🇪🇸 مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

[flexy_breadcrumb]

تاکنون حدود 4 میلیون ایرانی به سایر کشورهای دنیا مهاجرت کرده‌اند که حدود 1 میلیون و 100 هزار نفرشان به کشورهای اروپایی رفته‌اند. اسپانیا نیز یکی از کشورهای محبوب اروپایی برای ایرانیان است که نرخ مهاجرت به آن هر سال افزایش پیدا می‌کند. این کشور یکی از دو کشور واقع در جزیره‌ی ایبری است و عضوی از اتحادیه‌ی اروپا محسوب می‌شود.

اگر فکر مهاجرت را در سر دارید، خوب است به اسپانیا هم به عنوان یک گزینه‌ فکر کنید. یکی از راه‌های مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری است و ایرانیان می‌توانند با حداقل سرمایه‌ی 500 هزار یورویی در این کشور، پس از پنج سال اقامت موقت، ویزای اقامت دائم گلدن اسپانیا را بگیرند.

در گفتار حاضر، نحوه‌ی مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری و راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این کشور را با هم بررسی می‌کنیم.

انواع روش‌های مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه

به‌طور کلی پنج روش برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد که هر فرد باید بر اساس شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند. این روش‌ها عبارتند از:

 • سرمایه گذاری به صورت خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری به صورت خرید درصدی از سهام یک شرکت اسپانیایی
 • داشتن سپرده بانکی در یکی از بانک‌های اسپانیایی
 • ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب کار و سرمایه گذاری در آن
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

در ادامه هر کدام از روش‌های مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری را به‌صورت خلاصه بررسی می‌کنیم:

سرمایه گذاری به صورت خرید اوراق قرضه دولتی

آژانس امنیت دولت اسپانیا یک سری اوراق خزانه‌داری تحت عنوان STRIPS عرضه می‌کند که می‌توانید به‌صورت جداگانه آن‌ها را نگه دارید و با آن‌ها تجارت کنید. به‌طور کلی دو نوع اوراق قرضه‌ی بلندمدت و کوتاه‌مدت می‌توانید بخرید که هر کدام به‌ترتیب بهره‌های 2-5 سال و 3-12 ماه دارند. حداقل سرمایه‌ی لازم در این حوزه برای اخذ اقامت اسپانیا دو میلیون یورو است.

سرمایه گذاری به صورت خرید درصدی از سهام یک شرکت اسپانیایی

یکی از راه‌های پیشِ‌روی شما، مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری در شرکت‌های اسپانیایی است. با خرید حق مالکیت یا سهام این شرکت‌ها، شما می‌توانید بخشی از سود حاصل از فروش کالا یا خدمات شرکت را دریافت کنید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این بخش برای کسب اجازه‌ی اقامت در اسپانیا، یک میلیون یورو است.

داشتن سپرده بانکی در یکی از بانک‌های اسپانیایی

شما می‌توانید پول خود را در بانک‌های اسپانیا سرمایه‌گذاری کنید. نرخ بهره در بانک‌های این کشور معمولا بین 0.05 تا 1.5 درصد است و برای گرفتن اقامت این کشور از طریق سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، شما نیاز به حداقل یک میلیون یورو سرمایه دارید.

ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب‌و‌کار و سرمایه گذاری در آن

هر شهروند اسپانیایی می‌تواند در این کشور کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند؛ مگر اینکه آن شخص، شهروند قانونی حساب نشود. اسپانیا برای راه‌اندازی کسب‌وکار کمی سخت‌گیری می‌کند؛ اما مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار، نیازمند ویزای خوداشتغالی یا ویزای کارآفرینی است که با ایجاد ده فرصت شغلی مناسب در این کشور، می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

این نوع مهاجرت از طریق سرمایه‌ گذاری در املاک طرفداران زیادی در دنیا دارد و انگلیسی‌ها بیشترین فعالیت را در این نوع سرمایه گذاری دارند. اگر شما هم دوست دارید نسبت به مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در مسکن اقدام کنید، بد نیست بدانید که متوسط نرخ اجاره در این کشور ماهیانه چیزی حدود 1311 یورو است. اگر بخواهید از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، اقامت اسپانیا را بگیرید، باید حداقل 500 هزار یورو سرمایه داشته باشید.

