بورسیه تحصیلی یونان

بورسیه تحصیلی یونان؛ شرایط و قوانین موجود

اگر مایل به مهاجرت تحصیلی یونان هستید، فرصت‌های گوناگونی برای درخواست بورسیه تحصیلی یونان در تمام سطوح تحصیلی برای شما فراهم است. بسیاری از سازمان‌ها مانند اتحادیه اروپا، زیمنس، بانک ملی یونان، سرن و بسیاری نهادهای دیگر انواع بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند.

تعداد بورسیه تحصیلی یونان محدود است و همه ی دانشجویان بالقوه باید بسته به منطقه و کشور مبدا، شرایط خاصی داشته باشند. رقابت برای به دست آوردن بورسیه ی تحصیلی یونان تا حدودی سخت است؛ بنابراین برای اخذ بورسیه ی تحصیلی مورد نظر خود در یونان در مقاطع مختلف، وقت را از دست ندهید و مدارک خود را ارسال کنید. در ادامه این مقاله از سایت درنا مایگریشن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار داده ایم.

آیا کشور یونان مقصد خوبی برای اخذ بورسیه‌ی تحصیلی است؟

یونان یک مقصد گردشگری عالی است و امکانات فراوانی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد: آب‌وهوای مدیترانه‌ای، اماکن تاریخی عالی، سواحل و جزایر دوست‌داشتنی، زندگی شبانه ی دلنشین، غذاهای خوشمزه در کنار هزینه‌های بسیار مناسب برای زندگی. بورسیه تحصیلی یونان بر اساس قوانین و از سوی دانشگاه‌ها و دیگر مؤسسات آموزش عالی با توجه به شایستگی‌های تحصیلی، به دانشجویان اعطا می‌شود.

کمک‌ مالی و بورسیه‌های تحصیلی بسیاری در این کشور از سوی مؤسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی، شرایط مناسبی را برای دانشجویان غیراروپایی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور فراهم کرده است. همچنین باید گفت در کنار مزایای فراوان، هزینه‌های تحصیلی و زندگی در یونان بسیار مقرون‌به‌صرفه و در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، اقتصادی و منطقی است.

همچنین به دلیل وجود دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی که رتبه‌های خوبی در بین دانشگاه‌های دنیا دارند، باید گفت بورسیه تحصیلی یونان فرصت‌های خوب و ایده‌آلی را برای متقاضیان مهاجرت در این کشور فراهم می‌کند. البته یونان در اهدای بورسیه‌های تحصیلی بعد از کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا، فرانسه، سوئیس، آلمان، چین و … قرار می‌گیرد. با این حال، یونان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی دنیاست.

