🇳🇱 مهاجرت تحصیلی به هلند

مهاجرت تحصیلی به هلند

[flexy_breadcrumb]

هلند یک کشور اروپایی است که در شمال غربی این قاره واقع شده است. لاله‌های رنگارنگ و کانال‌های آبی جذاب آمستردام، پایتخت این کشور، زیبایی بی‌نظیری دارد. اما آیا این زیبایی تنها مزیت این کشور است؟ مسلماً خیر! نه‌تنها زیبایی چشمگیر این کانال‌ها، توجه توریست‌ها را به خود معطوف می‌کند، بلکه هلند با آموزش‌وپرورش قوی و پیشرفته خود که در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، استرالیا و انگلیس بسیار ارزان‌تر است، یکی از بهترین مقصدهای دانشجویان از سراسر جهان است.

هلند به‌عنوان یک مقصد محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی از دهه گذشته ظاهر شده است. همان‌طور که آمار منتشر شده توسط بخش مهاجرت نشان می‌دهد، تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند از ۷۶۶۶۶ در سال ۲۰۱۷ به 85،955 در سال 2018 افزایش‌یافته است. یکی از دلایل این افزایش سریع مهاجرت تحصیلی به هلند، روش آسان پذیرش ویزای دانشجویی هلند و نرخ پذیرش بالای آن است. تقریباً 99 درصد از درخواست‌های ویزای دانشجویی، توسط بخش مهاجرت این کشور در سال 2019 پذیرفته شده‌اند. اغلب متقاضیانی که در هلند تحصیل می‌کنند، از دانشجویان هند، چین و ایالات متحده آمریکا هستند. اما آیا امکان مهاجرت تحصیلی به هلند برای ایرانیان هم وجود دارد؟ خوشبختانه بله! اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید، هلند را در لیست کشورهای موردنظرتان قرار دهید و این مقاله را تا انتها بخوانید تا درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به هلند، مزایای تحصیل در هلند و اطلاعات مشابه آگاهی کاملی کسب کنید.

مهاجرت تحصیلی به هلند و مراحل انجام آن

مهاجرت تحصیلی به هلند یکی از اموری بسیار جذاب به شمار می‌رود. در صورتی که شما نیز به مهاجرت از این طریق علاقه‌مند هستید، بهتر است ابتدا دیدی کلی نسبت به مراحل و روند انجام این کار به دست بیاورید. قبل از شروع این روند بهتر است ابتدا با شرایط تحصیل در مراکز علمی کشور مورد بحث و زندگی در آن آشنایی پیدا کنید. در مرحله بعدی نوبت به انتخاب دانشگاه و دوره مد نظر می‌رسد. ممکن است دانشگاه‌ها و مراکز مختلف برای پذیرش دانشجو شرایطی خاص را در نظر داشته باشند؛ علاوه بر این بهتر است با رتبه علمی این مراکز، هزینه تحصیل در آنها، شرایط پذیرش دانشجو، بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مالی ارائه شده آشنا و بهترین گزینه‌ها را برای ارسال درخواست پذیرش انتخاب کنید. گام بعدی می‌تواند یکی از مهم‌ترین و تعیین کننده‌ترین مراحل موجود به حساب برود. در این مرحله شما ملزم خواهید بود تا مدارک مورد نیاز برای انجام این کار را آماده و پس از تکمیل فرم‌های ضروری، آنها را در ددلاینی مشخص ارسال کنید. اگر مراحل بیان شده را با موفقیت طی کنید، باید به سراغ اخذ ویزای تحصیلی هلند بروید. زمانی که این گام را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید می‌توانید برای شرکت در دوره مد نظر خود وارد این کشور شده و از امکانات تحصیلی و رفاهی متنوعی بهره‌مند شوید. با اندکی تلاش و کوشش و فارغ‌التحصیلی با نمراتی مناسب این امکان را خواهید داشت که با در دست داشتن مدرک یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های شناخته شده تصمیم دلخواه خود را آن هم در شرایطی بسیار مناسب اخذ کنید.  

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به هلند

طبیعی است که به‌عنوان یک دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در هلند، آرزوی تحصیلات عالی در بهترین دانشگاه‌ها، افزایش موقعیت‌های شغلی آینده و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف را در سر داشته باشید. علاوه بر این، با وجود چالش‌های موجود در روند تحصیل خارج از کشور، شما باید گزینه‌های ممکن را بررسی کنید تا بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید. به همین جهت، آژانس درنا به بررسی مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به هلند پرداخته است که مزایا آن را در بخش قبل توضیح داده ایم و معایب آن نیز بسته به شرایط و دیدگاه شما ممکن است شامل موارد زیر شود و برای شما آزاردهنده باشد:

 • سیستم ارزیابی مبتنی بر پروژه
 • آموزش هلندی ممکن است برایتان عجیب باشد
 • آب‌وهوای خاص

میزان هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به هلند

آیا قصد مهاجرت تحصیلی به هلند را دارید؟ این انتخاب قطعاً آینده شما را تغییر می‌دهد اما تا زمانی که هزینه‌های زندگی و تحصیل در هلند را تخمین نزنید، احتمالاً برنامه‌های فکری‌تان با شکست مواجه خواهند شد. سازمان مهاجرتی درنامایگریشن قیمت‌های متوسط در هلند را بررسی کرده است تا بدانید چقدر سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به هلند نیاز دارید:

