شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا به چه صورت است؟

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا به چه صورت است؟

زمانی که بحث تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز خارجی به میان می‌آید، بسیاری از افراد دچار سردرگمی شده و دغدغه‌های بسیاری برایشان به وجود می‌آید. دلیل این سردرگمی را متوان وجود تفاوت‌هایی در شرایط تحصیل در ایران و خارج این کشور دانست. هر یک از کشورهای خارجی، شرایط متفاوتی را برای پذیرش دانشجو و دانش‌آموزان خارجی وضع کرده‌اند. یکی از این کشورها که ایرانیان علاقه زیادی به تحصیل در آن را نشان داده‌اند، ایتالیا است. آگاهی از شرایط تحصیل در این کشور، می‌تواند به افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را دارند، کمک شایانی به حساب بیاید.

از جمله چالش بر انگیزترین مسائل در ارتباط با تحصیل در این کشور، شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا و سیستم تحصیلی این کشور هستند. درنا مایگریشن، برای کمک به آگاهی بیشتر متقاضیان تحصیل در ایتالیا سعی داشته تا در این مطلب زمینه آشنایی شما عزیزان را با این دو زمینه چالش برانگیز فراهم کند. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سیستم آموزشی ایتالیا چگونه است؟

زمانی که نام تحصیل در خارج از کشور به میان می‌آید، نا خودآگاه ذهن‌ها به سمتی می‌روند که این کار را فقط در مقاطع دانشگاهی ممکن می‌پندارند؛ اما چنین تصوری از ریشه اشتباه است.

سیستم آموزشی ایتالیا چگونه است؟

سیستم آموزشی ایتالیا، شامل موارد زیر است:

  •  پیش دبستانی
  •  دبستان
  • دوره متوسطه
  •  تحصیلات دانشگاهی و تکمیلی

برای تحصیل در هر یک از این مقاطع، بهتر است با شرایط آن و نوع سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

پیش دبستانی

تحصیل در مقطع پیش دبستانی یا مهد کودک شامل یک دوره سه ساله است. گذراندن این دوره سه ساله اجباری نبوده و هر کس علاقه‌مند به تحصیل فرزند خود در این دوره باشد، می‌تواند او را برای گذراندن دوره پیش دبستانی ثبت نام کند. سیستم آموزشی ایتالیا به گونه‌ای است که برای هر رده سنی به منظور تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه، برنامه خاصی را مد نظر دارد.

برای گذراندن این دوره، کودک باید بین 3 تا 5 سال داشته باشد. اگر سن کودک شما از این محدوده خارج شود، قادر به گذراندن پیش دبستانی در ایتالیا نبوده و باید وارد مقطع دبستان شود.

شرایط سنی دبستان در ایتالیا

دوره دبستان در ایتالیا به طور استاندارد، دوره‌ای 5 ساله است. شرایط سنی موجود برای ورود به این دوره، داشتن حداقل 5 تا 6 سال سن است. پس بنا بر موارد بیان شده، کودکان بین 5 تا 11 سال در مقطع دبستان در ایتالیا به تحصیل خواهند پرداخت.

شرایط سنی دبستان در ایتالیا

شرایط سنی دوره متوسطه در ایتالیا

در ادامه روند بررسی شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا، نوبت به بررسی دوره متوسطه می‌رسد. دوره متوسطه در ایتالیا به دو دوره تقسیم بندی می‌شود؛ دوره راهنمایی و دوره دبیرستان. دوره راهنمایی در ایتالیا، دوره‌ای 3 ساله است.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در دوره راهنمایی، داشتن سن 11 تا 14 سال است. برای تحصیل در این دوره، دانش‌آموزان باید 5 ساعت از روز خود را در مدرسه سپری کنند.

تا به اینجای مطلب و بررسی مقاطع تحصیلی دبستان و راهنمایی، دوره‌های تحصیلی اجباری برای تحصیل شهروندان این کشور به اتمام رسید. دوره دبیرستان، دوره‌ای 5 ساله بوده و برای تحصیل در آن باید در رده سنی 14 تا 19 سال باشید. در طی گذراندن این دوره، دانش‌آموزان باید بین 5 تا 8 ساعت از روز خود را در مدرسه سپری کنند.

تحصیل در تمامی مقاطع مدارس در ایتالیا، برای شهروندان کشورهای خارجی نیز امکان‌پذیر است. وجود امکان تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی ایتالیا و مدارس بین‌المللی، با داشتن شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا و سایر شرایط مد نظر مدارس و دولت ایتالیا به وجود خواهد آمد.

تحصیلات دانشگاهی و تکمیلی

برای تحصیل در خارج از کشور و به خصوص ایتالیا، تحصیل در مقاطع دانشگاهی و تکمیلی بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده است.

شرایط سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

تحصیل در این مقطع، در رشته‌های مختلف برای شهروندان تمامی کشورها مقدور است. سن معمول برای ورود به این مقطع، 18 تا 19 سال است. دولت و دانشگاه‌های ایتالیا، برای ورود به این مقطع، شرایط سنی خاصی را وضع نکرده‌اند؛ اما بهتر است با حداقل گپ تحصیلی برای ورود به مقطع کارشناسی اقدام کنید زیرا ممکن است داشتن تاخیر در اقدام برای ادامه تحصیل آن هم بدون توجیه مناسب، در روند اخذ پذیرش شما تاثیری منفی بگذارد.

شرایط سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

اگر گپ به وجود آمده بین دو مقطع تحصیلی، به گونه‌ای نیست که باعث شود سن شما به بالای 28 برسد، همچنان شانس خوبی را برای تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا خواهید داشت. پس می‌توان گفت، بهترین محدوده سنی برای اقدام به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا بلافاصله پس از اتمام دبیرستان (18 یا 19 سالگی) تا حداکثر 28 سالگی است.

شرایط سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

به هنگام اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، از مزایای بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی بهره‌مند خواهید شد. این مزایا را می‌توان قابلیت تحصیل در رشته‌های بیشتری به زبان انگلیسی و امکان اخذ بورسیه‌های بهتر به شمار آورد.

همان‌طور که گفته شد، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در ایتالیا شامل شرایط سنی خاصی نیست، اما داشتن برخی شرایط سنی باعث افزایش شانس شما در اخذ پذیرش می‌شود. به هنگام ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی، با داشتن حداکثر سن 35 سال شانس شما بسیار بیشتر خواهد بود.

شرایط سنی برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

برای تحصیل در مقطع دکتری، مواردی که میزان تاثیر گذاری بسیار را در موفقیت درخواست شما دارند وضعیت تحصیلی و رزومه کاری و تحصیلی هستند. برای تحصیل در این مقطع در ایتالیا، هیچ گونه شرایط سنی مطرح نبوده و با داشتن شرایط تحصیلی و کاری مناسب شما می‌توانید به راحتی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید.

سخن آخر

یکی از موارد بسیار مبهم برای افرادی که قصد مهاجرت از طریق تحصیل به خارج از کشور را دارند، محدودیت‌ها و شرایط سنی برای تحصیل در مقاطع مختلف است. در کل می‌توان گفت، شرایط سنی خاصی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا مطرح نبوده و دولت و دانشگاه‌های این کشور رده بندی سنی خاصی را برای تحصیل در این مقاطع مشخص نکرده‌اند.

اما رده بندی سنی خاصی برای تحصیل در مدارس ایتالیا به مانند بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید، بهتر است برای بالاتر بودن شانس اخذ پذیرش از مراکز علمی و تحصیلی این کشور، با حداقل گپ تحصیلی ممکن اقدام به ارسال درخواست کنید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*