🇺🇸 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

[flexy_breadcrumb]

آموزش‌وپرورش اهمیت خود را به‌عنوان یک صنعت، حرفه و تجارت افزایش داده است. کشورهای مختلف در حال رقابت با یکدیگر هستند تا بتوانند دانشجویانی از کشورهای جهان را برای جذب در دانشگاه‌های خود جذب کنند.

ایالات متحده از دیرباز برترین کشور پذیرنده دانشجویان بین‌المللی بوده است که در طول تاریخ از کیفیت بالای آموزش عالی ایالات متحده، ارزش آن در بازار بین‌المللی کار و دسترسی به فرصت‌های شغلی در ایالات متحده پس از فارغ‌التحصیلی برخوردار بوده‌اند. حدود 1.1 میلیون دانشجوی بین‌المللی در سال تحصیلی 2019-20 در مؤسسات ایالات متحده ثبت‌نام کردند. پس از یک دهه رشد مداوم، این میزان تقریباً 20،000 دانشجوی بین‌المللی نسبت به سال قبل کاهش‌یافته است. از جمله عوامل کلیدی کاهش مهاجرت تحصیلی به آمریکا در سال‌های اخیر می‌توان به افزایش هزینه‌های تحصیلات عالی ایالات متحده، تعداد زیاد تأخیر و رد ویزای دانشجویی، شرایط سیاسی دشوار برای مهاجران در دولت ترامپ و افزایش فرصت‌های تحصیل در سایر کشورها اشاره کرد.

همه‌گیری COVID-19 هم این موضوع را تشدید کرده است. بسته شدن و محدودیت دسترسی به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده، محدودیت‌های سفر و ملاحظات ایمنی شخصی، صدور ویزا را برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا پیچیده کرده است. دولت ترامپ در ابتدا تلاش کرد تا دانشجویان را از ورود یا ماندن در ایالات متحده منع کند، اگرچه این دستور به‌سرعت لغو شد. بااین‌حال، این حرکت باعث سردرگمی و سرخوردگی کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده و دانشجویان بین‌المللی آنها شده است.

علاوه بر این، برنامه کارشناسی ارشد در ایالات متحده برای دانشجویان کارشناسی ایرانی تقریباً یک رؤیا است. بسیاری از دانشجویان پس از اتمام دوره لیسانس نگران آینده شغلی و زندگی خود هستند و اغلب وقت زیادی را صرف تفکر درباره مهاجرت تحصیلی به آمریکا، مزایای تحصیل در این کشور، شرایط پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی آمریکا و همچنین مراحل و مدارک اخذ ویزای دانشجویی این کشور می‌کنند. اگر شما هم نگران آینده شغلی و اجتماعی خود هستید و قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارید، این مقاله که توسط آژانس حقوقی و مهاجرتی درنا تهیه شده است را تا انتها بخوانید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

تصمیم‌گیری برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا یک گام بزرگ است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی – به گفته مؤسسه آموزش بین‌المللی (IIE) بیش از 1.1 میلیون نفر – به دلایل مختلف علاقه‌مند به دریافت مدرک عالی در آمریکا شده‌اند. برای دانشجویان بین‌المللی در آمریکا هیچ کمبودی وجود ندارد اما تصمیم‌گیری در مورد این که آیا مزایا بر چالش‌های مهاجرت به یک کشور جدید بیشتر است یا خیر، می‌تواند کاری دلهره‌آور باشد.

شما باید درک کنید که اهداف شغلی و تحصیلی شما چیست. تحصیل در ایالات متحده مطمئناً مزایایی دارد، اما مهم‌تر از همه باید مطمئن شوید که با آنچه می‌خواهید مطابقت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر هدف نهایی شما مهاجرت و یافتن شغل در ایالات متحده است، داشتن مدرک از دانشگاه مستقر در ایالات متحده شما را متمایز می‌کند. برخی از مزایای تحصیل در آمریکا عبارت‌اند از:

 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع
 • امکانات تحصیلی عالی
 • کیفیت بالای آموزش
 • دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی
 • امکان استخدام در شرکت‌های آمریکا
 • ارائه رشته‌های دانشگاهی متعدد
 • تجربه شغلی و رزومه قوی
 • تجربه زندگی دانشجویی آمریکایی
 • تقویت مهارت زبان انگلیسی
ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع در آمریکا