هزینه تحصیل در هلند

موضوع هزینه‌های همیشه از اصلی ترین مواردی بوده است که هر متقاضی باید به آن توجه کند. اگر از اتحادیه اروپا هستید از هزینه‌های تحصیل پایین‌تر در دانشگاه‌های دولتی هلند بهره‌مند خواهید شد. هزینه‌ها معمولاً بین ۷۰۰ تا 2،100 یورو در سال تحصیلی متغیر است و تحت تأثیر دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته‌ای قرار می‌گیرند که در آن تحصیل می‌کنید. برای همه دانشجویان بین‌المللی دیگر، هزینه‌های تحصیل بالاتر است. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که بین ۶۰۰۰ تا 15،000 یورو در سال برای مدرک لیسانس و 8000 تا 20،000 یورو در سال برای مدرک کارشناسی ارشد شهریه پرداخت کنید. اما واقعا این ها حدود هزینه تحصیل در هلند می باشد چرا که رشته با رشته و دانشگاه با دانشگاه و حتی شهر با شهر می تواند متفاوت باشد تز تین رو بهترین فرد برای تحقیق در این رابطه خود شما هستید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند

هزینه‌های ماهانه شما شامل مسکن، غذا، حمل‌ونقل، کتاب‌ها، لباس‌ها و فعالیت‌های اوقات فراغت شما خواهد بود. برای پوشش این هزینه‌ها، شما باید بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه داشته باشید. در اینجا میانگین هزینه‌های ماهانه زندگی در شهرهای بزرگ دانشجویی هلند وجود دارد:

 • Enscheda : هزینه 650 تا 920 یورو
 • Eindhoven : هزینه 850 تا 1350 یورو
 •  آمستردام : هزینه ۱۰۰۰ – 1،500 یورو
 •  دلفت : هزینه ۷۸۰ – ۱۲۰۰ یورو
 • روتردام : هزینه ۷۶۰ – 1،250 یورو

هزینه‌های مسکن دانشجویی در هلند

اجاره یک اتاق در هلند می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد. خانه‌های دانشجویی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند و برخی از دانشگاه‌ها حتی خوابگاه ارائه می‌دهند. یکی دیگر از گزینه‌ها که هزینه‌اش بالاتر است اجاره خانه اشتراکی است.

هزینه‌های ماهانه متوسط بسته به نوع اقامت:

 • اجاره یک آپارتمان: ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو
 • آپارتمان اشتراکی: ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو
 • خانه‌های دانشجویی: ۳۵۰ – ۶۰۰ یورو

به یاد داشته باشید که خدمات آب و برق همیشه در این هزینه‌های اقامت برآورد نشده‌اند. علاوه بر این شما باید یک سپرده (رهن) معمولاً برابر باارزش یک ماه اجاره را پرداخت کنید که اگر به مسکن آسیب نرسانید، در پایان قرارداد اجاره، آن پول را دریافت می‌کنید.

هزینهٔ حمل‌ونقل در هلند

در هلند، میانگین هزینه‌های حمل‌ونقل ماهانه برای دانشجویان ۳۵ تا ۷۰ یورو ماه است. شما می‌توانید با اجاره دوچرخه در هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به هلند صرفه‌جویی کنید که قیمت آن از ۱۰ یورو در روز شروع می‌شود. همچنین بسیاری از گزینه‌های ارزان‌قیمت برای خرید یک دوچرخه دست‌دوم وجود دارد که می‌تواند سرمایه‌گذاری بهتری در بلندمدت باشند.

هزینه‌های اضافی ماهانه در هلند

 • کتاب‌ها و منابع درسی: بین ۳۰ تا ۶۵ یورو
 • فعالیت‌های اجتماعی و سرگرمی: ۵۰ – ۶۰ یورو
 • مواد غذایی: ۱۰۰ یورو

آیا برای مهاجرت تحصیلی به هلند، ویزا نیاز است؟

بله، دانشجویان ایرانی باید برای ویزای دانشجویی هلند اقدام نمایند. ویزای دانشجویی در هلند به‌عنوان مجوز اقامت (VRV) نامیده می‌شود که برای مهاجرت تحصیلی به هلند به آن نیاز دارید.علاوه بر این دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیاز به مجوز ورود به محل اقامت (MVV) برای تحصیل در این کشور هم دارند. دانشجویان بین‌المللی متعلق به ملت‌های خاص مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، کره جنوبی، ژاپن، موناکو، ایالات متحده آمریکا و شهر واتیکان می‌توانند بدون هیچ‌گونه MVV یا VRV به هلند وارد شوند. دریافت این مجوزها مسئولیت دانشگاه‌های هلند برای درخواست ویزا به نمایندگی از دانشجو است. ازاین‌رو، دانشجویان بین‌المللی در هنگام ثبت‌نام فقط باید هزینه‌های پردازش ویزا که ۱۷۱ یورو است، پرداخت کنند.

