🇪🇸 مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

[flexy_breadcrumb]

یکی از مزایای پیشرفت تکنولوژی و صنعت اینترنت، باخبر شدن افراد از فرصت‌هایی است که در کشورهای دیگر وجود دارد. شاید پیش ‌از اینکه ارتباط با سراسر دنیا این‌قدر ساده شود، گزینه‌های افراد برای تحصیل، به دو یا سه کشور محدود می‌شد؛ اما امروزه دانشجویان به‌‌راحتی از فرصت‌های طلایی پیشِ‌رو در کشورهای دیگر به‌راحتی باخبر می‌شوند و از آن بهره می‌برند. اسپانیا، یکی از کشورهایی است که اشتراک فرهنگی بسیاری با ایران دارد و مردمانش، جزو خون‌گرم‌ترین مردم اروپا به شمار می‌آیند. در این مقاله، مزایا و شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را به طور کامل بررسی می‌کنیم و سعی خواهیم کرد که هیچ نکته‌ی مهمی را از قلم نیندازیم.

شرایط عمومی مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را داشته باشید، این امکان از مقطع دبستان تا دکترا برای شما و فرزندانتان مهیاست. از دبستان و دبیرستان که بگذریم، تحصیل به زبان اسپانیایی در برخی کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی رایگان است. دروس دانشگاهی نیز به زبان انگلیسی یا اسپانیایی تدریس می‌شوند.

دانشجویان مقطع لیسانس باید در طول چهار سال، 240 واحد درسی را بگذرانند. در هرسال ‌تحصیلی نیز حداکثر می‌توانند 90 واحد را انتخاب کنند.

زبان تدریس در مقطع دکترا، در بیشتر دانشگاه‌ها انگلیسی است. در دانشگاه‌های اسپانیا، مقطع دکترا دو بخش نظری و عملی دارند؛ بخش اول 60 واحد نظری و بخش دوم، انجام تحقیق در رشته‌ی مربوطه است. دانشجوی مقطع دکترا باید حداکثر پس از سه تا پنج سال، دوره‌ی دکترای خود را به پایان برساند. هزینه‌ی تحصیل در این مقطع، سالانه رقمی حدود 400 تا 500 یورو است، اما در صورت دارا بودن شرایط زیر، امکان تحصیل رایگان و اخذ بورسیه نیز وجود دارد:

 1. معدل بالاتر از 15.5 در مقطع کارشناسی ارشد؛
 2. آیلتس حداقل 5.5
 3. رزومه‌ی علمی قوی همراه با مقالات ISI؛
 4. حداکثر سه سال فاصله‌ی تحصیلی میان ارشد و دکترا؛
 5. تأیید توان علمی از سوی استاد راهنما.

اپلای به اسپانیا

اپلای Apply کردن به این معنا است که شما برای یک دانشگاه درخواست پذیرش می‌دهید حالا میتوان این موضوع را دریافت که اپلای به اسپانیا یعنی درخواست دادن به دانشگاه های اسپانیا برای تحصیل. تا به اینجای مقاله کاملا متوجه شده‌اید که موضوع و هدفت این مقاله تحصیل در اسپانیا است و قرار است به صورت کامل با این مسیر آشنا شوید. اپلای برای برترین دانشگاه‌های اسپانیا کار کمی دشواری است چرا که هدف بسیار از متقاضیان است و همین موضوع کار را کمی دشوار می‌کند که ما در شرکت مهاجرتی درنا  تجربه کافی و لازم را به پشتوانه ده‌ها پرونده موفق از این کشور را داریم.

ویزای تحصیلی اسپانیا

ویزا مدرکی است که شما به وسیله آن می‌توانید به صورت قانونی و برای مدت زمان مشخصی وارد یک کشور شوید، ویزای تحصیلی اسپاینا یک مجوز ورود موقت است که به وسیله آن اجازه تحصیل دراین کشور را پیدا می کنید اما این تمام راه نیست و شما قبل از آن باید پذیرش از یک دانشگاه در این کشور را دریافت کنید و براساس آن از سفارت درخواست ویزا دهید. شما برای این مسیر نیاز به جمع آوری مدرکی دارید و برای آن هم باید هزینه های را پرداخت کنید و کوچک‌ترین اشتباه می‌توان باعث از دست رفتن هزینه و زمان شما شود.

