ویزای استارت آپ

ویزای استارت آپ

[flexy_breadcrumb]

شاید امروزه نام استارت آپ زیاد به گوش شما بخورد و به همین سبب نیز آشنایی با آن برایتان جالب باشد یا خود شما در زمینه راه اندازی استارت آپ در حال فعالیت باشید و در جست و جوی راهی برای پیاده سازی و بهره‌مندی از مزایای داشتن کسب و کاری نوآورانه بگردید. یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما در بهره‌مندی از مزایای مختلف داشتن این نوع کسب و کار کمک شایانی به حساب بیاید، راه اندازی آن در کشوری خارجی است. حال با مطرح شدن این مسئله ممکن است به این فکر افتاده باشید که کدام کشورها بهترین هدف برای این کار هستند؟ آیا می‌توان از این روش برای مهاجرت استفاده کرد؟ راه اندازی استارت آپ چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟ در این مطلب ما قصد داریم با ارائه توضیحاتی جامع شما را به صورت کلی با تمامی موارد بیان شده و حتی مسائلی پیشرفته‌تر در زمینه مورد بحث آشنا کنیم. در صورت علاقه‌مندی به مسائل بیان شده تنها کافی است تا انتها با درنامایگریشن همراه باشید.

استارت آپ چیست؟

استارت آپ به کسب و کاری گفته می‌شود که زمینه فعالیتی آن، زمینه‌ای جدید بوده و صاحب آن قصد دارد تا از طریق فعالیت‌های مختلف خدمات یا کالاهای نوآورانه‌ای را تولید و در دسترس مردم قرار دهد. اگر با برخی از موفق‌ترین کسب و کارها در این زمینه آشنایی داشته باشید ممکن است به این فکر بیفتید که زمینه کاری این کسب و کارها باید شامل فناوری اطلاعات یا تکنولوژی باشد؛ اما لازم به ذکر است که این تصور، تصوری اشتباه است. یکی از باورهای غلط دیگری که ممکن است در ذهن شما نقش بسته باشد را می‌توان نوپا بودن کسب و کار به حساب آورد. درست است که معنای استارت آپ به گونه‌ای شرکت نوپا است اما در صورتی که کسب و کاری را دارید و ایده‌ای به ذهن شما خطور کرده است که از طریق آن می‌توانید با ارائه خدماتی جدید تقاوتی ملموس را در انجام امور به وجود بیاورید نیز قادر خواهید بود تا با پرداختن به آن استارت آپ خود را راه اندازی کنید. در کنار موارد بیان شده تعاریف مختلف و متنوعی برای start up یافت می‌شود که آنها را می‌توان شامل معنی لغوی آن، تعریف استیو بلنک، USSBA و اریک ریس دانست. هر یک از این تعاریف از جنبه‌ای خاص به این مفهوم پرداخته‌اند.

مهاجرت از طریق راه اندازی استارت آپ

روش‌های مختلف و متنوعی برای مهاجرت به کشورهای خارجی در دسترس علاقه‌مندان به این مهم قرار دارد. هر کشور بسته به نیازهای خود طرح‌های مختلفی را برای رفع آنها در نظر گرفته است. همان‌طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، برای بهره‌مندی از مزایای مختلف و متنوع راه اندازی کسب و کاری جدید گزینه‌های مختلفی پیش روی افراد قرار دارد. یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس را می‌توان استارت زدن فعالیت در کشوری خارجی به حساب آورد. برای انجام این کار می‌توانید طرح خود را برای شتاب دهنده‌ها و سرمایه گذاران فعال در کشور مقصد ارسال کنید و در صورت پذیرفته شدن توسط اسپانسری مناسب برای پیاده سازی و عملی کردن آن در این کشور حضور پیدا کنید. یکی از روش‌های مهاجرتی که از طریق آن کشورهای مختلف به دنبال جذب سرمایه‌های خارجی و طرح‌هایی هستند که می‌توانند به آنها برای پیشرو بودن در تکنولوژی‌ها، فناوری‌ها و خدمات پیشرفته کمک کنند، ویزای استارت آپ است. در صورتی که به دنبال مهاجرت از طریق راه اندازی استارت آپ و ویزای آن هستید بهتر است با بهترین کشورهای موجود برای این کار، شرایط و مدارک مورد نیاز برای روش مهاجرتی مورد بحث آشنا شوید که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