ویزای تحصیلی هلند

ویزای تحصیلی هلند اولین گام شما در مهاجرت تحصیلی نیست و شما باید ابتدا مدارک مورد نیاز خود را جمع آوی کنید و به دانشگاه مربوطه ارسال کنید تا آنها را بررسی کند و به شما پذیرش دهد بعد از این مرحله شما وارد مرحله ای جدیدی می شوید و آن هم دریافت ویزا تحصیلی هلند است که باید دولت این کشور به شما آن را اعطا کند. شما برای ورود به هرکشوری نیاز به دریافت ویزای قانونی آن هستید و هلند هم مانند دیگر شکورها از شما ویزای تحصیلی رل طلب خواهد کرد و شما برای اخذ ویزای تحصیلی هلند نیاز به طی کرد پروسه آن هستید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند چیست؟

برای تحصیل در هلند، همانند دیگر کشورها جهان نیاز به داشتن شرایط و پیشنیازهایی است که رعایت نکرد هر کدام از آنها می تواند در عدم موفقیت شما تاثیر گذار باشد. اینکه شما قصد دارید در چه مقطع تحصیل کنید می تواند شرایط را به طور کلی تغییر دهد. برای مقطع دبستان و دبیرستان شرایط سنی و تمکن مالی و اسپانسر بیسار مهم است و در مقطع دانشگاهی، پذیرش از دانشگاه بسیار مهم است. شرایط تحصیل در هلند موضوع بسیار مهمی است و برای درک بهتر آن میتوانید به مقاله مربوطه آن مراجعه کنید تا اطلاعات مفیدی را کسب کنید. در ادامه به معرفی مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی هلند می‌پردازیم.

شرایط تحصیل در مدارس هلند

اگر به دنبال آشنایی با شرایط تحصیل در مدارس هلند هستید، ابتدا بهتر است با انواع این مراکز آشنا شوید؛ مدارس در این کشور یا دولتی هستند یا غیر دولتی. کودکانی که در بازه سنی 4 یا 5 تا 16 سال قرار می‌گیرند، در مدارس این کشور تحصیلات خود را طی می‌کنند. اگر به دنبال آن هستید تا فرزندان خود را برای آموزش و تقویت زبانشان به مهد کودک بفرستید، باید مستحضر باشید که حداکثر  کودکان تا سن 5 سالگی می‌توانند در این مراکز حضور پیدا کنند و بعد از این سن باید وارد مقطع دبستان شوند. مدارس ابتدایی این کشور برای کودکان 4 تا 12 سال آن هم در 8  مقطع مختلف در نظر گرفته شده‌اند. لازم به ذکر است که شرکت در دوره‌های دبستان آن هم تا کلاس دوم اجباری نیست. پس از رسیدن به سن 12 سالگی نوبت به آن می‌رسد تا کودکان یکی از گزینه‌های پیش روی خود را انتخاب و وارد مقطع دبیرستان شوند. در این مرحله سه گزینه مقابل افراد وجود خواهد داشت که می‌توان آنها را شامل آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه (VMBO)، آموزش متوسطه عمومی (HAVO) و آموزش مقدماتی دانشگاه (VWO) دانست. هر یک از این گزینه‌ها برای بهره‌مندی افراد از امکانات و آموزش‌های مختلف به منظور دستیابی به اهدافی مشخص طراحی شده‌اند.

شرایط تحصیل کارشناسی در هلند

دانشگاه‌های هلند را می‌توان گزینه بسیار مناسبی برای شروع تحصیلات آکادمیک و مهاجرت تحصیلی دانست. با پذیرفته شدن در این مراکز آن هم در مقطع کارشناسی شما قادر خواهید بود تا تحت سیستمی نوین و با بهره‌مندی از امکانات آموزشی مختلف در رشته مد نظر آن هم در معتبرترین مراکز علمی جهان تحصیل کنید. اگر بتوانید این روند را با اخذ نمراتی مناسب به پایان برسانید بدون شک آینده خوبی پیش روی شما خواهد بود؛ زیرا در صورتی که قصد شرکت در سایر مقاطع آکادمیک را دارید، این مدرک و سوابق تحصیلی می‌توانند کمک بزرگی برای شما باشند. در کنار این مسئله باید عنوان کنیم که آموزش دیدن با بالاترین کیفیت تحت یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی می‌تواند افراد را برای ورود به بازار کار به خوبی آماده کند. تنوع برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و هزینه نه چندان بالای شرکت در آنها را می‌توان به عنوان مواردی به حساب آورد که انتخاب کشور مورد بحث را برای سپری کردن این مقطع بسیار جذاب‌تر جلوه می‌دهد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

اگر به دنبال سپری کردن دوره بیان شده در هلند هستید، بهتر است بدانید که برای این کار شما باید تسلط مناسبی بر زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی مناسب داشته باشید. رقابت بر سر تصاحب صندلی‌های دانشگاه‌های برتر این کشور که بدون شک جزو بهترین دانشگاه‌های سطح جهان نیز هستند بسیار بالا است به همین سبب باید برای پذیرش گرفتن از مراکز علمی شناخته شده و معتبر این کشور باید شرایطی ایده آل داشته باشید. پس از بررسی شرایط مورد نیاز برای سپری کردن این مقطع آن هم به صورت کلی، نوبت به آن رسیده است تا به سراغ مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند برویم. به هنگام سپری کردن دوره علمی مد نظر شما قادر خواهید بود تا به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوید. استفاده از این مزیت می‌تواند به شما در تامین هزینه‌های زندگی و کسب تجارب عملی کمک شایانی به حساب بیاید. اگر نگران هزینه‌های سپری کردن این مقطع هستید، بهتر است بدانید که بورسیه‌ها و برنامه‌های مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که با استفاده از آنها می‌توانند بخش و یا تمامی مخارج مورد بحث را پوشش دهند. 

