مهاجرت کاری

مهاجرت کاری

[flexy_breadcrumb]

از گذشته تا به امروز اصلی ترین دلیل مهاجرت رسیدن به یک کشور با سطح رفاه بالا و نرخ بیکاری پایین و دست یابی به یک شغل مناسب با دستمزد بالا بوده است. همین موضوع باعث شده است تا به مهاجرت کاری بپردازیم، موضوعی که تصمیم گرفتیم تا به بررسی تمامی جوانب آن بپردازیم.

مهاجرت کاری از اصلی ترین مسیرهای ورود به هر کشوری می باشد، فرقی نمی کند استرالیا یا کانادا، آلمان یا یونان، اسپانیا یا پرتغال و یا هر کشور دیگر، شما برای اخذ ویزای کاری و مهاجرت به آنها نیاز بر این دارید تا بتوانید شرایط آن کشور برای ویزای کاری را کسب کنید. برخی از کشورها برمبنای امتیاز عمل می کنند و برخی دیگر برمبنا اخذ پیشنهاد شغلی از آن کشور می توانند ویزای کار را دریافت کنند.

مهاجرت کاری

اشتغال در کشوری جدید یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن افراد به دنبال کسب تجاربی جدید، درآمدی بالا و فعالیت در محیطی با شرایط ایده آل هستند. اگر بتوانید با انجام انتخابی درست در مسیر مورد بحث موفق شوید، بدون شک خود و همراهانتان امکان استفاده از مزایای بسیاری را خواهند داشت. به هنگام تعیین کردن کشور مد نظر باید به مواردی مانند نرخ بیکاری، قدرت خرید، ساعات کاری، قوانین کار و میزان دستمزد توجه داشته باشید.

در برخی مواقع لازم است که متقاضیان موقعیتی شغلی با برخی شرایط را قبل از ورودشان به مقصد یافته و پیشنهادی از کارفرما دریافت کرده باشند. آشنایی با مراحل این اقدام، بهترین گزینه‌های در دسترس، الزامات تعیین شده برای گرفتن ویزای مربوطه، مدارک، مدت زمان و هزینه‌های مهاجرت کاری برخی از اموری هستند که قبل از شروع مسیر بهتر است با آنها آشنایی داشته باشید. برای کمک به شما عزیزان در این مسیر مطالب مختلفی را آماده کرده‌ایم و در ادامه همین مقاله قرار داده‌ایم پس مطالعه‌شان را از دست ندهید.

مراحل مهاجرت کاری

برای آن که بتوانید مسیر مورد بحث را با موفقیت پشت سر بگذارید، بهتر است قبل از وارد شدن به آن با گام‌هایی که طی کردنشان می‌تواند به موفقیتتان کمک کند آشنایی پیدا کنید. انتخاب کشور و ویزای مناسب، کسب اطلاعاتی جامع در مورد روش مهاجرتی انتخابی، آماده سازی اسناد مورد نیاز و پرداخت هزینه‌ها را می‌توان به عنوان مراحل مهاجرت کاری به حساب آورد. به هنگام گذر از هر گام باید توجه داشته باشید که امور بیان شده را با دقت و به طور کامل به انجام برسانید تا با ریجکتی ویزای کاری مواجه نشوید. بالطبع هر چه مقصد مد نظرتان وضعیت کاری، حقوقی و رفاهی بهتری داشته باشد افرادی را می‌پذیرد که شرایط ایده آل‌تری داشته باشند.

مهاجرت کاری

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری در سال 2021

پاسخ به این سوال به موارد بسیاری بستگی دارد و نمی توان با قطعیت اعلام کرد که کدام کشور بهترین کشور برای مهاجرت کاری می باشد چرا که به پارامترهای بسیاری بستگی دارد مانند نرخ بیکاری، سطح دستمزدها، امنیت حاکم در کشور، اقتصادی کشور، سطح زندگی در آن کشور و موارد دیگر، همه ما میدانیم کشورهای مانند استرالیا، کانادا، یونان ، پرتغال، انگلستان و…. شرایط مناسبی را برای مهاجرت کاری دارد و برای بسیاری از ما می تواند بهترین گزینه باشد اما در ابتدا باید دید شما چه شرایطی را دارید تا براساس شرایط شما بهترین کشور را انتخاب کرد اما براساس آمارهای منتشر شده برخی از کشورهای دارای طرف داران بسیاری است مانند استرالیا و کانادا چرا که این کشورها ذاتا کشورهای مهاجرپذیر می باشند و از این رو شرایط راحت مناسب تری برای ورود دارند.

