تحصیل دکترا در هلند در سال 2022 | شرایط، مدارک و مزایا

تحصیل دکترا در هلند در سال 2022 | شرایط، مدارک و مزایا

دلایل بسیاری افراد مختلف را به مهاجرت تحصیلی سوق می‌دهند. اگر شما عزیزان هم در مسیر بیان شده قرار دارید، بهتر است به سراغ کشوری بروید که موسسات علمی شناخته شده و برتری داشته و می‌توانید با ورود به آنها آینده درخشانی را برای خود بسازید. هلند به دلیل داشتن مزایای بسیاری برای مهاجران، مقصدی مناسب برایتان به حساب می‌رود. امکانات رفاهی، سیستم خدمات درمانی، آموزش بر اساس متدهای روز، قائل شدن اهمیت بسیار برای علم، فرصت‌های شغلی متنوع و مواردی از این قبیل را می‌توان به عنوان برخی از مزایایی زندگی در این کشور دانست.

اهمیت میزان اعتبار مرکزی که در آن آموزش می‌بینید به قدری بالاست که تاثیر بسیاری بر سرنوشت شغلی و تحصیلی‌تان خواهد داشت؛ به خصوص برای مقطع دکترا. با توجه به توضیحات ارائه شده بدون شک متوجه شده‌اید که هدف ما از نگارش این مقاله بررسی تحصیل دکترا در هلند است. برای آن که داده‌های مناسبی پیرامون این موضوع در اختیارتان قرار دهیم مواردی مانند ساختار تحصیلی، بهترین موسسات، شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در آنها و مخارج موجود را توضیح خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تحصیل دکترا در هلند و رسیدن به پاسخ سوالات بیان شده، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

چرا هلند را به عنوان مقصد برای تحصیل دکترا انتخاب کنیم؟

اگر قصد دارید زمینه ورود خود به بازار کار اروپا و جهان را هموار کنید، باید نگاه ویژه‌ای به کشور مورد بحث داشته باشید. اگر موفق به تحصیل دکترا در هلند شوید، با صرف هزینه‌های کمتری نسبت به سایر نقاط جهان تجربه‌ای به یاد ماندی به دست خواهید آورد. توریستی بودن و جذب گردشگران بسیار در فصول مختلف، تسلط بالای شهروندان و بومیان آن به زبان انگلیسی و بسهولت برقراری ارتباط حتی با تسلط پایین به هلندی بعضی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب این منطقه به عنوان مقصد نهایی هستند.

نکته دیگری که با وجود چنین ویژگی‌هایی مطرح می‌شود، چیزی نیست جز امکانات رفاهی متنوع و دسترسی به سراسر شهرهای آن از طریق حمل و نقل عمومی. تنوع فرهنگی بالا باعث شده تا تازه واردان به راحتی با محیط جدید همگام شوند و کمتر احساس غربت داشته باشند. آیا به دنبال اشتغال نیمه وقت و تامین برخی از هزینه‌های خود هنگام سپری کردن دوره‌تان هستید؟

پس به سراغ مقصدی مناسب آمده‌اید. ساختار تحصیل دکترا در هلند، موضوعی به حساب می‌رود که اهمیت بسیار بالایی داشته و می‌توان آن را به عنوان آخرین و مهم‌ترین دلیل برای شرکت در این دوره‌ها معرفی کرد؛ به همین سبب هم در بخش بعدی مفصل‌تر به آن خواهیم پرداخت.

چرا هلند را به عنوان مقصد برای تحصیل دکترا انتخاب کنیم؟

ساختار تحصیل دکتری در هلند

شاید بسیاری از افراد بیندیشند که دکترا در هلند مانند سایر مقاطع دانشگاهی، چارچوب‌هایی مشابه آنچه که در ایران پیاده سازی می‌شود دارد؛ اما این گونه نیست. افرادی که کمی پیرامون برنامه‌های موجود جست و جو کرده باشند، بدون شک دوره‌هایی را یافته‌اند که در موسساتی با عنوان‌های Graduate School و  Research School شناخته می‌شوند. آیا هدف خاصی برای خود در نظر دارید؟

