🇮🇹 مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

[flexy_breadcrumb]

ایتالیا، به عنوان یکی از کشورهای اروپایی شناخته می‌شود که از نظر شرایط فرهنگی تشابهات بسیاری را با ایران دارد. این کشور، به دلیل به وجود آوردن شرایط تحصیلی مناسب در مقاطع مختلف، مقصد مناسبی برای تحصیل علاقه‌مندان می‌باشد. این کشور در جنوب اروپا واقع شده است. وسعت 5 امین کشور پر جمعیت اروپا به گونه‌ای است که با گذر از شمال این کشور به سمت جنوب، از آب و هوای سرد به مناطقی با آب و هوای گرم و خشک گذر خواهید کرد. همان‌طور که مستحضر هستید، روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای مختلف پیش روی افراد علاقه‌مند به این کار است. یکی از این روش‌ها، مهاجرت تحصیلی است. برای آشنایی با شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

اگر به دنبال تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر هستید، ایتالیا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با صرف هزینه‌های به نسبت مناسب، در یکی از بهترین کشورهای اروپایی به تحصیل، کار و زندگی بپردازید. علاوه بر این، دانشگاه‌های ایتالیا برای آسایش بیشتر متقاضیان برخی از الزامات اخذ پذیرش را از این روند حذف کرده است. اجباری نبودن ارائه مدرک زبان و اصل مدارک تحصیلی به هنگام ارسال درخواست برای پذیرش و داشتن اپلیکیشن فی حداقلی یا رایگان از جمله اقداماتی است که دولت ایتالیا برای سهولت اخذ پذیرش در مراکز تحصیلی این کشور، انجام داده است.

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزا مجوزی مشروط است که با اخذ آن، اجازه ورود به کشور دیگری را خواهید داشت وبرای دریافت ویزای ایتالیا باید شروطی را رعایت کنید تا آن را دریافت کنید. شما با اخذ ویزای تحصیلی این امکان را دارید تا به صورت قانونی وارد این کشور شوید برای مدتی مشخص به تحصیل و زندگی بپردازید البته مدت زمان کاملا بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. شما برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به ارائه مدارکی دارید که اصلی‌ترین آن پذیرش دانشگاه می‌باشد و بعد از آن با مراجعه به سفارت ایتالیا می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

تحصیل در مقاطع مختلفی از قبیل تحصیل در مدارس و مقاطع دانشگاهی برای علاقه‌مندان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل امکان‌پذیر می‌باشد.

چرا تحصیل در ایتالیا

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل در مدارس ایتالیا، از سن 6 سالگی آغاز می‌شود. تدریس در مدارس ایتالیا به یکی از دو زبان انگلیسی یا ایتالیایی صورت می‌پذیرد. در مدارس دولتی ایتالیا تدریس به زبان ایتالیایی و در مدارس خصوصی، تحصیل به زبان انگلیسی یا ایتالیایی صورت می‌پذیرد. برای تحصیل در این مقطع، باید فردی به عنوان قیم دانش‌آموز معرفی شود در غیر این صورت، دانش‌آموز باید در مدارس شبانه روزی این کشور به تحصیل بپردازد.

تحصیل در مقاطع دانشگاهی ایتالیا

تحصیل در این مقاطع، در رشته‌های مختلف به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی با هزینه بسیار مقرون و به صرفه امکان‌پذیر می‌باشد. با انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی، امکان تحصیل با بهره‌مندی از بورسیه‌های مختلف برای شما به وجود خواهد آمد. این کشور، برای تامین هزینه‌های زندگی به دانشجویان بین‌المللی اجازه کار می‌دهد. مدت زمان مجاز برای کار به هنگام تحصیل در ایتالیا، به مقطعی که در آن مشغول به تحصیل هستید بستگی دارد. بالطبع تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس ایتالیا، هزینه‌هایی برای تحصیل و زندگی به همراه خواهد داشت.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به موارد مختلفی بستگی دارند. از جمله برخی از این موارد تاثیر گذار می‌توان به زبان تدریس، رشته تحصیلی و نوع دانشگاه اشاره کرد. بهترین راه برای بررسی هزینه‌های تحصیل در ایتالیا،استفاده از بازه‌ها و حداقل و حداکثرها میباشد.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به صورت سالانه، 900 تا 4000 یورو برای متقاضیان هزینه در بر خواهد داشت. این در صورتی است که شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی این کشور در بازه 6000 تا 20000 یورو می‌باشد.

