خانه / مهاجرت به استونی

مهاجرت به استونی

اشتراک‌گذاری:

آخرین به‌روزرسانی ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

آخرین به‌روزرسانی:

۲۹ خرداد ۱۴۰۳

اگر به دنبال مهاجرت به کشوری با هزینه‌های زندگی مناسب، سواحلی زیبا و شهرهایی تاریخی هستید استونی بهترین مکان برای شماست. استونی کشوری در منطقه بالتیک در شمال اروپا است و از غرب به دریای بالتیک و از شمال به خلیج فنلاند می‌رسد. گرچه استونی کشور تقریبا کوچکی است، اما چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

در چند سال اخیر، جمعیت مهاجران استونی رشد قابل توجهی کرده است و افزایش مهاجران عامل اصلی رشد جمعیت در استونی است. اگر می‌خواهید با شیوه‌های مهاجرت به استونی، شرایط و مزایای آن‌ها آشنا شوید این مطلب را تا انتها بخوانید.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

چه افرادی می‌توانند به استونی مهاجرت کنند؟

هر کسی که مایل به مهاجرت و نقل مکان به استونی باشد می‌تواند برای مهاجرت اقدام کند. با این حال، اگر تبعه اتحادیه اروپا یا خارج از اتحادیه اروپا باشید، فرایندها متفاوت خواهد بود. اتباع خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت به استونی باید برای ویزای طولانی مدت استونی درخواست دهند. سپس با ویزای طولانی مدت (ویزای D) می‌توانند برای اجازه اقامت موقت اقدام کنند. اقامت موقت امکان اقامت طولانی‌تری را به آنها می‌دهد.

روش‌های مهاجرت به استونی

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت به استونی ابتدا باید ویزای طولانی مدت این کشور را درخواست دهند. این ویزا یک سال اعتبار دارد و می‌تواند برای تحصیل، کار، بازنشستگی یا پیوستن به خانواده صادر شود.

پس از ورود به استونی باید در نزد پلیس در گارد مرزی برای اجازه اقامت موقت درخواست دهند.

به عنوان یک تبعه خارج از اتحادیه اروپا، اگر قصد دارید برای مدتی بیش از سه ماه به استونی مهاجرت کنید، راه‌های زیر انتخاب مناسبی برای شما هستند:

1

مهاجرت کاری

2

مهاجرت تحصیلی

3

مهاجرت برای پیوستن به خانواده

4

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت کاری به استونی

اگر قصد دارید به استونی بروید و در آنجا مشغول به کار شوید، باید برای ویزای کار طولانی مدت درخواست دهید. ویزای کار استونی برای مدت یک سال صادر می‌شود. پس از ورود به استونی، باید برای اجازه اقامت موقت به پلیس گارد مرزی درخواست دهید. اجازه اقامت موقت برای مدت پنج سال صادر می‌شود و تا ده سال قابل تمدید است.

علاوه بر این، فریلنسرها نیز می‌توانند در استونی کار کنند. فریلنسرها می‌توانند برای مهاجرت کاری به استونی از طریق ویزای کوچ‌نشین دیجیتال (Digital Nomad Visa) اقدام کنند. ویزای کوچ‌نشین دیجیتال به مدت یک سال اعتبار دارد و پس از آن برای تمدید اقامت خود باید برای یک ویزای طولانی مدت دیگر اقدام کنند.

متخصصان و کارگران ماهر نیز می‌توانند در استونی مشغول به کار شوند اما ابتدا باید برای کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) درخواست دهند.

32.jpg

مهاجرت تحصیلی به استونی

اگر قصد دارید برای تحصیل به استونی مهاجرت کنید، باید برای ویزای دانشجویی استونی اقدام کنید. با ویزای دانشجویی می‌توانید یک سال در استونی تحصیل، کار و زندگی کنید. پس از ورود به استونی، اگر مدت تحصیل شما بیش از یک سال باشد، باید برای اجازه اقامت موقت اقدام کنید. اجازه اقامت موقت به مدت پنج سال صادر می‌شود. پس از اتمام تحصیل، نه ماه فرصت خواهید داشت تا به دنبال کار در استونی بگردید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن جستجوی شغلی می‌توانید برای اجازه اقامت موقت برای مقاصد کاری درخواست دهید.

