🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 ویزای استارتاپ انگلستان

ویزای استارت آپ انگلستان

[flexy_breadcrumb]

راه اندازی بیزینس در کشورهای خارجی می‌تواند اقدامی بسیار هیجان انگیز و جالب بوده و مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. اولین شرطی که برای موفقیت در این مسیر پیش رویتان قرار می‌گیرد چیزی نیست جز انتخاب کشوری پیشرفته با اقتصادی قوی. انگلستان که همواره در زمینه‌های بیان شده حسن شهرتی مثال زدنی داشته، می‌تواند دروازه‌ای برای رسیدن به رؤیاهایتان باشد. این کشور برای آن که ایده‌هایی نوآورانه و توجیه پذیر را برای کمک به اقتصادش جذب نماید، مسیری را برای دارندگان آنها راه اندازی کرده است. آیا به دنبال آن هستید تا با ران کردن کسب و کار، طرحی جدید و یونیک را پیاده سازی کرده و از آن طریق به راحت‌تر شدن زندگی مردم کمک کنید؟ در این صورت باید به ویزای استارتاپ انگلستان نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

ما در این مقاله ابتدا به سراغ معرفی ماهیت کلی مسیر مورد بحث خواهیم پرداخت و سپس موضوعات مختلفی مانند شرایط و مدارک مورد نیاز و نکات مهم این اقدام خواهیم رفت؛ پس اگر به دنبال مهاجرت به انگلستان از این طریق هستید، در ادامه با سازمان مهاجرتی درنامایگریشن همراه باشید.

ویزای استارتاپ انگلستان چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در قسمت قبلی ارائه کردیم، ویزای استارتاپ انگلستان موضوعی بسیار جذاب برای افراد خلاق بوده و با استفاده از آن می‌توان به مزایای بسیاری دست یافت. تقریباً می‌توان گفت اولین و مهم‌ترین موضوع مطرح در این روند، داشتن ایده و طرحی نوآورانه است که بتواند پیش نیازهای شناخته شدن به عنوان START-UP را تامین کند. در همین ابتدا باید بگوییم اگر قبلاً این مسیر را طی کرده‌اید و می‌خواهید برای بار دوم اقدام کنید، روندی بی‌نتیجه را در پیش گرفته‌اید؛ زیرا درخواستتان رد خواهد شد.

ابتدا هر شخص ملزم خواهد بود تا بیزینس پلنی را آماده کند تا از طریقش ثابت نماید بیزینسش با هر آنچه که در بازار وجود دارد متفاوت  و با شروع به کارش می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر اقتصاد داشته باشد. آیا چنین طرحی در ذهن خود دارید؟ در این صورت بخش بعدی را از دست ندهید زیرا می‌خواهیم در آن به سراغ بررسی سایر شرایط ویزای استارتاپ انگلستان برویم.

شرایط ویزای استارت آپی انگلستان

شرایط اخذ ویزای استارتاپ انگلستان

بریتانیا هم به مانند بقیه کشورها برای آن که افرادی مناسب را از طریق هر مسیر جذب نماید، شرایط مختلفی را وضع کرده است. آیا به دنبال استفاده از ویزای استارت آپ انگلیس هستید؟ در این صورت باید با تمامی پیش نیازهای تعیین شده آشنا و آنها را به طور کامل تامین نمایید. همان‌طور که در بخش‌های مختلفی بیان کردیم، مهم‌ترین اصل در Start – Up Visa داشتن طرحی نوآورانه است. با بیان این موضوع بدون شک برایتان سوال شده که چه کسی یا سازمانی باید وضعیت بیزینس پلن ارائه شده را بررسی کند؟

در پاسخ به این پرسش باید شما را با endorsing bodyها آشنا نماییم. شرکت‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند، ایده‌های شما را برررسی کرده و در صورت واجد شرایط دیدنشان تاییدیه‌ای را برایتان ارسال می‌کنند. حداقل سن هر متقاضی باید 18 سال باشد و تسلط بالای خود را بر زبان انگلیسی اثبات نماید. نکته دیگری که باید در انتها به آن اشاره داشته باشیم، چیزی نیست جز تمکن مالی. از آنجایی که دولت علاقه‌ای ندارد استفاده کنندگان از ویزای استارتاپ انگلستان با مشکلات مالی مواجه شوند، از آنها انتظار دارد توانایی تامین هزینه‌های زندگیشان را داشته باشند که در ادامه بیشتر به این مسئله خواهیم پرداخت.