لازم به ذکر است که با وجود فرصت‌های مختلفی برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی و استانی، ممکن است این هزینه‌ها برای برخی از متقاضیان رایگان شود.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

در ابتدای بررسی هزینه‌های زندگی در ایتالیا باید گفت، این هزینه‌ها به نحوه و شهر زندگی بستگی دارند. برای آگاهی بیشتر شما عزیزان، به بررسی برخی از هزینه‌های اساسی زندگی در ایتالیا خواهیم پرداخت.

صرف یک وعده غذای معمولی در رستوران‌های ایتالیا بین 9 تا 20 یورو هزینه خواهد داشت. هزینه تهیه بلیط ماهانه برای استفاده از حمل و نقل عمومی 30 تا 50 یورو می‌باشد. اگر برای حمل و نقل از تاکسی و سایر وسیله‌های نقلیه (وسایل نقلیه شخصی) استفاده کنید، این مقدار افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد. برای اسکان در هر یک از شهرهای ایتالیا، شما امکان استفاده از آپارتمان‌های شخصی به صورت فردی یا اشتراکی و خوابگاه‌ها را خواهید داشت. هزینه استفاده از خوابگاه‌ها به نسبت بسیار کمتر بوده و ممکن است تحت شرایطی برای شما تقریبا رایگان تمام شود. اگر به دنبال اجاره آپارتمان در مرکز شهر هستید، 400 تا 2500 یورو باید هزینه کنید. با دور شدن از مرکز شهر، این هزینه به 300 تا 1500 یورو کاهش پیدا خواهد کرد.

تحصیل رایگان در ایتالیا

آیا تحصیل رایگان در ایتالیا امکان پذیر است؟ این سوالی است که بسیار از متقاضیان از ما می‌کنند و در مجموع باید بگوییم که ایتالیا جزء کشورهای ارزیان قیمت و کم هزینه برای تحصیل است اما برای شهروندان کشورهای عضو پیمان شینگن و ایتالیا تحصیل رایگان وجود دارد و شما به عنوان متقاضی ایرانی مبلغی را باید بپردازید هر چند که این هزینه بسیار کمتر از دییگر کشورهاست. در نتیجه اگر به دنبال تحصیل رایگان در این کشور هستید بهتر است بدانید امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود نداشته و شما باید از طریق اخذ بورسیه‌های در دسترس، هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تحت پوشش قرار بدهید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آنها
 • توصیه نامه
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ایتالیایی
 • گواهی ارزشیابی مدرک تحصیلی
 • گذرنامه
 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی
 • عکس پرسنلی

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، باید تمامی مدارک تحصیل خود را ترجمه رسمی و برای ارسال آماده کنید. این مدارک برای مقاطع مختلف متفاوت هستند. به عنوان مثال برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی فقط ترجمه اصل مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات این دو دوره مورد نیاز است؛ اما برای مقطع کارشناسی ارشد، باید اصل مدرک لیسانس را نیز ترجمه رسمی کنید.

داشتن حداقل دو توصیه نامه، ترجیحا از اساتید آخرین مقطع تحصیلی، رزومه و انگیزه نامه به زبان انگلیسی از دیگر مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می‌باشند. علاوه بر این، شما باید مدرک زبان معتبر (آیلتس یا تافل) با نمره مدنظر دانشگاه را داشته باشید. اگر قصد دارید به تحصیل در رشته‌هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند مشغول شوید، باید مدرک زبان ایتالیایی نیز اخذ کنید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا، ابتدا باید دانشگاه‌های مورد نظر خود را انتخاب و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. اما برخی شرایط ممکن است در اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا تأثیر گذار باشند. یکی از این شرایط، شرط حداکثر سن است. می‌توان گفت تقریبا اخذ پذیرش در دانشگاههای ایتالیا، شرایط سنی سفت و سختی ندارد در کنار این مورد باید اضافه کرد، قرار گرفتن در رده سنی مشخصی می‌تواند باعث افزایش شانس اخذ پذیرش شود.

