پاسپورت یونان

روش‌های اخذ اقامت و پاسپورت یونان

یونان، کشوری است در جنوب شرقی اروپا با یازده میلیون نفر جمعیت. آتن به‌عنوان پایتخت یونان، بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و پس از آن، شهر تسالونیکی دومین شهر بزرگ این کشور است. مهاجرت به یونان را دروازه‌ای برای ورود به اروپا می‌دانند. آیا تا به حال به زندگی در یونان و اخذ پاسپورت این کشور اندیشیده‌اید؟ در ادامه این مقاله از سایت درنا مایگریشن، مزایا و روش‌های اخذ ویزا و پاسپورت یونان را با هم بررسی خواهیم کرد.

مزایای پاسپورت یونان

داشتن پاسپورت یونان مزایای بسیاری دارد. کشور یونان عضو اتحادیه اروپا است؛ بنابراین، فردی که این پاسپورت را داشته باشد می تواند آزادانه و بدون ویزا، به دیگر کشورهای اروپایی سفر کند. فضا و معماری خاص شهری، سطح بالای زندگی، مردمی خونگرم و غذاهای لذیذ، هرکسی را برای زندگی در یونان ترغیب می کند.

خدمات بهداشتی و اورژانس برای افرادی که پاسپورت یونان را دارند، رایگان است. البته باید در نظر داشت که خدمات دولتی معمولاً نسبت به خدمات خصوصی بی‌کیفیت‌تر هستند؛ به همین دلیل، استفاده از بیمه‌های درمانی این کشور برای بهره بردن از خدمات درمانی مناسب توصیه می شود.

افزون بر این، دارنده‌ی پاسپورت یونان از خدمات درمانی، آموزشی و خدمات شهروندی سطح بالایی بهره‌مند خواهد شد. بهتر است بدانید که پاسپورت کشور یونان در سال 2019 امتیاز 164 را کسب کرده و در مقام چهارم دنیا قرار گرفته است. با این پاسپورت، می‌توان به 164 کشور در دنیا سفر کرد.

هزینه‌های زندگی در کشور یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. طبق گزارشات موجود، زندگی در کشور یونان، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی 30 درصد ارزان‌تر برآورد می شود. محصولات خوراکی در این کشور باکیفیت و درعین‌حال کم‌هزینه هستند.

انواع پاسپورت یونان

انواع پاسپورت یونان

دریافت پاسپورت یونان از راه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. تسهیلات و مزایایی که این کشور برای ورود مهاجران از راه قانونی در نظر گرفته، علاقه‌مندان به زندگی در این کشور اروپایی را روزبه‌روز افزایش می‌دهد. در ادامه‌ی مقاله، ویزاهای گوناگون کشور یونان و مدت‌زمان انتظار برای دریافت اقامت و پاسپورت را بررسی خواهیم کرد.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

پاسپورت کاری

در این روش، ابتدا به شما ویزای موقت 1 ساله داده می‌شود و پس از گذشت 7 سال نیز می‌توانید پاسپورت دائمی این کشور را به دست آورید. گفتنی است مدت‌زمان انتظار برای دریافت پاسپورت اولیه کاری، حدود یک سال است.

پاسپورت تحصیلی

میزان اعتبار پاسپورت تحصیلی به مدت‌زمان تحصیل شما بستگی دارد. شما تنها در صورتی می‌توانید پاسپورت دائم بگیرید که ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنید. پس از 7 سال اقامت در این کشور نیز می‌توانید نسبت به گرفتن پاسپورت دائمی اقدام نمایید.

پاسپورت سرمایه‌گذاری

مدت‌زمان اخذ این پاسپورت تقریباً 40 روز است. این پاسپورت را می‌توان هر 5 سال یک بار تمدید کرد و برای اخذ دائم آن باید به مدت 7 سال و هر سال حداقل 180 روز در کشور حضور داشته باشید.

پاسپورت تولد

این پاسپورت به‌صورت دائم و حداقل 5 ساله برای فرزندانی که حداقل یکی از والدینشان یونانی باشد صادر می‌شود.