اقامت خود حمایتی اسپانیا

اگر نام اقامت خود حمایتی اسپانیا برای شما آشنا نیست ممکن است به این دلیل باشد که روش بیان شده با نام‌هایی نظیر اقامت تمکن مالی یا بازنشستگی نیز شناخته می‌شود. معمولاً برای خود حمایتی باید فرد این توانایی را داشته باشد که بتواند بدون نیاز به اشتغال هزینه‌های زندگی خود را تامین کند. زمانی که در اخذ این نوع اقامت موفق شوید مجاز به کار در اسپانیا نخواهید بود. شاید برای شما سوال شده باشد که چه مزیتی می‌تواند باعث شود تا افراد مختلف بدون داشتن اجازه کار همچنان به استفاده از این برنامه مشتاق باشند؟ پاسخ این پرسش را می‌توانید در نحوه اقامت آن بیابید. روش خود حمایتی اسپانیا یکی از برنامه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید اقامت موقت اخذ کنید و تقریباً 3 مرحله‌ای خواهد بود.

در مرحله اول دریافت کننده می‌تواند به مدت 1 سال در کشور مورد بحث اقامت داشته باشد. پس از اتمام سال اول وضعیت و شرایط او مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که حضورش بی ضرر و سودمند باشد برای 2 سال دیگر نیز می‌تواند ویزای خود را تمدید کند. مرحله نهایی که در پایان آن افراد می‌توانند برای رسیدن به اقامت دائم اقدام کنند نیز به مانند مرحله دوم است که به این ترتیب، مهاجران واجد شرایط از طریق اقامت خود حمایتی اسپانیا می‌توانند بعد از سپری شدن 5 سال برای تغییر نوع اقامت خود از موقت به دائم دست به اقدام بزنند. لازم به ذکر است به هنگام اقدام متقاضی می‌تواند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزا کند که در پی آن موظف خواهد بود تا حمایت مالی آنها را نیز بر عهده بگیرد.

سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق کارآفرینی

کارآفرینی در این کشور می‌تواند موقعیت بسیار مناسبی را برای صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران به وجود بیاورد؛ زیرا دولت اسپانیا به شدت در جست و جوی افرادی است که بتوانند در بهبود وضعیت شغلی تاثیری مثبت داشته باشند. بیزینس پلنی که برای کسب و کار تهیه می‌شود باید هیئت برسی کننده را قانع کند که راه اندازی آن می‌تواند منافع مختلفی را در ارتباط با بهبود وضعیت اقتصادی، سوددهی و اشتغال زایی برای کشور داشته باشد. ویژگی دیگری که باید طرح بیان شده داشته باشد این است که حداکثر ظرف 1 سال قابل پیاده سازی باشد. اگر زمینه فعالیتی کسب و کار به گونه‌ای باشد که از طریق آن خدماتی جدید به شهروندان این کشور ارائه شوند شانس موافقت با درخواست اقامت بیشتر خواهد بود. ویزای کار آفرینی اسپانیا دارای 1 سال اعتبار است و همان‌طور که گفته شد در این مدت باید کسب و کار راه اندازی شود. بسته به وضعیت بیزینس افراد می‌توانند برای مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته باشند. انجام اموری نظیر دریافت شماره مالیاتی، ثبت نام شرکت، اخذ شماره مالیاتی ویژه، افتتاح حساب و واریز مخارج اولیه ثبت شرکت و تهیه و امضا اساس نامه را می‌توان به عنوان برخی از کارهای ضروری به منظور راه اندازی بیزینس و کارآفرینی در اسپانیا بیان کرد.

