🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 انگلستان

انگلستان

[flexy_breadcrumb]
نقشه بریتانیا و انگلیس

 

کشور انگلستان یا به طور مصطلح‌تر انگلیس یکی از مجموع 4 کشور بریتانیای کبیر می باشد؛ می توان گفت که انگلیس مهم ترین و البته بزرگترین کشور بریتانیا محسوب می شود. انگلیس در دسته کشورهایی است که دارای دو مرز زمینی و آبی می باشد، و از قسمت های مختلف از طریق این مرزها با کشورهای دیگر و دریاها همسایه است.

انگلستان در قسمت شمالی با اسکاتلند و در قسمت غربی با ولز همسایه است، و از جمله مرز های آبی آن می توان به  دریای ایرلند در شمال غربی، دریای سلتی یا سلتیک در جنوب غرب و دریای شمال در شرق این کشور اشاره کرد. در قسمت جنوب انگلستان با کانال مانش هم مرز است که این کانال مسیر مستقیم بین انگلیس و فرانسه است؛ و این کشور را از قاره ی اروپا جدا می کند. در ادامه اطلاعات جامعی در رابطه با کشور انگلیس در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کلیات کشور انگلیس

انگلستان یکی از موفق‌ترین کشورها از نظر اقتصادی در جهان است. جمعیت این کشور در سال 2019 حدود 63 میلیون نفر تخمین زده شده است. بیشترین تراکم جمعیت در انگلستان است که حدود 53 میلیون نفر را شامل می‌شود. مساحت این کشور 245000 کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود که شامل سواحل اسکاتلند تا جزایر سیلی در جنوب انگلیس است و بلندترین کوه انگلیس در منطقه اسکاتلند 1340 متر است.

انگلیس در زمینه جذب سرمایه گذاری به اتحادیه اروپا رتبه نخست را در عرصه بین‌المللی دارد. این کشور بهترین تولیدکننده در اروپا است و دارای صنایع بزرگی در زمینه‌های علمی از جمله زیست شناسی است و خلاقیت‌های زیادی را در زمینه علوم در برابر رقبای خود نشان می‌دهد. زبان‌های مختلفی در این کشور رایج است، از جمله انگلیسی، ولزی و اسکاتلندی.

نظام حکومتی انگلیس پادشاهی است و ملکه بالاترین مقام رسمی را در این کشور دارد. طبق قانون اساسی، ملکه بر کشور انگلیس حکومت نمی‌کند، اما بسیاری از مراسم و وظایف توسط خانواده سلطنتی انجام می‌شوند. دولت در انگلیس یک دموکراسی پارلمانی است. به همین دلیل دولت توسط مردم انتخاب می‌شود و این انتخابات هر 5 سال یکبار برگزار می‌شود.

 

تاریخ انگلستان

اولین آثار حیات بشر در سرزمین انگلستان بسیار قدیمی است و حدودا مربوط به 780 هزار سال قبل می شود، اما زندگی دائمی انسان ها از حدود 6000 هزار سال قبل در انگلستان آغاز شد، و بر اساس آزمایشهای ژنتیک بر روی استخوان های این افراد آن ها مهاجرانی از سرزمین های شبه جزیره ایبری بوده اند. انگلستان به معنی جزیره آنگل ها می باشد و نام آن از یکی از قبایل ژرمن به اسم آنگل ها بر روی این سرزمین نهاده شده است. بعد از انقلاب صنعتی که در قرن 18 ام رخ داد این کشور کم کم تبدیل به اولین کشور صنعتی در دنیا شد.

تقسیم‌بندی‌های انگلستان

بریتانیای کبیر از چهار بخش تشکیل شده است، که سه بخش آن کشورهای قدیمی و باستانی انگلستان، اسکاتلند و ولز هستند. بخش آخر و یا چهارم در قسمت ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار گرفته است. این بخش پادشاهی متحدی است که از شمال و غرب توسط اقیانوس اطلس، و در شرق به وسیله دریای شمال و در غرب توسط دریای ایرلند احاطه شده است.

