🇨🇾 مهاجرت به قبرس

مهاجرت به قبرس

[flexy_breadcrumb]

هر ساله کشور قبرس میزبان تعداد زیادی از افرادی است که قصد مهاجرت به یک کشور خوش آب‌وهوا با امکانات رفاهی بالا دارند. قبل از مهاجرت به قبرس باید از شرایط و روش‌های مهاجرت به این کشور آگاه باشید. هم‌چنین برای مهاجرت باید قوانین حاکم برای کشور را به‌خوبی بشناسید و از آن تبعیت کنید. قبرس یکی از زیباترین کشورهای جهان است که‌ می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای مقصد مهاجرت شما باشد. کشور قبرس از دو قسمت کاملاً متفاوت تشکیل شده است. قبرس جنوبی و قبرس شمالی دو قسمت از این کشور هستند که هر کدام شرایط مهاجرت مخصوص به خود را دارند. در ادامه روش‌های مهاجرت به قسمت‌های مختلف این کشور را از زبان درنامایگریشن برای شما عنوان خواهیم کرد.

مهاجرت به قبرس

قبرس جزئی از کشورهای اروپائی محسوب می‌شود و پایتخت آن شهر نیکوزیا است. کشور قبرس به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم‌بندی شده است. در قسمت قبرس شمالی، ترک نشین‌ها و در قسمت جنوبی، یونانی‌ نشین‌ها اقامت دارند. قبرس جنوبی جزء کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست. شرایط و راه‌های مهاجرت به قبرس شمالی و جنوبی متفاوت است. زبان اصلی مردم قبرس، ترکی و یونانی است. مردم قبرس شمالی از دین اسلام پیروی می‌کنند و مردم قبرس جنوبی پیرو دین ارتودوکسی هستند.

کشور قبرس به‌عنوان یکی از کشورهای توریستی اتحادیه‌ی اروپا شناخته می‌شود. این کشور هر ساله به‌علت زیبایی منحصر به فرد خود میزبان تعداد زیادی از اروپاییانی است که قصد دارند تعطیلات خود را در یک کشور خوش آب‌وهوا سپری کنند. یکی از فواید این کشور سیستم مخابراتی و اینترنتی آن است. قبرس از سیستم‌های پیشرفته‌ی مختلفی برخوردار است. هم‌چنین از نظر ساختار هوایی و نیروی دریایی در حال پیشرفت است.

سیستم بانکداری نیز یکی دیگر از سیستم‌های این کشور است که جزء پیشرفته‌ترین سیستم‌های بانکداری در کل جهان محسوب می‌شود. یکی دیگر از فواید قبرس جنوبی، مالیاتی است که از مردم دریافت می‌شود. این میزان مالیت برای همه‌ طبقات اجتماعی تقریباً یکسان است. به‌همین دلیل یکی از دلایلی که بسیاری از مردم اقدام به ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در قبرس می‌کنند، پایین بودن نرخ مالیات است. نرخ مالیات بر درآمد در قبرس جنوبی 12.5 درصد است. این میزان برای افراد حقوقی و حقیقی ثابت است.

یکی از تفاوت‌های قبرس شمالی و قبرس جنوبی، تفاوت در واحد پولی است. پول رایج در قبرس جنوبی یورو و در قبرس شمالی لیر است. هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی پایین‌تر است. اگر قصد دارید به کشوری مهاجرت کنید که از امکانات رفاهی خوبی با هزینه‌های کم‌ برخوردار باشد، قبرس شمالی می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای مقصد مهاجرت شما باشد.

در طی سال‌های جاری قبرس شمالی مهاجران بیش‌تری را نسبت به قبرس جنوبی جذب خود کرده است. از دلایلی که قبرس شمالی محبوب‌تر از قبرس جنوبی است، پایین بودن هزینه‌های زندگی و راحت‌بودن اخذ ویزا برای ایرانیان است. قبرس جنوبی به‌دلیل اینکه جزئی از کشورهای اروپایی محسوب می‌شود، گرفتن ویزا و اقامت کمی پروسه‌ی دشواری است. قبرس شمالی از جهت اخذ ویزا و اقامت مانند ترکیه است. ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به این قسمت از کشور قبرس سفر و مهاجرت کنند.

آب و هوا و تاریخچه قبرس

در قسمت قبل به نوعی مواردی نظیر آب و هوا و تاریخچه و وضعیت سیاسی و اجتماعی را مورد بررسی قرار دادیم؛ اما لازم دیدیم که برای آشنایی بیشتر بخش‌هایی را به این موضوعات اختصاص دهیم. قبرس که به عنوان جزیره و یا جمهوری قبرس شناخته می‌شود، تاریخچه‌ای پر قدمت دارد. اگر نگاهی به موقعیت جغرافیایی این جزیره بیندازید، بدون شک به موقعیت استراتژیک آن پی می‌برید؛ به همین دلیل نیز در طول تاریخ توسط امپراطوری‌های مختلف از هیتی‌ها و هخامنشیان گرفته تا اعراب و عثمانی‌ها تسخیر شده است. همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، این کشور به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. برای آشنایی شما با دلیل این تقسیم بندی باید به بررسی تاریخچه معاصر قبرس بپردازیم. پس از کودتای یونانی‌ها و در جواب این حرکت ارتش ترکیه به شمال جزیره مورد بحث هجوم برد که در پی آن اختلافاتی به وجود آمد و نیروهای بین‌المللی برای برقراری صلح در مرز بین این قسمت‌ها مستقر شدند. در سال 1961 این جمهوری به جمع کشورهای مشترک المنافع پیوست. سایر اتفاقات مهم تاریخ معاصر این کشور را می‌توان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 2004 و منطقه یورو در سال 2008 اشاره کرد.