مهاجرت به استونی برای پیوستن به خانواده

مهاجرت به استونی برای پیوستن به خانواده مستلزم درخواست ویزای خانوادگی است. برای واجد شرایط بودن برای ویزا، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • همسر یا شریک زندگی شخصی که در استونی زندگی می‌کند باشید.
 • فرزند تحت تکفل فردی که در استونی زندگی می‌کند باشید.
 • از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شخصی که در استونی زندگی می‌کند باشید.
 • بیش از ۶۵ سال سن داشته باشید و یکی از اعضای خانواده فردی که در استونی زندگی می‌کند و می‌تواند از شما مراقبت کند باشید.

مدت اعتبار ویزای خانواده یک سال است. با این حال، پس از ورود به استونی، باید برای اجازه اقامت موقت که به شما امکان اقامت تا حداکثر پنج سال را می‌دهد، درخواست دهید.

مهاجرت به استونی از طریق سرمایه‌گذاری

برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری به افراد این امکان را می‌دهد که از طریق سرمایه‌گذاری در اقتصاد یک کشور اقامت آن را دریافت کنند. برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری استونی مسیری مناسب برای افرادی است که مایل به مهاجرت به استونی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن هستند. این برنامه دو گزینه ویزا ارائه می‌دهد:

ویزای سرمایه‌گذاری عمده، که نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل 1 میلیون یورو در شرکت یا صندوق سرمایه‌گذاری استونیایی که مستقیما بر اقتصاد استونی تاثیر می‌گذارد دارد.

ویزای سرمایه‌گذاری عمومی نیاز به سرمایه‌گذاری به مبلغ حداقل ۱۶۰۰۰ یورو برای مشاغل شخصی (مانند فریلنسرها) یا ۶۵۰۰۰ یورو برای سایر افراد دارد.

این ویزا ۱۲ تا ۱۸ ماه اعتبار دارد. همچنین این برنامه مسیری عالی برای افرادی است که می‌خواهند بعدا تابعیت استونی را دریافت کنند.

36.jpg

نحوه اخذ اقامت استونی

اجازه اقامت موقت استونی برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که مایل به اقامت طولانی مدت در استونی هستند در دسترس است و چندین گزینه پیش روی آن‌ها وجود دارد. مجوز اقامت موقت استونی حداکثر برای مدت پنج سال معتبر است.

معیارهای واجد شرایطی عبارتند از پیوستن به خانواده، تحصیل، کار برای یک کارفرمای استونیایی یا انجام تجارت. متقاضیان ملزم به ارائه اسنادی هستند که بیمه درمانی، محل اقامت و درآمد آن‌ها را تایید می‌کند.

اجازه اقامت دائم استونی در صورتی اعطا می‌شود که فرد به مدت پنج سال با اجازه اقامت موقت در استونی زندگی کرده باشد، درک خوبی از فرهنگ استونی داشته باشد، زبان آن را به خوبی صحبت کند، درآمد قانونی دائمی داشته باشد و در اداره ثبت جمعیت ثبت نام کرده باشد. علاوه بر این موارد، باید بیمه درمانی معتبر نیز داشته باشد.

برنامه اقامت الکترونیک در استونی به ساکنان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا شرکتی در استونی به صورت آنلاین تاسیس و مدیریت کنند یا محصولاتی را به صورت دیجیتالی بفروشند. با این حال، این برنامه دارای اجازه اقامت نیست و امکان اقامت در استونی را نمی‌دهد.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

اخذ شهروندی استونی

برخی از مهاجرانی که به استونی نقل مکان می‌کنند، هدفشان این است که به طور نامحدود در این کشور اقامت داشته باشند و در آن رفت و آمد کنند. اعطای تابعیت استونی زمانی حاصل می‌شود که تبعه خارجی حداقل هشت سال قبل از زمان درخواست به طور قانونی در کشور استونی زندگی کرده باشد و پنج سال آن به صورت اقامت دائم بوده باشد.

اتباع خارجی که قصد مهاجرت به استونی و اخذ تابعیت آن را دارند علاوه بر شرایط اقامت باید مدرکی دال بر مهارت زبان، درآمد قانونی دائمی و ثبت نام در اداره ثبت جمعیت ارائه دهند.