شرایط تحصیل دکتری در هلند

به هنگام بررسی شرایط تحصیل دکتری در هلند شاید به این فکر بیفتید که انجام این کار ملزم داشتن شرایطی بسیار مناسب است. این تفکر، تفکری درست است؛ اما جای دارد به این مورد نیز توجه داشته باشید که با فراهم کردن این الزامات موقعیت بهره‌مندی از مزایای مختلف و متنوعی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. اگر بخواهیم الزامات پذیرفته شدن در دوره‌های این مقطع را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اولین مسئله داشتن تسلط بالا بر زبان انگلیسی است.  برای اثبات این میزان توانایی شما ملزم خواهید بود تا مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره‌ای بالا ( به عنوان مثال حداقل آیلتس 6.5 یا 7) اخذ و ارائه دهید. یکی از مواردی که در سرنوشت دانشجویان این مقطع نقضی بسیار تعیین کننده خواهد داشت را می‌توان انتخاب استاد راهنما برشمرد. این فرد در نوشتن پایان نامه و انجام تحقیقات و پژوهش‌ها نقشی بسیار تعیین کننده خواهد داشت. شاید آشنایی با ساختارهای موجود دکتری برای شما عزیزان جذاب باشد. برای معرفی این ساختار باید عنوان کنیم که به هنگام ورود به دانشگاه‌ها باید از بین Graduate School و Research School یکی را انتخاب کنید. در نوع اول اساس دوره بر مبنای سپری کردن دوره‌های آموزشی و نوع دوم بر اساس انجام تحقیقات مختلف خواهد بود.

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی هلند

 • فرم درخواست ویزا (تکمیل شده)
 • گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • گواهی تولد
 • مدارک تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگا
 • اثبات تمکن مالی
 • سفر و بیمه درمانی
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • فتوکپی از تمام مدارک

اگر دوره اقامت شما کمتر از ۹۰ روز باشد، لازم نیست که ویزای دانشجویی و اجازه اقامت را صادر کنید. شما می‌توانید با استفاده از ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای شینگن وارد هلند شوید. تمام اسناد ارائه شده باید قانونی و ترجمه شده به هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی باشد.

بورسیه تحصیلی هلند

تقریبا تمامی متقاضیانی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی دارند با نام بورسیه آشنا هستند این بخش را به بورسیه تحصیلی هلند اختصاص داده ایم، موضوعی که همه به دنبال آن هستند و می‌خواهند برای رسیدن به آن تلاش کنند اما در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که بورسیه تحصیلی چیست ؟ بورسیه‌های تحصیلی، به معنای برنامه‌های حمایتی مالی هستند که دانشگاه‌ها، دولت‌ها و موسسات مختلف امکان اخذ آنها را برای دانشجویان فراهم می‌کنند و یا به زبان ساده تر شما با دریافت بورسیه می توانید به صورت رایگان و یا باهزینه بسیار کمتر در کشور مورد نظر تحصیل کنید. هدف از ارائه بورسیه تحصیلی این است که دانشگاه ها افرادی با سطح علمی بالا را جذب کنند تا به این شکل علاوه بر بالا بردن سطح علمی دانشگاه بتوانند در آینده از توانایی های متقاضیان در جهت پیشرفت کشور استفاده کنند. هلند دارای انواع بورسیه است که در برخی از آنها دانشگاه و یا دولت و یا موسسات دخیل هستند. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که بورسیه همان فاند است می توانید برای بررسی این موضوع به فاند هلند در سال 2022 مراجعه کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در هلند

از شرایط تحصیل در هلند در مقاطع مختلف می توان به بحث سن پرداخت چرا که هر کشوری سیستم آموزشی خاص خود را دارد برای مثال شرایط سنی تحصیل در هلند در مقطع  دبستان در هلند 4 تا 12 سال می باشد برای دوره دبیستران و متوسطه بسته به دوره ای که در آن شرکت می‌کنید، می‌تواند متغییر باشد و در بازه 12 تا 18 سال است و برای دانشگاه از 17 سال می تواند شروع شود توجه کنید که برای مقطع دانشگاه شرایط سنی خاصی وجود ندارد ولی اگر سن شما بالا باشد شانس دریافت پذیرش شما بسیار کاهش پیدا می‌کند.

گرفتن ویزای دانشجویی هلند بدون آیلتس

دانشجویان بین‌المللی بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته دانشگاهی خود باید مدارک مهارت در زبان هلندی یا انگلیسی ارائه دهند. مهارت زبان انگلیسی را می‌توان با ارائه آزمون IELTS با حداقل نمره زیر نشان داد:

 • حداقل نمره 6.0: پذیرش مستقیم
 • نمره بین 5.5 تا 6.0: 6 ماه دوره زبان موردنیاز است
 • نمره بین 5.0 تا 5.5: 1 سال دوره زبان موردنیاز است

بااین‌حال، اگر مدرک تافل یا آیلتس ندارید می‌توانید در دوره‌های فشرده زبان انگلیسی در کالج‌های هلند شرکت کنید. همچنین می‌توانید در آزمون زبان انگلیسی دانشگاه موردنظرتان شرکت کنید و پس از کسب نمره قبولی، تحصیلات خود را آغاز نمایید.

در این مقاله، به اصلی‌ترین موضوعات مرتبط با مهاجرت تحصیلی به هلند پرداختیم. شما می‌توانید سؤالات خود را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما دراسرع‌وقت پاسخگوی شما باشند. هرچند مراحل اخذ ویزای دانشجویی برای همه دانشجویان بین‌المللی تقریباً یکسان است و درخواست ویزای تحصیلی هلند پیچیده نیست، همچنان احتمال رد شدن ویزا با بروز اشتباهات کوچک وجود دارد. به همین جهت، کارشناسان و مشاوران آژانس درنا با سابقه طولانی در این مسیر می‌توانند همراه همیشگی شما در مسیر مهاجرت تحصیلی به هلند باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

وجود دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در هلند

تحقیقات علمی در دانشگاه‌های هلند بسیار ارزشمند در سطح ملی و بین‌المللی است. آموزش‌وپرورش در هلند با تمام استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد و در سراسر جهان به‌خوبی شناخته شده است. داشتن یک مدرک از دانشگاه هلندی فرصتی برای شروع کسب و کار شما را فراهم می‌کند و می‌تواند از لحاظ داشتن یک رزومه موفق در هر کشوری از جهان برای شما بسیار مفید باشد.

بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به هلند

برترین دانشگاه‌های هلند که می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به هلند در لیست دانشگاه‌های موردنظرتان قرار بگیرند عبارت‌اند از:

 • Delft University of Technology
 • University of Amsterdam
 • Wageningen University & Research
 • Utrecht University
 • University of Groningen
 • Leiden University

 

Delft University of Technology

دانشگاه فناوری دلفت که یکی از بهترین مؤسسات آموزشی در هلند و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها در جهان برای رشته‌های فنی است.

University of Amsterdam

دانشگاه آمستردام که دارای رشته‌های مختلف تحصیلی مانند روان‌شناسی، حقوق، هوش مصنوعی، کسب و کار یا MBA، علوم اجتماعی و رفتاری است. تنوع رشته‌ها باعث شده است دانش‌آموزان از سراسر جهان به دنبال پذیرش و مهاجرت تحصیلی به هلند در این دانشگاه باشند.

Wageningen University & Research

دانشگاه تحقیقات که باتوجه‌به رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان (QS) بهترین مقصد مهاجرت تحصیلی به هلند برای رشته‌های کشاورزی و محیط‌زیست است.

Utrecht University

دانشگاه اوترخت، دارای رتبه ۱۲۱ در سطح جهانی که در شهر اوترخت واقع شده است. یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به هلند است. این دانشگاه بیش از ۱۲ رشته برای لیسانس و بیش از ۹۰ رشته برای کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ تأسیس شده است و یک دانشگاه تحقیقاتی است که ۱۲ برنده جایزه نوبل در جهان فارغ‌التحصیلان آن بوده‌اند.

University of Groningen

دانشگاه گرونینگن، این دانشگاه اولین دانش‌آموز دختر خود را به هلند داده است. اولین مدرس زن. اولین فضانورد هلندی و نخستین رئیس بانک مرکزی اروپا! با وجود سابقه درخشان، آژانس درنا توصیه می‌کند اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند را دارید این دانشگاه را حتماً در نظر داشته باشید. این دانشگاه در شمال کشور واقع شده است و عمدتاً بر تحقیقاتی در مورد توسعه پایدار و انرژی متمرکز است.

Leiden University

دانشگاه لیدن که برای کیفیت تدریس کلاسیک آن و رشته تاریخ دارای رتبه ششم در جهان است. این دانشگاه در شهر لیدن واقع شده است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند برای تحصیلات تکمیلی را دارید، این دانشگاه هرسال در این مقاطع دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کند.

کار در حین تحصیل در هلند

اگر می‌خواهید پس از مهاجرت تحصیلی به هلند کار کنید، ممکن است بسته به ملیت خود، نیاز به مجوز کار داشته باشید. شهروندان اتحادیه اروپا EEA (به جز کرواسی)، سوئیس و ژاپن نیازی به مجوز کار ندارند و هیچ محدودیتی در مورد تعداد ساعات کاری ندارند. شهروندان از کرواسی و سایر کشورها نیاز به یک مجوز کار دارند و تنها کارفرمایان یا آژانس استخدامی می‌توانند از طرف آنها درخواست کنند.

دانشجویان بین‌المللی طبق قانون، مجاز به کار حداکثر ۱۶ ساعت در هفته و تمام‌وقت در طول تعطیلات هستند. آن ها می‌توانند انتظار داشته باشند که بین ۶ تا ۱۰ یورو در هر ساعت برای کار نیمه‌وقت خود دریافت کنند.

درآمد مشاغل دانشجویی در هلند

به‌عنوان یک دانشجو در هلند، باید بدانید دو نوع کار اصلی، کارآموزی و شغل‌های نیمه‌وقت وجود دارند که نباید آن ها را با هم اشتباه بگیرید. کارآموزی در قالب کارآموزی کوتاه است که بخشی از یک دوره اجباری است که به‌طورکلی در طول برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. دانشجویان پس از مهاجرت تحصیلی به هلند، نیازی به مجوز کار برای کارآموزی ندارند. حقوق و دستمزد کارآموزی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در هر ماه بسته به نوع کار، شرکت و سایر عوامل متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل کارشناسی ارشد در هلند 2022 را مطالعه کنید.

در هلند، دانشجویان می‌توانند حداکثر ۱۶ ساعت در هفته در یک کار نیمه‌وقت کار کنند. دانش‌آموزان فنی به مدت دو ساعت در هفته در کنار تحصیل خود، کار می‌کنند. در ماه‌های تابستان ماه ژوئن، جولای و اوت، دانشجویان می‌توانند تمام‌وقت کار کنند و از این طریق بخشی از هزینه مهاجرت تحصیلی به هلند را جبران نمایند.

حقوق و دستمزد برای شغل نیمه‌وقت بین ۱۱ تا ۱۴ یورو در ساعت متفاوت است و کارفرما مسئول درخواست ویزای کار برای دانشجو است. اگرچه شغل‌های نیمه‌وقت به‌طورکلی پرداختی کمتری دارند، بااین‌حال دانشجویان ملزم به پرداخت مالیات هستند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که کار بیش از مدت‌زمان موردنیاز به‌عنوان یک دانشجو غیرقانونی است.