چرا تحصیل در اسپانیا گزینه‌ی مناسبی است

شما فقط با داشتن دیپلم می‌توانید وارد کالج‌های اسپانیایی شوید؛ یعنی برای تحصیل در کالج، به مدرک زبان نیازی نخواهید داشت. اسپانیا در رشته‌های گوناگون، مراکز مهم و معتبر آموزشی دارد. مدرک معتبر، دانشگاه‌هایی با شرایط عالی و هزینه‌ی تحصیل پایین و زندگی دانشجویی پرهیجان، از دلایل مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل هستند. زندگی و تحصیل در اسپانیا، افزون بر فرصت یادگیری زبان جدید، امکان یک زندگی دلپذیر را در اختیارتان قرار می‌دهد. غذاهای لذیذ مدیترانه‌ای، سواحل باشکوه، مغازه‌های شیک، زندگی شبانه‌ی پرجنب‌وجوش و فعالیت‌های ورزشی و تفریحی در سطح جهانی، این کشور را به محیطی مناسب برای دانش‌آموزان و دانشجویان در هر رده‌ی سنی تبدیل کرده است.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

اسپانیا جز کشورهایی اروپایی محسوب می‌شود که دانشگاه‌های معتبری دارد و از طرفی هزینه تحصیل نسبتا پایین هم دارد اما آیا تمامی دانشگاه‌های اسپانیا ارزش هزینه و تحصیل دارند؟ باید بگوییم خیر، شما با کمی تحقی و تلاش می‌توانید گزینه‌های مناسبی را انتخاب کنید و تقریبا تمامی این گزینه‌ها قابل دسترس برای شما می‌باشد در این بخش لیست بهترین دانشگاه‌های اسپاینا را برای شما ذکر کرده‌ایم تا به این شکل بتوانید با نان این مراکز آموزشی در اسپانیا آشنا شوید.

 

 نام دانشگاهرتبه در اسپانیارتبه جهانی دانشکده‌ها و رشته‌ها
 دانشگاه بارسلونا190زیست‌شناسی، شیمی، دندانپزشکی، اقتصاد و بازرگانی، آموزش، هنرهای زیبا، تاریخ و جغرافیا، زمین‌شناسی، حقوق، ریاضیات، پزشکی، کتابداری، داروسازی، فلسفه، فیزیک، روانشناسی، تربیت‌معلم، رسانه
دانشگاه کامپلوتنس مادرید2224هنرهای زیبا، زیست‌شناسی، شیمی، گردشگری، علوم کامپیوتری و مهندسی، دندانپزشکی، اقتصاد و بازرگانی، آموزش، تاریخ و جغرافیا، زمین‌شناسی، مطالعات زبان، حقوق، ریاضیات، پزشکی، پرستاری، دامپزشکی، داروسازی، فلسفه، فیزیک، روانشناسی، تربیت‌معلم، آمار
دانشگاه والنسیا3271معماری، تاریخ، فلسفه، الهیات، هنر، هنرهای نمایشی، ادبیات، زبان‌شناسی، باستان‌شناسی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، محیط‌زیست، ریاضی، آمار، اقتصاد، حسابداری، مدیریت، ارتباطات، علوم سیاسی، جغرافیا، جامعه‌شناسی، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی، علوم ورزشی، علوم زیست‌شناسی، علوم کشاورزی، پزشکی و دندان‌پزشکی، آموزش، روان‌شناسی و حقوق
دانشگاه خودگردان مادرید4280فلسفه و علوم انسانی، حقوق، اقتصاد و مدیریت مالی، علوم، پزشکی، روان‌پزشکی، فنی و مهندسی و تربیت مدرس
دانشگاه گرانادا5295هنر، علوم پایه، علوم ورزشی، اقتصاد و بازرگانی، آموزش، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، ارتباطات، حقوق، داروسازی، فلسفه، ترجمه، پزشکی دندانپزشکی، پرستاری، بهداشت
دانشگاه پومپئو فابرا6152بهداشت و علوم زیستی، اقتصاد و بازرگانی، سیاست و علوم اجتماعی، ارتباطات، ترجمه، علوم زبان، علوم مهندسی، حقوق، باستان‌شناسی، زبان‌شناسی
دانشگاه خودمختار بارسلونا7182علوم اجتماعی و مدیریت، علوم طبیعی، پزشکی، مهندسی و فناوری، هنر، علوم انسانی، ارتباطات و روزنامه‌نگاری، محصولات غذایی، تجارت و اقتصاد
دانشگاه باسک8223معماری، بازرگانی، علوم کامپیوتر، مدیریت کسب‌وکار، هنرهای زیبا، حقوق، دندانپزشکی، داروسازی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه علوم تربیتی، تمدن‌های باستانی، ارتباطات، جرم‌شناسی، آمار
دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا9310مدیریت کسب‌وکار، هنرهای زیبا، کشاورزی و محیط‌زیست، معماری، مهندسی ساخت، مهندسی عمران، صنایع، انفورماتیک، جنگلداری، بهداشت و علوم پایه
دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید10459علوم ورزشی، طراحی و مد، معماری، صنایع، فناوری اطلاعات، کشاورزی، محیط‌زیست، مکانیک، جنگلداری، تغذیه، زمین‌شناسی، هوافضا، شیمی و فیزیک