حال اگر بخواهیم کشور انگلستان را کمی مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که این کشور دارای تقسیم‌بندی‌های منطقه ای و استانی متفاوتی است که این تقسیم بندی ها با اهداف متفاوتی شکل گرفته است. تقسیمات کشوری چهار سطح مختلف را شامل می شود، که این چهار سطح از طریق نهادهای اداری متفاوت و برای اهداف مختلف دولت های محلی این کشور ایجاد شده است. بالاترین لایه این تقسیمات در دولت های محلی انگلستان دارای 9 منطقه می باشد، که این 9 منطقه شامل: لندن، شمال غرب، شمال شرق، هامبر، یورکشایر، میدلند غربی، میدلند شرقی، جنوب غربی و جنوب شرقی می باشد.

بعد از تقسیمات لایه ای انگلستان، این کشور در سطح دوم دارای تقسیم بندی شهرستان می باشد، و شامل 48 شهرستان تشریفاتی است، که اول از همه به عنوان یک مرجع جغرافیایی استفاده می شود. این تقسیم بندی از دوران قرون وسطی شکل گرفته است، و در هر منطقه تحت نظر یک لرد و یا جانشین سلطنت و کلانتر عالی دارد. علاوه بر این موضوع انگلستان دارای 83 ناحیه ی شهری و غیر شهری می باشد، که این تقسیم بندی برای اهداف دولت های محلی استفاده می شود.

نقشه انگلیس

شهرهای مهم انگلیس

از جمله شهر های مهم انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • لندن
 • بیرمنگام
 • منچستر
 • لیورپول
 • لیدز
 • ناتینگهام
 • کمبریج
 • برایتون
 • ساوت همپتون
 • دوور
 • شفیلد
 • یورک
 • بریستول
 • نیوکاستل
 • هال

اسامی برخی از مهم ترین شهرهای انگلستان را برای شما نام بردیم و حالا قصد داریم توضیحات مختصری در رابطه با برخی از این شهر ها که مهم تر و مشهورتر از بقیه هستند را برای شما بدهیم.

شهر لندن

این شهر پایتخت کشور انگلستان است و بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر این کشور می باشد. این شهر، شهری است با قدمت بسیار زیاد در حدود 2000 هزار سال که ابتدا رومی ها در آن ازندگی می کرند، و در آن زمان نام این شهر لوندونیوم بود. شهر لندن کرسی پادشاهی کشور انگلستان می باشد که بسیاری از دپارتمان های دولتی مثل نخست وزیری و غیره در این شهر قرار دارد.

آب و هوای لندن معتدل اقیانوسی است و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد است. شهر لندن دارای تنوع فرهنگی بسیار بالایی است و قومیت های متفاوت با فرهنگ های مختلفی در کنار هم در آن زندگی می کنند، و البته جالب است بدانید اکثر افراد ثروتمند از سراسر دنیا در این شهر زندگی می کنند.

اگر بخواهیم این شهر را از لحاظ سیستم حمل و نقل بررسی کنیم باید گفت که سیستم اتوبوسرانی این شهر پیشرقته است و به شکل مجهز در اختیار مردم قرار گرفته است و اگر بخواهیم سیستم مترو را در لندن بررسی کنیم باید گفت قدیمی ترین مترو جهان متعلق به شهر لندن است. یکی دیگر از سیستم های حمل و نقل که در این شهر وجود دارد سیستم تراموا است که قطار های سبک شهری هستند که به وسیله ی برق کار می کنند.