 آب و هوای قبرس برای افرادی که علاقه چندانی به سرما ندارند و قصد دارند تا کشوری با آب هوای تقریباً گرم را برای مهاجرت انتخاب کنند مناسب است. برای توضیح دقیق‌تر باید بگوییم که در این کشور تابش نور تقریباً در تمامی روزهای سال احساس خواهد شد. مناطق ساحلی نسبت به سایر نقاط این کشور به دلیل وزش باد کمی خنک‌تر هستند. زندگی در این کشور آن هم در فصل بهار تجربه‌ای مطبوع است؛ زیرا بارش‌های پراکنده باعث تلطیف هوای گرم جزیره می‌شوند و شب‌ها معمولاً هوایی مطبوع و خنک دارند. در فصول بهار و تابستان معمولاً آب و هوایی گرم و تابستانی را تجربه خواهید کرد که برای ورزش‌های آبی و شنا بسیار دلچسب است. اگر به دنبال گردش در سطح جزیره آن هم در هوایی مناسب‌تر و بهاری هستید، بهتر است فصل پاییز را برای بازدید از قبرس انتخاب کنید. به دلیل وضعیت آب و هوایی قالب، زمستان‌های سردی را شاهد نخواهید بود و تنها دمای هوا در شب‌های این فصل کمی سرد می‌شود.

وضعیت سیاسی اجتماعی قبرس

از آنجایی که گردشگری و صنعت توریست در لیست منابع درآمد اصلی قبرس قرار می‌گیرند مردم این کشور دارای رفتاری دوستانه و صمیمی با مهاجران و توریست‌ها هستند؛ علاوه بر این اکثر مردم این کشور با زبان انگلیسی آشنایی دارند. ساختار سیاسی این کشور جمهوری دموکراتیک نیمه ریاست جمهوری است. در این سیستم، سران اداره کننده کشور نظیر رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس دولت از بین احزاب موجود و فعال انتخاب می‌شوند. مدتی که رئیس جمهور منتخب قدرت را در دست دارد 5 سال خواهد بود. پایتخت کشور مورد بحث شهر نیکوزیا است که بین هر دو قسمت مشترک به حساب می‌آید.

خدمات درمانی و رفاهی قبرس

اگر به دنبال آشنایی با وضعیت و خدمات درمانی رفاهی قبرس هستید، باید بگوییم که به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا دولت این کشور در پی آن بوده است تا با فراهم کردن شرایطی ایده آل موقعیت بهره‌مندی از خدمات درمانی مناسبی را برای شهروندان و افراد مهاجر فراهم کند که در این مسیر نیز موفق بوده است. استفاده از بخش دولتی نظام درمانی در این جزیره برای همگان در دسترس است و بهره‌مندی از این خدمات نیازمند پرداخت هزینه‌های گزافی نیست. اگر شهروندی قبرس را ندارید، در صورتی که کشور شما توافق نامه‌ای را نظیر بریتانیا با دولت این جمهوری امضا کرده باشد می‌توانید از تمامی مزایا و خدمات درمانی که در اختیار شهروندان این جزیره قرار می‌گیرد با همان کیفیت و شرایط بهره‌مند شوید. برای این کار باید کارت درمانی این کشور را اخذ کنید.

برای دریافت این کارت و پوشش تمامی هزینه‌های خدمات درمانی از این طریق باید درخواستی را به وزارت بهداشت ارائه دهید. مدارک و فرم درخواست باید به نزدیک‌ترین بیمارستان یا مرکز درمانی تحویل داده شود. 3 نوع کارت درمانی در کشور مورد بحث برای افراد متقاضی صادر می‌شود که شامل کارت‌های صورتی، آبی و زرد می‌شوند. کارت صورتی به دارنده این امکان را می‌دهد تا به صورت رایگان از تمامی خدمات ارائه شده بهره‌مند شود. اگر شرایط بهره‌مندی از خدمات رایگان را ندارید، بهتر است به دنبال دریافت کارت آبی و استفاده خدمات مورد بحث به صورت نیمه رایگان باشید. با دریافت نوع سوم یا کارت زرد تنها می‌توانید از تخفیفات هزینه درمان استفاده کنید.

مهاجرت به قبرس شمالی

همان طور که می‌دانید جزیره قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده است که اداره قبرس شمالی برعهده ترکیه است و از این رو واحد پولی آن نیز لیر می‌باشد. قبرس شمالی یکی از اعضای سازمان ملل، شورای اروپا، کشورهای مشترک‌المنافع و عضو جنبش عدم تعهد به حساب می‌آیند و بسیاری این بخش از قبرس را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. مهاجرت به قبرس شمالی یکی از گزینه‌های جذاب پیش روی مهاجران است چرا که می‌توانند با خرید یک ملک در این کشور به راحتی اقامت آن را دریافت کنند.

انواع روش‌های مهاجرت به قبرس

قبرس کشوری کوچک و به شکل جزیره در دریای مدیترانه واقع شده است که در سال‌های اخیر حجم مهاجرت به آن افزایش یافته است از این رو دولت این کشور مسیرهای مشخصی را برای متقاضیان ایجاد کرده است. روش‌های دریافت ویزای قبرس و مهاجرت به آن شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مهاجرت کاری به قبرس
 • مهاجرت تحصیلی به قبرس
 • مهاجرت سرمایه گذاری به قبرس
 • مهاجرت درمانی به قبرس
 • مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج
 • مهاجرت به قبرس از طریق تولد فرزند
 • ویزای توریستی قبرس
 • پناهندگی قبرس

مهاجرت قبرس از طریق تحصیل

اگر قصد دارید برای ادامه‌ی تحصیل به این کشور مهاجرت کنید، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. مهاجرت تحصیلی به قبرس یکی از مسیرهای مهاجرتی برای متقاضیان ویزای تحصیلی می باشد. کسانی که درخواست ویزای تحصیلی در کشور قبرس جنوبی را دارند و جزء دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا شناخته می‌شوند، باید این ویزا را از کشور قبرس جنوبی درخواست کنند. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که دریافت ویزای تحصیلی در کشور قبرس جنوبی فقط در صورتی امکان‌پذیر است که جزء دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا نباشید. شما می‌توانید در این کشور در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تحصیل کنید. اگر در دانشگاه دیگری مشغول به تحصیل هستید با درخواست به دانشگاه‌های قبرس جنوبی می‌توانید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش و ویزای تحصیلی دریافت کنید.