 

هزینه مهاجرت تحصیلی به اسپاینا

هزینه تحصیل در اسپانیا

بی‌شک، هزینه تحصیل و زندگی، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر فردی است که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارد. مبلغ دقیق این هزینه‌ها، به دانشگاه یا کالج منتخب شما بستگی دارد. حتی ممکن است شرایط هر شهر و استان با دیگری متفاوت باشد؛ اما در اینجا میانگین هزینه‌ها را مطرح می‌‌کنیم.

اگر قصد تحصیل در مقطع لیسانس را داشته باشید، شاید لازم باشد پیش از ورود به دانشگاه، دوره‌ای را در کالج بگذرانید که حدود 2000 یورو یا بیشتر هزینه دارد. در مقطع لیسانس، در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه دولتی، حدود 1000 تا 3000 یورو در هرسال هزینه‌ی تحصیل شما خواهد شد. این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی، به حدود 5500 تا 18000 یورو می‌رسد.

به تفکیک رشته، هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های دولتی، سالانه از 500 تا 1500 یورو و در دانشگاه‌های خصوصی 5000 تا 15000 است.

در مقطع کارشناسی ارشد، برای دانشگاه‌های دولتی باید حدود 1000 تا 3000 یورو در نظر بگیرید. تحصیل در همین مقطع در دانشگاه‌های خصوصی، بین 10000 تا 20000 هزینه دارد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا نیز سالانه بین 200 تا 500 یورو برآورد می‌شود که نسبت به مقاطع دیگر بسیار کمتراست. گفتیم اگر شرایط لازم را داشته باشید، با اخذ بورسیه‌ می‌توانید رایگان هم تحصیل کنید. طبیعی است که افزون بر هزینه‌های دانشگاه، هزینه زندگی و مسکن را نیز باید در نظر گرفت. در مقاله‌ای به صورت مفصل به مبحث بورسیه تحصیلی اسپانیا پرداخته‌ایم که می‌توانید با مطالعه آن اطلاعات کاملی دریافت کنید.

به طور کلی برای اجاره‌ی مسکن باید ماهانه بین 300 تا 700 یورو (برای خوابگاه‌های دولتی از 150 تا 300 یورو و خوابگاه‌های خصوصی حدود 300 تا 600 یورو) هزینه کنید.

