🇬🇷 مهاجرت تحصیلی به یونان

مهاجرت تحصیلی به یونان

[flexy_breadcrumb]

یونان به عنوان یکی از کشورهای اروپایی، جاذبه‌های بسیاری را برای توریست‌ها و افراد مختلف ساکن در سراسر جهان دارد. علاوه بر این، وجود موقعیت‌های مختلف برای مهاجرت به این کشور، یونان را به عنوان یکی از اهداف مهاجرین در دنیا مطرح کرده است. برای مهاجرت به یونان، روش‌های مختلفی در اختیار شما قرار گرفته است. یکی از این روش‌ها، مهاجرت از طریق تحصیل به یونان است.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، بهتر است قبل از انتخاب شهر و دانشگاه مورد نظر، با شرایط تحصیل در یونان، انواع بورسیه تحصیلی یونان، زبان تدریس و دوره‌های مختلف قابل تحصیل در این کشور آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر در ارتباط با مهاجرت از طریق تحصیل به یونان، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

شرایط عمومی مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

هر دو قشر دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند به مهاجرت به یونان از طریق تحصیل فکر کنند. در این کشور، تحصیل برای همه‌ی کودکان پنج تا پانزده سال اجباری است. تحصیلات اجباری، دوره‌ی پیش‌دبستانی (یک‌ساله)، ابتدایی و متوسطه را شامل می¬شود. تحصیلات ابتدایی (Demotiko) شش سال‌ و آموزش متوسطه اول (Gymnasio) سه سال به طول می‌انجامد.

تحصیلات متوسطه دوم یا عالی، سه سال طول می‌کشد و شامل دبیرستان یکپارچه (Eniaio Lykeio) و هنرستان فنی حرفه ای (TEE) است. دانش‌‌آموزان می‌توانند در پانزده‌سالگی، در پایان متوسطه اول، بین دوره‌های ‌فنی‌حرفه‌ای یا دبیرستان، یکی را انتخاب کنند. مدارس زیادی در یونان هستند که در مقاطع دبستان، متوسطه و دبیرستان، دانش‌آموز بین‌المللی می‌پذیرند. برای افرادی که تبعه‌ی یونان شده باشند، تحصیل در این مدارس رایگان است، اما دانش‌آموزان بین‌المللی باید در مدارس خصوصی ثبت‌نام کنند که طبعاً هزینه‌ دارد.

برای تحصیل در مقطع لیسانس، افزون بر مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، باید مدرک زبان یونانی خود را به دانشگاه ارائه دهید. البته بعضی از دانشگاه‌ها هستند که به این مدرک نیازی ندارند و به‌عنوان پیش‌نیاز، برای شما دوره‌ی آموزش زبان را برگزار می‌کنند.

برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس، رتبه‌ی دانشگاهی که در مقطع لیسانس از آن فارغ‌التحصیل شده‌اید و همچنین معدل لیسانس شما، عوامل مهم و تأثیرگذاری در قبولی درخواست شما هستند. نکته‌ی مهم دیگر، ارائه‌ی مدرک زبان یونانی یا انگلیسی است که در ادامه‌ی مقاله در مورد شرایط آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پذیرش گرفتن در مقطع دکترا در یونان نیز اصلاً کار ساده‌ای نیست و به رزومه‌ی بسیار قوی، مدرک زبان سطح بالا و استاد راهنمایی نیاز خواهید داشت که پس از انجام مصاحبه، توانایی‌های شما را تأیید کند و بپذیرد که در پروژه‌ای علمی با شما همکاری داشته باشد.