فرقی نمی‌کند، معدل شما چقدر است یا سابقه تحصیلی‌تان چقدر درخشان است، اکثر دانشگاه‌های آمریکا گزینه‌های بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان مختلف ارائه می‌دهند. این بدان معناست که اگر شرایط تحصیلی مطلوبی داشته باشید به‌احتمال زیاد نیازی به پرداخت هزینه زندگی و مهاجرت تحصیلی به آمریکا ندارید چراکه این مبالغ توسط دانشگاه پرداخت می‌شود. اگر نمرات تحصیلی خوبی دارید، گزینه‌های بورسیه بیشتری خواهید داشت.

امکانات تحصیلی عالی در آمریکا

اکثر مؤسسات دانشگاهی ایالات متحده دارای تحقیقات مجهز و آزمایشگاه‌های رایانه‌ای، کتابخانه‌ها و امکانات فنی هستند که به شما امکان آزمایش و هماهنگی با جنبه‌های نظری رشته تحصیلی‌تان را می‌دهند. ساختمان‌های دانشگاهی هم به‌خوبی مبله و نگهداری می‌شوند و دارای سیستم‌های گرمایش، سرمایش و ایمنی لازم هستند.

کیفیت بالای آموزش در آمریکا

انجمنی به نام Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) عموماً معتبرترین انجمن برای بررسی رتبه‌بندی و اعتبار مدارس و مؤسسات دانشگاهی محسوب می‌شود. برای کسب اعتبار AACSB ، دانشگاه‌ها باید معیارهای دقیق مربوط به کیفیت اساتید و دانشجویان، تحقیقات انجام شده، زیرساخت‌ها و مواردی ازاین‌دست را رعایت کنند. طبق داده‌های سال گذشته، فقط ۵۳۱ کالج و دانشگاه در سراسر جهان دارای اعتبار AACSB هستند که بیش از ۴۰۰ مورد از آنها مدارس و دانشگاه‌های آمریکا است.

دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی کشور آمریکا

دانشگاه‌های معتبر ایالات متحده اغلب عامل اصلی مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند. در مجموع ۳۵۲ مدرسه در رتبه‌بندی‌های اخیر QS World University در سال ۲۰۲۱ وجود دارد که دانشگاه‌های آمریکا نیمی از ۱۰ رتبه برتر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان ۲۰۲۱ را تشکیل می‌دهند. برترین دانشگاه آمریکا، دانشگاه‌ هاروارد است و پس از آن دانشگاه استنفورد و مؤسسه فناوری ماساچوست در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

امکان استخدام در شرکت‌های آمریکا

ایالات متحده مرکز بسیاری از صنایع معروف، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مؤسسات مالی است. ایالات متحده بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و نیاز شدیدی به نیروهای ماهر در بخش تولید و خدمات دارد. در نتیجه، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیلات خود فرصتی برای کار در ایالات متحده دارند.

ارائه رشته‌های دانشگاهی متعدد در دانشگاه های آمریکا

تحصیلات عالی در ایالات متحده به دلیل ارائه طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و گزینه‌های تحصیلی به دانش‌آموزان مشهور است. به همین دلیل، مهاجرت تحصیلی به آمریکا دستتان را بازمی‌گذارد تا در هر زمینه‌ای که به آن علاقه دارید، تبدیل به یک متخصص شوید.

با وجود چنین تنوع گسترده‌ای از گزینه‌های تحصیلی در ایالات متحده، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب رشته تحصیلی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. برای اتخاذ این تصمیم، مهم است که اهداف شخصی و حرفه‌ای خود را ارزیابی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. خوشبختانه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به آمریکا امکان تغییر رشته وجود دارد اما بهتر است ریسک نکنید و زمانتان را صرف مطالعه و پیشرفت شغلی خود کنید.

تجربه شغلی و رزومه قوی

تعدادی از مدارک واجد شرایط STEM هستند که به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا دو سال دیگر پس از فارغ‌التحصیلی، فراتر از هزینه استاندارد یک‌ساله، در حین کار در ایالات متحده بمانند.

