🇮🇹 مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا

[flexy_breadcrumb]

مهاجرت همواره به عنوان یکی از داغ‌ترین مسائل روز بوده است. افراد مختلف، با داشتن شرایطی متفاوت به دنبال استفاده از روش‌های مناسب برای مهاجرت هستند. یکی از روش‌هایی که بخش عمده‌‎ای از آمار متقاضیان مهاجرت را به خود اختصاص داده است، مهاجرت از طریق کار است. اولین گام در مهاجرت کاری، انتخاب کشور مورد نظر و آشنایی با شرایط آن است. اگر به دنبال مهاجرت از طریق کار به اروپا هستید، ایتالیا می‌تواند یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های شما باشد. این کشور به دلیل داشتن فرهنگی غنی، وضعیت اقتصادی مناسب، هزینه زندگی به نسبت پایین و محیطی مناسب برای زندگی می‌تواند برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی باشد. برای انتخاب این کشور، بهتر است با هزینه‌های زندگی در ایتالیا، در آمد در ایتالیا، مشاغل پردرآمد در ایتالیا و شرایط مهاجرت کاری به ایتالیا به صورت کامل آشنا شوید. برای آشنایی با این شرایط، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

شرایط کار در ایتالیا

چرا ایتالیا را برای مهاجرت کار انتخاب کنیم؟

ایتالیا، به دلیل داشتن قطب‌های صنعتی و داشتن اقتصادی رو به رشد وضعیت اقتصادی مناسبی دارد. رتبه بندی کشورهای جهان از نظر اقتصاد، بر عهده صندوق بین‌المللی پول است. ایتالیا در این رتبه بندی، در رده سیزدهمین قدرت اقتصادی جهان قرار گرفته است. تناسب میزان در آمد و هزینه‌های زندگی در ایتالیا و داشتن میانگین درآمد خوب، این کشور را به گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است.

وضعیت زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا، می‌تواند باب میل بسیاری از افراد باشد. تنوع آب و هوایی در نقاط مختلف این کشور و وجود مراکز توریستی مختلف، در کنار سیستم آموزشی به روز و دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر، شرایط مناسبی را برای زندگی در این کشور فراهم کرده است. این در حالی است که هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا، به نسبت درآمد و سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. با زندگی در این کشور، شما قادر خواهید بود تا علاوه بر سایر مزایای زندگی در ایتالیا که بیان کردیم، از سیستم بهداشتی و خدمات درمانی قوی بهره‌مند شوید.

موارد بیان شده در کنار بسیاری از فاکتورهای دیگر، باعث شده است تا ایتالیا در رتبه بندی مجله اکونومیست، به عنوان 8 امین کشور جهان از نظر بالاترین کیفیت زندگی شناخته شود.

اقتصاد ایتالیا

وضعیت اقتصادی ایتالیا

همان‌طور که گفته شد، ایتالیا دارای وضعیت اقتصادی مناسبی است. قرار گرفتن در رتبه 13 ام بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تاییدی بر این امر می‌باشد. نرخ بیکاری در ایتالیا تقریباً 10 درصد می‌باشد. این نرخ را نمی‌توان نرخ بالایی در بیکاری به حساب آورد زیرا این کشور، در بین کشورهای اروپایی از نظر اقتصاد در رده سوم قرار گرفته است.

روند تحولی اقتصاد ایتالیا، مربوطه به سال‌های پس از جنگ جهانی دوم می‌باشد. در این سال‌ها، اقتصاد ایتالیا از کشاورزی، به صنعت کشاورزی محور متمرکز بر صادرات تغییر یافت. همین اتفاق باعث شده است تا امروزه شاهد آن باشیم که ایتالیا در ژانویه 2021، چیزی بالغ بر 58 میلیون یورو صادرات داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری ایتالیا

ایتالیا، به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، امکان اشتغال برای تمامی شهروندان سایر کشورهای عضو این اتحادیه را فراهم کرده است. افرادی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارند، برای کار در ایتالیا نیازی به اخذ ویزای کاری یا حتی مجوز کار ندارند. در صورتی که تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارید، برای اشتغال در این کشور نیاز به اخذ ویزای کاری و مجوز کار خواهید داشت.

اولین گام برای اخذ ویزای کاری ایتالیا، داشتن دعوت‌نامه کاری از کارفرمایی که دارای شرکت معتبر در ایتالیا است. حداقل مدرک مورد نیاز برای اشتغال در این کشور مدرک لیسانس است.

مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری ایتالیا

 • کپی قرار داد کاری به امضا رسیده
 • اصل و کپی ویزای Nulla Osta
 • پاسپورت با حداقل 2 صفحه خالی با مدت زمان اعتبار، تا 3 ماه بعد از پایان مدت ویزا
 • کپی پاسپورت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای بلند مدت
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در ایتالیا و پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک تحصیلی و گواهی نامه‌های مهارت اخذ شده

مراحل مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، ابتدا باید کار مناسبی را برای خود پیدا کنید. از انتشار آگهی این کار، باید 6 ماه گذشته باشد. در 3 ماهه اول آگهی کار در ایتالیا و 3 ماهه دوم در اتحادیه اروپا بدون متقاضی باقی بماند. سپس افراد خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند برای اخذ کار مورد بحث اقدام کنند.