شرایط سنی تحصیل در یونان

در مهاجرت به یونان از طریق تحصیل ، در مقطع متوسطه، دانش‌آموزان بین‌المللی که برای تحصیل در مدارس یونانی پذیرفته‌شده‌اند باید حداکثر شانزده ساله باشند و همچنین باید گواهینامه‌ی مدرسه ابتدایی یا معادل بین‌المللی آن را داشته باشند. برای تحصیل در این مقطع هیچ آزمون ورودی لازم نیست. مدرسه‌ها از یازده سپتامبر آغاز می‌شوند و در اوایل ژوئن به پایان می‌رسند. دروس در 31 مه به پایان می‌رسد تا دانش‌آموزان بتوانند برای امتحانات خود در اوایل ماه ژوئن مطالعه کنند.در مقاطع تحصیلی دیگر، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

مقاطع تحصیلی مختلف در یونان

یونان، به عنوان یکی از کشورهای اروپایی که سیستم آموزشی نوینی دارد، امکان تحصیل در مقاطع مختلف را برای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی در مقاطع مختلف فراهم کرده است. این مقاطع، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکتری

هر یک از این مقاطع، در ادامه به صورت کامل مورد بررسی قرار گفته‌اند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های یونان

اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل به یونان در مقطع کارشناسی را دارید، بهتر است بدانید در این مقطع، امکان تحصیل در 106 رشته در زمینه‌های هنر، علوم فناوری و اطلاعات، پزشکی، حقوق، مهندس و کسب و کار امکان‌پذیر است. اگر به دنبال تحصیل در این مقطع هستید، بهتر است بدانید که رشته‌های ارائه شده در این مقطع اکثرا به زبان یونانی بوده و تحصیل در این رشته‌ها تقریبا رایگان هستند. اگر علاقه‌ای به تحصیل به زبان یونانی ندارید، می‌توانید به سراغ مراکز غیردولتی یونان بروید که این کار بدون شک برای شما هزینه‌هایی را نیز در بر خواهد داشت.

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های یونان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و سایر مقاطع را می‌توان در دو بخش مورد بررسی قرار داد؛ بخش اول هزینه‌های زندگی در یونان و بخش دوم هزینه‌های تحصیلی. هزینه‌های زندگی در یونان در ادامه مطلب به صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته‌اند؛ اما در ارتباط با هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی باید گفت، تحصیل در این مقطع عموما به زبان یونانی خواهد بود اما امکان تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی به زبان انگلیسی برای علاقه‌مندان فراهم می‌باشد. تحصیل کارشناسی در مقطع کارشناسی، تقریبا در حدود 1500 یورو است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های یونان

کارشناسی ارشد، یکی از مقاطعی است که بسیاری از افراد برای تحصیل در آن اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارجی می‌کنند. یکی از مواردی که به هنگام مهاجرت از طریق تحصیل به یونان باید مورد توجه قرار دهید، رشته‌ها و موقعیت‌های در دسترس به زبان انگلیسی هستند. همان‌طور که در قبل بیان شد، تحصیل در مقاطع مختلف به زبان‌های یونانی و انگلیسی امکان‌پذیر است. با بالاتر رفتن مقطع، امکان تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های یونان نیز افزایش می‌یابد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های یونان

شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یونان، بین 3 تا 15 هزار یورو متغیر است. این هزینه تنها هزینه تحصیل و شهریه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یونان می‌باشد. اگر به دنبال آگاهی از تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور هستید، می‌توانید به قسمت هزینه‌های زندگی در یونان در همین مطلب مراجعه کنید.

تحصیل در مقطع دکتری در یونان

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های یونان

تحصیل در مقطع دکتری در یونان به دو صورت 3 ساله و 5 ساله صورت خواهد گرفت. دوره 3 ساله، بدون تدریس اساتید طی شده و این مدت زمان صرف انجام امور تحقیقاتی خواهد شد. دوره 5 ساله، شامل تدریس توسط اساتید نیز شده و شما امکان ارسال درخواست برای تحصیل در رشته مورد نظر را برای 31 دانشگاه یونانی خواهید داشت.