پس باید با ماهیت هر یک از آنها آشنایی پیدا کنید. گزینه اولی که به آن اشاره کردیم یکی از زیر مجموعه‌ها و قسمت‌های دانشگاه به حساب می‌رود. مدارس تحقیقاتی و پژوهشی هم موسساتی هستند که به عنوان یک وابسته خارجی و تقریباً مستقل با مراکز آموزشی همکاری می‌نمایند. اگر کمی به توضیحاتی که ارائه کردیم توجه داشته باشید، بدون شک متوجه خواهید شد که برای انجام پژوهش‌های پیشرفته و بین رشته‌ای بهتر است به سراغ دوره‌های دکترایی بروید که توسط Research School ارائه شده‌اند؛ زیرا آنها با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلفی همکاری دارند.

فرقی نمی‌کند تحت کدام ساختار آموزش ببینید، در هر صورت می‌توانید از آزمایشگاه‌ها و لابراتوارهای مجهز و به روز استفاده کرده و به سراغ شرکت در سمینارهای مختلف بروید. شما می‌توانید با انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل دکترا در هلند، شانس بالایی برای برخورداری از بورسیه‌ها و حمایت‌ها و امکانات دیگری داشته باشید؛ پس بهتر است به سراغ موسساتی بروید که جایگاه علمی مناسب و قابل قبولی دارند.

کدام دانشگاه‌های هلند برای تحصیل دکترا مناسب هستند؟

یکی از نکاتی که هنگام تحصیل دکترا در هلند یا هر مقطع دیگری باید به آن توجه داشته باشید، اهمیت بسیار بالای مرکز مقصد است. به دلیل متفاوت بودن جایگاه علمی گزینه‌های موجود، میزان اعتبار مدارکشان نیز یکسان نبوده و بالطبع امکانات یکسانی هم در آنها وجود ندارد. چنین تفاوت‌هایی باعث می‌شود که نحوه آموزش دیدن، میزان مهارت‌های عملی و حتی تئوری حاصله نسبت به افرادی که دوره‌شان را در موسساتی با رنک بالاتر سپری کرده‌اند کمتر باشد که این خود تبعات متعددی برایتان به همراه خواهد داشت.

کدام دانشگاه‌های هلند برای تحصیل دکترا مناسب هستند؟

در ادامه این قسمت ما قصد داریم شما عزیزان را با بعضی از بهترین دانشگاه‌های تحصیل دکترا در هلند آشنا نماییم؛ به همین سبب هم فهرستی از اسامی آنها آماده و تعدادی را نیز کمی بیشتر معرفی کرده‌ایم. اگر نام مرکز مد نظر خود را در لیست مشاهده نمی‌کنید، نگران چیزی نباشید؛ زیرا اکثر موسسات آموزشی این کشور هر آنچه که برای رشد، پیشرفت و شکوفا کردن استعدادهایتان نیاز خواهید داشت را در اختیارتان قرار می‌دهند.

 •  دانشگاه آمستردام، رتبه 55 ام
 •  دانشگاه صنعتی دلفت، رتبه 57ام
 •  دانشگاه اوترخت، رتبه 110ام
 •  دانشگاه لیدن، رتبه 112ام
 • دانشگاه تحقیقاتی واگنینگن هلند، رتبه 123ام
 •  دانشگاه گرونینگن، رتبه 128ام
 • دانشگاه اراسموس روتردام، رتبه 179ام
 •  دانشگاه ویرجه آمستردام، رتبه 209ام
 • دانشگاه رادبود، رتبه 220ام
 •  دانشگاه ماستریخت، رتبه 233ام

هر یک از این دانشگاه‌ها، دوره‌های مختلفی را در زمینه‌های بسیار متنوعی آن هم در مقطع دکترا برای علاقه‌مندان به تحصیل در هلند فراهم کرده‌اند.

تحصیل دکترا در دانشگاه اوترخت هلند

داوطلبان دکترا دوره‌ها و آموزش‌های خاصی را دنبال می‌کنند تا دانش و تخصص خود را تعمیق و گسترش دهند و مهارت‌های جهت‌گیری آکادمیک و شغلی لازم برای تبدیل شدن به دانشمندان مستقل یا آماده شدن برای شغلی خارج از دانشگاه را به دست آورند. از این افراد انتظار می‌رود تا ابتکار عمل داشته باشند و با به‌کارگیری آن سعی کنند برای چالش‌های روز رشته خود راه حل‌هایی  را بیابند.