شاخص‌های اقتصادی تأثیرگذار در اسپانیا

شاخص‌های اقتصادی تاثیر گذار در اسپانیا و حتی سایر کشورها را می‌توان شامل مواردی نظیر نرخ بیکاری، تولید ناخالص و مالیات دانست. آگاهی از هر یک از فاکتورها و شاخص‌های بیان شده می‌تواند به شما دیدی مناسب نسبت به وضعیت اقتصادی کشور مدنظرتان دهد تا از این طریق انتخابی حساب شده و هوشمندانه را داشته باشید. نرخ بیکاری در کشور مورد بحث تقریباً 13 درصد است.  نمی‌توان گفت این نرخ نشان‌دهنده وضعیت اشتغال بسیار ایده آل است اما به گونه‌ای است که افراد با توانایی‌های حرفه‌ای می‌توانند به راحتی در زمینه تخصص خود شغلی مناسب را بیابند. نرخ تورم در سال 2022 بر اساس آخرین آمار در دسترس چیزی در حدود 9 تا 10 درصد بوده که تقریباً قابل قبول است.

میزان رشد تولید ناخالص سالانه داخلی در دسامبر 2021 تقریباً به 5.5 درصد می‌رسید. این میزان نشان‌دهنده بهبود وضعیت اقتصادی و داشتن روند رو به رشد است. اداره مالیات اسپانیا 47 درصد از درآمد شخصی ساکنین این کشور را به عنوان مالیات بر درآمد از آنها اخذ می‌کند. نرخ مالیات شرکت‌ها و مالیات بر فروش نیز به ترتیب 25 و 21 درصد در نظر گرفته شده‌اند. بر اساس شاخص‌های اقتصادی می‌توان گفت وضعیت اقتصادی اسپانیا به گونه‌ای است که می‌توان آن را به عنوان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار در نظر داشت.  

استانداردهای سرمایه گذاری در اسپانیا

استانداردهای سرمایه گذاری در اسپانیا یا هر کشور دیگری را می‌توان شامل فاکتورهایی در نظر داشت که فرد با مشاهده آنها می‌تواند با احساس امنیت به این کار بپردازد. برخی از فاکتورهایی که می‌توان با بررسی آنها نسبت به میزان امنیت سرمایه در کشوری پی برد را می‌توان شامل نرخ مصادره اموال و نرخ کنترل فساد دانست. اگر به بررسی دقیق موارد بیان شده بپردازید، بدون شک می‌توانید به این نکته پی ببرید که دولت اسپانیا به صورت بسیار قابل توجهی از سرمایه گذاران حمایت می‌کند؛ بر همین اساس نیز این نرخ به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر پایین‌تر است. به دلیل وجود فیلترهای سختگیرانه از ورود افرادی که قصد پول شویی و انجام امور خلاف قانون را دارند به اقتصاد این کشور جلوگیری می‌شود؛ علاوه بر این سیستم‌های نظارتی مختلف به دنبال آن‌اند تا از فساد اقتصادی جلوگیری کنند. به همین سبب نرخ فساد اسپانیا نیز به مانند نرخ مصادره اموال پایین و مناسب است.

سرمایه گذاری‌های کم ریسک و پر ریسک در اسپانیا

طبق مطالعه روی سرمایه گذاری جهانی 2018، تقریبا 49 درصد سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در اسپانیا جز دسته‌ی کم‌خطر محسوب می‌شوند. بهترین سرمایه‌گذاری‌های اسپانیا به ترتیب موارد زیر هستند:

 • سرمایه گذاری در سهام؛
 • سرمایه گذاری در بانک یا اوراق قرضه؛
 • سرمایه گذاری در املاک.

خوب است بدانید که اگر شما مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری را انتخاب کردید و ساکن این کشور محسوب شدید، باید براساس میزان درآمدتان از سرمایه گذاری، مالیات پرداخت کنید؛ به این صورت که:

 • سود حداکثر 6000 یورو، مشمول 19 درصد مالیات است؛
 • سود بین 6000 تا 50000 یورو، مشمول 21 درصد مالیات است؛
 • سود بیشتر از 50000 یورو، مشمول 23 درصد مالیات است

حتی اگر شما ساکن اسپانیا هم نباشید، باید 19 درصد از سود سرمایه‌گذاری‌های خود در اسپانیا را به‌عنوان مالیات به دولت این کشور بپردازید.

