ویزای تحصیلی هلند؛ شرایط کلی و مدارک مورد نیاز

ویزای تحصیلی هلند؛ شرایط کلی و مدارک مورد نیاز

حتماً در مورد تحصیل در هلند و امکانات مختلف تحصیل در این کشور اطلاعات مختلفی کسب کرده‌اید. بدون شک مطلع هستید که برای تحصیل در هلند، ابتدا باید برخی مدارک را آماده و درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه‌های مد نظر ارسال کنید. در صورت موافقت دانشگاه یا دانشگاه‌های مد نظر، اولین گام در مسیر مهاجرت تحصیلی به هلند را برداشته‌اید.

شاید به این فکر بیفتید که با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند، بیشترین قسمت مسیر مهاجرت را طی کرده‌اید؛ اما باید گفت، بخش اصلی مهاجرت تحصیلی، اخذ ویزای تحصیلی هلند است. با مطرح شدن این بحث، ممکن است سوالات مختلفی برای شما پیش بیاید. از جمله این سوالات می‌توان به مواردی نظیر تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟ مدارک لازم برای ویزای تحصیلی هلند شامل چه مواردی می‌شوند؟ اشاره کرد.

در صورت علاقه‌مندی به یافتن پاسخ این سوالات و رفع ابهامات در ارتباط با ویزای تحصیلی هلند، تا انتهای مطلب با درنامایگریشن همراه باشید

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

ویزای تحصیلی هلند چیست؟

برای ورود به هر کشور، باید ویزا (اجازه ورود و اقامت) کشور مورد نظر را اخذ کنید. ویزای تحصیلی، نسبت به سایر ویزاها در تمامی کشورها دارای شرایط خاص و متفاوتی است. با اخذ ویزای تحصیلی، بسته به دوره تحصیلی شما اجازه اقامت بلند مدت در کشور هلند را خواهید داشت؛ علاوه بر این شما قادر خواهید بود تا در هلند زندگی کرده و مشغول به کار شوید.

ویزای تحصیلی هلند چیست؟

اخذ ویزای تحصیلی، دارای شرایطی خاص است و نیازمند به ارائه مدارک و روندی مشخص است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع ویزای تحصیلی هلند

در قسمت قبل بیان کردیم هر فرد که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارد، باید مجوزی از اداره مهاجرت بگیرد که با نام ویزای تحصیلی هلند شناخته می‌شود. اگر شما عزیزان نیز قصد این اقدام را دارید باید بدانید که بسته به نوع دوره‌ای که می‌خواهید آن را سپری کنید، ملزم می‌شوید به سراغ گرفتن ویزایی خاص بروید. برای شرکت در دوره‌های دانشگاه و آموزشی عالی، مدرسه، سال تعیین گرایش و سال آخر آموزش حرفه‌ای در هلند باید مسیرهای متفاوتی را طی نمایید.

به دلیل یکسان نبودن ماهیت کلی روش‌هایی که به آنها اشاره داشتیم، شرایط اولیه خاصی برای هر یک از آنها در نظر گرفته شده است. فرقی نمی‌کند قصد استفاده از کدام یک را داشته باشید، در هر صورت موسسه آموزشی که شما را پذیرفته است باید به عنوان حامی یا اسپانسرتان ایفای نقش کرده و بخشی از مسیر گرفتن ویزای تحصیلی هلند را برایتان به انجام برساند.

اسپانسر ویزای تحصیلی هلند

همان‌طور که در قسمت قبل بیان کردیم، برای آن که دانشجویان بتوانند ویزای تحصیلی هلند را به دست آورند باید موسسه، شرکت یا سازمانی نقش اسپانسر را برای آنها ایفا کند. پشتیبان‌ها می‌توانند از متقاضیان برای استفاده در یکی از چهار دسته تحصیلی، مبادله، تحقیقاتی و کاری وارد عمل شوند. هر مجموعه یا فردی که با این عنوان شناخته می‌شود وظایف خاصی را بر عهده خواهد داشت که باید به تمامی آنها عمل کند؛ در غیر این صورت از تحت پوشش گرفتن اشخاص جدید منع خواهد شد.