برای فردی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارد، هزینه خورد و خوراک حدود 150 یورو در ماه و هزینه‌های جانبی او مانند رفت‌وآمد هم 150 یورو در ماه خواهد بود.

تمامی موارد ذکر شده از هزینه تحصیل در اسپانیا به صورت حدودی می‌باشد و می‌تواند کم و یا زیاد شود چرا که بحث هزینه می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد مانند سبک زندگی فرد و یا شهر و دانشگاه در نتیجه ایین بخش از مهاجرت بر دوش خودشماست که به صورت دقیق در مورد آن از وب سایت‌های اسپانیایی تحقیق کنید کنید.

آیا تحصیل رایگان در اسپانیا امکان پذیر است ؟

باید بگوییم تحصیل در یک کشورخارجی برای شما رایگان تمام نخواهد شد و شما هزینه‌هایی را خواهید داشت، این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه دانشگاه باشد تا هزینه اسکان، خوردو خوراک و زندگی، اما در این بخش منظور از تحصیل رایگان در اسپانیا، بحث خود دانشگاه می‌باشد که باید بگوییم شما با دو دانشگاه دولتی و خصوصی در این کشور روبه رو هستید که دانشگاه دولتی هزینه بسیار پایین‌تر را دارد و برای شهروندان اسپانیا و اتحادیه اروپا رایگان می‌باشد و شما به عنوان یک مهاجر خارج از اتحادیه مجبور به پرداخت هزینه هستید مگر آنکه شرایط علمی مناسبی داشته باشید و از دانشگاه فاند دریافت کیند.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در وهله‌ی اول‌ پس از انتخاب رشته و دانشگاه موردنظرتان باید طبق ددلاین دانشگاه و رشته‌ی مورد نظرتان، درخواست خود را ارسال کنید. برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا به این مدارک نیاز دارید:

 • ترجمه‌ی رسمی کلیه‌ی مدارک تحصیلی به زبان اسپانیایی به همراه ریزنمرات؛
 • ترجمه‌ی اسپانیایی شناسنامه؛
 • تصویر صفحه‌ی اول پاسپورت؛
 • رزومه‌ی تحصیلی؛
 • سابقه‌ی کاری (اگر وجود داشته باشد)؛
 • انگیزه نامه‌ی شخصی؛
 • پروپوزال؛
 • توصیه‌نامه؛
 • مقالات نوشته‌شده؛
 • کنفرانس‌های بین‌المللی که شرکت کرده‌اید (اگر وجود داشته باشد)؛
 • مدرک زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) یا اسپانیایی.

پیداست که این مدارک بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه موردنظر، متفاوت خواهند بود.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در اسپانیا

پس از پذیرفته شدن در مرحله‌ی اولِ مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. گرفتن وقت مصاحبه از سفارت اسپانیا از دو هفته تا سه ماه زمان نیاز دارد. پس از ارائه‌ی مدارک لازم، گرفتن ویزای تحصیلی هم ممکن است از دو ماه تا یک سال طول بکشد. به‌هرحال در این مرحله، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • نامه‌ی‌ مهر و امضا شده‌ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر؛
 • ترجمه‌ی اسپانیایی شناسنامه و پاسپورت؛
 • بیمه‌ی مسافرتی شینگن به مبلغ 3000 یورو؛
 • ترجمه‌ی اسپانیایی سوابق تحصیلی همراه با ریزنمرات و مهر دادگستری؛
 • گواهی سلامت جسمی؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه؛
 • نامه‌ی تمکن مالی؛
 • نامه‌ی نشان‌دهنده‌ی محل اقامت فرد در اسپانیا که در مورد دانشجویان می‌تواند خوابگاه باشد.

