مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، یکی از روش‌های متداول مهاجرت به این کشور خوش آب‌وهواست. یونان جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی قاره‌ی اروپا قرارگرفته است. افراد متقاضی برای دریافت اقامت بلندمدت یا کوتاه‌مدت، باید ابتدا از اداره‌ی مهاجرت یونان، ویزا دریافت کنند. کشور یونان به‌عنوان زادگاه تمدن، فلسفه و دموکراسی، فرهنگی غنی و تاریخی پربار دارد. همچنین آب‌وهوای یونان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی، بسیار معتدل و مدیترانه‌ای است.

افزون بر این، جزایر شگفت‌انگیز و سواحل زیبای این کشور، همه‌ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان است. به همین دلیل، یونان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای دریافت اقامت است. دریافت اقامت کشور یونان، راه‌های گوناگونی دارد که در این مقاله از سایت درنا مایگریشن قصد داریم به بررسی شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج بپردازیم.

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، باید با فردی که تابعیت یا اقامت کشور یونان را دارد، ازدواج کنید. طبق قوانین موجود در کشور یونان، فردی که قصد ازدواج با یک فرد یونانی را دارد، باید ابتدا اجازه‌ی حضور قانونی در این کشور را داشته باشد. داشتن ویزای شنگن، اقامت دائم یونان یا هرکدام از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا یا داشتن اقامت موقت این کشورها، می‌تواند اجازه حضور در این کشور را برای شما فراهم کند. همچنین فرد متقاضی باید بر زبان یونانی تسلط داشته باشد. برای دریافت اقامت، فرد متقاضی نباید در 10 سال گذشته، مرتکب جرم عمدی شده باشد و دستور اخراج از کشور یونان در سوابق او دیده نشود.

حداقل سن ازدواج زنان و مردان در قوانین یونان، 18 سال است. در صورتی که یکی از زوج‌ها کمتر از 18 سال سن داشته باشند، باید از طریق دادگاه یونان تأییدیه دریافت کنند. همچنین باید توجه کنید که ازدواج صوری یا دروغین به‌دلیل مشکلات بعدی، هرگز راه مناسبی برای دریافت اقامت و تابعیت این کشور نیست. گاهی ممکن است کسانی با وعده‌های دروغین دریافت پاسپورت یونان، به شما وعده‌ی ازدواج دهند و در قبال آن پول درخواست کنند یا خود فرد، پناهنده یونان باشد.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

ازدواج با این افراد، خطرات و مشکلات زیادی را به همراه دارد. برای مثال اگر به لحاظ قانونی اثبات شود که ازدواج شما صوری است، فرد غیر یونانی ملزم به پرداخت جریمه‌ی نقدی سنگینی خواهد بود. افزون بر این، زندان و منع ورود مجدد به خاک یونان برای چندین سال، از پی‌آمدهای از دواج صوری است.

روند دریافت اقامت از طریق ازدواج، طولانی است و در هر مرحله شما باید مبالغی را پرداخت کنید. همچنین پیش و پس از ازدواج خود، باید مدارکی را برای به رسمیت شناختن ازدواجتان ارائه دهید. در صورتی که ازدواج شما ثبت شد، می‌توانید اقامت چندساله یونان را درخواست کنید که چندین هفته طول می‌کشد.

شرایط اقدام برای مهاجرت از طریق ازدواج به یونان

 •  حداقل داشتن 18 سال تمام
 •  نداشتن سوء پیشینه
 •  پرهیز از اموری که منجر به دیپورت می‌شوند
 •  داشتن 7 سال اقامت قانونی در یونان
 •  تسلط بر زبان یونانی
 •  ورود به بازار اقتصادی و زندگی اجتماعی در یونان
 •  داشتن محلی مشخص برای زندگی در یونان
 •  حداقل 3 تا 5 سال زندگی به شریک یونانی
 •  اثبات تمکن مالی
 •  اثبات مجرد بودن