از آنجایی که در این بخش باید بیشتر به زمینه تحصیلی بپردازیم، این گروه از اسپانسرها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هر دانشجو یا دانش آموز، باید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه‌هایی خاص ارسال نماید. پس از موافقت با این تقاضای وی، زمان آن فرا می‌رسد تا نامه‌ای را مبنی بر این مسئله از موسسه مد نظر دریافت نماید.

تنها با داشتن گواهی بیان شده، شخص مجاز خواهد بود روند مهاجرت و گرفتن ویزای تحصیلی هلند را آغاز نماید. از آنجایی که هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان در برنامه‌های خود شرایطی خاص را در نظر دارد، باید برای افزایش شانس خود اطلاعات قرار داده شده در سایت آن را به دقت مطالعه نمایید.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی هلند

با توجه به توضیحاتی که پیرامون این موضوع تا به حال بیان کردیم، بدون شک دیدی تقریبی نسبت به این موضوع کسب کرده‌اید. برای آن که کار شما عزیزان را راحت‌تر کنیم، مراحل گرفتن ویزای تحصیلی هلند را به صورت کلی مورد بررسی و معرفی قرار خواهیم داد. در گام اول، فرد باید مراکز و موسسات آموزشی معتبر و شناخته شده در سطح جهان را بررسی نموده و گزینه‌هایی را به عنوان اهداف اصلی خود انتخاب کند.

پس از ارسال مدارک و فرم‌های تکمیل شده، یک یا چند مورد از آنها شما را به عنوان فردی واجد شرایط تشخیص خواهند داد و وظیفه پشتیبانی‌تان را به عهده خواهد گرفت. نکته‌ای که در این مرحله اهمیت بالایی دارد چیزی نیست جز مورد تایید بودن موسسه مد نظر شما به عنوان اسپانسر واجد شرایط ویزای تحصیلی هلند نزد IND؛ زیرا در غیر این صورت روند مدنظرتان با مشکل مواجه خواهد شد.

شرایط ویزای تحصیلی هلند

شرایط ویزای تحصیلی هلند یکی از مسائلی به حساب می‌رود که باید قبل از هر گونه اقدامی نسبت به آن اطلاعاتی را به دست آورید. اگر سری به قسمت‌های قبلی زده باشید، بدون شک با برخی از پیش نیازهای موجود آشنایی دارید. در گام اول شما باید موسسه علمی واجد شرایط اسپانسری را بیابید که وظیفه حمایت از شما را بر عهده بگیرد. سپس به صفحه دوره مد نظر خود مراجعه کنید تا اطلاعاتی در مورد الزامات تعیین شده نظیر تمکن مالی، میزان تسلط بر زبان انگلیسی و مواردی این چنینی به دست آورید.

داشتن سابقه تحصیلی، علمی و پژوهشی مناسب را می‌توان به عنوان فاکتورهایی معرفی کرد که برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های هلند توجه بسیاری به آنها می‌شود. زمانی که بتوانید شاخصه‌های بیان شده را تامین نمایید قادر هستید اصلی‌ترین مورد در این مسیر که همان به دست آوردن اسپانسر است را تامین کنید.

مدارک ویزای تحصیلی هلند

در قسمت قبل توضیحات کلی‌ای پیرامون شرایط ویزای تحصیلی هلند بیان کردیم. برای آن که هر فرد وضعیت خود را در حیطه‌های بیان شده به نمایش بگذارد، باید اسنادی خاص را به اداره مهاجرت و دانشگاه‌های این کشور ارائه دهد. لازم به  ذکر است که تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی یا هلندی ترجمه شده و تأییدیه‌های مورد نیاز برایشان اخذ شوند.