شرایط استفاده از ویزای استارت آپ

کشورهای مختلف فاکتورهای متفاوتی را برای این برنامه خود و پذیرش افراد در نظر دارند. معمولا اصلی‌ترین شاخصه مطرح در این موضوع بیزینس پلن شماست. طرح بیان شده نشان دهنده آن است که قصد راه اندازی چه کسب و کاری را با چه توجیهاتی دارید و ورود شما به مقصد مد  نظر از چه طریقی می‌تواند وضعیت آن را بهبود ببخشد. پس از آماده سازی اسناد مرتبط با طرح تجاری شما باید  در برخی کشورها حمایت سازمان‌های پشتیبان را جلب کنید و در بعضی دیگر مدارکی را به اداره مهاجرت ارسال و تاییدیه آن را بگیرید.

نوآورانه بودن و ارائه خدمات و محصولات جدید و به روز را می‌توان به عنوان برخی از اصلی‌ترین شرایطی معرفی کرد که باید بیزینس شما داشته باشد. پس از بررسی این مسئله بهتر است بگوییم که متقاضی باید از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشد تا بتواند از پس هزینه‌های پیاده سازی ایده خود و مخارج زندگی‌اش بر بیاید. بهتر است برای آشنایی با جزئیات بیشتر در مورد شرایط استفاده از ویزای استارت آپ کشورهای مختلف، به مقالات اختصاصی‌ای آنها  در همین  سایت مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای استارت آپ

همان‌طور که در قسمت قبل بیان کردیم، شرایط مهاجرت با استفاده از این روش به مقاصد مختلف متفاوت است؛ بر همین اساس نیز می‌توان گفت مدارکی هم که باید برای ویزای استارت آپ ارائه کنید یکسان نیستند. در این میان نگارش بیزینس پلن  طبق چارچوب‌های بیان شده و ترجمه و ارسالش امری ضروری است. در کنار طرح تجاری داشتن اسنادی مبنی بر تمکن مالی فرد درخواست دهنده یکی از الزامات دیگر به حساب می‌رود. اگر بخواهیم سایر اسناد مشترک در چک لیست بیشتر کشورها را معرفی کنیم باید به پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی، اسناد مربوط به تمکن مالی و سابقه کاری نیز اشاره داشته باشیم.

بهترین کشورها برای راه اندازی استارت آپ

کشورهای بسیاری به ارائه طرح مهاجرتی استارت آپ می‌پردازند که هر یک از آنها برای پذیرش متقاضیان شرایطی خاص را در نظر گرفته‌اند. آشنایی با برنامه‌های ارائه شده توسط کشورهای مختلف می‌تواند به شما عزیزان در انتخاب مناسب‌ترین گزینه و بهره‌مندی از مزایایی ایده آل کمک شایانی کند. به هنگام انتخاب هدف مهاجرتی بهتر است به وضعیت اقتصادی، مزایای در نظر گرفته شده برای دارندگان این ویزا، حمایت‌های قابل دریافت و مواردی از این قبیل توجه زیادی کنید زیرا این مسائل می‌توانند در موفقیت کسب و کار شما بسیار تاثیر گذار باشند. برخی از بهترین کشورها برای راه اندازی استارت آپ را در لیست زیر مشاهده می‌کنید که در ادامه و برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با راه اندازی استارت آپ در آنها به بررسی هر یک به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

 • استرالیا
 • کانادا
 • پرتغال
 • انگلیس
 • دانمارک
 • هلند

ویزای استارت آپ استرالیا

استرالیا به عنوان یکی از کشورهای مناسب در بین علاقه‌مندان به مهاجرت شناخته شده است که در جست و جوی مقصدی برای رسیدن به کسب و کاری موفق، شرایط تحصیلی مناسب و زندگی آرامی هستند. اگر وضعیت اقتصادی این کشور را بررسی کرده باشید بدون شک به این مسئله پی برده‌اید که اقتصاد آن بسیار قدرتمند بوده و سرمایه گذاران و سازمان‌های حمایتی به پیشبرد طرح‌های نوآورانه و جدید علاقه خاصی نشان می‌دهند.

