ویزای یونان

راهنمای اخذ انواع ویزای یونان

ناگفته پیداست که به‌سادگی نمی‌توان به یونان سفر کرد؛ چه برای گردشگری و چه برای اقامت. در بیشتر موارد، فرد برای ورود، به ویزای یونان نیاز دارد. دارنده ی ویزا می‌تواند وارد یونان شود و برای مدت معینی در این کشور بماند. نوع ویزا همچنین فعالیت های فرد و تکلیف همراهان او را مشخص می‌کند.

برای دریافت ویزای یونان، مرحله ی نخست ارائه ی درخواست است. سپس نوبت به جمع‌آوری مدارک و پرداخت برخی هزینه‌ها می‌رسد. در ادامه این مقاله از سایت درنا مایگریشن هر آنچه باید درباره‌ی این ویزا و مهاجرت به یونان بدانید ارائه‌شده است.

انواع ویزاهای یونان

انواع ویزای یونان بر اساس مدت اقامت به دو دسته ویزای کوتاه‌مدت یا شنگن و بلندمدت یا ملی تقسیم می‌شود.

انواع ویزاهای کوتاه‌مدت

 •  ویزای ترانزیت فرودگاهی؛
 •  ویزای ترانزیت؛
 •  ویزای توریستی؛
 •  ویزا برای دیدار با خانواده یا دوستان؛
 •  ویزای تجاری؛
 •  ویزای سفر رسمی؛
 •  ویزای هدف پزشکی؛
 •  ویزای تحصیلی.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

انواع ویزای بلندمدت یونان

 •  ویزای اتحاد مجدد خانواده یونان (Family Reunification Visa)؛
 •  ویزای کار یونان؛
 •  ویزای دانشجویی یونان.

ویژگی های انواع ویزای یونان 

ویژگی های انواع ویزای یونان 

یکی از انواع ویزای یونان، ویزای شنگن است. این ویزا به شما اجازه می‌دهد هر شش ماه یک بار به مدت نود روز در کشورهای عضو منطقه ی شنگن اقامت یا رفت‌وآمد داشته باشید. با توجه به هدف سفر، ویزای شنگن شامل انواع A یا C است. نوع A، ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد بدون ورود به کشورهای عضو شنگن در منطقه ی بین‌المللی فرودگاهی این کشورها توقف کنند. این ویزا برای افرادی است که از یک کشور غیر شنگن به کشور غیر شنگن دیگری سفر می‌کنند و ارائه ی آن به‌منظور تغییر پروازها در فرودگاه کشور عضو شنگن اجباری است.

ویزای گروه C به معنای ویزای کوتاه‌مدت است که به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد تا بر اساس اعتبار ویزا برای مدت معینی در منطقه ی شنگن بماند. این ویزا را می‌توان به‌عنوان ویزای یک‌بار ورود، دو بار ورود یا چند بار ورود دریافت کرد.

ویزای یک‌بار ورود

با ویزای یک‌بار ورود، می‌توانید فقط یک‌بار، در مدت‌زمان مقرر، وارد منطقه شنگن شوید. هنگامی‌که از قلمرو شنگن خارج می‌شوید، اجازه بازگشت نخواهید داشت. حتی اگر تعداد روزهای مجاز شما به پایان نرسیده باشد.

ویزای دو بار ورود

به‌طورکلی، ویزای دو بار ورود مانند ویزای یک‌بار ورود عمل می‌کند. با این تفاوت که پس از خروج، یک‌بار دیگر می‌توانید به منطقه‌ی شنگن بازگردید. با این حال، پس از خروج مجدد از منطقه ی شنگن، نمی‌توانید دوباره وارد آن کشور شوید؛ حتی اگر مدت‌زمان مجاز اقامت خود را کامل نگذرانده باشید.

ویزای چند بار ورود

ویزای چند بار ورود به شما اجازه می‌دهد تا هر زمان که بخواهید در منطقه ی شنگن رفت‌وآمد کنید؛ به شرطی که قانون 90/180 روز را زیر پا نگذارید. بسته به نیاز، شما می‌توانید برای این ویزا درخواست دهید و ویزای چند بار ورود 1 ساله، 3 ساله یا 5 ساله دریافت کنید.