کشور قبرس دانشگاه‌های مختلفی را در خود جای داده است. یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه نیکوزیا نام دارد. این دانشگاه در قسمت اروپایی قبرس قرار دارد. نیکوزیا به دلیل سطح علمی و رنکینگ بالا مورد تایید بسیاری از کشورهایی مانند اروپا، کانادا و آمریکا قرار گرفته است. دانشگاه نیکوزیا یکی از دانشگاه‌هایی است که شرایط خوبی را برای مهاجران فراهم کرده است. در این دانشگاه می‌توانید تمام رشته‌هایی همانند حسابداری، هنر، پزشکی، موسیقی و…… را فرا بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به قبرس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

اگر قصد دارید مقطع لیسانس خود را در این کشور بگذرانید باید به چند نکته توجه داشته باشید. برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی در مقطع لیسانس نیازمند به مدرک زبان آیلتس با نمرات بین 5.5 تا 6 هستید. اگر مدرک زبان مورد نظر را نتوانید به دانشگاه مقصد ارائه دهید، باید در دانشگاه مقصد تعیین سطح زبان بدهید. پس از آن که آزمون تعیین سطح را پشت سر گذاشته‌اید، بر اساس نمره‌ای که در این آزمون کسب کرده‌اید وارد کورس‌های مختلف زبان می‌شوید. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس بر اساس نوع دانشگاه و نوع رشته‌ای که قصد دارید بخوانید، متفاوت است. هزینه‌ی تحصیل به طور میانگین 9000 یورو است. طول دوره‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال است.

اگر برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به قبرس مهاجرت می‌کنید، نیاز است تا مدرک زبان آیلتس با نمره‌ی 6.5 همراه خود داشته باشید. اگر قبل از دریافت مدرک زبان قصد داشتید به این کشور سفر کنید، با توجه به سطح زبان شما وارد کورس‌های زبان که در دانشگاه برگزار می‌گردد، می‌شوید و پس از آن می‌توانید مدرک زبان خود را کسب کنید. مدت تحصیل شما در این دوره مانند ایران است و شما باید 2 سال در این مقطع مشغول به تحصیل باشید. هزینه‌ی تحصیل در این مقطع تا حدودی به رشته‌ی تحصیل شما بستگی دارد. به طور معمول 13 هزار یورو برای تحصیل در این کشور برای مقطع فوق لیسانس تخمین زده می‌شود. برای تحصیل در رشته داروسازی نیز باید 7000 یورو بپردازید.

مهاجرت تحصیلی به قبرس در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا نیز می‌تواند یکی از دلایل مهاجرت شما به کشور قبرس جنوبی باشد. دوره‌ی تحصیل در این کشور به طور میانگین بین 3 تا 5 سال است؛ اما شما می‌توانید این مقطع را پس از 3 سال به پایان برسانید. هزینه تحصیل در این مقطع نیز همانند سایر مقطع‌ها به رشته‌ی تحصیلی شما بستگی دارد؛ اما میانگین هزینه‌ای که برای این مقطع در نظر گرفته شده است،13500 یورو است. به طور معمول شما می‌توانید در مدت زمان 3 سال مقطع دکترا خود را با موفقیت به پایان برسانید. کشور قبرس جنوبی تقریباً رشته‌های زیادی را برای مقطع دکترا ارائه می‌دهد. پس از پایان 3 سال در دوره‌ی دکترا، هر ساله 1500 یورو به هزینه‌های تحصیل شما اضافه می‌شود.

نکات مهاجرت تحصیلی به قبرس

برای مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل باید از دانشگاه یا موسسه‌ی مورد نظر، پذیرش دریافت کنید. یکی از نکات مثبت مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی در کشور قبرس، عدم نیاز به مدرک زبان است. در بسیاری از کشورها برای ادامه تحصیل در تمامی مقاطع نیاز به مدرک زبان معتبر همانند آیلتس و تافل است؛ اما در کشور قبرس می‌توانید بدون مدرک زبان در تمامی مقاطع تحصیل کنید. اگر موفق به دریافت مدرک زبان نشدید، می‌توانید ابتدا پذیرش از دانشگاه‌های قبرس را دریافت کنید و پس از آن در دانشگاه مورد نظر در دوره‌های زبانی که برگزار می‌شود، شرکت کنید و مدرک زبان خود را دریافت کنید. در این کشور تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد که از نظر میزان سطح علمی و رنکینگ جهانی در مرتبه‌ی خوبی قرار دارند. مدرک دریافتی از این دانشگاه‌ها برای بسیاری از کشورها مانند ایران و سایر کشورهای اروپائی قابل قبول است.

