🇦🇺 مهاجرت تحصیلی به استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

[flexy_breadcrumb]

استرالیا یک کشور بزرگ و هیجان‌انگیز با ۸ ایالت یعنی ویکتوریا، نیو ساوت ولز، تاسمانی، استرالیای غربی، استرالیای جنوبی، قلمرو پایتخت استرالیا (کانبرا) ، کوئینزلند و سرزمین شمالی است که هرکدام طیف وسیعی از تجربیات بسیار متنوع را به دانشجویان ارائه می‌دهند. استرالیا تنها پس از ایالات متحده آمریکا، انگلستان و چین چهارمین مقصد دانشجویی بین‌المللی محبوب در جهان است. آمار سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از جمعیت استرالیا خارجی هستند و بیش از ۷۵ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا، بهترین راه برای پیشبرد اهداف تحصیلی و شغلی شما در سطح جهانی است. به‌غیراز دانشگاه‌های برتر در رتبه‌بندی جهانی، این کشور مملو از مؤسسات آموزش عالی است که آموزش‌های باکیفیتی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این مزیت در کنار سایر مواردی که این کشور مستقل دارای تنوع فرهنگی، جزایر زیبا، زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته و فرصت‌های شغلی بی‌شمار به شما ارائه می‌دهد، کافی است تا استرالیا در صدر لیست کشورهای مقصد برای تحصیل در خارج از کشور باشد!

سال ۲۰۲۰ به دلیل تأثیرات پاندمی کرونا، سال بی‌سابقه‌ای بود. تغییرات زیادی در روند مهاجرت تحصیلی به استرالیا بر اثر ویروس کرونا رخ‌داده است، از قرنطینه تا بسته شدن مرزها و ممنوعیت سفر. دانشجویان بین‌المللی که علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به استرالیا بودند همچنان منتظر پذیرش از دانشگاه‌های موردنظرشان هستند. اما اکنون که در سال ۲۰۲۱ هستیم به‌زودی با تغییرات جدید مهاجرت تحصیلی به استرالیا روبه‌رو خواهیم شد که ممکن است برای شما مسرت‌بخش باشند.

خوشبختانه تعداد پذیرش مهاجران استرالیا طی سال 2020-21 هنوز هم در 160،000 باقی‌مانده است. درحالی‌که سهمیه ثابت است، توزیع سهمیه تغییر خواهد کرد. هرچند سهم مهاجرت خانوادگی به استرالیا از 47732 به 77300 افزایش‌یافته است، هنوز هم مهاجرت تحصیلی به استرالیا، افق‌های روشنی را پیش روی دانشجویان قرار می‌دهد. از آن جا که دانشگاه‌های این کشور، با پذیرش دانشجوان بین‌المللی کمک شایانی به چرخ اقتصاد این کشور داشته‌اند، با ضربه به اقتصاد این کشور در دوران کرونا می‌توان امیدوار بود که مهاجرت تحصیلی به استرالیا ساده‌تر شود. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها بخوانید.

ویزای تحصیلی استرالیا

به‌طورکلی، مهاجرت تحصیلی به استرالیا ساده‌ترین روش برای ورود به خاک این کشور است. بااین‌حال، دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند یک دوره طولانی‌مدت در استرالیا زندگی کنند (بیش از ۱۲ هفته) باید ویزای دانشجویی استرالیا دریافت کنند. پس از بیان این موضوع شاید به این فکر افتاده باشید که برای موفقیت در روند بیان شده باید ساب کلاسی مناسب را بسته به سن، مقطع تحصیلی و مدت اقامت خود انتخاب کنید.

همان‌طور که گفته شد، افرادی که قصد شرکت در دوره‌هایی با مدت زمان بیش از 12 هفته را دارند، باید مجوز خاصی را خذ کنند که با نام ساب کلاس 500 نیز شناخته می‌شود؛ اما سایرین چطور؟ در صورتی که مدت حضورتان کمتر از بازه بیان شده باشد، ویزای توریستی نیز کار شما را راه می‌اندازد. آماده سازی برخی اسناد،نظیر نامه پذیرش، تمکن مالی یا مدارک بورسیه، سوابق و مدارک تحصیلی و مواردی از این قبیل برای شما در طی کردن روند بیان شده ضروری خواهند بود.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا با اخذ ویزای دانشجویی

به‌طورکلی، مهاجرت تحصیلی به استرالیا ساده‌ترین روش برای ورود به خاک این کشور است. بااین‌حال، دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند یک دوره طولانی‌مدت در استرالیا زندگی کنند (بیش از ۱۲ هفته) باید ویزای دانشجویی استرالیا دریافت کنند. در بین انواع ویزا، شما باید بسته به سن، مقطع تحصیلی و مدت اقامت خود برای یک ویزای خاص درخواست دهید. در بیشتر موارد، دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات عالی کارشناسی ارشد و دکتری خود را در استرالیا ادامه می‌دهند باید برای ویزای دانشجویی استرالیا زیر کلاس ۵۰۰ درخواست بدهند. درخواست ویزای دانشجویی استرالیا کار آسانی نیست. روند مهاجرت تحصیلی به استرالیا شامل ارائه اسناد و مدارک زیادی است و شما باید از جزئیات آن آگاه باشید.

شرایط مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا و اخذ ویزا

موسسات علمی هر کشوری هر ساله به تعداد مشخصی از دانشجویان بین‌المللی پذیرش اعطا می‌کنند. این افراد پس از پذیرفته شدن در این مراکز برای شرکت در دوره مد نظر ملزم به اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و مهاجرت از این طریق به کشور مورد بحث هستند. به دلیل محدودیت در ظرفیت پذیرش و بالا بودن متقاضیان، این مراکز برای انتخاب از بین متقاضیان و اداره مهاجرت استرالیا برای اعطای ویزای تحصیلی و اجازه حضور به دانشجویان بین‌المللی منتخب، شرایطی خاص را در نظر گرفته‌اند تا از این طریق افرادی با بهترین شرایط را انتخاب کنند.

شما می‌توانید از طریق آشنایی با شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تطبیق آنها با وضعیت خود از شانس موفقیتان در این مسیر آگاه شوید. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به استرالیا است، باید اطمینان حاصل کنید که شرایط زیر را برای اخذ ویزای دانشجویی خود رعایت کرده‌اید. برای آشنایی شما عزیزان با موارد بیان شده در ادامه و به صورت جداگانه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 • ثبت‌نام در یک دوره تحصیلی و ارائه شواهد
 • مدرک (GTE)
 • بیمه درمانی
 • مدارک زبان انگلیسی
 • اثبات تمکن مالی برای زندگی و تحصیل
 • امضای بیانیه ارزش‌های استرالیا
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی معافیت یا کارت پایان خدمت سربازی
 • گواهی سلامت

ثبت‌نام در یک دوره تحصیلی و ارائه شواهد

درخواست ویزای تحصیلی استرالیا شما باید شامل مدارک ثبت‌نام باشد که اغلب در یکی از اشکال زیر موجود است:

COE یا مدرک ثبت‌نام ارائه شده به دانشجویانی که برای دوره‌های تمام‌وقت ثبت شده در CRICOS (ثبت‌نام مؤسسات مشترک‌المنافع و دوره‌های دانشجویان خارج از کشور) پذیرفته شده‌اند.

دوره‌های ترکیب‌شده و COE : هنگام درخواست بیش از یک دوره، درخواست ویزای شما باید شامل تمام کدهای COE باشد وگرنه ویزای دانشجویی شما فقط مدت اقامت در COE مشخص شده را پوشش می‌دهد. شما می‌توانید برای دو یا چند دوره درخواست کنید اما زمانی که یک دوره به دیگری منجر می‌شود، فاصله بین شروع دو دوره نباید بیش از دو ماه باشد.

