🇫🇷 ویزای استارت آپ فرانسه

ویزای استارت آپ فرانسه

[flexy_breadcrumb]

کشور فرانسه یکی از کشورهایی است که مهاجرت به آن مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت کشور مورد بحث و مهاجرت به آن تعبیه شده‌اند. هر یک از این روش‌ها به افراد این امکان را می‌دهند تا از مزایای مختلفی بهره‌مند شده و فعالیت‌های مشخصی را انجام دهند. آیا دارای ایده‌ای نوآورانه و جدید هستید؟ آیا قصد دارید تا ایده خود را در اکوسیستم استارت آپی مناسبی پیاده سازی کنید و از این طریق شانس موفقیت خود را به هنگام انجام این کار افزایش دهید؟ در این صورت استفاده از ویزای استارت آپ فرانسه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس شما عزیزان به حساب بیاید. در صورتی که قصد استفاده از این روش را دارید و یا به دنبال آن هستید تا از طریق بررسی شرایط این ویزا در کشورهای مختلف بهترین مقصد را برای مهاجرت خود انتخاب کنید، بهتر است با موارد مختلفی در این زمینه نظیر ماهیت این ویزا، شرایط دریافت، مزایای آن و مواردی از این قبیل آشنایی پیدا کنید. سازمان مهاجرتی درنامایگریشن برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با ویزای استارت آپ فرانسه به بررسی آن از جنبه‌های مختلفی در این مطلب پرداخته است.

شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه

ویزای استارتاپ فرانسه چیست؟

این کشور از واجدین شرایط و افرادی که طرح مناسبی را برای راه اندازی استارت آپ و کسب و کاری نوآورانه دارند برای ورود به اکو سیستم استارت آپی استقبال می‌کند. این اکوسیستم در کشور مورد بحث از سرعت رشد بسیار بالایی برخوردار است به گونه‌ای که برخی از بیزینس‌ها کاری زبان خود را به انگلیسی تغییر داده و به دنبال جذب نیروی کار خارجی هستند. کسانی که در زمینه‌های مختلف طرحی نوآورانه دارند و یا در حرفه‌ای مشخص دارای توانایی‌های خاصی هستند رفته رفته به عنوان سرمایه‌ها و منابع درآمد در سطح جهان شناخته می‌شوند؛ به همین دلیل نیز دولت فرانسه به دنبال آن است تا با تامین شرایطی مناسب، سهم بیشتری را از این منابع و سرمایه‌های جدید به دست بیاورد.

شاید به هنگام بررسی ویزاهای مشابه کشورهای دیگر مشاهده کرده باشید که تنها دارندگان و مجریان ایده قادر به استفاده از این روش مهاجرتی هستند. کشور مورد بحث برای دستیابی به هدف خود امکان بهره‌مندی از این روش را نه تنها برای صاحبان و مجریان ایده فراهم کرده بلکه سرمایه گذران نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند. با اخذ این ویزا شما قادر خواهید بود تا حداکثر به مدت 4 سال در این کشور اقامت داشته باشید.

چه کسانی می‌توانند از ویزای استارتاپ فرانسه استفاده کنند؟

همان‌طور که بیان شد، استفاده از این ویزا نسبت به سایر کشورها دارای شرایطی تقریباً متفاوت است و به صورت کلی سه دسته از افراد قادر خواهند بود تا برای بهره‌مندی از آن درخواست خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنند. دسته اول این افراد را می‌توان بنیان گذاران کسب و کار به حساب آورد. این افراد ملزم هستند تا طرح یا بیزینس پلنی مناسب برای راه اندازی کسب و کار فراهم کرده و مخارج یک سال زندگی در فرانسه را داشته باشند. اشخاصی که قصد دارند تا به عنوان کارمند در این کسب و کارها مشغول به فعالیت شوند را می‌توان به عنوان دسته دوم به حساب آورد. این افراد باید در موقعیت شغلی‌ای پذیرفته شده باشند که با مدرک تحصیلی‌شان مرتبط بوده باشد. دسته آخر شامل کسانی می‌شود که قصد دارند در استارت آپ‌های این کشور سرمایه گذاری کنند. حداقل مبلغی این سرمایه گذاری باید چیزی در حدود 300000 یورو باشد تا شرایط اولیه استفاده از مسیر مورد بحث برای آنها فراهم شود. تمامی اشخاص بیان شده باید برای استفاده از این ویزا شرایطی خاص داشته باشند که در قسمت بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مزیت‌های دریافت ویزای استارت آپ فرانسه چیست؟

شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه

یکی از گام‌هایی که در روند آشنایی با این روش مهاجرتی بسیار مهم خواهد بود را می‌توان شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه به حساب آورد. همان‌طور که بیان شد سه دسته از افراد قادر هستند تا از این روش استفاده کنند که شامل بنیان گذاران، کارمندان و سرمایه گذاران خواهند بود. برای آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان با این شرایط به صورت جداگانه به بررسی آنها برای هر دسته خواهیم پرداخت.

شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه برای بنیان گذاران

اگر به دنبال راه اندازی کسب و کاری نوآورانه در کشور مورد بحث هستید باید منابع مالی یا حقوق ناخالص سالیانه به اندازه حداقل دستمزد در این کشور را داشته باشید. داشتن یکی از 3 شرط زیر را می‌توان به عنوان گامی مهم در این مسیر به حساب آورد:

  • توسط یکی از انکوباتورها و یا شرکای این ویزا پذیرفته شوید
  • یک انکوباتور و یا شتاب دهنده مورد تایید در یکی از 13 مرکز فناوری این کشور شما را پذیرش کند
  • شخص یا موسسه‌ای که در اکوسیستم فناوری این کشور در حال فعالیت است باید از طرح شما حمایت کند

برای مهاجرت به عنوان بنیان گذار شما باید بتوانید هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده خود را به مدت 1 سال تامین کنید. داشتن این میزان دارایی را باید از طریق ارائه گواهی تمکن مالی و یا سایر مدارک معتبر به اداره مهاجرت این کشور به اثبات برسانید. حداقل میزان تمکن مالی برای استفاده از این روش تقریباً 20000 یورو خواهد بود.

شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه برای کارمندان

دولت این کشور به منظور تامین نیروی کار ضروری استارت آپ‌های خود این نوع از ویزا را طراحی کرده است. برای استفاده از این روش شما ملزم خواهید بود تا با شرکتی که اجازه استخدام این نوع نیرو کار را دارد قراردادی کاری با مدت زمان اعتبار حداقل 3 ماه داشته باشید که در آن میزان دستمزد دریافتی شما به وضوح ذکر شده و مبلغ آن تقریباً معادل دو برابر حداقل دستمزد در فرانسه باشد.(تقریباً 38000 یورو در سال 2022) این قرار داد باید کاملاً رسمی بوده و توسط کارفرما نیز امضا شده باشد. برای اطمینان بیشتر شما باید نامه‌ای رسمی از شرکت مقصدتان مبنی بر  این که شرایط استخدام از طریق این روش را دارد اخذ کنید. زمانی قادر خواهید بود تا به عنوان کارمند از این روش وارد فرانسه شوید که شرکت استخدام کننده شما به عنوان شرکت نوآوارنه جدید شناخته شود و یا عضو سازمان پژوهشی یا آموزش عالی دولتی یا خصوصی باشد.

شرایط دریافت ویزای استارت آپ فرانسه برای سرمایه گذاران

همان‌طور که از نام این روش مشخص است، افراد برای سرمایه گذاری و حمایت مالی از استارت آپ‌ها به کشور مورد بحث وارد خواهند شد و به همین سبب نیز باید میزان درآمد مشخصی را داشته باشند. این سرمایه گذاری باید یا به صورت مستقیم صورت بپذیرد. اگر به دنبال اقدام از رشو غیر مستقیم هستید، باید از طریق شرکتی دست به این کار بزنید که حداقل مالک 30 درصد سهام آن به ارزش تقریبی 300000 یورو باشید. زمانی که شرکتی را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید، باید توجه داشته باشید که با مبلغ صرف شده بتوانید حداقل 10 درصد از سهام شرکت مد نظر خود را خریداری کنید.