پاسپورت ازدواجی

پس از ازدواج با یک شخص یونانی، باید حداقل 3 تا 7 سال از زندگی مشترک آن دو شخص گذشته باشد تا پاسپورت یونان به فرد غیر یونانی تعلق بگیرد؛ اگر 5 سال از ازدواج آنان گذشته باشد، فرد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهد و پس از گذشت 7 سال، شهروندی یونان را به دست می‌آورد.

پاسپورت پناهندگی

در صورتی که فرد از طریق پناهندگی وارد کشور شده باشد، بعد از گذشت 3 سال از مدت پناهندگی می‌تواند برای اخذ پاسپورت دائم درخواست دهد.

آیا کشور یونان تابعیت دوگانه را می‌پذیرد؟

آیا کشور یونان تابعیت دوگانه را می‌پذیرد؟

بله، کشور یونان تابعیت دوگانه را می‌پذیرد، اما لازم است کمی درباره‌ی تابعیت دوگانه توضیح دهیم. تابعیت دوگانه شامل اشخاصی است که برای کار و تحصیل و زندگی، در اتحادیه اروپا حضور دارند و یونان را به عنوان تابیعت دوم پذیرفته¬اند؛ یعنی این شخص هم می‌تواند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هم در یونان حضور داشته باشد. تابعیت دوگانه به‌منظور به رسمیت شناختن دو تابعیت برای یک شخص است که هر کشور در این مورد، قوانین خاص خودش را دارد.

روش‌های اخذ پاسپورت یونان

اگر قصد دارید با کمترین هزینه، پاسپورت یک کشور عضو اتحادیه¬ی اروپا را داشته باشید و از مزایای شهروندی اروپا بهره‌مند شوید، اخذ پاسپورت یونان یک گزینه‌ی ایده‌ال برای شما خواهد بود. اخذ پاسپورت و اقامت کشور یونان، روش‌های گوناگونی دارد که با توجه به مسیر و شرایط خود، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

از طریق کار

اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق کار را دارید، باید بدانید که این موضوع در ابتدا بسیار دشوار است. شما باید قبل از ورود به یونان، با کارفرما در ارتباط باشید. شغل مدنظر شما ابتدا توسط کارفرما در کشورهای عضو اتحادیه، آگهی خواهد شد.

درصورتی‌که فردی در کشور یونان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کار مدنظر شما اعلام آمادگی نکرده باشد، پس از 6 ماه می‌توانید رزومه ی خود را به شرکت مورد نظر بفرستید. سپس از طریق ویزای کاری وارد خاک یونان شوید. بعد از گرفتن دعوت‌نامه از سوی کارفرما، شخص باید دعوت‌نامه را به کنسولگری یا سفارت کشور یونان ارائه دهد و بعد از تایید سفارت، در یونان مشغول به کار شود.

از طریق تحصیل

هزینه‌های تحصیل در کشور یونان، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به‌صرفه‌تر است. این هزینه‌ها بسته به مقطع و رشته مورد نظر شما می‌تواند رقمی بین هزار تا 9 هزار یورو در سال باشند. البته تحصیل برای افراد عضو اتحادیه اروپا، رایگان خواهد بود.

رشته‌های مختلف از جمله علوم انسانی، علوم پزشکی، فناوری و اطلاعات، اقتصاد و مدیریت در این کشور تدریس می‌شوند. ویزای تحصیلی فرد پس از اتمام تحصیلش باطل خواهد شد. البته در بسیاری از موارد به افراد فارغ التحصیل بین 6 تا 9 ماه زمان می‌دهند تا در این کشور به دنبال کار بگردند. پس از یافتن کار، ویزای تحصیلی‌اش تبدیل به ویزای کاری می‌شود.

از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از امن‌ترین و بهترین روش‌های اخذ پاسپورت کشور یونان، سرمایه‌گذاری است که از سه طریق انجام می‌شود. روش اول شروع یک بیزینس یا ثبت شرکت اقتصادی در این کشور است. روش دوم از طریق ارائه تمکن مالی، بدون اجازه کار است؛ یعنی شخص از عهده ی مخارج زندگی خود بربیاید. روش سوم نیز سرمایه گذاری از طریق خرید ملک است. در بین این سه روش، اخذ اقامت از طریق خرید ملک، ساده‌ترین و بهترین روش سرمایه گذاری خواهد بود.