بدون شک UU برای کمک به آنها در دستیابی به هدف بیان شده، حمایت‌های همه جانبه‌ای را در نظر دارد؛ از پرداخت بورسیه‌ها و فاندهای مختلف گرفته تا فراهم کردن اساتیدی مجرب و حرفه‌ای. آیا شهریه سالانه یکی از نگرانی‌های شما به حساب می‌رود؟

پس باید در مورد این مسئله بگوییم اشخاصی که با این چالش روبرو هستند، باید بدانند که معمولاً بخش عمده‌ای از افرادی که موفق به تحصیل دکترا در دانشگاه اوترخت می‌شوند معمولاً برای استفاده از بورسیه، فاند و حتی فول فاندها مورد قبول واقع شده و از طریق آنها مخارج خود را پوشش خواهند داد. معیاری که برای گزینش دانشجویان واجد شرایط مد نظر قرار می‌گیرد، چیزی نیست جز کیفیت متقاضی. این شاخصه را می‌توان شامل داشتن پیشینه قوی تئوری و روش‌های هوشمندانه پژوهشی، مدرک کارشناسی ارشد معتبر با نمرات قابل توجه، رزومه علمی قابل قبول و مواردی از این قبیل دانست.

دوره‌های دکترا در دانشگاه اراسموس روتردام

از آنجایی که می‌توان مدرک دکترا را به عنوان یکی از اصلی‌ترین گام‌های تبدیل شدن به محقق دانست، برای سپری کردن آن باید به سراغ مقصدی بروید که امکانات آموزشی متنوعی را برای یادگیری تئوری و عملی‌تان فراهم کرده باشد. دوره‌های دکترا ارائه شده در دانشگاه اراسموس روتردام، هر آنچه که دانشجویان برای شکوفا کردن استعدادها و رسیدن به حداکثر پتانسیل خود نیاز دارند را در برنامه‌هایش آماده و در اختیارشان گذاشته است.

اگر ماجراجوییتان را در موسسه مورد بحث آغاز نمایید، با کمک یک استاد  بر روی پروژه‌ای یا موضوعی خاص پژوهش خواهید کرد؛ به گونه‌ای که در انتها و هنگام فارغ‌التحصیلی، یک پایان نامه با اساس علمی مستحکم و یا چندین مقاله نگارش کرده‌اید.

به منظور آسایش خاطر افراد، تلاش شده تا تمامی دغدغه‌ها و چالش‌های موجود  پذیرفته شدگان از طریق ارائه امکانات متنوع بر طرف شوند تا ذهن دانشجویان بر روی موضوع کاری‌شان متمرکز باشد. شما می‌توانید اطلاعات بیشتری پیرامون دوره‌های دکترا Erasmus University Rotterdam را با مراجعه کردن به سایت اصلی آن به دست آورید.

دانشگاه وریج آمستردام

آیا به دنبال یافتن مرکزی آموزشی هستید که برنامه‌های متنوعی را برای تحصیل دکترا در هلند ارائه داده باشد؟ در این صورت باید نگاه ویژه‌ای به دانشگاه وریج آمستردام داشته باشید. این مجموعه برنامه‌های تحقیقاتی سه یا چهار ساله‌ای را از طریق مدارس تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های خود پیاده سازی می‌کند. VU در قبال امکاناتی که در اختیار پذیرفته شدگان قرا می‌دهد، از آنها انتظار دارد تا به دانشمندان فعال و بین‌المللی با مهارت‌هایی قابل قبول تبدیل شوند به گونه‌ای که فرصت‌های شغلی ایده آلی را تصاحب نمایند.

اساس دوره‌های موجود را آموزش و نظارت سفارشی با تاکید قوی بر توسعه تحقیقات و همچنین اسکیل‌های حرفه‌ای مانند توانایی کار در تیم و همکاری تشکیل می‌دهد. هدف اصلی VU آماده کردن افرادی متخصص، مسئولیت پذیر و تاثیر گذار برای ورود به جوامع است. اگر بتوانید با نتایج قابل قبولی برنامه انتخابی خود را در این محیط به اتمام برسانید، بدون شک فرصت آن را خواهید داشت تا به عنوان یک محقق یا مدرس موقعیتی مناسب را تصاحب نمایید.

