🇨🇦 مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

[flexy_breadcrumb]

اگر بخواهیم کشورهای جهان را بر اساس وضعیت کاری، آموزشی، امکانات رفاهی و اقتصادی دسته بندی کنیم بدون شک یکی از مواردی که در میان برترین‌ها همواره نامش به چشم خواهد خود کانادا می‌باشد. هر ساله عده زیادی برای زندگی در محیطی با شرایط ایده آل وارد عمل می‌شوند و قصد دارند با استفاده از مجوزهای اقامتی متنوع موجود، به هدف خود که معمولاً هم گرفتن شهروندی است دست یابند. مهاجرت کاری به کانادا را می‌توان به عنوان یکی از پرطرف‌دارترین مسیرهای موجود کرد.

ویزاهای متعددی در این دسته قرار می‌گیرند که داشتن انتخابی صحیح از میان آنها، تاثیر زیادی بر روی شانس موفقیتتان خواهد داشت. آیا به دنبال آن هستید تا به سراغ بهترین گزینه ممکن بروید؟ در این صورت با موارد در دسترس به خوبی آشنایی پیدا کنید و پس از تطبیق پیش نیازهای استفاده از آنها با وضعیت خود، دست به تصمیم گیری نهایی بزنید. ما در سازمان مهاجرتی درنامایگریشن برای آن که به علاقه‌مندان طی کردن روند بیان شده کمکی کرده باشیم، در این مقاله به بررسی موضوعات مختلفی پرداخته‌ایم که می‌توانند برای شما مفید و جالب باشند؛ پس با ما همراه باشید.

بازار کار کانادا

زمانی که حرف از مهاجرت به کانادا از طریق کار مطرح می‌شود، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باید به سراغ آشنایی با آن بروید چیزی نیست جز بازار کار. به دست آوردن اطلاعاتی در ارتباط با آن می‌تواند به شما کمک کند که دید کلی و مناسبی نسبت به وضعیتی که در انتظارتان قرار دارد به دست آورید. اولین موضوعی که باید به آن اشاره داشته باشیم چیزی نیست جز نرخ بیکاری. تعداد مشاغل موجود و تنوع فرصت‌ها در زمینه‌های مختلف باعث شده تا عده زیادی از افراد حرفه‌ای بتوانند در زمینه تخصصی خود مشغول به فعالیت شوند و تقریباً بدون هیچ مشکلی زندگی قابل قبولی را برای خود و اعضای خانواده‌شان فراهم نمایند.

میزان حقوقی که به طور میانگین اشخاص شاغل دریافت می‌کنند و حداقل دستمزد به گونه‌ای تعیین شده‌اند که برای تامین نیازهای زندگی فرد و خانواده او کافی هستند. بالا بودن قدرت خرید یکی از مواردی می‌باشد که اثباتی بر ادعای ما به حساب می‌رود. آیا شما هم قصد دارید در کشوری مشغول به فعالیت شوید که علاوه بر بازار کاری قابل قبول زندگی در آن مزیت‌های بسیاری را هم برای شما داشته باشد؟ در این صورت توصیه می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به مهاجرت کاری به کانادا داشته باشید.

بررسی مسیر مهاجرت کاری به کانادا

تا به اینجا توضیحاتی کلی در مورد مهاجرت کاری به کانادا و مسائلی حاشیه‌ای پیرامون این اقدام در اختیارتان قرار داده‌ایم؛ حال زمان آن رسیده تا به طور جدی‌تری سراغ تاپیک اصلی برویم. برای آن که بتوانید در رسیدن به هدف بیان شده عملکردی موفقیت آمیز داشته باشید، ابتدا باید وضعیت خود را به طور کاملی بررسی نمایید و سپس اطلاعاتی در مورد مسیرهای موجود به دست آورید. با این کار دید مناسبی نسبت به گزینه‌های پیش رو به دست میاورید و می‌توانید با انتخاب بهترین آیتم شانس خود را برای موفقیت به طور چشمگیری افزایش دهید.

اسکیل ورکر، اسکیل ترید، PGWP، PNP، ICT و روش‌های بسیار دیگری وجود دارند که می‌توانید از آنها برای گرفتن ویزای کاری کانادا استفاده نمایید. از آنجایی که هر یک از موارد بیان شده دارای شرایط و پیش نیازهای خاص خود هستند، بخش‌هایی را به آنها در ادامه اختصاص خواهیم داد. قبل از آنکه به سراغ آنها بروید، قسمت‌هایی را برای آشنا کردن شما عزیزان با شرایط، هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به کانادا آماده کرده‌ایم. با مطالعه موارد بیان شده دید کلی‌ای نسبت مسیر پیش رو به دست خواهید آورد؛ پس مارا همراهی کنید.

شرایط ویزای کاری کانادا

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی هم بیان کردیم، تقریباً هر یک از مواردی که در دسته بندی ویزای کاری کانادا قرار می‌گیرند شرایط متفاوتی دارند. آن دسته از افرادی که می‌خواهند وارد مسیر مورد بحث شوند، باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. سابقه کاری و میزان تحصیلات دو مورد از مهم‌ترین فاکتورهای مطرح در این مسیر هستند. افرادی که حداقل دیپلم و یک سال سابقه کاری دارند کف پیش نیازهای تعیین شده برای ویزای کاری کانادا را دارند. آیا قصد دارید شانس خود را بیشتر نمایید؟

در این صورت وضعیت خود را در موارد بیان شده بهبود ببخشید. بسته به منطقه‌ای که قصد دارید وارد آن شوید و مجوز اقامتی مد نظرتان، باید ثابت کنید تسلط قابل قبولی بر یکی از زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی دارید. این شرط برای آن تعیین شده که دولت مطمئن شود اشخاص پس از ورودشان برای برقراری ارتباط در محیط کاری یا جامعه با مشکل مواجه نخواهند بود و می‌توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

هزینه ویزای کاری کانادا

هزینه مهاجرت کاری به کانادا موضوعی بسیار مهم و جذاب برای افرادی به حساب می‌رود که تصمیمی جدی برای مهاجرت کاری به کانادا را دارند. آیا شما هم در این دسته قرار می‌گیرید؟ در این صورت مبالغی که باید بپردازید، بسته به وضعیت شخصی خود و مسیری که به سراغ استفاده از آن می‌روید متفاوت خواهند بود.

ثبت اطلاعات بیومتریک، جمع آوری و آماده سازی مدارک، شرکت در مدیکال تست، بررسی درخواست، دریافت ورک پرمیت و بررسی پرونده اعضای خانواده و همراهان را می‌توان به عنوان مواردی معرفی کرد که برای تخمین هزینه مهاجرت کاری به کانادا باید به آنها توجه داشته باشید. ما به همه افراد توصیه می‌کنیم که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه سراغ صفحه اختصاصی مجوز اقامتی مد نظرشان در سایت اداره مهاجرت بروند.

هرآنچه که لازم است درباره TFWP و IMP بدانید

برنامه نیروهای ماهر خارجی موقت یا به صورت مخفف TFWP برای رفع کمبود نیروی کار در کانادا وجود دارد. کارفرمایان باید به دولت کانادا نشان دهند که استخدام کارگر خارجی به دلیل عدم وجود نیروهای مناسب در کانادا است. برای اثبات این موضوع باید آزمون بازار کار را تکمیل کنند که به آن ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) می‌گویند.

