🇬🇷 مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

[flexy_breadcrumb]

کشور اروپایی یونان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپاییست که تقریبا 7.1 درصد از جمعیت آن را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند. در حال حاضر حدود 4 میلیون نیروی کار در این کشور فعالیت می‌کنند که از این میان 11 درصدشان مهاجرند و حدود 25 درصد از حقوق این کشور را به خود اختصاص داده‌اند. رشد جمعیت کشور یونان طی سال‌های اخیر منفی شده و همین موضوع سبب افزایش نیاز این کشور به مهاجران خارجی بوده است. مهاجرت به یونان می‌تواند روشی مطمئن و مناسب برای مهاجرت شما به یک کشور خارجی با کیفیت زندگی خوب باشد. در این مقاله به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید به یونان مهاجرت کنید و برای مهاجرت چه چیزهایی نیاز دارید. در سال های اخیر به دلیل تقاضای بالای مهاجرت به یونان ما در تیم مهاجرتی درنامایگریشن درصدد آمدیم تا بتوانیم به متقاضیان ایرانی در این مسیر کمک کنیم.

انواع روش‌های مهاجرت به یونان

برای مهاجرت و اخذ ویزای یونان شما می‌توانید از روش‌های مختلفی اقدام کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 • مهاجرت به یونان از طریق کار
 • مهاجرت به یونان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت به یونان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به یونان از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به یونان از طریق ویزای توریستی
 • مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی
 • مهاجرت به یونان برای هنرمندان و نخبگان

مهاجرت به یونان از طریق کار

یکی از راه‌های مهاجرت به یونان، پیدا کردن کار مناسب در این کشور است. افراد خارجی می‌توانند با گرفتن ویزای مناسب و مجوز کار در این کشور شاغل شوند. مجوز از سمت کارفرما برای فرد متقاضی مهاجرت صادر می‌شود و باید از سوی نهادهای محلی یونان حمایت شود؛ به همین علت، گرفتن این مجوز برای کارکنان شرکت‌های خارجی فعال در بازار یونان کمی دشوار است. مجوز معمولا برای یک‌سال اعتبار دارد و قبل از آن باید ویزای مهاجرت به یونان را گرفته باشید.

برای مهاجرت به کشور یونان از طریق کار، معمولا ویزای نوع D یا ویزای بلندمدت به متقاضی اعطا می‌شود که به آن ویزای ملی هم گفته می‌شود. این ویزا به کارکنان اجازه می‌دهد که تا یک‌سال در کشور یونان اقامت داشته باشند؛ اگرچه شما باید به‌‌محض اینکه وارد خاک کشور یونان شدید، برای گرفتن مجوز اقامت و مجوز کار خود اقدام کنید. انواع مهاجرت کاری به یونان در ادامه توضیح داده شده‌اند:

مهاجرت کاری قراردادی

در مهاجرت به یونان از طریق کار قراردادی، شما باید برای گرفتن ویزا برای شرکت‌های داخلی و معتبر یونان درخواست کار ارسال کنید.

مهاجرت کاری خوداشتغالی

این امکان نیز وجود دارد که شخص بتواند به‌صورت خود اشتغال یا فریلنس در این کشور کار کند که لازمه‌ی آن اثبات مهارت و درآمد قبلی در این زمینه‌ است.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است؛ ولی، امکان اخذ اقامت دائم این کشور برای آن‌ها وجود ندارد. تحصیل در کشور یونان برای رشته‌های انگلیسی زبان رایگان نیست و دانشجو باید شهریه‌ی خود، یعنی چیزی حدود 1500 تا 9000 یورو در سال، را پرداخت کند.

اگر دانشجو قصد ماندن در این کشور را داشته باشد، باید حتما بعد از فارغ‌التحصیلی بتواند از طریق مجوز کار، اقامت این کشور را بگیرد. گرفتن مجوز کار هم تحت شرایطی امکان‌پذیر است که :

 • دانشجو بتواند در جایی استخدام شود که کارفرما حاضر به حمایت از او باشد و بتواند مراحل اخذ مجوز کار را طی کند؛
 • اگر دانشجو در شرایط کاری خاصی تنها نامزد مناسب برای آن حرفه‌ باشد باید مقامات دولتی فعالیت او را در این سِمَت توصیه کنند
 • دانشجو باید حقوق چندماهه‌ی خود را به‌عنوان تضمین برای اخذ مجوز کار حفظ کند؛
 • پس از تایید کار دانشجو، یک نامه‌ی انتصاب به کشور مبدا ارسال می‌شود و او می‌تواند مراحل اخذ ویزای کار خود را در سفارت کشور یونان، پیگیری کند؛
 • چنانچه فرد پنج سال در این کشور تحصیل و کار کند، می‌تواند برای ویزای دائم درخواست دهد.

دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به کشور یونان می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. برای هر کدام از این مقاطع دانشجو نیاز به ویزای تایپ D دارد تا بتواند به‌صورت بلندمدت در این کشور تحصیل کند و مقیم شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

حدود 106 رشته‌ی تحصیلی در حوزه‌های هنر، علوم، فناوری اطلاعات، پزشکی، حقوق، مهندسی، کسب‌وکار و… در مقطع کارشناسی در این کشور تدریس می‌شوند و دانشجویان می‌توانند طی یک دوره‌ی چهار ساله این مقاطع را پشت سر بگذارند؛ به‌غیراز برنامه‌های پزشکی که شش ساله هستند.

توجه کنید که برخی از رشته‌های کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و نه تمام آن‌ها.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد شما می‌توانید رشته‌های بیشتری را به زبان انگلیسی پیدا کنید. بازه‌ی زمانی لازم برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال است و دانشجو باید برای پذیرش در یک مصاحبه‌ی تخصصی شرکت کند. از آنجا که سیستم آموزشی یونان مقاطع کارشناسی سه ساله را نمی‌پذیرد، دانشجو باید برخی از دوره‌های اضافه را هم برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد بگذراند‌.

تحصیل در مقطع دکترا

دو نوع دکترا در دانشگاه‌های یونان وجود دارد، دکترای سنتی که یک دوره‌ی تحقیقاتی 3 ساله بدون تدریس است و دکترای سیستم آمریکایی که یک دوره‌ی 4-5 ساله همراه با آموزش اساتید است. تقریبا 190 رشته‌ در 31 دانشگاه این کشور در مقطع دکترا تدریس می‌شود.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در کشور یونان پس از پنج سال اقامت دائم این کشور را به‌دست آورید و از امتیاز تحصیل، زندگی و کار در این کشور بهره‌مند شوید. تاکنون ده ها ایرانی از طریق سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کرده‌اند. با خرید یک ملک در یونان شما می‌توانید ویزای گلدن یونان را بگیرید. حداقل سرمایه‌ای که برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری نیاز دارید، 250 هزار یورو است. در کل باید بگوییم مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری مانند اکثر کشورهای جهان وجود دارد و یک گزینه مناسب برای افرادی است که شرایط مالی مناسبی دارند.

سرمایه‌گذاری در املاک

شما می‌توانید با خرید املاک در کشور یونان، با حداقل ارزش 250000 یورو و طی پنج سال، اقامت دائم این کشور را به‌دست آورید. همچنین می‌توانید زمینی به قصد ساخت بخرید که ارزش زمین و هزینه‌ی ساخت‌وساز آن با هم 250000 یورو باشد. عقد قرارداد ده ساله‌ی اجاره‌ی هتل یا اقامتگاه‌های توریستی مبله در یونان نیز برای گرفتن ویزای یونان کافی است، از این رو مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک امکان پذیر است.

سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها

شما می‌توانید با خرید سهام شرکت‌ها و دفاتر ثبت شده‌ی رسمی به ارزش 450000 یورو، ویزای یونان بگیرید. یک روش دیگر سرمایه‌گذاری در بخش سهام، مربوط به املاک و مستغلات است که ارزش آن هم باید همین مقدار باشد.

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه

شما می‌توانید از طریق خرید اوراق قرضه‌ی دولتی در یونان، به ارزش 450000 یورو و پس از سه سال، اقامت این کشور را بگیرید.

سرمایه‌گذاری در سود بانکی

راه دیگر سرمایه‌گذاری در یونان سپرده‌گذاری حداقل 400000 یورو در بانک‌های این کشور یا یک موسسه‌ی اعتباری داخلی است که برای اخذ ویزای دائم باید دست‌کم یک سال از این سپرده گذشته باشد و این سپرده‌گذاری نیز به‌صورت دائمی باشد.