حقوق و تعهدات یک شهروند استونی

افرادی که تابعیت استونی اخذ می‌کنند دارای حقوق و تعهداتی هستند. در ادامه برخی از مهم‌ترین آنها را در لیست کرده‌ایم:

 • حق برابری: همه افراد در برابر قانون برابر هستند و بدون در نظر گرفتن نژاد، ملیت، مذهب، جنسیت، گرایش جنسی یا وضعیت اجتماعی، از حقوق و آزادی‌های یکسانی برخوردارند.
 • حق آزادی: این حق شامل آزادی بیان، آزادی مذهب، آزادی اجتماع و آزادی مطبوعات است.
 • حق مالکیت: افراد حق دارند اموال خود را داشته باشند و از آن استفاده کنند.
 • حق کار: افراد حق دارند کار کنند و شغل مناسب با دستمزد عادلانه داشته باشند.
 • حق آموزش: افراد حق دارند آموزش رایگان در سطوح ابتدایی و متوسطه دریافت کنند.
 • حق مراقبت‌های بهداشتی: افراد حق دارند به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشند.
 • حق امنیت اجتماعی: افراد حق دارند در صورت بیکاری، بیماری یا ناتوانی از حمایت اجتماعی برخوردار شوند.
 • حق مشارکت سیاسی: افراد حق دارند در انتخابات رای دهند و در دولت خود نماینده داشته باشند.
 • پیروی از قانون اساسی: همه افراد موظف به پیروی از قانون اساسی استونی هستند.
 • پرداخت مالیات: افراد ملزم به پرداخت مالیات به دولت هستند.
 • دفاع ملی: مردان بین ۱۸ تا ۲۷ سال موظف به خدمت در ارتش هستند.
 • حفاظت از محیط زیست: همه موظف به حفاظت از محیط زیست هستند.
 • احترام به حقوق دیگران: افراد موظف به رعایت حقوق سایر افراد جامعه هستند.

مزایا و معایب مهاجرت به استونی

اگر به فکر مهاجرت به استونی هستید، احتمالا تاکنون تحقیقاتی در مورد این کشور و مزایا و معایب آن انجام داده‌اید. با این حال، در ادامه مزایا و معایب مهاجرت به استونی را در یک جدول گردآوری کرده‌ایم:

معایبمزایا

تنوع: جمعیت استونی فاقد تنوع است. به عنوان مثال، 95 درصد استونیایی‌ها یا در آنجا به دنیا آمده‌اند یا از تبار روس هستند. بنابراین، شما با کشوری که از لحاظ فرهنگی متنوع و چندفرهنگی باشد مواجه نخواهید شد.

هزینه زندگی: استونی یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی است. در مقایسه با ایالات متحده، میانگین هزینه زندگی در آن 26 درصد کمتر است. علاوه بر این، اجاره بها 63 درصد کمتر از میانگین اجاره بها در ایالات متحده است. بنابراین، می‌توانید با 1200 یورو در ماه زندگی مناسبی در استونی داشته باشید.

زبان: استونیایی زبانی پیچیده برای یادگیری است. این زبان در رتبه پنجم سخت‌ترین زبان‌ برای یادگیری برای انگلیسی‌زبانان قرار گرفته است. علاوه بر این، زبان استونیایی فقط در استونی صحبت می‌شود.

جامعه دیجیتال: جامعه استونی مدت‌ها است که به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین جوامع دیجیتالی در جهان شناخته شده است. همه چیز را می‌توان به صورت آنلاین انجام داد، از تشکیل اظهارنامه مالیاتی گرفته تا رای‌گیری و امضای اسناد قانونی.

زیرساخت: استونی چندین سال است که در حال کار بر روی زیرساخت خود است. با این حال، به جز مناطقی مانند تالین، بخش‌های روستایی کمتر توسعه یافته‌اند و احتمالا شاهد انجام کارهای جاده‌ای و ساخت و ساز مداوم در آنجا باشید.