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق ازدواج به یونان

به منظور مهاجرت از طریق ازدواج به یونان، شما باید مدارک مختلفی نظیر موارد زیر را جمع آوری و برای ارائه آماده کنید:

 •  پاسپورت معتبر (دارای مهلت استفاده)
 •  4 عدد عکس مطابق با استاندارد پاسپورت
 •  اثبات واقعی بودن رابطه بین فرد و شهروند یونانی به صورت مستدرک
 •  ارائه آدرس محل سکونت، برای بررسی و تایید به منظور مناسب بودن مکان اقامت
 •  ارائه گواهی تجرد
 •  ارائه رضایت‌نامه والدین در صورت نیاز
 •  ارائه مدارک زبان و تحصیلی
 •  اثبات تمکن مالی

در قسمت شرایط مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، به طور کامل به بررسی دلیل مورد نیاز بودن برخی از این مدارک پرداخته شد. وضع چنین شرایط سخت‌گیرانه برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای زندگی شهروندان یونانی برای دولت مردان این کشور می‌باشد.

در چه صورتی یونان، ازدواج فرد را به رسمیت می‌شناسد؟

در چه صورتی یونان، ازدواج فرد را به رسمیت می‌شناسد؟

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج زمانی امکان‌پذیر است که این کشور، ازدواج فرد را به رسمیت بشناسد. اما چگونه ازدواج رسمی می‌شود؟  مرحله‌ی نخست، تأیید مدارک شماست. بد نیست بدانید طبق قوانین یونان، افراد حق چندهمسری ندارند و فقط یک ازدواج قانونی و رسمی خواهد بود. همچنین افراد باید مشخص کنند که ازدواجشان مدنی است یا مذهبی. گفتنی است ازدواج اسلامی هم در یونان امکان‌پذیر است که جزئی از ازدواج‌های مذهبی به شمار می‌آید. همچنین ازدواج هم‌جنس‌گرایان در این کشور از لحاظ قانونی، به رسمیت شناخته نمی‌شود.

ازدواج مدنی را باید شهردار محل تأیید کند. افزون بر این، دو شاهد بالغ یونانی باید در مراسم ازدواج حضورداشته باشند. برای پذیرفته شدن ازدواج مذهبی، شرایط خاصی وجود. مثلاً برای ثبت ازدواج اسلامی، باید به تراس یا تراکیه یونان، نزد مفتی‌ها بروید. هر دو طرف نیز باید مسلمان باشند. در حالت کلی ازدواج مذهبی را هم باید رهبر مذهبی تأیید کند. پیشنهاد می‌کنیم برای ثبت ازدواج خود در یونان، حتماً با یک وکیل یونانی مشورت کنید. این کار پروسه‌های قانونی پرپیچ‌وخمی دارد.

گام‌به‌گام برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، پروسه‌ای طولانی است. شما باید این مراحل را پشت سر بگذارید:

گام اول: حضور داشتن در خاک یونان

برای ازدواج قانونی، باید حق حضور در خاک یونان را داشته باشد که می‌توان از طریق ویزای تحصیلی یا کاری این امکان را به وجود آورد.

گام دوم: انتخاب همسر مناسب

ازدواج با یک تبعه یونانی طبق قانون، سبب می‌شود که همسر وی از تمام حقوق شهروندی کشور یونان مانند حق تحصیل و کار بهره¬مند شود. همچنین برای تمدید اقامت و دریافت اقامت دائمی باید شرایط و امکان مالی پرداخت هزینه‌های خود و همسرتان را داشته باشید.

گام سوم: آماده کردن مدارک لازم

آماده کردن مدارک موردنیاز برای ازدواج و ترجمه‌ی آن‌ها به زبان یونانی مرحله‌ای مهم است. در این مرحله، مدارک شما باید به‌وسیله‌ی مراکز ترجمه مانند خدمات ترجمه وزارت امور خارجه‌ی یونان یا یک وکیل یویانی ترجمه شود. حتی اسم‌های شما نیز باید به زبان یونان نوشته شوند.