دانش‌آموزان دارای ویزای F-1 دارای مدارک واجد شرایط علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) از دانشگاه‌های دارای مجوز Student and Exchange Visitor Program می‌توانند برای آموزش عملی اختیاری (OPT) درخواست دهند. این برنامه STEM OPT به این دانشجویان اجازه می‌دهد تا ۲۴ ماه دیگر (در مجموع ۳۶ ماه) در ایالات متحده بمانند تا آموزش‌های عملی را ببینند. این آموزش به رشته تحصیلی شما مربوط می‌شود و علاوه بر کسب تجربه، می‌تواند رزومه قوی برای شما بسازد.

حتی اگر هدف شما مهاجرت به ایالات متحده نیست، داشتن تجربه مهاجرت تحصیلی به آمریکا می‌تواند به طور بالقوه شما را به کاندیدای شغلی مطلوب‌تری در هنگام بازگشت به کشور خود تبدیل کند، به‌خصوص اگر قصد مهاجرت دارید، با دردست‌داشتن مدرک تحصیلی آمریکا گزینه‌های زیادی برای مهاجرت شغلی خود خواهید داشت.

تجربه زندگی دانشجویی در آمریکا

چه در تلاش برای تحقق رؤیای خود برای حضور در ال وودز در حقوق هاروارد باشید، چه بخواهید به یک موسسه آموزشی معمولی بپیوندید، دانشگاه‌های ایالات متحده به دلیل سبک زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز خود مشهور هستند. با پیوستن به تیم‌های ورزشی، باشگاه‌ها و انجمن‌ها، می‌توانید از مهاجرت تحصیلی به آمریکا حداکثر استفاده را ببرید، در محوطه دانشگاه زندگی کنید و با افراد هم دوره خود آشنا شوید. زندگی دانشگاهی آمریکا را بپذیرید و خود را برای ملاقات با افراد جدید و امتحان چیزهای جدید باز کنید.

تقویت مهارت زبان انگلیسی

اگر دانشجوی بین‌المللی هستید که انگلیسی یاد می‌گیرد، مهاجرت تحصیلی به آمریکا راه خوبی برای تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی است. چه راهی بهتر از کسب این مهارت در غرق شدن در فرهنگی که زبان انگلیسی‌ زبان اصلی آن است، وجود دارد؟ حتی اگر از قبل در زبان انگلیسی مهارت دارید، با تعامل روزانه با زبان مادری و ارائه آثار دانشگاهی خود به زبان انگلیسی، درک بهتری از زبان و واژگان انگلیسی خواهید داشت.

چالش‌های مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به آمریکا یک سناریوی کامل را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده سیستم آموزشی ایالات متحده است تا به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند که آیا تحصیل در ایالات متحده برای شما مناسب است یا خیر! آژانس درنا همواره با هدف آگاهی و راهنمایی دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت، در کنار مزایای مهاجرت، معایب و چالش‌ها را هم بررسی کرده است. به همین جهت، معایب مهاجرت تحصیلی به آمریکا هم بررسی می‌کنیم:

 • الزامات لازم جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا
 • هزینه بالای تحصیل و زندگی
 • عدم وجود ایمنی شغلی
 • آزمون ورودی

اخذ ویزای دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی یا یک تبعه خارجی، شما برای ورود به ایالات متحده به مدت طولانی به ویزا احتیاج دارید. دسته ویزا برای اکثر دانشجویان بین‌المللی F1 است. ویزای دانشجویان بین‌المللی توسط USCIS ، خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده صادر و تنظیم می‌شود و کل مراحل اخذ ویزا برای تحصیل در ایالات متحده یا کار می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد.

ویزای دانشجویی F1 چیست؟

ویزای F1 یک ویزای غیر مهاجرتی برای کسانی است که مایل به مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند و به بیش از ۱۸ ساعت مطالعه در هفته نیاز دارند. اگر قصد ورود به آمریکا برای تحصیل در دانشگاه یا کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، هنرستان و یا برنامه آموزش زبان را دارید، باید درخواست ویزای F1 را ارائه دهید. این ویزا شامل همه برنامه‌های کارشناسی و همچنین برنامه‌های کارشناسی ارشد می‌شود.