صمیمی بودن: مردم استونی مردمی صمیمی و مهمان‌نواز هستند. بسیاری از مهاجران گزارش داده‌اند که مورد استقبال مردم محلی قرار گرفته‌اند. مردم محلی هنگام ملاقات با افراد جدید، اغلب مایل به دعوت برای صرف ناهار یا شام در خانه یا اهدای یادگاری هستند.

آب و هوا: آب و هوا در استونی به شدت ابری و با هوایی مرطوب به خصوص در فصل زمستان است. در این فصل دما به ۲۰- درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

کیفیت هوا: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) استونی پس از فنلاند بهترین کیفیت هوا را در جهان دارد.

پیدا کردن کار: پیدا کردن کار در استونی دشوار خواهد بود. دلیل این امر این است که استونیایی‌ها سال‌ها شغل خود را حفظ می‌کنند. همچنین اغلب انتظار می‌رود که متقاضی به زبان استونیایی صحبت کند.

آموزش عالی: استونی سرمایه‌گذاری زیادی در آموزش انجام داده است. بهترین دانشگاه‌های این کشور دانشگاه تارتو و تالین هستند.

 

بهداشت و درمان: استونی امید به زندگی بالاتری نسبت به بسیاری از کشورها دارد. این امکان وجود دارد که سیستم مراقبت‌های بهداشتی علاوه بر جذب هوای پاک به این سطح از طول عمر کمک کند. یک طرح بیمه سراسری وجود دارد که همه شهروندان را تحت پوشش قرار می‌دهد. این به هر کسی اجازه می‌دهد تا در هر زمان و به صورت رایگان به پزشک مراجعه کند.

معرفی بهترین شهرهای استونی برای مهاجرت

در ادامه برخی از شهرهای برتر استونی برای مهاجرت را از نظر عوامل مختلفی مانند توسعه اقتصادی، کیفیت زندگی و زیرساخت‌ها معرفی می‌کنیم. اگر قصد مهاجرت به استونی را دارید، توصیه می‌کنیم که حتما این شهرها را در نظر داشته باشید.

تالین (Tallinn)

تالین پایتخت کشور استونی و کانون معماری قرون وسطی است. تپه Toompea نماد شهر تالین است که به طرز شگفت‌انگیزی تاکنون حفظ شده و برای دوستداران تاریخ با پای پیاده قابل دسترسی است. علاوه بر این، منطقه Old Town شامل معماری قرن پانزدهمی و خیابان‌های سنگفرش شده است که از سال ۱۹۹۷ نیز به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شده است.

در مقایسه با سایر پایتخت‌های اروپایی، تالین ممکن است محلی و سنتی به نظر برسد. در عوض به عنوان یک شهر کوچک، جرایم کمتر، دسترسی و زیرساخت بسیار عالی دارد. تالین در طول سال رویدادهای فرهنگی متنوعی از جمله کنسرت‌های موسیقی کلاسیک، جاز و پاپ، رویدادهای ورزشی و نمایشگاه‌های هنری را برگذار می‌کند. علاوه بر این، در شهر تالین تقریبا هر روز موسیقی زنده اجرا می‌شود و این اجراها در کلیساها و سالن‌های کنسرت که در سراسر شهر پراکنده‌اند، برگذار می‌گردد.

پارنو (Parnu)

پارنو محل گذراندن تعطیلات تابستانی اهالی استونی است و به عنوان پایتخت تابستانی این کشور شناخته می‌شود. پارنو دارای ساحلی فوق‌العاده با شن‌های سفید و تپه‌های ماسه‌ای خیره کننده است. علاوه بر این، پارنو یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید در زمستان، پارک آبی سرپوشیده‌ای به نام وی پارک (Vee Park) را در خود جای داده است. پارنو به عنوان مقصدی برای سلامتی و تندرستی نیز شناخته می‌شود که این شهرت به دلیل وجود حمام‌های گلی در آن است.

هزینه زندگی در پارنو با میانگین ۸۴۰ یورو در ماه، این شهر را در بین ۳۷ درصد اول ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد. در پارنو زمستانی آرام و تابستانی پر از شور و نشاط را تجربه خواهید کرد.

unnamed-11.jpg

تارتو (Tartu)

تارتو دومین شهر بزرگ استونی است. در مقایسه با تالین، این شهر آرام‌تر و روشن‌فکرانه‌تر است. به دلیل وجود دانشگاه تارتو، این شهر به عنوان قطب روشن‌فکری استونی در نظر گرفته می‌شود. تارتو همچنین قدیمی‌ترین شهر استونی است. این شهر از سرانه فضای سبز بالا، حمل و نقل عمومی کارآمد و سیستم مراقبت‌های بهداشتی عالی برخوردار است که همگی به کیفیت بالای زندگی با قیمتی مناسب کمک می‌کنند. این شهر از فضای سبز شهری، حمل و نقل در دسترس و مراقبت‌های بهداشتی درجه یک لذت می‌برد، که همگی به کیفیت خوب زندگی با قیمت مقرون به صرفه کمک می‌کنند. تارتو همچنین به داشتن فضایی امن، دوستانه و پذیرا شناخته می‌شود.

unnamed-12.jpg

سارما (Saaremaa)

سارما بزرگترین جزیره در استونی است. این جزیره دارای چشم‌اندازهای متنوعی از جنگل‌ها، دشت‌های باز و مزارع است. این جزیره ۱۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. سارما مکان شلوغی نیست و می‌توانید در آن از سکوت و فضای باز لذت ببرید. سارما تنها یک بخش شهری (Town) به نام کورساره (Kuressaare) دارد. کورساره شهری توریستی است و قلعه‌ای متعلق به قرن ۱۴ میلادی را در خود جای داده است. این شهر جامعه محلی فعال و شناخته‌شده‌ای نیز دارد. سارما به لطف ساکنان سخت‌کوش، صمیمی، مهمان‌نواز و تا حدودی سنتی خود، از فضایی متمایز با سایر شهرها برخوردار است.

37-1.jpg

جمع‌بندی

استونی کشوری زیبا و با اقتصادی مبتنی بر فناوری در شمال اروپا است که می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای مهاجران باشد. این کشور با برخورداری از طبیعت بکر، هزینه پایین زندگی، اقتصاد پایدار و سطح بالای رفاه مزایای زیادی به مهاجران ارائه می‌دهد. روش‌های مهاجرت به استونی شامل تحصیل، پیوستن به خانواده، کار و سرمایه‌گذاری می‌شود. مهاجرت به استونی می‌تواند فرصت‌های مناسبی را برای افرادی که به دنبال زندگی در کشوری امن، پیشرفته، زیبا و با مردمی مهمان نواز و دوستانه‌اند، فراهم کند. با این حال، قبل از مهاجرت به این کشور، توصیه می‌کنیم مزایا و معایب آن را به دقت ارزیابی کنید. برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مهاجرتی درنا مایگریشن و بررسی شرایطتان برای مهاجرت به استونی کافیست فرم تماس را تکمیل کنید.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

سوالات متداول

گرچه تسلط به زبان استونیایی برای مهاجرت به استونی یک مزیت محسوب می‌شود، اما برای همه مشاغل الزامی نیست. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی در استونی فعالیت می‌کنند و زبان کاری آن‌ها انگلیسی است. با این حال، یادگیری زبان استونیایی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با جامعه محلی ارتباط برقرار کرده و امور روزمره خود را پیش ببرید.

برنامه اقامت الکترونیک دسترسی دیجیتالی به خدمات الکترونیکی استونی را برای افراد خارج از استونی فراهم می‌کند. با این حال، این برنامه اقامت فیزیکی یا اجازه ورود به استونی را اعطا نمی‌کند.

استونی کشوری با اقتصاد مبتنی بر نوآوری و فناوری است. بنابراین، تقاضا برای افراد متخصص در حوزه‌‌ فناوری بسیار بالا است. با این حال، برای مشاغل غیر فنی، ممکن است تسلط به زبان استونیایی برای یافتن شغل مورد نیاز باشد.

بله، مهاجران می‌توانید برای دریافت شهروندی استونی اقدام کنند. شرایط لازم برای دریافت تابعیت استونی شامل اقامت دائم در استونی برای مدت زمان مشخص، قبولی در آزمون زبان استونیایی و داشتن دانش کافی در مورد تاریخ و فرهنگ استونی است.

بهترین روش مهاجرت مناسب با شرایط خود را نمی‌شناسید؟

هم مسیران شما این مطالب را هم خوانده‌اند