مقطع دکتری، به عنوان یکی از مقاطعی به شمار می‌رود که کلاس و روند متفاوتی را نسبت به سایر مقاطع دارد. به هنگام اقدام برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه‌های یونان، شما باید موضوع پایان نامه خود را در ابتدای روند اعلام کنید. پس از تایید موضوع، شما موظف هستید که در انتهای دوره تحصیل، به دفاع از پایان نامه با موضوع اعلام شده در ابتدا بپردازید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های یونان

تحصیل دکتری در دانشگاه‌های یونان، دارای شرط معدل است. استاندارد معدل مورد قبول دانشگاه‌های یونان در این مقطع، استاندارد معدل 10 نمره‌ای است. داشتن حداقل نمره 5.7 از 10 برای پذیرش، یکی از شروط اصلی به شمار می‌رود. علاوه بر این، به هنگام اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی یونان شما باید مدارکی نظیر ترجمه آخرین مدرک تحصیل، گواهی تمکن مالی، گواهی عدم سوء پیشینه و مواردی از این قبیل را به سفارت یونان ارائه بدهید.

هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه‌های یونان

اگر به دنبال آگاهی از هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه‌های یونان هستید، بهتر است بدانید که اطلاعات دقیقی از این هزینه در دسترس نیستند. اما افراد مساعد، قابلیت دریافت بورسیه برای تامین نیازهای مالی خود را دارند. بورسیه‌های مختص تحصیل دکتری در یونان، شامل بورسیه‌های تحصیلی و بورسیه‌های تحقیقاتی می‌شوند. دریافت هر یک از این موارد، می‌تواند هزینه‌های تحصیل و در برخی مواقع برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز پوشش بدهد.

ویزای تحصیلی یونان 2022

متقاضیان برای ورود به یونان نیاز به اخذ ویزا دارند و این کشور دو نوع ویزا دارند کوتاه‌ مدت یا شنگن و بلندمدت یا ملی تقسیم می‌شود. شما برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی یونان دارید که از نوع بلند مدت و یا ویزای D یونان می باشد چرا که شما بیش از 3 ماه در این کشور اقامت خواهید داشت. برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز به داشتن شرایط آن به همراه مدارک آن دارید که اصلی ترین آن نامه پذیرش از دانشگاه و نامه تمکن مالی می باشد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در یونان

به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی، در وهلۀ اول باید برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. مهم‌ترین مدرک برای این کار، نامه‌ی رسمی پذیرش دانشگاه موردنظر شما یا نامه‌ی انجمن آموزشی تکنیکال آتن (TEI) است که این نامه باید تأییدیه‌ی وزارت آموزش یونان را نیز داشته باشد. مدارک لازم برای ثبت‌نام در هر دانشگاه بسته به دانشگاه متفاوت است، اما به‌طورکلی برای مهاجرت به یونان از طریق تحصیل به این مدارک نیاز دارید:

 • اسکن اصل مدارک شناسایی همراه با ترجمه‌ی رسمی؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ویزای تحصیلی معتبر که توسط مقامات کنسولی تأیید شده باشد؛
 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه؛
 • فرم پر شده‌ی درخواست ویزا؛
 • بیمه‌ی سلامت که به‌اندازه کل دوره‌ی تحصیل اعتبار داشته باشد؛
 • گواهی تمکن مالی بانک به همراه گردش حساب سه‌ماهه؛
 • ارائه‌ی ریزنمرات تحصیلی؛
 • ارائه‌ی مدرک زبان (انگلیسی یا یونانی)؛
 • ترجمه‌ی مدارک تحصیلی؛
 • ارائه‌ی ‌4 قطعه عکس 4 در 3؛
 • اصل و ترجمه‌ی سوابق کاری در صورت وجود؛
 • انگیزه‌نامه یا SOP؛
 • ارائه‌ی آدرس محل سکونت یا نامه‌ی پذیرش خوابگاه؛
 • ترجمه‌ی سند ازدواج در صورت تأهل؛
 • مدارک سلامت پزشکی.
کار حین تحصیل در یونان

اشتغال به هنگام تحصیل در دانشگاه‌های یونان

همان‌طور که گفته شد به هنگام تحصیل در دانشگاه‌های یونان، هزینه‌ها به صورت کلی در دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند. دسته اول مخارج تحصیلی و دسته دوم مخارج زندگی در یونان. یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید قسمتی از این هزینه‌ها را تامین کنید، اشتغال در حین تحصیل هستید. دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی در یونان، اجازه 10 ساعت کار در هفته را به صورت پاره وقت دارند. این میزان کاری برای دانشجویان مقاطع بالاتر، یعنی ارشد و دکتری به 30 ساعت در هفته می‌رسد.

