید با آن ازدواج کنید باید شهروند آن کشور باشد از این رو مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج هم، از همین قوانین پیروی می‌کند.

ایتالیا از طریق تولد فرزند

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

در زمینه اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند، همواره قانون خاک و خون مطرح بوده است. در ارتباط با ایتالیا، این قانون مقداری پیچیده شده اما همچنان قانون خون ارجحیت دارد. اگر پدر، مادر، هر دوی آنها یا اجداد ایتالیایی، باشند فرزند تابعیت این کشور را پیدا می‌کند. اگر والدین فرزند به مدت 10 سال در ایتالیا زندگی کرده باشند و در این مدت هیچ مشکل قانونی (سوءپیشینه) نداشته باشند، پس از تولد فرزند خود می‌توانند برای او درخواست تابعیت دهند. در کل اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند، پروسه و شرایط پیچیده‌ای دارد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا

برای اخذ ویزای ایتالیا و مهاجرت به این کشور، شما باید فرم درخواست ویزا را اخذ و تکمیل کنید. سپس با در دست داشتن دو قطعه عکس، گذرنامه فعلی و کپی از ویزاهای قبلی، بلیط هواپیما رزرو شده، بیمه بین‌المللی خدمات درمانی، برنامه سفری و مدارک اثبات وضعیت مدنی به سفارت ایتالیا مراجعه کنید. در مرحله بعد باید بتوانید تمکن مالی خود را برای اخذ برخی از ویزاها برای مدت زمان اقامت خود در یونان اثبات کنید. بسته به روشی که از طریق آن برای مهاجرت به ایتالیا قصد اقدام دارید، مدارک و شرایط مختلفی علاوه بر موارد بیان شده نیز مطرح می‌شوند. اما باید بگوییم این مسیر انتخابی شما برای مهاجرت به ایتالیا است که می تواند مدارک شما را تعیین کند، از این رو مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا بخش بسیار حساسی از پروسه مهاجرت شما می‌باشد که باید در جمع آوری آن دقت کنید.

هزینه‌های مهاجرت به ایتالیا

هزینه‌های ناشی از مهاجرت به ایتالیا، بسته به نوع روش مورد نظر متفاوت هستند. این هزینه‌ها را می‌توان در دسته‌های زیر دسته بندی کرد.

 • هزینه سرمایه گذاری در ایتالیا
 • هزینه تحصیل در ایتالیا
 • هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه سرمایه گذاری در ایتالیا

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ایتالیا، بسته به روشی که انتخاب خواهید کرد نیاز به حداقل بودجه مشخصی است. اگر قصد مهاجرت از طریق خرید کارآفرینی را دارید، باید 50000 یورو سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این برای سرمایه گذاری در شرکت‌های ایتالیایی و خرید اوراق قرضه نیز باید به ترتیب 1000000 و 2000000 یورو بودجه در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل در مقاطع مختلف در ایتالیا، برای دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای در رنج 900 تا 4000 یورو و برای دانشگاه‌های خصوصی 6000 تا 20000 یورو خواهد بود. با اخذ بورسیه‌های تحصیلی مختلف، می‌توان هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی را در این کشور به طور کامل پوشش داد.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

برای بررسی هزینه‌های زندگی در ایتالیا، می‌توان برخی از هزینه‌های کلی در این کشور را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار داد. هزینه صرف یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی، تقریبا 9 تا 20 یورو خواهد بود. علاوه بر این، هزینه تردد از طریق بلیط‌های ماهانه سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف ایتالیا، بین 30 تا 50 یورو و درآمد ماهانه میانگین پس از کسر مالیات 1500 یورو می‌باشد. هزینه مسکن، همواره یکی از مواردی بوده که برای متقاضیان مهاجرت بسیار مبهم بوده است. اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر و حاشیه شهر به ترتیب 400 تا 1200 و 300 تا 800 یورو است.

بهترین شهرهای مهاجرپذیر ایتالیا

شهرهای مختلف ایتالیا شرایط زندگی مناسبی برای مهاجران دارند. بر طبق نظر سنجی انجام شده دانشگاه ساپینزای رم، شهرهای برتر برای زندگی در ایتالیا به ترتیب زیر دسته بنید می‌شوند:

 • میلان
 • بولزانو
 • آستا
 • بلونو
 • ترنتو
 • تریست
 • بولونیا
 • پوردنون
 • ترویزو
 • گوریزیا

بدون شک، زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی، هزینه‌های بیشتری را نیز برای افراد به همراه خواهد داشت اما در طرف مقابل، میزان درآمد در این شهرها نیز بیشتر بوده به گونه‌ای که این اختلاف هزینه‌ها را جبران می‌کند.