پس از یافتن فرصت کاری مورد نظر و تایید وسط کارفرما، ابتدا باید کارفرمای مورد نظر در اداره کار استان مربوط برای شما درخواست مجوز کار بدهد. پس از اخذ مجوز کار، برای ادامه روند اخذ ویزای کاری، کارفرما باید مجوز کار را برای شما ارسال و به سفارت ایتالیا در کشور کارمند نیز اطلاع رسانی کند. حال نوبت به ورود کارمند به روند اخذ ویزاست. فرد باید فرم درخواست ویزای کاری را دانلود، تکمیل کرده و به همراه تمامی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا، به سفارت ایتالیا مراجعه کند. مرحله آخر در روند اخذ ویزا تایید یا عدم تایید درخواست توسط سفارت ایتالیا است.

در صورت تایید درخواست ویزا، شما 6 ماه برای ورود به ایتالیا و 8 روز پس از ورود به ایتالیا برای ارائه درخواست خود مبنی بر اخذ اجازه اقامت زمان خواهید داشت.

درآمد کار ایتالیا چطور است؟

درآمد کاری در ایتالیا، به حدی است که برای تامین هزینه‌های زندگی کفایت کرده و بدون مشکل می‌توانید زندگی خود را تامین کنید. بیشترین میزان در آمد در ایتالیا، مربوط به مشاغل مدیریتی است. در این کشور، حداقل دستمزد پرداختی در حدود 900 یورو و حداکثر آن 16000 یورو است؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت، هر فرد شاغل در ایتالیا ماهانه 3600 یورو درآمد خواهد داشت. با این درآمد در ایتالیا، نه تنها هزینه‌های زندگی تامین می‌شوند، بلکه می‌توانید مقداری پس‌انداز نیز داشته باشید.

مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

 • زندگی در کشوری اروپایی با هزینه مناسب
 • داشتن حقوق متناسب با کار و مکفی
 • بهره‌مندی از امکانات رفاهی مناسب
 • داشتن وضعیت سلامت و خدمات بهداشتی
 • اشتغال در یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان

کدام شهرهای ایتالیا برای مهاجرت کاری مناسب هستند؟

با در نظر گرفتن شرایط کشوری ایتالیا می‌توان گفت، قطب‌های صنعتی و شهرهای بزرگ ایتالیا بیشتر در شمال این کشور واقع شده‌اند. از طرفی، نرخ بیکاری در این شهرها نسبت به شهرهای جنوبی ایتالیا کمتر است. پس در نتیجه می‌توان گفت، شهرهای شمالی ایتالیا مانند بولونیا، میلان و تورین جزو بهترین گزینه‌ها به شمار می‌روند.

نا گفته نماند که بخش جنوبی ایتالیا، برای افرادی که در زمینه کشاورزی فعال هستند، می‌توانند گزینه مناسبی باشد؛ زیرا اقتصاد جنوب ایتالیا بیشتر بر مبنای کشاورزی استوار است.

سخن آخر

یکی از بهترین موقعیت‌هایی که برای افراد با قصد مهاجرت از طریق کار را دارند، مهاجرت به ایتالیا است. این کشور با داشتن شرایط رفاهی و اقتصادی مناسب می‌تواند به عنوان گزینه مناسبی برای متقاضیان مهاجرت کاری دانست. اما لازم به ذکر است که بدانید، اولویت این کشور اشتغال شهروندان خودش می‌باشد و ممکن است به هنگام اقدام از طریق موقعیت شغلی، مقداری با مشکل مواجه شوید.

آیا مهاجرت به ایتالیا از طریق کار محدودیت سنی دارد؟

تنها محدودیت سنی موجود برای مهاجرت کاری به ایتالیا، حداقل سن متقاضی است. فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، مدرک زبان مورد نیاز است؟

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، داشتن مدرک زبان الزامی نیست؛ اما باید به زبان ایتالیایی مسلط باشید. اگر شغل مورد نظر شما نیازمند به برقراری ارتباط با مردم نقاط مختلف جهان باشد، علاوه بر ایتالیایی باید به انگلیسی نیز تسلط داشته باشید.

آیا می‌توان پس از تحصیل در ایتالیا، اقدام به اخذ ویزای کاری کرد؟

بله، این کار را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های اخذ اقامت ایتالیا به حساب آورد. البته لازم به ذکر است که پس از اتمام تحصیل، به شما ویزایی با مدت مشخص برای پیداکردن کار در یکی از کشورهای اروپایی و یا اپلای کردن برای تحصیل در مقطع دیگری داده می‌شود.

بهترین روش برای اخذ ویزای کاری ایتالیا کدام است؟

روش‌های مختلفی برای اخذ ویزای کاری ایتالیا پیش پای علاقه‌مندان قرار گرفته است. متداول‌ترین روش استفاده از روش موقعیت شغلی است؛ اما می‌توان گفت، اگر فرد بتواند از طریق تحصیل به ایتالیا برود و در حین تحصیل در ایتالیا به اشتغال بپردازد، می‌تواند به راحتی و پس از تحصیل نیز به اشتغال در ایتالیا مشغول باشد.

آیا پناهندگان دارای مجوز کار، در ایتالیا قادر به اشتغال خواهند بود؟

بله، فرقی نمی‌کند افراد پناهنده کدام کشور باشند، تنها کافی است این کشور عضو اتحادیه اروپا باشد تا با داشتن مجوز کار، بتوانند به راحتی به اشتغال در ایتالیا بپردازند.