انواع ویزای شنگن یونان طبق هدف سفر

هنگام درخواست ویزای شنگن یونان، باید هدف سفر خود را مشخص کنید که بر اساس آن، ویزای مناسب صادر می‌شود. سفر شما می‌تواند به یکی از این دلایل باشد:

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که مجبورند بدون ورود به کشور خاص شنگن از منطقه ی بین‌المللی فرودگاه حوزه ی شنگن سفر کنند.
 • ویزای ترانزیت: ویزای ترانزیت، مشابه ویزای ترانزیت فرودگاه است. البته این ویزا برای دریانوردان خارجی است که باید برای مدت کوتاهی در یک کشور منطقه ی شنگن توقف کنند.
 • ویزای توریستی: این ویزا یکی از محبوب‌ترین ویزاهای شنگن یونان است؛ زیرا گردشگران زیادی برای دیدن مکان های تاریخی به این کشور می‌آیند.
 • ویزا برای دیدار با خانواده یا دوستان: اگر اعضای خانواده یا دوستانی دارید که مقیم قانونی یونان هستند، در صورت تمایل به دیدار با آن‌ها می‌توانید برای دریافت این ویزا اقدام کنید.
 • ویزای تجاری: اگر مایلید برای تجارت به یونان سفر کنید، می‌توانید برای این نوع ویزا درخواست دهید.
 • ویزای سفر رسمی: اگر قصد دارید برای انجام وظیفه¬ی رسمی به یونان بروید، باید برای این نوع ویزا اقدام کنید؛ حتی اگر با یک هیئت بزرگ همراه باشید.
 • ویزای پزشکی: اگر برای درمان به یونان می‌روید، باید این نوع ویزا را درخواست کنید. اعتبار این ویزا سه ماه است.
 • ویزای تحصیلی: دانشجویانی که مایلند در دوره‌های تحصیلی مانند دوره ی زبان شرکت کنند، باید برای این نوع ویزا درخواست بدهند. این نوع ویزا با ویزای تحصیلی بلندمدت متفاوت است.
 • هدف های دیگر: اگر از سفر به یونان هدف دیگری دارید، باید گزینه ی دسته دیگر را در فرم درخواست ویزای یونان انتخاب کنید. با این حال، ممکن است لازم باشد درباره‌ی هدف خود بیشتر توضیح دهید.

برای آگاهی از هزینه ویزای شنگن یونان به این مقاله مراجعه کنید.

ویزای ملی یا ویزای دسته D
Santorini sunset at dawn village of Oia Greece

ویزای ملی یا ویزای دسته D

ویزای ملی یا ویزای دسته D برای تحصیل، کار یا اقامت دائم در یکی از کشورهای منطقه ی شنگن داده می‌شود. این ویزای یونان به‌صورت یک یا چند ورودی به افرادی داده می شود که قصد دارند برای مدت مشخصی در کشور عضو شنگن اقامت داشته باشند و پس از آن به کشور خود بازگردند. سه نوع ویزای ملی یا بلندمدت یونان وجود دارد که با اهداف اصلی اقامت طولانی‌مدت در یونان تعریف شده است. این ویزاها عبارتند از:

ویزای اتحاد مجدد خانواده یونان

اگر مایل به پیوستن به یکی از اعضای خانواده در یونان هستید، باید برای ویزای اتحاد خانواده درخواست دهید. فقط این افراد می‌توانند این نوع ویزا را درخواست دهند: همسر و فرزندان زیر 18 سال فردی که مقیم یونان است. این ویزا همچنین به‌منظور ایجاد روابط خانوادگی مانند ازدواج یا فرزندخواندگی اعطا می‌شود.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

ویزای کار یونان

اگر به یافتن شغل در یونان فکر می کنید، ابتدا باید این نوع ویزا را دریافت نمایید. این ویزا برای سرمایه‌گذاران، مربیان، مخترعان و مبتکران، خبرنگاران مطبوعات، معلمان، کارگران باصلاحیت، کارکنان فصلی، ماهیگیران، تور لیدرها، سرمایه‌گذاران املاک و غیره صادر می‌شود.

ویزای دانشجویی یونان

در صورت تمایل به تحصیل، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. متداول‌ترین متقاضیان این ویزا دانشجویان دانشگاه، داوطلبان، محققان، شرکت‌کنندگان در آموزش‌های حرفه‌ای، دانشمندان، دانش‌آموزان مدارس آموزش نظامی و غیره هستند.