شهر لندن شهری بسیار مهیج و مفرح می باشد و شما می توانید در آن تجربه های بسیار جدیدی را کسب کنید، چرا که این شهر دارای انواع جاذبه های گردشگری متنوع است از جمله جاذبه های قدیمی با قدمت های تاریخی بسیار زیاد مثل موزه های متنوع و نگارخانه ها و یا جاذبه های مدرن امروزی مثل چشم لندن و مثال هایی دیگر از این قبیل. این بناها هر ساله پذیرای جمعیت زیادی از گردشگران می باشد و لندن یکی از پر بازدیدترین شهر های اروپا شناخته می شود. لازم به ذکر است که شهر لندن از لحاظ تجارتی و مالی نیز یکی از بزرگترین مراکز در دنیا می باشد.

شهر بیرمنگام

بیرمنگام دومین شهر بزرگ انگلستان است و از لحاظ اهمیت نیز بعد از لندن دومین شهر می باشد. این شهر در ناحیه ی میدلند غربی انگلیس است؛ که یکی از مقاصد تجاری مهم نیز به حساب می آید. این شهر دارای آب و هوای مرطوب و معتدل است، در واقع نه زمستان های بسیار سرد و نه تابستان های خیلی گرم دارد و در این شهر مسلمان های زیادی ساکن هستند. بیرمنگام نیز دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است، که یکی از جذاب ترین آن ها قایق سواری در کانال هاست، و همچنین غذا خوردن در رستوران های شناور این شهر است. علاوه بر این موارد این شهر دارای باغ ها، موزه ها، کتابخانه ها و جاذبه های متنوع دیگری نیز است که برای هر کسی جذاب می باشد.

 بیرمنگام نیز مانند لندن یک سیستم حمل و نقل بسیار قوی دارد و در این شهر شما نیازی نیست نگران رفت‌وآمدهای خود باشید. این شهر در لیست شهرهای خدماتی انگلستان است و اقتصاد این شهر در محور خدمات متمرکز شده است.

شهر منچستر

شهر منچستر یکی از شهرهای شمال غربی انگلستان است و به احتمال زیاد با شنیدن نام این کشور تیم فوتبال منچستر یونایتد و یا تیم منچستر سیتی در ذهن شما تداعی می شود. این شهر یکی از شهر های معروف فوتبالی می باشد که در آن 26 ورزشگاه فوتبال وجود دارد. منچستر دارای آب و هوای اقیانوسی است و در لیست شهرهای پر باران انگلستان قرار دارد.

منچستر در گذشته یک روستای کوچک بوده است و امروز جزو شهر های پیشرفته جهان می باشد و هفتمین شهر بزرگ انگلیس محسوب می شود. بخشی از جمعیت این شهر را مسلمانان تشکیل داده اند که دیگر ادیان نیز به راحتی و بدون مشکل در کنار هم زندگی می کنند، که باعث شده است تا غذاهای متنوع و خوشمزه ای وارد فرهنگ غذایی این شهر شود. شهر منچستر دارای موزه های دیدنی زیادی است که برای بسیاری از افراد جذاب می باشد.

شهر لیورپول انگلستان

شهر لیورپول

این شهر چهارمین شهر مهم انگلستان است و می توان گفت پایتخت فرهنگی این کشور نیز به شمار می رود، و جزو میراث یونسکو نیز است. شهر لیورپول انگلستان یکی از مراکز خرید در این کشور به حساب می آید و به خاطر تیم فوتبالش نیز یکی از شهرهای مشهور و محبوب است. لیورپول ساحل ندارد اما در نزدیکی تعدادی از سواحل انگلیس قرار دارد. برای این شهر مبالغ زیادی صرف رسیدگی به آن و نوسازی شده است.

این شهر در میان سوارکاران بسیار شناخته شده است و در مسابقات سوارکاری بسیار مشهور است و اکثرا ساکنان آن به فوتبال و سوارکاری علاقه دارند، و علاوه بر این مردم این شهر مردم هنری هستند و تعداد زیادی از آن ها به هنر، تئاترو موسیقی نیز علاقه مند هستند. شهر لیورپول انگلستان بناهای زیبا و تاریخی زیادی دارد و حتی آبنماهایی برای گردشگران دارد که در یونسکو ثبت شده است. این شهر نیز دارای آب و هوای معتدل دریایی است و آب و هوای ملایم و خنک و بارش باران بسیار شدیدی دارد.