مزایای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

یکی از مزایای دانشگاه‌های اسپانیا، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. هرچند زبان اسپانیایی، افزون بر اسپانیا در کشورهای زیادی کاربرد دارد و آموختن آن خالی از لطف نیست. همچنین در مقطع کارشناسی شما می‌توانید بدون ارائه‌ی مدرک زبان، در تعداد زیادی از دانشگاه‌های اسپانیا تحصیل کنید. بسیاری از دانشگاه‌های اسپانیا نیز در رده‌بندی‌های جهانی امتیازهای بالایی دارند و به امکانات و تجهیزات مناسبی مجهزند. بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا مورد تائید وزارت علوم ایران هستند که همین موضوع در تسهیل روند پذیرش تاثیر بسزایی دارد. در مقایسه با بسیاری از کشورها، مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، کم‌هزینه و ارزان است. با مهاجرت به اسپانیا که عضو اتحادیه‌ی اروپا است، شما می‌توانید به‌راحتی به بسیاری از کشورهای اروپایی سفر کنید. با داشتن اقامت اسپانیا بعد از 5 سال اقامت موقت، امکان کار وزندگی در دیگر کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برای شما فراهم خواهد شد. دانشجوی اسپانیایی مجاز است در هفته ساعات مشخصی را کار کند و بخشی از هزینه‌های تحصیل وزندگی را از این طریق تأمین نماید. دانشجویان مقطع لیسانس ده ساعت در هفته و مقطع کارشناسی ارشد بیست ساعت در هفته اجازه‌ی کار دارند. دانشجویان دکتری به‌عنوان بخشی از روند تحصیلی خود می‌توانند کارهای تحقیقاتی و آکادمیک انجام دهند.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی اسپانیا

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در هر مقطعی می‌توان اقدام کرد. تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های اسپانیا زیاد است. به‌طور متوسط، به ازای هر چهار دانشجو، یکی از آن‌ها خارجی است. همچنین در اسپانیا دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به‌مراتب پایین‌تر است و این موضوع، انگیزه¬ی کافی برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را فراهم می‌کند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، مدرک زبان در تعداد زیادی از دانشگاه‌های اسپانیا اجباری نیست؛ اما بعضی از دانشگاه‌ها یا رشته‌های آن، آزمون ورودی دارند. آزمون ورودی، بیشتر در مقطع کارشناسی برگزار می‌شود. در اسپانیا هم مانند دیگر کشورها، هرسال تحصیلی دو ترم دارد؛ ترم پاییز که در سپتامبر و ترم زمستان که در فوریه آغاز می‌شود.

شرایط سنی تحصیل در اسپانیا

شما هم در بسیار از مواقع جمله ( ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است ) را شنیده‌اید و بسیاری می‌گویند برای تحصیل هیچ وقت دیر نیست اما این به این معنی نیست که شما به هر سنی می‌توانید در اسپانیا و در مقطع مورد نظر خود تحصیل کنید از این رو باید به شرایط سنی تحصیل در اسپانیا توجه کنید به این صورت که سنی شما یا اجازه تحصیل در مقطع مورد نظر را نمی‌دهد و یا شانس شما را برای موفقیت در اخذ ویزا کاهش می‌دهد. مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در مقطع دبستان، با حضور قیم قانونی دانش‌آموز امکان‌پذیر است. برای افراد دوازده تا هجده ساله نیازی به حضور قیم نیست و مدرسه، مسئولیت آن‌ها را بر عهده می‌گیرد، اما در سنین پایین‌تر از آن، حضور قیم قانونی الزامی است.

همچنین گپ تحصیلی، از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید. برای ورود به کالج، نباید بیشتر از دو یا سه سال از زمان دیپلم گرفتن شما گذشته باشد. برای ورود به دانشگاه در مقطع لیسانس یا کارشناسی حداکثر این فاصله پنج سال است. اگر تصمیم به مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل دارید، باید توجه کنید که حداکثر سن پذیرش در مقطع کارشناسی 26 سال است. شرط سنی پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به 36 سال می‌رسد و در مقطع دکترا حداکثر سن ممکن، 50 است. افرادی که سن کمتری دارند همیشه در اولویت هستند، اما رزومه‌ی قوی، بر شرط سنی مقدم است.