از طریق تولد

مهاجرت به یونان از طریق تولد، فقط در صورتی ممکن است که حداقل یکی از والدین تابع کشور یونان باشد. در صورتی که زوجی غیر یونانی در این کشور صاحب فرزند شوند، کودک نمی‌تواند تابعیت و اقامت یونان را کسب کند؛ زیرا اقامت فقط از طریق قانون خون به فرد تعلق می‌گیرد. در نتیجه اگر قصد دارید در این کشور صاحب فرزند شوید و تابعیت یونان را برای فرزندتان ثبت کنید، باید حداقل 5 سال در این کشور بمانید و خودتان تابعیت یونان را داشته باشید.

از طریق ازدواج

برای اخذ ویزای ازدواج، شما باید با شخصی که تبعه ی کشور یونان است ازدواج کنید. درصورتی‌که با فردی یونان ازدواج کنید، یک ویزای موقت دریافت خواهید کرد. سپس باید به مدت 3 تا 7 سال در کنار همسر خود زندگی کنید. اگر پایداری ازدواج شما اثبات شود و تمکن مالی کافی برای مخارج زندگی خود و همسرتان داشته باشید، ویزای شما تمدید خواهد شد. افزون بر این، باید مسکن مناسبی نیز برای اعضای خانواده خود فراهم کرده باشید.

از طریق پناهندگی

کشور یونان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، همواره مرز اولیه‌ی بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی است؛ به همین دلیل نیز کشور یونان، همه‌ساله میزبان پناهندگان بسیاری از سراسر جهان است. این روش، یک روش غیر امن و البته غیرقانونی برای مهاجرت به یونان است. پس از ورود به خاک یونان، فرد متقاضی باید

درخواست پناهندگی خود را اعلام کند. اگر با درخواست وی موافقت شود، متقاضی می‌تواند یک سال در یونان اقامت موقت داشته باشد. این ویزای موقت به مدت 3 سال تمدید می‌شود و درصورتی‌که فرد بتواند در این مدت کار پیدا کند و مرتکب هیچ جرمی نشود، پس از 3 سال برای دریافت اقامت دائم درخواست می‌دهد.

تمدید پاسپورت یونان

تمدید پاسپورت یونان

پاسپورت هر فرد، نشان دهنده تابعیت و هویت آن فرد است که هنگام سفرهای بین‌المللی به کار می‌آید. پاسپورت کشور یونان نیز همانند هر کشور دیگری، مدت‌زمان مشخصی اعتبار دارد و پس از پایان یافتن تاریخ انقضای آن، باید نسبت به تجدید آن اقدام کنید.

گفتنی است پاسپورت‌های کشور یونان قابل تمدید نیستند و افراد متقاضی باید 6 ماه قبل از اتمام مدت اعتبار، نسبت به تجدید آن اقدام کنند. هزینه ی صدور پاسپورت کشور یونان برای بزرگسالان حدود 85 یورو و برای کودکان 74 یورو است. افراد زیر 14 سال برای اخذ گذرنامه باید به همراه والدین خود به مرکز ملی گذرنامه در کشور یونان مراجعه کنند. مدت اعتبار پاسپورت کشور یونان معمولاً 5 ساله است.

شرایط و مدرک لازم برای دریافت پاسپورت یونان

برای دریافت پاسپورت کشور یونان، شرط سنی وجود دارد؛ یعنی افرادی که تابع کشور دیگری هستند، باید حداقل 18 سال سن داشته باشند تا بتوانند برای دریافت اقامت و پاسپورت این کشور اقدام کنند.

همچنین، افزون بر داشتن تمکن مالی، متقاضی باید حداقل 7 سال در یونان زندگی کرده باشد. نداشتن سابقه کیفری و تسلط کافی بر زبان و فرهنگ یونان نیز از شروط لازم برای دریافت اقامت دائم این کشور است. البته توجه کنید شرایط و مدارکی که ادارات مختلف از شما درخواست خواهند کرد، بسته به روشی که شما برای اخذ اقامت انتخاب کرده‌اید متفاوت خواهد بود؛ اما به‌طورکلی مدارک لازم برای دریافت پاسپورت یونان موارد زیر است.

