مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

[flexy_breadcrumb]

هرساله بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل کشوری را جزء کشور خود انتخاب می کنند و به نوعی مهاجرت تحصیلی را در برنامه خود قرار می دهند. از این رو می توان گفته مهاجرت تحصیلی سفر به یک کشور خارجی برای مدت زمانی نسبتاً طولانی با هدف ادامه تحصیل در مقطعی دانشگاهی است. برای مهاجرت تحصیلی می توان دلایل بسیاری را ذکر کرد مانند سطح علمی دانشگاه، شرایط تحصیلی مناسب کشور هدف، آینده روشن پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم و موارد بسیار دیگر که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در سال های اخیر ایرانیان بسیار اقدام به اخذ انواع ویزاهای تحصیلی کرده اند و در این میان کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، آلمان، ایتالیاو… بیشترین تقاضا را داشته اند.

شروع مهاجرت تحصیلی

ادامه تحصیل و شرکت در دوره‌های آموزشی و علمی یکی از اموری است که دولت‌های مختلف برای آن به افراد خارجی اجازه ورود به کشور و اقامت به مدت محدودی را می‌دهند. برای آن که بتوانید از مسیر بیان شده استفاده نمایید، باید الزامات خاصی را داشته و بتوانید مدارکی را دال بر واجد شرایط بودنتان آماده سازی کرده و ارائه دهید. معمولا موارد فوق بسته به موسسه مد نظر و محل قرار گیری آن متفاوت خواهند بود؛ اینجاست که اهمیت بالای انتخاب مقصد مشخص می‌شود. اگر قصد دارید تا شانس خود را به هنگام اقدام نهایی بالا ببرید باید با شرایط، مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها و مواردی از این قبیل آشنایی پیدا کنید که در ادامه قسمت‌هایی را به هر یک از آنها اختصاص داده‌ایم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی

ادامه تحصیل و شرکت در دوره‌های آموزشی و علمی یکی از اموری است که دولت‌های مختلف برای آن به افراد خارجی اجازه ورود به کشور و اقامت به مدت محدودی را می‌دهند. برای آن که بتوانید از مسیر بیان شده استفاده نمایید، باید الزامات خاصی را داشته و بتوانید مدارکی را دال بر واجد شرایط بودنتان آماده سازی کرده و ارائه دهید.

معمولا موارد فوق بسته به موسسه مد نظر و محل قرار گیری آن متفاوت خواهند بود؛ اینجاست که اهمیت بالای انتخاب مقصد مشخص می‌شود. اگر قصد دارید تا شانس خود را به هنگام اقدام نهایی بالا ببرید باید با شرایط، مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها و مواردی از این قبیل آشنایی پیدا کنید که در ادامه قسمت‌هایی را به هر یک از آنها اختصاص داده‌ایم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت تحصیلی

معمولا اولین مسئله‌ای که به هنگام بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی مطرح می‌شود، سوابق علمی و پژوهشی است. هر چقدر رتبه علمی مرکز مد نظر شما بهتر باشد، این وضعیت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. داشتن نمرات و معدل بالا، سابقه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و شرکت در دوره‌های علمی و آموزشی متنوع مواردی هستند که به شما کمک می‌کنند در این حیطه از وضعیت بسیار مناسبی بهره‌مند شوید.

موضوع بعدی و حائز اهمیت در این روند، داشتن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های شرکت در برنامه و زندگی به حساب می‌رود. اگر بتوانید موفق به اخذ بورسیه شوید، نیازی به اثبات این وضعیت نخواهد بود. داشتن تسلط به زبانی که آموزه‌ها از طریق آن به دانشجویان ارائه می‌شوند، یکی از ضروریات موفقیت در این مسیر است. در این اقدام شما باید به الزاماتی که دانشگاه‌ها مد نظر دارند نیز توجه بسیاری داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

هر کشور و یا هر دانشگاهی برای تایید شما نیاز به دریافت مدارکی از شما دارد. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی ارتباط مستقیم با کشور و دانشگاه شما دارد اما در حالت کلی مدارکی زیر از شما دریافت خواهد شد:

 • اصل پاسپورت
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک زبان ( بسته به نوع دانشگاه آیلتس، تافل …)
 • رزومه شما
 • انگیزه نامه
 • پرداخت بخشی از شهریه تعیین شده کالج یا دانشگاه
 • ….