شهر کمبریج

این شهر در ناحیه ی شرق انگلستان قرار دارد و جزو شهرهای کوچک این کشور ولی با تعداد دانشگاه های بالا محسوب می شود. کمبریج دارای آب و هوای دریای و گرم است اما این شهر خیلی مرطوب نیست و میزان بارش آن کمتر از اکثر نقاط در انگلستان است به طوری که می توان گفت آب و هوای آن نیمه خشک به حساب می آید. این شهر جزو شهرهایی با مشاغل رده بالا و درآمدهای بالا می باشد به طوری که میانگین افرادی که شغل مدیریتی در آن دارند از کل انگلستان بالاتر است و تعداد کارگران در این شهر بسیار پایین است، و نکته جالب دیگر آن است که تعداد افراد با تحصیلات عالیه نیز در این شهر بسیار بالاتر از سایر نقاط انگلستان است.

شهر نیوکاسل

این شهر، شهری است در ناحیه ی شمال شرقی کشور انگلستان و در سرد ترین قسمت این کشور واقع شده است و آب و هوای آن اقیانوسی سرد می باشد و میزان بارندگی بسیار کمی را نیز دارا است. این شهر دارای دو دانشگاه معتبر است و به دلیل وجود این دو دانشگاه بخش زیادی از افراد این شهر را دانشجویان نشکیل می دهند. نیوکاسل نیز مانند برخی از شهر های انگلیس دارای مذاهب متنوع و نژادهای متفاوت است.

Oxford-City

شهر آکسفورد

این شهر یکی از شهر های ناحیه ی جنوب غربی انگلستان است که دارای آب و هوای معتدل دریایی می باشد و میزان بارش متغییری دارد. آکسفورد در مجاورت اقیانوس اطلس است و نسبتا مرطوب می باشد. دانشگاه آکسفورد که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های انگلستان و جزو معروف ترین دانشگاه های دنیا است، در این شهر قرار دارد و میانگین افراد خارجی در این شهر از میانگین انگلستان بالا تر است.

کشورهای مستعمره انگلیس

انگلستان جزو کشورهایی است که از گذشته تا چند دهه اخیر کشورهای زیادی مستعمره آن بودند و به تازگی آزادی خود را بدست آورده اند. تعدادی از این کشورها همچنان ارتباطات حقوقی خود را با کشور انگلستان دارند که البته این موضوع بیشتر به شکل تشریفات سیاسی کشورها است، اما امروزه همچنان برخی از مناطق کم جمعیت هستند که هنوز تحت سلطه انگلستان قرار دارند. از جمله این کشور ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • آنگولا
 • برمودا
 • قلمرو قطب جنوب انگلیس
 • قلمرو اقیانوس هند انلیس
 • جزایر ویرجین انگلیس
 • جزایر کیمن
 • جزایر فالکلند
 • جبل الطارق
 • مونتسرات
 • جزایر پیکریرن
 • سنت هلنا
 • جزیره صعود
 • جورجیا جنوبی و جزایر
 • مناطق پایه ای آکروتیری
 • جزایر تورکس و کایکوس