کانادا کشوری مناسب کار، تحصیل ، سرمایه گذاری و … که به جرات می توان گفت بیشتر متقاضی مهاجرت از ایران به این کشور می باشد. و هرساله چندصد هزار نفر از سراسر جهان به این کشور مهاجرت می کنند.

استرالیا دومین کشور در لیست ما می باشد که همانند کانادا شرایط بسیار ایده آلی برای مهاجران داردو یک ویژگی مثبت آن نسبت به کانادا آب و هوای آن می باشد و هرساله بسیاری از متقاضیان از ایران واد این کشور می شوند.

آلمان کشور است است که مهاجران بسیاری از ایران و خاورمیانه وارد آن می شوند چرا که شرایط کاری مناسبی را در اروپا دارد فقط تنها مشکل آن دریافت پیشنهاد شغلی از آن است.

کشورهای اسکاندیناوی در اروپا شامل سوئد، نروژ و دانمارک و فنلاند همیشه جزء محبوبترین ها بوده اند چرا که دارای بالاترین سطح زندگی می باشند ولی شرایط اخذ ویزای کاری از آنها راحت نمی باشد.

نیوزلند جزیره ای در کنار استرالیا که در سال های اخیر نام آن را بسیار شنیده اید کشوری با امنیت و سطح زندگی بالا و مناسب آنهایی که به دنبال آرامش هستند.

در این جا باید از کشورهای مانند امارات متحده عربی ، قبرس، انگلستان و ترکیه که به دلیل همسایه بودن با ما بسیاری برای کار وارد آن می شوند نیز نام برد.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری

همان طور که عنوان کردیم هر کشور شرایط و قوانین خاص خود را دارد تا شما بتوانید مهاجرت کاری برای آن کشور را در لیست خود قرار دهید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر کشور خاصی را مدنظر دارید حتما در مورد آن تحقیق کنید در این مسیر از مشاوران ما در سازمان مهاجرتی درنامایگریشن می توانید کمک بگیرید.

اما شرایط کلی مهاجرت کاری به شرح زیر می باشد

سن شما یکی از اصلی ترین آیتم های برای مهاجرت از طریق کار به یک کشور مشخص است. فردی با سن بالای 40 سال معمولا شانس پایینی برای مهاجرت از این طریق دارد به طوری که در کشوری مانند استرالیا افراد بالای 45 سال نمی توانند برای این ویزا اقدام کنند. معمولا بازه سنی 30 تا 35 سال شرایط مناسبی برای این ویزا دارد.

سطح زبان برای مهاجرت کاری یکیی از پارامترهای مهم برای شما می باشد و این بستگی به کشور مقصد دارد که چه مدرک زبانی و چه آزمونی مورد تایید است برای بخی کشورها آزمون آیلتس و برای برخی کشور دیگر چندین آزمون مورد تایید است. کشوری مانند آلمان شما نیاز دارید تا زبان آلمانی را فرا بگیرید. در مجموع بدون مدرک زبان این مسیر برای شما بسته می باشد.

سابقه کار شما بسیار مهم است چرا که قرار است شما به عنوان یک نیروی متخصص و با دانش برای آن کشور اقدام کنید و باید برای این موضوع مواردی را ارائه کنید تا شما را به عنوان یک فرد متخصص نشان دهد که سابقه کاری مرتبط با عنوان شغلی اقدام شده را دارید.

داشتن مدرک تحصیلی یکی از مواردی است که کامل به شغل و تخصص انتخابی شما بستگی دارد به این صورت که داشتن یک مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در اکثر موارد نیاز است ولی بدانید که در کشوری مانند استرالیا افراد می توانند بدون مدرک تحصیلی و فقط با داشتن تخصص برای کار اقدام کنند برای مثال در شغل کابینت کار و یا مکانیک خودرو

این ها موارد اصلی برای متقاضیان مهاجرت کاری می باشد ولی موارد دیگر نیز مانند داشتن مدرک عدم سوئپیشینه و همچنین نباید بیماری خاصی را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری

به هنگام ارائه درخواست ویزای مربوطه برای مهاجرت کاری، متقاضیان باید اسنادی را برای اثبات وضعیت مساعد و متناسب‌شان با توقعات دولت کشور مقصد ارائه کنند. برای دریافت اقامت بعضی از مقاصد خاص، اشخاص ابتدا ملزم هستند مدارک مربوط به اشتغال و تحصیلشان را به سازمان‌های ارزیاب ارسال و منتظر نتیجه آنها باشند. اگر این سازمان‌ها متقاضی را به عنوان فردی ماهر در حیطه کاری مد نظر تشخیص دهند، نوبت به انتخاب نوع ویزا، آماده سازی مدارک ذکر شده در چک لیست‌ها و تکمیل فرم‌هایی خاص می‌رسد. معمولا مواردی نظیر اسناد هویتی، سابقه بیمه، مدرک زبان، مدارک تحصیلی، گواهی‌های تمکن مالی، عدم سوء پیشینه و قبولی در تست پزشکی توسط بیشتر ادارات مهاجرت مورد توجه قرار می‌گیرند.