برای آن که اثبات کنید توانایی مناسبی برای تامین هزینه‌های زندگی و سپری کردن دوره را دارید، باید گواهی تمکن مالی معتبری را از بانک یا موسسات مالی ارائه دهید. به دلیل تنوع موارد مطرح در این زمینه، فهرستی از مهم‌ترین آنها را آماده و در ادامه بخش قرار داده‌ایم. شاید هر فرد بسته به دانشگاه مد نظرش، ملزم به ارسال اسناد دیگری هم باشد که برای مطلع شدن از آنها، باید صفحه دوره انتخابی را مطالعه نمایید.

  • نامه پذیرش در یک دوره روزانه تمام وقت در یکی از موسسات واجد شرایط هلند
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  •  پاسپورت معتبر
  •  بیمه درمانی
  • پاسخ انجام آزمایش سل (ایران جزو کشورهایی است که شهروندان آن نیاز به انجام این آزمایش ندارند)

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند، ممکن است باعث سردرگمی و ترس برخی از افراد علاقه‌مند به تحصیل در هلند شود. مبلغ تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند، به شرایط مختلفی بستگی دارد. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن بورسیه تحصیلی، مقطع تحصیلی و نوع حامی مالی در هلند اشاره کرد. این مبلغ می‌تواند بین 900 تا 2800 یورو در ماه باشد. در صورتی که حامی مالی شما در هلند زندگی کرده و مشغول به کار باشد، میانگین هزینه ماهیانه بالای مطرح شده، مربوط به حداقل درآمد فرد حامی در هلند است.

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در ارتباط با تمکن مالی هلند و مشاهده جزئیات بیشتر، تنها کافی است بر روی نام IND کلیک کنید تا به سایت سازمان مهاجرت هلند منتقل شوید.

داشتن پیشرفت تحصیلی مناسب

یکی از شرایطی که باید برای حفظ ویزای تحصیلی هلند داشته باشید، داشتن پیشرفت تحصیلی مناسب است. شما باید حداقل نیمی از واحدهای یک سال را اخذ و سپری کنید. وضعیت تحصیلی شما در انتهای هر سال توسط موسسه آموزشی، بررسی خواهد شد. در صورتی که شرایط بیان شده را نداشته باشید، IND می‌تواند ویزای تحصیلی و اجازه اقامت شما را لغو کند.

مدت زمان گرفتن ویزای تحصیلی هلند

پس از طی کردن مراحل و ارائه درخواست‌های بیان شده، موسسه آموزشی‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، برای شما درخواست اخذ MVV و اقامت بلند مدت (ویزای تحصیلی) هلند را به IND ارائه می‌دهد. در صورتی که با درخواست اجازه اقامت شما موافقت شود، موسسه آموزشی به شما اطلاع خواهد داد.

 

اخذ ویزای تحصیلی هلند چقدر زمان بر است و چه روندی دارد؟

 

پس از تایید اقامت موقت، شما می‌توانید ظرف 3 ماه آن را از سفارت یا کنسولگری هلند دریافت کنید و پس از اخذ آن باید ظرف حداکثر 3 ماه به هلند سفر کنید. مدت زمانی که به طول می‌انجامد تا پس از ورود به هلند، اجازه اقامت دائم خود را اخذ کنید، 2 هفته است. جزئیات بیشتر در ارتباط با اخذ اقامت دائم و محلی که برای اخذ اقامت به آن مراجعه کنید، توسط موسسه آموزشی به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

مزایای تحصیل در هلند

تحصیل در هلند، دارای مزایای بسیاری است. از جمله برخی از مزایا اخذ ویزای تحصیلی هلند و تحصیل در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اعتبار بالا ویزای تحصیلی هلند

داشتن ویزای تحصیلی هلند، به شما این امکان را می‌دهد که به اندازه مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل و به پایان رساندن دوره تحصیلی خود در این کشور اقامت کنید. حداکثر مدت زمان اعلام شده برای اقامت حین تحصیل در هلند، 5 سال است.