آیا دانشگاه‌های یونان از نظر وزارت علوم معتبر هستند؟

بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های یونان توسط وزارت علوم، دانشگاه‌های این کشور در 3 دسته بندی ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی می‌شوند. این رتبه بندی شامل 17 دانشگاه می‌شود. اما لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، صرفا به این معنا نیست که مدرک اخذ شده شما از طریق این دانشگاه‌ها از نظر این وزارت مورد تایید واقع می‌شود. پس از اتمام تحصیل، مدرک شما از نظر فاکتورهای مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در انتهای این پاراگراف، نام دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم با دسته بندی علمی آنها ذکر شده‌اند.

گروه ممتاز

 • Aristotle University of Thessaloniki
 • National and Kapodistrian University of Athens
 • National Technical University of Athens
 • University of Crete
 • University of Ioannina

گروه خوب

 • Athens University of Economics and Business
 • Democritus University of Thrace
 • University of the Aegean
 • University of Patras
 • University of Thessaly

گروه متوسط

 • Agricultural University of Athens
 • Harokopio University of Athens
 • Ionian University
 • Technological Educational Institute of Crete
 • Technical University of Crete
 • University of Macedonia
 • University of Piraeus

بهترین دانشگاه‌های یونان

اگر مهاجرت به یونان از طریق تحصیل ذهن شما را مشغول کرده است، برای تصمیم‌گیری بهتر در این مورد، باید برترین دانشگاه‌های یونان را بشناسید. در این جدول، شما را با ده دانشگاه برتر این کشور آشنا می‌کنیم.