انواع بورسیه‌های تحصیلی در یونان

انواع بورسیه‌های تحصیلی در یونان

 •  بنیاد بورس تحصیلی دولتی (IKY)، در سال 1952 برای هماهنگی بورسیه تحصیلی یونان تأسیس شد. این بنیاد توزیع بورسیه‌ها را با داشتن یک فرم درخواست واحد برای همه‌ی دانشجویان کنترل و ارزیابی می‌کند و بورسیه‌ی تحصیلی متناسب با حوزه‌ی تحصیلی، سطح تحصیل، سوابق و نیازهای آن‌ها پیشنهاد می‌دهد.
 •  بورسیه‌های دولتی از نظر ارزش متفاوت هستند. هزینه‌های معمول، ماهانه 450 تا 600 یورو است. همچنین بیمه‌ی درمانی پزشکی معمولاً برای همه ی دانشجویان ثبت‌نام شده انجام می‌شود. دانشجویانی که در امتحانات ورودی سال اول خود نمره‌ی برتر را کسب می‌کنند، مبلغ 1500 یورو به‌صورت خودکار دریافت خواهند کرد، مشروط بر اینکه خود یا خانواده‌ی آن‌ها درآمد کمی داشته باشند. البته 300 یورو بدون محدودیت به آن‌ها داده می‌شود.
 •  دانشگاه‌ها بسته به عملکرد تحصیلی کشور مبدأ و رشته ی تحصیلی، ممکن است به دانشجویان بورسیه تحصیلی یونان اعطا کنند. اکثر بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت ارائه می‌شود، اما بنیادهای خصوصی نیز هزینه‌ی تحصیل را به‌ویژه برای دانشجویان غیر یونانی تأمین می‌کنند.
 •  برخی بورسیه‌های تحصیلی یونان به‌ویژه برای مطالعه زبان و فرهنگ یونانی است. دانشگاه های آتن و تسالونیکی از طریق بنیاد فرهنگ یونان (Hellenic Foundation for Culture)، رشته هایی را برای دانشجویان خارجی با هدف مطالعه زبان و فرهنگ ارائه می‌دهند. همچنین رشته‌هایی برای ترویج مطالعه ی زبان یونانی در تمام سطوح دانشگاهی وجود دارد که هزینه‌های آن توسط بنیادهای خصوصی تأمین می‌شود.
 •  بورسیه‌ی تحصیلی هلنیک، برای دانشجویان خارجی کشورهای درحال‌توسعه ماهانه 600 یورو کمک‌هزینه، وعده‌های غذایی رایگان و امکانات آموزشی رایگان ارائه می‌دهد. همچنین پرداخت 1000 یورو در هنگام ورود و خروج برای هزینه‌های سفر، 150 یورو اضافی برای تسویه‌حساب و معافیت از شهریه‌ی دوره‌های زبان یونانی و برخی برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را در دستور کار خود قرار داده است، اما مسکن تحت پوشش نیست. دانشجویان خارجی می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی یونان از طریق سفارت یونان در کشور خود اقدام کنند.
 •  بورسیه‌ی اراسموس، بورسیه‌ای اروپایی است که در سال 1987 در یونان و توسط بنیاد ملی بورس تحصیلی تأسیس شد. دانشجویان می‌توانند حداقل 2 ماه و حداکثر 12 ماه در هر دوره، به تحصیل یا کارآموزی بپردازند. این مؤسسه یک وام تا 12000 یورو برای یک سال و 18000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.
 •  مؤسسه‌ی MARI E SKLODOWSKA CURIE، یک گروه پشتیبانی پژوهشی زیر نظر اتحادیه‌ی اروپا است که بورسیه تحصیلی یونان را در تأسیسات تحقیقاتی برتر در سراسر اروپا در هر دو بخش دانشگاهی و غیردانشگاهی ارائه می‌دهد.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ بورسیه‌های‌ تحصیلی یونان

بورسیه‌ی تحصیلی راه بسیار مناسبی برای تأمین هزینه‌های تحصیل است. این بورسیه‌ها سبب می‌شود به‌طور کامل بر اخذ مدرک تحصیلی خود تمرکز کنید و نگران مسائل مالی نباشید. برای دریافت بورسیه در یونان به این مدارک نیاز دارید:

در اسرع وقت برای اخذ بورسیه اقدام کنید

فرایند درخواست بورسیه تحصیلی یونان ممکن است بسیار طولانی باشد؛ بنابراین باید خیلی زود اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن موقعیت‌های بورسیه، BachelorsPortal، MastersPortal یا PhDPortal را بررسی کنید.

بورسیه‌ی مناسب با شرایط خود را پیدا کنید

هرساله هزاران بورسیه‌ی تحصیلی و دیگر انواع خدمات مانند کمک‌های بلاعوض، جوایز، مسابقات، کمک‌هزینه‌ها و بسیاری دیگر ارائه می‌شود. اعطای بورسیه تنها به نمرات شما وابسته نیست. کشور، رشته تحصیلی، عضو یک سازمان مذهبی بودن و عوامل دیگر در این میان نقش مؤثری دارند.