گام چهارم: انتخاب نوع ازدواج

پس از اینکه مدارک موردنیاز شما تأیید شد، باید با شورای محلی مانند شهرداری برای ازدواج مدنی یا رهبر مذهبی برای ازدواج مذهبی هماهنگی صورت گیرد.

گام پنجم: ثبت ازدواج

لازم است ازدواج خود را طی 40 روز در دفتر ثبت شهرداری به ثبت برسانید. پس از این مدت، شما ملزم به پرداخت جریمه خواهید شد. سند ازدواج شما در یونان ظرف سه روز صادر می‌شود.

گام ششم: درخواست اقامت

پس از ثبت رسمی ازدواج، باید این مدارک را به وزارت امور خارجه ارائه دهید و درخواست اقامت چندساله یونان از طریق ازدواج را ثبت کنید.

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج چه مزایایی دارد؟

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج چه مزایایی دارد؟

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج یکی از سخت‌ترین روش‌های دریافت اقامت این کشور است. با این حال، ازدواج در یونان و دریافت اقامت، این مزایا را دارد:

 •  بهره‌مندی از حقوق شهروندی یونان؛
 •  امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت یونان؛
 •  استفاده از خدمات درمانی مناسب؛
 •  امکان سفر بدون نیاز به ویزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛
 •  فرهنگ و سبک زندگی لذت‌بخش و غذاهای لذیذ؛
 •  آب‌وهوای مدیترانه‌ای و خنک در تابستان و معتدل در زمستان؛
 •  شرایط جغرافیایی کشور یونان و نزدیکی به سه قاره‌ی آسیا، اروپا و آفریقا؛
 •  اخذ ویزای همراه برای فرزندان؛
 •  ضروری نبودن ارائه مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه.

مدت زمان مهاجرت از طریق ازدواج

برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، تنها مدت زمان طی شدن روند اداری و ثبت ازدواج به صورت رسمی (مدنی یا مذهبی) برای اخذ اقامت از طریق ازدواج کفایت نمی‌کند. همان‌طور که گفته شد، دولت یونان برای جلوگیری از سوء استفاده برخی از افراد، حداقل بازه زمانی ازدواج برای اقدام به اخذ اقامت را 3 سال قرار داده است. به طور کلی، روند مهاجرت به یونان از طریق ازدواج و اخذ اقامت دائم یونان، 5 تا 7 سال به طول خواهد انجامید.

هزینه‌های مهاجرت از طریق ازدواج به یونان

هزینه‌های مهاجرت از طریق ازدواج به یونان، به مانند سایر روش‌های موجود برای مهاجرت به یونان و اخذ اقامت یونان، شامل مقادیر ثابتی نمی‌شوند. برای مهاجرت از طریق ازدواج، تنها کافی است بتوانید توانایی خود برای تامین هزینه‌های زندگی از طریق اشتغال در یونان و یا سرمایه اولیه (تمکن مالی) به اثبات برسانید.

دریافت اقامت و تابعیت یونان از طریق ازدواج 

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج، اقامت یونان را نصیب شما خواهد کرد، اما شرایط و قوانین دریافت اقامت و تابعیت، کمی متفاوت است.

شرایط دریافت اقامت از طریق ازدواج

در صورتی که همسر شما اجازه‌ی اقامت یا تابعیت یونان را داشته باشد، به صورت قانونی به شما کارت اقامت یونان تعلق می‌گیرد که با ادامه یافتن ازدواج، این کارت هر 10 سال، تمدید خواهد داشت. تمدید اقامت یونان، شرایط خاص خود را دارد. برای مثال، شخص متقاضی باید اثبات کند که توانایی مالی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و همسرش را دارد. اگر اقامت به تابعیت تبدیل نشده باشد و دو نفر به شکل رسمی از یکدیگر طلاق بگیرند، اقامت فرد نیز باطل می‌شود و امکان تمدید اقامت او نیز وجود نخواهد داشت. البته راه‌های قانونی دیگری برای ماندن در خاک یونان مثل تحصیل یا کار وجود دارد.