داشتن مقالات و تحقیقات علمی، در بالا بردن شانس پذیرش تاثیر مستقیمی دارند. علاوه بر این موارد، اگر به دنبال آن هستید که در مقطع دکتری در ایتالیا به ادامه تحصیل بپردازید، باید موضوع پیشنهادی پایان نامه و طرح‌های تحقیقاتی و مقالات علمی خود را به دانشگاه ارائه بدهید.

برای اخذ پذیرش چه روندی باید طی کنیم؟

اولین گام در روند اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، جمع آوری مدارک بیان شده است. پس از جمع آوری مدارک نوبت به ترجمه آنها می‌رسد. در گام بعدی، با در نظر گرفتن تاریخ اقدام برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های مورد نظر، مدارک خود را ارسال کنید. اگر برخی از مدارک نظیر اصل مدرک کارشناسی و مدرک زبان را نمی‌توانید برای ترجمه و ارائه آماده کنید، می‌توانید پس از تایید درخواست در زمان مشخص و شانس دوم ارائه شده توسط دانشگاه مورد نظر، این مدارک را ارسال کنید.

مزایا مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

تحصیل در ایتالیا در مقابل به بسیاری از کشورهای اروپا و حتی جهان، مزیت‌های بسیاری برای متقاضیان در پی خواهد داشت. در ادامه برخی از مزایای تحصیل در ایتالیا بیان شده‌اند:

 • هزینه مناسب زندگی
 • هزینه کم تحصیل
 • امکان تحصیل در مراکز علمی معتبر
 • امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های مختلف
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی
 • داشتن مجوز کار برای تامین برخی از هزینه‌ها
 • داشتن اجازه اقامت در ایتالیا
 • امکان ارسال برخی از مدارک پس از تایید درخواست پذیرش

اقامت دائم ایتالیا بعد از تحصیل

تقریبا تمامی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور هدف خود را برای دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل قرار داده‌اند. اقامت دائم ایتالیا بعد از تحصیل نیز برای بسیاری تبدیل به یک چالش شده است، شما باید برای این مسیر ابتدا اقامت موقت تحصیلی را دریافت کنید تحصیل خود را به پایان برسانید و شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم ایتالیا را کسب کنید مانند نداشتن سوء پیشینه جزء ابتدایی‌ترین مواردی هستند که قبل از اقدام برای اخذ این نوع از اقامت مطرح بوده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. بعد از آن باید توجه کنید که برای اقامت دائم روش‌های مختلفی وجود دارد مانند

 •  اشتغال در ایتالیا
 •  ادامه تحصیل در ایتالیا
 •  اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

که هریک از آنها مدارک و شرایط خاص خود را دارد که باید آنها را فراهم کنید. از این رو باید بگوییم که اقامت ایتالیا از طریق تحصیل امکان پذیر است اما موقت و شما این اقامت را فقط برای تحصیل خود دریافت می کنید و می توانید کار پاره وقت نیز داشته باشید اما بعد از پایان تحصیل مدت زمان کوتاهی را در اختیار شما قرار می دهند تا کاری در این کشور پیدا کنید در غیر این صورت باید به کشور خود باز گردید، اقامت ایتالیا از طریق تحصیل امکان پذیر است اما موقت ولی به خاطر سادگی و راحتی بسیاری آن را انتخاب می‌کنند.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های کشورهای خارجی، بعضا با محدودیت‌های سنی همراه است. دانشگاه‌های ایتالیا، برای تحصیل در مقاطع مختلف بازه سنی مشخصی را تحت عنوان محدودیت سنی مشخص نکرده‌اند. لازم به ذکر است اگر سن متقاضیان تحصیل، کمتر باشد (فاصله زیادی بین مقاطع نیفتاده باشد) شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در دانشگاه و رشته مورد نظر خواهید داشت. اما اگر در مورد شرایط سنی تحصیل در ایتالیا سخن می‌گوییم، در اکثر مواقع منظورمان مقاطع دانشگاهی می‌باشد برای مثال : در مقطع کارشناسی سن شما بهتر است در بازه سنی 18 تا 19 سال و حداکثر 28 سال باشد، برای کارشناسی ارشد حداکثر 35 سال و برای دکترا محدودیت سنی وجود ندارد و معمولا هرچه سنی شما کمتر باشد شانس بالاتری را خواهید داشت. اما شرایط سنی در مقاطع پایین تر مانند 