خرید سهام معاملات

خرید اوراق قرضه‌ی شرکتی یا اوراق خزانه‌داری یونان که برای معاملات بازار و تاسیسات تجاری در نظر گرفته شده نیز می‌تواند یک راه سرمایه‌گذاری موثر در این کشور باشد. حداقل سرمایه‌ای که برای این کار نیاز دارید، 800000 یورو خواهد بود.

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

طبق قانون مهاجرت سال 2014 یونان، اتباع خارجی که اقوامی یونانی دارند، می‌توانند در این کشور اقامت دائم بگیرند؛ از این رو ازدواج با یک فرد یونانی به شما کمک می‌کند تا اقامت دائم خود در این کشور را بگیرید. در صورتی که زمان کوتاهی بعد از ازدواج طلاق بگیرید، این کشور به شما اقامت دائم نخواهد داد. در واقع یکی از مهم‌ترین شروط اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج، حداقل سه سال زندگی مشترک با همسر یونانی در این کشور است.

مهاجرت به یونان از طریق تولد فرزند

تولد فرزند شما در یونان به تنهایی نمی‌تواند ضامن گرفتن اقامت او در کشور یونان شود؛ در واقع، در یونان قانونی مبنی‌بر تابعیت یونانی کودک متولد شده در این سرزمین وجود ندارد. یک کودک زمانی می‌تواند اقامت یونان را بگیرد که پدر و مادرش یونانی یا شهروند یونان باشند یا اینکه مادرش کل دوران بارداری و زایمان را در یونان گذرانده باشد. در صورتی که کودک اقامت یونان را بگیرد، والدین نمی‌توانند با استفاده از آن برای خودشان ویزا بگیرند؛ یعنی، مهاجرت والدین به این کشور باید از راه‌های دیگری مثل تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری باشد.

مهاجرت به یونان از طریق ویزای توریستی

مهاجرت به یونان از طریق ویزای توریستی یک راه برای اقامت موقت در این کشور محسوب می‌شود. معمولا افرادی که قصد مهاجرت توریستی به یونان را دارند باید از ویزای شنگن نوع D استفاده کنند. مطابق این ویزا، شخص مهاجر اجازه دارد که تا 90 روز در این کشور بماند که این مقدار معمولا برای ایرانیان 30 روزه خواهد بود. تحت شرایط خاصی شخص اجازه دارد که این ویزا را تا 180 روز تمدید کند که این بستگی به نظر افسر سفارت خواهد داشت.

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

می‌توان گفت راحت‌ترین راه برای مهاجرت به یونان روش تمکن مالی یا خودحمایتی است. اگر شما یک منبع درآمد غیرشغلی داشته باشید که ماهیانه حدود 2000 یورو برای شما فراهم کند، مثل سود سپرده یا حقوق بازنشستگی، می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. مدت اقامت شما در یونان از این روش دو ساله خواهد بود و باید برای این دو سال در حساب خود مبلغ کافی، یعنی 48000 یورو داشته باشید. اگر بخواهید همسر و فرزندانتان را نیز همراه خود ببرید برای همسر 20 درصد و برای هر فرزند 15 درصد به هزینه‌های شما اضافه خواهد شد. با گرفتن ویزای تایپ D شنگن برای این اقامت، شما اجازه دارید که بدون محدودیت در تمام کشورهای حوزه‌ی شنگن نیز تردد کنید. ضمن اینکه به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا یونانی هم نیازی ندارید.

مهاجرت به یونان برای هنرمندان و نخبگان

هنرمندان و نخبگان علمی و ورزشی که به‌صورت حرفه‌ای رشته‌ی هنری، علمی و ورزشی خود را دنبال می‌کنند، می‌توانند اقامت دائم زندگی در کشور یونان را بگیرند. شرط لازم برای اخذ این ویزا این است که فرد متقاضی درآمد اصلی خود را از حرفه‌اش کسب کند و دستاوردهای بزرگی در این حوزه برای عرضه داشته باشد.

مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به یونان در سال 2021

همان طور که گفته شد، روش‌های مختلف مهاجرت به یونان نیاز به ویزاهای متفاوتی دارند. به‌طور کلی برای اخذ انواع ویزای یونان شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم پر شده‌ی درخواست ویزا؛
 • دو قطعه عکس مشابه سایز عکس گذرنامه و با بکگراند روشن؛
 • پاسپورت معتبر و کپی تمام صفحات آن؛
 • بیمه‌ی درمانی معتبر برای سفر با حداقل پوشش 30000 یورو در کل منطقه‌ی شنگن؛
 • انگیزه نامه؛
 • گواهی‌های ازدواج، تولد فرزند، مرگ همسر یا…؛
 • بلیط پرواز؛
 • رسید پرداخت مبلغ 150 یورو برای هزینه‌ی درخواست ویزا؛
 • رزرو هتل یا آدرس محل اقامت؛
 • اثبات تمکن مالی.

مابقی مدارک لازم برای روش‌های مختلف مهاجرت به‌صورت زیر است:

برای ویزای کاری

 • قرارداد استخدام؛
 • وضعیت حساب بانکی قبلی برای 6 ماه؛
 • فرم پرداخت مالیات بر درآمد که از حقوق کسر می‌شود؛
 • نامه‌ی تایید کارفرمای قبلی.

ویزای خوداشتغالی

 • یک کپی از مجوز کسب‌وکار؛
 • وضعیت حساب بانکی قبلی برای 6 ماه؛
 • فرم پرداخت مالیات بر درآمد.

ویزای تحصیلی

 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه؛
 • گواهی سوابق تحصیلی قبلی.

ویزای تمکن مالی

 • گواهی وضعیت دریافت حقوق در 6 ماه اخیر.

ویزای سرمایه‌گذاری

 • گواهی درآمد کسب شده توسط سرمایه‌گذاری طی 6 ماه گذشته.

دریافت اقامت یونان

در تمامی روش‌های مهاجرت به یونان که در بالا اشاره کردیم به‌غیر از تولد فرزند، شما می‌توانید با رعایت قوانین، پس از پنج سال، اقامت دائمی یونان خود را بگیرید؛ البته در صورت خرید ملک در یونان، شما از همان ابتدا ویزای اقامت دائم را دریافت خواهید کرد. معمولا به سرمایه‌گذاران ملک در این کشور ویزای گلدن اعطا می‌شود که پنج سال اعتبار دارد. از جمله شرایط اصلی برای اخذ اقامت یونان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن بالای 18 سال داشته باشید؛
 • امنیت و سلامت عمومی مردم یونان را به خطر نیاندازید؛
 • شواهد کافی برای عدم وجود سوء سابقه‌ی کیفری در کشور مبدا از خود ارائه دهید؛
 • یک بیمه‌ی سلامت معتبر داشته باشید؛
 • هیچ نقض ویزایی در کشورهای شنگن در سوابق شما نباشد؛
 • مسکنی با حداقل متراژ 9 مترمربع برای هر نفر داشته باشید.

معمولا فرایند اخذ ویزای اقامت دائم در کشور یونان بین دو تا سه ماه زمان می‌برد.

دریافت تابعیت یونان

اگر شما موفق به دریافت ویزای اقامت دائم از طریق مهاجرت به یونان شوید، می‌توانید پس از دو سال، شهروندی این کشور را نیز بگیرید و بعد از آن ملزم به پرداخت مالیات هستید. برای اخذ تابعیت باید شروط زیر محیا شود:

 • قبلا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده‌ باشید؛
 • شرکت در آزمون ارزیابی دانش برای قبول تابعیت کشور یونان که پانهلنیک نام دارد و شما باید 80 درصد نمره‌ی قبولی این آزمون را بگیرید؛
 • مصاحبه‌ با دو مقام دبیرخانه‌ی عمومی شهروندی که تاثیر بیشتری روی پذیرش شما دارد و هزینه‌ی این مصاحبه 550 یورو خواهد بود.

اخذ ویزای همراه برای خانواده متقاضی مهاجرت به یونان

در صورتی که ویزای اقامتی متقاضی در یونان بیشتر از سه ماه باشد، می‌تواند برای گرفتن ویزای همراه برای خانواده درخواست دهد. شرط پذیرش این درخواست داشتن تمکن مالی برای حمایت از اعضای خانواده است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که پس از سه ماه بعد از ورودتان می‌توانید درخواست ویزا برای خانواده بدهید و این ویزا نیز حدود شش ماه بعد آماده خواهد شد.