چنانچه هزینه‌های تحصیل به کشور قبرس جنوبی بالاست، می‌توانید به قسمت قبرس شمالی مهاجرت کنید. قبرس شمالی مقصد بسیار از دانشجویان ایرانی است. این کشور به دلیل هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل می‌تواند مقصد خوبی برای مهاجرت شما باشد. قبرس شمالی میزبان دانشجویانی است که از نظر مالی و سایر شرایط توانایی ادامه تحصیل در کشورهای اروپائی و آمریکایی را ندارند. یکی از فواید این کشور برای ادامه تحصیل امکان تبادل دانشجویی با سایر دانشگاه‌های مطرح دنیاست. دانشگاه‌های این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است تا یک سال از دوران تحصیل خود را بتوانند در یک کشور و دانشگاه دیگر سپری کنند. به همین دلیل شما علاوه بر پرداخته هزینه‌ی کم، می‌توانند یک سال از دوره‌ی تحصیل خود را در مکان جدید سپری کنید و تجربه‌های جدید کسب کنید. یکی از فواید تبادل دانشجو، بهبود رزومه‌ی شماست. با رزومه خوب شما می‌توانید پس از پایان یک مقطع برای ادامه‌ی تحصیل در یک دانشگاه بهتر اقدام کنید.

اگر قصد دارید پس از پایان تحصیل خود بلافاصله وارد دنیای کار شوید، بهتر است رشته‌هایی همانند گردشگری و هتلداری را در اولویت قرار دهید. این کشور به دلیل فضای توریستی که در خود جای داده است، می‌تواند دانشجویان رشته‌ی گردشگری و هتلداری را زودتر روانه‌ی بازار کند. شما می‌توانید چه در زمان تحصیل و چه در پایان تحصیل به‌عنوان کارآموز در هتل‌ها و سایر مراکز توریستی مشغول به کار شوید. پس از پایان دوران کارآموزی با تجربه‌ی کافی می‌توانید وارد بازار کار شوید. یکی از دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی، دانشگاه بین‌المللی مدیترانه شرقی است. کارکنان این دانشگاه از افراد مختلف جهان بوده و حدود 5 هزار دانشجوی بین‌المللی را پذیرش کرده است. دانشگاه مدیترانه‎ی شرقی و دانشگاه خاور نزدیک دو دانشگاه قبرس شمالی هستند که به‌عنوان جزئی از انجمن دانشگاه‌های اروپائی مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی یکی از 500 برتر دانشگاه اروپائی به شمار می‌رود.

مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه‌گذاری

قبرس جنوبی یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست. به‌دلیل اختلاف بین قبرس جنوبی و قبرس شمالی، قبرس جنوبی عضو شنگن نشده است. به‌همین دلیل اگر در کشور قبرس جنوبی اقامت داشته باشید نمی‌توانید بدون اخذ ویزا سفر کنید. این در صورتی است که پاسپورت کشور قبرس جنوبی برای همه‌ی کشورها اعتبار دارد. شما می‌توانید با همراه داشتن پاسپورت این کشور به‌راحتی در تمام دنیا سفر کنید و اقامت داشته باشید. سرمایه‌گذاری در کشور قبرس جنوبی با دو روش امکان پذیر است از این رو مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری همیشه جزء گزینه های مهم برای این کشور می باشد.

مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک

اگر قصد دارید پاسپورت این کشور به‌دست آورید، باید اقدام به خرید ملک در این این کشور کنید. مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک اصلی ترین راه اخذ اقامت این کشور می باشد که هرساله بسیاری آن را انتخاب می کنند. برای این مسیر باید خود را برای خرید یک ملک به ارزش 300 هزار یورو آماده کنید که البته حدود 100 هزار یورو آن را می توانید به صورت وام و پرداخت اقساطی در نظر بگیرید. هم‌چنین شما می‌توانید در ابتدا ماهانه یک خانه اجاره کنید و پس از آن اقدام به خرید یک ملک کنید.

مهاجرت به قبرس از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کشور قبرس، ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت در کشور قبرس باید سرمایه‌ی‌ اولیه را فراهم کنید. میزان سرمایه‌ی اولیه‌ که برای ثبت شرکت در نظر گرفته شده است، حداقل 60 هزار یورو است. پس از ثبت شرکت می‌توانید به مدت دو سال در این کشور اقامت موقت دریافت کنید. تا زمانی که شرکتی که ثبت کرده‌اید دارای فعالیت باشد و بیمه و مالیات پرداخت شود، می‌توانید اقامت خود را هر ساله تمدید کنید.

در قبرس شمالی نیز طریقه‌ی گرفتن اقامت به همین روش است. تفاوت میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی در هزینه‌هایی است که پرداخت می‌کنید. برای ثبت شرکت و خرید ملک در کشور قبرس شمالی هزینه‌ی کم‌تری را پرداخت خواهید کرد. اگر میزان سرمایه‌ی اولیه‌ شما پایین‌ است، می‌توانید برای مهاجرت به قبرس شمالی اقدام کنید. پس از ثبت شرکت یا خرید ملک در این کشور، به شما اقامت دائم تعلق می‌گیرید.

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند و یا دارنده اقامت دائم قبرس یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. برای انجام این کار بهتر است تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کرده و درخواست مشترکی را به منظور ثبت ازدواج در این کشور ارائه دهید. مهم‌ترین اصل در این روند متاهل نبودن طرفین است. زمانی که درخواست خود را ارائه می‌دهید، افسری به عنوان افسر بررسی کننده پرونده مشخص می‌شود که باید واقعی بودن قصد خود را به او ثابت کنید.

اگر یکی از طرفین قبلاً ازدواج کرده باشد و به علت طلاق یا فوت همسر مجرد به حساب بیاید باید مدارکی نظیر طلاق نامه و یا گواهی فوت همسر را نیز ارائه دهد. در صورت تایید درخواست ارائه شده برای مهاجرت از این طریق باید مراسم ازدواج در بازه‌ای بین 15 روز تا 3 ماه به انجام برسد؛ لازم به ذکر است که برای استفاده از این روش مهاجرتی افراد باید در مصاحبه کنسولگری نیز شرکت کنند. پس از بررسی برخی از جنبه‌های این روش مهاجرتی زمان آن رسیده تا به بررسی مدت زمان اقامت مجاز از طریق این روش بپردازیم. در صورت قبولی در تمامی مراحل بیان شده، فرد مجاز خواهد بود تا 2 سال در این کشور با همسر خود زندگی کند. شرایط زندگی زوج در این مدت به صورت کامل تحت بررسی قرار خواهد گرفت که در صورت تایید واقعی بودن رابطه فرد می‌تواند اقامت قبرس را اخذ کند.