مشاغل خارج از دانشگاه در هلند عمدتاً پیشخدمت رستوران‌ها، آشپزی، خانه‌داری، آموزش، کارکنان اداری، مشاغل فناوری اطلاعات در شرکت‌های فناوری و مدیریت رسانه‌های اجتماعی و یا اینفلوئنسری است.

مشاغل دانشگاهی هلند هم شامل دوره‌های طراحی یا دوره‌های وب، تدریس، کمک‌های تحقیقاتی، کمک‌های دانشجویی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال دوم تحصیل، می‌شود. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند و کار حین تحصیل را دارید بهتر است به صورت مقدماتی با زبان هلندی آشنایی داشته باشید. بااین‌حال، به دلیل اینکه اکثریت مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند، به‌احتمال زیاد چالشی در این مورد پیش رویتان نخواهد بود.

موقعیت کار بعد از فارغ التحصیلی در هلند

موقعیت کار بعد از فارغ‌التحصیلی در هلند یکی از زمینه‌هایی به حساب می‌رود که بسیاری از افراد به آشنایی با آن علاقه دارند. در صورتی که به هنگام و یا قبل از شروع تحصیل در موسسات این کشور به ادامه زندگی در هلند علاقه‌مند شدید و یا قصد دارید که به طور کلی با این موقعیت آشنا شوید تا برای وضعیتی که به وجود خواهد آمد آمادگی کامل داشته باشید بهتر است به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی نظیر آیا می‌توان پس از تحصیل وارد بازار کار این کشور شد؟ میزان درآمد و هزینه‌ها با هم تناسب دارند؟ چگونه موقعیت شغلی مناسبی را برای خود بیابیم؟ باشید. در پاسخ به پرسش اول باید بگوییم بله؛ موقعیت‌های مختلف کاری برای افرادی که دارای شرایطی مناسب باشند وجود دارند که افراد قادر خواهند بود پس از فارغ‌التحصیلی از طریق روش‌های گوناگون اقامت خود را تمدید و در آنها مشغول به فعالیت شوند. شاید این مسئله به گوشتان خورده باشد که هزینه‌های زندگی در کشور مورد بحث تقریباً بالا است و همین امر موجب نگرانی شما شود؛ اما مسئله قابل توجه آن است که در کنار بالا بودن تقریبی مخارج،  میزان درآمد به گونه‌ای است که قادر خواهید بود به راحتی زندگی خود و خانواده‌تان را مدیریت کنید.

پس از بررسی برخی موارد در قسمت اول حال نوبت به آن می‌رسد تا به سراغ نحوه پیدا کردن کار مناسب برای بعد از اتمام دوره آموزشی بپردازیم. یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید به هدف بیان شده دست بیابید را می‌توان برقراری ارتباط از طریق اساتید با بازار کار در حین سپری کردن دوره دانست. در صورتی که قادر به استفاده از این روش نیستید و یا موقعیت‌های موجود را از دست داده‌اید، شرکت در دوره‌های کارآموزی علاوه بر این که منجر به آموزش حین تحصیل می‌شوند، می‌توانند با به وجود آوردن سابقه‌ای مناسب زمینه ورود به بازار کار را برای شما فراهم کنند. استفاده از خدمات موسسات کاریابی نیز یکی از گزینه‌های دیگر پیش روی افراد جویای شغل است. برای آن که دانشجویان بتوانند با فراغ بال به دنبال کاری مناسب بگردند دولت هلند به آنها این اجازه را می‌دهد تا حداکثر به مدت 1 سال در این کشور پس از اتمام دوره تحصیلی‌شان اقامت داشته باشند.

سیستم آموزشی هلند

سیستم آموزش عالی در هلند به سه نوع مختلف طبقه‌بندی‌شده است. دانشگاه‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم کاربردی و مؤسسات آموزش بین‌المللی.

 1. دانشگاه‌های تحقیقاتی : یک دانشگاه تحقیقاتی عمدتاً بر اجرای برنامه‌های تحقیقاتی تمرکز دارد که در آن ها مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به طور عمده به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.
 2. دانشگاه‌های علوم کاربردی : این دانشگاه‌ها تنها مدرک کارشناسی ارشد و لیسانس را ارائه می‌دهند. در رشته‌هایی مانند هنر، طراحی و علوم کاربردی. آن ها جنبه عملی موضوع را در برنامه برجسته می‌کنند.
 3. مؤسسات آموزش بین‌المللی : این مؤسسات برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده‌اند که ترکیبی از واحدهای تئوری و عملی را ارائه می‌دهند.

مقاله تحصیل دکترا در هلند 2022 می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در این مقطع تحصیلی به شما ارائه کند.

فرصت‌های عالی برای سفر در هلند

هلند اغلب به‌عنوان “دروازه ورود به اروپا” توصیف می‌شود. تنها حدود یک ساعت طول می‌کشد تا از آمستردام به پاریس، برلین، بروکسل یا لندن پرواز کنید. همچنین با قطار به تمام شهرهای بزرگ اروپایی، دسترسی خواهید داشت. هلند همچنین دارای یک سیستم حمل‌ونقل  توسعه‌یافته و متصل شده به کشورهای اروپایی است و تخفیف‌های مختلفی برای دانشجویان ارائه می کند تا به این شکل بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد.