شاید برایتان جالب باشد که دانشجویان دکتری دانشگاه وریج، به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. اگر بتوانید خود را در مجموعه اول جای دهید، مانند کارمندان حقوق دریافت می‌کنید و با شما قراردادی هم منعقد می‌شود. آیا شرایط اقدام بیان شده را ندارید؟ در این صورت باز هم جای نگرانی نیست؛ زیرا بورسیه‌های متنوعی برای حمایت از شما در نظر گرفته شده‌اند.

تحصیل دکترا در دانشگاه آیندهوون هلند

دانشگاه فناوری آیندهوون تحصیلات آکادمیک را ارائه می‌دهد که توسط تحقیقات بنیادی و کاربردی هدایت می‌شوند. فلسفه آموزشی موجود مبتنی بر توجه شخصی و فضایی برای جاه طلبی‌ها و استعدادهای فردی است. کیفیت پژوهش‌های این مجموعه مطابق با بالاترین استانداردهای بین‌المللی بوده و محدودیت‌های علمی را پشت سر می‌گذارد. آیا دنبال فعالیت در خط مقدم تحقیقاتی پیرامون چالش‌های روز در رشته خود هستید؟

در این صورت به سراغ گزینه مناسبی آمده‌اید. اگر بخواهیم توضیحات بیشتری پیرامون برنامه‌های موجود در زمینه‌های مختلف ارائه نماییم، باید بگوییم که در مهندسی و فناوری 11، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات 7، علوم طبیعی و ریاضیات 4، هنر، طراحی و معماری 3، تجارت و مدیریت 2، پزشکی و بهداشت 2، مطالعات محیطی و علوم زمین 1 و علوم اجتماعی 1 برنامه PHD ارائه می‌دهند که در ادامه اسامی آنها را در فهرست‌هایی قرار  داده‌ایم.

مهندسی و فناوری

 • فیزیک کاربردی
 • طراحی سیستم‌های خودرویی
 • مهندسی پزشکی
 • محیط ساخته شده
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی برق
 • مهندسی صنایع و علوم نوآوری
 • فن آوری اطلاعات و ارتباطات
 • مهندسی مکانیک
 • فرایند و طراحی محصول
 • ساختمان‌ها و شهرها هوشمند

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 • علم داده
 • طراحی سیستم‌های بهداشت و درمان
 • مهندسی صنایع و علوم نوآوری
 • فن آوری اطلاعات و ارتباطات
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • فرایند و طراحی محصول
 • فناوری نرم افزار

علوم طبیعی و ریاضیات

 • فیزیک کاربردی
 • مهندسی شیمی
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک

هنر، طراحی و معماری

 • طراحی صنعتی
 • فرایند و طراحی محصول
 • ساختمان‌ها و شهرها هوشمند

تجارت و مدیریت

 • طراحی صنعتی
 • مهندسی صنایع و علوم نوآوری

پزشکی و بهداشت

 • مهندسی پزشکی
 • طراحی سیستم‌های بهداشت و درمان

مطالعات محیطی و علوم زمین

 • ساختمان‌ها و شهرها هوشمند

علوم اجتماعی

 • فن آوری اطلاعات و ارتباطات

 

با تحصیل دکترا در هلند، از چه مزایایی می‌توان بهره‌مند شد؟

مزایای تحصیل دکترا در هلند به قدری گسترده هستند که نمی‌توان در یک بخش به بررسی آنها پرداخت. اگر قسمت دلایل این اقدام را مطالعه کرده باشید، بدون شک با برخی از آنها آشنایی دارید؛ اما باید بگوییم فاکتورهای مهم دیگری هم هستند که به بررسی‌شان نپرداخته‌ایم. اشتغال به عنوان کارمند، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، قدمت و کیفیت بالای دانشگاه‌ها و سطح زندگی مناسب را می‌توان به عنوان برخی از اصلی‌ترین شاخصه‌های مورد بحث معرفی کرد.