 نام دانشگاهرتبه در یونانرتبه جهانی دانشکده‌ها و رشته‌ها
 دانشگاه فنی ملی آتن1421مهندسی عمران، مکانیک، مهندسی برق، کامپیوتر، معماری، مهندسی شیمی، مهندسی کشاورزی، معدن و مهندسی متالوژی، مهندسی دریا، ریاضی کاربردی و علوم فیزیک
دانشگاه ارسطو تسالونیکی2551کشاورزی، دندانپزشکی، آموزش‌وپرورش، مهندسی، هنرهای زیبا، جنگلداری و منابع طبیعی، قانون، اقتصاد و علوم سیاسی، پزشکی، علوم، فلسفه، فنی، دامپزشکی
دانشگاه ملی آتن3651گردشگری، توسعه منابع طبیعی، توسعه روستایی، کشاورزی، تغذیه، آموزش ابتدایی، تربیت مدرس، پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی، هوافضا، ریاضی، فیزیک، انفورماتیک، ارتباطات و مخابرات، فناوری صنعت دیجیتال، بیولوژی، شیمی، زمین‌شناسی، حقوق، الهیات، تاریخ، رسانه، اقتصاد، علوم سیاسی، مدیریت عمومی، مطالعات آسیای مدرن و ترکیه، مدیریت بازرگانی، جامعه‌شناسی، سینما، هنرهای دیجیتال، فلسفه، زبان‌ شناسی، روان‌شناسی، موسیقی، نمایش، زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسه و آلمانی و ایتالیایی و روسی واسپانیایی، آموزش، علوم ورزشی
دانشگاه کرت4651فلسفه، تاریخ و باستان‌شناسی، مطالعات اجتماعی، جامعه‌شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، آموزش‌ابتدایی، علوم مهندسی، ریاضیات و ریاضی کاربردی، فیزیک، علوم کامپیوتر، بیولوژی، زیست‌شناسی، شیمی، پزشکی، فناوری و علم مواد
دانشگاه یوانینا5551
(در رشته‌ی ‌شیمی)
فلسفه، تاریخ، الهیات، علوم ریاضی، فیزیک، شیمی، پزشکی، بیولوژیک، پرستاری، گفتاردرمانی، علوم کامپیوتر و مهندسی، معماری، علم مواد، آموزش و تربیت مدرس، اقتصاد، حسابداری، هنرهای زیبا، روانشناسی، کشاورزی، موسیقی، انفورماتیک و مخابرات و ارتباطات
دانشگاه پاتراس6801علوم و مهندسی کشاورزی، بیوسیستم، فناوری غذا، اقتصاد و بازرگانی، مدیریت، گردشگری، مهندسی شیمی، معماری، مهندسی عمران، انفورماتیک و علوم کامپیوتر، مهندسی برق، فناوری اطلاعات، مهندسی محیط‌زیست، مکانیک و هوافضا، پرستاری، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، پزشکی، داروسازی، علوم ورزشی، تاریخ و الهیات، مددکاری و علوم اجتماعی، فلسفه، نمایش، بیولوژی، زمین‌شناسی، علم مواد، ریاضی و فیزیک
دانشگاه اژه71374تاریخ، جغرافیا، مردم‌شناسی، علوم دریایی، تغذیه، محیط‌زیست، گردشگری، مهندسی طراحی سیستم، ریاضی و آمار، مطالعات خاورمیانه، مدیریت بازرگانی، تربیت مدرس، آموزش ابتدایی
دانشگاه تسالی8919کشاورزی، تغذیه، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، حسابداری و مالی، معماری، عمران، مکانیک، توسعه و برنامه‌ریزی شهری، مهندسی برق، کامپیوتر، سیستم‌های دیجیتال، فناوری انرژی، تربیت مدرس، مطالعات زبان، تاریخ، الهیات، انسان‌شناسی، علوم ورزشی، بهداشت، پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، فیزیک، ریاضی، مخابرات و ارتباطات، انفورماتیک، تحصیلات تکمیلی
دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن91001مدیریت بازرگانی، بازاریابی و ارتباطات، حسابداری و مالی، فناوری و علوم مدیریت، اقتصاد، مطالعات اقتصاد اروپایی و بین‌المللی، انفورماتیک، آمار
دانشگاه دموکریتوس کراتی101281عمران، کامپیوتر، مهندسی برق، معماری، مهندسی مدیریت و تولید، تاریخ و الهیات، زبان‌شناسی تاریخی و تطبیقی، زبان و ادبیات و فرهنگ کشورهای دریای سیاه، حقوق، علوم ورزشی، مدیریت اجتماعی، علوم سیاسی، اقتصاد، پزشکی، ژنتیک، بیولوژی مولکولی، تربیت مدرس، آموزش ابتدایی، کشاورزی، جنگلداری

هزینه‌های تحصیل و زندگی در یونان

وقتی به مهاجرت به یونان از طریق تحصیل فکر می‌کنید، افزون بر هزینه‌ی تحصیل، هزینه‌ی زندگی در این کشور را هم باید در نظر بگیرید. باید بدانید که در شهرهای بزرگ یونان، آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 250 تا 450 یورو در ماه و خارج از مرکز شهر حدود 200 تا 350 یورو در ماه برای شما هزینه دارد. در شهرهای کوچک‌تر، هزینه‌ی زندگی ازجمله اجاره‌ی آپارتمان دانشجویی ارزان‌تر است. هزینه‌ی خدمات بین 50 تا 100 یورو در ماه برای گاز، برق و گرمایش متغیر است؛ درحالی‌که اتصال به اینترنت برای دانشجویان می‌تواند حدود 25 یورو در ماه هزینه داشته باشد. برای کارت‌های حمل‌ونقل ماهانه که بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند، حدود 30 یورو در ماه باید پرداخت کنید. خبر خوب اینکه اگر دانشجو باشید، می‌توانید هزینه‌ی کمتری بپردازید؛ بنابراین، کارت دانشجویی خود را نشان دهید تا بتوانید از تخفیف‌های مربوط به آن استفاده کنید. هزینه خرید پوشاک در یونان، بر اساس آخرین در دست نیز بین 20 تا 130 یورو خواهد بود. موارد بیان شده نمایانگر آن هستند که، هزینه زندگی، تحصیل و اسکان در این کشور به نسبت سایر کشورها بسیار پایین‌تر است. هزینه‌های بیان شده برای خرید لباس یا سوپرمارکت، برای خرید هر تکه لباس و بازه کمینه و بیشینه هزینه خرید در بین مواد غذایی سوپرمارکتی به ازای هر واحد می‌باشند.