تهیه‌ی درخواست

قبل از تهیه‌ی درخواست بورسیه تحصیلی یونان، مطمئن شوید که بورسیه‌ی تحصیلی مناسب را انتخاب کرده‌اید. آیا با تمام شرایط واجد شرایط بودن مطابقت دارید؟ تمام اطلاعات بورسیه‌ی ارائه‌شده در ScholarshipPortal.com را با دقت بررسی کنید. بعد از انتخاب بورس تحصیلی مناسب، باید درخواست خود را آماده نمایید. برای این کار به مدارک زیر نیاز دارید:

 •  گواهینامه‌های تحصیلات قبلی،
 •  توصیه‌نامه‌ها (کاری/تحصیلی)؛
 •  گواهی زبان (TOEFL،IELTS)؛
 •  انگیزه نامه؛
 •  رزومه و مقالات و کتب.

پیش از شروع به نوشتن، مطمئن شوید که همه‌ی مدارک لازم برای درخواست بورسیه‌ را فراهم کرده‌اید. از تمام مدارک خود، یک نسخه کپی هم تهیه کنید.

آیا با بورسیه‌ی تحصیلی به گواهی تمکن مالی برای تحصیل در یونان نیاز است؟

آیا با بورسیه‌ی تحصیلی به گواهی تمکن مالی برای تحصیل در یونان نیاز است؟

برای تحصیل و زندگی در یونان باید بتوانید هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید و با مشکلات مالی روبه‌رو نشوید. درواقع باید از نظر مالی در شرایطی باشید که با خیالی آسوده به تحصیل ادامه دهید.

بنابراین برای دریافت ویزای تحصیلی باید سفارت را متقاعد کنید که از عهده‌ی تأمین هزینه‌های زندگی برمی‌آیید و این نیازمند ارائه مدارکی است که نشان دهد شما تمکن مالی دارید. در این راستا نامه‌ی اعطای بورسیه تحصیلی یونان به شما کمک خواهد کرد. البته مبلغ تعهد شده در بورسیه به شرطی به‌عنوان تمکن مالی تلقی می‌شود که شرایط لازم تمکن مالی برای دریافت ویزا را فراهم آورد؛ در غیر این صورت باید مدارک مالی دیگری را نیز ارائه کنید.

نمره‌ی زبان مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی یونان

برای تحصیل در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و دیگر مؤسسات یونان، درصورتی‌که رشته ی تحصیلی مورد نظر به زبان انگلیسی تدریس شود، متقاضی مستلزم ارائه ی مدرک زبان بین‌المللی مانند تافل، آیلتس و دیگر مدارک در این زمینه است.

هر یک از دانشگاه‌های یونان، سطح مورد قبولی از دانش زبان را برای داوطلبان درنظر می‌گیرند که باید مدرک مربوط به آن ارائه شود. برای مثال برای مدرک زبان آیلتس، اغلب دانشگاه‌ها نمره‌ی کل 6 یا 6.5 را در نظر می‌گیرند.

باید گفت ارائه‌ی مدرک بین‌المللی زبان برای تحصیل ضروری است و شما چه از طریق بورسیه تحصیلی یونان یا به‌صورت آزاد در یکی از دانشگاه‌های یونان تحصیل کنید، ملزم به ارائه آن هستید.

بهترین دانشگاه‌ها در یونان جهت اخذ بورسیه‌های تحصیلی یونان

بنیاد بورس تحصیلی دولتی و دیگر مؤسسات ارائه‌دهنده‌ی بورسیه‌های تحصیلی، منابع مالی لازم را در اختیار دانشگاه‌های یونان قرار می‌دهند تا دانشجویان مستعد کشورهای غیراروپایی را حمایت مالی کنند. در ادامه بهترین دانشگاه‌های یونان بر اساس آمار سال 2021 ارائه شده است:

 1.  دانشگاه ملی و کاپودیسترین آتن
 2.  دانشگاه ارسطو تسالونیکی
 3. دانشگاه ملی فنی آتن
 4. دانشگاه پاتراس
 5. دانشگاه کرت
 6. دانشگاه اتیلین
 7. دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن
 8. دانشگاه یانینا
 9. دانشگاه تسالی
 10.  دانشگاه دموکریتوس تراکی
 11. دانشگاه مقدونیه
 12. دانشگاه پیرائوس
 13. دانشگاه بین المللی یونان
 14. دانشگاه آتیکای غربی
 15. دانشگاه فنی کرت

معرفی معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی

بورسیه‌ی Hellenic به دانشجویان بورسیه شده ماهانه 500 یورو اعطا می‌کند و علاوه¬براین، دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه ی دانشگاه ندارند.