نامه پشتیبانی : در صورت پذیرش تحصیلی یا آموزش تمام‌وقت که توسط برنامه‌های بورس تحصیلی وزیر امور خارجه و تجارت استرالیا تأمین می‌شود، می‌توانید نامه پشتیبانی خود را به‌عنوان مدرک ثبت‌نام ارائه دهید.

نامه استاد : موردنیاز دانشجویانی است که باید در استرالیا بمانند تا نتایج پایان‌نامه آن ها مشخص شود. این افراد باید نامه‌ای از استاد راهنمای خود ارائه دهند که صحت موضوع را تأیید کند.

مدرک (GTE) استرالیا

از شما خواسته می‌شود که یک بیانیه GTE که اثبات‌کننده این است که شما یک متقاضی دریافت ویزای موقت برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا هستید و پس از تحصیل به کشورتان باز خواهید گشت، ترجیحاً به زبان انگلیسی بنویسید. بیانیه GTE برای شناسایی دانشجویانی که مایل به درخواست ویزای دانشجویی هستند به دلایلی غیر از تحصیل، مانند اخذ یا حفظ اقامت جاری در استرالیا، ارزیابی می‌شود؛ بنابراین، داشتن بیانیه GTE خوب و واقعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیانیه GTE باید شامل شواهد یا اطلاعات زیر باشد:

 • مدارک تحصیلی قبلی: ریز نمرات دانشگاهی، نام دانشگاه، مدت تحصیل و گواهی اخذ شده
 • مدت‌زمان فاصله بین دو مقطع تحصیلی و دلایل این شکاف تحصیلی
 • مدارک شغلی فعلی شما: نام کارفرمای فعلی، آدرس شرکت، تعیین موقعیت شغلی، مدت اشتغال و اطلاعات تماس با مراجع.
 • روابط شما با کشور مبدأ: قصد خود را برای بازگشت به کشور خود از طریق روابط خانوادگی، مالی و اجتماعی توصیف کنید.
 • وضعیت اقتصادی شما در کشور مبدأ: اظهارنامه مالیات‌بردرآمد یا صورت‌حساب‌های بانکی، پیشنهادهای احتمالی اشتغال و اسنادی که نشان‌دهنده جزئیات مشاغل یا اشتغال به مدت ۱۲ ماه قبل از ارائه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا است.
 • اشتغال شما در کشور ثالث: پیشنهادهای احتمالی اشتغال با جزئیات مقدار حقوق و سایر مشوق‌ها

بیمه درمانی

متقاضی ویزا به همراه خانواده خود باید OSHC (پوشش بهداشتی دانشجویان خارج از کشور) را داشته و از آن برخوردار باشند. شما می‌توانید با یافتن یک ارائه‌دهنده بیمه مجاز در استرالیا یک OSHC دریافت کرده و هزینه بیمه‌نامه انتخابی خود را پرداخت کنید. برای هر یک از اعضای خانواده که پس از ورود به استرالیا به شما ملحق می‌شوند، OSHC باید در بخش مهاجرت نمایندگی شود. این بیمه باید مخارج سلامت شما را برای مدت‌زمانی که مایل به اقامت و مهاجرت تحصیلی به استرالیا هستید پوشش دهد.

 • حداقل هزینه بیمه برای افراد مجرد ۴۳۰ دلار استرالیا در سال است
 • حداقل هزینه بیمه برای زوجین ۲۶۸۰ دلار استرالیا در سال است
 • حداقل هزینه بیمه برای یک خانواده ۴۰۰۰ دلار استرالیا در سال است

مدارک زبان انگلیسی برای ویزای تحصیلی استرالیا

متقاضیانی که ملزم به ارائه مدارک مربوط به مهارت زبان انگلیسی هستند می‌توانند نمرات آزمون خاصی را که توسط استرالیا تأیید شده است، ارائه دهند. جزئیات زیر حداقل نمرات لازم جهت دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی به استرالیا است:

 • سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (آیلتس): 5.5-6
 • آزمون زبان انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی (تافل): 46
 • آزمون پیرسون انگلیسی (PTE): 42
 • گواهی زبان انگلیسی پیشرفته (CAE): ۱۶۲

اثبات تمکن مالی برای زندگی و تحصیل

شما باید مدارک مالی ارائه دهید تا مقامات استرالیا اطمینان حاصل کنند که پول کافی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارید. هزینه‌های موردنیاز بسته به مدت اقامت، مقطع تحصیلی، محل زندگی و موارد دیگر متفاوت است. شما باید پول کافی برای تأمین هزینه زندگی، دوره و هزینه‌های کلی سفر خود داشته باشید. مدارکی که می‌توانید ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • سپرده‌های پولی در یک مؤسسه مالی
 • وام یا سایر اسناد حمایت مالی
 • بورسیه تحصیلی برای تحصیل در استرالیا یا اسناد پشتیبانی مالی مشابه
 • شما می‌توانید قبل از درخواست ویزا، درآمد کلی 62،222 دلار استرالیا را در 12 ماه ارائه دهید.

امضای بیانیه ارزش‌های استرالیا

این بیانیه تأیید می‌کند که متقاضی ویزای دانشجویی قوانین استرالیا را رعایت کرده و به آن احترام می‌گذارد. همچنین لازم است جزوه زندگی در استرالیا را مطالعه کرده باشید.

مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به استرالیا

دانشگاه‌ها و اداره مهاجرت این کشور برای بررسی واجد شرایط بودن یا نبودن افراد متقاضی از آنها مدارکی را تقاضا می‌کنند. قبل از ارائه درخواست باید تمامی این مدارک را جمع آوری و به زبان انگلیسی ترجمه کنید. در صورتی که در تمامی موارد مورد نیاز و درخواست شده را ارائه ندهید ممکن است درخواست شما رد و یا برای تکمیل بازگشت داده شود. ممکن است برخی از موسسات یا دوره‌های تحصیلی مدارک متفاوتی را نسبت به سایرین  از متقاضیان درخواست کنند که با مراجعه به صفحه اختصاصی دوره می‌توانید به صورت کامل با آنها آشنا شوید. سعی ما بر آن بوده تا در لیست زیر این مدارک را کامل ذکر کنیم.

 • اصل و کپی پاسپورت
 • عکس
 • ترجمه اسناد هویتی
 • رسید پرداخت هزینه بررسی درخواست ویزا
 • مدارک تحصیلی (اصل و ترجمه رسمی)
 • گواهی تمکن مالی
 • فرم‌های درخواست ویزای تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه  

مزایای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

تقریباً هر آن چه برای تحصیل و اقامت نیاز دارید در استرالیا در دسترس شما خواهد بود، از بهترین دانشگاه‌های جهان با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه گرفته تا سبک زندگی خاص و آب‌وهوای بی‌نظیر؛ بنابراین عجیب نیست که تعداد دانشجویان بین‌المللی در استرالیا رو به افزایش است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل طبیعت دوستانه، آرام، سیستم آموزشی عالی و استاندارد بالای زندگی، تحصیل در استرالیا را انتخاب می‌کنند. برخی از مزایای مهاجرت تحصیلی به استرالیا عبارت‌اند از:

 • تنوع فرهنگی دانشجویان استرالیا
 • اعتبار دانشگاه‌های استرالیا در مقیاس جهانی
 • تنوع رشته‌های تحصیلی استرالیا
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا
 • فرصت‌های تحقیقاتی عالی در استرالیا
 • قانون نظارت و حمایت بر دانشجویان
 • امکان کار در حین تحصیل
 • فرصت کار و اقامت در استرالیا پس از تحصیل
تنوع فرهنگی دانشجویان استرالیا

استرالیا از نظر تعداد دانشجویان بین‌المللی پس از ایالات متحده و انگلستان در رتبه سوم است و در چند سال گذشته حداقل 200،000 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آن حضور داشته‌اند. باتوجه‌به محبوبیت روزافزون مهاجرت تحصیلی به استرالیا در سراسر جهان، دانشگاه‌های این کشور از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند و برنامه‌ها و خدماتی را ارائه می‌دهند.