تمکن مالی ویزای استارتاپ انگلستان

برای آن که بتوانید نظر دولت UK را جلب کنید تا شما را به عنوان فردی واجد شرایط استفاده از ویزای استارتاپ انگلستان بداند، باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و همراهانتان را داشته باشید. به دلیل متفاوت بودن شرایط اشخاص، ما تنها در این قسمت به بیان چارچوب‌های کلی موجود می‌پردازیم. متقاضی اصلی باید نشان دهد به مدت حداقل 28 روز قبل از اقدام، مبلغ 1270 پوند را در حساب بانکی خود دارد.

میزان تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای استارت آپ انگلیس زمانی بیشتر می‌شود که همسر و فرزندان فرد نیز با او همراه شوند. در این زمان وی باید 285 پوند برای شریک زندگی و 315 پوند هم برای فرزندش داشته باشد. آیا بیش از 1 کودک همراه خود دارید؟ در این صورت به ازای هر زیر مجموعه اضافی 200 پوند به رقم نهایی اضافه نمایید.

دانش زبان انگلیسی مورد نیاز برای ویزای استارت آپی انگلیس

اگر از قبل مجوز اقامت در بریتانیا را دارید، نیازی به اثبات کردن تسلطتان بر زبان انگلیسی نخواهید داشت. آن دسته از افرادی که چنین وضعیتی ندارند و می‌خواهند از ویزای استارتاپ انگلستان استفاده نمایند باید در مهارت‌های خواندن، نوشتن صحبت کردن و درک مطلب به سطح B2 در مقیاس مشترک اروپایی یا CEFR رسیده باشند.

برای به نمایش گذاشتن این  توانایی‌ها  شما قادر خواهید بود تا یک آزمون امن زبان انگلیسی را پشت سر بگذارید. لازم به ذکر است در صورتی که سابقه فارغ‌التحصیلی از رشته‌های دانشگاهی تدریس شده به زبان انگلیسی را دارید، از پشت سر گذاشتن تست‌های بیان شده معاف خواهید شد. آیلتس را می‌توان تستی عنوان کرد که بسیاری از علاقه‌مندان مهاجرت با آن آشنایی دارند. اگر در آن شرکت کنید و بتوانید نمره  5.5 را به دست آورید هم واجد شرایط زبانی ویزای استارتاپ انگلیس خواهید بود.

هزینه‌های ویزای استارتاپ انگلستان

اداره مهاجرت هر کشوری برای آن که درخواست‌های ارائه شده را ارزیابی نموده و پاسخ نهایی را به متقاضیان اعلام کند، از آنها مبالغی را دریافت می‌کند. بسته به تعداد افرادی که در پرونده گنجانده می‌شود، رقم مورد بحث متغیر خواهد بود.

اگر خارج از UK قرار دارید و برای دریافت ویزای استارتاپ انگلستان وارد عمل شده‌اید، برای خود و هر یک از همراهانتان باید 378 پوند پرداخت کنید. مبلغ بیان شده زمانی که قصد تغییر مجوز اقامتی کنونی را داشته باشید کمی بیشتر بوده و به 508 پوند می‌رسد. شاید زمانی که بحث مخارج مطرح می‌شود، ذهن شما به این سمت برود که رقم مورد نیاز برای تمکن مالی را هم باید در این دسته به حساب بیاورید؛ اما این گونه نیست.

