شرایط تحصیل در هلند

از شرایط تحصیل در هلند چه می دانید؟

مهاجرت تحصیلی یکی از اهداف بسیاری از افرادی به حساب می‌رود که قصد ساختن آینده‌ای روشن و متفاوت را دارند. آیا شما نیز در این دسته هستید؟ پس بهتر است مقصدی مناسب را برای خود بیابید. برای اقدام بیان شده، ابتدا باید گزینه‌های پیش روی خود را بررسی کرده و از مزایایی که با ورود به آنها در اختیارتان قرار می‌گیرند مطلع شوید. اگر با حیطه بیان شده آشنایی کلی داشته باشید، بدون شک مطلعید که یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما هلند است.

این کشور امکانات رفاهی و آموزشی بسیاری را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. به دلیل اهمیت بسیار بالای علم و آموزش آن، دولت همواره توجه چشمگیری را به موسسات علمی‌اش کرده است. آیا شما عزیزان نیز قصد دارید در برترین دانشگاه‌های هلند و جهان تحصیل نمایید؟ در این صورت باید نگاه ویژه‌ای به کشور مورد بحث داشته باشید. قبل از آن که به سراغ انتخاب موسسه آموزشی متناسب با وضعیت خود بروید، بهتر است پیرامون شرایط تحصیل در هلند اطلاعاتی به دست آورید؛ برای این کار تنها کافی است تا انتهای این مطلب از درنامایگریشن با ما همراه باشید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

هلند چگونه کشوری است؟

قبل از برسی شرایط تحصیل در هلند، قصد داریم تا توضیحات کلی پیرامون این کشور ارائه دهیم تا شما عزیزان را با فضایی که باید در آن زندگی نمایید آشنا کنیم. صنعت گردشگری به دلیل وجود جاذبه‌های توریستی طبیعی و تاریخی مختلف در این منطقه رونق بسیاری دارد؛ به همین دلیل هم مردمش برای برقراری بهتر ارتباط و درآمدزایی بیشتر به زبان انگلیسی تسلط دارند.

 

هلند چگونه کشوری است؟

با وجود جنین بستری اگر برای سپری کردن دوره‌ای که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود پذیرفته شوید و تسلط بالایی هم بر هلندی نداشته باشید، به ندرت پیش میاید که برای انجام امور روزانه خود با مشکل مواجه شوید. اکثریت مردم این کشور تحصیل‌کرده بوده و سرانه درآمد بالایی دارند؛ به همین سبب، تحصیلات برای مردم و دولت بسیار حائز اهمیت است.

به کاربردن سیستم آموزشی نوین و پیشرفته، بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مختلف برای شهروندان و دانشجویان بین‌المللی، هزینه پایین به نسبت امکانات موجود و مواردی از این قبیل را می‌توان به عنوان برخی از مزایای زندگی در منطقه مورد بحث به حساب آورد. آیا برای شما سوال شده که در جه مقاطعی امکان تحصیل در هلند وجود دارد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش قسمت بعدی را از دست ندهید.

در چه مقاطعی امکان تحصیل در هلند وجود دارد؟

فرقی نمی‌کند در چه مقطعی قرار دارید، در هر صورت با داشتن شرایط تعیین شده برای ورود به موسسات آموزشی می‌توانید دوره مد نظر خود را در یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی سپری نمایید. پیش دبستانی، دبستان، متوسطه و دانشگاه محیط‌هایی هستند که هر یک برای پذیرش دانشجویان و دانش آموزان بین‌المللی الزامات متفاوتی را تعیین کرده‌اند.

بسته به محیطی که قصد ورود به آن را دارید، برنامه‌هایی با زبان‌های انگلیسی و هلندی در اختیارتان قرار می‌گیرند. به دلیل گستردگی بحث، در ادامه بخش‌هایی را به هر یک از دسته بندی‌هایی که به آنها اشاره داشتیم اختصاص داده‌ایم؛ با مطالعه آنها می‌توانید اطلاعاتی به روز را برای خود بیابید.

شرایط تحصیل در هلند

همان‌طور که از نام این مقاله نیز مشخص است، قصد داریم به سراغ بررسی شرایط تحصیل در هلند برویم. پیش دبستانی، دبستان، متوسطه و دانشگاه محیط‌هایی هستند که می‌توانید برای خود و یا فرزندتان به منظور سپری کردن دوره‌های آموزشی درخواست‌هایی را ارسال نمایید. قبل از آن که به طور جدی وارد عمل شوید، بهتر است اطلاعاتی پیرامون مقطع مد نظر به دست آورید؛ زیرا به عنوان مثال بازه‌های سنی افراد مجاز برای ورود به هر محیط در هلند ممکن است با ایران متفاوت باشد و یا ساختاری داشته باشد که با انتظارات و علایقتان در تناقض باشد.