مهاجرت به قبرس از طریق تولد فرزند

روش مهاجرتی تولد فرزند یکی از راه‌هایی است که بسیاری از افراد به استفاده از آن علاقه‌مند هستند. در صورتی که به دنبال آشنایی با شرایط این روش در کشور قبرس هستید، ابتدا باید شما را با قانونی به نام خاک و خون آشنا کنیم. این قانون اساس ارائه اقامت در کشورهای مختلف برای کودکان تازه متولد شده است. قانون مورد بحث دارای دو بخش است که برای استفاده از هر یک از آنها باید شرایطی خاص فراهم شود. کشورهایی که به فرزندان افراد دارای اقامت خود تابعیت می‌دهند از بخش خون پیروی می‌کنند. برخی از مناطق تنها به نوزادانی که در خاک، مرزهای آبی و هوایی به دنیا بیایند تابعیت اهدا می‌کنند از قانون خاک پیروی می‌کنند. برخی از کشورها نیز وجود دارند که از طریق هر دو روش بیان شده امکان اخذ تابعیت را برای نوزادان فراهم می‌کنند. پس از بررسی این قانون نوبت به آن رسیده است تا به وضعیت موجود در قبرس آن هم در زمینه مورد بحث بپردازیم. در این کشور قانون خون در حال اجرا است که بر همین اساس می‌توان گفت اگر هر دو یا یکی از والدین تابعیت این کشور را نداشته باشند راهی برای مهاجرت به قبرس از طریق تولد فرزند وجود نخواهد داشت.

ویزای توریستی قبرس

از آنجایی که این کشور به دو قسمت تشکیل شده است و قسمت شمالی و جنوبی تحت نظارت ترکیه و یونان هستند، ویزای توریستی برای هر قسمت دارای شرایطی مختلف است. اگر قصد مراجعه به قسمت شمالی به منظور بازدید از مناظر و نقاط توریستی آن را دارید به مانند ترکیه نیازی به اخذ ویزای توریستی نبوده و می‌توانید با داشتن پاسپورتی معتبر وارد این بخش از جزیره شوید؛ اما شرایط قسمت جنوبی تا حدود زیادی متفاوت خواهد بود. برای ورود این بخش که به عنوان بخش اروپایی نیز می‌توان از آن یاد کرد متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را آماده کرده و برای اقدام به اخذ ویزای توریستی به سفارت کشور مورد بحث مراجعه کنند. مدت زمان بررسی درخواست‌های ارائه شده بسیار کوتاه‌تر از سایر کشورهای اروپایی خواهد بود همان‌طور که مدت مجاز اقامت از طریق این ویزای توریستی کوتاه است. بهترین گزینه پیش روی شما برای استفاده از ویزای توریستی قبرس شرکت در تورهای مسافرتی است زیرا تحت شرایط ساده‌تری ویزا گرفته و برای بازدید از این کشور به آن وارد شوید.

پناهندگی قبرس

پناهندگی یکی از روش‌هایی است که برخی افراد به فکر استفاده از آن برای مهاجرت به کشورهای خارجی می‌افتند. در ارتباط با این مسئله باید بگوییم که سازمان مهاجرتی درنامایگریشن به هیچ وجه استفاده از این روش را توصیه نمی‌کند زیرا دارای خطرات مختلفی است و کسانی که به آن روی می‌آورند بدون شک با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. همان‌طور که مشاهده کردید روش‌های بسیاری برای مهاجرت به کشور بیان شده وجود دارند. در صورتی که فکر می‌کنید واجد شرایط هیچ یک از آنها نیستید بهتر است با مشاوران مجرب این مجموعه مشورت کنید و حتی زمانی که از عدم توانایی خود اطمینان حاصل کردید نیز بهتر است به دنبال یافتن کشوری بروید که روش‌هایی متناسب با شرایط و توقعات شما دارد.

مهاجرت به قبرس از طریق کار

یکی از راه‌های مهاجرت به قبرس، مهاجرت از طریق کار است. برای مهاجرت کاری به قبرس باید کارفرما یک شغل به شما پیشنهاد دهد. در این صورت شما می‌توانید با اخذ ویزای کاری شرایط برای مهاجرت به قبرس را مهیا کنید. در قبرس جنوبی، ساعت کاری کارمندان بین 38 تا 40 است. میزان دستمزدی که برای کارگر ساده در نظر گرفته شده است، 870 دلار در ماه است. میزان درآمدی که برای کارمندان متخصص در این کشور پرداخت می‌شود،2000 یورو در ماه است.باید به این نکته توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در این قبرس جنوبی 8.6 است.

برای مهاجرت کاری به قبرس می‌توانید قبرس شمالی را به‌عنوان راه ساده‌تری نسب به قبرس جنوبی فرض کنید. یکی از برتری‌های قبرس شمالی، عدم نیاز شهروندان ایرانی به ویزای کاری است. اگر قصد دارید به‌عنوان مهاجرت کاری به این کشور مهاجرت کنید، احتیاجی به اخذ ویزای کاری نیست. به این نکته توجه داشته باشید که ویزای کاری در قبرس شمالی تنها تا 1 ماه اعتبار دارد. یکی از شرایط اعطای ویزای کاری، کسب مجوز کاری است. کشور قبرس شمالی به‌دلیل کمبود نیروهای ماهر و متخصص از نیروهایی که قصد مهاجرت دارند و تخصص خاصی دارند، استقبال می‌کند. راه‌اندازی بیزینس مخصوص به خود یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ایرانیان به این کشور مهاجرت می‌کنند. به‌طور کلی کشور قبرس شمالی از مشکلات اقتصادی رنج می‌برد. به‌دلیل به‌صرفه بودن هزینه‌ها قبرس شمالی می‌تواند موقعیت مناسبی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکاری نوپا برای شما به‌وجود آورد.

