🇳🇱 هلند

هلند

[flexy_breadcrumb]

هلند کشوری اروپایی است که به دلیل فراهم کردن شرایطی مناسب برای زندگی شهروندان خود و افراد مهاجر همواره به عنوان مقصدی محبوب برای مهاجرت شناخته می‌شده است. این کشور را از جنبه‌های مختلفی نظیر اقتصاد، صنعت، اشتغال، سطح زندگی، میزان در آمد و مواردی از این قبیل می‌توان به عنوان یکی از کشورهایی بر شمرد که وضعیت ایده آل و مناسبی را دارا است. اگر شما نیز به این کشور علاقه‌مند شده‌اید و آن را به عنوان مقصدی مناسب برای مهاجرت خود در نظر دارید، بهتر است با آن از جنبه‌های مختلفی آشنا شده و در باره هلند اطلاعات بیشتری کسب کنید. ما در این مطلب قصد داریم تا کشور مورد بحث را از جنبه‌های مختلفی نظیر مساحت و جمعیت، مذهب و زبان، پایتخت و مهم‌ترین شهرها، فرهنگ و آداب و رسوم و مواردی از این قبیل مورد بررسی قرار دهیم. در صورت علاقه‌مندی به آشنایی با هلند از جنبه‌های مختلف تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

تاریخ هلند

تاریخ کشور هلند

اگر بخواهیم تاریخ کشور هلند را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان آن را در قالب دوره‌های مختلفی تقسیم بندی کرد. این دسته‌ها را می‌توان شامل دوره رومی، قرون وسطی، عصر طلایی و جنگ جهانی به حساب آورد. دوره رومی، به بازه زمانی قبل از تولد حضرت مسیح تا قرن 5 ام پس از میلاد اطلاق می‌شود که در آن ژرمن‌ها و سلتیک‌ها در این کشور ساکن بوده‌اند و این کشور جزئی از امپراطوری روم به شمار می‌رفت. در دوره قرون وسطی کشور مورد بحث از چندین قلمرو تشکیل شده بود. در قرن 8 ام میلادی، کارل کبیر توانست قدرتمندترین و وسیع‌ترین حکومت هلندی را راه اندازی کرده و بر پهنه‌ای به اندازه تقریبی اروپای کنونی حکومت کند. این دوره پرشکوه و عظمت با شروع جنگ‌های 80 ساله مورد تهدید قرار گرفت. با شنیدن نام جنگ‌های 80 ساله ممکن است به این فکر بیفتید هلند در این مدت درگیر جنگی خارجی بوده است؛ در صورتی که مردم بخش‌های شمالی آن برای رسیدن به آزادی بیشتر دست به فعالیت و طغیان زدند و در آخر توانستند قلمرویی را تحت عنوان هلند کنونی که از 12 استان تشکیل شده است را مستقل سازند.

برای ورود به عصر طلایی باید در این کشور روندی طی می‌شد که پیش از آن مورد استفاده قرار نگرفته بوده است. با تاسیس شرکت VOC و انجام فعالیت‌های تجاری در محدوده جنوب شرقی آسیا، ثروت این کشور به صورت بسیار چشم گیری افزایش یافت به گونه‌ای که باعث ورود آن به دوره طلایی تاریخ خود شد. لازم به ذکر است که در این دوران اتفاقات و فعالیت‌های بسیار دیگری نیز باعث باقی ماندن کشور مورد بحث در دوران طلایی خود شده بودند. تاسیس کمپانی هلند غربی و شروع فعالیت‌های تجاری با غرب آفریقا و آمریکا و زیر نظر داشتن مستعمره‌های خارجی بسیار را می‌توان به عنوان سایر موارد تاثیر گذار در ورود به این دوره به حساب آورد. وضعیت بسیار مناسب هلند تا زمانی ادامه یافت که کشورهای تحت استعمار آن مستقل شده و تجارت و کسب و کار در سطح دنیا آن هم در بین کشورهای مختلف گسترش یافت. با این حساب نیز این کشور همچنان به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورها باقی ماند. با این که کشور مورد بحث در جنگ جهانی دوم بی طرف باقی مانده بود، توسط آلمان اشغال شد و خسارت‌های بسیاری را متحمل شد؛ اما توانست پس از پایان آن به خوبی خود را باز سازی کرده و به روند رو به رشد خود باز گردد.