سپس دولت کانادا باید تایید کند که استخدام کارگر خارجی تأثیر مثبت یا خنثی بر بازار کار کانادا خواهد داشت. پس از تایید این موضوع، کارگر خارجی می‌تواند ادامه دهد و درخواست مجوز کار را به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کند.

برنامه جابه‌جایی بین‌المللی (IMP) برای پیش‌برد منافع متنوع اقتصادی و اجتماعی کانادا وجود دارد. کارگران خارجی واجد شرایط تحت IMP می‌توانند برای دریافت مجوز کار به IRCC مراجعه کنند. برخی از کارگران خارجی واجد شرایط هستند که این مرحله را سپری می‌کنند و برای مدت کوتاهی به کانادا سفر کنند.

بسیاری از مسیرهایی که تحت IMP قرار می‌گیرند، نتیجه بسیاری از موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و منافع سیاست داخلی کانادا هستند. به‌عنوان مثال، توافقنامه کانادا-ایالات‌متحده-مکزیک، یک توافقنامه تجارت آزاد برجسته است که به اتباع آمریکایی و مکزیکی اجازه می‌دهد بدون LMIA در کانادا کار کنند. جوانان از سراسر جهان به دلیل قراردادهای جابه‌جایی جوانان بین کانادا و کشورهای صنعتی دیگر، می‌توانند در کانادا تحت IMP کار کنند.

کانادا همچنین به ساکنان خود، مانند فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و همسران/شرکای واجد شرایط اجازه می‌دهد تا طبق IMP مجوز کار دریافت کنند، چراکه کانادا می‌خواهد آن‌ها را قادر سازد تا تجربه کاری محلی را کسب کنند و بتوانند از نظر مالی در زمانی که در این کشور زندگی می‌کنند، حمایت مالی کنند.

نحوه اخذ ویزای کاری کانادا از طریق TFWP

دریافت مجوز کار تحت TFWP یک فرایند کارفرما محور است. یک کارفرما باید یک جای خالی داشته باشد و مشخص کند که هیچ کارگر مناسبی در کانادا برای انجام کار وجود ندارد. سپس کارفرما باید برای LMIA درخواست دهد و یک ارزیابی مثبت یا خنثی دریافت کند. هنگامی‌که این تضمین شد، نیروی خارجی می‌تواند نامه پیشنهاد شغلی، نامه LMIA و سایر اسناد پشتیبانی را برای دریافت مجوز کار به IRCC ارسال کند.

مجوزهای کار تحت TFWP مختص کارفرما هستند که به آن‌ها «بسته» هم گفته می‌شود. این بدان معناست که کارگر خارجی فقط می‌تواند برای کارفرمایی که آن‌ها را استخدام است و برای مدت زمانی که توسط دولت کانادا تایید شده است، کار کند.

نحوه اخذ ویزای کاری کانادا از طریق IMP

گرفتن مجوز کار تحت IMP می‌تواند از جانب یک کارفرما یا یک کارگر خارجی انجام شود. اگر یک کارفرما جای خالی داشته باشد و یک نیروی خارجی تحت یک جریان IMP قرار گیرد، کارفرما می‌تواند کارگر خارجی را استخدام کند. علاوه بر این، بر خلاف TFWP، یک کارگر خارجی که تحت IMP قرار می‌گیرد، به‌طور کلی می‌تواند برای هر کارفرمایی به انتخاب خود برود و کار کند. دلایل رایج برای واجد شرایط بودن برای کار در کانادا تحت IMP عبارت‌اند از:

 •  نقل و انتقالات درون شرکتی: این به کارفرمایان خاصی اجازه می‌دهد تا کارگران را به دفاتر خود در کانادا منتقل کنند.
 •  تلویزیون و فیلم: کانادا از کارگران صنعت سرگرمی برای حمایت از صنعت پررونق تلویزیون و فیلم خود استقبال می‌کند.
 •  بازدیدکنندگان تجاری: کارگران خارجی که نشان می‌دهند شرایط خاصی را دارند، مانند این‌که کمتر از شش ماه در کانادا خواهند بود و وارد بازار کار کانادا نخواهند شد، می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار در کانادا کار کنند.
 •  تجربه بین‌المللی کانادا: کانادا با بیش از ۳۰ کشور موافقت‌نامه‌های دوجانبه دارد که به جوانان اجازه می‌دهد تجربه کاری در کانادا کسب کنند.
 •  مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی: PGWP رایج‌ترین مجوز کار تحت IMP است. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی واجد شرایط موسسات آموزشی مشخص‌شده در کانادا (به عنوان مثال، کالج‌ها و دانشگاه‌ها) می‌توانند تا سه سال PGWP دریافت کنند.

روش های دریافت ویزای کاری در کانادا

بارها و بارها تا به اینجا بیان کردیم که ویزای کاری کانادا و روش‌هایی که زیر مجموعه آن به حساب می‌روند، تنوع زیادی دارند. دولت برای آن که بتواند در سطح کشوری نیازهای خود را به افرادی متخصص رفع نماید، مسیرهای متنوعی را طراحی کرده و در اختیار علاقه‌مندان مهاجرت کاری به کانادا قرار داده است. هر یک از این موارد دارای پیش نیازهای خاص خود هستند و برای دارندگانشان مزایای خاصی در نظر گرفته شده است.

برنامه فدرال، اسکیل ورکر، اسکیل ترید، برنامه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، جاب آفر کانادا، ویزای کار استانی، خود اشتغالی و انتقال درون شرکتی اصلی‌ترین روش‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید اقامت کشور مورد بحث را به دست آورید. از آنجایی که تعداد موارد بیان شده زیاد است، نمی‌توان توضیحاتی را برای آنها در این قسمت بیان کرد؛ برای آن که به شما کاربران عزیز کمک کنیم اطلاعاتی جامع در موردشان به دست آورید، در ادامه بخش‌هایی را به هر یک اختصاص داده‌ایم.

ویزای کار کانادا از طریق برنامه فدرال

بهترین و اصلی‌ترین راه ورود به کانادا از طریق کار همین مسیر می‌باشد که از دو مسیر اسکیل ورکر و همچنین اسکیل ترید برای متقاضیان قابل دسترس است البته این مسیرها از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا برای شما در دسترس است. نیروی کار متخصص می‌تواند از طریق این برنامه اجازه اقامت در تمام استان‌های کانادا به جز کبک را دریافت کنند.

توجه کنید که این مسیر براساس یک سیستم امتیاز بندی برنامه ریزی شده است و فرد براساس مواردی مانند سن، سابقه کار، سطح زبان، مدرک تحصیلی و آیتم‌های دیگر امتیازاتی را بدست می‌آورد و هرچه این امتیاز بالاتر باشد شانس بیشتری را برای دریافت ویزای کاری کانادا دارد. توجه کنید که در ابتدا عنوان کردیم که برنامه فدرال دو مسیر اسکیل ورکر (Skilled Worker) و اسکیل ترید (Skilled Trade) را برای متقاضیان ارائه می‌کند.

فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا

یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا برای آن دسته از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا یا کسانی که با ویزای اجازه کار وارد این کشور شده‌اند، است. این متقاضیان می‌توانند پس از انمام تحصیلات خود، با کسب سابقه کاری در دوران اقامت خود در کانادا، از طریق برنامه‌های اقامتی که امتیاز تحصیل یا کار در کانادا را در بر دارند، مسیر مهاجرتی خود را آغاز نمایند.