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا سایر زبان‌هایی که در موسسه مد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا یکی از الزامات اصلی مهاجرت تحصیلی به حساب می‌رود. برخی از مراکز برای آن دسته از افرادی که تمامی شرایط مد نظرشان را دارند وضعیت ویژه‌ای قائل شده‌اند؛ این گونه  که به صورت مشروط آنها را پذیرش می‌کنند. متقاضیانی که با این وضعیت موفق به مهاجرت از روش مورد بحث شوند باید در دوره آموزش زبان شرکت کرده  و آن را با موفقیت به اتمام برسانند تا بتوانند به صورت رسمی وارد کلاس‌های اصلی خود شوند.

نامه پذیرش چیست و در روند مهاجرت تحصیلی چه تاثیری دارد؟

نامه پذیرش یکی از مدارک اصلی و حیاتی در روند مهاجرت تحصیلی است. زمانی که متقاضی درخواست خود را به دانشگاه‌ها یا مراکز مد نظرش ارائه می‌دهد، در صورتی که هیئت بررسی کننده با تقاضای شخص موافقت کند سندی را تحت عنوان نامه پذیرش یا LOA به او ارسال خواهد کرد. این مدرک برای اخذ ویزای تحصیلی به گونه‌ای اهمیت دارد که در صورت نداشتن آن، مجوز بیان شده برای شما صادر نخواهد شد؛ علاوه بر این برای انجام برخی امور در ایران LOA برای شما ضروری به حساب خواهد رفت؛ پس می‌توان آن را به عنوان سندی اساسی و بسیار مهم معرفی کرد.

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای مهاجرت تحصیلی

بی تردید این مزایای مهاجرت تحصیلی است که افراد را برای اقدام به آن ترغیب می کند و از طرفی تحصیل در هر کشوری می تواند مزایای منحصربه فرد خود را داشته باشد :

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا
 • دریافت مدارک تحصیلی معتبر و مورد پذیرش دیگر کشورها
 • تقویت مهارت های زبانی
 • کسب موقعیت های شغلی مناسب
 • افزایش کیفیت زندگی

مراحل مهاجرت تحصیلی

برای آن که بتوانید به صورت موفقیت آمیز مسیر مورد بحث را طی کنید، باید گام‌های مختلفی را پشت سر بگذارید. اولین مرحله انتخاب مرکزی است که رتبه جهانی قابل توجهی داشته باشد. با این اقدام و کمی تلاش و کوشش قادر هستید آینده کاری و تحصیلی خود را تضمین کنید. قدم بعدی آشنایی با شرایط در نظر گرفته شده برای انتخاب افراد برگزیده و آماده سازی مدارک است.

به هنگام انجام این امور باید توجه داشته باشید که حداکثر تشابه ممکن را به وجود بیاورید تا شانس موفقیت‌تان به حداکثر برسد. پس از تکمیل فرم‌ها و جمع آوری اسناد فوق، نوبت به پرداخت اپلیکیشن فی و ارسال آیتم‌های گرد آوری شده در ددلاین از پیش تعیین شده می‌رسد. در پی گذر از مراحل بیان شده و دریافت نامه پذیرش، شما باید به سراغ اخذ ویزای تحصیلی بروید که آن روند خاصی دارد و بخشی را به برررسی‌اش اختصاص خواهیم داد.

هزینه مهاجرت تحصیلی

یکی از نکات قابل توجه در روند مهاجرت تحصیلی، هزینه‌های آن است. به صورت کلی می‌توان این مخارج را به چندین دسته تقسیم بندی کنیم که از جمله آنها باید به هزینه آماده سازی و ترجمه مدارک، اپلیکیشن فی، شهریه دانشگاه و هزینه بررسی درخواست ویزای مربوطه اشاره کرد. به دلیل آن که در این مطلب به کشوری خاص نمی‌پردازیم، نمی‌توان ارقامی را برای آن بیان کرد.

اگر به دنبال اطلاعاتی دقیق در این زمینه هستید، بهتر است به مطالب اختصاصی قرار داده شده در سایت سازمان مهاجرتی درنامایگریشن مراجعه نمایید. اشاره به این موضوع که روند مورد بحث نسبت به سایر روش‌های در دسترس هزینه‌های کمتری دارد و بسته به مزایای آن، بسیار مقرون و به صرفه خواهد بود هم خالی از لطف نیست.

مهاجرت تحصیلی رایگان

برخی از افراد در پی آن هستند تا از پرداخت هزینه‌های مهاجرت تحصیلی معاف شده و به صورت رایگان این اقدام را انجام دهند. در ارتباط با این موضوع باید بگوییم معافیت در پرداخت برخی مخارج نظیر اپلیکیشن فی و یا مبالغ دولتی تقریبا نشدنی است. ارقامی که برای موارد بیان شده در نظر گرفته می‌شود، معمولا نسبت به شهریه دانشگاه غیر قابل مقایسه هستند.