مساحت و جمعیت هلند

این کشور مساحت بالایی نداشته و مجموع 12 استان آن تقریباً در 41 کیلومتر مربع جای گرفته‌اند؛ اما با همین مساحت، در بین مقاصد گردشگری مورد علاقه مردم بسیاری از کشورهای جهان جای گرفته است. جمعیت این کشور چیزی در حدود 17 میلیون نفر است و به دلیل اهمیت بالای گردشگری در صنعت و درآمدزایی آن بیشتر این افراد به زبان انگلیسی تسلط دارند. میزان تسلط این مردم به زبان انگلیسی از میانگین شهروندان اروپایی بسیار بالاتر است به گونه‌ای که می‌توان گفت از هر 10 شهروند، 9 نفر آنها می‌توانند از طریق این زبان به برقراری ارتباط با مهاجران و یا گردشگران بپردازند.

شهرهای زیبای هلند

مذهب و زبان هلند

اگر صحبت کردن مردم این کشور به زبان رایج و رسمی آن را شنیده باشید بدون شک ذهن شما به سمت آن می‌رود که زبان مردم هلند آلمانی است؛ اما باید خاطر نشان کرد که زبان رسمی مردم کشور مورد بحث هلندی است که یکی از زیر شاخه‌های ژرمن یا آلمانی به شمار می‌رود. همان‌طور که بیان شد مردم کشور مورد بحث تسلط بسیار بالایی بر زبان انگلیسی دارند پس زبان‌های رایج در این کشور را می‌توان هلندی و انگلیسی به حساب آورد. به دلیل بالا بودن نرخ مهاجرت به این کشور زبان‌های مختلفی در گوشه و کنار آن صحبت می‌شود. تنوع ادیان را می‌توان به مانند تنوع زبان‌های موجود و مهاجران هلند به حساب آورد. اکثریت جمعیت این کشور دین مشخصی ندارند اما در بین پیروان ادیان اکثریت پیرو مسیحیت هستند. در کنار مسیحیت، پیروان ادیان مختلف نیز در این کشور در حال زندگی هستند که پس از مسیحیت، اسلام بیشترین تعداد پیروان را دارد.

پایتخت و مهم‌ترین شهرها هلند

پایتخت کشور مورد بحث شهر آمستردام است و این شهر در کنار شهرهایی نظیر روتردام، لاهه، هاگو، اوترخت، تیلبورخ و آیندهوون به عنوان برخی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای این کشور شناخته می‌شوند. هر یک از مناطق بیان شده دارای جمعیت، وضعیت اقتصادی و ویژگی‌های خاص خود هستند. در صورتی که به دنبال آشنایی با مهم‌ترین شهرهای هلند به منظور انتخاب مقصدی مناسب برای زندگی، تحصیل و یا کار هستید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید زیرا برخی از موارد بیان شده در فوق را به صورت جزئی مورد بررسی قرار خواهیم داد. آشنایی با این شهرها می‌تواند به شما در انتخاب مقصدی مناسب و متناسب با شرایط‌تان کمک شایانی به حساب بیاید و تاثیر مثبتی بر نتیجه مهاجرت‌تان داشته باشد.