آموزش هلندی ممکن است برایتان عجیب باشد

اگر شما از یک جامعه که در آن همواره سلسله‌مراتب وجود دارد و از شما انتظار می‌رود که فاصله خاصی را با استادتان حفظ کنید، برای مهاجرت تحصیلی به هلند بروید ممکن است لازم باشد تعارف را کنار بگذارید! اگر شما نتوانید خودتان را با این نگرش تنظیم کنید که آزادانه و البته محترمانه در کلاس درس فعال باشید احتمال این وجود دارد که شما خجالتی یا غیر اجتماعی، در نظر گرفته شوید.

بهترین رشته های تحصیلی در هلند

هلند دارای دانشگاه هایی با تراز علمی بالایی است که هر دانشجو را ترقیب به مهاجرت به آن می کند هرساله متقاضیان بسیاری از سراسر جهان و اروپا کشور هلند را برای مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می کنند اما سوال اینجاست که بهترین رشته های تحصیلی در هلند کدام ها هستند و بیشترین پذیرش در کدام رشته ها است؟ براساس آمارها و تحقیق ها در سال های اخیر بیشترین تقاضا برای رشته های دندانپزشکی، مهندسی مکانیک، تدریس، حقوق سر دفتری، تکنسین آزمایشگاه پزشکی، علوم کشاورزی، رشته‌های مرتبط با انفورماتیک و اطلاعات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مراقبت‌های بهداشتی و حسابداری در هلند است.

آیا تحصیل رایگان در هلند امکان پذیر است؟

در این مقاله و چنند مقاله دیگر به صورت مفصل در رابطه با هزینه های تحصیل در هلند صحبت کرده ایم اما به صورت خلاصه میخواهیم به موضوع تحصیل رایگان در هلند بپردازیم. باید گفت برای تحصیل در هلند دو نوع هزینه کلی را دارید اول هزینه دانشگاه و دوم هزینه های زندگی در هلند، برای راییگان شدن هزینه های دانشگاه راهی ندارید جزء دریافت فاند و یا همان بورسیه و برای هزینه های زندگی در هلند هم چاره ای ندارید جز تغییر در سبک زندگی خود، بهتر است بگوییم که شما باید تمام مواردی که باعث کاهش هزینه های خود می شود را رعایت کنید مانند تلاش برای گرفتن خوابگاه و یا کم کردن تفریحات هزینه بر و بسیاری از متقاضیان تلاش می کنند تا در حین تحصیل کار پاره وقتی را پیدا کنند تا کمی هزینه های خود را جبران کنند. عملا تحصیل رایگان امکان پذیر نیست و شما در بهترین حالت بورسیه دریافت کنید و و فقط هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

مزایای تحصیل در هلند

احتمالاً شما هم کنجکاو هستید که چرا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در هلند هستند. برخی از نقاط مثبت مهاجرت تحصیلی به هلند که از پیش چشم دانشجویان پنهان نمانده است عبارت‌اند از:

 • محیط بین‌المللی و تنوع فرهنگی
 • هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه در هلند
 • سیستم آموزشی پیشرفته
 • هزینه زندگی ارزان
 • تدریس به زبان انگلیسی
 • فرصت‌های عالی برای سفر
 • دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی

محیط بین‌المللی و تنوع فرهنگی دانشگاه های هلند

دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سراسر جهان مهاجرت تحصیلی به هلند را انتخاب کرده اند. در سال 2014/15، دانشجویان بین‌المللی از مجموع 157 کشور مختلف، عمدتاً از آلمان، چین، بلژیک، ایتالیا و اسپانیا به هلند آمدند. اکثر دانشگاه‌های هلندی انجمن‌های بین‌المللی دانشجویی دارند که دانشجویان را حمایت می‌کنند.

هلند یک کشور منحصربه‌فرد غیرانگلیسی است که تقریباً ۹۵ درصد از مردم محلی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند! این عامل باعث می‌شود زندگی، تحصیل و کار در هلند بسیار راحت و دلپذیر برای دانشجویان بین‌المللی باشد. مردم هلند لیبرال هستند و با آزادی بیان از همه استقبال می‌کند تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند و عقایدشان را بیان کنند. این موضوع در طول تحصیل شما برای استادان بسیار اهمیت دارد و می‌تواند شما را برای زندگی اجتماعی آماده کند.

هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه در هلند

هزینه تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌زبان مانند انگلستان یا ایالات متحده، گران نیست. آموزش عالی هلندی توسط دولت حمایت می‌شود و هزینه‌های تحصیل نسبتاً کم است. هزینه‌های تحصیل سالانه برای یک دوره تحصیلی یا دوره‌ای در یک مؤسسه آموزش عالی هلندی از حدود 1،900 یورو برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و 6000 یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، بسته به دانشگاه آغاز می‌شود.

علاوه بر این امکان کار در حین تحصیل هم وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا را به طور چشمگیری کاهش دهد.

سیستم آموزشی پیشرفته هلند

سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی در سراسر جهان شناخته می شود. سبک تدریس بر کار گروهی متمرکز است. دانشگاه‌های هلند تأکید بسیاری بر ایجاد روابط تعاملی بین استادان و دانشجویان دارند. اکثر آموزش‌ها و سمینارها در گروه‌های کوچکی از حدود 15-30 دانش‌آموز برگزار می‌شود. اکثر دوره‌های آموزشی شما شامل کار گروهی هستند که نه‌تنها مهارت‌های دانشگاهی شما را توسعه می‌دهند، بلکه توانایی شما را به‌عنوان بخشی از یک تیم تقویت می‌کنند. از آن جا که تاکید زیادی بر تجربیات عملی وجود دارد و دانشگاه‌ها مشارکت زیادی با شرکت‌های هلندی و همچنین بین‌المللی دارند، مهاجرت تحصیلی به هلند، می‌تواند از شما یک کارشناس مجرب در رشته تحصیلی‌تان بسازد.