مزیت دریافت این نوع ویزا این است که همسر یا فرزندان شما به‌عنوان همراه با ویزای F-2 با شما سفر خواهند کرد. لطفاً توجه داشته باشید که همراهان شما قادر به کار نیستند اما می‌توانند جداگانه برای مجوز کار در ایالات متحده درخواست دهند.

ویزای F1 برای چه کسانی صادر می‌شود؟

برای بسیاری از دانشجویان، شانس تحصیل در ایالات متحده نتیجه سال‌ها تلاش است. مگر اینکه شخص قبلاً شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت باشد، همه دانشجویان دیگر باید برای ویزای تحصیل در ایالات متحده درخواست دهند. ازآنجاکه دوره‌های آموزشی و مکان‌های زیادی برای تحصیل در ایالات متحده وجود دارد، ویزای F-1 دارای یک برنامه بسیار گسترده است، اما قوانین کاملاً واضحی دارد. اولین مورد این است که شما باید با هدف تحصیل موقت به آمریکا بیایید. به‌عبارت‌دیگر، این ویزا، ویزای مهاجرت نیست.

شما باید در یک مؤسسه دانشگاهی تحصیل کنید و نه در یک مدرسه حرفه‌ای برای آموزش‌های عملی، زیرا این امر به ویزای M-1 نیاز دارد. مؤسسه دانشگاهی شما باید توسط وزارت امنیت داخلی (DHS) از طریق برنامه تبادل دانشجو و بازدیدکنندگان (SEVP) تأیید شود، به این معنی که برای پذیرش دانشجویان خارجی با ویزای F-1 نیاز به اعتبار دارد.

دریافت ویزای دانشجویی آمریکا

پس از دریافت پذیرش توسط دانشگاه موردنظر شما، شما به طور رسمی در SEVP ثبت‌نام خواهید کرد و باید یکبار هزینه درخواست ویزا را بپردازید. پس از پرداخت کلیه هزینه‌ها و اثبات تمکن مالی‌تان، فرم موسوم به “I-20” توسط مؤسسه یا برنامه آموزشی شما ارائه می‌شود. این فرم به شما این امکان را می‌دهد تا برای سفارت یا کنسولگری محلی ایالات متحده وقت مصاحبه بگذارید تا ویزای F1 دریافت شود و رسماً دانشجوی بین‌المللی شوید!

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای F1 آمریکا

 • گذرنامه معتبر – گذرنامه شما باید حداقل شش ماه پس از مدت اقامت شما در ایالات متحده معتبر باشد.
 • درخواست ویزای غیر مهاجرتی، صفحه تأیید فرم DS-160
 • رسید پرداخت هزینه ویزا که قبل از مصاحبه باید پرداخت کنید
 • عکس
 • گواهی واجد شرایط بودن برای دانش‌آموزان غیر مهاجر (F-1): دانشگاه شما فرم I-20 ایجاد شده توسط SEVIS را برای شما ارسال می‌کند، هنگامی که اطلاعات شما را در پایگاه‌داده SEVIS وارد کرده است. شما و مسئول مدرسه خود باید فرم I-20 را امضا کنید. همه دانش‌آموزان، همسر و فرزندان خردسال در صورت قصد اقامت در ایالات متحده همراه با دانشجو، باید در سیستم بازدیدکنندگان دانشجویی و تبادل (SEVIS) ثبت‌نام کنند.

مدارک موردنیاز برای مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستید، برای واجد شرایط بودن و به‌عنوان بخشی از فرایند مصاحبه ویزای F1 آمریکا، به‌عنوان یک دانشجویان بالقوه بین‌المللی باید موارد زیر را ارائه و اثبات کنید:

 • مدارک اثبات اینکه برای تحصیل تمام‌وقت ثبت‌نام کرده‌اید.
 • مدارک زبان انگلیسی مانند TOEFL ، SAT ، GRE یا GMAT
 • اقامت رسمی در یک کشور خارجی و قصد بازگشت به وطن

پس از فارغ‌التحصیلی، ضروری است که دانشجویان بین‌المللی برای بازگشت به کشور خود برنامه‌ریزی کنند. اگر در مصاحبه بگویید که قصد شما اقامت دائم ایالات متحده است، به‌احتمال زیاد ویزای شما رد می‌شود. یکی دیگر از بخش‌های مهم مصاحبه ویزای F1 ، اثبات روابط قوی با کشور خود، از جمله خانواده، پیشنهادهای شغلی، حساب‌های بانکی یا دارایی‌های دیگر است.