معمولاً اکثر متقاضیان ویزای تحصیلی به این موضوع فکر کرده‌اند، و تصمیم دارند تا همزمان با تحصیل در کانادا و افزایش تجربه و سابقه کاری در این کشور بعد از اتمام تحصیلات خود برای ویزای کاری این کشور اقدام کنند.

مهاجرت کاری با داشتن پیشنهاد شغلی

برنامه‌های مهاجرتی صرفاً به این روش‌ها خلاصه نمی‌شود. متخصصینی که در حیطه شغلی خود رزومه کاری بسیار قوی دارند و می‌توانند به کارفرما ثابت نمایند که مهارت خاص آنها، آنان را از دیگر متقاضیان آن پوزیشن شغلی در خاک کانادا متمایز نموده، نیز می‌توانند از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرماهای معتبر، پروسه اقدام خود را آغاز نمایند. این افراد، با ارسال رزومه خود به کارفرمایان و ثبت نام در بانک مشاغل/ job bank کانادا، طی پروسه مصاحبه و استخدام، ارسال مدارک مورد نیاز و در نهایت دعوت‌نامه کاری خود را دریافت نمایند و از طریق آن بتوانند برای پروسه ویزا اقدام نمایند.

اما آیا برای این مسیر لیست جاب آفر کانادا وجود دارد؟ باید بگوییم کشورهایی همانند کانادا همیشه کمبود نیروی کار را احساس می‌کنند به همین دلیل لیست جاب آفر کانادا همیشه پر است از مشاغل متنوع که شما هم می‌توانید تخصص خود را در آن پیدا کنید البته موضوع جاب آفر کمی پیچیده است و برای مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد کاری باید تلاش بسیاری را بکنید.

تقریباً در اکثر موارد مسیر جاب آفر یا همان پیشنهاد کاری برای مهاجرت به کشورها مختلف وجود دارد اما هر کشور قوانین کاری خاص خود را دارد و متقاضیان باید در مورد اقدام برای این مسیر دقت کنند به همین منظور یکی از روش‌های کار و زندگی در کانادا، مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد کاری یا جاب آفر (job offer) است.

ویزای کار استانی کانادا (PNP)

استان‌های کانادا، براساس نیازهای بازار کار خود، معمولاً در بازه‌های یک تا دو ساله، لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را آپدیت می‌کنند تا از طریق پیشنهاد اقامت به متقاضیان متخصص، آنان را از طریق برنامه‌های استانی، جذب و وارد بازار کار خود نمایند. این برنامه‌ها اصطلاحاً PNP یا Provincial Nominee Program نامیده می‌شوند و استریم‌های خاص خود را دارند که بر اساس نیازهای هر استان متفاوت است.

متقاضیان با بررسی نیازمندی‌ها و شروط هر استان، درخواست‌های خود را ثبت می‌نمایند و پس از تاییدیه نهایی یا Nomination، مدارک خود را جهت دریافت اقامت و ورود به خاک کانادا به اداره مهاجرت ارسال می‌نمایند. ویزای کار استانی کانادا (PNP) یکی روش سریع برای دریافت اقامت دائم کانادا است و شما می‌توانید استان‌هایی مانند بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و نیوبرانزویک را در برنامه خود قرار دهید چرا که هم بازار کار مناسبی دارند و هم شرایط خوبی برای زندگی

ویزای خوداشتغالی کانادا

Self-employed persons و یا ویزای خوداشتغالی کانادا یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا می‌باشد برای آن دسته از متقاضیانی که یک تخصص و کسب و کاری دارند که وابسته به هیچ نهاد و سازمانی نیست مانند هنرمندان و یا ورزشکاران که در سطح بالایی قرار دارند درنتیجه ورزشکاران حرفه‌ای و یا افرادی که در شاخه‌های هنری و فرهنگی سوابق کاری مرتبط و رزومه قوی دارند، معمولاً واجد شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا هستند. البته باید بگوییم که این روش و مسیر سختی است چرا که آفیسرهای اداره مهاجرت بسیار سخت‌گیر هستند و شما باید در حوزه خود فردی کاملاً حرفه‌ای باشید تا امید به اخذ ویزای خود اشتغالی کانادا باشید.

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

برنامه انتقال درون شرکتی کانادا (Intra company transfer) شاخه‌ای از ویزای کاری کانادا می‌باشد و مناسب افراد خارجی باتجربه و متخصص است مانند مدیران که در آن انتقال کارمندان و افراد ماهر به شکل درون شرکتی انجام می‌شود، یعنی اگر شرکت شما شعبه‌ای در کانادا دارد کارمندان شرکت می‌توانند از طریق ویزای ICT وارد کشور کانادا شوند و دیگر آن مسیرهای سخت و ارزیابی‌های سخت گیرانه را ندارید ولی در مقابل ویزای شما به صورت موقت است. از ویژگی‌های دیگر ویزای انتقال درون شرکتی کانادا و یا ویزای ICT کانادا این است که افرادی با سن بالا و یا تحصیلات پایین هم می‌توانند برای آن اقدام کنند.

یکی از الزامات  موفقیت در این روند، اثبات سابقه کاری و فعالیتی‌تان در کمپانی واجد شرایط از طریق ارائه بیمه نامه، فیش حقوقی و یا سایر اسناد مربوطه است. اخذ اقامت 1 تا 3 ساله و اشتغال تمام وقت برخی از گزینه‌هایی هستند که با موفقیت در این روند می‌توانید به آنها دست یابید.

دولت کانادا برای آن که افراد تازه وارد به هنگام سپری کردن مدت حضورشان با مشکل مواجه نشوند، از مدیران بیزینس تقاضا خواهد کرد تا اسنادی را به منظور فراهم بودن زمینه‌های زندگی کارمند جدیدی نظیر پرداخت حقوق و سایر موارد مربوطه هستند. در ادامه همین بخش و برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با مدارک مورد نیاز به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم.

 • رزومه
 • نامه‌های مرجع
 • نامه پشتیبانی از شرکت
 • شرح شغلی که سطح آموزش کسب شده را مشخص می‌کند
 • سال‌ها تجربه در این زمینه
 • مدارک یا گواهینامه‌های اخذ شده
 • فهرست نشریات و جوایز (در صورت لزوم)
 • شرح مفصلی از کاری که قرار است انجام شود
مهاجرت کاری به کانادا

شرایط مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

برای اقدام، باید در نظر داشت که هر برنامه مهاجرتی، پیش نیازها و شرایط خاص خود را دارد. معمولاً فاکتورهایی مانند سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان و سابقه کارمهم ترین فاکتورهای برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی است که هدف آن، جذب نیروی کار با تجربه می‌باشد.

در روش‌های فدرال اولویت بر جذب متقاضیانی است که در آماده‌ترین حالت ممکن برای ورود به بازار کار کانادا هستند. این روش، لیست رشته خاصی ندارد و صرفاً اشتغال در یکی از مشاغلی که نیازمند تحصیلات دانشگاهی باشد کفایت می‌کند. استان‌های کانادا اما، معمولاً بر اساس کمبود نیروها در مشاغل مورد نیاز خود، پذیرش متقاضیان را محدود می‌نمایند. متقاضیان، با اقدام از طریق این برنامه‌ها، به طور ضمنی، تعهد می‌نمایند که در آن استان اقامت نمایند، هرچند بر اساس قوانین دولت فدرال، هیچیک از شهروندان، الزامی بر اقامت در یک مکان خاص را ندارد و حق انتخاب آزادانه محل اقامت، یکی از حقوق مندرج شهروندی کانادا می‌باشد.