برای مهاجرت کاری به قبرس می‌توانید قبرس شمالی را به‌عنوان راه ساده‌تری نسب به قبرس جنوبی فرض کنید. یکی از برتری‌های قبرس شمالی، عدم نیاز شهروندان ایرانی به ویزای کاری است. اگر قصد دارید به‌عنوان مهاجرت کاری به این کشور مهاجرت کنید، احتیاجی به اخذ ویزای کاری نیست. به این نکته توجه داشته باشید که ویزای کاری در قبرس شمالی تنها تا 1 ماه اعتبار دارد. یکی از شرایط اعطای ویزای کاری، کسب مجوز کاری است. کشور قبرس شمالی به‌دلیل کمبود نیروهای ماهر و متخصص از نیروهایی که قصد مهاجرت دارند و تخصص خاصی دارند، استقبال می‌کند. راه‌اندازی بیزینس مخصوص به خود یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ایرانیان به این کشور مهاجرت می‌کنند. به‌طور کلی کشور قبرس شمالی از مشکلات اقتصادی رنج می‌برد. به‌دلیل به‌صرفه بودن هزینه‌ها قبرس شمالی می‌تواند موقعیت مناسبی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکاری نوپا برای شما به‌وجود آورد.

اخذ اقامت و پاسپورت در کشور قبرس

برای اخذ اقامت قبرس دو حالت امکان پذیر است. اگر قصد دارید به صورت مداوم و برای تمام عمر در این کشور زندگی کنید، نیازمند این هستید که اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنید. برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم در این کشور نیاز است تا شرکت خود را ثبت برسانید. پس از سه سال با شرط فعالیت این شرکت، می‌توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید. یکی دیگر از شروطی که نیاز است به آن توجه داشته باشید، تمکن مالی است. در صورتی اقامت دائم به شما اهدا می‌شود که تمکن مالی در این کشور را دارا باشید. برای اخذ اقامت دائم باید به مسئولان این کشور اثبات کنید که سرمایه‌گذاری و تخصص شما در طول اقامت موقت پیشرفت داشته است.

هم‌چنین نیاز است تا در یک مصاحبه شرکت کنید و از علاقمندی‌های خود به فرهنگ جامعه دفاع کنید. پس از آن که توانستید اقامت دائم خود را دریافت کنید، می‌توانید برای پاسپورت قبرس اقدام کنید. پاسپورت کشور قبرس برای تمامی کشورهای جهان قابل قبول است. به‌همین علت بسیار ارزشمند است. طبق قوانین اتحادیه‌ی اروپا برای دریافت پاسپورت یک کشور، باید به مدت 7 سال در همان کشور اقامت داشته باشید.

یکی از راه‌های مهاجرت به قبرس، مهاجرت از طریق کار است. برای مهاجرت کاری به قبرس باید کارفرما یک شغل به شما پیشنهاد دهد. در این صورت شما می‌توانید با اخذ ویزای کاری شرایط برای مهاجرت به قبرس را مهیا کنید. در قبرس جنوبی، ساعت کاری کارمندان بین 38 تا 40 است. میزان دستمزدی که برای کارگر ساده در نظر گرفته شده است، 870 دلار در ماه است. میزان درآمدی که برای کارمندان متخصص در این کشور پرداخت می‌شود،2000 یورو در ماه است. باید به این نکته توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در این قبرس جنوبی 8.6 است.

برای مهاجرت کاری به قبرس می‌توانید قبرس شمالی را به‌عنوان راه ساده‌تری نسب به قبرس جنوبی فرض کنید. یکی از برتری‌های قبرس شمالی، عدم نیاز شهروندان ایرانی به ویزای کاری است. اگر قصد دارید به‌عنوان مهاجرت کاری به این کشور مهاجرت کنید، احتیاجی به اخذ ویزای کاری نیست. به این نکته توجه داشته باشید که ویزای کاری در قبرس شمالی تنها تا 1 ماه اعتبار دارد. یکی از شرایط اعطای ویزای کاری، کسب مجوز کاری است. کشور قبرس شمالی به دلیل کمبود نیروهای ماهر و متخصص از نیروهایی که قصد مهاجرت دارند و تخصص خاصی دارند، استقبال می‌کند. راه‌اندازی بیزینس مخصوص به خود یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ایرانیان به این کشور مهاجرت می‌کنند. به طور کلی کشور قبرس شمالی از مشکلات اقتصادی رنج می‌برد. به دلیل به‌صرفه بودن هزینه‌ها قبرس شمالی می‌تواند موقعیت مناسبی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکاری نوپا برای شما به وجود آورد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به قبرس

تا به اینجای مطلب روش‌های مختلف مهاجرت به قبرس را مورد بررسی قرار دادیم. برای استفاده از هر یک از این روش‌ها، افراد ملزم هستند تا شرایطی خاص را داشته و واجد شرایط بودنشان را از طریق ارائه مدارک مرتبط به اثبات برسانند. اگر به دنبال آشنایی با مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور مورد بحث هستید بهتر است به مطالب اختصاصی قرار داده شده در همین سایت مراجعه کنید. برخی مدارک در بین اکثر روش‌های در دسترس مشترک هستند که از جمله آنها می‌توان به مدارک هویتی، گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی تمکن مالی اشاره کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که مدارک ارائه شده باید به زبان انگلیسی ترجمه و تاییدیه‌های مورد نیاز برای آنها اخذ شود و انجام این کار هزینه‌هایی را به همراه خواهد داشت.