میزان تمکن مالی لازم برای تحصیل در اسپانیا

چه برای گرفتن پذیرش و چه برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، ارائه‌ی گواهی تمکن مالی، از مهم‌ترین مراحل و مدارک لازم به شمار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید گواهی‌نامه تمکن مالی، سندی معتبر و رسمی است که از سوی بانک صادر می‌شود و میزان سپرده‌ی شما در مدت مشخصی را به ارز درخواستی که می‌تواند دلار یا یورو باشد نشان می‌دهد. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارند، با توجه به مقطع تحصیلی و هزینه‌های زندگی در اسپانیا باید گواهی تمکن مالی ارائه بدهند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سالانه از 750 یورو در مقطع کارشناسی تا 3500 یورو در مقطع کارشناسی ارشد است. با احتساب 800 تا 900 یورو در ماه برای میانگین هزینه‌ی زندگی، می‌توان هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا را 1000 یورو در ماه و 12000 یورو در سال در نظر گرفت که گواهی تمکن مالی باید این مبلغ را ساپورت کند. علاوه بر دانشجو، نامه‌ی تمکن مالی یا گردش مالی والدین فرد هم قابل استفاده است.

موضوع تمکن مالی ویزای تحصیل در اسپانیا موضوع بسیار مهمی است که باید در رابطه با آن بیشتر بدانید و برای آن تحقیق کنید چرا که این موضوع می‌تواند به صورت کلی پرسه مهاجرت شما را کنسل کند هرچند که ما در درنامایگریشن می توانیم به خوبی به شما راهنمایی دهیم.

اقامت اسپانیا بعد از تحصیل

بیش از نود درصد افرادی که مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را در برنامه‌ی خود دارند، در قدم بعدی برای دریافت اقامت دائم در این کشور در جست‌وجوی کار هستند. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه‌ی اروپا برای تحصیل به این کشور آمده باشند، پس از پایان تحصیلات، مجوز اقامت یک‌ساله خواهند داشت تا بتوانند درجایی استخدام شوند یا کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنند. البته در حال حاضر میزان بیکاری در این کشور، از ده درصد بیشتر شده و همین موضوع سبب شده تا گاهی افراد خارجی در یافتن شغل دچار مشکل شوند.

بهترین رشته های تحصیلی در اسپانیا

براساس آمارهای منتشر شده در سال 2021 بیش از 1600000 نفر دانشجو در این کشور حضور دارند و از این بین حدودا 200هزار نفر آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل میدهند. بیشترین تقاضا برای رشته‌های مهندسی می‌باشد اما رشته‌های پزشکی و مدیریتی نیز طرفداران خود را دارد برای مثال می توان به رشته‌همچون رشته حقوق، رشته‌ی هنر، بازاریابی، رشته علوم پایه، مدیریت هتل‌داری، پزشکی، رشته پزشکی کاریروپراکتیک یا درمان دستی، دندانپزشکی ، رشته پرستاری و داروسازی اشاره کرد. بهترین رشته‌های تحصیلی در اسپانیا همان‌هایی هستند که شما می‌توانید با تلاش در دانشگاه‌های تاپ این کشور بخوایند و از این طریق آینده خود را تضمین کنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در اسپانیا

تحصیل در رشته پزشکی در بسیاری از کشورها کمی دشوار است ولی اسپانیا به نسبت شرایط بهتری را برای تحصیل در رشته پزشکی فراهم کرده است. شما می توانید با مدرک دیپلم تجربی برای آن اقدام کنید و با پشت سرگذاشتن پیش دانشگاهی خود را برای دوره پیش پزشکی آماده کنید و در انتهای باید در یک آزمون 14 نمره شرکت کنید و در آن نمره‌ای در حدود 12.5 تا 14 دریافت کنید و بعد از آن شما می توانید برای تحصیل در رشته پزشکی در اسپانیا اقدام کنید. بازه بعدی مورد بررسی، بازه 11 تا 12.5 است. با اخذ نمره در این بازه به شما اجازه تحصیل در رشته دندان پزشکی داده می‌شود. اگر نمره اخذ شده در آزمون ورودی بین 9 تا 11 باشد، به شما اجازه تحصیل در رشته داروسازی داده می‌شود.

