شرایط تحصیل رایگان در یونان

همه چیز درباره شرایط تحصیل رایگان در یونان

یونان یک کشور چند فرهنگی است که تحت تأثیر اشغاالگری‌های رومیان و عثمانیان فرهنگ شرق و غرب را به ارث برده است. اغلب آداب‌ورسوم یونانیان طبیعتی مذهبی دارند و عید پاک، مهم‌ترین جشن این کشور به شمار می‌آید. گذشته‌ی غنی و پررونق یونان تا حد زیادی روی سبک زندگی معاصر این کشور نیز تأثیر داشته است و می‌توان این اثرات را در دیدگاه‌های یونانیان، موسیقی، غذا، آداب و رسوم و حتی کسب و کارشان دید.

ساکنان این کشور شدیداً به فرهنگ، فلسفه، ادبیات و تمدن خود افتخار می‌کنند و هر کس به این کشور مهاجرت کند پس از مدت کوتاهی علت این مسئله را خواهد فهمید. برای یونانیان هیچ چیز مهم‌تر از شادی نیست و شما نیز پس از مدتی زندگی در یونان، همین سبک زندگی را انتخاب می‌کنید. کشور یونان حدود 1500000 نفر جمعیت دارد که این جمعیت بعد از بحران‌های مالی و سیاسی یونان طی سال‌های گذشته، نرخ رشد منفی پیدا کرده است.

حدود 10 درصد جمعیت یونان را مهاجران تشکیل می‌دهند و تاکنون تقریبا 150000 ایرانی به این کشور مهاجرت کرده‌اند. تحصیل در یونان، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است و در حال حاضر بیش از 30000 دانشجوی بین‌المللی در این کشور تحصیل می کنند که حدود 180 نفر آن ها ایرانی‌ هستند. در این مقاله از سایت درنا مایگریشن قصد داریم به بررسی شرایط تحصیل رایگان در یونان و نحوه‌ی دریافت بورسیه در این کشور بپردازیم و ببینیم که یک ایرانی چطور می‌تواند از شرایط تحصیل رایگان در یونان بهره‌مند شود.

5 دلیل برای تحصیل در یونان

در کنار تمامی جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی این کشور که می‌توانید از تماشایشان لذت ببرید، مهاجرت تحصیلی به یونان هم تجربه‌ی بی‌نظیری برای شما خواهد بود؛ زیرا:

در برخی دانشگاه‌های یونان می‌توانید تحصیل کنید. در این کشور 24 دانشگاه عمومی و 16 دانشگاه فنی وجود دارد که همگی در توافقنامه‌ی بولونیا قرار دارند و مدرکشان در هر کجای اروپا معتبر است. در رتبه‌بندی‌های تایمز و QS برترین دانشگاه‌های یونانی عبارتند از:

 •  دانشگاه کرت
 •  دانشگاه اقتصاد و کسب‌وکار آتن
 •  دانشگاه ارسطو
 •  دانشگاه ایوانا
 •  دانشگاه پاتراس

شما می‌توانید از تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه در این کشور لذت ببرید. دانشجویان عضو اتحادیه‌ی اروپا برای تحصیل در این کشور هیچ هزینه‌ای نباید بپردازند؛ ولی شرایط تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان کشورهای غیرعضو اتحادیه نظیر ایران امکان‌پذیر نیست. اگرچه این دانشجویان نیز می‌توانند تنها با پرداخت 1500 تا 9000 یورو در سال در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند و با گرفتن بورسیه از شرایط تحصیل رایگان در یونان بهره‌مند شوند. برای زندگی در کشور یونان نیز یک دانشجو ماهانه مبلغ 450 تا 700 یورو نیاز دارد تا بتواند تمامی هزینه‌های اقامت، غذا و… را بپردازد.

یونان در برخی رشته‌های تحصیلی خود شناخته شده است. این کشور نه‌تنها به میراث فرهنگی و تاریخی خود افتخار می‌کند، بلکه سعی دارد سنت‌های خود را از طریق آموزش و ترویج، حفظ کند. به‌طورکلی بسیاری از دانشگاه‌های این کشور علوم اساسی یونان را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند تا تاریخ این کشور را در دنیا زنده نگه دارند. از مشهورترین علومی که ریشه‌هایی یونانی دارند، عبارتند از:

 •  فلسفه
 •  معماری
 •  سیاست
 •  تاریخ
 •  پزشکی
 •  ادبیات

یک دانشگاه درجه‌یک کسب‌وکار در این کشور قرار دارد. دانشگاه کسب‌وکار آلبا، یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های آمریکایی در یونان است که در پایتخت تاریخی این کشور واقع شده و در زمینه‌ی رشته‌های مدیریت و کسب‌وکار اعتباری جهانی دارد. این دانشگاه را در حوزه‌ی علوم تجاری می‌توان هم‌رده‌ی دانشگاه‌های هاروارد، استرن و وارتون دانست.