در ادامه و برای قرار دادن اطلاعات مفید پیرامون هر یک از آنها، قسمت‌هایی جداگانه را قرار داده‌ایم که مطالعه‌شان خالی از لطف نیست. آیا به دنبال دری برای ورود به اروپا و کشورهای برتر جهان هستید؟ در این صورت پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های هلند می‌تواند گامی بسیار مناسب برای رسیدن به هدفتان باشد.

اشتغال به عنوان کارمند

همان‌طور که گفته شد با اخذ پذیرش در دانشگاه‌های هلند برای دکترا، دانشجویان قادر خواهند بود تا به عنوان کارمندان دانشگاه مشغول به کار در کنار تحصیل شوند. شغل‌هایی که برای این مقطع در نظر گرفته می‌شود، معمولاً شامل انجام امور تحقیقاتی مرتبط با رشته و تخصص افراد و یا تدریس در مقاطع پایین‌تر و مرتبط هستند؛ با این اقدام نه تنها شانس آن را دارید که بدون پرداخت شهریه سالانه دوره مورد علاقه‌تان را سپری نمایید، بلکه حقوقی که به شما پرداخت می‌شود برای پوشش دادن هزینه زندگی هم کفایت کرده و معمولاً با چالش خاصی مواجه نخواهید شد.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

یکی از مواردی که تاثیر بالایی در همگام شدن با جامعه جدید دارد، چیزی نیست جز فرهنگ آن. مهاجران بسیاری از نقاط مختلف جهان در این منطقه با دلایل متفاوت وارد شده و در حال زندگی هستند. این موضوع باعث شده تا تنوع زیادی در هلند به چشم بخورد. تسلط بالای مردم به زبان انگلیسی برقراری ارتباط میان آنها را بسیار ساده‌تر کرده و حضور توریستان و گردشگران در کنار افرادی شاد و سر زنده باعث شده پس از ورود به شهر محل تحصیل، کمتر از سایر نقاط جهان احساس غریبگی داشته باشید.

تحصیل در دانشگاه‌هایی با قدمت بالا

ما در همین سایت به بررسی و معرفی موسسات آموزشی مختلف و معتبر هلند پرداخته‌ایم. اگر آنها را مطالعه کرده و یا اطلاعاتی کلی پیرامونشان به دست آورده باشید، بدون شک از تاریخ تاسیسشان مطلعید. در میان گزینه‌های موجود، موسساتی به چشم می‌خورند که تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارند و در دوره‌های زمانی مختلف، با دنبال کردن اهداف تعیین شده به رشد و پیشرفت کشور کمک کرده‌اند. هویت سازمانی، سابقه فعالیت طولانی، امکاناتی متنوع، اعتبار بالا و مواردی از این قبیل را می‌توان به عنوان برخی از مزایای  هر یک از آنها به حساب آورد.

سطح زندگی بالا

سطح زندگی بالا نشان‌دهنده ثروت بسیار کشور بوده که به طور مساوی بر زندگی تمامی افراد جامعه تاثیر گذار است. شاید پس از مطالعه این جمله برایتان سوال شده باشد که چگونه چنین چیزی ممکن است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم سیستم‌های خدمات عمومی مانند حمل و نقل، بهداشت و درمان و آموزش با به‌روزترین امکانات مجهز شده و بستری ایده آل برای رشد و پیشرفت افراد با خیالی آسوده فراهم شده است.

توجه بالا به یادگیری دانشجویان و دانش آموزان در کنار اقتصادی قوی، فرصت تربیت افرادی متخصص را ایجاد کرده. آیا می‌خواهید زندگی راحتی را برای خود و اعضای خانواده‌تان فراهم کنید؟ در این صورت از طریق مسیرهای مختلف مانند مهاجرت کاری به هلند و  تحصیلی، موقعیتی تکرار نشدنی در اختیارتان قرار گرفته است که نباید آن را از دست دهید.

شرایط تحصیل دکتری در هلند

همان‌طور که مستحضرید معمولاً دانشگاه‌های مختلف در راستای جذب افرادی موثر و سازگار با سیاست‌هایشان، شروط مختلفی را به منظور پذیرش دانشجو در مقطع دکتری وضع کرده‌اند؛ به همین سبب هم  نمی‌توان تمامی پیش نیازهای این اقدام را برای شما عزیزان معرفی نماییم و برای آن که به طور کلی با وضعیت مجود آشنا شوید، به سراغ فاکتورهای اصلی و مطرح می‌رویم.