به افرادی که از طریق اخذ پیشنهاد شغلی از کارفرمایان معتبر وارد کانادا شده باشند، ویزای موقت کار تعلق می‌گیرد. این افراد، پس از یک سال اشتغال تمام وقت از طریق زیر شاخه‌های برنامه فدرال، یا تمدید اقامت خود، برای اخذ اقامت دائم می‌توانند اقدام نمایند.

کانادا، از جمله کشورهایی است که پس از طی سه سال (1095  روز)  طی یک بازه 5 ساله و رعایت مواردی مانند عدم سوئ سابقه، اثبات مهارت‌های زبانی، پرداخت مالیات، می‌توان در آزمون شهروندی شرکت و پس از قبولی، درخواست تابعیت کانادایی نمود.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به کانادا

برای مهاجرت کاری به کانادا باید روند خاصی را طی کنید. یکی از مراحل این روند که بسیار با اهمیت نیز است را می‌توان آماده سازی مدارک دانست. برای آن که بتوانید این مرحله را به صورت کامل و صحیح پشت سر بگذارید باید با مدارک لازم برای مهاجرت کاری به کانادا آشنایی پیدا کنید. اگر اهمیت این مرحله را درک نکرده‌اید بهتر است بگوییم در صورت وجود مشکل و یا نواقص در اسناد ارائه شده ممکن است درخواست شما بازگشت داده و یا حتی رد شود.

در لیست زیر می‌توانید برخی از مهم‌ترین اسنادی که برای استفاده از انواع روش‌های اخذ ویزای کاری مورد نیاز خواهند شد را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از چک لیست اسناد که در سایت IRCC کشور مورد بحث برای این روش قرار داده شده است می‌تواند کمک شایانی به شما کند.

 • اسناد مرتبط با جاب آفری مناسب
 • فرم‌های تکمیل شده شامل IMM 1295، 5707، 5409، 5476 و 5475
 • رسید پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای بررسی درخواست
 • کپی صفحه اطلاعات پاسپورت یا مدارک مسافرتی
 • دو قطعه عکس
 • مدارک وضعیت مهاجرتی فعلی (اگر در کشوری غیر از وطن خود به سر می‌برید)
 • اسنادی که نشان دهنده سطح مهارت مناسب شما برای تصدی به شغل مد نظر

علاوه بر موارد بیان شده در بالا ممکن است بسته به روشی که قصد استفاده از آن را دارید نیازمند جمع آوری و ارائه مدارک دیگری نیز باشید که با مراجعه به صفحه بیان شده در پاراگراف قبل می‌توانید به صورت کامل از آنها مطلع شوید.

شرایط سنی برای ویزای کار کانادا چگونه است؟

در سیستم امتیاز بندی ویزای کاری کانادا موضوع سن بسیار مهم است و تاثیر مستقیم در نتیجه پرونده مهاجرتی شما دارد. اگر بخواهیم شرایط مطلوب برای اقدام در پروسه اسکیل ورکر کانادا را در نظر بگیریم به این نکته توجه کنید که در سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا متقاضی از بیست و نه سال به بعد سال به سال امتیاز سن از دست می‌دهد و عموماً برای متقاضیانی که از مسیر FSW اقدام می‌کنند شاید سالانه از دست دادن این امتیاز تا حدودی شانس موفیقتشان کاهش یابد.

در نتیجه شاید رنج مناسب تو در همان حدود  بیست و نه سال تا سی سال باشد. حالا یا سال‌های قبلش باشه اما در مسیرهای دیگر مانند CEC یا PMP اگر متقاضی موفق شده باشد امتیازهایی مانندjob offer ، امتیاز سابقه کار کانادایی یا از طریق دوستانی که graduate(فارغ التحصیل) استان‌های کانادا هستند بتوانند امتیاز جانبی را کسب کنند عموماً با سن‌های بالاتر هم قابلیت اقدام و اخذ دعوتنامه رو خواهندداشت.

آیا برای دریافت ویزای کار کانادا داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است؟

داشتن نمره زبان برای سیستم اسکیل ورکر کانادا الزامی است و این این موضوع در اکثر کشورهایی که به دنبال نیروی کار خارجی هستند وجود دارد و کانادا هم از این قانون مستثنی نیست ولی باید بگوییم که کانادا در زمینه ارائه نمره زبان نسبت به کشور مانند استرالیا یک تفاوت ویژه دارد و آن هم این است که شما دو زبان انگلیسی و فرانسه را پیش روی خود دارید و میتوانیدی یکی از آنها را انتخاب کنید.

حداقل نمره زبان مشخص شده از سمت اداره مهاجرت برای ورود clb 7 اعلام شده که خب قطعاً اگر شما سطوح بالاتری داشته باشید از لحاظ توانایی زبانی در بحث سیستم امتیازبندی کمک بسیاری به شما خواهد شد.

مزایای مهاجرت کاری به کانادا چیست ؟

مهاجرت کاری به کانادا دارای مزایای بسیاری است که باعث شده است تا بسیاری از متقاضیان برای رسیدن به آن تلاش کنند. اجازه اقامت در یکی از کشورهای طراز اول، حق اشتغال و کسب درآمد مناسب، کیفیت زندگی خوب، امنیت، رفاه و آرامش، استفاده از خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان برای فرزندان زیر 18 سال و …. از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به کانادا از طریق کار است.

مدت زمان صدور ویزای کاری کانادا

مدت زمان صدور ویزای کاری کانادا یکی از مواردی است که افراد مختلفی به دنبال آشنایی با آن هستند. در صورتی که شما عزیزان نیز به این مسئله علاقه‌مند هستید، باید بگوییم به دلیل وجود گزینه‌های مختلف برای استفاده به عنوان روش اقدام، نمی‌توان بازه خاصی را برای این مدت بیان کرد. در کنار روش مورد استفاده فاکتورهایی نظیر شرایط فرد و مدارک ارائه شده را می‌توان در زمان ارائه پاسخ نهایی این درخواست به متقاضیان سهیم دانست. اگر تعداد درخواست‌های ارائه شده بالا باشند و یا ملزم به ثبت اطلاعات بیومتریک باشید ممکن است این روند مقداری بیش از حد انتظار شما طول بکشد.

برنامه پایلوت آتلانتیک چیست؟

پایلوت آتلانتیک مربوط به استان‌های شرقی کشور کانادا است که به دلیل جمعیت کمی که دارند با کمبود نیروهای ماهر و متخصص مواجه هستند. این برنامه از سال 2017، آغاز شد و هدف آن، جذب نیروی کاری بود که از خود استان، قابل تامین نیست به همین منظور یکی از مسیرهای مهاجرت کاری با کانادا، پایلوت آتلانتیک می‌باشد. سه زیر شاخه قابل اقدام از این طریق شامل موارد زیر می‌شود :

 • برنامه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی
 • برنامه نیروی کار متخصص
 • برنامه نیروی کار نیمه متخصص

دانشجویانی که در یکی از استان‌های حوزه آتلانتیک (نیو برانزویک، نیو فاندلند و لابرادور، پرنس ادوارد و نوااسکوشا) به مدت حداقل 2 سال تحصیل کرده و به مدت 16 ماه در یکی از این استان‌ها زندگی کرده باشند می‌توانند از امتیاز تحصیل خود برای اخذ اقامت، استفاده نمایند.