 • مدرک پذیرش از یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی مستقر در آمریکا

در طول مصاحبه برای دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا ضروری است که بتوانید پذیرش یک مؤسسه یا مدرسه زبان آمریکایی را که قبلاً توسط SEVP تأیید شده است، اثبات کنید.

 • تمکن و حمایت مالی کافی

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارید باید اثبات کنید که توان پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را دارید.

ویزای دانشجویی F-1 حداکثر تا ۱۲۰ روز قبل از شروع دوره تحصیلی شما قابل صدور است. بااین‌حال، شما اجازه ورود به ایالات متحده در وضعیت F-1 را زودتر از ۳۰ روز قبل از تاریخ شروع ترم تحصیلی خود ندارید.

اخذ پذیرش برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

ایالات متحده دارای بیش از ۲۵۰ دانشگاه و کالج است که در آخرین رتبه‌بندی‌های آموزش عالی ایجاد شده توسط Times Higher Education ، US News و TopUniversities فهرست شده‌اند. اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها معمولاً دشوار است، اما غیرممکن نیست!

ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های آمریکا

اکثر دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مستقیماً در وب‌سایت‌هایشان درخواست خود را ارائه دهید. هنگام درخواست برای دانشگاه‌های آمریکا، حتماً شرایط را به‌دقت مطالعه کنید. برخی از آنها به آزمون‌های استاندارد (به‌عنوان‌مثال GRE ، GMAT ، MCAT ، LSAT) نیاز دارند و برخی دیگر به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست، اسناد مختلف (نمونه تألیفات، نمونه کارها، لیست ثبت اختراعات) را درخواست می‌کنند. برای افزایش شانس پذیرش خود بهتر است به ۳ تا ۵ دانشگاه درخواست دهید. بسته به دانشگاه، هزینه‌های درخواست دانشگاه معمولاً بین 75-100 دلار آمریکا است. اگر در پرداخت هزینه پذیرش خود مشکل دارید، با سازمان مهاجرتی درنامایگریشن تماس بگیرید تا برای دریافت کمک از دانشگاه، راهنمایی‌تان کند.

مطمئن شوید که گواهینامه TOEFL iBT ، IELTS Academic ، PTE Academic یا C1 Advanced خود را در اختیار داشته باشید.

زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

برای اطمینان از اینکه شما قادر به یادگیری مؤثر و شرکت در کلاس‌های خود هستید، باید نشان دهید که مهارت‌های زبان انگلیسی کافی برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده را دارید. حداقل نمرات بستگی زیادی به رشته و دانشگاه موردنظرتان دارد. اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده یکی از این آزمون‌ها را می‌پذیرند:

 • آیلتس آکادمیک (خدمات بین‌المللی تست زبان انگلیسی)
 • TOEFL iBT (آزمون انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی)
 • PTE Academic (آزمون پیرسون انگلیسی)
 • C1 Advanced (قبلاً به‌عنوان Cambridge English Advanced شناخته می‌شد)

ارائه مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا

دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف به مدارک متفاوتی نیاز خواهند داشت. بااین‌حال، مواردی که در صورت درخواست به دانشگاهی در ایالات متحده به‌احتمال زیاد به آنها نیاز خواهید داشت عبارت‌اند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی، با ریز نمرات
 • خلاصه سوابق کاری
 • نمرات آزمون (SAT ، ACT ، GRE ، GMAT)
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه یا بیان هدف از مهاجرت تحصیلی به آمریکا که اثبات کند قصد بازگشت به کشورتان را دارید
 • هزینه درخواست پذیرش
 • عکس پاسپورت

مهلت ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه‌های آمریکا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی را دارید باید درخواست خود را در زمان‌های زیر ارسال نمایید:

اگر برای پذیرش ترم پاییز درخواست می‌کنید، مهلت‌های زودهنگام بین اکتبر و نوامبر سال قبل و مهلت‌های معمول پذیرش بین فوریه و مارس همان سال خواهد بود.