مدرک زبان برای مهاجرت کاری

مدرک زبان برای مهاجرت کاری امری بسیار حائز اهمیت است که نداشتن آن معمولا منجر به رد درخواست ویزا خواهد شد. تقریبا می‌توان گفت تمامی کشورهایی که از طریق این روش به جذب افراد مهاجر می‌پردازند، از آنها توقع دارند که حداقل توانایی مشخصی را برای برقراری ارتباط و انجام امور روزمره به بهترین نحو ممکن داشته باشند.

کشورهای انگلیسی زبان و برخی مناطق دیگر با ارائه مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل به بررسی سایر شرایط متقاضی می‌پردازند؛ اما برای مهاجرت به برخی از سایر گزینه‌ها، شما ملزم هستید تا به سطح خاصی از زبان بومی آن منطقه مسلط شده و این توانایی را با شرکت در آزمون‌هایی مشخص نمایش دهید. از آنجایی که فراهم کردن این الزام مهاجرتی نیازمند داشتن آمادگی قبلی است، باید قبل از شروع روند درخواست برای آن برنامه ریزی دقیقی انجام دهید تا برایتان مشکل آفرین نشود.

هزینه مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به مانند سایر مسیرهای در دسترس ملزم به پررداخت مبالغی مختلفی است. این مخارج را می‌توان شامل هزینه‌های دولتی، آماده کردن مدارک و ترجمه آنها، انجام ارزیابی‌های ضروری و برخی موارد دیگر که در این دسته قرار می‌گیرند دانست. بسته به مقصدی که برای خود بر می‌گزینید، مقادیر هر یک از بخش‌های بیان شده متفاوت هستند؛ به همین سبب نیز بهترین کار برای کسب اطلاعاتی دقیق در ارتباط با موضوع مورد بحث، مراجعه کردن به صفحه اختصاصی ویزای مقصود در سایت‌های ادارات مهاجرت است.

مهاجرت کاری با مدرک فنی و حرفه‌ای

معمولا در کشور ما بخش عمده‌ای از افرادی که سابقه کار قابل توجه و تخصص بالایی در مشاغل فنی دارند، تحصیلات آکادمیک نداشته و یا با اخذ مدرک فنی و حرفه‌ای اشتغال خود را آغاز کرده‌اند. حال بسته به شرایط موجود بدون شک طیف وسیعی از این افراد به دنبال فعالیت برای دستیابی به حقوق، مزایا و امکانات رفاهی بیشتر برای خود و اعضای خانواده‌شان هستند؛ در همین راستا بخشی از آنها به سمت مهاجرت کاری روی خواهند آورد.

در ارتباط با این مسئله باید بگوییم اشخاصی که در این وضعیت قرار دارند و به دنبال مهاجرت کاری‌اند، این فرصت را در اختیار دارند تا با فراهم کردن شرایط کلی نظیر تسلط بر زبان بومی کشور هدفشان، ایجاد سابقه شغلی و نداشتن سوء پیشینه ویزای مورد بحث را به دست آورند.

سیستم امتیاز بندی مهاجرت کاری

شاید به هنگام آشنایی با روندهای مختلف مهاجرت کاری نام سیستم امتیاز بندی به گوش شما خورده باشد. برخی از کشورها برای آن که متقاضیان را به درستی و بر اساس فاکتورهایی مشخص اولویت بندی کنند، برای هر شاخصه حالات مختلفی را در نظر گرفته‌اند که هر یک از آنها امتیازی خاص را برای اشخاص به همراه خواهد داشت. زمانی که فرد درخواست خود را برای ویزاهای کاری به اداره مهاجرت مقصد مد نظر ارسال می‌کند، موارد اعلامی از طرف وی با این سیستم تطبیق داده خواهد شد و امتیازش محاسبه می‌شود.