آمستردام هلند

شهر مورد بحث مرکز استان هلند شمالی و پایتخت این کشور بوده و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور نیز به حساب می‌رود. از آنجایی که معمولاً محل استقرار دولت و یا خاندان سلطنتی در کشورهای مختلف در پایتخت است، شاید برای شما جالب به نظر برسد که روند بیان شده در هلند متفاوت است. آمستردام دارای جاذبه‌ها و مناطق دیدنی بسیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند به همین سبب نیز می‌توان گفت، یکی از صنایع رایج و درآمدزا در آن صنعت گردشگری است. شهر مورد بحث را می‌توان به عنوان شهری بندری به حساب آورد که در قرون وسطا تاسیس شده است. اگر به تحصیل در آمستردام علاقه‌مند هستید، شما قادر خواهید بود تا با فراهم کردن شرایطی مناسب از دانشگاه‌های آمستردام و وریجه که در رتبه‌بندی‌های جهانی دارای جایگاه بسیار مناسبی بوده و سطح علمی بالایی دارند پذیرش اخذ کنید.

روتردام هلند

استان هلند جنوبی، یکی از بزرگ‌ترین بنادر جهان و بزرگ‌ترین شهر بندری اروپا را در دل خود جای داده است. روتردام به عنوان محلی شناخته می‌شود که در غرب این کشور واقع شده و یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق آن به حساب می‌آید. منطقه مورد بحث یکی از مناطقی است که پیشینه تاریخی بالایی دارد به گونه‌ای که می‌توان گفت تاریخ تاسیس آن به 900 سال پس از میلاد مسیح باز می‌گردد. آب و هوای روتردام، اقیانوسی معتدل بوده و میزان بارندگی در آن تقریباً بالا است. معماری متنوع به کار برده شده در ساختار شهری و اماکن دیدنی متنوع باعث شده است تا بسیاری از افراد به بازدید و یا زندگی در آن علاقه‌مند شوند.

لاهه هلند

همان‌طور که به هنگام معرفی آمستردام به آن اشاره کردیم، دولت و خاندان سلطنتی این کشور در پایتخت متمرکز نیستند؛ با بیان این مسئله ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که موارد بیان شده در کدام شهر مستقر هستند؟ در پاسخ به این سوال باید لاهه را به شما معرفی کنیم. لاهه در سطح بین‌المللی به عنوان پایتخت حقوقی شناخته می‌شود و دادگاه بین‌المللی دادگستری در آن واقع شده است. با بیان موارد فوق بدون شک به اهمیت لاهه پی برده‌اید. اگر قصد آشنایی با مناطق دیدنی آن را دارید، جای دارد که کاخ صلح، پارک مادورودام، کلیسای سنت جیمز و تالار شوالیه‌ها را به عنوان برخی از این مناطق شهر مطرح کنیم.

شهر اوترخت هلند

اوترخت هلند

اوترخت یکی از پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای هلند به حساب می‌رود که می‌توان آن را به عنوان شهری تحصیلی به حساب آورد. این شهر در نزدیکی آمستردام واقع شده و دارای آب و هوایی گرم و مرطوب است و میزان بارندگی بالایی دارد. برخی از جاذبه‌های گردشگری اوترخت را می‌توان کلیسای جامع سنت مارتین، موزه مرکزی و بازارهای محلی دانست. اوترخت در دوران قرون وسطی یکی از قدرتمندترین شهرهای شمال هلند بوده است اما می‌توان گفت، دوران شکوه و عظمت آن مربوط به قرون 11 و 12 بوده است. همان‌طور که بیان شد، این شهر به عنوان شهر دانشجویی و تحصیلی شناخته می‌شود پس جای دارد برخی از موسسات علمی آن را معرفی کنیم. در لیست زیر شما قادر خواهید بود تا اسامی برخی از موسسات برتر فعال در اوترخت را مشاهده کنید.