ویزای طلایی یا گلدن اسپانیا چیست؟

ویزای طلایی اسپانیا یا همان ویزای گلدن، در حقیقت همان اجازه‌ای است که به سرمایه‌گذاران خارجی برای اقامت در اسپانیا داده می‌شود. اعطای ویزای گلدن اسپانیا به سرمایه‌داران از سال 2013 بنیان گذاشته شد. با کمک این ویزا نه تنها سرمایه‌گذار می‌تواند مجوز اقامت در اسپانیا را در سریع‌ترین زمان ممکن به‌دست آورد، بلکه خانواده‌ی او هم این مجوز را دریافت خواهند کرد.

کسی که موفق به اخذ ویزای گلدن و مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری شود، این فرصت را دارد که در این کشور تا زمانی‌که ویزای شما اعتبار دارد، به‌صورت کاملا قانونی مشغول به کار شود. لزومی ندارد که نگران همسر و فرزندانتان باشید؛ چون می‌توانید آن‌ها را هم در مدارس یا دانشگاه‌های اسپانیا ثبت‌نام کنید و از امکانات بهداشتی و درمانی این کشور استفاده کنید.

شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا

در سال 2021 مجوز مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری برای افرادی صادر می‌شود که شرایط زیر را داشته باشند:

 • حداقل به سن 18 سالگی رسیده باشد؛
 • سوءسابقه و تخلفات مالی و جنایی نداشته باشد؛
 • مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری را داشته باشد؛
 • ویزای شنگن فرد در گذشته رد نشده باشد؛
 • بیمه‌ی درمانی در اسپانیا گرفته باشد؛

توجه کنید که مدرک زبان برای صدور ویزای اقامت در اسپانیا الزامی نیست؛ همچنین، مدرک تحصیلی تاثیر چندانی روی سرمایه‌گذاری در این کشور ندارد و اسپانیا سرمایه‌گذاری را برای همه‌ی افراد از تمام کشورها آزاد کرده؛ اگرچه ایرانیان یک‌سری محدودیت‌هایی دارند.

خانوادگی سفر کنید

خبر خوب برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری این است که شما می‌توانید خانواده‌تان را نیز همراه خودتان به این کشور ببرید؛ یعنی، اگر موفق به اخذ اقامت دائم در کشور اسپانیا شدید، در کمتر از یک‌ ماه، به خانواده‌ی شما هم چنین مجوزی داده خواهد شد. معمولا خانواده باید مستقلا ویزا بگیرند؛ ولی، باید مدرک دال بر ارتباط خانوادگی‌شان با شما ارائه دهند. طبق تعریف اسپانیا، خانواده یعنی:

 • همسر شما؛
 • فرزندان زیر 18 سال؛
 • فرزندان بالای 18 سال با شرایط بهداشتی یا درمانی خاص؛
 • پدر و مادرِ سالمندِ وابسته.

مزایای مهاجرت به اسپانیا طریق سرمایه گذاری

از مزیت‌های مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • در این کشور شما 25 تا 35 درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی دستمزد برای نیروی کار پرداخت می‌کنید؛
 • اسپانیا امکانات و فرصت‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید کسب‌وکارتان را در آن راه‌اندازی کنید؛
 • اسپانیا بازار مطمئن و پایداری دارد و خیالتان از جهت ارائه‌ی محصول راحت است؛
 • این کشور برای ثبت اختراع و برند، زیاد سخت‌گیری نمی‌کند؛
 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات رشد زیادی در آینده خواهد داشت؛
 • موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر اسپانیا امکان تجارت با سایر کشورها را فراهم خواهد کرد؛
 • رشد اقتصادی و جنبه‌های مثبت اقتصاد اسپانیا، روی بهبود سیستم سرمایه‌گذاری خارجی تاثیر زیادی دارد؛
 • این فرصت را خواهید داشت تا از جاذبه‌های توریستی و سواحل جذاب اسپانیا لذت ببرید؛
 • هر چقدر دلتان بخواهد می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید و با هر چند نفر که مایل بودید، می‌توانید شریک شوید.

