🇵🇹 ویزای استارت آپ پرتغال

ویزای استارت آپ پرتغال

[flexy_breadcrumb]

کشورهای مختلفی هر ساله پذیرای مهاجرین از سراسر دنیا هستند. در این میان، پرتغال به عنوان یکی از کشورهای اروپایی که وضعیت اقتصادی و رفاهی مناسبی را برای زندگی دارد، روش‌های مختلفی را پیش پای علاقه‌مندان به مهاجرت به این کشور قرار داده است. یکی از این روش‌ها، استفاده از ویزای استارت آپ پرتغال است.

زمانی که بحث مهاجرت به کشوری به میان می‌آید، بهتر است ابتدا با خود کشور و سپس با روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور آشنا شده و بهترین راه را برای این کار انتخاب کنید. درنامایگریشن، برای آشنایی هر چه تمام شما عزیزان با ویزای استارت آپ پرتغال، دست به تالیف این مطلب زده است. در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعاتی کامل در این زمینه، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا برای راه اندازی استارت آپ، پرتغال را انتخاب کنیم؟

این کشور، کشوری است که در جنوب غربی اروپا واقع شده است. پرتغال، با داشتن مناظری گردشگری زیبا، صنعتی تقریباً قوی و محیطی مناسب جزو یکی از کشورهایی است که مهاجرت و زندگی در آن، به یکی از گزینه‌های مورد علاقه بسیاری از افراد تبدیل شده است. این کشور، در راستای بهبود وضعیت اقتصادی خود، موقعیت‌های بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است. از آنجایی که راه اندازی استارت آپ‌های قدرتمند می‌تواند منجر به پیشرفت وضعیت اقتصادی و پیشروی در نوآوری شود، پرتغال اهمیت بالایی برای آن قائل است؛ به همین سبب می‌توان گفت، بستر بسیار مناسبی برای افراد دارای ایده و علاقه‌مند به راه اندازی استارت آپ در کشوری خارجی در پرتغال به وجود آمده است.

اخذ اقامت دائم از طریق ویزای استارت آپ پرتغال

شما می‌توانید از طریق ویزای استارت آپ در کشور پرتغال، بلافاصله اقامت دائم این کشور را به دست آورید. این ویزا به شما اجازه‌ی ورود، زندگی و کار در کشور پرتغال را می‌دهد و برای گرفتن آن نیازی به داشتن مدرک زبان معتبر ندارید. مدت اعتبار مجوز اقامت دو سال است که می‌توانید سه سال دیگر آن را تمدید کنید. پس از گذشت پنج سال از گرفتن ویزای استارت آپ، شما می‌توانید تابعیت کشور پرتغال را نیز تحت شرایط زیر به دست آورید:

• اثبات مهارت زبان پرتغالی؛
• عدم سو سابقه؛
• داشتن شماره امنیت اجتماعی و شفافیت مالیاتی.

هدف از ارائه ویزای استارت آپ در پرتغال چیست؟

هدف از ارائه ویزای استارت آپ در پرتغال چیست؟

هدف اصلی از ارائه ویزای استارت آپ پرتغال را می‌توان جذب سرمایه گذارهای خارجی و استعدادها و همچنین افزایش میزان نوآوری در این کشور دانست. اگر تا به اینجای مطلب قانع نشده‌اید که پرتغال محیطی مناسب برای راه اندازی استارت‌آپ است، بهتر است بگوییم در صورتی که بتوانید در این کشور اشتغال‌زایی مناسبی انجام دهید، موقعیت استفاده از برنامه‌های تشویقی و حمایتی مختلفی برای شما به وجود خواهد آمد. اگر قصد راه اندازی شرکتی نوآورانه را دارید و می‌خواهید در بستری مناسب آن هم با بهره‌مندی از حمایت‌های مختلف این کار را انجام دهید، پرتغال می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

مهم‌ترین قسمت در دریافت ویزای استارت آپ پرتغال : بیزینس پلن

می‌توان گفت طراحی یک بیزینس پلن خوب مهم‌ترین مرحله‌ی دریافت ویزای استارت آپ پرتغال است. شما باید برای کسب‌وکار خودتان یک پلن قوی طراحی کرده باشید. این پلن باید بر اساس تکنولوژی‌های روز دنیا بوده و در طی پنج سال، 325000 گردش مالی داشته باشد.کارشناسان پرتغالی توافق کرده‌اند که پروژه‌های استارت آپی باید روی یکی از حوزه‌های زیر تمرکز کنند:

 •  فناوری اطلاعات (IT)؛
 •  الکترونیک؛
 •  بیوتکنولوژی و فارماکولوژی؛
 •  ارتباطات و رسانه‌ها؛
 •  انرژی؛
 • محصولات صنعتی؛
 •  پزشکی / سلامت؛
 •  محصولات بازرگانی و مصرف‌کننده.