 مدارک مورد نیاز برای ویزای استارت آپ انگلستان

آماده سازی و ارائه مدارک مورد نیاز برای ویزای استارتاپ انگلستان

فرقی نمی‌کند قصد دارید از چه ویزایی استفاده نمایید، در هر صورت باید اسنادی را برای اثبات کردن واجد شرایط بودنتان ارائه دهید. بسته به مسیری که در پیش می‌گیرید مواردی که ارسالشان هنگام درخواست نهایی ضروری خواهند بود متفاوت می‌شوند. با مطالعه قسمت قبلی و توجه به نکته‌ای که بیان کردیم بدون شک تا حدود زیادی با به مدارک مورد نیاز برای ویزای استارتاپ آشنا شده‌اید؛ اما برای جمع بندی در این بخش به طور موردی هر یک از آیتم‌های ضروری را بیان خواهیم کرد.

بدیهی است که هر سازمانی برای اطمینان از حقیقی بودن شخصیت افراد از آنها اسناد هویتی دریافت کند که در این زمینه شامل پاسپورت معتبر می‌شود. یکی از مهم‌ترین داکیومنت‌های مورد نیاز، تاییدیه بیزینس پلن به حساب می‌رود که باید آن را از سازمانی که در لیست قرار می‌گیرد گرفته باشید.

آیا به دنبال آشنایی بیشتر با زیر مجموعه‌های این فهرست هستید؟ در این صورت تنها کافی است بر روی نام این گروه کلیک کنید تا به صفحه رسمی آن در سایت دولتی UK منتقل شوید. گواهی تمکن مالی یا صورت حساب رسمی‌ای که از بانک گرفته باشید و اسناد مربوط به اثبات رابطه میان شما و شریک زندگی‌تان را می‌توان به عنوان سایر گزینه‌های مهم در مسیر رسیدن به ویزای استارت آپ انگلیس به حساب آورد.

اخذ ویزای همراه برای ویزای استارتاپ انگلستان

همان‌طور که مستحضر هستید، برخی از کشورها به افرادی که شرایط مساعد اخذ انواع مجوزهای اقامتی را دارند، این امکان را می‌دهند که افراد خانواده خود را تحت شرایطی خاص در کنارشان داشته باشند. به این نوع ویزا که برای اعضای خانواده اخذ می‌شود، ویزای همراهی گفته می‌شود.

بریتانیا با تعیین بستری خاص، این امکان را فراهم کرده تا بستگان دارندگان ویزای استارت آپ انگلیس هم به همراه آنها وارد کشور شده و در مدت زمان حضورشان آنها را همراهی نمایند. شخصی به عنوان همسر یا پارتنر شناخته خواهد شد که با او ازدواج کرده باشید و حداقل 2 سال از رابطه شما گذشته باشد. آیا فرزند یا فرزندانی دارید که به شما وابسته هستند؟

در این صورت می‌توانید برای آنها نیز ویزای همراه استارت آپ انگلیس بگیرید. برای اثبات وضعیت بیان شده می‌توانید از صورت حساب‌های بانکی و کارت اعتباری، گواهی نامه رانندگی و یا نامه رسمی از کالج یا دانشگاه استفاده کنید.

مدت زمان پاسخگویی به درخواست ویزای استارت آپ انگلیس

مدت زمان پاسخگویی به درخواست برای بعضی از افراد به دلیل داشتن وضعیتی خاص، نسبت به سایرین اهمیت بالایی دارد؛ زیرا ممکن است فرصت محدودی داشته باشند و یا به دنبال برنامه ریزی برای انجام امور خاص باشند. توضیحاتی که ارائه کردیم تنها برای نشان دادن ارزش اطلاعات موثق در این زمینه بودند. به طور میانگین بررسی درخواست‌هایی که از داخل کشور برای ویزای استارت آپ انگلیس ارائه می‌شوند چیزی در حدود 8 هفته زمان می‌برد.