اعتبار دانشگاه‌های استرالیا در مقیاس جهانی

استرالیا علی‌رغم اینکه کشور کوچکی است، به‌عنوان مرکز برخی از بهترین مؤسسات تحقیقاتی روی زمین شناخته می‌شود. رشته‌های دانشگاهی باکیفیت بالا در زمینه‌های علمی مانند پرستاری و مراقبت‌های بهداشتی، شیمی، زیست‌شناسی، جانورشناسی و حیات‌وحش، ریاضیات، فناوری و مهندسی در تعداد زیادی از دانشگاه‌های اصلی استرالیا ارائه می‌شود. ازآنجاکه مدارک تحصیلی دانشگاه‌های استرالیا در سطح جهانی شناخته شده است، مهاجرت تحصیلی به استرالیا می‌تواند ضامن آینده شغلی و زندگی شما باشد.

تنوع رشته‌های تحصیلی استرالیا

بیش از ۴۰ دانشگاه در استرالیا وجود دارد و هر یک از آنها فرصت‌های متنوعی را برای مطالعه طیف وسیعی از موضوعات مختلف ارائه می‌دهد. بیشتر دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند دانشگاه‌های بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند تا بتوانند مانند دانشگاه‌های آمریکا، واحدهای تحصیلی خود را انتخاب کنند. به‌عنوان‌مثال دانشگاه ملی استرالیا، بیش از ۷۵۰ واحد درسی را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که شما علاوه بر گذراندن واحدهای تحصیلی خودتان می‌توانید با شرکت در دوره‌های مختلف، رزومه قوی بسازید.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور معمولاً برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در سطح بین‌المللی هستند، زیاد است. دولت استرالیا با درک این امر و تمایل به ارائه هر فرصتی به دانش‌آموزان برای بروز استعدادهای خود، هرسال بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا می‌آیند اختصاص می‌دهد. دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا معمولاً بر اساس معیارهای شایستگی است و شرایط خاصی برای درخواست وجود دارد، به‌عنوان‌مثال، رزومه قوی، نیاز مالی، معدل بالا و ارائه مقالات علمی معتبر. دانشجویان واجد شرایط پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا می‌توانند از دانشگاه درخواست کمک مالی کنند.

فرصت‌های تحقیقاتی عالی

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های استرالیا برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا تأکید این کشور بر تحقیقات علمی است. استرالیا در خط مقدم فناوری و نوآوری‌های جدید قرار دارد. کشفیات مشهوری که از استرالیا بیرون آمده‌اند شامل پنی‌سیلین، وای‌فای، دستگاه سونوگرافی و دستگاه ثبت اطلاعات پرواز یا جعبه سیاه است. هنگامی که در استرالیا تحصیل می‌کنید، می‌توانید از فناوری چشمگیر و منابع تحقیقاتی که این اختراعات را ممکن ساخته استفاده کنید.

قانون نظارت و حمایت بر دانشجویان

آژانس کیفیت و استانداردهای آموزش عالی استرالیا یا TEQSA ، به‌عنوان یک آژانس ملی تنظیم‌کننده و کیفیت برای آموزش عالی عمل می‌کند. این آژانس بر کیفیت تدریس نظارت می‌کند و ارائه‌دهندگان آموزش عالی دانشگاهی و غیردانشگاهی را بر اساس مجموعه استانداردهایی که توسط پنل استانداردهای مستقل آموزش عالی تدوین شده است، تنظیم می‌کند.

علاوه بر این، قانون خدمات آموزشی برای دانشجویان خارج از کشور، یا قانون ESOS استانداردهای سازگار ملی را برای ارائه دوره‌ها به دانشجویان خارج از کشور تعیین می‌کند. به گفته دپارتمان آموزش‌وپرورش استرالیا، این قانون شهرت استرالیا را برای آموزش باکیفیت بالا حفظ می‌کند، از شهریه محافظت می‌کند و از یکپارچگی برنامه ویزای دانشجویی حمایت می‌کند.

امکان کار در حین تحصیل

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت پاره‌وقت در حال ویزای دانشجویی باشند. دانشجویان مجاز به کار تا ۴۰ ساعت هر دوهفته در مشاغلی هستند که فقط به مهارت‌های اولیه نیاز دارند، مانند خدمات غذا و نوشیدنی، پمپ‌بنزین یا کارهای دانشجویی. این امر به شما کمک می‌کند تا هزینه تحصیل در استرالیا را کاهش دهید. خوشبختانه هیچ تبعیض و بی‌احترامی در استرالیا وجود ندارد و هیچ شغلی تحقیرآمیز تلقی نمی‌شود. با حداقل دستمزد در استرالیا فقط کمتر از ۱۷ دلار در ساعت، شما می‌توانید بخش بزرگی از هزینه‌های خود را که مربوط به اجاره، مواد غذایی، خدمات شهری و حتی شاید کمی شهریه است، تأمین کنید.

فرصت کار و اقامت در استرالیا پس از تحصیل

ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (زیر کلاس 485) به دانشجویان بین‌المللی که حداقل دو سال در استرالیا تحصیل‌کرده‌اند این فرصت را می‌دهد تا برای مجوز موقت کار در استرالیا اقدام کنند. شما پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا و اخذ مدارک بالا، می‌توانید برای دریافت مجوز کار اقدام نمایید و پس از چند سال برای اقامت دائم استرالیا درخواست بدهید.

هزینه تحصیل در استرالیا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارید، باید هزینه‌ها را برآورد کنید. هزینه‌های تحصیل در استرالیا به طور قابل‌توجهی کمتر از سایر مقاصد مهاجرتی مانند ایالات متحده و انگلستان است. هزینه‌های مدارس متوسطه در استرالیا از ۷۸۰۰ دلار استرالیا شروع می‌شود و می‌تواند به حدود 30.000 دلار استرالیا در سال برسد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از 15000 تا 33000 دلار استرالیا در سال و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 20000 دلار تا 37000 دلار استرالیا سالانه متغیر است. دوره‌های آموزش حرفه‌ای (VET) و آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) از حدود 4000 دلار استرالیا شروع می‌شود درحالی‌که هزینه تحصیلات پایه از 15000 دلار استرالیا در سال شروع می‌شود. قصد شرکت در دوره زبان انگلیسی را دارید؟ بسته به طول دوره، این دوره‌ها فقط از 300 دلار استرالیا در هفته شروع می‌شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا به‌طورکلی به‌ازای هر واحد محاسبه می‌شود، نه به‌ازای هرسال. هر واحد در گروه هزینه‌ها قرار می‌گیرد و ازآنجاکه اکثر دانشجویان ترکیبی از واحدهای درسی مختلف را می‌گذرانند، هزینه‌ها برای همه متفاوت خواهد بود.