علاوه بر این مدت، دولت هلند به شما اجازه می‌دهد تا 3 ماه بیشتر در این کشور اقامت کنید. آیا نگران این هستید که بیشتر از 5 سال نیاز به اقامت در هلند داشته باشید؟ در این صورت دانشگاه می‌تواند برای تمدید اقامت شما در این کشور درخواست دهد. در کل می‌توان گفت، دولت هلند به طور کامل با شرایط شما برای داشتن تحصیلی با کیفیت و بدون نگرانی و دردسر همراهی خواهد کرد.

 جا به جایی دانشجویان در اتحادیه اروپا

با اخذ ویزای تحصیلی هلند، شما قادر خواهید بود تا بخشی از دوره تحصیلی خود را در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های معتبر سایر کشورهای اروپایی سپری کنید.

اشتغال به هنگام تحصیل در هلند

اشتغال به هنگام تحصیل، یکی از اموری است که برای بسیاری از افراد دارای اهمیت بالایی است. به هنگام تحصیل شما می‌توانید 16 ساعت در هفته مشغول به کار شوید. اما در صورت استخدام در موسسه و یا شرکتی در هلند، کارفرمای شما باید برایتان درخواست اجازه کار دهد.

اشتغال به هنگام تحصیل در هلند

 امکان همراهی اعضای خانواده و بستگان

آیا به همراه داشتن اعضای خانواده برای شما اهمیت بالایی دارد؟ آیا متاهل هستید و می‌خواهید همسر و فرزندانتان در مدت تحصیل، همراهی‌تان کنند؟ پس تحصیل در هلند می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

هزینه‌های اخذ ویزای تحصیلی هلند

معمولاً تمامی کشورها، برای بررسی درخواست‌های ویزا و پاسخ دادن به آنها، هزینه‌هایی را برای این کار از متقاضیان درخواست می‌کنند. هلند نیز برای درخواست اولیه ویزای تحصیلی، درخواست تمدید ویزا و یا تغییر نوع ویزا هزینه‌هایی را از متقاضیان اخذ خواهد کرد. هزینه در نظر گرفته شده برای هر یک از این امور 207 یورو است.

تبدیل ویزای تحصیلی هلند به کاری

یکی از فرصت‌های ویژه‌ای که با داشتن ویزای تحصیلی هلند در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، تبدیل آن به نوع کاری و ادامه اقامتشان پس از اتمام دوره آموزشی است. برای اقدام بیان شده شما باید بتوانید موقعیت شغلی مناسبی را برای خود بیابید که کارفرمایش اجازه استخدام افراد غیر بومی را داشته باشد.

در هنگام سپری کردن دوره، بسته به موسسه‌ای که از آن پذیرش گرفته‌اید این شانس را خواهید داشت تا به طور نیمه وقت در موقعیتی مناسب مشغول به فعالیت شوید و یا از طریق ارتباط میان آموزشگاه با شرکای کاری، در برنامه‌های کارآموزی شرکت و مهارت عملی مورد نیاز برای اشتغال تمام وقت را به دست آورید.

هر فرد پس از فارغ‌التحصیلی‌اش مدت زمان مشخصی را فرصت خواهد داشت تا گزینه مناسبی برای تحصیل یا کار خود در هلند یا سایر کشورها بیابد. در صورتی که بتوانید اقدام مورد بحث را با موفقیت انجام دهید، می‌توانید ویزای تحصیلی هلند را به کاری تبدیل نمایید.

اشتغال با ویزای تحصیلی هلند

اشتغال با ویزای تحصیلی هلند عنوانی به حساب می‌رود که کمی گمراه کننده است. اگر شما به این فکر هستید که با رسیدن به این مجوز می‌توانید به راحتی و به طور تمام وقت فعالیت شغلی خود را آغاز نمایید، تفکر اشتباهی دارید و این امر نشدنی خواهد بود. افراد پذیرفته شده می‌توانند به مدت محدودی در هفته و نیمه وقت در برخی از پوزیشن‌ها کار کنند تا بخشی از هزینه‌های زندگی‌شان را تامین کرده و در کنار آن هم تجربه عملی مناسبی را به دست آورند.