شرایط دریافت تابعیت از طریق ازدواج

پس از ازدواج با زن یا مرد تابع یونان و دریافت اقامت، اگر متقاضی شرایط قانونی دریافت اقامت را داشته باشد (محکوم نبودن در 10 سال گذشته، 18 سال سن و نداشتن دستور اخراج) و به‌شرط هفت سال حضور مداوم در کشور یونان، می‌تواند برای دریافت تابعیت اقدام کند. افرادی که با یک شهروند یونان ازدواج کرده و صاحب فرزند شده باشند، می‌توانند پس از سه سال اقامت در یونان، تابعیت این کشور را درخواست کنند. همچنین متقاضی باید بتواند به زبان یونانی سخن بگوید و فرهنگ اجتماعی و اقتصادی مردم این کشور را پذیرفته باشد.

همچنین افراد متقاضی تابعیت یونان، باید در آزمون شهروندی شرکت کنند. متقاضیان در این آزمون که Panhellenics نامیده می‌شود، باید دست‌کم هشتاد درصد نمره را به دست آورند. همچنین دو نفر از مقامات دبیرخانه‌ی عمومی شهروندی کشور یونان با متقاضی مصاحبه خواهند کرد.

ویزای همراه برای خانواده‌ فردی که از طریق ویزای ازدواج به یونان مهاجرت می‌کند

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج راهی بسیار پرپیچ‌وخم است، اما اگر حق اقامت در این کشور را کسب کردید، می‌توانید برای مهاجرت فرزندان زیر 18 سال خود از طریق ویزای همراه اقدام کنید. بهتر است بدانید که صدور کارت اقامت برای خانواده متقاضی، بر عهده‌ی دولت نیست و مدت اعتبار آن نیز 5 ساله است. برای درخواست مجوز اقامت، طی مدت سه ماه از تاریخ ورود به یونان باید به اداره امور اتباع خارجی و مهاجرت مراجعه و درخواست خود را اعلام کنید. در صورتی که فرد بیشتر از سه ماه بدون حق اقامت در کشور یونان حضور داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه نقدی خواهد بود.

چه کسانی از نظر قانونی به‌عنوان همراه می‌توانند همراه متقاضی به یونان مهاجرت کنند؟

ویزای همراه یونان یا Greece Family Reunification Visa مربوط به کسانی است که قصد ملحق شدن به عضوی از خانواده در یونان را دارند. ویزای همراه می‌تواند به همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد متقاضی تعلق بگیرد. همچنین همسر متقاضی باید بیش‌تر از 18 سال و فرزندخوانده متقاضی هم باید کمتر از 18 سال سن داشته باشند. بدیهی است مدارک سرپرستی فرزندخوانده باید ارائه شود. اگر قصد دارید والدین یا دیگر اعضای خانواده خود را به یونان بیاورید، باید از طریق ویزای تحصیلی یا کار اقدام کنید. در این شرایط شما باید تمکن مالی لازم برای این کار و مدارک تحصیلی یا کاری خود را ارائه دهید.

دانستیم که مهاجرت به یونان از طریق ازدواج راهی ساده‌ای نیست، اما ممکن است. با ادامه یافتن ازدواج، به فرد مهاجر، کارت اقامت ده ساله تعلق می‌گیرد، اما در مهاجرت به یونان از طریق ازدواج باید توجه کنید که برای گرفتن اقامت این کشور، حداقل باید شش ماه در خاک کشور یونان حضور داشته باشید و غیبت بیش از 12 ماه نیز پذیرفته نخواهد بود.

اگر از این قانون پیروی نکنید، کارت اقامت شما به جای هر 10 سال، باید هر پنج سال تمدید شود. در این مقاله، شرایط و مدارک موردنیاز برای مهاجرت به یونان از طریق ازدواج را بررسی کردیم. مشورت با یک وکیل مهاجرتی حاذق در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین هزینه و بدون اشتباه، مسیر خود را طی کنید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*