تحصیل رایگان در استرالیا

بنابر دلایل و ویژگی‌های مختلفی که تا به اینجا بیان کردیم، تحصیل در استرالیا موضوعی بسیار جالب به نظر می‌رسد. زمانی که سخن از شرکت در دوره‌های مختلف آن هم به صورت رایگان به میان بیاید، جذابیت بحث بسیار بیشتر نیز می‌شود. افرادی که تابعیت کشور مورد بحث را دارند و یا موفق به حضور در آن از طریق ویزایی شده باشند که به آنها امکان تحصیل رایگان در استرالیا را دهد، می‌توانند بدون پرداخت شهریه سالانه به این کار بپردازند. آیا در جست و جوی روش دیگری برای دست یابی به این مهم هستید؟ در این صورت باید به سراغ آشنایی با بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی موجود و شرایط استفاده از آنها بروید.

بورسیههای تحصیلی استرالیا

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان به صورت رایگان در مراکز علمی کشور مورد بحث تحصیل کرد، استفاده از بورسیه‌های استرالیا است. هر یک از این برنامه‌ها،برای گروه هدف خاصی طراحی و ارائه می‌شوند و دارای تنوع بالایی نیز هستند. بالطبع سازمان‌های ارائه دهنده برای انتخاب افراد مناسب شرایطی را در نظر گرفته‌اند که بسته به هر برنامه ممکن است آنها متفاوت باشند.

در راستای آن که بتوانید گزینه‌ای ایده آل را برای خود انتخاب کنید، به شما توصیه می‌کنیم نسبت به موارد در دسترس اطلاعاتی به دست آورید. اگر بخواهیم توضیحاتی کلی در ارتباط با این موضوع ارائه دهیم باید بگوییم که این برنامه‌ها توسط سازمان‌ها و مراکز دولتی، خصوصی و دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند. Australia Awards، Destination Australia، برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP) و Provider scholarships را می‌توان به عنوان برخی از برنامه‌های اصلی موجود معرفی کرد.

Australia Awards

جوایز استرالیا با هدف ارتقای دانش، پیوندهای آموزشی و روابط پایدار بین این کشور و همسایگانش از طریق برنامه های بورس تحصیلی گسترده ارائه می‌شوند. این برنامه‌های ارائه شده توسط وزارت امور خارجه (DFAT)، وزارت آموزش و مرکز تحقیقات بین المللی کشاورزی (ACIAR) طراحی و در دسترس افراد مستعد قرار گرفته‌اند. تنوع بسیار بالای Australia Awards باعث شده تا نتوانیم به صورت کامل آن را در این قسمت تشریح نماییم؛ به همین سبب نیز به شما عزیزان توصیه می‌کنیم که برای کسب اطلاعات تکمیلی بر روی نام این برنامه کلیک کنید تا به سایت اصلی‌اش منتقل شوید.

Destination Australia

اگر به دنبال استفاده از کمک‌های مالی‌ای هستید که به منظور حمایت از دانشجویان بین‌المللی و داخلی مستعد راه اندازی شده‌اند، DAP می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. Destination Australia در اصل برنامه دولتی‌ای به حساب می‌رود که به ارائه دهندگان بورسیه‌ها برای حمایت از افراد مستعد کمک می‌کند. دانشجویانی که به مدت 4 سال تا مقطع دکتری در مراکز علمی کشور مورد بحث پذیرفته شوند می‌توانند با استفاده از این طرح سالیانه تا 15000 دلار بهره‌مند شوند و از این طریق بخشی از مخارج تحصیل و یا زندگی‌شان را تامین کنند. کمک به آموزش دیدن در سیستمی پیشرفته و پیشبرد تحقیقات مختلف برخی از اهداف بورسیه مد نظر هستند.

برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP)

برای آن که بتوانید از برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا بهره‌مند شوید، باید درخواست خود را مستقیما به دانشگاه محل تحصیل ارسال کنید. ارائه دهنده برنامه بیان شده، وزارت آموزش کشور است. اگر شما قصد سپری کردن دوره‌های تحقیقاتی را در مقاطع دکتری یا کارشناسی ارشد دارید، RTP گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. با بهره‌مندی از Australian Government Research Training Program تحت حمایت‌هایی نظیر پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیلی که به عنوان کمک مالی نیز به حساب نخواهد آمد، پرداخت مبالغی برای پوشش دادن مخارج و یا به منظور تامین هزینه‌های جانبی نظیر جا به جایی، چاپ پایان نامه، انتشار دانشگاهی و بیمه سلامت قرار خواهید گرفت.

Provider scholarships

Provider scholarships در استرالیا زیر مجموعه یکی از رایج‌ترین بورسیه‌هایی قرار می‌گیرد که دانشجویان در سراسر جهان می‌توانند از آن استفاده کنند. این برنامه‌ها معمولا توسط موسسات آموزشی برای حمایت از افرادی که شایستگی علمی بالایی دارند ارائه می‌شوند. طرحهای مورد بحث محدودیت‌های ملیتی ندارند.

اگر به دنبال استفاده از این مسیر به منظور تامین برخی از هزینه‌های تحصیل خود در استرالیا هستید، بهتر است بخش مربوطه را در سایت دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید مطالعه نمایید تا از شرایط اختصاصی، ددلاین‌های ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز برای اقدام نهایی مطلع شوید. برای آگاهی از برنامه‌های ارائه شده در این زمینه می‌توانید به صفحه Study Australia سایت دولتی این کشور مراجعه کرده و از ابزار قرار داده شده برای یافتن بورسیه تحصیلی استرالیا بهره ببرید.

هزینه‌های زندگی در استرالیا

یکی از اموری که قبل از مهاجرت بهتر است اطلاعاتی تقریبی را در ارتباط با آن به دست آورید، هزینه‌های زندگی در استرالیا است. برای آن که بتوانید زندگی و منابع مالی خود را مدیریت نمایید، آشنایی با قیمت اقلام سوپر مارکتی، اجاره آپارتمان، صرف وعده غذایی و ایاب و ذهاب امری ضروری خواهد بود؛ به همین سبب نیز در ادامه همین قسمت جداولی را به تشریح آنها اختصاص داده‌ایم.  تمامی مبالغ بیان شده بر اساس دلار استرالیا و به صورت میانگین هستند.

رستوران

میانگین هزینه‌ها

یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت

20.00 A$

3 وعده غذایی در رستوران معمولی برای 2 نفر

100.00 A$

مک میل یا غذای مشابه

13.00 A$

کاپوچینو

4.75 A$

بطری کوچک نوشابه

3.54 A$

آب معدنی کوچک

2.95 A$

 

مواد غذایی اصلی

میانگین هزینه‌ها

یک لیتر شیر معمولی

1.85 A$

یک قرص نان

3.04 A$

یک کیلوگرم برنج

2.78 A$

12 عدد تخم مرغ

5.11 A$

یک کیلوگرم پنیر محلی

11.20 A$

یک کیلوگرم فیله مرغ

11.39 A$

یک کیلوگرم گوشت گوساله

19.80 A$

یک کیلوگرم سیب

4.44 A$

یک کیلوگرم موز

3.63 A$

یک کیلوگرم پرتقال

3.92 A$

یک کیلوگرم گوجه فرنگی

6.87 A$

یک کیلوگرم سیب زمینی

3.29 A$

یک کیلوگرم پیاز

2.74 A$

یک عدد کاهو

3.39 A$

آب معدنی بزرگ

2.23 A$

 

حمل و نقل

میانگین هزینه‌ها

بلیط یک طرفه سیستم حمل و نقل

4.50 A$

بلیط ماهانه

151.00 A$

کرایه اولیه تاکسی

4.20 A$

هر کیلومتر جا به جایی با تاکسی

2.17 A$

تاکسی با 1 ساعت انتظار

50.00 A$

هر لیتر بنزین

2.00 A$

 

اجاره ماهیانه

میانگین هزینه‌ها

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

1,879.14 A$

اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر

1,479.56 A$

اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

3,244.61 A$

اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر

2,310.47 A$

زمان پردازش ویزای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

معمولاً ویزای دانشجویی استرالیا ظرف یک ماه پردازش می‌شود، بااین‌حال، حداکثر زمانی که ممکن است طول بکشد ۳ ماه است. بااین‌حال، چارچوب ساده ویزای دانشجویی (SSVF) زمان پردازش ویزا را ساده می‌کند. البته بهتر است برای درخواست ویزای دانشجویی ۱۲ ماه قبل از مهاجرت تحصیلی به استرالیا اقدام نمایید.