اگر برای مدرک فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد یا دکتری) درخواست ارسال می‌کنید، مهلت درخواست دانشگاه آمریکایی شما بستگی به ترمی دارد که در آن ثبت‌نام کرده‌اید:

اگر برای پذیرش پاییز درخواست ارسال می‌کنید، مهلت شما می‌تواند از ژانویه تا مارس باشد. اگر برای پذیرش بهار درخواست ارسال می‌کنید، بین جولای و سپتامبر، سال قبل مهلت دارید.

این مهلت‌ها بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستید یا می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اگر در مورد مهلت درست مطمئن نیستید، حتماً با آژانس درنا تماس بگیرید تا روند پذیرش از دانشگاه راهنمایی‌تان کند.

مهلت ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه‌های آمریکا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی را دارید باید درخواست خود را در زمان‌های زیر ارسال نمایید:

اگر برای پذیرش ترم پاییز درخواست می‌کنید، مهلت‌های زودهنگام بین اکتبر و نوامبر سال قبل و مهلت‌های معمول پذیرش بین فوریه و مارس همان سال خواهد بود.

اگر برای مدرک فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد یا دکتری) درخواست ارسال می‌کنید، مهلت درخواست دانشگاه آمریکایی شما بستگی به ترمی دارد که در آن ثبت‌نام کرده‌اید:

اگر برای پذیرش پاییز درخواست ارسال می‌کنید، مهلت شما می‌تواند از ژانویه تا مارس باشد. اگر برای پذیرش بهار درخواست ارسال می‌کنید، بین جولای و سپتامبر، سال قبل مهلت دارید.

این مهلت‌ها بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستید یا می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اگر در مورد مهلت درست مطمئن نیستید، حتماً با آژانس درنا تماس بگیرید تا روند پذیرش از دانشگاه راهنمایی‌تان کند.

مهلت ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه‌های آمریکا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی را دارید باید درخواست خود را در زمان‌های زیر ارسال نمایید:

اگر برای پذیرش ترم پاییز درخواست می‌کنید، مهلت‌های زودهنگام بین اکتبر و نوامبر سال قبل و مهلت‌های معمول پذیرش بین فوریه و مارس همان سال خواهد بود.

اگر برای مدرک فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد یا دکتری) درخواست ارسال می‌کنید، مهلت درخواست دانشگاه آمریکایی شما بستگی به ترمی دارد که در آن ثبت‌نام کرده‌اید:

اگر برای پذیرش پاییز درخواست ارسال می‌کنید، مهلت شما می‌تواند از ژانویه تا مارس باشد. اگر برای پذیرش بهار درخواست ارسال می‌کنید، بین جولای و سپتامبر، سال قبل مهلت دارید.

این مهلت‌ها بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستید یا می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اگر در مورد مهلت درست مطمئن نیستید، حتماً با آژانس درنا تماس بگیرید تا روند پذیرش از دانشگاه راهنمایی‌تان کند.

معرفی برترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

در اینجا برخی از دانشگاه‌های برتر ایالات متحده است که باید برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید:

 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (niversity of California, Berkeley)
 • دانشگاه شمال شرقی (Northeastern University)
 • دانشگاه ایالتی کانزاس (Kansas State University)
 • دانشگاه ایالتی ویچیتا (Wichita State University)
 • دانشگاه سان فرانسیسکو (University of San Francisco)
 • دانشگاه بوستون (Boston University)
 • دانشگاه بای پس (Bay Path University)
 • دانشگاه کلمبیا (Columbia University)

همچنین می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد آنلاین را از دانشگاه‌های مستقر در آمریکا دریافت کنید. در اینجا فقط چند نمونه وجود دارد:

 • دانشگاه والدن (Walden University)
 • دانشگاه کترینگ آنلاین (Kettering University Online)

برآورد هزینه زندگی در آمریکا

هزینه زندگی در ایالات متحده در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در سال است که به طور متوسط حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه است. این مقدار شامل هزینه‌های اقامت، غذا، سفر، کتاب‌های درسی، لباس مناسب آب‌وهوا و هزینه‌های سرگرمی هم می‌شود.