اگر مهاجرت به کشور مورد بحث و زندگی در آن برای شما جذاب است و بیزینس پلنی نوآورانه دارید که می‌تواند گزینه مناسبی برای راه اندازی استارت آپ باشد، استفاده از ویزای استارت آپ استرالیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس برای شما به حساب بیاید. با اخذ این ویزا شما قادر خواهید بود تا از مزایای بسیاری بهره‌مند شوید که اولین مورد این لیست بلند پایه را می‌توان فعالیت در محیطی دانست که برای خدمات و محصولات نوآورانه اهمیت بسیار بالایی قائل شده و از طرح‌های مناسب حمایت‌های همه جانبه صورت می‌پذیرد.

با استفاده از روش مورد بحث شما می‌توانید به مدت 5 سال و به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشید و در این مدت زمان از به همراه داشتن همسر و فرزندان زیر 23 سال خود نیز بهره‌مند شوید. در صورتی که با محیط و شرایط زندگی، اجتماعی و اقتصادی سازگار بودید و قصد داشتید تا اقامت دائم استرالیا را اخذ کنید بهتر است در این مدت به فراهم کردن شرایطی مناسب برای استفاده از ویزای 888 بپردازید. برخی از شرایط مورد نیاز برای موفقیت در این مسیر را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

 • داشتن اسپانسر ایالتی
 • داشتن شرایط سنی مناسب
 • تسلط به زبان انگلیسی

ویزای استارت آپ کانادا

بدون شک یکی از جذاب‌ترین مقاصد افرادی که قصد مهاجرت به کشوری خارجی را به منظور تحصیل، سرمایه گذاری، راه اندازی کسب و کار، اشتغال و حتی زندگی را دارند کانادا است. تقریباً می‌توان گفت از تمامی جنبه‌های بیان شده شرایطی ایده آل در این کشور وجود دارد. یکی از روش‌های در دسترس برای ورود به این کشور، ویزای استارت آپ کانادا است. اگر به دنبال استفاده از این روش هستید، بهتر است بدانید که داشتن بیزینس پلنی مناسب که تمامی جنبه‌های آن بررسی شده باشد یکی از موارد بسیار حائز اهمیت است.

متقاضیان باید از بین سرمایه گذاران که به حمایت از این گونه طرح‌های می‌پردازند بتوانند سازمانی را قانع کنند که از طرحشان حمایت کند؛ علاوه بر این باید فرد متقاضی بسته به منطقه‌ای که قصد شروع فعالیت در آن را دارد سطح مناسبی از توانایی را در زبان رایج آن منطقه داشته باشد. پس از بررسی موارد فوق اکنون نوبت به آن رسیده است که به بررسی مسئله‌ای بسیار مهم بپردازیم که آن هم چیزی نیست جز داشتن تمکن مالی مناسب.

فرقی نمی‌کند که فرد درخواست دهنده تنها یا با اعضای خانواده خود قصد ورود و زندگی در این کشور را داشته باشد در هر صورت ملزم است تا از طریق ارائه نامه تمکن مالی به اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا ثابت کند که میزان مناسبی از دارایی‌ها و اموال را در اختیار دارد که از طریق آنها قادر است هزینه‌های خود و همراهانش را تامین کند.