تحصیل در مدارس استرالیا

به دلیل وجود سیستم آموزشی پیشرفته بسیاری از دانش‌آموزان و یا والدین علاقه خاصی به مدارس این کشور پیدا کرده‌اند. دانش‌آموزانی که در مقاطع مختلف قصد تحصیل در مدارس استرالیا را دارند، بهتر است ابتدا با سیستم آموزشی کشور مورد بحث بیشتر آشنا شوند زیرا این سیستم این مدارس با مدارس ایران متفاوت است. معمولاً کودکان در سنین 4 تا 6 سالگی وارد روند تحصیل می‌شوند و سپری کردن دوره‌های مختلف تا 16 سالگی برای آنها اجباری است.

اگر به دنبال آن هستید تا دیدی کلی از مقاطع موجود در مدارس استرالیا کسب کنید، باید بگوییم که در مرحله اول دانش‌آموزان وارد مدارس ابتدایی (Primary School) می‌شوند و به اتمام رساندن آن 7 سال زمان خواهد برد. پس از سپری کردن این دوره و در سنین 11 تا 13 سالگی کودکان وارد متوسطه می‌شوند. این دوره شامل سال‌های 7 ام تا 10 یا 12 ام خواهد بود. دوره متوسطه ارشد برای افرادی مناسب است که قصد ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌ها را دارند.

ممکن است سیستم آموزشی مدارس در ایالت‌های مختلف این کشور با یکدیگر کمی متفاوت باشد. زمانی که والدین و یا خود فرد زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس این کشور درخواست ارائه می‌دهد، باید توجه داشته باشد که در صورت عدم حضور قیم و سرپرست قانونی ممکن است شرایط کمی پیچیده شود. برای جلوگیری از این پیچیدگی بهتر است به فکر اخذ پذیرش از مدارس شبانه روزی استرالیا باشید.

یکی از مواردی که به هنگام مهاجرت تحصیلی از اهمیت بالایی برخوردار است، آشنایی با هزینه‌های تحصیل است. سیستم آموزشی کشور مورد بحث به گونه‌ای طراحی شده است که افراد مقیم و دارای شهروندی می‌توانند در آن به صورت رایگان تحصیل کنند. با مطرح کردن این مسئله شاید این سوال برای شما پیش بیاید آیا افرادی که با اخذ ویزای تحصیلی قصد سپری کردن دوره‌های ارائه شده در مدارس استرالیا را دارند ملزم به پرداخت شهریه هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بله. انواع مختلف مدارس بسته به دوره و امکانات ارائه شده مبلغی مشخص را به صورت سالانه از دانش‌آموزان تحت عنوان شهریه اخذ خواهند کرد.

مدارس برتر استرالیا

در قسمت قبل تحصیل در مدارس این کشور و شرایط آن را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که به پذیرش گرفتن برای خود یا فرزندانتان در مدارس این کشور علاقه‌مند شده‌اید بهتر است با برخی از مدارس برتر استرالیا آشنا شوید. در لیست زیر اسامی این موسسات را ذکر کرده‌ایم. در صورتی که به دنبال آشنایی بیشتر با موارد ذکر شده در لیست هستید، بهتر است به مطلب بهترین مدارس استرالیا که در همین سایت قرار داده شده است مراجعه و یا با کلیک کردن بر روی نام موسسه مد نظر به سایت اصلی آن منتقل شوید.

تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد جذاب به نظر می‌رسد؛ دلیل این جذابیت را نیز می‌توان ورود به محیطی جدید و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف به حساب آورد. در کنار موارد بیان شده جای دارد عنوان کنیم که بهره‌مندی از امکانات مختلف آموزشی و آزمایشگاهی در کنار سپری کردن دوره مورد علاقه در مراکز برتر جهان نیز در این امر بی تاثیر نیستند. دانشگاه‌های استرالیا را می‌توان به عنوان مراکزی شناخت که در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف جزو پیشتازان عرصه نوآوری بوده‌اند و همواره در رتبه بندی‌های علمی در جایگاه مناسبی قرار گرفته‌اند.

در صورتی که شما عزیزان نیز به دنبال تحصیل در مراکز علمی برتر جهان هستید تا از این طریق آینده شغلی و تحصیلی خود را تضمین کنید، مراکز مورد بحث جزو بهترین انتخاب‌های در دسترس شما خواهند بود. به دلیل تنوع بالا دوره‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید در رشته و مقطع مد نظر دوره‌ای متناسب با انتظارات خود را بیابید. در ادامه و برای آشنایی بیشتر شما عزیزان مهاجرت تحصیلی به این کشور را به قصد شرکت در دوره‌های مقاطع مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقطع لیسانس

مقطع لیسانس را می‌توان دری به سوی تحصیلات تکمیلی به حساب آورد. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز نداشته باشید می‌توانید با به اتمام رساندن این مقطع آن هم در دانشگاهی معتبر راه خود را برای ورود به بازار کار بسیار هموار کنید. مدت زمان سپری کردن این دوره‌ها بین 3 تا 4 سال است. در برخی مواقع دانشجویان می‌توانند سال آخر را به تحقیق و پژوهش برای آماده سازی پایان نامه اختصاص بدهند.

به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌ها و موسسات علمی این کشور می‌توانید از لیسانس خود تقریباً در تمامی نقاط جهان به عنوان مدرک تحصیلی معتبر استفاده کنید. در صورتی که امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور برای سپری کردن دوره کارشناسی را دارید، بهتر است ابتدا به سراغ برترین گزینه‌های پیش رو بروید. آیا به تحصیل کارشناسی در استرالیا علاقه‌مند شدید؟ در این صورت تنها کافی است دوره دبیرستان خود را با نمرات خوب به اتمام رسانده و در زمینه‌های مورد علاقه‌تان به فعالیت علمی بپردازید.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقطع فوق لیسانس

مقطع فوق لیسانس را می‌توان به عنوان پلی میان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به حساب آورد. در اینجاست که اگر کارشناسی ارشد خود را در دانشگاهی معتبر سپری کرده باشید گزینه‌های بسیار مختلف و متنوعی پیش روی شما برای ادامه مسیر تحصیلی و یا شغلی قرار می‌گیرند که انتخاب هر یک از آنها می‌تواند شرایط بهره‌مندی از  مزایای مختلفی را برایتان فراهم کنند. در صورتی که شما عزیزان به کشور استرالیا  برای تحصیل و یا حتی زندگی و اشتغال پس از آن علاقه‌مند هستید باید عنوان کنیم که کارشناسی ارشد در صورتی که دارای سوابق علمی و پژوهشی خوبی باشید گزینه‌ای بسیار مناسب است.