مسابقه بورسیه‌ی بین‌المللی KDS با هدف ارائه‌ی کمک مالی به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌ی کارشناسی اعطا می‌شود. مبلغ این جایزه تا 1500 دلار است و بر اساس بررسی رزومه و مقالات فرد به او داده می‌شود.

بورسیه PMC One Planet: از دانش‌آموزان خواسته می‌شود ویدئویی کوتاه (60 ثانیه یا کمتر) با مضمون جمعیت در حال رشد انسانی و خطر آن برای بشریت و سیاره زمین بسازند. مبلغ این بورسیه تحصیلی یونان 2000 دلار است.

معرفی معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد

معرفی معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه IKY به دانشجویانی اعطا می‌شود که رزومه‌ی تحصیلی و کاری قوی ارائه داده‌اند. مبلغ این بورسیه تحصیلی یونان در ماه 450 تا 600 یورو است و همچنین 1000 یورو هم به‌عنوان هزینه سفر درنظر گرفته می‌شود.

بورس تحصیلی MBA زیمنس یک بورسیه‌ی رقابتی برای دانشجویان MBA و رشته ی MBA انگلیسی است که به‌صورت آنلاین یا حضوری (در شهرهای مختلف جهان) یا به صورت ترکیبی آموزش داده می‌شود. این دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های یونان به‌صورت 80 درصد رایگان، مخصوص آن دسته از دانشجویان کشورهای غیراروپایی است که رزومه‌ای قوی ارائه داده‌اند.

بورسیه‌های مسابقه جهانی برای دانشجویان بین‌المللی 2022: هدف ارائه‌ی کمک مالی و راهنمایی به دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات خود را برای سال تحصیلی 2022 ادامه دهند. برای شرکت در این مسابقه باید یک مقاله‌ی قوی ارسال شود و بعد از بررسی پروپوزال، دانشجویان برنده مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند. مبلغ جایزه به‌عنوان یک بورسیه تحصیلی یونان تا 2000 یورو است.

معرفی معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی یونان در مقطع دکتری

موسسه ی Stavros Niarchos بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای مقطع دکتری در نظر می‌گیرد. داشتن یک رزومه‌ی تحصیلی قوی مانند تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده، نمره‌ی زبان، ارائه‌ی مقالات و کتب و پروژه‌های پژوهشی، از جمله شرایط مهمی است که بر اساس آن برای بورسیه‌ی دانشجو تصمیم گرفته می‌شود.

بنیاد الکساندر اوناسیس، برای دانشجویانی است که در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد و هنر تحصیل می‌کنند. بورسیه‌ها 850-1300 یورو و به مدت 3-10 ماه ارائه می‌شوند. کمک‌هزینه‌ی جابجایی 300 یورو (اروپایی) یا 1000 یورویی (غیراروپایی) نیز به دانشجو تعلق می‌گیرد.

بورسیه دولت یونان برای دانشجویان خارجی: کمک‌هزینه‌ی ماهانه معادل 450 یورو، کمک‌هزینه‌ی حل‌وفصل 550 یورو، 150 یورو سالانه برای حمل‌ونقل و درمان پزشکی رایگان در برنامه‌ی بورسیه‌ی دولت یونان قرار دارد.

بنیاد بورسیه‌های تحصیلی دولتی: 600 یورو مبلغ ماهیانه برای حمایت 1 تا 3 ساله از دانشجویان خارجی.