هزینه‌های زندگی در قبرس

هزینه‌های زندگی در قبرس یکی از مواردی است که آشنایی با آن می‌تواند به افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند دید مناسبی نسبت به مخارج این کشور بدهد. مخارج اصلی زندگی در این کشور را می‌توان شامل هزینه خرید و یا اجاره آپارتمان، صرف یک وعده غذایی در رستورانی معمولی و رفت و آمد به حساب آورد. اگر به دنبال خرید آپارتمان در مرکز و یا حاشیه شهرهای این کشور هستید باید در ازای هر متر مربع به ترتیب 1100 تا 3500 و 900 تا 2200 یورو هزینه بپردازید. مبلغی که برای اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز و حاشیه شهرها باید بپردازید چیزی در حدود 380 تا 1000 و 350 تا 800 یورو خواهد بود. اگر به دنبال اجاره آپارتمان‌های بزرگ‌تر یا 3 خوابه در مرکز شهر باشید باید 750 تا 2100 یورو به صورت ماهانه باید بپردازید.

برای صرف مبالغ کمتر بهتر است از مرکز به سمت حاشیه شهر بروید تا این مبلغ به 650 تا 1500 یورو کاهش پیدا کند. پس از بررسی مخارج خرید و اجاره آپارتمان نوبت به آن می‌رسد تا به سراغ هزینه صرف وعده غذایی در رستوران‌های معمولی برویم. این مبلغ تقریباً 6 تا 20 یورو خواهد بود و می‌توان آن را به صورت کلی نشاندهنده هزینه غذا در قبرس به حساب آورد. اگر به استفاده از حمل و نقل عمومی از طریق خرید بلیط‌های یک ماهه علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که این روش به صرفه‌ترین راه در دسترس خواهد بود و بین 17 تا 60 یورو نیز هزینه بر خواهد بود.

مزایای مهاجرت به قبرس

آشنایی با مزایای مهاجرت به قبرس را می‌توان به عنوان یکی از مواردی به حساب آورد که شما را به مهاجرت ترغیب می‌کند. بهتر است بدانید که اولین و مهم‌ترین مسئله زمانی که قصد ورود و زندگی در کشوری خارجی را دارید، آشنایی با زبان رایج مقصد مهاجرتی است. از آنجایی که مردم قبرس به دلیل مهاجر پذیر بودن آن به انگلیسی آشنا هستند نیاز خاصی به فراگیری زبان دیگری نخواهید داشت که این خود مزیتی بزرگ به حساب می‌آید. زندگی در محیطی آرام با جاذبه‌های گردشگری و امکانات تفریحی مختلف می‌تواند این امکان را برای شما فراهم کند که از تفریحات مختلف و متنوعی بهره ببرید. درست است میزان درآمد در این جزیره رقم بسیار بالا و جالب توجهی نیست اما به دلیل پایین بودن مخارج شرایط مناسبی برای افراد علاقه‌مند به زندگی در کشور مورد بحث فراهم شده است. اگر منبع درآمد خارجی داشته باشید و یا از طریق کسب و کاری که در قبرس راه اندازی کرده‌اید هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید، بدون شک می‌توانید زندگی راحت و مرفهی را برای خود و اعضای خانواده‌تان فراهم کنید. در لیست زیر می‌توانید سایر مزایای مهاجرت به قبرس را مشاهده کنید.

 • مالیات پایین
 • سیستم خدمات درمانی و بهداشتی با کیفیت
 • قابلیت استفاده از ارزهای مختلف
 • اقتصاد آینده دار و در حال رشد
 • محیطی پاک از آلودگی‌های مختلف

آب و هوا و تاریخچه قبرس

در قسمت قبل به نوعی مواردی نظیر آب و هوا و تاریخچه و وضعیت سیاسی و اجتماعی را مورد بررسی قرار دادیم؛ اما لازم دیدیم که برای آشنایی بیشتر بخش‌هایی را به این موضوعات اختصاص دهیم. قبرس که به عنوان جزیره و یا جمهوری قبرس شناخته می‌شود، تاریخچه‌ای پر قدمت دارد. اگر نگاهی به موقعیت جغرافیایی این جزیره بیندازید، بدون شک به موقعیت استراتژیک آن پی می‌برید؛ به همین دلیل نیز در طول تاریخ توسط امپراطوری‌های مختلف از هیتی‌ها و هخامنشیان گرفته تا اعراب و عثمانی‌ها تسخیر شده است. همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، این کشور به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. برای آشنایی شما با دلیل این تقسیم بندی باید به بررسی تاریخچه معاصر قبرس بپردازیم. پس از کودتای یونانی‌ها و در جواب این حرکت ارتش ترکیه به شمال جزیره مورد بحث هجوم برد که در پی آن اختلافاتی به وجود آمد و نیروهای بین‌المللی برای برقراری صلح در مرز بین این قسمت‌ها مستقر شدند. در سال 1961 این جمهوری به جمع کشورهای مشترک المنافع پیوست. سایر اتفاقات مهم تاریخ معاصر این کشور را می‌توان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 2004 و منطقه یورو در سال 2008 اشاره کرد.

 آب و هوای قبرس برای افرادی که علاقه چندانی به سرما ندارند و قصد دارند تا کشوری با آب هوای تقریباً گرم را برای مهاجرت انتخاب کنند مناسب است. برای توضیح دقیق‌تر باید بگوییم که در این کشور تابش نور تقریباً در تمامی روزهای سال احساس خواهد شد. مناطق ساحلی نسبت به سایر نقاط این کشور به دلیل وزش باد کمی خنک‌تر هستند. زندگی در این کشور آن هم در فصل بهار تجربه‌ای مطبوع است؛ زیرا بارش‌های پراکنده باعث تلطیف هوای گرم جزیره می‌شوند و شب‌ها معمولاً هوایی مطبوع و خنک دارند. در فصول بهار و تابستان معمولاً آب و هوایی گرم و تابستانی را تجربه خواهید کرد که برای ورزش‌های آبی و شنا بسیار دلچسب است. اگر به دنبال گردش در سطح جزیره آن هم در هوایی مناسب‌تر و بهاری هستید، بهتر است فصل پاییز را برای بازدید از قبرس انتخاب کنید. به دلیل وضعیت آب و هوایی قالب، زمستان‌های سردی را شاهد نخواهید بود و تنها دمای هوا در شب‌های این فصل کمی سرد می‌شود.