آب و هوای کشور انگلستان

اکثر اوقات وقتی که افراد اسم کشور انگلیس را می شنوند یاد آب و هوای بارانی و ابری مرطوب، خیس و مه آلود می افتند، اما واقعیت اینجاست که انگلستان کشوری پهناور است که در آن آب و هوای متنوعی وجود دارد. به طور کلی انگلستان دارای آب و هوای معتدل و اقیانوسی می باشد، دارای هر دو آب و هوای سرد و گرم می باشد و بارندگی های فراوانی دارد. در تمامی قسمت های مختلف کشور انگلستان می توان زمستان های سرد و تابستان های گرم با آب و هوای گرم و مرطوب را مشاهده کرد. اما به طور کلی انگلستان کشوری است با میزان بارندگی بالا و شهر لندن نیز که پایتخت این کشور است از نظر بارندگی سطح بسیار بالایی نسبت به خیلی از شهرهای پر باران دارد. این کشور در تابستان ها روز های بسیار طولانی دارد و هوا در حدود ساعت 10 شب تاریک می شود؛ در زمستان ها نیز بلعکس؛ روز ها بسیار کوتاه می باشد، و هوا حدود ساعت 4 عصر تاریک می شود.

همان طور که گفتیم آب و هوای انگلستان در حد تصور عموم بارانی و مه آلود نیست و عمده علت این تفکر این است که این کشور دارای آب و هوای غیر قابل پیش بینی است و در این موضوع شهرت دارد، و به همین دلیل در تمامی فصل های سال هم بارندگی های تند، شدید و رگباری و هم بارندگی های ملایم را در انگلیس می توان مشاهده کرد. با وجود اینکه در تمام سال بارندگی وجود دارد اما زمستان و پاییز در این کشور مرطوب ترین فصلهای سال می باشد، ولی نکته جالب اینجاست که دمای زیر صفر به ندرت در این کشور اتفاق می افتد.

england

 زبان مردم و پرچم انگلستان

زبان رسمی کشور انگلستان زبان انگلیسی می باشد، که توسط 98% از مردم این کشور صحبت می شود، اما در این کشور زبان های دیگری نیز وجود دارد؛ برخی زبان های مادری محلی و رسمی و زبان های مهاجرین. برای مثال می توان زبان ولزی اهالی ولز در این کشور و زبان گالیک اسکاتلندی را مشاهده کرد و زبان های روستایی دیگری نیز قابل مشاهده است، اما به طور کلی در هر کجای این کشور که برویم زبان رسمی و عمومی مردم انگلیسی است.

پرچم انگلستان یا همان صلیب سنت جرج است که دارای صلیب قرمز با زمینه سفید است و آن را در شکل روبرو می بینید. 

پرچم بریتانیا که در شکل زیر می بینید یکی از نشانه های اتحاد کشورهای متحد بریتانیا است، چرا که این پرچم ترکیب اصلی سه کشور اصلی پادشاهی متحد می باشد، ترکیبی از صلیب های سه پرچم اسکاتلند، انگلستان و ایرلند شمالی. پرچم اسکاتلند یا همان صلیب سنت اندریاس، که صلیب سفید ضربدری با زمینه آبی دارد، پرچم ایرلند شمالی یا صلیب سنت پاتریک که دارای صلیب قرمز و زمینه سفید است و در نهایت پرچم انگلستان.

پرچم بریتانیا

جمعیت کشور انگلستان

کشور انگلستان به دلیل محبوبیت بالایی که برای مهاجرت دارد جمعیت متغیری دارد و این جمعیت مدام دستخوش تغییرات می باشد. در حال حاضر انگلیس بیستمین کشور پرجمعیت جهان می باشد البته لازم به ذکر است که این آمار در کنار بریتانیا در نظر گرفته می شود و خود کشور انگلیس به تنهایی در رده بیست و پنجمی قرار دارد. یکی دیگر از مواردی که در رشد جمهیت این کشور تاثیر داشت اصطلاح رونق کودک و فرزند آوری از حدود 6 دهه پیش بود.