ویزای استارت آپ پرتغال

کشور پرتغال به مانند بسیاری از کشورهای دیگر با ارائه ویزای استارت آپ به دنبال آن است که به عنوان مقصدی مناسب برای افرادی که دارای طرح مناسب استارت آپی هستند شناخته شود. بهبود وضعیت زندگی و خدمات ارائه شده به شهروندان، کمک به پیشرفت صنعت و مطرح شدن در زمینه نوآوری در سطح جهان را می‌توان به عنوان مواردی بر شمرد که به هنگام ارائه دادن این طرح توسط کشور مورد بحث مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بیزینس پلن شما باید با یکی از زمینه‌های IT، الکترونیک، بیوتکنولوژی و فارماکولوژی، ارتباطات و رسانه‌ها، انرژی، محصولات صنعتی، پزشکی و سلامت و محصولات بازرگانی مرتبط باشد تا واجد شرایط اولیه استفاده از این ویزا شوید. در صورتی که بیزینس پلنی مناسب داشته باشید، بتوانید تعداد مشخصی فرصت شغلی ایجاد کنید یا به گردش مالی و سرمایه‌ای مشخص برسید شرایط اخذ ویزای استارت آپ پرتغال را خواهید داشت.

شاید پس از بیان این موارد برای شما سوال شده باشد که با فراهم کردن شرایط مورد نیاز و پس از موفقیت در مسیر مورد بحث چه مزایایی در انتظارتان خواهد بود؟ برای دریافت پاسخ این پرسش بهتر است موارد بیان شده در لیست زیر را مشاهده کنید.

 • اقامت موقت اولیه و قابل تمدید
 • اقدام برای اخذ شهروندی پس از 5 سال
 • عدم نیاز به اخذ مدرک زبان
 • اخذ اقامت برای اعضای خانواده

ویزای استارت آپ انگلیس

برای استفاده از ویزای استارت آپ انگلیس شما ملزم خواهید بود تا بیزینس پلن خود را پس از آماده سازی به سازمان‌های بررسی کننده ارائه دهید و تنها در صورت مورد تایید قرار گرفتن آن می‌توانید روند مد نظر را ادامه دهید. در صورتی که بالای 18 سال سن دارید و به اندازه کافی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، برخی از اصلی‌ترین شرایط مورد نیاز برای این ویزا را خواهید داشت. به هنگام ورود به انگلستان دولت این کشور از شما توقع دارد که بتوانید هزینه‌ها و مخارج زندگی خود و همراهانتان را به صورت کامل تامین کنید به همین سبب باید تمکن مالی مشخصی را داشته باشید. موارد بیان شده تنها برخی از الزامات اخذ این ویزا هستند.

شاید فراهم کردن این شرایط از دید شما تا حدودی سخت باشد که اگر مزایای زندگی در این کشور را در نظر داشته باشید چنین انتظاراتی منطقی خواهند بود. مدت زمانی که با اخذ ویزای استارت آپ انگلیس می‌توانید در آن اقامت داشته باشید 2 سال است. شاید به این فکر افتاده باشید که می‌توانید با استفاده از این مسیر به اقامت دائم کشور مد نظر دست بیابید در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که به صرف داشتن این ویزا چنین قابلیتی در اختیار شما نخواهد بود.

ویزای استارت آپ دانمارک

دانمارک را می‌توان به عنوان کشوری اروپایی معرفی کرد که دارای یکی از قدرتمندترین اقتصادهای این قاره و جهان است و مردم آن دارای سطح زندگی بسیار بالایی هستند. این کشور به دلیل اهمیت زیادی که به گسترش علم و فناوری و به کاربردن آنها در راستای بهبود زندگی بشری می‌دهد، فرصت استفاده از ویزای استارت آپ دانمارک را برای آن دسته از افرادی فراهم کرده که می‌توانند در این مسیر تاثیر گذار باشند.

برای ترغیب این افراد مزایای بسیاری برای دارندگان این ویزا در نظر گرفته شده است. صاحبان کسب و کارهای نوآورانه می‌توانند با تهیه بیزینس پلنی مناسب و در صورت مورد تایید قرار گرفتن آن توسط سازمان‌های ارزیاب برای استفاده از حمایت‌های مالی و علمی به سازمان‌های فعال در این زمینه درخواست خود را ارائه دهند. این افراد پس از سپری کردن مراحل بیان شده باید به سراغ آماده سازی مدارک مورد نیاز و ارائه درخواست ویزا بروند.