معایب سرمایه گذاری در اسپانیا

به دلیل ثابت نبودن وضعیت اقتصادی در برخی از زمینه‌های سرمایه گذاری باید به دنبال زمانی مناسب برای این کار باشید که می‌توان مورد بیان شده را به عنوان یکی از معایب سرمایه گذاری در اسپانیا در نظر داشت. مورد بعدی که در این زمینه مطرح می‌شود، قوانین سختگیرانه نظارتی، بررسی شرایط و رفتار فرد و اموری که در مدت اقامت خود به انجام آنها پرداخته است هستند که به عنوان دیگر معایب این کار به حساب می‌آیند. در صورتی که قصد شما تنها سرمایه گذاری و اخذ اقامت است و نمی‌خواهید به اموری خارج از چهارچوب‌ها و خلاف قوانین اسپانیا بپردازید، تقریبا می‌توان گفت مانعی بر سر راه شما قرار نخواهد داشت و به راحتی قادر خواهید بود از این روش استفاده کنید.

دلایل سرمایه گذاری در اسپانیا

اسپانیا به دومین کشور بزرگ پذیرای سرمایه‌گذاران خارجی و سومین کشور بزرگ مناسب برای سرمایه‌گذاری در اروپا است. سیاست‌های این کشور به‌نحوی تنظیم شده که شرکت‌های چندملیتی فعال در اسپانیا، روزبه‌روز بیشتر می‌شوند و در نتیجه تعداد توریست‌های مشتاق این کشور هم هر روز افزایش می‌یابند. توسعه‌‌ی زیرساخت‌های کارآمد، شبکه‌های حمل‌ونقل زمینی و صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر این کشور را از لحاظ شاخص توسعه 7.2 درصد در سال 2021، رشد داده است. از جنبه‌ی اقتصادی، مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری می‌تواند بازدهی بالایی داشته باشد؛ چون اسپانیا رتبه‌ی نهم دنیا را در صلاحیت برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد و بیش از 12500 کمپانی خارجی مهم سرمایه‌ی خود را به این کشور آورده‌اند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری از ابعاد مختلفی می‌تواند به نفع شما باشد؛ چرا که:

 • سیستم سلامت کارآمد این کشور، رتبه‌ی سوم جهانی را دارد؛
 • به‌لحاظ امنیت، این کشور جز امن‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود؛
 • هزینه‌های درمان و دارو در اسپانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است؛
 • به‌لحاظ کیفیت زندگی، بهداشت، فرهنگ، روابط اجتماعی و روابط فردی، این کشور در رتبه‌ی هفدهم دنیا قرار دارد؛
 • سیستم مالیاتی در این کشور کاملا مدرن و رقابتی بوده و با برخی از کشورهای اروپایی، اصلا قابل مقایسه نیست؛
 • با سرمایه‌گذاری موثر در این کشور، شما می‌توانید اقامت دائم آن را به دست آورید.

نحوه اخذ تابعیت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اگر به‌واسطه‌ی مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری، موفق به اخذ اقامت دائم شدید؛ مثلا با 500 هزار یورو سرمایه‌گذاری در املاک، بعد از 5 سال اقامت دائم این کشور را گرفتید، پس از گذشت ده‌ سال اسپانیا شما را به‌عنوان شهروند خودش به رسمیت خواهد شناخت و حتی اگر در کشور دیگری زندگی کنید، کماکان تبعه‌ی آن آب و خاک حساب می‌شوید. شرط دیگر برای اقامت اسپانیا داشتن مهارت زبان اسپانیایی است که از طریق یک آزمون زبان مشخص می‌شود. پس از اخذ تابعیت، شما باید 183 روز از سال را در اسپانیا باشید و بیش از 6 ماه هم نمی‌توانید از این کشور بیرون بمانید.