این اقدام تقریباً پیش زمینه‌ای برای ورود به بازار کار هلند و سایر نقاط جهان برای افراد فراهم می‌کند. آیا به دنبال آگاهی از میزان درآمد متوسط در این منطقه هستید؟ در این صورت باید بگوییم هر شخص تقریباً 3000 یورو (پس از کسر مالیات) در ازای فعالیتش دریافت می‌کند. رقم بیان شده بسته به تخصص و موقعیتی که دارید متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول

IND چیست؟

در این مطلب و یا سایر مطالب مرتبط با اخذ ویزای هلند، بدون شک با IND آشنا شده‌اید و بارها نام آن به گوش شما خورده است.IND، نام اختصاری سازمان مهاجرت هلند است که برای اخذ ویزای تحصیلی هلند، مدارک و درخواست‌های متقاضیان توسط این سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

MVV چیست؟

MVV همان اقامت موقت و اجازه ورود به هلند است که معمولاً دارای مدت اعتبار 3 ماهه است. پس از اخذ آن، لیبلی در پاسپورت شما وارد می‌شود که شما از طریق آن می‌توانید به هلند سفر کرده و امور مربوط به اخذ اقامت خود را پیگیر باشید.

آیا می‌توان با اخذ ویزای تحصیلی هلند، برای اعضای خانواده هم درخواست ویزا داد؟

بله. همان‌طور که گفته شد، یکی از نکته‌های مثبت تحصیل در هلند، وجود امکان درخواست برای اخذ ویزای همراهی است.

آیا باید مدارک ارائه شده به سفارت هلند برای اخذ ویزای تحصیلی، قانونی سازی شوند؟

بله. برخی از مدارک نظیر گواهی تولد و ازدواج، باید توسط کشور صادر کننده آنها قانونی شوند. در برخی کشورها نیز نیاز است تا قانونی بودن مدارک ارائه شده توسط سفارت هلند نیز چک و تایید شوند.

چرا باید برخی از مدارک ارائه شده قانونی سازی شوند؟

مدارکی که در یک کشور صادر می‌شوند، الزاماً در کشورهای دیگر مورد تایید و قانونی نیستند. به همین سبب باید قانونی بودن برخی مدارک برای استفاده در هلند تایید شود. روند این کار بدین صورت است که سازمان و اداره صادر کننده این مدارک، قانونی بودن آنها را تایید می‌کند؛ سپس سفارت هلند در این کشور می‌تواند صحت مدارک را بررسی و استعلام بگیرد.

چگونه می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی و یا اجازه اقامت موقت درخواست داد؟

دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در هلند، نمی‌توانند به صورت مستقیم برای اخذ ویزای تحصیلی و یا اجازه اقامت درخواست دهند. همان‌طور که گفته شد، موسسه‌ای که در آن قصد تحصیل دارید برای شما درخواست اخذ این مجوزهای ورود و اقامت در هلند را به IND ارائه خواهد کرد.

آیا می‌توان پس از اخذ ویزا، موسسه تحصیلی خود را تغییر داد؟

بله. شما این اجازه را خواهید داشت که در صورت احساس نیاز به تغییر، موسسه آموزشی خود را تغییر دهید اما باید IND را از این تغییر مطلع سازید.

سخن آخر

در این مطلب سعی بر آن بوده است تا تمامی اطلاعاتی که برای درخواست ویزا تحصیلی هلند به آنها احتیاج پیدا می‌کنید را تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا از این طریق، به هنگام طی کردن این روند با هیچ‌گونه مشکل و سردرگمی مواجه نشوید؛ علاوه بر این، لینک‌های مختلفی نیز برای شما در این مطلب قرار داده شده است که به شما در کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این موضوع کمک خواهند کرد.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*