 •  پیش دبستانی بین 3 تا 5 سال
 •  دبستان بین 5 تا 11 سال
 • دوره راهنمایی بین 11 تا 14 سال
 • دوره متوسطه بین 14 تا 19 سال

دانشگاه‌های برتر ایتالیا که مورد تایید وزارت علوم هستند

ایتالیا یکی از اصلی‌ترین مقاصد تحصیلی در میان دانشجویان ایرانی است و مهم‌ترین دلیل این موضوع هزینه‌های پایین تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشگاه‌های خارجی به طور کلی توسط وزارت علوم، در دسته‌های ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف تقسیم بندی می‌شوند. از جمله دانشگاه‌های برتر ایتالیا می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

گروه الف(ممتاز)
 1. Free university of  Bozen- Bolzano 
 2. Politecnico di Milano
 3. Politecnico di Torino
 4. Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
 5. Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ Anna (SSSA)
 6. Universita  degli Studi di Ferrara
 7. Universita  degli Studi di Salerno (University of Salerno)
 8. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 9. Universita degli Studi di Bari Aldo Moro
 10. Universita degli Studi di Bologna
 11. Universita degli Studi di Firenze
 12. Universita degli Studi di Genova
 13. Universita degli Studi di Milano
 14. Universitả degli Studi di Milano- Bicocca
 15. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 16. Universita degli Studi di Napoli “Federico II”
 17. Universita degli Studi di Padova
 18. Universita degli Studi di Pavia
 19. Universita degli Studi di Perugia
 20. Universita degli Studi di Pisa
 21. Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”
 22. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 23. Universitả degli Studi di Roma Tre
 24. Universita degli Studi di Siena
 25. Universita Degli Studi di Trento
 26. Universita degli Studi di Trieste
 27. Universitả Politecnica delle Marche
 28. Universita Politecnico di Bari
 29. Universitả della Calabria
 30. Vita-Salute San Raffaele University
گروه ب (خوب)
 1. International Center for Theoretical Physics  در صورت برگزار شدن دوره مشترک با موسسهSISSA، مدارک صادره در مقطع دکتری قابل بررسی و ارزشیابی نمی باشد
 2. Universita  degli Studi di Cagliari 
 3. Universita  degli Studi di Parma
 4. Universita  degli Studi di Udine (University of Udine)
 5. Universitả Cả Foscari di Venezia
 6. Universita Commerciale Luigi Bocconi صرفاً در رشته‌های حسابداری و مالی، اقتصاد، مدیریت و بازرگانی
 7. Universita degli Studi “ Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara” 
 8. Universitả degli Studi dell’ Aquila (University of Aquila)
 9. Universita degli Studi dell’ Insubria    
 10. Universitả degli Studi di Bergamo
 11. Universitả degli Studi di Brescia
 12. Universita degli Studi di Catania
 13. Universita’ degli Studi di Messina
 14. Università degli Studi di Napoli Parthenope (University of Naples Parthenope) Universita degli Studi di Palermo
 15. Università degli Studi di Sassari
 16. Universita degli Studi di Torino
 17. Università degli Studi della TusciaUniversita degli Studi di Urbino “Carlo Bo”
 18. Universitả degli Studi di Verona
 19. Universita del Salento (Universita degli Studi di Lecce)
 20. Universita  IUAV di Venezia صرفا در رشته معماری
گروه ج (متوسط)
 1. Accademia di Belle Arti    کلیه آکادمیهای هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 2. Conservatorio di Musica  تایید وزارت علوم کشور ایتالیاکلیه کنسرواتوآرهای دولتی مورد  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 3. Domus Academy 
 4. Fondazione Edmund Mach di San Michele all’Adige (Istituto Agrario)
 5. Instituto Universitario di Studi Superiori di Pavia-IUSS  
 6. Libera Università di Lingue e Comunicazione IULM (Milano)
 7. Libera Universita Internazionale degli Studi “Guido Carli” LUISS – صرفا در رشته های علوم انسانی
 8. Libera Università Maria Santissima Assunta (LUMSA)
 9. Pontificia Università Gregoriana
 10. Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)                                  
 11. Universitả ‘Campus Bio- Medico’ di Roma
 12. Universitả Carlo Cattaneo
 13. Universitả degli di Cassino 
 14. Universitả degli Studi ‘Magna Graeciả di Catanzaro
 15. Universitả degli Studi del Piemonte Orientale ‘Amedeo Avogadro’
 16. Universitả degli Studi Camerino (University of Camerino)
 17. Universitả degli Studi del Molise
 18. Universitả degli Studi del Sannio-Benevento
 19. Universitả degli Studi della Campania “Luigi Vanvitelli”
 20. Universitả degli Studi di Foggia
 21. Università degli Studi di Macerata   
 22.   Università degli Studi di Napoli “L’Orientale “
 23. Universitả degli Studi di Roma “Foro Italico (previously: Istituto Universitario di Scienze Motorie)
 24. Università degli Studi di Teramo
 25. Università degli Studi Guglielmo Marconi
 26. Universitả degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria  
 27. Universitả degli Studi Suor Orsola Benincasa (previously: Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa)
 28. Università per Stranieri di Perugia(University of Foreigners,Perugia)
 29. Università per Stranieri di Siena