 • مدارک شناسایی شخص به همراه ترجمه‌ی رسمی این مدارک به زبان یونانی؛
 •  گذرنامه ی معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد؛
 •  سه قطعه عکس؛
 •  مدارک مربوط به گردش حساب بانکی که تمکن مالی را نشان دهد؛
 •  دانشجویان و دانش آموزان حتماً باید گواهی اشتغال به تحصیل در کشور یونان را داشته باشند؛
 •  سند مالکیت یا اجاره ی ملک در کشور یونان؛
 •  پر کردن فرم درخواست پاسپورت یونان.

تمکن مالی برای دریافت پاسپورت یونان

یکی از شروط اساسی برای تمدید ویزای یونان و دریافت پاسپورت این کشور، اثبات تمکن مالی است. بر اساس قوانین این کشور، فرد متقاضی باید ماهانه حداقل 2000 یورو درآمد داشته باشد. افراد متأهل، 400 یورو برای همسر و 300 یورو برای هر فرزند زیر 18 سال نیز باید در نظر بگیرند.

درصورتی‌که فرد از طریق تمکن مالی اقدام به دریافت پاسپورت یونان کرده باشد، باید اثبات کند که نیازی به داشتن شغل در ایران و اروپا ندارد و تمام درآمد ماهانه‌ی خود را از طریق سود سپرده بانکی و هزینه ی اجاره ملک کسب می‌کند. این نوع اقامت دو ساله است و شما باید اثبات کنید که برای زندگی در این دو سال، تمکن مالی کافی را دارید.

مراحل دریافت پاسپورت یونان

 1. حضور قانونی در خاک یونان: مدت‌زمان حضور اجباری در خاک یونان، حداقل 3 تا 7 سال است که این زمان به پاسپورت درخواستی شما بستگی خواهد داشت.
 2. یادگیری زبان و آشنایی با فرهنگ و تاریخ کشور یونان: برای اینکه بتوانید پاسپورت کشور یونان را اخذ کنید، باید در آزمون شهروندی یونان شرکت کنید و نمره ی قابل قبولی را به دست آورید؛ پس در مدت اقامت، باید آموزش زبان یونانی را جدی بگیرید.
 3. آماده کردن مدارک و اسناد مورد نیاز و پر کردن فرم‌ درخواست پاسپورت یونان: در این مرحله شما باید اصل و کپی پاسپورت فعلی خود را به همراه مدارک مدنی شامل مدرک ازدواج و تولد ارائه دهید. همچنین به مجوز اقامت قانونی در کشور یونان به مدت 3 تا 7 سال و تأییدیه‌ی رسمی دفتر اسناد مبنی بر عدم سو پیشینه نیاز دارید. مدارک مربوط به محل اقامت و اثبات تمکن مالی نیز در این مرحله مورد نیاز خواهد بود.
 4. طی کردن کردن مراحل اداری: پس از ارائه ی مدارک و اسناد و تائید آن‌ها، شما می‌توانید درخواست اقامت دائم خود را به وزارت امور خارجه ارائه کنید. گفتنی است پروسه ی مراحل اداری و مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت و پاسپورت کشور یونان، با نوجه به روش مهاجرت، متفاوت است.

مزایای دریافت پاسپورت یونان

 •  بهره مندی از تمام مرایا و حقوق شهروندان اروپایی؛
 •  امکان سفر به 86 کشور جهان بدون نیاز به ویزا؛
 •  اعتبار بالای پاسپورت کشور یونان؛
 •  خدمات درمانی و رفاهی با کیفیت؛
 •  امکان دریافت اقامت برای همسر و فرزندان متقاضی؛
 •  حق تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی؛
 •  دروازه ورود به قاره آسیا، اروپا و آفریقا؛
 •  امنیت اقتصادی و روانی.

قوانین ویژه دارندگان پاسپورت یونان

در صورتی که پاسپورت کشور یونان را اخذ کرده باشید، به عنوان یک شهروند اروپایی شناخته خواهید شد. پس باید به تمام قوانینی که شهروندان اروپا ملزم به رعایت آن هستند، احترام بگذارید. در صورتی که فرد اقداماتی علیه قانون و منافع ملی کشور انجام دهد، طبق قانون مجازات می شود.

ایجاد بسترهای مناسب زندگی برای مهاجران، کشور زیبای یونان را به مقصدی مناسب برای مهاجرت، تحصیل و اقامت تبدیل کرده است. باید گفت فرآیند اخذ پاسپورت یونان، به چند ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*