همچنین این کسب‌ و کار باید امکان ایجاد شغل‌های جدید را نیز فراهم کند. شما می‌توانید بیزینس پلن خودتان را از طریق آنلاین یا حضوری ارائه دهید.

شرایط ویزای استارت آپی پرتغال چیست ؟

اگر قصد توسعه فعالیت‌های تجاری برای تولید کالاها و خدماتی نوین را دارید و یا می‌خواهید شرکتی متمرکز بر علم و فناوری آن هم برای توسعه محصولات به روز را راه اندازی کنید، شرایط اولیه برای استفاده از ویزای استارت آپ پرتغال را خواهید داشت. علاوه بر این موارد، اگر بتوانید اشتغالی که مدنظر دولت پرتغال است را ایجاد کنید و یا بتوانید به سرمایه‌ای با ارزش 325000 یورو برسید و یا گردش مالی شما چیزی در حدود همین مبلغ باشد نیز واجد شرایط اخذ این ویزا خواهید بود.

متقاضیان اخذ این ویزا، نباید به طور دائم در منطقه شینگن زندگی کنند. نداشتن سابقه جنایی، یکی از دیگر شروط الزامی برای پذیرفته شدن این درخواست است. طبیعی است که دولت پرتغال، هزینه‌ای را به منظور اطمینان حاصل کردن از توانایی مالی افراد برای تامین هزینه‌های خود و اعضای خانواده به هنگام زندگی در پرتغال مشخص کند. این هزینه، برای هر فرد چیزی در حدود 5000 یورو به صورت سالیانه است.

به‌ عنوان یک کارآفرین شما می‌توانید در صورت داشتن شرایط زیر، ویزای استارت آپ پرتغال را دریافت کنید و در این کشور ساکن شوید و کسب‌وکارتان را گسترش دهید.

برای ویزای استارت آپ به مدارک و شرایط زیر نیاز دارید.

 •  داشتن حداقل سن 18 سال؛
 •  عدم سوءسابقه‌ی جنایی؛
 • داشتن تمکن مالی؛
 • عدم تابعیت کشورهای ناحیه‌ی شنگن.

از دیگر شرایطی که برای گرفتن این ویزا نیاز دارید، عبارتند از:

 •  شما باید یک کسب‌وکار نوآورانه ارائه دهید؛
 •  باید با بخش توسعه و تحقیق یک انکوباتور معتبر در پرتغال همکاری کنید تا حمایت آن‌ها را به دست آورید.

علاوه بر شرایط گفته شده برای درخواست ویزا نیز شما نیاز به مدارک زیر خواهید داشت:

 •  انگیزه نامه که علاقه‌ی شما به توسعه‌ی پروژه در کشور پرتغال را نشان می‌دهد؛
 •  رزومه؛
 • پرونده‌ی ارائه‌ی پروژه با ضمیمه؛
 • کپی پاسپورت؛
 • شماره‌ی مالیات و امنیت اجتماعی پرتغال در صورت وجود؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی.

هزینه‌ لازم برای دریافت ویزای استارتاپ پرتغال

برای دریافت ویزای استارت آپ باید حداقل مبلغ 5147 یورو در حساب بانکی شخص متقاضی بوده و امکان انتقال آن به یک بانک عامل در پرتغال وجود داشته باشد.

تمکن مالی برای دریافت ویزای استارت آپ پرتغال

برای گرفتن ویزای استارت آپ شما باید اثبات کنید که برای زندگی و کار در کشور پرتغال تمکن مالی دارید. شما باید ثابت کنید که برای هر شخص بزرگسال مبلغ 7980 یورو، برای بزرگسال دوم مبلغ 3990 یورو و برای هر کودک مبلغ 2294 یورو در حسابتان موجود است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این مبلغ باید به یک حساب بانکی پرتغالی واریز شده باشد.

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری از طریق ویزای استارت آپ پرتغال

برای دریافت ویزای استارت آپ پرتغال شما باید در یک انکوباتور تجاری در پرتغال سرمایه‌گذاری کنید که مبلغ این سرمایه‌گذاری 175000 یورو است و 25000 یورو نیز برای خرید سهام در سرمایه‌گذاری‌های تجاری پرتغال و خدمات نیاز دارید.