  • دانشگاه اوترخت
  • دانشگاه هنر اوترخت
  • آکادمی مارنیکس
  • دانشگاه علوم انسانی اوترخت

آیندهوون هلند

به هنگام آشنایی با شهرهای هلند، شاید نام شهر نور به گوش شما خورده باشد. این شهر را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین شهرهای کشور مورد بحث به حساب آورد زیرا در آن صنعت، اماکن دیدنی و تاریخی و موسسات علمی و آموزش در کنار هم قرار گرفته‌اند. آیندهوون در جنوب این کشور واقع شده و به عنوان بزرگ‌ترین شهر این منطقه به حساب می‌رود. اگر بخواهیم بر اساس سوابق تاریخی موجود به بررسی آن بپردازیم، باید بگوییم که آیندهوون تقریباً از سال 1232 شناخته شده و امروزه تقریباً از 7 ناحیه Centrum، Woensel-Noord، Woensel-Zuid، Tongelre، Stratum، Gestel و Strijp تشکیل شده است. اگر به دنبال آشنایی با آب و هوای منطقه مورد بحث هستید باید عنوان کنیم که در این قسمت از کشور مورد بحث آب و هوای اقیانوسی با تابستان‌های گرم‌تر و زمستان‌هایی سردتر از بخش‌های ساحلی غالب است.

فرهنگ و آداب و رسوم هلند

به هنگام انتخاب کشوری به عنوان مقصد مهاجرتی بهتر است با فرهنگ و آداب و رسوم آن آشنایی داشته باشید زیرا این کار می‌تواند برای شما بسیار مفید و تاثیر گذار باشد. با انجام این کار شما قادر خواهید بود تا پس از آشنایی با شرایط زندگی اجتماعی در مقصد مد نظربا چشمانی باز دست به انتخاب و اقدام برای مهاجرت بزنید. مردم این کشور به دلیل مهاجرپذیر و توریستی بودن آن رفتاری دوستانه داشته و با آغوشی باز از مهاجران پذیرایی می‌کنند. برنامه ریزی و نظم یکی از مواردی است که برای این مردم اهمیت بالایی دارد به گونه‌ای که می‌توان گفت تقریباً هیچ کاری حتی مهمانی رفتن را بدون برنامه ریزی انجام نمی‌دهند. یکی از خصیصه‌های اصلی این مردمان را می‌توان رک بودن آنها به حساب آورد. تسلط هلندی‌ها به زبان انگلیسی بسیار بالا است؛ پس اگر به زبان رسمی این کشور مسلط نیستید، نیازی نیست نگران برقراری ارتباط باشید. زندگی در جامعه‌ای مدرن که میزان توانایی، مهارت و تلاش باعث به دست آوردن احترام در آن می‌شود می‌تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. سطح زندگی و میزان درآمد در این کشور بسیار مناسب است و هر کس نسبت به تلاش و توانایی‌های خود می‌تواند به سطح مشخصی از آسایش و امکانات دست بیابد.

آب و هوای کشور هلند

معمولاً به هنگام بررسی آب و هوای کشورهای مختلف بیان می‌کردیم که این وضعیت در تمامی مناطق یکسان نیست و دارای انواع مختلفی است. در ارتباط با این کشور باید عنوان کنیم که تقریباً تمامی نقاط آن دارای آب و هوایی اقیانوسی هستند. برخی از مناطق کشور مورد بحث بعضاً دارای آب و هوایی کمی گرم‌تر یا سردتر نسبت به سایر نقاط‌اند. معمولاً در بیشتر مناطق هلند میزان بارش بسیار مناسب بوده و به همین سبب این کشور، کشوری بسیار سرسبز است که مناطق و مناظر بسیار دیدنی را در دل خود جای داده که هر ساله افراد مختلفی برای بازدید از آنها از نقاط مختلف جهان به آن سفر می‌کنند. به صورت کلی هلند را می‌توان کشوری به حساب آورد که آسمان آن معمولاً پوشیده شده از ابر است و دارای زمستان‌های خیلی سرد یا تابستان‌های خیلی گرم نیست.