تدریس به زبان انگلیسی در هلند

هلند به‌عنوان اولین کشور غیرانگلیسی زبان شناخته شده است که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی عالی به زبان انگلیسی کردند تا از این طریق بتوانند دانشجویان و دانش آموزان را، از دیگر کشورهای جهان جذب کنند. بیش از 2،100 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور ارائه می‌شود.

هزینه زندگی ارزان در هلند

در مقایسه با دیگر مقصدهای تحصیلی در اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتاً کم است. شما باید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در هر ماه داشته باشید. برای تأمین مالی خود، شما می‌توانید به صورت نیمه‌وقت کار کنید. اگر یک دانشجو عضو اتحادیه اروپا باشید، می‌توانید ۳۲ ساعت در ماه کار کنید و واجد شرایط دریافت مبلغ ۲۶۵ یورو هستید. پس از مهاجرت تحصیلی به هلند، شما می‌توانید با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف‌های حمل‌ونقل، امکانات تفریحی مانند سینما و کافه برخوردار شوید. علاوه بر این، دوچرخه، به‌عنوان اصلی‌ترین و ارزان‌ترین وسیله حمل‌ونقل در هلند، می‌تواند در کاهش هزینه‌های زندگی و مهاجرت تحصیلی به هلند برای شما معجزه باشد!

سیستم ارزیابی مبتنی بر پروژه

مهاجرت تحصیلی به هلند از کشورهای با سیستم آموزشی سنتی که در آن ها استادان به شما یک منبع مشخص می‌دهند و سال‌هاست که بر اساس همان تدریس می‌کنند، ممکن است برای دانشجویان دشوار باشد. سیستم آموزشی هلند به‌گونه‌ای طراحی شده است که شما به‌عنوان یک دانشجو باید مسئولیت‌پذیر باشید، در حین تدریس فعال باشید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید. شما باید حتماً در طول هر ترم، پروژه مربوط به واحد تحصیلی خود را ارائه دهید و به معنای واقعی کلمه یک یادگیرنده فعال و مستقل باشید.

آب‌وهوای خاص هلند

متأسفانه هلند یک کشور نیست که در آن شما بتوانید از آب‌وهوای ثابت آفتابی لذت ببرید. در حقیقت، درحالی‌که هلند دارای چهارفصل در حالت تئوری است، شما هرگز تابستان و زمستان به معنای واقعی را تجربه نخواهید کرد! پس از مهاجرت تحصیلی به هلند اگر خورشید را در آسمان دیدید هرگز نباید فرصت جذب ویتامین D را از دست بدهید! اغلب روزهای سال در هلند، سرد و بارانی است و بهتر است خودتان را برای آن آماده کنید!

ویزای همسر دانشجو هلند؛ شرایط و مدارک مورد نیاز

بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیل قصد دارند تا همسر خود را نیم به همراه خود وارد کشور مقصد کنند. ویزای همسر دانشجو هلند شرایط خاصی را دارد،  فرد دانشجو برای همسر خود اقدام به اخذ آن می‌کند که باید مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ این ویزا با ویزای همراهی هیچ تفاوتی نداشته و در اصل، ویزای همسر دانشجو همان ویزای همراهی است. شما برای درخواست ویزای همسر و یا همراه باید برای تک تک افرادی که برای آن ها درخواست می دهید باید فرم درخواست را تکمیل کنید(همسر و فرزندان). علاوه بر این مدارک، برای اخذ ویزای همسر دانشجو باید برخی زمینه‌ها و مدارک دیگر نیز آماده شوند. توجه کنید که بعد از ورود همسر شما به آن اجازه کار نیز داده خواهد شد که می تواند به شما در تامین هزینه هایی مهاجرت تحصیلی به هلند کمک کند.

مقاله اجازه کار همراه دانشجو در هلند می تواند اطلاعات کاملی را به شما در این زمینه ارائه کند.

شرایط تابعیت هلند پس از تحصیل

اگر رسیدن به شهروندی کشور مورد بحث برای شما جذاب است، بهتر است با شرایط تابعیت هلند پس از تحصیل آشنا شوید تا بتوانید مقدمات و پیش زمینه‌های مورد نیاز برای انجام این کار را از قبل آماده سازی کنید. شما می‌توانید از طریق انواع مختلف ویزاهای موجود اقامت خود را تغیر داده، پس از مدتی و با مشخص کردن مسیری مناسب برای دریافت اقامت دائم اقدام و در گام نهایی به دنبال اخذ تابعیت هلند باشید. تقریباً می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌های در دسترس برای رسیدن به این مهم یافتن موقعیت شغلی مناسب و اخذ ویزای کاری موقت است. با انجام این کار قادر خواهید بود تا علاوه بر آشنایی با محیط و شرایط اجتماعی نسبت به وضعیت اشتغال، میزان حقوق پرداختی، ساعات و شرایط کاری دید مناسبی کسب کنید. پس از سپری کردن مدت زمانی مشخص و در صورت داشتن شرایطی مناسب می‌توانید وارد روند بیان شده شوید و با طی کردن آن تا انتها به تابعیت هلند دست بیابید.