این بازه برای افرادی که در خارج از بریتانیا قرار دارند 3 هفته تعیین شده است.  تایم‌هایی که بیان کردیم در صورتی قابل اعتماد هستند که تمامی اسناد مورد نیاز و گام‌های موجود به درستی طی شده باشند و نیازی هم به ثبت اطلاعات بیومتریک نداشته باشید. آیا قصد دارید در مدت کوتاه‌تری به پاسخ نهایی دست یابید؟ پس شانس آن را خواهید داشت تا با پرداخت هزینه تصمیم گیری سریع به هدف خود برسید.

مزایای ویزای استارتاپ انگلستان

مزایای ویزای استارت آپ انگلیس یکی از مواردی به حساب می‌رود که هنگام معرفی این روش باید بخشی را به آن نیز اختصاص می‌دادیم. اگر تا به اینجای مطلب دقت کافی به خرج داده باشید، بدون شک متوجه شده‌اید که به طور جسته و گریخته در جای جای متن برخی از آنها را بیان کرده‌ایم. اولین مسئله‌ای که باید در این زمینه بیان کنیم چیزی نیست جز امکان همراهی اعضای خانواده.

هزینه پایین، اقتصادی قدرتمند، دریافت حمایت‌های مختلف و همه جانبه برای رسیدن به موفقیت و مواردی از این قبیل را می‌توان به عنوان برخی از مزایای ویزای استارتاپ انگلستان معرفی کرد. آیا نگران صف طولانی بررسی پرونده هستید؟ در این صورت start-up گزینه مناسبی برایتان خواهد بود؛ زیرا نسبت به سایر گزینه‌ها نتیجه نهایی سریع‌تر اعلام می‌شود. اگر ویزای خود را بگیرید و بیزینستان را راه اندازی کنید، دسترسی کاملی به بازار مصرف جهانی خواهید داشت و تقریباً مانعی مقابلتان قرار ندارد.

 زندگی در بریتانیا

امکان تغییر نوع ویزا به ویزای استارت آپ انگلیس در هنگام زندگی در بریتانیا

بله. ممکن است شما این امکان را داشته باشید که بتوانید به راحتی، واجد شرایط تغییر نوع ویزا شوید. برای این کار، شما باید انگلیس را ترک کرده و از خارج از این کشور برای تغییر نوع ویزا اقدام کنید. اگر نوع ویزای شما یکی از انواع زیر باشد، درخواست شما برای تغییر آن به ویزای استارتاپ انگلیس رد خواهد شد:

  • ویزای بازدید
  • ویزای دانشجویی کوتاه مدت
  • ویزای دانشجویی والدین
  • ویزای کار فصلی

بایدها و نبایدها با داشتن ویزای استارتاپ انگلستان

با اخذ ویزای استارت آپ انگلستان، شما قادر به بهره‌مندی از مزایای مختلف و انجام امور خاصی خواهید بود. موارد زیر، بخشی از کارهایی هستند که شما قادر به انجام دادن آنها خواهید بود:

  • شریک زندگی و فرزندان خود را در صورت واجد شرایط بودن به عنوان وابستگان همراه خود داشته باشید.
  • اشتغال به صورت هم‌زمان در موقعیت شغلی دیگر و استارت آپ خود
  • سفر به خارج از انگلیس و بازگشت به این کشور بدون مشکل

برخی از اموری که شما قادر نخواهید بود با این ویزا به آنها بپردازید شامل موارد زیر می‌شوند:

  • برای اکثر مزایا (صندوق دولتی) یا بازنشستگی دولتی درخواست دهید
  • به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای کار کنید
  • با این ویزا در انگلستان اقامت کنید

اگر ابهاماتی در ارتباط با موارد بیان شده دارید، بهتر است تا زمان پذیرش درخواست خود صبر کنید. در این زمان، لیستی کامل از موارد مجاز و غیر مجاز به شما اعلام خواهد شد.