مزایای ویزای استارت آپ پرتغال

مزایای ویزای استارت آپ پرتغال

اگر به راه اندازی کسب و کار و استارت آپ در پرتغال علاقه‌مند هستید، بهتر است با برخی از مزایای ویزای استارت آپ پرتغال نیز آشنایی پیدا کنید. این مزایا را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

 • وجود امکان اقدام برای اخذ شهروندی پرتغال پس از 5 سال زندگی در این کشور
 • عدم نیاز به اخذ و ارائه مدرک زبان
 • امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن به صورت آزادانه
 • امکان الحاق اعضای خانواده
 • وجود امکان بهره‌مندی از تسهیلات تحقیق و توسعه
 • داشتن 2 سال اجازه اقامت موقت و تمدید آن برای 3 سال دیگر

برای اخذ ویزای استارت آپ پرتغال، چه روندی را باید طی کرد؟

در مسیر اخذ ویزای استارت آپ از ویزای پرتغال، شما ملزم هستید تا برخی از مدارک اولیه را برای ارائه، آماده کنید. این مدارک را می‌توان شامل رزومه، کپی پاسپورت و طرح اولیه راه اندازی استارت آپ دانست. پس از آماده سازی این مدارک، شما ملزم هستید تا درخواست خود را به زبان انگلیسی و یا پرتغالی، آن هم به صورت آنلاین ارسال کنید.

پس از ارائه این مدارک به همراه درخواست، در صورت تایید یک انکوباتور دولتی از شما در مسیر راه اندازی کسب و کارتان حمایت خواهد کرد. این انکوباتور وظیفه ارائه کمک‌های مختلف از جمله تسهیلات دولتی را به سرمایه‌گذاران و پایه گذاران خارجی استارت آپ‌ها دارد. به همین سبب، شما باید برای برقراری تماسی ویدئویی، با انکوباتوری که برای همکاری‌تان با آن مقرر شده است آمادگی داشته باشید.

پس از این تماس ویدئویی، انکوباتور برگه‌ای تحت عنوان برگه شرایط را برای شما صادر خواهد کرد. در این برگه، هزینه انکوباسیون و سایر شرایط راه اندازی کسب و کار اعلام خواهند شد. در صورت موافقت شما با شرایط اعلام شده توسط انکوباتور، شما باید هزینه انکوباسیون را به حساب امن اعلام شده واریز و تمامی مدارک را آماده سازی کنید. در گام بعدی، شما باید درخواست خود را به مقام مربوط در پرتغال ارائه کرده و یا برای انجام مصاحبه به کنسولگری مراجعه کنید.

دریافت ویزای استارت آپ پرتغال به چه مدت‌ زمان نیاز دارد؟

یکی از امتیازات ویزای استارت آپ پرتغال این است که شخص می‌تواند به‌راحتی و در زمانی کوتاهی مجوز اقامت کشور پرتغال را به‌ دست آورد. شخص متقاضی ویزای استارت آپ پرتغال می‌تواند پس از تأیید بیزنس پلن خود توسط انکوباتورها، برای گرفتن این ویزا اقدام کند.

ویزای همراه برای خانواده متقاضی مهاجرت به پرتغال از طریق استارت آپ

از امتیازات ویزای استارت آپ پرتغال، اخذ ویزای همراه برای خانواده‌ی شخص متقاضی برای مهاجرت به پرتغال است.

خانواده‌ی شخص شامل افراد زیر می‌شود:

 • همسر یا شریک زندگی؛
 • فرزندان زیر 18 سال؛
 • فرزندان 18 ساله یا بالاتر که از لحاظ ذهنی ناتوانند؛
 • فرزندان 18 ساله یا بالاتر که هنوز ازدواج نکرده‌اند یا به لحاظ مالی وابسته باشند؛
 •  فرزندان 18 ساله یا بالاتر که تمام وقت در پرتغال هستند؛
 • والدین شخص که به لحاظ مالی وابسته هستند؛
 •  والدین همسر متقاضی که به لحاظ مالی وابسته هستند.

آنچه باید درباره‌ انکوباتورها بدانید

شرکت‌های انکوباتور شرکت‌هایی هستند که با هدف حمایت از کارآفرینان و کسب‌وکارهای نوپا راه‌اندازی شده و برای کمک به آن‌ها، امکانات و تسهیلات در اختیارشان قرار می‌دهند.

انکوباتورها به انواع مدل‌های زیر تقسیم می‌شوند:

انکوباتور صنعتی

این نوع از انکوباتورها زیر نظر نهادهای دولتی یا مراکز غیرانتفاعی مدیریت می‌شوند و از کارفرمایان حمایت می‌کنند.

 انکوباتور دانشگاهی

انکوباتورهای زیر نظر دانشگاه هستند و امکانات دانشگاهی مثل آزمایشگاه، کارگاه یا کتابخانه را در اختیار استارت آپ‌ها قرار می‌دهند.

انکوباتور مجازی

این نوع انکوباتورها کاملاً به‌صورت مجازی از استارت آپ‌ها حمایت می‌کنند.