برای مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ فرانسه باید چه روندی را پشت سر گذاشت؟

ابتدا باید مشخص کنید که با چه عنوانی و در زمره چه گروهی قصد دارید تا ویزای استارت آپ فرانسه را اخذ کنید. در مرحله بعدی باید شرایط مورد نیاز برای رسیدن به ویزای مد نظر را برسی کرده و در صورت واجد شرایط بودن فرم درخواست  را به زبان فرانسوی تکمیل و به صورت آنلاین ارسال کنید. در صورت تایید درخواست باید به سفارت این کشور مراجعه کنید تا اقامت بلند مدت شما در پاسپورتتان ثبت شود. گام بعدی در این مسیر ورود به کشور مد نظر و دریافت اجازه اقامت است. برای دریافت این اجازه نامه ملزم خواهید بود تا به دفتر اداری دولت در محل زندگی خود مراجعه کنید. در صورتی که شما با داشتن نوع دیگری از ویزاهای این کشور در حال اقامت در فرانسه هستید باید به این دفتر درخواست تغییر نوع اقامت را ارائه دهید. این درخواست باید بین 2 تا 3 ماه قبل از اتمام و باطل شدن اقامت ارائه شود.

مزیت‌های دریافت ویزای استارت آپ فرانسه چیست؟

استفاده از ویزای مورد بحث می‌تواند برای شما مزایای بسیاری داشته باشد که یکی از آنها ورود به یکی از برترین اکوسیستم‌های استارت آپی اروپا است. اگر پس از ورود به این کشور و شروع فعالیت در آن بتوانید کسب و کاری موفق را راه اندازی و اداره کنید، در انتهای مدت زمان اقامت 4 ساله قادر خواهید بود تا درخواستی مبنی بر تمدید اقامت خود ارائه دهید. یکی از مواردی که برای افراد مختلف به هنگام مهاجرت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، امکان به همراه بردن اعضای خانواده است. این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که دارندگان ویزای استارت آپ فرانسه قادر خواهند بود تا برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت اخذ کنند؛ علاوه بر موارد بیان شده و در کنار به وجود آمدن شرایط زندگی مناسب برای شما و اعضای خانواده، همسر و فرزندانتان قادر خواهند بود تا در مراکز علمی این کشور به راحتی تحصیل کنند. در صورتی که پس از 5 سال اقامت در این کشور مشکل قانونی یا مالی نداشته باشید این امکان در دسترس شما عزیزان قرار خواهد گرفت که برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام کنید. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های دریافت ویزای استارت آپ فرانسه را می‌توان بهره‌مندی از حمایت‌های مالی صندوق‌های سرمایه گذاری استارت آپی فرانسه برای راه اندازی کسب و کار به حساب آورد. شاید به این فکر افتاده باشید که برای دریافت ویزای استارت آپ ملزم خواهید بود که به زبان رسمی این کشور تسلط داشته باشید؛ در این جاست که نوبت به معرفی مزیت دیگری از این روش می‌رسد  که آن هم  عدم نیاز به  تسلط بر زبان فرانسوی در این مسیر است.

کدام زمینه‌ها در کشور فرانسه بیشترین استارت آپ‌ها را به خود اختصاص داده‌اند؟

آشنایی با زمینه‌هایی که در این کشور بیشترین آمار کسب و کارهای نوآورانه را دارد می‌تواند به شما عزیزان کمک کند تا از میزان شانس خود برای دریافت اقامت از این طریق و مهاجرت تا حدودی آگاه شوید. بیشترین استارت آپ‌های این کشور در زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی در حال فعالیت هستند که در لیست زیر برخی از آنها بیان شده‌اند.

  • فین تک
  • حمل و نقل
  • زمینه‌های مختلف مرتبط با فناوری‌های کامپیوتری نظیر رباتیک و هوش مصنوعی
  • اینترنت اشیا
  • تکنولوژی‌های غذایی
  • سلامت

در چه صورت شانس ما برای دریافت ویزای استارت آپ فرانسه افزایش می‌یابد؟

اگر به دنبال افزایش شانس موفقیت خود در این مسیر هستید، باید بدانید که آماده سازی بیزینس پلن به بهترین نحو ممکن نقش بسیار تاثیرگذاری در این روند خواهد داشت. بیزینس پلن شما باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که به سازمان‌های ارزیاب به خوبی نشان دهد که شما به دنبال ایجاد فرصت‌ها و ارزش‌های جدید هستید. مقیاس‌پذیر بودن بیزینس و اجرایی بودن آن را می‌توان به عنوان سایر ویژگی‌هایی در نظر داشت که شانس افراد در اخذ اقامت از طریق این روش را افزایش می‌دهند.