در برنامه نیروی کار متخصص، داشتن پیشنهاد کاری معتبر با LMIA از سوی کارفرمای مورد تایید در حوزه استان‌های آتلانتیک با مدت اعتبار یک سال به صورت تمام وقت، حداقل یک سال سابقه کار (1560 ساعت کاری) در یکی از ناک‌های شغلی رده 0، A یا B و دریافت حقوق (در داخل یا خارج از خاک کانادا)، همچنین، داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی از مدارک اصلی مورد نیاز برای اقدام می‌باشد.

برنامه نیروی کار نیمه متخصص، شرایط تقریباً مشابهی دارد با این تفاوت که، مشاغل مورد نیاز در رده گروه C، طبقه بندی شده‌اند. همچنین، پرستارانی که در کانادا مدرک خود را تایید نموده‌اند/  Registered Nurse با ناک شغلی 3012، پرستاران عملی / Practical Nurse با ناک شغلی 3233، کمک پرستاران با ناک شغلی 3413 و پرستاران خانگی ناک شغلی 4412، می‌توانند از طریق این زیر شاخه اقدام نمایند.

حق اقدام برای تمامی اعضای خانواده در زمان درخواست ویزا برای متقاضی در نظر گرفته شده است.

به طور کلی می‌توان گفت مهاجرت کاری به کشور کانادا با توجه به وضعیت فعلی این کشور و موقعیت اقتصادی آن پیشنهاد بسیار خوبی برای مهاجران است و مسیری رو به رشد برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد .

اکسپرس انتری کانادا Express Entry

در میان مسیرهای مهاجرتی به کانادا، مسیری به نام اکسپرس انتری کانادا وجود دارد و از این رو سوال Express Entry چیست ؟ بسیار شنیده می‌شود و از این رو قصد داریم پاسخ این سوال را به صورت خلاصه و کاربردی برای شما ارائه کنیم و در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این زمینه می‌توانید به صفحه و لینک مربوطه مراجعه فرمایید. اکسپرس انتریاز ابتدای سال 2015 برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا ایجاد شد.

این مسیر در سه شاخه مهم نیروی کار ماهر، تجربه کانادایی، و فدرال اسکیل ورکر تمرکز دارد و درخواست‌های این مسیر را بررسی می‌کند. اگر در تخصصی کانادا احساس کمبود نیرو کند اکسپرس انتری آن را پر می‌کند. این سیستم این اجازه را می‌دهد تا کارفرمایان بتوانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند.

به طور معمول پروسه مهاجرت کاری اکسپرس اینتری کانادا و یا اسکیل ورکر ساسکاچوان چقدر طول می کشد؟

همان طور که بارها اعلام کرده‌ایم موضوع زمان می‌تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد، مانند امتیاز متقاضی و شرایطی که دارد این که از کدام زیرشاخه‌ی express entry قصد اقدام دارید FSW ‌,PMP, CEC هر کدام از این موارد می‌تواند بسیار شرایط را متفاوت کنند. متقاضیانی که از زیرشاخه FSW قصد اقدام دارند در حال حاضر که در شرایط کرونایی هستیم معمولاً یک پروسه‌ی دو سال دو سال و نیمه زمان می‌برد که دلیل اصلی این طولانی شدن هم کند بودن اداره مهاجرت کانادا در بررسی ویزاهای FSW است که در حال حاضر روند رو بهبود است. ولی مسیرهای PMP و CEC می‌تواند زمانی کمتر از این عدد اعلام شده را داشته باشد.

کار دانشجویی در کانادا

یکی از مواردی که می‌تواند در مهاجرت کاری به این کشور تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد کار دانشجویی در کانادا است؛ شاید بپرسید چگونه؟ همان‌طور که مستحضر هستید، معمولاً یکی از راحت‌ترین روش‌های مهاجرت به کشورهای خارجی استفاده از روش تحصیلی است. افرادی که از طریق ویزای مورد بحث وارد این کشور می‌شوند می‌توانند تحت شرایطی مشخص به کار دانشجویی بپردازند.

این نوع خاص از اشتغال می‌تواند زمینه مناسبی برای آشنایی با محیط و شرایط حاکم کاری کشور مد نظر در اختیار شما قرار بدهد. در کنار تمامی موارد بیان شده، با به وجود آمدن سابقه کار و برقراری ارتباط با کارفرمایان کانادایی افراد می‌توانند پس از اتمام مدت اعتبار ویزای تحصیلی برای تبدیل آن به کاری اقدام کنند.

اقامت دائم کانادا از طریق کار

اقامت دائم کانادا از طریق کار را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین مسائل مطرح در این زمینه به حساب آورد. در قسمت‌های قبلی به بررسی اکسپرس اینتری پرداختیم اما به نوع اقامت آن اشاره‌ای نکردیم. این روش یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید به اقامت دائم کشور مورد بحث دست یابید. به مانند تمامی راه‌های مهاجرتی شما باید ابتدا با شرایط و مدارک مورد نیاز برای اکسپرس اینتری آشنا شوید.

شاید با بررسی این روش اندکی دچار سر درگمی شده باشید مخصوصاً به هنگامی که صحبت از دعوت‌نامه به میان می‌آید. پس از طی کردن مرحله بیان شده شما باید در سیستم Express Entry پروفایلی ایجاد کنید تا بر اساس شرایط فردی تمامی متقاضیان رتبه بندی شوند.

افرادی که جایگاه مناسبی را در این رتبه بندی اخذ کنند و برای اقدام واجد شرایط در نظر گرفته شوند دعوت‌نامه‌ای را اخذ خواهند کرد. پس از دریافت دعوت‌نامه متقاضی ملزم خواهد بود مدارک و فرم‌های مورد نیاز برای درخواست نهایی را آماده کرده و آنها را به IRCC ارسال کنند. اسکیل ورکر، اسکیل ترید، تجربه کار و مهاجرت استانی را می‌توان جزو زیر مجموعه‌های روش مورد بحث به حساب آورد که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

نرخ بیکاری در کانادا

نرخ بیکاری را می‌توان به عنوان فاکتوری برای بررسی شرایط شغلی و اقتصادی کشورهای مختلف به حساب آورد. اگر قصد مهاجرت به کشور مد نظر را برای اشتغال دارید، بهتر است با نرخ بیکاری کانادا آشنا شوید. با توجه به شرایط به وجود آمده در سطح جهان و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها نرخ بیکاری در تمامی نقاط جهان افزایش یافته بود اما رفته، رفته با بهبود شرایط در کشورهایی نظیر کانادا و بازگشایی کسب و کارها این میزان رفته به رفته در حال کاهش است.

بر اساس اطلاعات و آمارهای در دسترس در سال 2022 این نرخ به چیزی در حدود 4.3 درصد رسیده است؛ بر همین اساس می‌توان گفت که کشور مورد بحث رکود دوران کرونا را تقریباً پشت سر گذاشته و فرصت‌های شغلی مناسب و مختلفی در آن برای افراد دارای مهارت‌های حرفه‌ای یافت می‌شود.

بهترین شغل‌ها در کانادا

برای بسیاری از متقاضیان قبل از مهاجرت این سوال پیش آمده است که بهترین شغل‌های کانادا کدام یک هستند و کدام یک از مشاغل در کانادا بیشترین درآمد را دارند. در واقعیت باید بگوییم در تمامی کشورها شما هرچه متخصص‌تر باشید درآمد بیشتری را کسب خواهید کرد اما کانادا کشور فرصت‌ها می‌باشد و برای کشوری همانند کانادا که به شدت نیاز به نیروی کار خارجی دارد و باید برای پیشرفت هرچه بیشتر خود نیروهایی را جذب کند برای تمامی مشاغل جایی دارد.