اقتصاد کشور هلند

کشور هلند را می‌توان به عنوان نمونه‌ای در میان تمامی کشورهای حهان از نظر اقتصادی مثال زد. اقتصاد آن اقتصادی پویا است و تقریباً می‌توان اساس درآمدزایی‌اش را صادرات به حساب آورد به گونه‌ای که جزو برترین صادرکننده‌های جهان است. در کنار میزان صادرات بالای محصولات، میزان واردات آن نیز بسیار بالا است. میزان رشد اقتصادی در هر سال را می‌توان به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی به حساب آورد که از طریق آن می‌توان به وضعیت اقتصادی کشوری پی برد. میزان رشد اقتصادی هلند در سال 2021 چیزی در حدود 4.3 درصد بوده و بر همین اساس می‌توان گفت، اقتصاد کشور مورد بحث روندی مناسب را در این سال در پیش گرفته است به گونه‌ای که به عنوان 17 امین اقتصاد قدرتمند در رتبه بندی‌های جهانی انتخاب شده است. این رتبه بندی‌ها توسط صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی آن هم بر اساس تولید ناخالص داخلی انجام شده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که بیش از 25 درصد منابع گاز طبیعی اروپا در این کشور قرار دارند و بخش قابل توجهی از درآمد آن ناشی از فروش گاز بوده است. با توجه به موارد بیان شده این اقتصاد را می‌توان به عنوان اقتصادی باز و مرفه به حساب آورد که به تجارت خارجی وابستگی بالایی دارد. به دلیل وجود روابط صنعتی پایدار و نرخ بیکاری پایین و تورم کم، سرمایه گذاری، اشتغال و راه اندازی کسب و کار و تجارت در هلند می‌تواند برای بسیاری از افراد فرصت دستیابی به موفقیت‌های بسیاری را فراهم کند.

نظام سیاسی هلند

اگر به خاطر داشته باشید زمانی که شهرهای هلند را مورد بررسی قرار داده بودیم اشاره‌ای نیز به خاندان سلطنتی کردیم. با شنیدن این نام شاید به نظر شما رسیده باشد که نوع حکومت این کشور سلطنتی است؛ در این زمینه باید عنوان کنیم که نظام سیاسی و حاکم بر این کشور سلطنتی مشروط است. خاندان سلطنتی بیشتر به عنوان نماد وحدت ملی شناخته شده و نقشی اساسی و تعیین کننده در سیاست‌های هلند ندارند. مهم‌ترین فرد در سیاست کشور مورد بحث، نخست وزیر است که توسط مجلس نمایندگان انتخاب شده و دولت را تشکیل می‌دهد. احزاب سیاسی فعال در هلند را می‌توان شامل دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات، سوسیالیست، سبزها و لیبرال‌ها دانست. نماینده‌های احزابی که بیشترین رای را در مجلس داشته باشند می‌توانند تصمیم نهایی را در انتخاب نخست وزیر و انتخاب رویه کشور اخذ کنند.

تحصیل در هلند

این کشور، یکی از مقاصد بسیار مناسب برای افرادی به حساب می‌آید که قصد ادامه تحصیل در مراکز علمی معتبر و شناخته شده را دارند و می‌خواهند پس از تحصیل، شرایط بسیار مناسب و ایده آلی را برای ورودشان به بازار کار جهانی فراهم کنند. در کشور مورد بحث موسسات علمی، دانشگاه‌ها و مراکز مختلفی وجود دارند که امکانات تحصیلی و آزمایشگاهی مختلفی را برای دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم می‌کنند. بهره‌مندی از امکانات مختلف آموزشی و رفاهی در کنار سپری کردن دوره‌های علمی تحت نظارت سیستم آموزشی نوین، به روز و پیشرفته مسیر بسیار مناسبی برای پیشرفت افراد به وجود خواهد آمد. تقریباً می‌توان گفت، بیشتر دانشگاه‌های هلند مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند و پس از فارغ‌التحصیلی از این مراکز قادر خواهید بود تا بدون هیچ مشکلی به کشور خود بازگشته و به ادامه تحصیل یا اشتغال در زمینه تخصصی خود شوید.