در اینجا طیف وسیعی از هزینه‌ها که باید برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا آن ها را در نظر بگیرید، برآورد شده است:

 • هزینه کتاب‌ها و مطالب مطالعه حدود ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال است
 • هزینه سفر در ایالات متحده از ۳۰۰ دلار تا ۷۰۰ دلار خواهد بود
 • هزینه اقامت بین ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در سال هزینه دارد
 • برای زندگی خارج از محوطه دانشگاه، هزینه اجاره آپارتمان بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه خواهد بود اما بسته به موقعیت دانشگاه می‌تواند بیشتر باشد.
 • اگر بیش از حد غذا در بیرون نخورید، هزینه وعده‌های غذایی باید سالانه ۲۵۰۰ دلار باشد
 • اگر در کشوری سردسیر هستید خرید لباس سالانه بیش از ۵۰۰ دلار هزینه خواهد داشت
 • هزینه‌های شخصی و متغیر حدود ۲۰۰۰ دلار در سال خواهد بود

این جدول به شما یک هزینه متوسط ​​ماهانه تقریبی می‌دهد:

مبلغ تقریبیلیست مخارج

۲۰۰ دلار

هزینه محل اقامت
20 دلاربرق
۱۵۰ دلارمواد غذایی
15 دلارکارت تماس بین‌المللی
15 دلاراینترنت خانگی
50 دلارتلفن همراه
75 دلارغذای رستوران
۱۰۰ دلارسرگرمی
۱۰۰ دلارخرید

 

این مبالغ در ایالت‌های مختلف ایالات متحده متفاوت است.

هزینه‌های اضافی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

هنگام تحصیل در ایالات متحده، باید بتوانید هزینه‌های زیر را برآورده کنید. هزینه‌ها ممکن است به دلیل تورم و عوامل خارجی حدود ۵ تا ۷ درصد در سال افزایش یابد.

 • هزینه سفر بین ایران و ایالات متحده در زمان تعطیلات
 • خریدهای بزرگ، مانند رایانه شخصی، مبلمان، یا حتی ماشین اجاره‌ای
 • هزینه‌های درمانی که تحت پوشش بیمه درمانی نیستند، به‌عنوان‌مثال مراقبت از دندان، مراقبت از چشم، درمان‌های زیبایی
 • هزینه‌های اضافی تابستان – اتاق و اقامت، هزینه مواد غذایی برای ماه‌های تابستانی که در ایالات متحده در زمانی که کلاس‌ها برگزار نمی‌شود
 • هزینه‌های اضافی مانند حمل‌ونقل خارج از دانشگاه
 • سرگرمی، گردش‌های اجتماعی، سفرهای آخر هفته

مجوز کار دانشجویی در آمریکا

در طول سال اول تحصیل، شما نمی‌توانید ابداً خارج از دانشگاه کار کنید. تحت شرایط خاصی، خدمات مهاجرت شهروندی ایالات متحده (USCIS) ممکن است پس از یک سال تحصیل، اجازه مشغول به کار شدن دانشجویان در خارج از دانشگاه را بدهد، اما این بسیار نادر است. البته شما با اخذ ویزای F-1 ممکن است بدون درخواست مجوز قبلی از USCIS، بتوانید در دانشگاه کار کنید.

پس از اولین سال تحصیلی، دانشجویان F-1 معمولاً می‌توانند در سه نوع شغل خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند:

 • آموزش عملی برنامه درسی (CPT)
 • آموزش عملی اختیاری (OPT) (قبل یا بعد از اتمام)
 • علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) OPT

درهرصورت به‌خاطر داشته باشید که دانشجویان با مهاجرت تحصیلی به آمریکا نمی‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. در طول تعطیلات و جلسات تابستانی هم دانشجو ممکن است حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کند. شما می‌توانید در یک شرکت تجاری که خدماتی به کالج ارائه می‌دهد، مانند کتاب‌فروشی یا کافه تریا، کار کنید. اما کار بیش از ۲۰ ساعت منجر به مشکلاتی در روند مهاجرت تحصیلی به آمریکا می‌شود و حتی ممکن است باعث شود اخراج شوید! اشتغال خارج از دانشگاه مانند هتل‌ها، متل‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، مشروب‌فروشی و مانند این هم غیرقانونی است. در صورت دستگیری، ممکن است منجر به اخراج شما از دانشگاه شود.