در انتهای این بخش و قبل از آن که به سراغ بررسی دقیق‌تر و تخصصی‌تر برویم، باید بگوییم که بسته به موسسه‌ای که در خواست خود را به آن ارسال می‌نمایید ممکن است شروط مختلفی هم پیش رویتان قرار بگیرد؛ به همین سبب هم در صورت علاقه‌مندی باید با فاکتورهای حائز اهمیت تعیین شده برای پذیرش دانشجو نیز آشنایی پیدا کنید.

با شرایط تحصیل برای مهاجرت تحصیلی به هلند آشنا شوید.

شرایط تحصیل در مقطع پیش دبستانی در هلند

معمولاً کودکان بین سنین 2 تا 4 سال در هلند وارد مقطع پیش دبستانی می‌شوند. این دوره را می‌توان با نام آموزش و مراقبت در کودکی نیز شناخت؛ زیرا فرزندان شما در طی آن از مراقبت‌های مختلفی بهره‌مند و برای ورود به دبستان تحت تعلیمات ابتدایی و مورد نیاز قرار خواهند گرفت تا از این طریق به هنگام شروع مدرسه با هیچ مشکلی در زمینه‌های اساسی مواجه نباشند.

شرایط تحصیل در مقطع پیش دبستانی در هلند

اگر بخواهیم شفاف‌تر به بررسی شرایط تحصیل پیش دبستانی در هلند بپردازیم، باید بگوییم که مقطعی رسمی به این نام در کشور بیان شده وجود نداشته و تحصیلات رسماً از ابتدایی (سن 4 یا 5 سالگی) تا 18 سالگی اجباری به حساب می‌رود. همان‌طور که بیان کردیم اولین مقطع رسمی  8 ساله بوده و شامل تعلیمات و آموزش‌های پیش‌دبستانی و دبستان به صورت یکجا می‌شود که سال اول آن اختیاری است.

شرایط تحصیل در مقطع دبستان در هلند

در قسمت قبل بیان کردیم که کودکان بین سن 4 الی 5 سالگی تا 12 سالگی وارد دبستان خواهند شد. آیا قصد مهاجرت به هلندی را دارید و فرزندتان در این بازه قرار دارد؟ پس می‌توانید با خیالی راحت اقدام مد نظرتان را انجام دهید؛ زیرا موسسات علمی بسیاری برای آموزش کودکتان با بهترین شرایط ممکن وجود دارند. اگر تصمیم قطعی در مورد سال اختیاری ندارید، باید به شما توصیه کنیم که حتماً در آن ثبت نام نمایید؛ زیرا به بهتر شدن زبان کمک شایانی می‌کند.

شرایط تحصیل در مقطع دبستان در هلند

هلندی زبان قالب در مدارس می‌باشد؛ اما کماکان گزینه‌هایی را به زبان انگلیسی هم خواهید یافت. برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی و تدریس برخی از دروس به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی نیز به طور پایلوت انجام می‌شوند. سیستم نمره دهی در هلند، از 1 تا 10 و شروع روز تحصیلی در دبستان‌ها هم از ساعت 8:30 تا 15 بوده که در این بین، تایمی مشخص برای ناهار و استراحت کودکان در نظر گرفته شده است. برنامه‌های متنوعی برای یادگیری بهتر دانش آموزان در بازه سنی مورد بحث در نظر گرفته شده‌اند که بسته به مدرسه انتخابی متفاوت خواهند بود.

شرایط تحصیل در مقطع متوسطه در هلند

اگر به مطالب قبلی این مقاله توجه کرده باشید، بدون شک متوجه شده‌اید که یکی از اهداف معرفی شرایط تحصیل در هلند چیزی نیست جز روشن کردن برخی تفاوت‌های موجود بین سیستم پیاده سازی شده در ایران و منطقه مورد بحث. متوسطه مقطعی به حساب می‌رود که این اختلافات در آن بیشتر به چشم میایند. شاید برای شما جالب باشد که بسته به رشته، دانشگاه مد نظر و آینده‌ای که برای خود یا فرزندتان در نظر دارید، باید به سراغ زیر مجموعه‌ای خاص بروید.

VMBO، VWO و HAVO را می‌توان به عنوان گزینه‌هایی معرفی کرد که در دبیرستان پیش روی شما قرار دارند. آماده سازی برای آموزش حرفه‌ای، دانشگاه و تحصیل در مراکز علمی کاربردی به ترتیب اهدافی هستند که برای هر  یک از گروه‌های فوق در نظر گرفته شده‌اند. تقریباً می‌توان گفت تنها پیش نیاز کلی تعیین شده تسلط به زبانی است که از آن برای تدریس استفاده می‌شود. برخی از موسسات هم به‌منظور جذب افرادی خاص به فاکتورهای متنوعی توجه می‌کنند که یکی از آنها سوابق تحصیلی و نمرات قبلی هستند.

VMBO (آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه)

هنگامی که به معرفی شرایط تحصیل متوسطه در هلند می‌پرداختیم، گفتیم که این مقطع از 3 نوع دوره با اهدافی متفاوت تشکیل شده است. اگر قصد دارید وارد آموزش حرفه‌ای شوید، بهتر است به سراغ VMBO بروید. زمانی که فعالیت خود را در این مسیر آغاز نمایید، باید به مدت 4 سال در آن باقی بمانید تا در انتها بتوانید شرایط ورود به سیستم بیان شده را برای خود فراهم کنید. با این وجود شانس بالایی برای فعالیت آکادمیک یا تصاحب موقعیت‌های شغلی مناسب در زمینه فعالیت خود داخل بازار کار بین‌المللی را خواهید داشت.