این کشور بورسیه‌های تحصیلی خوبی دارد. شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌الملل باید بتوانید از عهده‌ی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور برآیید و بهتر است شرایط تحصیل رایگان در یونان را برای خودتان فراهم کنید. خوشبختانه دولت و نهادهای خصوصی یونانی بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند تا دانشجویان بین‌المللی نیز از شرایط تحصیل رایگان در یونان بهره‌مند شوند.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های یونان
مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های یونان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های یونان، بسته به مقطع مورد نظر مدارک مورد نیاز متفاوت هستند. علاوه بر این، ممکن است دانشگاه‌های مختلف، برای اعطای پذیرش مدارک خاص خود را درخواست دهند. بهترین راه برای آگاهی از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های یونان، بررسی سایت دانشگاه‌های مد نظر می‌باشد. اما به طور کلی، آماده سازی و ارائه مدارک زیر برای اخذ پذیرش مورد نیاز هستند:

 •  گواهی عدم سوء پیشینه
 •  ریز نمرات تحصیلی و ترجمه آن
 •  آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن
 •  انجام معاینات پزشکی و اخذ گواهی سلامت
 •  ارائه گواهی تمکن مالی
 •  مدارک هویتی (پاسپورت معتبر و شناسنامه)
 •  ارائه مدرک زبان

چطور می‌توان واجد شرایط تحصیل رایگان در یونان شد؟

با افزایش هزینه‌های تحصیل، یونان بهترین برنامه‌ها را برای صرفه‌جویی در پول شما ارائه می‌دهد؛ همچنین دانشگاه‌ها و دولت این کشور بورسیه‌های تحصیلی مختلفی نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند. در ادامه دو روش برای بهره‌مندی از شرایط تحصیل رایگان در یونان را برای شما معرفی می‌کنیم:

گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های یونان به دانشجویان بین‌المللی و محلی خود بورسیه‌های تحصیلی یکسان اعطا می‌کنند. برخی بورسیه‌ها بر اساس شایستگی تحصیلی و برخی دیگر بر اساس نیاز مالی دانشجویان به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. با دریافت بورسیه دانشجویان شرایط تحصیل رایگان در یونان را خواهند داشت و می‌توانند بدون دغدغه به تحصیل در این کشور بپردازند.

برنامه‌ی اراسموس

برنامه‌ی اراسموس یک برنامه‌ی بودجه‌ی اروپایی است که شامل کشور یونان نیز می‌شود. این برنامه از سال 1987 با هدف ایجاد فرصت مطالعه و کارآموزی برای دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا تأسیس شد و طی آن یک دوره‌ی حداقل دو ماهه و حداکثر 12 ماهه برای مطالعه و تحقیق به دانشجویان دانشگاه‌های خارجی تحت قرارداد اراسموس داده می‌شود. کلیه‌ی هزینه‌های تحصیلی دانشجو در این دوره رایگان است و حتی برخی هزینه‌های جانبی نظیر هزینه‌ی رفت‌وآمد نیز به دانشجو پرداخت خواهد شد.
آیا در تمام مقاطع تحصیلی می توان در یونان به‌صورت رایگان تحصیل کرد؟

معمولاً بورسیه‌های تحصیلی یونان برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف در نظر گرفته شده تا همه‌ی دانشجویان با هر وضعیت مالی بتوانند از شرایط تحصیل رایگان در یونان بهره‌مند شوند. برخی بورسیه‌های تحصیلی یونان به‌صورت بورسیه‌ی کامل هستند؛ یعنی تمامی هزینه‌های تحصیلی و گاهی هزینه‌های زندگی را نیز شامل می‌شوند. ولی برخی دیگر از بورسیه‌ها کمک‌هزینه هستند و بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تأمین می‌کنند.

دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در مقطع قبل از کارشناسی

در کشور یونان برای مقاطع تحصیلی پایین‌تر از کارشناسی مثل دبیرستان نیز بورسیه‌های تحصیلی نظیر BISPT وجود دارند. چنانچه فرد بتواند قبل از ورود به این مقطع یا هر مقطع تحصیلی دیگر، شهروندی کشور یونان را بگیرد، از شرایط تحصیل رایگان در یونان بدون نیاز به بورسیه بهره‌مند خواهد شد.

دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع کارشناسی

برای داشتن شرایط تحصیل رایگان در یونان در مقطع کارشناسی نیز بیش از 500 بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در این کشور در نظر گرفته شده است.
دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌توانند از بیش از 130 بورسیه‌ی تحصیلی یونانی بهره‌مند شوند. معمولا سن مجاز برای گرفتن اغلب این بورسیه‌ها 17 تا 25 سال است و بر اساس شایستگی تحصیلی و نیاز مالی به دانشجویان اختصاص داده می‌شود.

دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در مقطع دکترا

شرایط تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان مقطع دکترا نیز از طریق بورسیه‌ی تحصیلی فراهم شده است. برای این مقطع در حدود 430 بورسیه‌ی مختلف وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

شرایط تحصیل رایگان در یونان و مدارک لازم برای این کار

شرایط تحصیل رایگان در یونان با گرفتن بورسیه، بر اساس دانشگاه و نوع بورسیه‌ متفاوت است و شما باید جزییاتش را از طریق وب‌سایت رسمی آن پیگیری کنید. معمولاً شرایط عمومی برای دریافت بورسیه وجود دارد؛ مثلاً:

 •  شما باید از کشوری باشید که ارائه دهنده‌ی بورسیه مشخص کرده است.
 •  شما باید شرایط سنی برای دریافت بورسیه را داشته باشید؛ اگرچه اغلب بورسیه‌های یونان محدودیت سنی ندارند.
 •  برای هر مقطع تحصیلی شرایط تحصیل رایگان در یونان منوط به ارائه‌ی مدارک تحصیلی قبلی است.
 •  شما در صورتی می‌توانید برای بورسیه درخواست دهید که پذیرش یکی از دانشگاه‌های یونان را گرفته باشید.
 •  شما باید بتوانید مهارت زبانی خود را از طریق مدرک آزمون‌های تافل یا آیلتس اثبات کنید.

از جمله مدارکی که برای اخذ بورسیه و بهره‌مندی از شرایط تحصیل رایگان در یونان نیاز دارید، مدارک زیر هستند:

 •  گواهینامه‌ی تحصیلات قبلی: این مدارک را باید قبل از مهلت تعیین شده برای بورسیه آماده و ارسال کنید.
 •  مدرک زبان: شما باید برای شرکت در آزمون و دریافت مدرک از شش ماه قبل از مهلت اتمام بورسیه اقدام کنید.
 •  انگیزه نامه: این نامه بخش مهمی از درخواست شماست و باید بتوانید جزییات کامل و کافی را در آن ارائه دهید.
 •  توصیه‌نامه: نامه‌ای که اساتید دانشگاه یا کارفرما برای شما تنظیم می‌کنند و باید طبق قوانین ارائه‌ دهنده‌ی بورسیه تهیه شود.

نحوه‌ی درخواست تحصیل رایگان در یونان به‌صورت گام‌به‌گام

دریافت بورسیه‌ی تحصیلی برای داشتن شرایط تحصیل رایگان در یونان، شما را قادر می‌سازد تا بتوانید به‌جای داشتن دغدغه‌های مالی، روی تحصیل و موفقیت خود تمرکز کنید. برای اینکه بتوانید برای بورسیه درخواست دهید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • گام اول: درخواست پذیرش برای دانشگاه ارسال کنید. برای این کار باید رشته‌های موردعلاقه‌ی خود و دانشگاه‌های ارائه‌ دهنده‌ی رشته را بررسی کنید و پس از انتخاب رشته و ارسال درخواست منتظر جواب دانشگاه بمانید. در صورت پذیرش درخواستتان توسط دانشگاه، باید برای گرفتن بورسیه اقدام کنید.
 • گام دوم: بورسیه‌ی تحصیلی مناسب را پیدا کنید. تعداد زیادی بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که شما باید از بین آن‌ها بورسیه‌ی مناسب را برای خود انتخاب کنید.
 • گام سوم: برای اخذ بورسیه درخواست دهید. قبل از هر چیز باید مدارک لازم را تهیه کرده و هنگام درخواست بورسیه ارسال کنید. مهلت‌های پایان بورسیه را نیز حتماً در نظر بگیرید.
 • گام چهارم: پس از ارسال درخواست، شما باید منتظر نتیجه‌ی پذیرش بورسیه باشید.