بهترین رشته‌های تحصیلی برای ایتالیا

بحث معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی برای ایتالیا موضوعی است که پاسخ به آن کمی دشوار و صلیقه‌ای می‌باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای مثال بهترین دانشگاه از لحاظ بازار کار یا درآمد و یا براساس سطح علمی دانشگاه در زمینه تدریس آن رشته و محبوبیت در ایتالیا و امکانات تحصیلی بالا و… بر همین اساس می‌توان برخی از رشته‌ها را به عنوان رشته‌های خوب در ایتالیا مشخص کرد:

 • طراحی
 • هنر
 • هتلداری و گردشگری
 • مدیریت کسب و کار
 • علوم اجتماعی و انسانی

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

همان‌طور که گفته شد، یکی از مدارک ضروری به هنگام ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا، مدرک زبان می‌باشد. برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا باید مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشید. نمره این مدرک بسته به مقطع و دانشگاه مورد نظر متفاوت می‌باشد اما می‌توان گفت، برای تحصیل در دانشگاه‌های غیر ایتالیایی زبان، اجباری بر ارائه مدرک زبان ایتالیایی نیست.

اشتغال به هنگام تحصیل در ایتالیا

به هنگام تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، دولت ایتالیا به دانشجویان این امکان را داده است تا از طریق اشتغال به تامین برخی از هزینه‌های زندگی خود بپردازند؛ اما این اشتغال دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد. بسته به مقطع تحصیلی، مدت زمانی که فرد می‌تواند در هفته کار کند متغیر است. مدت زمان مجاز به کار برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی اشد 20 و برای دکتری 30 ساعت در هفته می‌باشد. حداکثر دستمزد برای کار دانشجویی در ایتالیا را می‌توان 15 تا 20 یورو دانست.

نحوه پرداخت هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

پرداخت هزینه‌های تحصیل در ایتالیا، به چند صورت امکان‌پذیر است. روش اول، استفاده از تمکن مالی شخصی است؛ بدین صورت که دانشجو تمامی هزینه‌های تحصیل در ایتالیا از هزینه‌های زندگی گرفته تا هزینه‌های تحصیل را باید به صورت شخصی بپردازد. روش دوم، تامین منابع مالی از طریق کار دانشجویی در ایتالیا است. استفاده از این روش محدودیت‌های خاص خود را داشته ولی قادر به تامین هزینه زندگی دانشجو می‌باشد.