مزایای ویزای یونان

مزایای ویزای یونان

 •  یونان عضو منطقه ی شنگن است؛ یعنی شما و اعضای خانواده، می توانید بدون ویزا به هریک از کشورهای شنگن سفر کنید.
 •  اقامت در یونان به معنی اخذ تابعیت اروپایی است. با اقامت 7 ساله در این کشور، واجد شرایط درخواست تابعیت و گذرنامه یونان خواهید بود که به شما امکان می‌دهد بدون ویزا به 183 مقصد در سراسر جهان سفر کنید.
 •  با اخذ ویزای یونان، این فرصت را خواهید داشت که بخشی از کشوری باشید که علیرغم وضعیت اقتصاد جهانی، در حال رشد و توسعه است. همچنین از قیمت‌های مناسب فعلی آن نیز بهره‌مند خواهید شد. افزون بر این، توسعه املاک و مستغلات در یونان پتانسیل بالایی در طول زمان دارد.
 •  دارندگان اقامت یونان حقوقی مشابه شهروندان یونانی دارند.
 •  زیبایی طبیعی یونان حیرت‌انگیز است، جزایر متعدد، همراه با آب‌وهوای مدیترانه‌ای عالی، یونان را به مقصدی برتر برای سفر و زندگی بسیاری از مردم جهان تبدیل کرده است.
 •  نیروی کار با استعداد و جوان در یونان فراوانند که در راه اندازی کسب و کار جدید به شما کمک خواهند کرد.

دلایل اخذ ویزای یونان

کشورهای زیادی در دنیا مقاصد گردشگری یا مهاجرت هستند که در این میان، یونان یکی از بهترین ها است. جزایر و سواحل زیبای یونان، مکان بسیار مناسبی برای گذراندن تعطیلات است. این کشور همچنین سرزمین بسیاری از تمدن‌ها است و مقصد بسیار مناسبی برای گردشگران فرهنگی به شمار می رود.

18 مکان مختلف یونان در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده است. مردم از سراسر جهان خود را به جزایر و سواحل آفتابی معروف یونان می‌رسانند. علاوه بر آب‌وهوای آفتابی و سواحل باشکوه، تعطیلات در یونان کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

بازدید از یونان، با غذاهای لذیذ یونانی، جزایر آفتابی و آرامش‌بخش و مردم محلی پر جنب‌وجوش و مهمان‌نواز، انتخابی ایدآل برای سفرهای اروپایی است که همگی این‌ها با دریافت ویزا امکان‌پذیر خواهد بود.

قیمت اقلام ضروری روزانه (غذا، حمل‌ونقل و غیره) حداقل 20 درصد ارزان‌تر از ایالات‌متحده و هزینه‌ی اجاره ی آپارتمان تا 70 درصد کمتر است.

با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، خرید در بازارهای محلی و غذا خوردن در رستوران‌های ارزان، پول خود را پس‌انداز خواهید کرد. به‌گونه‌ای که با هزینه‌ای معادل 2000 دلار به‌راحتی می‌توانید در یونان زندگی کنید.

شرایط اخذ ویزای کشور یونان

شرایط دریافت ویزای یونان شامل سن و شرایط متقاضی است. افراد متأهل بالای 30 سال، شانس بیشتری برای اخذ ویزا دارند. از مهمترین شرایط برای اخذ ویزا، ملیت افراد است. افراد غیراروپایی برای ورود به این کشور به ویزا نیاز دارند؛ این درحالی است که مردم کشورهای اروپایی نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت.

ارائه ی مدارک و مستندات لازم برای هریک از ویزاهای یونان و داشتن تمکن مالی از شرایط درخواست ویزای یونان است که در ادامه به مدارک لازم هنگام درخواست ویزا اشاره شده است.

هزینه‌ی دولتی ویزای یونان

باید گفت هزینه‌ی کلی ویزای ملی (بلندمدت) 180 یورو تعیین شده است که البته با توجه به شرایط درخواست‌کننده متفاوت خواهد بود. برخی هزینه‌ها این‌گونه تقسیم‌بندی شده‌اند.

هزینه‌ی 90 یورویی

 •  دانشجویانی که در دانشگاه یونانی ثبت‌نام کرده‌اند؛
 •  افرادی که بر اساس دستورالعمل‌های اتحادیه ی اروپا وارد یونان می‌شوند: مطالعات، تبادل دانشجویی، کارآموزی بدون حقوق، خدمات داوطلبانه، پیوند مجدد خانواده، تحقیقات علمی؛
 •  دانش‌پژوهانی که در چارچوب توافق‌نامه‌های دوجانبه یا از طریق برنامه‌های مشترک مالی با اتحادیه‌ی اروپا به یونان سفر می¬کنند.