مزایای ویزای استارت آپ

اولین مسئله‌ای که به هنگام معرفی ویزای استارت آپ باید به آن اشاره کنیم، شرایط و بستری است که پس از ورود به کشور مد نظر می‌توانید از آنها بهره ببرید. افرادی که موفق به اخذ مجوز بیان شده می‌شوند، به هنگام راه اندازی بیزینس خود از حمایت‌های مختلف مالی و حرفه‌ای سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی بهره‌مند خواهند شد.

دلیل وجود چنین شرایطی را نیز می‌توان اهمیت پیشروی در حیطه‌های جدید تکنولوژی و بهبود زندگی برای شهروندان دانست. به همراه بردن اعضای خانواده، فعالیت در محیطی که به کسب و کارهای جدید اهمیت داده می‌شود و دسترسی راحت تر به بازارهای جهانی را می‌توان به عنوان سایر مزایای ویزای استارت آپ به حساب آورد.

هزینه‌های ویزای استارت آپ

هنگامی که بحث از مجوزهای مهاجرتی به میان میاید، یکی از اصلی‌ترین موضوعات پیرامون آنها هزینه به دست آوردنشان است. هر یک از کشورها به صورت سالانه معمولا مبالغی را که برای بررسی درخواست‌های ارائه شده مشخص می‌نمایند، در سایت اداره  مهاجرت خود اعلام می‌کنند. تمامی موضوعات مطرح پیرامون این زمینه را در مطالب اختصاصی به صورت مفصل بررسی کرده‌ایم اما در این قسمت نیز مخارج بیان شده را برای متقاضی اصلی در فهرست زیر ذکر کرده‌ایم.

 • کانادا، 13000 دلار
 • هلند، 349 یورو
 • استرالیا، 4240 دلار
 • انگلیس، 378 پوند
 • پرتغال، 5000 یورو
حداقل سرمایه برای مهاجرت از طریق استارت آپ چقدر است؟

حداقل سرمایه برای برای مهاجرت از طریق استارتاپ به موارد مختلفی بستگی دارد. معمولا در بیشتر مواقع باید تمکن مالی متقاضیان به گونه‌ای باشد که بتوانند تمامی هزینه‌های زندگی خود و همراهانشان را تامین کنند. در کنار این موضوع، برخی کشورها در صورتی که درخواست دهندگان نتوانند نظر سازمان‌های حمایت کننده را جلب کنند، باید در کسب و کار خود سرمایه گذاری نمایند که مبلغ دقیق آن به مقصد مد نظر بستگی خواهد داشت.

سازمان‌های حامی ویزای استارت آپ چه مراکزی هستند?

در برخی کشورها، سازمان‌های دولتی و خصوصی در حیطه استارتاپ و برای کمک کردن به کسب و کارهایی با پتانسیل بالا در رسیدن به موفقیت‌های بزرگ مشغول به فعالیت هستند. بسته به مقصد مهاجرتی شرح وظایفی که برای هر یک از آنها تعریف شده متفاوت خواهد بود اما در کل به تامین سرمایه اولیه برای راه اندازی و شروع به کار بیزینس‌های مورد تاییدشان می‌پردازند.

آیا برای مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ ارائه مدرک زبان اجباری است؟

اگر قصد دارید تا به کشورهایی با شرایط بسیار مناسب نظیر کانادا و استرالیا با استفاده از این مسیر مهاجرت کنید، باید مستحضر باشید که داشتن توانایی قابل قبول در زبان مورد استفاده در منطقه مد نظر و اثبات آن از طریق ارائه مدرک زبان الزامی خواهد بود

آیا می‌توان با استفاده از ویزای استارت آپ اقامت دائم و شهروندی کشورهای مختلف را به دست آورد؟

بله. معمولا در بسیاری از کشورها این مجوز در دسته ویزاهای موقت قرار می‌گیرد که شما باید با اخذ آن و پس از مهاجرت، کسب و کار خود را راه اندازی کرده و به حداقل‌هایی از پیش تعیین شده دستیابید تا اجازه ادامه حضور و تغییر نوع ویزا را داشته باشید.