در نهایت و پس از آنکه فرد حداقل در نظر گرفته شده را تامین کند از او اسنادی را برای اثبات ادعاهایش درخواست می‌کنند.  در نهایت و پس از تطبیق اطلاعات اعلام شده با اسناد دریافتی و رعایت صداقت در آنها فرد در سیستم اولویت بندی وارد خواهد شد.

مهاجرت کاری با استفاده از ویزای تحصیلی

یکی از روش‌هایی که بسیاری از افراد برای اخذ اقامت کشورهای مختلف از آن استفاده می‌کنند، دریافت ویزای تحصیلی و تبدیل آن به کاری است. برای آن که بتوانید در این مسیر موفق باشید، ابتدا باید از موسسه‌های علمی معتبر پذیرش دریافت کنید و در حین سپری کردن دوره خود به اشتغال نیمه وقت بپردازید؛ لازم به ذکر است که در هنگام سپری کردن برنامه مورد علاقه‌تان باید کسب نمرات بالا را به عنوان هدف اصلی قرار دهید. پس از فارغ‌التحصیلی، معمولا کشورها به دانشجویان اجازه می‌دهند تا به مدت مشخصی اقامت‌شان را با هدف یافتن موقعیت کاری یا درسی مناسب ادامه دهند. در این زمان است که قادر هستید با یافتن پیشنهادی قابل قبول ویزای مد نظر را به دست آورید.

ویزای کاری

ویزای کاری به مجوزی گفته می‌شود که به شما اجازه اقامت و اشتغال در مقصد مد نظر را می‌دهد. اگر بتوانید موقعیت شغلی مناسبی را بیابید اما در روند اخذ ویزا ناموفق باشید نمی‌توانید از این روش مهاجرت کنید. هر یک از کشورها برای پذیرش افراد شروطی خاص را وضع کرده‌اند و از درخواست دهندگان مدارکی را برای بررسی این شرایط دریافت می‌کنند. بسته به مقصدی که بر می‌گزینید روند پیش رویتان متفاوت خواهد بود.

مجوز مورد بحث دارای انواع مختلفی است که به شما اجازه اقامت دائم یا موقت با مدت اعتبار متغییر را می‌دهند.  داشتن تسلط بر زبان بومی و تخصص و تبحر در حیطه کاری الزاماتی هستند که تقریبا به صورت مشترک در تمامی مسیرهای پیش رو مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این موضوع آن هم به طور تخصصی علاقه‌مند هستید، تنها کافی است به مطالب نگارش شده برای کشورهای مختلف در سایت سازمان مهاجرتی درنامایگریشن مراجعه نمایید.

کاریابی برای مهاجرت کاری

بدون شک در روند آشنایی با مهاجرت کاری، به جاب آفر برخورده‌اید. اگر بخواهیم به صورت مختصر آن را تشریح کنیم، باید بگوییم به پیشنهاد کاری‌ای گفته می‌شود که کارفرما شرایط استخدام نیروی غیر مقیم را خواهد داشت. برای دریافت ویزای مرتبط و یا مهاجرت کاری Job offer فاکتوری ضروری خواهد بود. آیا به دنبال یافتن چنین موقعیتی هستید؟ در این صورت باید با نحوه کاریابی آشنایی پیدا کنید. یکی از مسیرهایی که برای انجام اقدام بیان شده پیش رویتان قرار دارد، استفاده از سایت‌های معتبر است. کشورهای مختلف نیز قطعا پورتال‌هایی انحصاری را دارند که از طریق آنها می‌توانید پیشنهادات مختلفی را مشاهده کرده و برای دستیابی به آنها وارد عمل شوید.

با مهاجرت کاری به کدام کشورها میتوان بیشترین درآمد را داشت؟

اگر به دنبال دستیابی به بیشترین درآمد ممکن هستید، تنها نباید به میزان دریافتی توجه کنید؛ زیرا نکته بسیار مهم در ارتباط با این موضوع قدرت خرید است. این مسئله نشان می‌دهد که بسته به میزان حقوق فرد چقدر امکان تهیه اقلام مصرفی و مورد نیاز خود را دارد. هر چقدر این توانایی بیشتر باشد، نمایان گر آن خواهد بود که میزان دریافتی افراد تناسب بسیار مناسبی با مخارجش داشته و در نتیجه می‌توان گفت افراد میزان درآمد بالاتری کسب می‌کنند. در ادامه فهرستی را مشاهده می‌کنید که اسامی برخی از بهترین کشورها در آن قرار داده شده‌اند.

  • استرالیا
  • کانادا
  • نروژ
  • سوئیس
  • آلمان
  • سوئد
  • سنگاپور
  • امارات متحده عربی
  • قطر