اما مشاغلی مانند: برنامه‌نویس، مدیر منابع انسانی، مهندس برق، دامپزشک، مشاور مالی، داروساز، جوشکار، کارگر عمومی، مهندس هوافضا، خرده‌فروشی و عمده‌فروشی، راننده، مسئول پذیرش، مدیر پروژه، مدیر امور مشتریان (Account manager)، حسابدار، پرستار، مهندس نرم‌افزار، برق صنعتی، مکانیک تجهیزات سنگین، همکاری در فروش، بینایی‌سنجی و… و ده‌ها مشاغل دیگر می‌توانند در کانادا موفق باشند.

مشاغل مورد تقاضا در کانادا

مشاغل مورد تقاضا در کانادا یکی از مواردی به حساب می‌رود که به هنگام مهاجرت کاری به این کشور، برای متقاضیان این اقدام بسیار حائز اهمیت خواهد بود. افرادی که قصد دارند روند بیان شده را پشت سر بگذارند، بدون شک از این  موضوع مستحضر هستند که از هر ساله زمینه‌هایی که در آنها نیاز به حضور نیروی کار ماهر وجود دارد، در لیست مشاغل اعلام می‌شوند.

اگر تخصص شما نیز در این فهرست ثبت شده باشد، موقعیت‌های مختلفی پیش رویتان خواهند بود. پرستار ثبت شده، دندانپزشک، پزشک، حسابدار و سایر حرفه‌های مهندسی و خدماتی در این فهرست جای می‌گیرند. وجود فرصت‌های شغلی تقریباً تضمینی با درآمد بالا و مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و ساختن آینده‌ای درخشان، دریافت اقامت دائم و حتی شهروندی برخی از سایر مزایایی هستند که اگر موفق به مهاجرت کاری شوید قادر خواهید بود از آنها بهره ببرید.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

دندانپزشکی یکی از حرفه‌هایی است که در سراسر دنیا افراد مختلفی برای وارد شدن به آن در تلاش هستند. کانادا که یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی را دارد، معمولاً هر ساله برای تامین نیروی کار مورد نیازش از طریق ویزاهای کاری موقعیت بسیار مناسبی را برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا فراهم می‌کند. آشنایی با مسیرهای پیش رو و کسب اطلاعاتی تقریباً مناسب در ارتباط با آنها می‌تواند به افزایش شانس موفقیت اشخاص علاقه‌مند کمک شایانی به حساب بیاید؛ در همین راستا می‌توان گفت برنامه‌هایی نظیر فدرال، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی، جاب آفر و PNP یا کاندیدای استانی برخی از گزینه‌های در نظر گرفته شده هستند.

اگر شما عزیزان نیز در این حیطه مشغول به فعالیت هستید و می‌خواهید ادامه دوران شغلی و زندگی‌تان را در کشور بیان شده سپری کنید، باید با روند و گام‌های مورد نیاز برای این اقدام آشنایی پیدا کنید. در وهله اول متقاضی باید تاییدیه NDEB را برای مدارک تحصیلی دریافت کند. پس از این مرحله زمان آن می‌رسد تا در صورت مورد تایید قرار گرفتن اسناد ارائه شده، وارد مسیر گرفتن مجوز دندانپزشکی شوید. گام‌های مذکور  تنها برای آن هستند تا پیش نیازهای اصلی فراهم شوند و پس از آنها باید با انتخاب متناسب‌ترین روش برای دریافت ویزا با شرایطتان، قدم نهایی را برای مهاجرت بردارید.

مهاجرت پزشکان به کانادا

پزشکی یکی از زمینه‌های کاری پردرآمد به حساب می‌رود که ایفای نقش در آن نیازمند داشتن تحصیلات عالی و یادگیری عملی و تجربی است. کانادا برای آن دسته از فعالانی که در رشته بیان شده دارای تخصص و توانایی‌های حرفه‌ای هستند، مسیرهای متنوعی را تعبیه کرده تا از طریقشان بتوانند به راحتی ویزا و اقامت این کشور را اخذ کنند. اولین مسئله‌ای که در این بین مطرح می‌شود، داشتن مدرک معتبر تحصیلی است.

پس از آن فرد باید به سراغ اخذ تاییدیه شوری پزشکی برود. معمولاً پس از مورد قبول قرار گرفتن مدارک تحصیلی و سوابق، متقاضیان مجاز به ورود به بازار کار هستند اما در این مورد خاص فرد باید دوره‌ای یک‌ساله را به صورت تحت نظر یکی از ایالت‌ها پشت سر بگذارد و در انتهای آن موفق به اخذ گواهی از یکی از سازمان‌های معتبر شود.

از آنجایی که دریافت تاییدیه شوری مربوطه بسیار حائز اهمیت است، باید توضیحات بیشتری در ارتباط با آن ارائه دهیم. تا به اینجا اشاره‌ای به بخش دوره تحت نظر داشتیم اما نکته بیان نشده مربوط به آزمون کتبی است که در آن مهارت‌ها و سطح علمی بررسی می‌شوند. فرقی نمی‌کند که در کدام حیطه دارای تخصص هستید، در هر صورت باید ابتدا گام‌های بیان شده را پشت سر بگذارید تا بتوانید بدون مشکل وارد بازار کار شوید. موضوع مهاجرت پزشکان به کانادا برای کار مسیر کاملاً تخصصی را دارد که باید در آن بسیار دقت داشت چرا که می‌تواند به راحت پرونده شما را با مشکل رو به رو کند.

مهاجرت پرستاران به کانادا

پرستاری یکی از مشاغل محبوب دیگری به حساب می‌رود که آینده درخشانی را در کانادا دارد. افرادی که در این حیطه مشغول به فعالیت هستند، معمولاً به عنوان یکی از مواردی نظیر RN، RPN، LPN و یا NP شناخته می‌شوند که دسته بندی آنها دارای قواعد و قوانین خاصی است. معادل سازی مدرک تحصیلی معتبر، داشتن سابقه کاری و تسلط بر زبان مورد استفاده در منطقه‌ای که قصد شروع فعالیت در آن را دارید، برخی از شرایط مهاجرت پرستاران به کانادا به شمار می‌روند.

برای معادل سازی مدارک علمی، فرد باید از طریق اکانتی که در سایت رسمی NNAS ایجاد می‌کند فرم‌هایی را تهیه و برای تکمیل به مراکزی نظیر دانشگاه محل تحصیل، نظام پرستاری و محل‌های اشتغالش ارائه کند. روش‌هایی که از طریق آنها می‌توانید ویزای مناسبی را اخذ کنید شامل اکسپرس اینتری، برنامه پایلوت آتلانتیک و برنامه‌های مهاجرت استانی دانست.

مهاجرت به کانادا با مدرک حسابداری

یکی از مشاغل دیگری که از طریق آن می‌توانید به زندگی ایده آلی دست یابید، حسابداری است. سازمان CPA مسئول ارزیابی و سازماندهی متخصصان این زمینه تعیین شده است. اگر قصد دارید تا مهاجرت به کانادا با مدرک حسابداری را در برنامه خود قرار دهید، باید مدارک و اسناد تحصیلی‌تان را به این اداره ارائه نمایید تا ارزیابی شوند.