شرایط تحصیل رایگان در یونان

بهتر است به این سوال به این گونه پاسخ دهیم که آیا شرایط تحصیل رایگان در یونان وجود دارد یا نه؟ یونان هم مانند بسیاری از کشورهای جهان دارای دو تیپ دانشگان دولتی و خصوصی است که دانشگاه های دولییتی آن بسیار ارزان تر است و در مجموع هزینه تحصیل در یونان به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر اروپا کمتر است اما فقط برای شهروندان خود و اتحادیه اروپا رایگان است و شما درصورتی می توانید تحصیل رایگان در این کشور داشته باشید که بورسیه شده باشید و فاند دریافت کنید و در غیر این صورت نگران نباشید چرا که با پیدا کردن یک کار پاره وقت می توانید هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنید.

مزایای مهاجرت از طریق تحصیل به یونان

تحصیل در یونان، به شما این امکان را می‌دهد تا با اخذ مدرک در مقطع مورد نظر از یکی از دانشگاه‌های معتبر یونان، امکان ادامه تحصیل و کار در اکثر کشورها و دانشگاه‌های معتبر جهان را داشته باشید. علاوه بر این داشتن مجوز کار و برخی بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌ها، به شما در تامین هزینه‌های تحصیل کمک شایانی می‌کند. بهره‌مندی از بیمه خدمات درمانی بین‌المللی با هزینه بسیار پایین (در حدود 200 تا 700 یورو) یکی دیگر از مزایای مهاجرت از طریق تحصیل به یونان به حساب می‌رود.

علاوه بر موارد بیان شده، دانشجویان می‌توانند از طریق ارائه کارت شناسایی خود مشمول تخفیف حمل و نقل نیز شوند. بهره‌مندی ا ز غذای رایگان در برخی شرایط، بهره‌مندی از خوابگاه، استفاده از وام دانشجویی و اخذ بورسیه تحصیلی و تحقیقاتی از جمله سایر مزایای مهاجرت از طریق تحصیل به یونان می‌باشند. برخی از اصلی ترین مزایای تحصیل در این کشور است :

 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های یونان که از لحاظ جهانی رتبه‌ی خوب و قابل قبولی را دارند. به علاوه در بسیاری از آنها برنامه‌هایی برای تبادل استاد و دانشجو با دیگر دانشگاه‌های مطرح اروپا وجود دارد؛
 • در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، هزینه‌ی تحصیل در یونان معقول و مقرون به صرفه است. همچنین هزینه‌ی زندگی شامل غذا، حمل و نقل و به طور کلی زندگی هم ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است؛
 • امنیت بالا از دیگر دلایل دانشجویان برای مهاجرت به یونان از طریق تحصیل است. آمار جرم و جنایت در این کشور پایین است و با وجود توریستی بودن از لحاظ امنیت به‌ویژه برای خانم‌ها کشور امنی به شمار می‌رود.
 • تاریخ و فرهنگ غنی و مثال زدنی یونان مزیت انکارناپذیر تحصیل در این کشور است. بازدید از مکان‌های تاریخی و دیدنی این کشور و آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ آن اوقات فراغت تحصیلی شما را به تجربه‌ای بی‌تکرار تبدیل می‌کند.
 • یونان عضو کشورهای اتحادیه‌ی اروپا است و این یعنی با مهاجرت به یونان از طریق تحصیل درهای ورود به بسیاری از کشورهای دیگر هم به روی شما گشوده می‌شود.
 • لذت بردن از آب و هوای آفتابی و دل‌پذیر آن و همچنین گشت و گذار در جزیره‌های پرتعداد و توریستی یونان، درس خواندن را برای شما به اتفاقی خوش‌آیند تبدیل می‌کند.