اخذ ویزای همراه دانشجو در اسپانیا

برخی از متقاضیان این مسیر مهاجرت را انتخاب می‌کنند و به وسیله ویزای همراه دانشجو در اسپانیا به این کشورمی‌روند البته این مسیر در اکثر کشورها مانند کانادا ، استرالیا و… وجود دارد. اما این افراد چه کسانی هستند و چه افرادی اجازه اقدام از این مسیر را دارند؟ همسر یا شریک قانونی فرد دانشجو اجازه همراهی دارد، کودکان زیر 18 سال فرد متقاضی می‌توانند، فرزندان 18 تا 21 سال متقاضی، پدر و مادر متقاضی وی ا همسر درصورتی که بیش از 65 سال سن داشته باشند. البته اخذ این نوع ویزاها کار ساده ای نمی‌باشد و اداره مهاجرت کشورها سختگیری بسیاری در این زمینه از خود نشان می‌دهند.

بهترین شهر اسپانیا برای تحصیل کدام است؟

پاسخ به این سوال می تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد، بی شک بهترین شهر اسپانیا برای تحصیل از نظر بسیاری از متقاضیان بارسلون و مادرید می باشد اما این دو شهر بزرگ و مطرح اسپاینا مشکلات و سختی های خود را برای زندگی دارند شاید شما بتوانید شهری را انتخاب کنید که علاوه بر برخورداری از دانشگاه مناسب هزینه های پایینی هم برای زندگی داشته باشد اما در کل می توان شهرهایی را مانند : شهر سویل اسپانیا، بارسلونا، مادرید، گرانادا، والنسیا، سالامانکا ، سان سباستین، کادیز، جزء شهرهای مهم و اصلی اسپانیا برای تحصیل هستند.

سخن پایانی

هزینه‌ی مناسب زندگی و تحصیل، آب‌وهوای خوب و مناسب و موقعیت رو به رشد این کشور، انگیزه‌ی کافی برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را فراهم کرده است. دوران دانشجویی از بهترین دوران زندگی هر فرد است و در اسپانیا جوان‌ها در کنار تحصیل و رشد اجتماعی، زندگی دانشجویی جذاب و مفرحی هم خواهند داشت. پس اگر می‌خواهید با کمترین هزینه در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا تحصیل کنید، مدرک زبان نگیرید و افزون بر آن، از محیط‌‌های خشک و سخت‌گیرانه فراری هستید، مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، بهترین گزینه‌‌ای است که می‌تواند تمام خواسته‌های شما را برآورده ‌کند.

آیا دانشگاه‌های اسپانیا کیفیت خوبی دارند؟

بله، اسپانیا پیشینه‌ی پرباری در تحصیلات آکادمیک و تکمیلی دارد و بعضی از دانشگاه‌های آن در رده‌ی ‌بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

بهترین دانشگاه اسپانیا چه نام دارد؟

دانشگاه بارسلونا.

بهترین رشته برای تحصیل در اسپانیا کدام است؟

حقوق، هنر، بازاریابی و علوم از رشته‌های محبوب دانشجویان بین‌المللی اسپانیا هستند.

آیا مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل کار درستی است؟

بله، اما باید در نظر بگیرید که آمار بیکاری در این کشور بالا است و این موضوع می‌تواند بر روند اقامت گرفتن و کار پیدا کردن شما پس از فارغ‌التحصیلی تأثیر بگذارد.

هزینه‌ی تحصیل در اسپانیا حدودا چقدر است؟

بین 5500 تا 20000 یورو.

آیا در مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، امکان کار و تحصیل هم‌زمان وجود دارد؟

بله، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند تا 10 ساعت و کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته در شغلی غیرتخصصی مشغول به کار شوند.