کدام شهرهای یونان بیشترین تعداد دانشجو را برای تحصیل رایگان می‌پذیرند؟

کدام شهرهای یونان بیشترین تعداد دانشجو را برای تحصیل رایگان می‌پذیرند؟

کشور یونان یکی از قدیمی‌ترین کشورها در زمینه‌ی آموزش‌وپرورش است و در حال حاضر نیز باوجود شرایط اقتصادی ضعیف، سیستم‌ بورسیه‌ی تحصیلی خود را با هدف تأمین شرایط تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان بین‌الملل حفظ کرده است. بورسیه‌های مختلفی برای تحصیل در یونان وجود دارند که بیشترین تعداد آن‌ها متعلق به بنیاد هلنیک برای دانشگاه‌های آتن و ارسطو واقع در شهرهای آتن و تسالونیکی هستند.

تحصیل رایگان در یونان در کدام رشته‌ها میسر است؟

یونان مؤسسات آموزشی متعددی دارد و بیش از 2000 رشته‌ی تحصیلی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا درخواست بورسیه‌ی تحصیلی بدهند. این بورسیه‌ها محدود به رشته‌ها‌ی خاصی نمی‌شوند و دانشجویان تمامی رشته‌ها می‌توانند برای گرفتن آن‌ها اقدام کنند.

انواع بورسیه تحصیلی در یونان

بورسیه‌های تحصیلی موجود و قابل ارائه در یونان شامل موارد بسیار متنوعی می‌شوند. از جمله برخی از این وارد می‌توان به

 •  Doc24 Legatet
 •  ICM Online MBA Scholarships
 •  Commonwealth MBA Scholarships (Partial)
 •  International Student Scholarship for Afghanistan, Syria, and so on
 •  Student Grant
 •  Global Scholarships International Competition 2022
 •  Contest Scholarship Programme for International Students 2022
 •  IKY Government Scholarship
 •  MARI E SKLODOWSKA CURIE Scholarship
 •  STAVROS NIARCHOS Scholarship
 •  ALBA Graduate Business School Scholarship
 •  Scholarship of the National University of Athens (Kapodistrian)
 •  Aristotle University Scholarship
 •  Fulbright Scholarship
  اشاره کرد. تمامی این بورسیه‌ها توسط دولت و یا سازمان‌های یونان ارائه نمی‌شوند. برخی از این بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی، به دانشگاه و کشور محل تحصیل ارتباطی ندارند. هر یک از این موارد دارای شرایط اعطا و اخذ مختلفی هستند. در ادامه به بررسی شرایط برخی از این بورسیه‌ها خواهی پرداخت.

بورسیه تحصیلی Doc24 Legatet

این بورسیه، برای اخذ توسط دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه شده است. این بورسیه، توسط افرادی که در زمینه رشته‌های مرتبط با پزشکی و سلامت در حال تحصیل یا انجام امور تحقیقاتی هستند قابل اخذ می‌باشد.

برای اخذ این بورسیه، نیاز مالی باید در کنار نمرات و وضعیت تحصیلی مناسبی قرار بگیرد. بررسی شرایط و درخواست‌ها، بدون در نظر گرفتن دانشگاه محل تحصیل صورت می‌گیرد. همان‌طور که گفته شد، این بورسیه به افرادی که در زمینه سلامت و بهداشت در حل فعالیت هستند اختصاص داده می‌شود؛ پس بنا بر مطالب بیان شده، بدون در نظر گرفتن دانشگاه، امکان اخذ این بورسیه برای تمامی دانشجویان رشته‌های پزشکی و مرتبط با آن امکان‌پذیر خواهد بود. با اخذ این بورسیه، شما می‌توانید از حمایت‌های مختلف در زمینه‌هایی نظیر پروژه‌های تحقیقاتی، آزمایش‌های تئوری و پروژه‌ها یا پایان نامه‌ها برخوردار شوید.

برنامه بورسیه مسابقه برای دانشجویان بین المللی 2022

شرکت در این برنامه، برای دانش‌آموزان دبیرستان، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان‌پذیر است. اگر تحقیقات و فعالیت‌های علمی شما با اهداف مجموعه KAS هم‌خوانی داشته باشد، شما امکان دریافت این کمک هزینه تحصیلی را خواهید داشت. برای دریافت کمک هزینه تحصیلی، تنها کافی است مقاله خود را برای رقابت به موسسه مورد بحث ارسال کنید. در انتهای کار و با اتمام مراحل داوری، نفرات اول تا سوم به ترتیب 1500، 1000 و 500 دلار جایزه دریافت خواهند کرد.