در این کشور جمعیت های اقلیتی نیز وجود دارند. سرشماری کلی نشان می دهد که حدود 85 درصد جمعیت این کشور را سفید پوستان تشکیل می دهند، و علاوه بر این در این کشور بالای 7 درصد جمعیت آسیایی و بیش از 3 درصد جمعیت سیاه پوست زندگی می کنند و علاوه بر آن ها چینی ها و اقوام دیگر نیز در این کشور ساکن هستند. پیش بینی ها حاکی از آن است که تا پایان قرن 21 انگلستان روند صعودی خود را در جمعیت حفظ خواهد کرد. در حال حاضر انگلستان جمعیت در حدود 56 میلیون نفری دارد و بریتانیا 68 میلیون نفر جمعیت دارد.

در کشور انگلستان جمعیت 3 تا 5 درصدی ایرانی وجود دارد و تعدادی شرکت ایرانی در این کشور هست که در حال پیشرفت و توسعه در این کشور هستند. بیشتر جمعیت این افراد ایرانی جزو سرمایه داران و افرادی با سطح زندگی بالا هستند.

فرهنگ مردم انگلستان

کشور انگلستان کشوری مهاجر پذیر است و به همین دلیل دارای فرهنگ های متنوعی می باشد اما به طور کلی مردم این کشور تا حدودی گوشه گیر هستند اما رفتار و شخصیتی صمیمی و دوستانه دارند و از مهاجران بسیار استقبال می کنند.

انگلیسی ها مردمی هستند که به یک سری از اصول بسیار پایبند هستند و از نظر اخلاقی برای آن ها رعایت این اصول مهم است. برای مثال دیر کردن در جلسات برای آن ها امری ناپسند محسوب می شود و یا وقتی با فردی صمیمی نیستند او را با نام خانوادگی صدا می کنند و یا در مورد میزان درآمد خود با بقیه صحبت نمی کنند. هدیه دادن یکی از فرهنگ های این افراد است که برای آن ها مهم است اما نکته جالب اینجاست که در محیط کاری نباید به شخصی هدیه دهید.

افرادی که در انگلستان زندگی می کنند دارای ادیان مذهبی متفاوت هستند، اما حدود 30% آن ها پیرو کلیسا می باشند و برخی از آن ها نیز کاتولیک هستند و در میان جمعیت این کشور تعدادی جمعیت مسلمان نیز دیده می شود.

به عنوان کلام آخر می توان گفت که انگلستان کشوری مناسب و دارای فاکتور های خوبی برای زندگی می باشد، بستگی به افراد و موقعیتی که آن ها می خواهند در آن زندگی کنند دارند و آن ها می توانند با توجه به موقعیت و فاکتور های مد نظر خود این کشور و شهری را که مناسب خود می بینند برای ادامه ی زندگی خود انتخاب کنند.

هزینه زندگی در انگلستان

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین کننده برای مهاجرت به متقاضی به انگلستان می‌تواند تاثیرگذار باشد همین هزینه‌های زندگی در انگلستان است. انگلستان به طور کلی یک کشورگران محسوب می‌شود و همیشه شهر لندن جزو 5 شهر گران در جهان بوده است اما این موضوع بدان معنا نیست که مردم در این کشور برای زندگی از سختی بالایی رنج میبرند. باید بدانید که هزینه‌های زندگی در انگلستان اگر بالا باشد درآمدها هم به همان نسبت بالا است. شما با داشتن یک شغل مناسب می‌توانید از پس مخارج خود برآید اما باید بدایند که مردمان شهرهای اصلی این کشورمانند لندن و منجستر همیشه از هزینه‌های بالای مسکن مانند اجاره رنج میبرند.

آیا انگلستان گزینه مناسبی برای مهاجرت می باشد؟

بستگی به شرایط شما دارد اما بدون شک انگلستان یکی از مقاصد جذاب مهاجرتی در دنیا می باشد و این موضوع ارتباط کاملا مستقیمی با شرایط شما دارد.

مهمترین شهرهای انگلستان کدامند؟

لندن، منچستر، لیورپول، بیرمنگام، نیوکاسل، کمبریج، آکسفورد از اصلی تریم شهرهای انگلستان می باشند.