میزان درآمد در شهرهای ایتالیا

همانطور که گفته شد، میزان درآمد در شهرهای مختلف ایتالیا با یکدیگر متفاوت است. اما برای آگاهی کلی از میزان درآمد در شهرهای مختلف ایتالیا، می‌توان سطح درآمد برترین شهرهای ایتالیا برای زندگی را مورد بررسی قرار دهیم:

میلان

اشتغال در شهر میلان، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و گران‌ترین شهرهای ایتالیا بالطبع باید درآمد میانگین بالایی نیز داشته باشد. درآمد میانگین ماهانه در میلان، پس از کسر مالیات چیزی در حدود 1800 یورو خواهد بود. این مقدار 400 یورو بیشتر از میانگین درآمد کل کشور می‌باشد.

بولزانو

افراد شاغل در بولزانو، به صورت میانگین در ماه 1600 یورو درآمد خواهند داشت. البته افراد با تخصص شغلی و مهارت‌های مختلف، می‌توانند رقم بسیار بیشتر نسبت به میانگین دریافت کنند.

آستا

میانگین درآمد در آستا، پس از کسر مالیات 1500 تا 1600 یورو است. این مبلغ بین 100 تا 200 یورو بالاتر از میانگین درآمد ایتالیا بوده که همین امر نشان‌دهنده وضعیت کاری و دستمزد مناسب در این شهر است.

بهترین راه برای مهاجرت به ایتالیا کدام است؟

بهترین راه برای مهاجرت به ایتالیا و یا راحت‌ترین راه اینها سوالاتی است که در ذهن بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این کشور وجود دارد و نمی توان جواب جتمع به آن داد چرا که هر فرد و متقاضی براساس شرایط و توانایی های خود مسیرهای مشخصی را می تواند انتخاب کند برای مثال مسیر تحصیل برای یک جوان 20 ساله می تواند گزینه مناسبی باشد ولی برای یک فرد 50 ساله شاید بهترین راه سرمایه گذاری باشد، از این رو بهترین پیشنهاد برای شما این است که با مشاوران ما در ارتباط باشید تا مسیر مناسب را برای شما معرفی کنند.

انواع اقامت ایتالیا در سال 2022

برای دستیابی به اقامت ایتالیا چندین راه پیش روی خود خواهید داشت که شما براساس شرایط و توانایی خود یکی از آنها را انتخاب خواهید کرد. ایتالیا هم مانند اکثر کشورها دو نوع اقامت دائم و موقت را پیش روی متقاضیان ورود به این کشور قرار داده است برای مثال، متقاضیان با دریافت ویزای تحصیلی اقامت موقت دریافت می کنند و یا از مسیر سرمایه گذاری می توانید اقامت  دائم را دریافت کنید. انواع اقامت ایتالیا در سال 2022 به دو صورت موقت و دائم است اما مسیرهای آن شامل تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، خود حمایتی، ازدواج، ثبت شرکت و … است.

آیا می‌توان به هنگام تحصیل در ایتالیا بورسیه تحصیلی اخذ کرد؟

همان‌طور که مستحضر هستید، برخی از کشورهای اروپایی شرایط سختگیرانه‌ای برای اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی دارند. ایتالیا جزو این دسته از کشورها نیست و دانشجویان، می‌توانند از بورسیه‌های مختلف موجود برای مقاطع تحصیلی مختلف بهره‌مند شوند و از این طریق، هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی خود را پوشش دهند.

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

بورسیه استانی، یکی از انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا است. این بورسیه بر اساس بضاعت مالی متقاضیان به آنها تعلق می‌گیرد. اگر میزان درآمد سالیانه افراد کمتر از حداقل تعیین شده باشد، دولت ایتالیا به صورت سالانه تقریبا مبلغ 5000 یورو را به افراد پرداخت می‌کند. در پی اخذ این بورسیه، تخفیفات مختلفی نظیر تخفیف در شهریه، تخفیف در هزینه غذا، تخفیف هزینه خوابگاه و رفت آمد می‌شوند.

بهترین راه برای مهاجرت به ایتالیا کدام است؟

انتخاب بهترین راه برای مهاجرت، کار ساده‌ای نبوده و بسته به شرایط فردی دارد. به همین سبب، نمی‌توان روشی را به صورت ثابت و همگانی به عنوان بهترین راه برای مهاجرت معرفی کرد.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشورها چطور است؟

هزینه‌های زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی زیاد نبوده و می‌توان این کشور را به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت هستند به حساب آورد.