بورسیه‌های مختلف و متنوعی برای حمایت از دانشجویان مستعد توسط دانشگاه‌های استرالیا و یا سازمان‌های مختلف این کشور در نظر گرفته شده‌اند. گزینه‌ای که در کنار تحصیل برای پذیرفته شدگان در مراکز علمی کشور مورد بحث مطرح می‌شود، اشتغال است.  با اشتغال به هنگام تحصیل می‌توانید مهارت‌های عملی خود رادر کنار آموزش‌های علمی پرورش دهید و رزومه کاری مناسبی را به وجود بیاورید؛ همچنین موقعیت تغییر نوع ویزا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

شهریه در نظر گرفته شده برای دوره‌های مختلف این مقطع ممکن است کمی بالا به نظر بیاید؛ اگر کمی به امکانات آموزشی، آزمایشگاه‌های پیشرفته و کیفیت دوره‌های ارائه شده توجه کنید به تناسب شهریه سالانه و امکانات در دسترس پی خواهید برد.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقطع دکترا

اگر قصد پذیرش گرفتن در مقطع دکتری آن هم از دانشگاه‌های استرالیا را دارید، تقریباً می‌توان گفت یکی از بهترین مقاطع را برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا انتخاب کرده‌اید. در این مقطع نسبت به کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مالی بسیار متنوع‌تری در دسترس هستند. با پذیرفته شدن در یکی از دوره‌های دکتری می‌توانید علاوه بر بورسیه‌های مختلف از امکانات و مزایا متنوعی نیز بهره‌مند شوید؛ پس طبیعی است که شرایط اخذ پذیرش در این دوره‌ها نسبت به سایر مقاطع سخت‌تر باشد. معدل کارشناسی مناسب، تسلط بالا به زبان انگلیسی و داشتن رزومه پژوهشی و کاری قوی مواردی هستند که می‌توانند به شما در سپری کردن روند پذیرش کمک شایانی کنند.

اگر در مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری به زندگی و اشتغال در این کشور علاقه‌مند شدید، بهتر است بدانید که گزینه مناسبی برای اشتغال پس از تحصیل و اخذ اقامت کشور مورد بحث پیش روی شما قرار دارد که می‌توان آن را اخذ ویزای کاری دانست. به دلیل بالا بودن درآمد و تناسب آن  با هزینه‌ها و مخارج زندگی اشتغال با مدرک دکتری و اقامت در استرالیا گزینه‌ای منطقی به نظر می‌رسد.

بورسیه دکترا در استرالیا

استفاده از برنامه‌های کمکی مالی مختلف یکی از مواردی به حساب می‌رود که بسیاری از دانشجویان به هنگام مهاجرت تحصیلی به دنبال آن هستند. گزینه‌های موجود برای مقاطع مختلف و نحوه استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است. همان‌طور که مستحضر هستید، مراکز علمی این کشور برای پذیرش دانشجویان در PHD شرایطی سختگیرانه‌تر دارند. بالطبع اشخاصی که این الزامات را فراهم می‌کنند، انتظار بهره‌مندی از مزایای بیشتری در زمینه‌های مختلف را نیز دارند که یکی از آنها، حمایت‌های مالی به حساب می‌رود.

بورسیه دکتری در استرالیا نسبت به سایر مقاطع تنوع بیشتری داشته و معمولا مقدار دلاری‌اش هم بالاتر است.  با استفاده از برنامه‌های مورد بحث نه تنها قادر خواهید بود هزینه‌های زندگیتان را تامین کنید، بلکه در برخی مواقع می‌توانید برای آینده خود نیز پس اندازی فراهم کنید.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا دارای ۳۶ دانشگاه در رتبه‌بندی QS World University ۲۰۲۱ است که اخیراً منتشر شده است. از این میان، تنها شش دانشگاه در رتبه‌بندی امسال قرار گرفته‌اند و اکثر دانشگاه‌های استرالیا پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. دانشگاه ملی استرالیا (ANU) امسال با وجود افت دو پله‌ای در رتبه‌بندی، بار دیگر برترین دانشگاه استرالیا است.

این رتبه‌بندی بر اساس متدولوژیکی است که هر دانشگاه را بر اساس شهرت دانشگاهی و کارفرمایی، تأثیر تحقیق و موارد دیگر ارزیابی می‌کند. ۱۰ مورد از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا عبارت‌اند از:

دانشگاه ملی استرالیا (ANU)

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) برای یک سال دیگر برترین دانشگاه استرالیا است و تقریباً در تمام شاخص‌ها، از جمله شهرت دانشگاهی، اعضای هیئت‌علمی بین‌المللی و دانشجویان بین‌المللی نمره خوبی کسب کرده است که همه آنها در ۵۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند. پردیس اصلی ANU در Acton ، در شهر کانبرا واقع شده است، اما پردیس‌هایی در نیو ساوت ولز و قلمرو شمالی هم دارد. اگر بخواهیم ساختار آکادمیک این موسسه را کمی بیشتر توضیح دهیم، باید به سراغ معرفی دانشکده‌ها و پردیس آن برویم. دانشکده‌های هنر و علوم اجتماعی، اقتصاد و تجارت، مهندسی و علوم کامپیوتر، حقوق، پزشکی، زیست و محیط زیست و فیزیک و ریاضی به همراه خوابگاه‌ها و آزمایشگاه‌هایی مجهز و کتابخانه‌هایی غنی در کنار یکدیگر پردیس اصلی ANU را تشکیل داده‌اند.

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی در سال ۱۸۵۰ تأسیس شد و اولین دانشگاه استرالیا بود پس از دو رتبه افزایش در سال جاری، دانشگاه سیدنی دومین دانشگاه برتر استرالیا است که رتبه ۴۰ جهان را دارد. این دانشگاه نمرات کامل در شاخص‌های بین‌المللی هیئت‌علمی و دانشجویان بین‌المللی کسب می‌کند. هدف اصلی این موسسه از فعالیت‌های مختلفش را می‌توان بهبود وضعیت جوامع مختلف از طریق آموزش دادن رهبرانی برجسته و شایسته در زمینه‌های مختلف دانست.

با داشتن دانشکده‌های مختلفی نظیر هنر و علوم اجتماعی، مهندسی، پزشکی و بهداشت، علوم، معماری و طراحی، تجارت و حقوق امکان سپری کردن دوره‌های مقاطع متفاوت برای دانشجویانی از سراسر جهان فراهم شده است. امکان بهره‌مندی از بورسیه‌ها و جوایز تحصیلی، هزینه‌های متناسب با امکانات ارائه شده و پردیس‌های متنوع با آزمایشگاه‌ها و فضای آموزشی ایده آل را می‌توان به عنوان برخی از مزایایی پذیرش گرفتن از این موسسه به حساب آورد.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن امسال سه رتبه در رتبه‌بندی جهانی سقوط کرد و در رتبه ۴۱ جهان قرار گرفت. این دانشگاه که عضو گروه هشت است، دارای رتبه برتر دانشگاه استرالیا از نظر محیط آکادمیک و مدیریت است و برای هر دو در لیست ۳۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه همچنین در شاخص دانشجویان بین‌المللی عملکرد خوبی دارد و دانشجویان بین‌المللی ۴۲ درصد از جمعیت دانشجویی آن را از بیش از ۱۳۰ کشور جهان تشکیل می‌دهند. University of Melbourne همواره تلاش خود را بر آن قرار داده تا از محققان و افرادی که قصد دارند در زمینه‌های جدید فعالیت‌های تحقیقاتی انجام دهند حمایت کند تا از این روش در پیشرفت و علم و تکنولوژی سهمی داشته باشد.

هر یک از پردیس‌های پارک ویل، Southbank، شپارتون، کرسویک، برنلی، وریبی و دوکی فضای مناسبی را برای سپری کردن رشته‌های متنوعی به وجود آورده‌اند. آیا به دنبال استفاده از برنامه‌های حمایتی هستید؟ در این صورت می‌توانید با پذیرفته شدن در این دانشگاه برای استفاده از مواردی نظیر بورسیه‌های کمک هزینه خوش آمد گویی، تحصیلی بین‌المللی تحصیلات تکمیلی تحقیقاتی، برنامه آموزشی پژوهشی و تحقیقاتی بهره ببرید.

دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW)

علی‌رغم افت یک رتبه‌ای در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال جاری، دانشگاه نیو ساوت ولز در رتبه چهارم استرالیا باقی‌مانده است. UNSW  یکی از اعضای مؤسس گروه هشت است، ائتلافی از دانشگاه‌های استرالیایی که تحقیقات زیادی انجام می‌دهند. این دانشگاه برای همه به جز یکی از شاخص‌ها در ۵۰ رتبه اول قرار دارد ولی در شاخص نسبت دانشجویان هیئت‌علمی عملکرد کمتری دارد. دانشگاه نیو ساوت ولز که موسسه‌ای تحقیقاتی و عمومی است، در شهر سیدنی از سال 1949 فعالیتش را آغاز کرده و امروزه به عنوان یکی از بهترین موسسات کشور شناخته می‌شود.

پردیس اصلی این مرکز در نزدیکی ناحیه تجاری شهر با مساحت 28  کیلومتر در حال فعالیت است. اگر به دنبال مقصدی بسیار مناسب برای شرکت در دوره‌هایی نظیر مهندسی و فناوری، بازرگانی اقتصاد و حقوق هستید، UNSW انتخابی بسیار ایده آل برای شما خواهد بود. وجود 6 دانشکده هنر، طراحی و معماری، بیزینس، حقوق، پزشکی و علوم باعث شده تا گستره پهناوری از برترین رشته‌های جهان  در دسترس دانشجویان باشد.

دانشگاه کوئینزلند (UQ)

با ورود به پنج دانشگاه برتر در استرالیا، ما با دانشگاه کوئینزلند (UQ) شروع می‌کنیم که امسال با یک پله صعود به رتبه ۴۶ رسیده است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شامل دو برنده جایزه نوبل، پیتر سی دوگرتی و جان هرسانی هستند. برنده جایزه اسکار، جفری راش و رهبران دولت، حقوق، علم، خدمات عمومی و هنر. محققان UQ مسئول تعدادی از نوآوری‌های اخیر مانند واکسن سرطان دهانه رحم بوده‌اند.

بریزبین در سال 1909 شاهد راه اندازی دانشگاه کوئینزلند بوده که از آن تاریخ تا کنون تحولی عظیم در زمینه آموزش این شهر به ایجاد شده است. وجود دانشکده‌های مختلفی نظیر بازرگانی، علوم اجتماعی، علوم بهداشتی، زیست شناسی، منابع طبیعی و کشاورزی، مهندسی، هنر و مدارس متعددی که زیر مجموعه آنها قرار می‌گیرند باعث شده تا تنوع رشته‌های ارائه شده در  UQ بسیار بالا باشد.

دانشگاه موناش استرالیا

دانشگاه موناش امسال با سه پله صعود، مقام ۵۵ را کسب کرد. این دانشگاه از نظر شاخص شهرت علمی در رتبه ۴۳ از بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد و در شاخص دانشجویان بین‌المللی نمره کامل کسب می‌کند. دانشگاه موناش عمدتاً در ملبورن مستقر است اما دارای پنج پردیس در ایالت ویکتوریا و دو دانشگاه در خارج از کشور، در مالزی و آفریقای جنوبی است.

در این پردیس‌ها دانشکده‌های طراحی و معماری، هنر، تجارت و اقتصاد، آموزش و پرورش، مهندسی، فناوری اطلاعات، حقوق، پزشکی ، پرستاری و علوم بهداشت، داروسازی و علوم دارویی و علوم قرار دارند. عضویت در گروه 8، حضور اساتید و کادری مجرب، امکان بهره‌مندی از بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی متعدد و امکانات رفاهی دیگر را می‌توان به عنوان برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه موناش استرالیا به حساب آورد.

دانشگاه استرالیای غربی (UWA)

دانشگاه استرالیای غربی که اولین دانشگاه از هفت دانشگاه استرالیا است که در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد، با پنج پله سقوط در رتبه‌بندی به رتبه ۹۲ در سال ۲۰۲۱ رسید. این دانشگاه از نظر تعداد اعضای هیئت‌علمی بین‌المللی و تعداد استنادات به‌ازای هر عضو هیئت‌علمی (اندازه‌گیری خروجی تحقیق) از همه دانشگاه‌های استرالیا بالاتر از آن پیشی می‌گیرد.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌تر به معرفی UWA بپردازیم باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که این موسسه یکی از اعضای دیگر گروه 8 به حساب می‌رود که با داشتن بیش از 100 سال قدمت، امروزه بیش از 24000 دانشجو را در خود جای داده است. تنوع بالای دوره‌های ارائه شده به دلیل وجود دانشکده‌هایی نظیر حقوق، فیزیک، پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشت،مهندسی، کامپیوتر و ریاضی، علوم کشاورزی، تجارت، هنر و معماری در کنار مدارس متعدد است.

دانشگاه آدلاید استرالیا

یکی از موسسات علمی دیگر استرالیا که در رتبه بندی‌های جهانی توانسته جایگاه مناسبی را به خود اختصاص بدهد، دانشگاه آدلاید است. تاریخ راه اندازی مرکز بیان شده که امروزه پذیرای بیش از 22000 دانشجو است، به سال 1874 باز می‌گردد. وجود 4 پردیس و پذیرش افراد مستعد باعث شده تا در University of Adelaide هر ساله تحقیقات بسیاری در زمینه‌های متفاوت به سر انجام برسند و از این طریق کمک شایانی به رشد و پیشرفت علم شود.

آیا به تحصیل در دوره‌های مرتبط با دانشکده‌های علوم، علوم پزشکی و سلامت، مهندسی، کامپیوتر و ریاضی و هنر علاقه‌مند هستید و قصد دارید پس از فارغ‌التحصیلی مسیر خود را برای ورود به بازار کار جهانی هموار کرده باشید؟ در این صورت دانشگاه آدلاید گزینه مناسبی برای شما خواهد بود .

دانشگاه فناوری سیدنی (UTS)

دانشگاه فناوری یا تکنولوژی سیدنی از سال 1964 فعالیت خود را آغاز کرده و امروزه توانسته پس از فراهم کردن امکانات متنوع علمی و رفاهی جایگاه مناسبی را در رتبه بندی‌های جهانی به دست آورد. زمینه‌های علمی‌ای که در این موسسه به آنها پرداخته می‌شود را می‌توان شامل پرستاری، هنر و طراحی، ورزش، حقوق، مهندسی و موارد مرتبط با آنها دانست. هدف از تاسیس مرکز مورد بحث مشارکت با صنعت و مشاغل مختلف و ارائه آموزش تئوری و عملی به صورت همزمان بوده تا با انجام تحقیقات مورد نیاز به پیشرفت صنایع کمک شایانی کند.