سخن آخر

ویزای استارتاپ انگلستان، یکی از روش‌های اخذ ویزای این کشور و داشتن اقامتی تقریباً 2 ساله است. در صورتی که به دنبال راه اندازی کسب و کاری موفق هستید، بهتر است از این موقعیت چشم پوشی نکرده و با جمع آوری اطلاعات بیشتر در ارتباط با این نوع ویزا و شرایط طرحی ایده‌آل، در بهترین شرایط ممکن دست به اقدام بزنید. بهترین روشی که برای انجام امور بیان شده میتوانیم به شما عزیزان پیشنهاد دهیم، تماس با مشاوران مجموعه درنامایگریشن و استفاده کردن از اطلاعات آنهاست.

با داشتن ویزای استارت آپ، چه مدت می‌توان در بریتانیا اقامت داشت؟

مدت زمان مشخص شده برای ویزای استارت‌آپ 2 سال است. اگر قبلاً در این کشور ویزای کار آفرینی فارغ‌التحصیلی اخذ کرده باشید، این مدت زمان اقامت، از این 2 سال کم می‌شود.

مدت زمان لازم برای اخذ ویزای استارت آپ انگلیس چقدر است؟

مدت زمان لازم برای اخذ ویزای استارت آپ انگلستان ثابت نبوده و به شرایط مختلفی بستگی دارد. از جمله این شرایط می‌توان به مدت زمان مورد نیاز برای اثبات هویت و ارائه مدارک و مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولگری انگلیس اشاره کرد.

مدت زمانی که به طول می‌انجامد تا پاسخ درخواست ویزای استارت آپ اعلام شود چقدر است؟

پس از آماده سازی مدارک و انجام تمامی مراحل اعم از مراجعه حضوری در صورت نیاز، معمولاً حداکثر ظرف 3 هفته پس از ارائه درخواست، پاسخ موافقت و یا رد درخواست به شما اعلام خواهد شد.

درخواست ویزای استارت آپ انگلستان چقدر هزینه دارد؟

برای بررسی درخواست ویزای استارت آپ انگلیس، شما موظف هستید تا 363 یورو پرداخت کنید. در صورتی که اعضای خانواده شما برای پیوستن به شما در خواست ویزا کنند، شما موظف به پرداخت هزینه‌های آنها نیز خواهید بود.

آیا برای اخذ ویزای استارت آپ، نیاز به پرداخت هزینه‌های دیگری نیز است؟

بله. برای اخذ ویزای استارت آپ، باید هزینه‌ای تحت عنوان هزینه مراقبت‌های بهداشتی اضافی نیز پرداخت کنید.

آیا می‌توان از طریق این ویزا، برای اخذ اقامت انگلستان اقدام کرد؟

خیر. این ویزا، برای انجام امور بیان شده همچون راه اندازی استارت آپ و زندگی به مدت مشخص آن‌هم تحت شرایطی خاص است. به هیچ وجه به صرف داشتن ویزای استارت آپ، شما قادر نخواهید بود تا برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید.

طرح ارائه شده برای اخذ ویزای استارت آپ باید چه شرایطی داشته باشد؟

طرحی که برای اخذ این ویزا ارائه می‌شود، باید طرحی نوآورانه، کارآمد و مقیاس‌پذیر باشد. این طرح، باید قدرت تجاری شدن بالایی داشته باشد؛ علاوه بر این، خود شما باید این توانایی را داشته باشید که طرح خود را مدیریت کرده و تا رسیدن به موفقیت پیش ببرید.

آیا انگلستان کشور مناسبی برای راه اندازی استارت آپ است؟

بله. اگر طرح شما طرحی کاربردی باشد، شانس بالایی در رسیدن به موفقیت خواهد داشت زیرا میزان موفقیت طرح‌های استارت آپ کاربردی در انگلستان بسیار بالا است.