VWO (آموزش مقدماتی دانشگاهی)

یکی از انواع رایجی که معمولاً دانش آموزان بین‌المللی به سراغ آن می‌روند، VWO است. افرادی که می‌خواهند ادامه مقطع لیسانس را در مراکز و دانشگاه‌های تحقیقاتی بگذرانند، تقریباً گزینه دیگری به غیر از این دوره ندارند. برای دستیابی به هدف بیان شده شخص باید تلاش و کوشش بالایی به خرج دهد تا سوابق علمی و رزومه قابل قبولی را برای خود ایجاد کند. هر فرد به مدت 6 سال تمامی آن چه که برای رسیدن به مقصود مد نظر نیاز دارد را فرا خواهد گرفت و با آمادگی کامل می‌تواند وارد مرحله بعدی شود.

HAVO (تحصیلات متوسطه عمومی)

دانشگاه‌های علوم کاربردی نوع دیگری از موسسات آموزشی به حساب می‌روند که دوره‌های خاص خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. اگر قصد دارید پیش زمینه ورود به آنها را فراهم نمایید، باید در دبیرستان به سراغ HAVO بروید. برای آن که بتوانید تمامی پیش نیازهای ضروری را فراهم نمایید، به 5 سال زمان احتیاج دارید. تحصیلات متوسطه عمومی نسبت به گزینه قبلی که به معرفی‌اش پرداختیم فشار کمتری را به دانش آموزان وارد می‌کنند و به اتمام رساندنش هم زمان کمتری احتیاج دارد.

شرایط تحصیل در مقاطع دانشگاهی در هلند

اگر قصد دارید پس از سپری کردن دوره دبیرستان خود در کشور مورد بحث ادامه تحصیل دهید، باید به نوعی که در آن شرکت می‌نمایید توجه بسیاری داشته باشید. نکات مطرح این زمینه را در قسمت قبل تقریباً به طور کاملی مورد بررسی قرار دادیم و حال زمان آن رسیده تابه سراغ شرایط تحصیل در هلند برای برنامه‌های دانشگاهی برویم. بسته به گزینه و آموزشگاه مد نظر، پیش نیازهای موجود برای این اقدام متفاوت است.

شرایط تحصیل در مقاطع دانشگاهی در هلند

فاکتورهایی که تقریباً برای اکثر آنها مهم هستند را می‌توان شامل سطح زبان، نمرات به دست آمده در دوره قبلی، محل تحصیل پیشین، تمکن مالی و مواردی از این قبیل دانست. نکته‌ای که باید حتماً به آن توجه داشته باشید چیزی نیست جز شهریه و مخارج زندگی؛ لازم به ذکر است که در صورت استفاده از برنامه‌های حمایتی مالی در دسترس شانس تامین کامل آنها را بدون کوچک‌ترین دردسری خواهید داشت. اگر نتوانید از تمهیدات اندیشیده شده بهره ببرید، مبالغ مورد نیاز را باید از بودجه شخصی تامین نمایید.

سوالات متداول

سال تحصیلی در هلند از چه زمانی آغاز می‌شود؟

سال‌های تحصیلی در هلند بسته به منطقه و مدرسه در ماه آگوست یا سپتامبر شروع می‌شود و در ژوئن یا جولای به پایان می‌رسد.

مدارس در هلند در چند دسته تقسیم بندی می‌شوند؟

مدارس در هلند شامل مدارس خصوصی و دولتی می‌شوند. مدارس عمومی نیز در این کشور شامل مراکز ویژه (مدارس با گرایشات دینی خاص) و مراکز عمومی هستند.

برای اخذ پذیرش در هلند باید چه روندی را طی کنیم؟

ابتدا باید مرکز تحصیلی مورد نظر خود را پیدا کرده و از شرایط و انتظارات مد نظر این مرکز مطلع شوید. در مرحله بعدی، باید مدارک درخواستی این موسسه را آماده سازی کرده و درخواست پذیرش خود را در تایم اعلامی توسط مدرسه و یا دانشگاه مقصد ارسال کنید.

سخن آخر

در روند بررسی شرایط تحصیلی در هلند، شرایط تحصیلی مقاطع مختلف در این کشور را مورد بررسی قرار دادیم. بهتر است بدانید برای ورود به این کشور و آغاز تحصیل، ابتدا باید ویزای تحصیلی کشور هلند را اخذ کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی، در مقاطع مختلف نیز برخی شرایط توسط سفارت هلند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. علاوه بر موارد بیان شده، هر یک از مراکز تحصیلی هلند، ممکن است شرایط خاصی را در نظر داشته باشند که این شرایط بسته به نوع موسسه و مقطع تحصیلی متغیر هستند.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*