پس از بیان این مطلب می‌توان گفت، عدم پرداخت شهریه سالانه تقریبا معادل با مهاجرت تحصیلی رایگان خواهد بود که امری تقریبا شدنی است. اگر بتوانید از بورسیه‌ها، اسکالرشیپ‌ها و یا فول فاندهای ارائه شده توسط موسسات علمی پژوهشی و سازمان‌های دولتی و خصوصی کشور مد نظر بهره ببرید، تحصیل رایگان کاری بسیار آسان خواهد شد.

مهاجرت تحصیلی و بورسیه

مهاجرت تحصیلی و بورسیه

در قسمت قبل بیان کردیم که یکی از راه‌های مهاجرت تحصیلی رایگان، استفاده از بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی است. معمولا عمده برنامه‌های ارائه شده در این دسته بندی بر اساس وضعیت علمی و سوابق آن بوده و شرایط متقاضیان در این زمینه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. برخی از دانشگاه‌ها، بورسیه‌های ورودی را ارائه می‌دهند که پذیرفته شدگان جدید به صورت خودکار و در بدو ورودشان بررسی و افراد منتخب تعیین می‌شوند.

اگر به دنبال استفاده از سایر اسکالرشیپ‌ها هستید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر یک از آنها دارای شرایط، مدت زمان و مبلغ مشخص هستند که باید به سایت دانشگاه مراجعه کرده و در مورد برنامه‌هایشان و ددلاین پذیرش درخواست‌های مرتبط مطالعه نمایید. انجام تحقیقات، فعالیت‌های فوق برنامه و ورزشی و وضعیت مالی برخی از سایر زمینه‌هایی هستند که برای آنها برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

مدت زمان مهاجرت تحصیلی

در مورد مدت زمان مهاجرت تحصیلی نسبت به سایر روش‌ها معمولا از شفافیت بیشتری برخوردار است.  در این روند افراد باید در ددلاین‌های از پیش تعیین شده درخواست خود را به دانشگاه‌های مد نظرشان ارسال کنند و در بازه‌های مشخصی پاسخ نهایی به آنها اعلام خواهد شد. پس از دریافت نظر مثبت متقاضی باید روند دریافت ویزای مرتبط را آغاز کند که معمولا زیر 6 ماه به طول می‌انجامد.

در کل می‌توان گفت، اگر تمامی مراحل بیان شده برای این کار به درستی پشت سر گذاشته شوند، اشخاص تقریبا در حدود یک سال می‌توانند از طریق روش تحصیلی دست به مهاجرت بزنند و دوره جدیدی از زندگیشان را با شرایطی متفاوت آغاز کنند.

ویزای تحصیلی

آخرین مرحله‌ای که برای مهاجرت از روش بیان شده باید پشت سر بگذارید، اخذ ویزای تحصیلی است. اگر بتوانید در موسسه‌ای پذیرش بگیرید اما مجوز بیان شده را به دست نیاورید، نمی‌توانید به کشور مقصد وارد شده و در دوره مد نظر شرکت کنید. داشتن LOA، تمکن مالی، قبولی در تست پزشکی و مواردی از این قبیل برخی از شرایط موفقیت در این روند هستند. معمولا مدت اعتبار ویزای مورد بحث متناسب با دوره پذیرفته شده در آن خواهد بود. برخی از کشورها نیز به دانشجویان اجازه می‌دهند که به مدت 1 سال پس از فارغ‌التحصیلی به اقامتشان ادامه دهند و به دنبال موقعیت‌های جدید تحصیلی یا کاری برای تمدید یا تغییر ویزای خود باشند.

مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزا برای همراهان

یکی از مواردی که برای افراد علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی اهمیت بالایی دارد، به همراه بردن اعضای خانواده است. برای آن که بتوانید این اقدام را انجام دهید، باید مسیر دریافت ویزای همراه را آغاز کنید. در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که فرد قادر است در دو حالت مسیر بیان شده را آغاز کند؛ به صورت همزمان با درخواست خود و یا پس از اخذ ویزا توسط دانشجو.

نکته‌ای که در این اقدام اهمیت بالایی دارد، الزامی بودن داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و حمایت از همراهان است. معمولا اگر دانشجو موفق به مهاجرت تحصیلی شود، ورود به کشور مد نظر برای همسر و فرزندان تحت تکفل او نیز مقدور خواهد بود. بسته به کشوری که قصد زندگی در آن را دارید، ممکن است از مزایای مختلفی هم بهره‌مند شوید که از جمله برخی از آنها می‌توان به اشتغال بدون محدودیت و ادامه تحصیل اشاره داشت.