هزینه‌ی 75 یورویی

این متقاضیان باید 75 یورو برای رسیدگی و بررسی درخواست ویزای خود پرداخت کنند:

 •  اعضای گروه‌های هنری متقاضی اقامت تا 1 سال.
 •  اتباع کشورهای غیراروپایی که از یک شرکت تأسیس شده در اتحادیه اروپا یا منطقه ی اقتصادی اروپا با هدف ارائه¬ی خدمات به یونان می آیند و قصد اقامت 6 تا 1 ساله را دارند.
 •  رهبران گروه‌های گردشگری سازمان‌یافته که متقاضی ویزای یونان و اقامت 8 ماهه هستند.
 •  مربیان و ورزشکارانی که قصد دارند حداکثر 6 ماه در یونان بمانند؛
 •  دانشجویانی که در برنامه‌های کارآموزی ویژه شرکت می‌کنند. این دوره ها حداکثر تا 6 ماه طول می‌کشد؛

گروه های یاد شده، از اتباع کشورهای غیراروپایی هستند که بر اساس قانون مندرج در ماده 18 مجوز اقامت به آن ها تعلق نمی گیرد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای یونان

در زیر فهرستی از اسناد لازم برای درخواست ویزا ارائه شده است:

 •  فرم درخواست ویزا که کامل و امضا شده است.
 •  دو قطعه عکس جدید به اندازه‌ی عکس گذرنامه که به فرم درخواست ویزا ضمیمه می‌شود.
 •  گذرنامه‌ی معتبر که اعتبار آن حداقل سه ماه بیشتر از مدت‌زمانی است که می‌خواهید در یونان اقامت داشته باشید.
 •  بلیط رفت‌وبرگشت، رزرو هتل و برنامه سفر خود را باید ضمیمه‌ی درخواست ویزا کنید.
 •  شما باید بیمه‌نامه ای تهیه کنید که حداقل 30000 یورو برای موارد اضطراری پزشکی مانند بیماری‌ها، حوادث یا بازگشت به کشور در صورت مرگ را پوشش می‌دهد.
 • همچنین هنگام سفر به یونان باید مدارک مربوط به محل اقامت خود را ارائه دهید. این مدارک، قرارداد رزرو هتل یا خوابگاه، قرارداد اجاره، دعوتنامه از طرف دوست یا اعضای خانواده را شامل می-شود.
 •  همچنین باید مدرکی ارائه دهید که نشان می‌دهد در طول اقامت خود در یونان می‌توانید زندگی خود را تأمین کنید.
 •  مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه‌ی ویزای یونان که برای بزرگ‌سالان 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو است.

اسناد و مدارک خاص برای انواع ویزای شنگن یونان

اسناد و مدارک خاص برای انواع ویزای شنگن یونان

ممکن است از شما خواسته شود تا مدارک اضافی زیر را برای ویزای یونان ارائه دهید.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

 •  ویزای معتبر برای مقصد نهایی در منطقه ی شنگن؛
 •  بلیط هواپیما به کشور مقصد.

دیدار با دوستان یا بستگان

 •  دریافت دعوتنامه از طرف دوست یا بستگانی که در یونان اقامت دارند. متقاضی ویزا باید مشخص کند که چه کسی هزینه‌های سفر و اقامت را تأمین می‌کند؛ خود او یا دوستان یا بستگانشان. البته شناسنامه و مدارک مربوط به آدرس دوست یا بستگان نیز باید موجود باشد؛
 •  برنامه‌ی اقامت در یونان با تشریح هدف سفر.

مدارک موردنیاز هنگام درخواست ویزای توریستی

 •  متقاضی باید مشخص کند در یونان از چه مکان‌هایی و در چه تاریخ‌هایی بازدید خواهد کرد. همچنین لازم است مدارک رزرو هتل و بلیط برگشت نیز ارائه شود.
  مدارک موردنیاز هنگام درخواست ویزای تحصیلی
 •  در این نوع ویزا لازم است از مؤسسه‌ی مورد نظرتان، گواهی ثبت‌نام دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز هنگام درخواست ویزای پزشکی

 •  نامه‌ای از یک پزشک یا بیمارستان در کشور مبدأ، مبنی بر اینکه متقاضی برای درمان به یونان سفر می‌کند؛
 •  نامه‌ی تأییدیه از بیمارستان یا مراکز پزشکی در یونان، مبنی بر اینکه متقاضی باید در آنجا درمان شود؛
 •  اثبات اینکه متقاضی می  تواند هزینه‌های درمانی خود را تأمین کند. با ارائه ی صورت‌حساب بانکی متقاضی یا اسناد مالی حامی، این موضوع قابل اثبات است.
 •  اسناد و مدارک مربوط به پیش‌پرداخت‌های درمان.