اولین و تقریباً مهم‌ترین شاخصه‌ای که باید به بررسی آن بپردازیم، چیزی نیست جز وضعیت علمی. اشخاصی که قصد دارند به تحصیل دکترا در هلند بپردازند، باید با تلاش و کوشش‌های قبلی خود دوره پیشینشان را با نمرات مناسبی به اتمام رسانده باشند. میزان اعتبار مدرک کارشناسی ارشد هم که به جایگاه جهانی مرکز آموزشش بستگی دارد، می‌تواند نقشی بسیار تاثیر گذار داشته باشد.

آیا در یک و یا هر دو شاخصه بیان شده با مشکل مواجه هستید؟ در این صورت شانس آن را خواهید داشت تا با انجام پژوهش‌ها مختلف و چاپ مقالات در مجلات معتبر نظر هیئت‌های بررسی کننده را تا حدود زیادی جلب نمایید. میزان تسلط افراد به زبانی که از آن برای تدریس دوره استفاده می‌شود هم اهمیت بالایی دارد که هر فرد باید توانایی‌اش را در آن از طریق ارائه مدارک مربوطه به نمایش بگذارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در هلند

اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقی را پیرامون مدارک ضروری برای تحصیل دکتری در هلند به دست آورید، بهترین گزینه پیش روی شما عزیزان چیزی نیست جز مراجعه به صفحه اختصاصی برنامه مد نظر. در صورتی که بخش‌های موجود را به دقت بررسی نمایید، چک لیستی را خواهید یافت که در آن تمامی آیتم‌های مورد نیاز و فرم‌های ضروری معرفی شده‌اند.

از بین آیتم‌هایی که معمولاً با آنها مواجه خواهید شد می‌توان به توصیه نامه، انگیزه نامه، رزومه، ریز نمرات، مدرک تحصیلی و مدرک زبان اشاره کرد. هر یک از این داکیومنت‌ها برای مشاهده و بررسی وضعیت متقاضی در زمینه‌ای خاص تعیین شده‌اند که در نهایت پس از ارزیابی مسئول پرونده تصمیم خواهد گرفت که آیا شما فردی واجد شرایط به حساب می‌روید یا خیر.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در هلند

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان غیر بومی هنگام تحصیل دکتری در هلند، ارائه مدرک زبان و نوع آن می‌باشد. از آنجایی که برنامه‌های بیان شده معمولاً ماهیتی بین‌المللی دارند، برای تدریس آنها از انگلیسی استفاده می‌شود؛ به همین سبب هم نیازی نیست که در آزمون‌های هلندی شرکت و میزان توانایی‌هایتان را در آن به نمایش بگذارید. از میان گزینه‌های بسیاری که هنگام فراهم کردن این پیش نیاز می‌توانید به سراغ استفاده از آنها بروید، تقریباً تنها 2 موردشان معتبر هستند که می‌توان آنها را شامل آیلتس و تافل دانست.

مدرک مربوطه که در اختیار دانشگاه قرار می‌دهید باید در 2 سال منتهی به درخواست صادر شده باشد تا قابل اتکا به حساب بیاید. از آنجایی که این سند در گرفتن ویزای تحصیلی هم اهمیت دارد، بهتر است تمامی تلاش خود را به خرج دهید و از این طریق توانایی‌هایتان را تا حد امکان افزایش داده و نمرات بالایی را به دست آورید. اسناد هویتی و بعضاً گواهی تمکن مالی سایر مواردی هستند که در انتهای این بخش بهتر بود نامی از آنها هم به میان بیاوریم.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های هلند

اگر از هزینه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند خبر داشته باشید، ممکن است به این فکر بیفتید که تحصیل دکترا در هلند، می‌تواند هزینه‌های گزافی را برای شما به همراه داشته باشد. در ارتباط با این مسئله باید بگوییم که این کار نه تنها هزینه‌های بالایی را برای شما به همراه نخواهد داشت، بلکه می‌تواند تا رایگان نیز باشد.