بهترین مراکز و دانشگاهها برای مهاجرت تحصیلی

اگر به دنبال انتخاب بهترین مراکز و دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی هستید، بهترین اقدام پیش روی شما بررسی رتبه بندی‌های جهانی است که توسط موسسات معتبر انجام می‌شوند. به هنگام انجام این رنکینگ‌ها سازمان‌های بیان شده فاکتورهای مختلفی نظیر امکانات آموزشی، تحقیقات انجام شده، مقالات چاپ شده و جوایزی که دانشجویان و اساتید کسب کرده‌اند مورد توجه قرار می‌گیرند.

QS یکی از مراکزی به حساب می‌رود که در زمینه مورد بحث سال‌ها به فعالیت پرداخته و به عنوان مرجعی معتبر از آن یاد می‌شود. در ادامه همین قسمت، آخرین رتبه بندی این موسسه را قرار داده‌ایم که می‌تواند به هنگام تعیین هدف به شما کمک شایانی کند. یکی از روش‌های دیگری که برای انتخاب بهترین دانشگاه‌ها قابل استفاده است، مراجعه به سایت‌های وزارت علوم یا بهداشت و مطالعه لیست موسسات مورد تایید آنهاست.

 • موسسه فناوری ماساچوست (MIT)
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه هاروارد
 • موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)
 • امپریال کالج لندن
 • UCLA
 • ETH زوریخ
 • دانشگاه شیکاگو

مهاجرت تحصیلی افراد زیر 18 سال

بدون شک شما عزیزان نیز از این موضوع مستحضر هستید که مهاجرت تحصیلی افراد زیر 18 سال، بسته به شرایط آنها (نرسیدنشان به سن قانونی) دارای روندی متفاوت‌تر است. یکی از مسائلی که در این روش مطرح می‌شود، حضور والدین در کنار فرزندان یا مشخص کردن سرپرست در کشور مقصد به حساب می‌رود.

برخی از دولت‌ها این امکان را به وجود آورده‌اند که پدر و مادر یا یکی از آنها با اخذ ویزاهای اختصاصی یا توریستی کودکان را همراهی کرده و از آنها در طول تحصیل‌شان مراقبت کنند. شاید برای شما سوال شده باشد که آیا نمی‌توان به گونه‌ای از این بخش از مهاجرت افراد مورد بحث گذر کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم پذیرفته شدن متقاضی در مدارس شبانه روزی، تقریبا تنها راه حل در دسترس برای رسیدن به هدف بیان شده است.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

پاسخ به سوال بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی کمی دشوار می باشد چرا که چندین کشور با شرایط تحصیلی ایده آل در جهان وجود دارد و از طرفی هر متقاضی می تواند بسته به شرایط خود مانند رشته تحصیلی، شرایط مادی و یا مسائل شخصی کشور مناسبش برای تحصیل تغییر کند. اما در سال های اخیر براساس تجربه، شرایط زندگی در کشورها، دانشگاه ها و سیستم آموزشی کشورها و موارد بسیار دیگری می توانیم بگوییم کشورهایی مانند : کانادا، استرالیا، آمریکا، قبرس، انگلستان ، آلمان و هلند جزء اصلی ترین مقاصد تحصیلی در جهان می باشند.

توجه کنید که برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی باید دو موضوع بسیار مهم را در نظر گرفت، اول اینکه آیا کشور آینده روشنی را دارد که بتوان بعد از تحصیل اقامت آن را دریافت کرد و در آن مشغول به کار شد؟ موضوع دیگر هزینه های تحصیل در آن می باشد، به این معنی که شما دو نوع هزینه را پیش روی خود خواهید داشت اول هزینه دانشگاه و دوم هزینه زندگی در آن شهر و کشور، چرا که این موضوع بسیار در آینده تحصیلی شما تاثیر گذار است.

بهترین موسسه اخذ ویزای تحصیلی

پاسخ به این سوال که آیا بهتر است مسیر انجام پروسه تحصیلی را بتهایی انجام دهیم و یا به یک موسسه مهاجرتی اعتماد کنیم کاملا شخصی می باشد چرا که سازمان مهاجرتی درنامایگریشن همیشه به این موضوع اشاره کرده است که هیچ الزامی به استفاده از وکیل و یا دفتر مهاجرتی نمی باشد اما باید پذیرفت که همراهی یک سازمان مهاجرتی با سابقه و مورد اعتماد می تواند به شما در اخذ ویزای تحصیلی بسیار کمک کند و شما را در رسیدن به بهترین انتخاب کمک کند. مسیر تحصیلی دارای نکات حساس و تاثیر گذار بسیاری است که اشتباه در هریک از آنها می تواند نتیجه پرونده شما را به کلی تغییر دهد.