 انکوباتور بین‌المللی

این نوع انکوباتورها همان‌طور که از نامشان پیداست مجموعه‌ای از سرویس‌های حمایتی برای فعالیت‌های تجاری بین‌المللی ارائه می‌دهند.

 انکوباتورهای کشور پرتغال

در حال حاضر حدود 36 شرکت انکوباتور مهم در پرتغال وجود دارد.

از جمله برترین انکوباتورهای کشور پرتغال می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

برایت پیکسل (Bright Pixel)

برایت پیکسل یک شرکت سرمایه‌گذاری است که به کسب‌وکارهای حوزه‌ی رسانه، مخابرات و امنیت سایبری کمک‌های مالی به ارزش 5000 یورو اعطا می‌کند. برایت پیکسل کار خود را از سال 2016 در لیسبون آغاز کرد.

 استارت آپ لیسبو (Startup Lisboa)

یکی از بهترین شرکت‌های انکوباتور در شهر لیسبون، استارت آپ لیسبوا است که در سال 2012 در این شهر تأسیس شد. دوره‌ی برنامه‌های این شرکت حداکثر سه ساله است و خدمات انکوباسیون مجازی ارائه می‌دهند. این شرکت کسب‌وکارهای حوزه‌ی فناوری، تجارت و گردشگری را حمایت می‌کند و تا امروز 200 برنامه استارت آپ را پشتیبانی کرده است.

 شرکت ساختمان نوآوران جهانی (BGI)

این شرکت انکوباتور در سال 2010 راه اندازی شده و در زمینه‌ی تکنولوژی‌های شهری فعالیت دارد. برنامه‌های شرکت ساختمان نوآوران جهانی یا به اختصار BGI، معمولاً شش‌ماهه هستند و در لیسبون، پرتغال، بوستون و ماساچوست اجرا می‌شوند.

 مادان پارک (Madan Parque)

شرکت مادان پارک، یکی از قدیمی‌ترین انکوباتورهاست که در سال 1995 راه اندازی شد و شامل خدمات چندگانه می‌شود. این شرکت، طیف گسترده‌ای از فناوری‌ها و حوزه‌های علمی را در برمی‌گیرد.

شرکت ای دی پی (EDP Starter)

یک شرکت حرفه‌ای در زمینه‌ی استارت آپ‌های بخش انرژی شرکت ای دی پی است. این انکوباتور در سال 2007 راه اندازی شده و برای استارت آ‌پ‌های انتخاب شده، مبلغ 50000 دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.

سخن آخر

ویزای استارت آپ پرتغال، یکی از روش‌هایی است که نه تنها با تکیه بر آن شما قادر خواهید بود تا سرمایه گذاری مناسبی را با بهره‌وری از موقعیت‌های موجود انجام دهید، بلکه از طریق آن می‌توانید در صورت رعایت شرایط مد نظر دولت این کشور برای اخذ شهروندی اروپا اقدام کنید. با طی کردن این روند، شما قادر خواهید بد تا پس از گذشت مدتی، شهروندی یکی از کشورهای شناخته شده در سطح اروپا را اخذ کرده و به فعالیت در سطح بین‌المللی مشغول باشید.

مدت اعتبار ویزای استارت آپ پرتغال، چقدر است؟

مدت اعتبار این ویزا، 2 سال است. پس از گذشت 2 سال ابتدایی، در صورت مساعد بودن شرایط و برآورده شدن انتظارات از طرح و سرمایه گذاری انجام شده، ویزای شما به مدت 3 سال دیگر تمدید خواهد شد. پس از گذشت 5 سال شما این امکان را خواهید داشت که برای اخذ شهروندی پرتغال اقدام کنید.

هزینه انکوباسیون در پرتغال چقدر است؟

هزینه انکوباسیون در پرتغال چیزی در حدود 175000 یورو است. 25000 یورو از این مبلغ، به عنوان سرمایه در سرمایه گذاری تجاری پرتغال و هزینه‌های خدمات اولیه مورد نیاز کسب و کار هزینه خواهد شد.

آیا پرتغال کشوری مناسب برای سرمایه گذاری است؟

بله. پرتغال با ایجاد محیطی مناسب برای شهروندانش به منظور داشتن زندگی مناسب و شرایطی ایده آل برای سرمایه گذاری با اعطای تسهیلات مختلف را می‌توان به عنوان کشو. ری مناسب برای سرمایه گذاری دانست. علاوه بر این، هزینه‌های زندگی در پرتغال بسیار متناسب است.

انکوباتور چیست؟

انکوباتور همان مرکز رشد است که با ارائه مجموعه خدماتی متنوع، به کسب و کارها کمک می‌کند تا پیشرفت کرده و خود را توسعه دهند. خدمات انکوباتورها بر 3 محور استوار است. این محورها شامل زیر ساخت‌ها، افراد کلیدی و شاخص و فرایندها هستند.