در صورتی که مدارک تحصیلی شما مورد تایید قرار بگیرند، باید در آزمونی شرکت کنید تا توانایی‌های کاری‌تان مورد تایید قرار بگیرند. در این مسیر دوره PEP به متقاضیان این روند کمک خواهد کرد مهارت‌های خود را برای موفقیت تقویت کنند و نحوه برگزاری آنها به صورت حضوری و آنلاین است. اگر به دنبال شرکت فیزیکی در این کلاس‌ها هستید، باید بدانید که نمی‌توانید ویزای تحصیلی برای این اقدام بگیرید و باید به سراغ نوع توریستی بروید.

مهاجرت هنرمندان به کانادا

تقریباً می‌توان گفت بهترین روش برای مهاجرت هنرمندان به کانادا خود اشتغالی است. ابتدا باید با NOC زمینه فعالیتی‌تان را بیابید تا بررسی کنید که آیا قادر هستید از طریق  تخصص خود وارد کشور هدف شوید یا خیر. باید به این نکته اشاره کنیم که داشتن حداقل 2 سال سابقه فعالیتی در 5 سال اخیر یکی از الزامات اخذ ویزا از روش مذکور است. در این روند، سیستم امتیازدهی دارای اولویت بالایی است و باید بر اساس آن به حداقل امتیازی مشخص دست یابید.

فاکتورها و شاخصه‌هایی که در آن مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل تحصیلات، تجربه کاری، سن و تطبیق پذیری هستند. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این موضوع باید بگوییم اگر در برخی مشاغل نظیر بازیگری، نوازندگی و خوانندگی، هنرهای تجسمی، روابط عمومی و ارتباطات، روزنامه نگاری، ویراستاری، عکاسی و مواردی از این قبیل فعال هستید می‌توانید موقعیت مناسبی را برای مهاجرت داشته باشید.

مهاجرت ورزشکاران به کانادا

آیا در زمینه‌های ورزشی مشغول به فعالیت حرفه‌ای هستید و به دنبال استفاده از امکانات متنوع و آزادی عمل بیشترید؟ در این صورت کانادا می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برایتان باشد. بهترین گزینه پیش رو برای دستیابی به اهداف بیان شده و اقامت این کشور، استفاده از ویزای خود اشتغالی است. داشتن تجربه کاری مرتبط، توانایی راه اندازی کسب و کار، نداشتن مشکلات پزشکی و امنیتی و اخذ امتیاز مورد نیاز بر اساس سیستم مشخص شده برخی از الزامات مهاجرت از این طریق هستند.

ارائه برخی اسناد نظیر مدرک زبان، اسناد هویتی، عکس و مدارک تحصیلی در طی کردن روند مورد بحث الزامی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتری در ارتباط با مهاجرت ورزشکاران به کانادا می‌توانید به مطلبی با همین نام که در سایت سازمان مهاجرتی درنامایگریشن قرار داده شده است مراجعه کنید.

نحوه کاریابی در کانادا

تا به اینجای مطلب مسائل مختلفی را در ارتباط با مهاجرت کاری به کانادا مورد بررسی قرار دادیم. شاید پس از آشنایی با موارد بیان شده به این فکر افتاده باشید که از طریق چه روش‌هایی می‌توان در این کشور شغلی مناسب پیدا کرد و نحوه کاریابی در کانادا چگونه است؟

راه‌های مختلفی برای این کار در دسترس هستند که برخی از آنها را می‌توان شامل استفاده از لیست مشاغل مورد نیاز ایالت‌ها و سایت‌های کاریابی کانادا دانست؛ علاوه بر این موارد جای دارد اشاره‌ای نیز به بانک کار دولت کانادا داشته باشیم زیرا این بانک، سایتی رسمی است که لیست مشاغل در دسترس در آن درج می‌شود. استفاده از هر روش دارای مزایا و روند خاص خود است. بهتر است برای یافتن شغلی مناسب زمینه جست و جوی خود را با در نظر گرفتن فیلترهای مختلف محدود کنید. در لیست زیر شما قادر خواهید بود تا برخی از سایت‌های کاریابی کانادا را مشاهده کنید. برای مشاهده هر سایت تنها کافی است بر روی نام گزینه مد نظر کلیک کنید.

 • بانک کار دولت کانادا
 • Robert Half
 • Indeed
 • CareerBuilder
 • Eluta
 • Jobboom
 • Monster
 • Simply Hired
 • Google for Jobs

درآمدها در کانادا

به هنگامی که بحث از مهاجرت کاری به میان می‌آید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که مطرح می‌شود را می‌توان میزان درآمد به حساب آورد. شاید شما انتظار داشته باشید تا در این بخش به صورت کامل به بررسی درآمدها در کانادا بپردازیم اما این کار تقریباً نشدنی است زیرا گستره شاخه‌های کاری و شرایط تاثیر گذار در میزان حقوق آنها بسیار وسیع است. بدون شک میزان حقوق کارمندان و افراد شاغل در کشور مورد بحث به گونه‌ای محاسبه و تعیین شده است که برای تامین زندگی فرد و خانواده از جنبه‌های مختلف مناسب باشد و افراد مقیم بتوانند از این طریق زندگی آرام و کم دغدغه‌ای داشته باشند.

به صورت میانگین می‌توان گفت، میزان درآمد شاغلین در کانادا بین 45000 تا 87000 دلار است. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با درآمد در برخی از ایالت‌های این کشور لیست زیر تهیه شده است.

 • آلبرتا 60000 تا 61000 دلار
 • بریتیش کلمبیا 50000 تا 53000 دلار
 • مانیتوبا 49000 تا 59000 دلار
 • نیوفاندلند و لابرادور 55000 تا 57000 دلار
 • نوا اسکوشیا 45000 تا 48000 دلار
 • نیوبرانزویک 43000 تا 49000 دلار
 • مناطق شمال غربی 65000 دلار
 • نوناووت 82000 تا 87000 دلار
 • انتاریو 52000 تا 55000 دلار
 • جزیره پرنس ادوارد 44000 تا 46000 دلار
 • کبک 51000 تا 53000 دلار
 • ساسکاچوان 51000 تا 54000 دلار
 • یوکان 61000 تا 67000 دلار

پردرآمدترین مشاغل کانادا

یکی از موضوعاتی که برای علاقه‌مندان مهاجرت کاری به کانادا جالب به حساب می‌رود، چیزی نیست جز پردرآمدترین مشاغل کانادا. بسته به میزان اهمیت حرفه‌ها و تخصصی که برای فعالیت در آنها نیاز است، میزان حقوقی که به طور میانگین فعالانشان دریافت می‌کنند متفاوت خواهد بود. عده زیادی به دنبال آن هستند که قبل از آماده سازی پیش نیازهای موجود برای مهاجرت کاری به کانادا با این مشاغل آشنایی پیدا کنند و با فراهم کردن پیش زمینه‌ای قابل قبول، از طریق یکی از حرفه‌های مورد بحث دست به کار شوند.

به طور کلی فعالان شاخه‌هایی مانند پزشکی، مهندسی، IT، فروش و بازاریابی و حسابداری و امور مالی نسبت به سایرین میزان حقوق بیشتری دریافت می‌نمایند. آیا در زمینه‌ای غیر از موارد بیان شده دارای تخصص بوده و نگران تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان هستید؟ در این صورت باید بگوییم میزان حداقل حقوق به نحوی تعیین شده که شاغلین قدرت خرید قابل قبولی دارند و می‌توانند از پس مخارج زندگی به راحتی بر بیایند. آیا به دنبال اطلاعاتی دقیق در مورد موضوع مورد بحث و هستید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم به مطلب تخصصی آن در همین سایت مراجعه کنید.