زمانی که شما درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه‌های هلند ارسال می‌کنید، پس از بررسی و در صورت تایید شدن درخواست پذیرش، به عنوان دانشجوی این کشور در مقطع دکترا به حساب می‌آیید. دانشگاه‌های هلند، دانشجویان این مقطع و محققان مستعد را نه تنها برای تحصیل قبول می‌کنند، بلکه موقعیت استخدام آنها را نیز به عنوان بخشی از کارمندان دانشگاه به وجود آورده‌اند.

با استخدام پس از پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، نه تنها قادر خواهید بود تا به صورت رایگان به تحصیل در مقطع دکترا بپردازید، بلکه به صورت ماهیانه حقوق مشخصی را نیز از دانشگاه برای سپری تامین هزینه‌های زندگی خود دریافت خواهید کرد.

بورسیه‌های دکتری در هلند

در قسمت قبل بیان کردیم  که دولت این کشور به منظور حمایت همه چانبه از دانشجویان بومی و بین‌المللی‌ای که مشغول به تحصیل دکترا در هلند می‌شوند، با همکاری موسسات آموزشی و سازمان‌های خصوصی برنامه‌های کمکی متنوعی را طراحی و در اختیار افرادی با شرایط خاص قرار داده‌اند. شما عزیزان می‌توانید از طریق آشنایی با آنها و فراهم کردن پیش نیازهای تعیین شده توسط سازمان ارائه دهنده، شانس خود را برای دریافتشان افزایش دهید.

اگر بخواهیم شما عزیزان را با فاندها، فول فاندها، وام‌های تحصیلی و شهریه، بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های در دسترس آشنا نماییم، نمی‌توانیم موردی به بررسی‌شان بپردازیم؛ به همین سبب هم فهرستی را آماده کرده‌ایم که اسامی بعضی از آنها را در دل خود جای داده است.

از آنجایی که برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های هلند آن هم در مقطع دکتری افراد باید شرایط تحصیلی و سوابق علمی قابل توجهی داشته باشند و ملاک بیشتر بورسیه‌های دکترا هلند هم وضعیت اشخاص در این شاخصه هاست، معمولاً با کمی تلاش و کوشش گزینه مناسبی را برای خود خواهید یافت.

 • Boehringer Ingelheim Fonds (BIF) Scholarship programs
 • Google PhD Fellowship Program 2023
 • C. Mahindra Scholarships For Post-Graduate Studies Abroad 2023
 • Dissertation Fieldwork Grants 2023
 • Prestigious Travelling Scholarships At University Of Melbourne 2023
 • JN Tata Endowment Loan Scholarship 2023
 • National Overseas Scholarship Scheme For SC Candidates 2023
 • DAAD Bilateral Exchange Of Academics 2023
 • Mahmoud S. Rabbani Fellowship 2023
 • AP Ambedkar Overseas Vidya Nidhi Scholarships For SC Students 2023
 • Amelia Earhart Fellowships For Women 2023
 • Jacobs Foundation Research Fellowships, 2022
 • IBRO-PERC InEurope Short Stay Grants 2022
 • Catherine Helen Spence Memorial Scholarship, 2022
 • Engineering Alumni Scholarship
 • FIDERH Scholarship
 • UAF: Foundation For Refugee Students
 • FUNED Scholarship
 • Study abroad Scholarship – Collect
 • iVisa Annual Scholarship
 • Anonymous Hope Fund
 • Spreadsheet Gladiator Scholarship
 • Berklee on the Road Clinics

چه مواردی بر پذیرش دانشجویان برای تحصیل دکترا در هلند تاثیر گذار هستند؟

دانشگاه‌های هلند، شرایط خاصی را برای تحصیل دانشجویان در این کشور مشخص کرده‌اند. متقاضیان تحصیل در هلند، باید علاوه بر داشتن شرایط اولیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های هلند، باید مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه‌های معتبری اخذ کرده باشند؛ علاوه بر این، داشتن سابقه تحصیلی، علمی و پژوهشی مناسب، می‌تواند تاثیر بسیار مناسبی بر روی روند پذیرش افراد در دانشگاه‌های این کشور داشته باشد.

چه مواردی بر پذیرش دانشجویان برای تحصیل دکترا در هلند تاثیر گذار هستند؟

تسلط به زبان انگلیسی و داشتن پایان نامه علمی معتبر و مقالات علمی، از دیگر مواردی هستند که برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های این کشور تاثیر گذارند.