گزیده‌ی گفتار

اسپانیا کشوری ممتاز با موقعیت استراتژیکی ایده‌آل است که به عنوان پلی میان اروپا و شمال آفریقا و همین‌طور آمریکای لاتین شناخته می‌شود. الگوی اقتصاد این کشور کاملا دانش محور و مدرن بوده و تقریبا در 75 درصد از فعالیت‌های داخلی کشور، از آن بهره گرفته شده است. شما می‌توانید با مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف سرمایه‌تان را چندبرابر کنید؛ ولی بعضی بخش‌ها سریع‌تر شما را به رویای‌تان نزدیک می‌کنند. سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی نظیر بیوتکنولوژی، انرژی، املاک، توریسم، کشاورزی و غذا را می‌توان بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در اسپانیا دانست.

از امتیازات مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت دائم این کشور بعد از پنج‌سال سرمایه‌گذاری موثر است که این می‌تواند یک انگیزه‌ی قوی برای سرمایه‌داران باشد. قوانین حاکم بر سرمایه‌گذاری خارجی به نحوی است که شما می‌توانید با داشتن سرمایه‌ی حداقل 500 هزار یورو، امکان شهروندی در این کشور و بهره‌مندی از خدمات و امکانات اجتماعی را دریافت کنید.

اگر تصمیمتان را برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری گرفته‌اید، بی‌گدار به آب نزنید و سرمایه‌ای را که با زحمت و طی سال‌ها به دست آورده‌اید به دست باد نسپارید. پیش از هر اقدامی بهتر است با متخصصان این حوزه صحبت کنید تا بتوانید در مسیر خود استوارتر و مطمئن‌تر گام بردارید. یادتان باشد اغلب زمانی که پشیمان می‌شوید دیگر خیلی دیر است.

بهترین مکان برای سرمایه گذاری در اسپانیا کجاست؟

بهترین جایی که می‌توانید در اسپانیا سرمایه‌گذاری کنید، مادرید پایتخت این کشور است. این شهر مقصد اصلی سرمایه‌‌گذاران و توریست‌ها در اسپانیاست و پتانسیلی عالی در بازدهی حداکثری در اسپانیا دارد.

چه شرکت‌های سرمایه‌گذاری در اسپانیا وجود دارد؟

 در اسپانیا چندین شرکت سرمایه‌گذاری به نام‌های Aresbank ، Banco Pastor و Advanza Capital وجود دارند.

آیا با سرمایه‌گذاری مشترک هم می‌توان ویزای اسپانیا گرفت؟

بله شما می‌توانید در سرمایه‌گذاری خود با دیگران شریک شوید؛ ولی، هر کدام از شما باید جداکانه مبلغ تعیین شده را پرداخت کند؛ مثلا، اگر قصد خرید یک ملک اشتراکی را دارید، درصورتی به شما ویزا داده می‌شود که هر کدام مبلغ 500 هزار یورو دست به جیب شده باشید.

آیا می‌توانم با پول وام در اسپانیا سرمایه‌گذاری کنم؟

خیر؛ شما نمی‌توانید با پولی که از بانک وام گرفته‌اید در اسپانیا سرمایه‌ گذاری انجام دهید. شما باید وجه لازم را کاملا از خودتان و در حساب خودتان داشته باشید و هیچ بدهی بانکی هم نداشته باشید. البته این را هم بگوییم این شرط برای مبلغ تعیین شده‌ی اخذ ویزاست و برای مابقی مراحل سرمایه‌گذاری‌تان می‌توانید چنین کاری انجام دهید؛ مثلا، در بخش املاک مبلغ بالاتر از 500 هزار یورو را می‌توانید از بانک وام بگیرید.

آیا می‌توان بدون اقامت در اسپانیا در این کشور سرمایه‌گذاری کرد؟

بله؛ مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری کاملا اختیاری است و شما هیچ الزامی برای سکونت در این کشور ندارید. شما می‌توانید بدون تمدید ویزا، سرمایه‌تان را در اسپانیا حفظ کنید؛ البته به‌شرطی که به حضورتان هم نیازی نباشد. علاوه بر این شرکت‌های واسطه‌ای هم هستند که شما می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری در اسپانیا کنید.