هزینه‌ های تحصیل در یونان 

با وجود اعطای بورسیه تحصیلی یونان به دانشجویان واجد شرایط، باید گفت یکی از دلایل اصلی تحصیل در یونان، پایین بودن هزینه‌های تحصیل است. دانشجویان اروپایی هیچ هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی یونان نمی‌پردازند. علاوه¬براین، حتی برخی رشته‌های کارشناسی ارشد رایگان برای دانشجویان اروپایی وجود دارد.

بااین‌حال، بسیاری از مقاطع کارشناسی ارشد در یونان بسته به رشته و مدت‌زمان تحصیل، شهریه دریافت می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی هزینه‌ای در حدود 1500 یورو در سال، از جمله کتاب‌های درسی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی می‌پردازند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌ی شهریه حدود 1500-2000 یورو در هر سال برآورد می‌شود.

هزینه‌ی تحصیل در مؤسسات یا کالج‌های خصوصی برای هر دو شهروند اروپایی و غیراروپایی به‌طور قابل‌توجهی بیشتر است و می‌تواند به سالانه تا 10000 یورو یا بیشتر برسد. برای اطلاع از شهریه‌ی دقیق و اطلاعات بیشتر، باید از وب‌سایت دانشگاه موردعلاقه‌ی خود بازدید کنید.

هزینه های زندگی در یونان

قبل از انتخاب مقصد تحصیلی، باید برنامه‌ای تهیه و محدوده‌ی بودجه‌ی ماهانه و سالانه‌ی خود را محاسبه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا گزینه‌هایی مطابق با معیارهایتان بیابید. همچنین در این راستا انواع بورسیه تحصیلی یونان را نیز می‌توانید بررسی کنید.

در یونان، هزینه‌ی زندگی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کاملاً منطقی است. از نظر اسکان دانشجویی، تمام مؤسسه‌ها خوابگاه‌های دانشجویی ارائه نمی‌دهند و الزامات زیادی باید در نظر گرفته شود. بیشتر خوابگاه‌های دانشجویی در بزرگ‌ترین شهرهای یونان مانند آتن، تسالونیکی، پاترا، لاریسا یا هراکلیون هستند. وب‌سایت‌های معتبر برای یافتن محل اقامت دانشجویی عبارتند از Spitogatos، To Spiti Mou و Spiti 24.

در بزرگ‌ترین شهرها، هزینه‌ی یک آپارتمان در مرکز شهر 250-450 یورو و خارج از مرکز شهر 200-350 یورو است. در شهرهای کوچک‌تر بین 50 تا 100 یورو در ماه برای هزینه گاز، برق و گرمایش و 25 یورو برای اینترنت تخمین زده می‌شود. با توجه به این هزینه‌ها، دریافت بورسیه تحصیلی یونان منبعی برای پس‌انداز خواهد بود.

در شهرهای بزرگ، کارت‌های 30 یورویی ماهانه‌ی حمل‌ونقل برای اتوبوس و مترو بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. اگر دانشجو هستید، حتی می‌توانید هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید؛ بنابراین، برای اینکه بتوانید از تخفیف استفاده کنید، شناسه‌ی دانشجویی خود را همیشه به یاد داشته باشید. به‌طورکلی، هزینه‌های ماهانه‌ی شما تقریباً بین 600-750 یورو با اجاره خواهد بود.

برخی هزینه‌های متوسط زندگی در یونان عبارتنداز:

 •  وعده‌ی غذایی: 10 یورو؛
 •  قهوه: 2-4 یورو؛
 •  بلیط سینما: 8 یورو؛
 •  اجاره‌ی ماهانه: 200-450 یورو؛
 •  حمل‌ونقل ماهانه: 15-30 یورو؛

بورسیه تحصیلی یونان برای علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور مدیترانه‌ای ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی مؤسسات دولتی، سازمان‌های خصوصی و دانشگاه‌ها اعطا خواهد شد. معیارهایی مانند رزومه‌ی تحصیلی و کاری، کشور مبدأ، علاقه و میزان درآمد فرد در انتخاب آن‌ها برای ارائه بورسیه مؤثر است.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*