مهاجرت کاری به کانادا با خانواده

یکی از مواردی که مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت قرار می‌گیرد، قابلیت به همراه بردن بستگان خود است. از آنجایی که ورود به این کشور از طریق روش بیان شده می‌تواند با فشارهای مختلفی همراه باشد، مهاجرت کاری به کانادا با خانواده یکی از مواردی خواهد بود که به شاغلین کمک شایانی می‌کند تا از زیر بار روانی ورود به محیطی جدید خارج شوند. یکی از قابلیت‌ها و مزایایی که اداره مهاجرت کشور مورد بحث برای افرادی که قصد اقدام از این طریق را دارند در نظر گرفته است را می‌توان اخذ ویزا برای اعضای خانواده و بهره‌مندی از همراهی آنها دانست.

هر یک از روش‌های مهاجرت به کانادا مزیت‌های خاص خود را دارند باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که با استفاده از این روش بستگان دارنده اصلی ویزا می‌توانند در مدت اقامت خود مشغول هبه کار شوند. این ویژگی می‌تواند به افراد در تامین هزینه‌های زندگی و فراهم کردن شرایطی مناسب بسیار تاثیر گذار باشد.

بهترین شهرهای کانادا برای کار

همه ما می‌دانیم کانادا یکی از اصلی‌ترین مقاصد مهاجرتی جهان می‌باشد و ایراینان بسیاری در سال این کشور را به عنوان هدف اصلی مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند. این طبیعی است که یک سوال در ذهن متقاضیان ویزاهای کاری، سرمایه گذاری و… ایجاد شود با این موضوع که بهترین شهرهای کانادا برای کار کدام است؟

اما باید بگوییم که برای این سوال پاسخ‌های متفاوتی را خواهیم داشت و به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. اما می‌توان شهرهایی مانند تورنتو، ونکور، مونتررال، کبک، کلگری، ادمونتون، اتاوا، هالیفاکس، ساسکاتون، می‌سیساگا …  و چندشهر دیگر شرایط کاری بسیار مناسبی را دارند البته به این نکته توجه کنید هرشهر و ایالت در برخی از رشته‌ها و تخصص‌ها شرایط مناسب‌تری را برای آن تخصص ایجاد کرده اند.

LMIA کانادا چیست؟

LMIA یا labour market impact assessment مجوزی است که کارفرماهای کانادایی درصورتی که درخواست نیروی کار خارجی، خارج از خاک کانادا دعوت به همکاری کنند باید این مجوز را دریافت کنند. این موضوع به این دلیل است که دولت کانادا از بازار کار داخلی و نیروی کار موجود در کشور خود حمایت می‌کند و با این کار قصد دارد تا ضربه ای به بازرا کار داخلی وارد نشود.

دلایل ریجکت ویزای کار کانادا چیست؟

ریجکتی ویزای کاری کانادا یکی از موضوعاتی به حساب می‌رود که باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود. آشنایی پیدا کردن با دلایل این مشکل به شما کمک خواهد کرد که از مواجهه با آن جلوگیری نمایید. در بخش‌های قبلی بارها بیان کردیم که قبل از انتخاب مسیر مهاجرت کاری به کانادا، اطلاعاتی در مورد پیش نیازهای تعیین شده برای هر یک به دست آورید و سراغ گزینه‌ای بروید که بیشترین همخوانی را با وضعیتتان داشته باشد.

اگر نیازهای اولیه را به خوبی فراهم کنید و مدارک تقاضا شده را هم به طور کامل جمع آوری و ارسال نمایید، احتمال رد شدن درخواستتان پایین خواهد بود. بهترین پیشنهادی که می‌توانیم به علاقه‌مندان مهاجرت کاری به کانادا داشته باشیم تا از ریجکتی پرونده خود جلوگیری نمایند، استفاده از خدمات و مشاوره‌های افرادی خبره و مجرب در این زمینه مانند کادر سازمان مهاجرتی درنامایگریشن است.

 

برای ویزای کاری کانادا محدویت سنی وجود دارد؟

بله. شما برای کسب امتیاز مناسب از سن بهتر است در بازه سنی 18 تا 35 سال باشید.

PGWP چیست؟

PGWP مخفف شده Post Graduation Work Permit است و به معنای مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی می‌باشد. آن دسته از افرادی که می‌خواهند مسیر مهاجرت کاری به کانادا را برای خود راحت نمایند ولی شرایط دریافت ویزاهای کاری دیگر را ندارند، می‌توانند با پذیرش گرفتن موسسات آموزشی این کشور و تحصیل در آنها پیش نیازهای استفاده از این روند را فراهم کنند.

مهاجرت از طریق Caregiver به کانادا

آن دسته از افرادی که سابقه کاری و تخصصی قابل توجه در زمینه پرستاری خانگی را دارند و می‌توانند جاب آفری برای این حرفه به دست آورند، مسیر مهاجرتی Caregiver می‌تواند بهترین گزینه ممکن برایشان به حساب برود.

OWP چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که هنگام آشنایی با ویزای کاری کانادا بدون شک به آن بر خواهید خورد OWP نامیده می‌شود. این سر واژه مخفف Open work permit بوده و برای افرادی مناسب است که با ویزاهای موقت در کشور مورد بحث حضور دارند و به دنبال روشی برای  اشتغال هستند.

NOC چیست؟

هنگام جست و جو در ارتباط با مهاجرت کاری به کانادا بدون شک NOC به چشم شما خورده است. این واژه نام سیستم توصیف و طبقه بندی مشاغل کشور مورد بحث است و از طریق آن حرفه‌های مختلف دسته بندی می‌شوند. اقدامات بیان شده با در نظر گرفتن دسته بندی گسترده شغلی و سطح مهارت هر حرفه صورت می‌پذیرند.

آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان ویزای کاری کانادا را گرفت؟

پاسخ دادن به این پرسش کمی دشوار است؛ زیرا شرایط تعیین شده در انواع ویزای کاری کانادا با یکدیگر متفاوت هستند. در کل توصیه می‌کنیم برای آن که با مشکلی در روند مهاجرت کاری به کانادا مواجه نشوید، مدرک زبانی معتبر با سطحی قابل قبول را از قبل دریافت نمایید.

آیا با ویزای توریستی می‌توان در کانادا کار کرد؟

خیر. صرف آن که ویزای توریستی داشته باشید مجاز به اشتغال در کانادا نخواهید بود و برای این اقدام، باید مجوز اقامتی مربوطه را به دست آورید.

برای ویزای کاری کانادا محدویت سنی وجود دارد؟

بله. شما برای کسب امتیاز مناسب از سن بهتر است در بازه سنی 18 تا 35 سال باشید.

آیا برای مهاجرت کاری به کانادا الزام به داشتن وکیل است؟

خیر الزامی وجود ندارد اما پیشنهاد می‌شود برای کم کردن ریسک پروند از یک وکیل معتبر استفاده کنید.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت ویزای کار کانادا اقدام کنند؟

متخصصین، مدیران یا صاحبان حرفه و کسب و کار یا سرمایه گذاران می‌توانند از طرق ویزای کار برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

از چه سازمانی باید برای مجوز LMIA درخواست داد؟

کارفرمایی که بخواهد این درخواست رو داشته باشد باید از طریق وزارت کار و توسعه اجتماعی کانادا درخواست خود را ثبت کند و برای این کار اسناد و مدارک لازم را ارائه کند و بتواند این مجوز را اخذ کند.