مدارک مورد نیاز برای پیوستن به همسر در یونان

 •  هر دو طرف (هریک از زوجین) باید جداگانه درخواست‌ خود را به یک مرکز صدور ویزا ارسال کنند؛
 •  اصل گواهی ازدواج؛
 •  کپی گذرنامه ی همسر، اگر شهروند یونان است.

گام‌به‌گام اخذ ویزای کشور یونان

برای درخواست ویزای یونان باید یک فرایند گام‌به‌گام را بپیمایید. در ادامه، این روش‌ها به ترتیب زمانی توضیح داده شده است. مراحل درخواست ویزای شنگن یونان، مشابه روال دریافت ویزا از دیگرکشورهای عضو شنگن است. قبل از شروع فرآیند، این موارد را مشخص کنید:

 •  زمان مناسب برای درخواست را بررسی و تعیین کنید؛
 •  محل درخواست خود را ثبت کنید (سفارت، کنسولگری،…)؛
 •  فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید؛
 •  قرار ملاقات برای ارائه ی درخواست ویزا را تعیین کنید؛
 •  مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید؛
 •  در مصاحبه ی ویزا شرکت کنید؛
 •  هزینه ی ویزا را پرداخت کنید.

بررسی ویزاهای یونان از لحاظ موقت و دائم بودن

با توجه به مدت و هدف سفرتان به یونان، می‌توانید برای ویزای شنگن (کوتاه‌مدت) یا ویزای ملی (بلندمدت) درخواست دهید.

ویزای بلندمدت (ویزای ملی – ویزای نوع D) مجوزی است که توسط مقامات صلاحیت‌دار یونان برای ورود و اقامت اتباع کشورهای غیراروپایی در قلمرو یونان به مدت بیش از 90 و تا 365 روز صادر می‌شود.

ویزای شنگن یا کوتاه‌مدت، مجوزی است که توسط یکی از کشورهای عضو منطقه ی شنگن صادر می‌شود. دارنده این ویزا قصد دارد به مدت 90 روز در دوره های 180 روزه، در یکی از کشورهای عضو اقامت داشته باشد. این نوع ویزای یونان در کشورهای زیر معتبر است.

یونان، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس

دلایل مختلف رد شدن ویزای یونان

 •  سوابق کیفری متقاضی (تروریسم، سوءمصرف مواد مخدر، کودک‌آزاری، اعتیاد، سایر جنایات جدی)؛
 •  ارائه ی اسناد جعلی؛
 •  توضیح ناکافی برای هدف و شرایط اقامت برنامه‌ریزی‌شده؛
 •  ارائه ی پاسپورتی که آسیب دیده؛ مثلاً صفحات گذرنامه در حال جدا شدن است یا صفحاتی از آن مفقود شده؛
 •  نامعتبر بودن گذرنامه؛
 • نداشتن برنامه مناسب سفر در یونان (عدم اثبات محل اقامت رزرو شده، عدم ارائه¬ی بلیط پرواز رزرو شده)
 •  اثبات نشدن تمکن مالی هنگام درخواست ویزای یونان؛
 •  عدم ارائه ی گواهی تولد یا ازدواج؛
 •  نداشتن بیمه‌ی مسافرتی مناسب برای مدت اقامت در منطقه ی شنگن؛
 •  عدم ارائه ی مدارک مربوط به محل اقامت مثل مدارک رزرو هتل، دعوت‌نامه (اثبات حمایت مالی) و پیش‌پرداخت تور؛
 •  سابقه‌ی قبلی ویزای یونان و رعایت نکردن محدودیت‌های ویزای این کشور.

ویزای یونان باتوجه به هدف سفر شما به این کشور، انواع مختلفی دارد. باید مشخص کنید قصد شما از سفر چیست؛ تحصیل، کار، اقامت دائم یا گردشگری. بر این اساس، باید ویزای کشور یونان را درخواست کنید. ویزای یونان به دو نوع اصلی کوتاه‌مدت (شنگن) و بلندمدت (ملی) تقسیم می‌شود. در این مقاله تلاش کردیم تمامی نکات مرتبط با این مبحث را بررسی کنیم.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*