روش آخر، استفاده از بورسیه‌ها و تسهیلات مالی مختلف است. این بورسیه‌ها به وسیله دولت، دانشگاه‌های محل تحصیل و موسسات مختلف به دانشجویان و بسته به شرایطی معین ارائه می‌شود. این تسهیلات قادر خواهند بود برخی و یا تمام هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را تامین کنند.

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

همان‌طور که گفته شد، بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به دانشجویان توسط موسسات مختلفی در حال ارائه هستند. یکی از انواع مختلف این بورسیه‌ها که اکثر متقاضیان ایرانی موفق به کسب آن می‌شوند، بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی است. این بورسیه ارتباط مستقیمی با شرایط تحصیلی نداشته و بیشتر بر اساس شرایط مالی به افرادی که تمکن لازم برای تامین هزینه‌های تحصیل در این کشور را نداشته و موفق به اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا شده‌اند، تعلق می‌گیرد.

سخن آخر

در انتهای مطلب می‌توان گفت، ایتالیا با داشتن شرایط و موقعیت‌های مختلف بیان شده، می‌تواند به عنوان دریچه‌ای برای ورود افراد به دانشگاه‌های برتر جهان باشد. علاوه بر این، شما با مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می‌توانید وارد بازار کار جهانی شده و در اروپا یا سایر کشورهای برتر جهان به زندگی بپردازید. در کل، تحصیل در ایتالیا را می‌توان به عنوان موقعیتی مناسب برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی دانست.

آیا دانشگاه‌های ایتالیا مورد تایید وزارت علوم هستند؟

بله، لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در این مطلب ذکر شده اند؛ اما بهتر است بدانید تحصیل در این دانشگاه‌ها، به منزله مورد تایید بودن مدرک اخذ شده شما نمی‌باشد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا، وزارت علوم بر اساس ضوابط مورد نظر خود به ارزشیابی مدرک اخذ شده خواهد پرداخت.

برای تحصیل در ایتالیا آیا نیاز به نامه تمکن مالی هست؟

در برخی منابع ذکر شده است که برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، باید نامه تمکن مالی ارائه شود؛ اما با وجود بورسیه استانی و شرایط آن، این نظر نمی‌تواند به صورت کامل صحیح باشد.

آیا ارائه مدرک زبان و یا اصل مدارک تحصیلی به هنگام ارسال درخواست پذیرش اجباری است؟

خیر، برخی از دانشگاه‌ها این امکان را در اختیار متقاضیان قرار داده اند که پس از دریافت پاسخ پذیرش، این مدارک را ارئه بدهند؛ اما برای مدارک تحصیلی که امکان ارائه اصل آنها وجود ندارد، باید گواهی‌های پایان موقت ترجمه غیر رسمی و ارسال شوند.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا شرط معدل دارد؟

برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، برای تمامی یا برخی رشته‌های مشخص خود شرط معدل قرار داده‌اند. معمولا حداقل معدل مورد نظر این دانشگاه‌ها در حدود 14 می‌باشد.

آیا برای رسیدگی به درخواست پذیرش باید اپلیکیشن فی پرداخت شود؟

رسیدگی به روند بررسی درخواست‌های پذیرش، در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا رایگان است. برخی از دانشگاه‌های این کشور که شرط پرداخت اپلیکیشن فی را برای بررسی درخواست متقاضیان قرار داده‌اند نیز مبلغ ناچیزی را مد نظر گرفته‌اند

آیا برای رسیدگی به درخواست پذیرش باید اپلیکیشن فی پرداخت شود؟

رسیدگی به روند بررسی درخواست‌های پذیرش، در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا رایگان است. برخی از دانشگاه‌های این کشور که شرط پرداخت اپلیکیشن فی را برای بررسی درخواست متقاضیان قرار داده‌اند نیز مبلغ ناچیزی را مد نظر گرفته‌اند