کلام پایانی

اگر به مهاجرت تحصیلی به آمریکا فکر می‌کنید، از همه نظر ایده خوبی است. ایالات متحده دارای بهترین موقعیت‌های تحصیلی در جهان است. این یک نظر نیست بلکه بیان یک واقعیت است. هر لیستی از رتبه‌بندی کالج‌ها این را تأیید می‌کند. به‌عنوان‌مثال، فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان در ۲۰۱۸ تایمز، ۱۵ دانشکده آمریکایی را در ۲۰ دانشگاه برتر قرار داده است. حتی دانشگاه‌های برتر QS که دانشگاه‌های آمریکایی به‌عنوان چهار مؤسسه آموزشی برتر در سطح جهانی رتبه‌بندی می‌شوند، بسیار چشمگیر است؛ بنابراین انتخاب آمریکا به‌عنوان مکان شماره یک شما برای تحصیل ستودنی است. به‌هرحال، شما مدرک باکیفیت بالا را از کشوری پر از فرصت می‌خواهید.

اما همان‌طور که گفتیم برای اتباع غیرآمریکایی، تحصیل در آمریکا می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. برخی از دانشگاه‌های ایالات متحده قطعاً بیشتر از دیگران به دنبال پذیرش و بهبود چشم‌انداز دانشجویان خارجی هستند. اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیلات خود در آمریکا زندگی کنید، کالج‌های خاصی به شما این امتیاز را می‌دهند. مهاجرت در آمریکا روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود، اما این یک واقعیت است که تقاضا برای افراد ماهر همیشه وجود خواهد داشت. مهارت فردی شما شاید موفقیت در پذیرش از دانشگاهتان را تضمین کند اما موفقیت شما در اخذ ویزای دانشجویی آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا را مهارت مشاوران و وکلای آژانس مهاجرتی و حقوقی درنا تضمین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. همچنین می‌توانید سؤالات خود را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

آیا می‌توانم خانواده‌ام را با ویزای F-1 با خود به آمریکا بیاورم؟

بله، شما می‌توانید همسر و فرزندان خود را با خود بیاورید. همسر و فرزندان خردسال و مجرد شما که قصد دارند در طول تحصیل با شما زندگی کنند، می‌توانند برای ویزای F-2 درخواست دهند. اگرچه پرداخت هزینه SEVIS موردنیاز نیست، اما مدرسه شما باید فرم I-20 فردی را برای آنها صادر کند. شما باید یک کپی از ویزای F-1 خود و مدرکی که خویشاوندی شما را اثبات می‌کند ارائه دهید. همسر و فرزندان شما حق اشتغال نخواهند داشت.

آیا باید حین کار دانشجویی در آمریکا مالیات پرداخت کنم؟

این بستگی به وضعیت مالیات فردی شما دارد، اما معمولاً ممکن است از شما خواسته شود اظهارنامه مالیاتی ایالات متحده ارائه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر، از متخصصان و وکلای آژانس درنا مشورت بگیرید.

آیا می‌توانم پس از اتمام تحصیل در آمریکا بمانم؟

در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای دارندگان ویزای F-1 پس از اتمام دوران تحصیلی در آمریکا امکان زندگی وجود دارد. این موارد می‌تواند به‌تناسب شرایط، رشته تحصیلی و سابقه حرفه‌ای شما متفاوت باشد. البته برخی رشته‌ها پس از فارغ‌التحصیلی امکان اقامت بیشتر برای کسب تجربه به شما می‌دهند که در بخش مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در این مقاله ذکر شد.

آیا به‌محض اتمام مدت ویزای دانشجویی آمریکا باید به کشورم برگردم؟

پس از اتمام تحصیلات خود با ویزای F1 ، ملزم به بازگشت فوری به خانه نیستید. در عوض، دارندگان ویزای F1 می‌توانند پس از اتمام برنامه تحصیلی یا آموزش OPT تا ۶۰ روز در ایالات متحده بمانند. اما اگر مایل هستید بیش از این مدت در ایالات متحده بمانید، باید وضعیت ویزای خود را تغییر دهید، مجدداً در یک مقطع تحصیلی بالاتر ثبت‌نام کنید یا روش‌های مختلف را امتحان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران آژانس درنا تماس بگیرید.