وضعیت سیاسی اجتماعی قبرس

از آنجایی که گردشگری و صنعت توریست در لیست منابع درآمد اصلی قبرس قرار می‌گیرند مردم این کشور دارای رفتاری دوستانه و صمیمی با مهاجران و توریست‌ها هستند؛ علاوه بر این اکثر مردم این کشور با زبان انگلیسی آشنایی دارند. ساختار سیاسی این کشور جمهوری دموکراتیک نیمه ریاست جمهوری است. در این سیستم، سران اداره کننده کشور نظیر رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس دولت از بین احزاب موجود و فعال انتخاب می‌شوند. مدتی که رئیس جمهور منتخب قدرت را در دست دارد 5 سال خواهد بود. پایتخت کشور مورد بحث شهر نیکوزیا است که بین هر دو قسمت مشترک به حساب می‌آید.

مهاجرت به قبرس شمالی

همان طور که میدانید جزیره قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده است که اداره قبرس شمالی برعهده ترکیه می باشد و از این رو واحد پولی آن نیز لیر می باشد. قبرس شمالی یکی از اعضای سازمان ملل، شورای اروپا، کشورهای مشترک‌المنافع و عضو جنبش عدم تعهد به حسلب می‌آیند. و بسیاری این بخش از قبرس را برای مهاجرت انتخاب می کنند. مهاجرت به قبرس شمالی یکی از گزینه های جذاب پیش روی مهاجران است چرا که می توانند با خرید یک ملک در این کشور به راحتی اقامت آن را دریافت کنند

خدمات درمانی و رفاهی قبرس

اگر به دنبال آشنایی با وضعیت و خدمات درمانی رفاهی قبرس هستید، باید بگوییم که به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا دولت این کشور در پی آن بوده است تا با فراهم کردن شرایطی ایده آل موقعیت بهره‌مندی از خدمات درمانی مناسبی را برای شهروندان و افراد مهاجر فراهم کند که در این مسیر نیز موفق بوده است. استفاده از بخش دولتی نظام درمانی در این جزیره برای همگان در دسترس است و بهره‌مندی از این خدمات نیازمند پرداخت هزینه‌های گزافی نیست. اگر شهروندی قبرس را ندارید، در صورتی که کشور شما توافق نامه‌ای را نظیر بریتانیا با دولت این جمهوری امضا کرده باشد می‌توانید از تمامی مزایا و خدمات درمانی که در اختیار شهروندان این جزیره قرار می‌گیرد با همان کیفیت و شرایط بهره‌مند شوید. برای این کار باید کارت درمانی این کشور را اخذ کنید. برای دریافت این کارت و پوشش تمامی هزینه‌های خدمات درمانی از این طریق باید درخواستی را به وزارت بهداشت ارائه دهید. مدارک و فرم درخواست باید به نزدیک‌ترین بیمارستان یا مرکز درمانی تحویل داده شود. 3 نوع کارت درمانی در کشور مورد بحث برای افراد متقاضی صادر می‌شود که شامل کارت‌های صورتی، آبی و زرد می‌شوند. کارت صورتی به دارنده این امکان را می‌دهد تا به صورت رایگان از تمامی خدمات ارائه شده بهره‌مند شود. اگر شرایط بهره‌مندی از خدمات رایگان را ندارید، بهتر است به دنبال دریافت کارت آبی و استفاده خدمات مورد بحث به صورت نیمه رایگان باشید. با دریافت نوع سوم یا کارت زرد تنها می‌توانید از تخفیفات هزینه درمان استفاده کنید.

کلام آخر

امروزه به‌دلیل مشکلات مختلف بسیاری از ایرانیان تصمیم به مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند. ممکن است شما نیز قصد مهاجرت به یک کشور با امکانات رفاهی بالا باشید. کشور قبرس یکی از کشورهایی است که می‌تواند میزبان خوبی برای مهاجران باشد. این کشور به دو قسمت کاملا متفاوت تقسیم‌بندی شده است. قبرس شمالی و قبرس جنوبی دو قسمت متفاوت کشور قبرس هستند که با ویژگی‌های مختلف می‌توانند مقصد شما برای مهاجرت باشد. کشور قبرس جنوبی یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست که واحد پولی آن یورو است. کشور قبرس شمالی یکی از کشورهای ترک نشین است که واحد پولی رایج آن لیر است. قسمت جنوبی کشور قبرس به‌دلیل لینکه جزء کشورهای اروپائی محسوب می‌شود، گران قیمت‌تر از قسمت شمالی است. اگر قصد دارید برای مهاجرت به قبرس هزینه‌ی بالایی پرداخت کنید، مهاجرت به قبرس جنوبی می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. به‌طور معمول ایرانیان کشور قبرس شمالی را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند چرا که می‌توانند بدون ویزا به این کشور سفر کنند و هزینه‌های کم‌تری در مقایسه با کشور همسایه‌ی خود بپردازند.

در مقاله‌ی بالا راه‌های مهاجرت به قبرس برای شما شرح داده شده است. شما می‌توانید سوالات خود را در این زمینه از طریق کامنت برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما باشند. هم‌چنین می‌توانید پس از مطالعه‎‌ی این مقاله، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با در میان بگذارید.