ویزای تحصیلی متقاضیان دکتری در هلند

روند گرفتن ویزای تحصیلی متقاضیان دکتری در هلند با سایر کشورها متفاوت است. معمولاً پس از آنکه دانشگاه با ورود افراد به مجموعه و آغاز فعالیتشان موافقت نماید، فرد می‌تواند با داشتن مدرک بیان شده و آماده سازی اسناد دیگر تقاضای مجوز اقامتی مربوطه را ارائه دهد؛ اما مسیری که پیش رو خواهید داشت چیز متفاوتی است. هر شخص پس از گذراندن گام اول، باید به سراغ گرفتن ویزای موقت یا همان توریستی برود و به کشور مورد بحث وارد شود.

در گام بعدی زمان آن می‌رسد تا دانشگاه وارد عمل شده و درخواست MVV را به اداره مهاجرت بدهد. با طی شدن این مسیر و موافقت  نهایی، افراد مجوز اقامت بلند مدت را به دست آورده و می‌توانند تقریباً بدون هیچ مشکل خاصی فعالیت خود را آغاز نمایند.

ویزای همراه  دانشجویان دکتری در هلند

یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های افراد متاهلی که دست به مهاجرت می‌زنند، به همراه بردن اعضای خانواده‌شان است. کشورهای مختلف برای آن که به متقاضیان این اقدام کمک کنند تا با مشکل بیان شده مواجهه کنند، مجوز اقامتی‌ای را تحت عنوان ویزای همراه طراحی کرده‌اند.

شرایط تعیین شده برای استفاده از آن در مناطق مختلف متفاوت است. آیا قصد دارید ویزای همراه دانشجویی هلند را برای اعضای خانواده‌تان بگیرید؟ در این صورت باید به شما توصیه کنیم که ابتدا پس از پذیرش گرفتن و وارد شدن به هلند، کمی صبر کنید تا با درخواست MVVتان موافقت شود و بعد از آن برای ویزای همراه دانشجویان دکتری در هلند وارد عمل شوید.

کار بعد از تحصیل دکتری در هلند

تا به اینجا و با بررسی موضوعات مختلف، بدون شک برای شما عزیزان مسجل شده که می‌توانید به راحتی و در هنگام تحصیل، تجارب و مهارت‌هایی را کسب کنید که هنگام ورود به بازار کار برایتان بسیار کاربردی و موثر خواهند بود.

در کنار موقعیت‌هایی که هنگام شرکت در دوره برای اشتغال خواهید داشت، پس از اتمام آن نیز مدت زمانی مشخص به شما فرصت داده می‌شود تا بتوانید شغل مناسبی برای خود در هلند یا سایر مناطق جهان بیابید. به دلیل ارتباط نزدیک مراکز آموزشی با شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های مختلف، دانشجویان دکتری در هلند شانس بالایی برای موفقیت خواهند داشت؛ مشروط بر این که رزومه قابل توجهی را برای خود آماده کرده باشند.

سوالات متداول

آیا تحصیل دکترا در هلند گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی است؟

بله. با توجه به شرایط تحصیل دکترا در هلند و مزیت‌های این کار که بیان شد، تحصیل دکترا در هلند را می‌توان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس برای مهاجرت از طریق تحصیل به هلند در نظر گرفت.

آیا با اشتغال به هنگام تحصیل به عنوان کارمند دانشگاه، درآمد کافی برای گذران زندگی در هلند را خواهیم داشت؟

بله. اشتغال به عنوان کارمند دانشگاه در هلند، نه تنها می‌تواند هزینه‌های زندگی شما را به طور کامل تامین کند، بلکه ممکن است بتوانید مبلغ قابل توجهی را نیز پس‌انداز کنید.

سخن آخر

تحصیل دکترا در هلند، یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند برای بسیاری از افراد شرایط تحصیلی و زندگی مناسب و ایده‌آلی را به وجود بیاورد؛ علاوه بر این، ایجاد زمینه‌ای مناسب برای پیشرفت در زمینه کاری و تحصیلی را می‌توان به عنوان یکی از پیامدهای دیگر تحصیل دکترا در هلند دانست. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را در خارج از کشور دارید، بهتر است به هلند، به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی خود نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*