بهترین مقطع برای تحصیل در دانشگاه‌های یونان

انتخاب بهترین مقطع برای تحصیل در یونان، به شرایط و وضعیت خود متقاضی بستگی دارد. برای انتخاب بهترین مقطع تحصیلی در یونان، شما باید تمامی شرایط، هزینه‌ها و امکانات موجود را در نظر بگیرید. علاوه بر این، نیازی به نگرانی در ارتباط با شرایط سنی تحصیل در یونان نیست؛ زیرا به هنگام بررسی درخواست‌های تحصیل در یونان، محدودیت سنی برای متقاضیان اعمال نخواهد شد. یکی از مواردی که می‌تواند در اخذ پذیرش شما در دانشگاه‌های یونان تاثیری منفی از خود برجای بگذارد، وجود داشتن فاصله زمانی بین فارغ‌التحصیلی و اقدام برای پذیرش می‌باشد. اگر فاصله میان این دو زیاد و بدون توجیه باشد، این امر می‌تواند تاثیراتی منفی را برای ما به همراه داشته باشد.

دریافت پذیرش تحصیلی یونان

شما پس از بررسی اعتبار دانشگاه‌ها و رشته‌های منطبق با شرایطتان ، باید با توجه به ددلاین ثبت‌نام و بازه‌ی زمانی برای ارسال مدارک، درخواست پذیرش خود را ارسال کنید. در مورد مهاجرت به یونان از طریق تحصیل باید به این نکته توجه داشته باشید که روند درخواست برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های یونان، براساس مقطع مورد نظر متفاوت است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یونان، در ابتدا باید درخواست خود را به صورت الکترونیکی از طریق پلتفرم وزارت آموزش یونان ثبت کنید. از آنجایی که این سیستم مرکزی است، شما تنها برای 20 برنامه مجاز به ارسال درخواست می‌باشید. معمولاً مهلت درخواست برای دریافت جواب در این مقطع، ماه جولای است.
در یونان روند پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی ارشد بسیار ساده‌تر است‌، به‌ویژه اگر رشته‌ی مورد نظر شما به زبان انگلیسی ارائه ‌شود. در این مقطع هیچ سیستم متمرکزی وجود ندارد‌، بنابراین باید مستقیماً از طریق وب‌سایت دانشگاه مورد نظر اقدام کنید. در این مقطع خود دانشگاه به صورت مستقل روند انتخاب دانشجو را انجام می‌دهد. بسیاری از دوره‌های کارشناسی ارشد در یونان به طور مستمر برنامه‌های کاربردی خود را ارائه می‌کنند، اما از آنجا که بیشتر دوره‌ها در پاییز شروع می‌شوند‌، مهلت معمول درخواست در ماه مه تا ژوئیه است.

بورسیه تحصیلی یونان

بورسیه تحصیلی یونان، به صورت کلی به دو نوع تقسیم بندی می‌شود؛ نوع اول بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه و بورسیه تحصیلی سازمان‌ها. دولت یونان، به دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی این امکان را داده است تا به دانشجویان خود، کمک هزینه تحصیلی ارائه دهند. برای اخذ این نوع بورسیه تحصیلی، دانشجو باید شایستگی‌های علمی و تحصیلی بالایی داشته باشد. مورد بعدی که می‌تواند منجر به اخذ این نوع از بورسیه تحصیلی یونان شود، داشتن رزومه کاری و تحصیلی غنی است.

برای اخذ بورسیه تحصیلی از موسسات و سازمان‌ها، افراد متقاضی باید مشابه ارسال درخواست پذیرش، فرمی برای اخذ بورسیه را تکمیل و ارسال کنند. پس از بررسی شرایط متقاضیان، واجد شرایط ترین افراد، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی یونان می‌شوند.