چه افرادی به عنوان خانواده‌ی متقاضی می توانند درخواست ویزای همراه بدهند؟

افرادی جزء خانواده‌ی شما محسوب می‌شوند که بتوانید ارتباط نزدیکشان با خودتان را به دولت یونان اثبات کنید. معمولا شما می‌توانید افراد زیر را به عنوان همراه با خود به کشور یونان ببرید:

 • همسرتان را با ارائه‌ی گواهی ازدواج؛
 • فرزندانتان را با اثبات سن زیر 21 سال؛
 • والدینتان را با اثبات وابستگی آن‌ها به شما؛
 • سایر اعضای خانواده با اثبات وابستگی آن‌ها به شما مثلا نیاز به مراقبت شخصی یا بهداشتی؛
 • پارتنرتان را با اثبات طولانی‌مدت بودن رابطه‌تان.

مزایای مهاجرت به یونان

 • سفر به کشورهای ناحیه‌ی شنگن بدون ویزا و بدون محدودیت زمانی؛
 • دسترسی به سیستم آموزشی عالی این کشور و تحصیل در دانشگاه‌های سطح بالای آن؛
 • دسترسی به یکی از مطرح‌ترین سیستم‌های بهداشت و سلامت اروپا؛
 • زندگی در کشور تاریخی با فرهنگی جذاب و مردمی خونگرم؛
 • آلودگی هوای بسیار کم و هوای نسبتا دلپذیر؛
 • گرفتن یکی از پاسپورت‌های قدرتمند دنیا یعنی پاسپورت یونان

هزینه ی زندگی در یونان

کشور یونان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، یک کشور فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه بوده که هزینه‌های جاری زندگی در آن به‌خصوص مسکن تا 70 درصد ارزان‌تر است. به ‌طور کلی برای زندگی در این کشور شما باید هزینه‌های ماهانه‌ی زیر را در نظر بگیرید:

 • مسکن (اجاره‌ی آپارتمان یک خوابه در مرکز آتن): 579 یورو
 • آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت: 107 یورو
 • موادغذایی: 205 یورو

سخن پایانی

کشور یونان یکی از پرتقاضاترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی و کاری است. این کشور مهد تمدن و فرهنگ در اروپاست و به یکی از جذاب‌ترین قطب‌های دیدنی دنیا تبدیل شده است. مهاجرت به یونان امکان زندگی در کشوری امن و آرام را برای شما فراهم می‌کند؛ ضمن اینکه می‌توانید از فرصت‌های تحصیلی و شغلی بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

هزینه مهاجرت به یونان

نمی‌توانم مهاجرت را بدون هزینه در نظر گرفت و ما از ابتدا صادقانه اعلام کرده‌ایم که همواره مهاجرت هزینه‌هایی را برای شما خواهد داشت و این هزینه می‌تواند براساس کشور و یا مسیر و نوع مهاجرت متفاوت باشد. بی‌شک مهاجرت تحصیلی نسبت به مهاجرت سرمایه گذاری کم هزینه‌تر است و یا مهاجرت به ترکیه کم هزینه‌تر از استرالیا است و موارد دیگری مانند مجرد یا متاهل بودن جزء مواردی است که می‌تواند در هزینه تاثیر گذار باشد. در مجموع مهاجرت قانونی هزینه دارد و شما باید تمامی این هزینه را را برآورد کرده باشید تا یک مهاجرت منطقی و اصولی را انجام دهید از این رو پیشنهاد می کنیم هزینه مهاجرت به یونان را مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی را بدست آورید.

آیا مردم یونان می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند؟

زبان رسمی در این کشور یونانی است و تقریبا 99 درصد جمعیت آن نیز به همین زبان صحبت می‌کنند؛ اما به علت توریستی‌بودن این کشور زبان انگلیسی در کنار زبان‌های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی یکی از رایج‌ترین زبان‌های خارجی در این کشور است.

به‌عنوان یک شهروند یا ساکن یونان، آیا الزاما باید در این کشور زندگی کرد؟

خیر، نیازی نیست که حتما در این کشور دائما حضور داشته باشید؛ مثلا شما می‌توانید با حداقل 180 روز زندگی در یونان طی یک‌سال، بعد از 7 سال تابعیت این کشور را بگیرید.