بورسیه دولتی IKY

این نوع بورسیه، تنها به دانشجویان برخی از کشورها نظیر نروژ، مجارستان، اوکراین، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوونی، آذربایجان، ارمنستان، بلژیک، بلغارستان، استونی، اسرائیل، اردن، چین، کرواسی، قبرس، لتونی، مکزیک، کره جنوبی، اسلوونی، ترکیه و جمهوری چک تعلق می‌گیرد. به عنوان کمک هزینه تحصیلی، به دانشجویان مقطع کارشناسی 400 یورو و به متقاضیان تحصیلات تکمیلی 450 یورو پرداخت خواهد شد. علاوه بر این تصحیلاتی برای حمل و نقل و اسکان دانشجو نیز در نظر گرفته شده است. تصحیلات مربوط به حمل و نقل و اسکان به ترتیب برابر با 150 و 500 یورو می‌باشند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان

برای درخواست بورسیه تحصیلی، افراد باید مدارک متنوعی را آماده کرده و ارائه بدهند. این مدارک بسته به بورسیه مورد نظر، متفاوت می‌باشند. اما می‌توان گفت برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان، داشتن رزومه کاری مناسب و سوابق تحصیلی و علمی رده بالا از جمله اصلی‌ترین موارد مور نیاز به شمار می‌روند.

برترین بورسیه‌های تحصیلی یونان

بورسیه‌ی تحصیلیمبلغ دانشگاه
National and Kapodistrian University10000 یورو مبلغ کاملدانشگاه آتن
Aristotle University of Thessaloniki  Scholarships 345 تا 450 یورو ماهانهدانشگاه ارسطو
Onassis Foundation – Annual Scholarship Program 3600 تا 7200 یورو سالانه تمامی دانشگاه‌ها
International Propeller Club Piraeus Scholarship پوشش کامل هزینه دانشگاه آلبا
ACT Scholarships1000 دلار در ترم دانشگاه آمریکایی تسالونیکی
SASAKAWA FUND FUNDSHIP FUNDSHION SASAKAWA (SYLFF) 8300 یورو مبلغ کامل تمامی دانشگاه‌ها
Eugenides Foundation Scholarships  پوشش کامل هزینه‌ی تحصیلدانشگاه فنی آتن
Bodossaki Foundation Scholarships پوشش کامل هزینه‌ی تحصیل تمامی دانشگاه‌ها
ALBA Graduate Business School Scholarship پوشش کامل هزینه‌ی تحصیل دانشگاه آلبا
Fulbright Scholarship Program پوشش کامل هزینه‌ی تحصیل تمامی دانشگاه‌ها
TEI of Epirus, Arta, Greece 
پوشش کامل هزینه‌ی تحصیل 
دانشگاه Epirus

دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل رایگان در یونان

همان‌طور که مستحضر هستید، وزارت علوم ایران هر ساله با بررسی رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها که توسط موسسات QS، Shanghai و Times صورت می‌پذیرد، دانشگاه‌های کشورهای مختلف را در 4 دسته ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف تقسیم بندی می‌کند. این کار برای آگاهی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی از سطح علمی دانشگاه مورد نظرشان صورت می‌پذیرد.

برطبق رتبه بندی دانشگاه‌های یونان توسط وزارت علوم، 17 دانشگاه در سه دسته ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی می‌شوند. لیست دانشگاه‌های بیان شده در زیر آورده شده است:

گروه ممتاز

 •  Aristotle University of Thessaloniki
 •  National and Kapodistrian University of Athens
 •  National Technical University of Athens
 •  University of Crete
 •  University of Ioannina

گروه خوب

 •  Athens University of Economics and Business
 •  Democritus University of Thrace
 •  University of the Aegean
 •  University of Patras
 •  University of Thessaly

گروه متوسط

 •  Agricultural University of Athens
 •  Harokopio University of Athens
 •  Ionian University
 •  Technological Educational Institute of Crete
 •  Technical University of Crete
 •  University of Macedonia
 •  University of Piraeus

کدام دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی مناسب‌تری را ارائه می‌دهند؟

در یونان بیش از 20 دانشگاه دولتی وجود دارد که رشته‌های مختلف حوزه‌ها‌ی تکنولوژی، بهداشت، کشاورزی، مدیریت، هنر، مهندسی و… را ارائه می‌دهند و هر کدام از آن‌ها بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند تا شرایط تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شود. در ادامه به معرفی معروف‌ترین دانشگاه‌های هر رشته برای بورسیه می‌پردازیم.

رشته‌های مهندسی

در رشته‌های مهندسی این دانشگاه‌ها بهترین دانشگاه‌های یونان هستند و شرایط تحصیل رایگان در یونان را از طریق بورسیه‌های خوبی که دارند برای دانشجویان این رشته فراهم می‌کنند:

 •  دانشگاه فنی آتن
 •  دانشگاه ارسطو
 •  دانشگاه پاتراس
 •  دانشگاه کرت
 •  دانشگاه آتن

رشته‌های پزشکی

دانشجویان رشته‌های پزشکی باید به‌جای 4 سال، 6 سال تحصیل کنند و نیاز به هزینه‌های بیشتری دارند. برخی دانشگاه‌های کشور یونان برای تحصیل پزشکی و بورسیه‌های این رشته‌ عبارتند از:

 •  دانشگاه آتن
 •  دانشگاه تسالونیکی
 • دانشگاه کرت
 •  دانشگاه ایوانایا
 •  دانشگاه پاتراس

رشته‌های روانشناسی

برای رشته‌های روانشناسی شرایط تحصیل رایگان در یونان از طریق بورسیه در دانشگاه‌های زیر فراهم است:

 •  دانشگاه کرت
 •  کالج آمریکایی هلنیک
 •  کالج DEI
 •  کالج مدیترانه
 •  کالج IST

رشته‌های هنر

در رشته‌های هنر دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه‌های زیر از طریق اخذ بورسیه می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان در یونان بهره‌مند شوند:

 •  دانشگاه آتن
 •  کالج آمریکایی یونان
 •  کالج متروپولیتن

سایر رشته‌ها

به‌طورکلی می‌توان گفت بهترین بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل رایگان در یونان در اغلب رشته‌های دانشگاهی، عبارت‌اند از:

 •  دانشگاه آتن
 •  دانشگاه ارسطو
 •  دانشگاه آلبا
 •  دانشگاه تسالونیکی

کار دانشجویی در یونان

پس از اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در یونان، بسته به مقطع تحصیلی، دانشجویان مجاز خواند بود تا به مدت زمان مشخصی به اشتغال بپردازند. اگر در مقطع تحصیلی کارشناسی موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز علمی یونان شده اید، اجازه کار به مدت 10 ساعت در هفته را خواهید دشت. این زمان برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، 20 و برای دکتری 30 ساعت می‌باشد.

اگر به هنگام تحصیل در یونان، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشدید، می‌توانید از طریق درآمد حاصل از کار دانشجویی، بخشی از هزینه‌های خود را پوشش داده و تامین کنید.

از زمانی که شما وارد یونان، سرزمین خدایان می‌شوید، از جذابیت های کوچک این کشور هم لذت خواهید برد؛ خصوصاً از مردم آرام آن. اگر برای تحصیل به این کشور رفتید، فقط به چشم محل تحصیل به آن نگاه نکنید؛ بلکه شما در کشوری هستید که فرصت کسب تجربیات جدید و بی‌نظیری خواهید داشت. حدود 98 درصد از مردم کشور یونان افرادی تحصیل‌کرده هستند و برای دانشجویان ارزش ویژه‌ای قائل می‌شوند.

بر اساس نظرسنجی واحد اطلاعاتی موسسه‌ی U.K، سیستم آموزشی یونان در میان کل کشورهای دنیا رتبه‌ی سی و سوم را دارد و تحصیل در این کشور می‌تواند فرصت‌های علمی خوبی در اختیار شما قرار دهد. برای بهره‌مندی از شرایط تحصیل رایگان در یونان شما باید بورسیه‌های تحصیلی بگیرید یا اگر دانشگاه مبدأ شما طرف قرارداد برنامه‌ی بورس تحصیلی اراسموس است، از امتیاز این برنامه برای تحصیل در یونان استفاده کنید. در این مقاله، برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای بهره‌مندی از شرایط تحصیل رایگان در یونان را بررسی کردیم و دیدیم که چطور می‌توان با گرفتن بورسیه‌های این کشور، از مزایای تحصیل رایگان بهره مند شد.

 

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*