شرایط سنی تحصیل در یونان

در مهاجرت به یونان از طریق تحصیل ، در مقطع متوسطه، دانش‌آموزان بین‌المللی که برای تحصیل در مدارس یونانی پذیرفته‌شده‌اند باید حداکثر شانزده ساله باشند و همچنین باید گواهینامه‌ی مدرسه ابتدایی یا معادل بین‌المللی آن را داشته باشند. برای تحصیل در این مقطع هیچ آزمون ورودی لازم نیست. مدرسه‌ها از یازده سپتامبر آغاز می‌شوند و در اوایل ژوئن به پایان می‌رسند. دروس در 31 مه به پایان می‌رسد تا دانش‌آموزان بتوانند برای امتحانات خود در اوایل ماه ژوئن مطالعه کنند.در مقاطع تحصیلی دیگر، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

اقامت یونان بعد از تحصیل ممکن است؟ چگونه؟

باید دانست که مهاجرت به یونان از طریق تحصیل ، به‌خودی‌خود به دریافت اقامت در این کشور نمی‌انجامد. دانشجویانی که در یونان مشغول به تحصیل هستند، پس از پایان تحصیل با پیدا کردن کار می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. توجه کنید که شانس پیدا کردن کار در رشته‌هایی که این کشور به آن‌ها بیشتر نیاز دارد، به‌مراتب بالاتر از رشته‌های دیگر است؛ معمولا رشته‌هایی مانند حسابداری، حقوق، فروش و بازاریابی، بازار کار بهتری در کشور یونان خواهند داشت. همچنین تسلط به زبان یونانی از عوامل مهم در موفقیت شما به شمار می‌آید. اگر پس از فارغ‌التحصیلی توانستید شغل پیدا کنید، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و پس از پنج سال کار و پرداخت مالیات، اقامت دائم این کشور را دریافت خواهید کرد. پس از هفت سال و تسلط به زبان یونانی نیز با قبول شدن در آزمون‌های مربوط به تابعیت یونان، می‌توانید پاسپورت یونانی بگیرید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در یونان

اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق تحصیل را دارید و به زبان یونانی علاقه‌مند هستید، با گرفتن مدرک B2 زبان یونانی می‌توانید برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، به مدرک تافل یا آیلتس یا کمبریج نیاز خواهید داشت.

دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی بیشتر در سطح کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. سطح زبان انگلیسی موردنیاز مقطع فوق‌لیسانس، آیلتس 6 به بالا و در دوره پزشکی و دکترا به آیلتس 7 تا 7.5 می‌رسد.

سخن آخر

اگر به دنبال تحصیل در یکی از کشورهای شناخته شده اروپایی با مزایا و امکانت مختلف هستید، یونان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. ارائه مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، می‌تواند برای شما به هنگام زندگی، کار و یا حتی ادامه تحصیل بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر این موارد، یونان به عنوان یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپایی به حساب می‌رود که هزینه زندگی و شهریه دانشگاه بسیار پایین است. در کل، اگر به دنبال تحصیل در مقاطع مختلف در کشوری کم هزینه و دیدنی را دارید، یونان می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای شما مطرح شود.

آیا برای تحصیل در دانشگاه‌های یونان به مدرک زبان انگلیسی نیاز است؟

تنها برای دانشگاه‌هایی که دروس ارائه‌شده در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید.

بهترین دانشگاه یونان چه نام دارد؟

دانشگاه ملی فنی آتن.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های یونان چقدر است؟

بسته به دانشگاه متفاوت است، اما به‌طور‌کلی هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بین 1500 تا 9000 یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی در یونان چقدر است؟

هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در یونان حدود 600 تا 750 یورو در ماه است.

آیا در مهاجرت به یونان از طریق تحصیل امکان کار و تحصیل هم‌زمان وجود دارد؟

بله دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی خود، می‌توانند بین 10 تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند