۱۵ مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

15 مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

تحصیل در کشورهای خارجی، همواره به عنوان گزینه‌ای جذاب برای بسیاری از افراد دارای شرایط این کار مطرح بوده است. اما قبل از انتخاب مقصد برای ادامه تحصیل، بهتر است از مزایا و معایب مهاجرت از این طریق به کشور مورد نظر مطلع باشید. ایتالیا، در بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی، همواره به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت از طریق تحصیل مطرح بوده است. اگر شما نیز به مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا علاقه‌مند هستید، بهتر است با مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا آشنا شوید.

برای آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

گزینه‌های مختلفی در ارتباط با مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا همواره مطرح می‌باشند. برخی از این گزینه‌ها می‌توانند از دید برخی از افراد به عنوان مزایا تحصیل در ایتالیا به شمار بروند و در عین حال همین گزینه‌ها، از دید برخی دیگر به عنوان معایب شناخته شوند.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

در ادامه سعی ما بر آن بوده است تا با بررسی امکانات فراهم شده از طریق تحصیل در ایتالیا و شرایط جدیدی که با تحصیل در ایتالیا تجربه خواهید کرد، شما را در آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا آشنا کنیم.

۱- تحصیل در دانشگاه‌های برتر اروپا و جهان 

اگر رتبه بندی دانشگاه‌های برتر جهان را که توسط موسسات معتبری نظیر QS، Shanghai و Times به صورت سالانه انجام میپذیرد دنبال کنید، متوجه این مسئله خواهید شد که همواره تعداد بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا، جزو برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

اگر تایید یا عدم تایید وزارت علوم در ارتباط با دانشگاه‌های خارجی برای شما حائز اهمیت است، می‌توانید با مراجعه به سایت وزارت علوم و مشاهده دانشگاه‌های مورد تایید این وزارت، از سطح و اعتبار بالای دانشگاه‌های ایتالیا اطمینان حاصل کنید.

۲- ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان و ورود به بازار کار جهانی

شما با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا، این فرصت را خواهید داشت که بتوانید به راحتی به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های برتر جهان مشغول شوید. علاوه بر این، در صورت داشتن تلاش و کوشش در تحصیل، موقعیت ورود به بازار کار جهانی برای شما فراهم خواهد شد.

۳- امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف دولتی بین‌المللی دانشگاهی

یکی از مواردی که می‌تواند متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را به انتخاب کشوری به خصوص ترغیب کند، امکان اخذ بورسیه تحصیلی است. دولت ایتالیا، برای کمک به ادامه تحصیل افراد علاقه‌مند و مستعد در تحصیل، امکان اخذ بورسیه‌های دولتی را برای این افراد فراهم کرده است.

امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف دولتی بین‌المللی دانشگاهی در ایتالیا

علاوه بر بورسیه‌های دولتی، دانشگاه‌های مختلف برای حمایت از دانشجویان مستعد، با داشتن شرایطی مشخص به افراد متقاضی کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را اعطا می‌کنند.

حضور موسسات و سازمان‌های بین‌المللی در ایتالیا که به دانشجویان مستعد و با پشتکار، بورسیه‌های مختلفی اعطا می‌کنند و از آنها حمایت می‌کنند، شانس اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا را برای دانشجویان بسیار بالاتر برده است.

۴- هزینه‌های اندک زندگی و تحصیل در ایتالیا

به عنوان یکی از کشورهای برتر اروپایی، هزینه زندگی در ایتالیا به نسبت سایر کشورهای هم رده خود بسیار پایین است. نه تنها هزینه‌های زندگی، بلکه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا نیز به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر و مقرون و به‌صرفه‌تر می‌باشد. همین موارد ایتالیا را به عنوان کشوری مقرون و به صرفه برای تحصیل در اروپا برای افراد مختلف تبدیل می‌کند.

۵- امکان تحصیل به زبان انگلیسی

زمانی که افراد قصد ادامه تحصیل در کشوری خارجی را پیدا می‌کنند، یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها و دغدغه‌هایشان را می‌توان زبان تحصیل در کشور هدف دانست. زبان انگلیسی و تسلط به آن، به دلیل ساده بودن، نیاز به مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارجی و کاربرد بسیار آن برای افراد مختلف معقول و آسان می‌باشد؛ اما تحصیل به زبان سوم، می‌تواند برای این افراد تا حدودی ترسناک باشد.

ایتالیا، به عنوان کشوری محبوب در بین دانشجویان که تقریبا سالیانه 30000 دانشجو را در دانشگاه‌های خود می‌پذیرد، امکان تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف را به زبا‌ن‌های انگلیسی و ایتالیایی فراهم کرده است؛ تا علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور، به هنگام انتخاب و رشته مورد نظر در دانشگاه، دست بازی در انتخاب زبان تحصیلی داشته باشند.

۶- اشتغال به هنگام تحصیل در ایتالیا

اشتغال به هنگام تحصیل، به دانشجویان کمک شایانی در تامین هزینه‌های زندگی، پس‌انداز یا افزایش تجربه کاری می‌کند. برخی از کشورها به دانشجویانی که در دانشگاه‌ها در حال تحصیل هستند اجازه کار به هنگام تحصیل را نمی‌دهند. ایتالیا جزو این کشورها نبوده و بسته به مقطع تحصیلی، به دانشجویان اجازه کار به مدت مشخصی در هفته را می‌دهد.

۷- اقامت بعد از اتمام دوره تحصیلی

بسیاری از افراد قصد دارند تا پس از اتمام تحصیل، بدون بازگشت به کشور خود به کار یا ادامه تحصیل در کشورها و دانشگاه‌های خارجی بپردازند. ایتالیا، به دانشجویانی که دوره تحصیل خود را با موفقیت به اتمام می‌رسانند، این امکان را می‌دهد تا حداکثر 12 ماه پس از اتمام تحصیل، در این کشور اقامت داشته باشند.

اقامت بعد از اتمام دوره تحصیلی در ایتالیا

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایتالیا، در این مدت قادر خواهند بود تا در این کشور و یا سایر کشورهای اروپایی به جست و جوی کار مشغول شوند و یا اقدامات لازم را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور و یا سایر کشورهای جهان انجام دهند.

۸- امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن

با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، شما قادر خواهید بود تا به راحتی و بدون هیچ مشکلی، به تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. از این طریق شما می‌توانید به گشت و گذار در اروپا پرداخته و یا اعضای خانواده، دوستان و آشنایانتان را که در دیگر کشورهای اروپایی در حال زندگی هستند ملاقات کنید.

۹- لذت بردن از مناطق گردشگری و توریستی مختلف ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای اروپایی که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی مختلفی را در دل خود جای داده است، هر ساله پذیرای تعداد بسیار زیادی توریست می‌باشد. شما با تحصیل و اقامت در ایتالیا می‌توانید به راحتی و در اوقات فراغت خود، از این مناطق دیدن کرده و از جاذبه‌های توریستی آن لذت ببرید.

لذت بردن از مناطق گردشگری و توریستی مختلف ایتالیا

۱۰- نرخ بیکاری در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا بر اساس آخرین آمار موجود و ارائه شده توسط اداره آمار این کشور (ISTAT) تقریبا 9 درصد است. این مقدار از نظر برخی از افرادنرخ بالایی به حساب می‌آید؛ اما با در نظر گرفتن نرخ بیکاری در این کشور، متوجه خواهیم شد که نرخ بیکاری فعلی ایتالیا، نسبت به ماههای گذشته کاهش داشته است؛ این مطلب خود نمایانگر روند رو به رشد اقتصاد این کشور است.

۱۱- امکان به همراه بردن اعضای خانواده (همسر و فرزندان)

یکی از دغدغه‌های افراد متاهل که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، وجود امکان اخذ ویزا برای اعضای خانواده و همراه کردنشان با خود است. دولت ایتالیا، این امکان را برای دانشجویان در حال تحصیل در برخی از مقاطع تحصیلی، فراهم کرده است؛ تا از این طریق، افراد بتوانند با خیالی آسوده به تحصیل و اشتغال در ایتالیا مشغول باشند.

۱۲- آشنایی با فرهنگی غنی و غذاهایی جدید

یکی از کشورهای اروپایی که فرهنگ و تاریخچه‌ای غنی دارد ایتالیا است. شما با سفر، تحصیل یا کار در این کشور می‌توانید با غذاهای این کشور آشنا شده و طعم‌های جدید و لذیذی را تجربه کنید. علاوه بر این، آشنایی با فرهنگ غنی امپراطوری روم باستان می‌تواند جذابیت زندگی و سفر به این کشور را دوچندان کند.

۱۳- وجود رقابت بالا بر سر اخذ بورسیه‌های دانشگاهی و بین‌المللی

همان‌طور که گفته شد، بورسیه‌های مختلفی نظیر بورسیه‌های دولتی، دانشگاهی و بین‌المللی در دسترس دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا قرار خواهند داشت. بورسیه‌های دولتی، معمولا دارای ظرفیت بالایی هستند و بیشتر افراد واجد شرایط و متقاضی برای اخذ بورسیه، در این مسیر موفق خواهند بود.

بورسیه‌های دانشگاهی و بین‌المللی، بورسیه‌هایی هستند که بیشتر بر اساس سوابق تحصیلی و علمی به افراد اختصاص داده می‌شوند. رقابت بر سر اخذ بورسیه‌های دانشگاهی و بین‌المللی، معمولا بیشتر از بورسیه‌های دانشگاهی است؛ دلیل این رقابت را نیز می‌توان وجود متقاضیان واجد شرایط بیشتر در این زمینه‌ها نسبت به بورسیه‌های دولتی به حساب آورد.

۱۴- برگزاری شفاهی امتحانات

برخی از امتحانات در ایتالیا، به صورت شفاهی برگزار می‌شوند. این سبک از برگزاری امتحانات، برای افرادی که به سیستم امتحانی کتبی عادت کرده‌اند، ممکن است دشوار و نا آشنا باشد. از طرفی، بسیاری از دانشجویان با این نوع از روش امتحان گیری بسیار راحت بوده و بدون هیچ مشکلی با آن انطباق پیدا می‌کنند.

۱۵- سهولت در سفر و جابه‌جایی در ایتالیا

سیستم حمل و نقل مناسب برای جا به جایی در بین شهرها و نقاط مختلف ایتالیا، باعث شده است تا سفر و جابه‌جایی در این کشور بسیار آسان بوده و هزینه‌های به نسبت مناسبی را داشته باشد. در این کشور بیش از 80 فرودگاه واقع شده که از طریق آنها، دسترسی از هر منطقه ایتالیا به سیار مناطق داخلی و خارجی بسیار آسان شده است.

سخن آخر

در انتهای این مطلب باید بیان کرد مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، تقریبا تمامی مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را برای شما عزیزان نمایان می‌کنند. علت دسته‌بندی‌شده نبودن موارد بیان شده، این است که هر یک از این موارد می‌توانند از نظر برخی افراد جزو مزایا و از نظر برخی دیگر جزو معایب تحصیل در ایتالیا به حساب بیایند. برای آشنایی بیشتر با تحصیل در ایتالیا و کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه، با مشاوران درنامایگریشن ارتباط برقرار کنید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*