دانشگاه ولونگونگ استرالیا

دانشگاه ولانگونگ امسال وارد ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا می‌شود که پس از صعود ۱۶ درجه‌ای باورنکردنی در رتبه ۱۹۶ جهان قرار دارد. این دانشگاه از نظر استناد به هر دانشکده عملکرد خوبی دارد و رتبه ۷۵ را از جهت خروجی‌های تحقیقات علمی در جهان دارد. دانشگاه ولونگونگ در ابتدا در سال ۱۹۷۵ با کمک مردم محلی تأسیس شد. از آن به بعد دانشگاه با مشارکت با جوامع خود اقدام کرده است تا در منطقه ایلاوارا تأثیر بگذارد و چالش‌های اقتصادی، زیست‌محیطی، اجتماعی و پزشکی جامعه را برطرف کند

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در سال ۲۰۲۱ ، ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا
رتبه در استرالیارتبه جهانینام دانشگاه
131Australian National University (ANU)
240University of Sydney
341University of Melbourne
444University of New South Wales (UNSW)
546University of Queensland (UQ)
655Monash University
7 92University of Western Australia (UWA)
8۱۰۶University of Adelaide
9۱۳۳University of Technology Sydney (UTS)
10 196University of Wollongong

محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

داوطلبانی که علاقه‌مند به تحصیل در استرالیا بعد از پایه دوازدهم یا دبیرستان هستند می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا اقدام کنند. کالج‌ها و دانشگاه‌های برتر در استرالیا برنامه‌هایی را به دانشجویانی ارائه می‌دهند که قصد دارند پس از دوازدهم تحصیلات عالی را ادامه دهند. پذیرش در اکثر رشته‌ها بر اساس نمرات امتحانات قبلی، آزمون مهارت انگلیسی و در مواردی مصاحبه است. برخی از محبوب‌ترین رشته‌هایی تحصیلی در استرالیا پیشنهاد می‌شوند عبارت‌اند از:

 • فیزیوتراپی
 • لیسانس کامپیوتر
 • پرستاری
 • پزشکی
 • مهندسی در بیوتکنولوژی
 • داروسازی
 • حسابداری و امور مالی
 • تجارت و مدیریت
 • تجارت و بازرگانی
 • حقوق
 • تجارت بین‌المللی
 • هتلداری
 • هنرهای خلاق

درصد پذیرش ویزای دانشجویی استرالیا

میزان پذیرش ویزای دانشجویی استرالیا برای بخش‌های مختلف آموزش در استرالیا به شرح زیر است:

 • تحصیلات عالی: 23
 • آموزش‌های حرفه‌ای و آموزشی: 33.9
 • ELICOS (دوره‌های فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارج از کشور): 48.10

شانس پذیرش درخواست ویزای شما بستگی زیادی به چند عامل دارد: سابقه رد ویزا، صحت اطلاعات ارائه شده، توانایی مالی، مهارت زبان و مستندات کامل. عدم وجود هر یک از این موارد می‌تواند منجر به رد ویزای دانشجویی استرالیا شود.

آیا تحصیل در استرالیا بدون آیلتس امکان پذیر است؟

یکی از مواردی که به هنگام پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها ضروری به حساب می‌رود، مدرک آیلتس است. اگر شما عزیزان به تحصیل در مراکز برتر این کشور علاقه‌مند هستید، بدون شک از این موضوع مطلع‌اید که اثبات داشتن توانایی و تسلط بالا بر زبان انگلیسی یکی از ضروریات اولیه به حساب می‌رود. اگر به دنبال تحصیل بدون مدرک آیلتس در استرالیا هستید، باید بگوییم که چنین اقدامی امکان پذیر خواهد بود؛ اما تحت شرایطی خاص. برخی از موسسات به هنگام بررسی درخواست‌های ارائه شده، وضعیت متقاضیان را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌دهند و تقاضای برخی اشخاص را بدون ارائه سند مورد بحث و به دلیل شرایط ایده آل‌شان در سایر زمینه‌ها به صورت مشروط می‌پذیرند؛

لازم به ذکر است که افراد پذیرفته شده باید در مدت حضورشان ابتدا در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و تنها با موفقیت آمیز سپری کردن آن می‌توانند کلاس‌های درس اصلی خود را از سر بگیرند. در اینجا لیستی از دانشگاه‌های کشور مورد بحث را قرار داده‌ایم که می‌توانید بدون استرس برای ارائه مدرک آیلتس برای دریافت پذیرش آن ها اقدام کنید! شما می‌توانید مدارک دیگر زبان انگلیسی را ارائه دهید یا دوره‌های آموزش زبان را بگذرانید.

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه جنوبی کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیای جنوبی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه باند

دلایل رد شدن ویزای دانشجویی استرالیا

رد شدن ویزای تحصیلی استرالیا یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی به حساب می‌رود که قصد دارند پای در این روند بگذارند؛ به خصوص که پس از پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها، زمان متقاضیان این دسته محدود خواهد بود. معمولا برخی دلایلی کلی در کنار یکدیگر و یا به تنهایی باعث وقوع چنین اتفاقی می‌شوند. در ادامه فهرستی را مشاهده خواهید کرد که بعضی از متداول‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی استرالیا در دل آن جای گرفته‌اند.

 • ارائه مدارک نادرست/ ناقص
 • انتخاب رشته غیرمرتبط با رشته دانشگاهی قبلی
 • ناتوانی در پرداخت شهریه و هزینه زندگی در استرالیا
 • عدم مهارت در زبان انگلیسی
 • مسائل مربوط به ‌سلامت
 • ناتوانی در اقناع مسئولان در مدرک GTE (متقاضی موقت واقعی)
 • وجود سوابق کیفری
 • عدم رعایت شرایط دانشگاهی

کار دانشجویی پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا

پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا معمولاً اخذ مجوز کار طبق قوانین مهاجرت استرالیا آسان است. یک درخواست جزئی اغلب شما را واجد شرایط برای کار در استرالیا به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌کند. اگرچه قوانین ممکن است متفاوت باشد، اما به‌طورکلی دانشجویان مجاز به کار تا ۴۰ هفته در سال هستند.

خوشبختانه مشکلی از بابت یافتن کار وجود ندارد. شرکت‌ها، مشاغل محلی و مغازه‌های خرده‌فروشی اغلب دانشجویان (داخلی و بین‌المللی) را استخدام می‌کنند. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شما با همان قوانین کار مانند یک دانشجوی داخلی، تحت حمایت قرار می‌گیرید. به‌عنوان یک دانشجو، می‌توانید حدود ۱۷ دلار در ساعت درآمد داشته باشید.

موقعیت‌های شغلی در استرالیا هم متنوع است. هم مشاغل محلی و هم مشاغل دانشجویی در دانشگاه وجود دارند. خوشبختانه استرالیا به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی دانشگاه‌ها هم اجازه کار پس از تحصیل را می‌دهد که می‌تواند زمینه اقامت دائم شما را فراهم کند.

پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا و یافتن کار، آگاهی از نحوه عملکرد مالیات در استرالیا بسیار مهم است. به‌خاطر داشته باشید که باید به اداره مالیات استرالیا برای شماره پرونده مالیاتی (TFN) درخواست دهید تا از نرخ مالیات خود اطلاعات بگیرید. خبر خوب این است که اگر فقط به صورت پاره‌وقت کار می‌کنید، احتمالاً نیازی به پرداخت مالیات سنگین نخواهید داشت. با این اوصاف، شما همچنان باید اظهارنامه مالیاتی خود را تا ۳۱ اکتبر هرسال ارائه کنید.

مقاطع تحصیلی در استرالیا

اگر قصد شروع و یا ادامه تحصیل در کشور مورد بحث را دارید، بهتر است با سیستم آموزشی و مقاطع تحصیلی در استرالیا آشنایی پیدا کنید. AQF 1 اولین و AQF 10 آخرین سطوح نظام بیان شده به شمار می‌روند. مدت زمان سپری کردن دوره و آموزه‌های ارائه شده در هر یک از آنها متفاوت است و به دلیل گستردگی بسیار بالای آنها نمی‌توان تمامی‌شان را مورد بررسی قرار داد.

اگر به دنبال کسب اطلاعاتی جزئی در مورد این سطوح هستید، بهتر  است به مطلب تخصصی نگارش شده در ارتباط با آن در سایت سازمان مهاجرتی درنامایگریشن مراجعه نمایید. معمولا دانش آموزان از سن 4 تا 6 سالگی آموزش خود را در دبستان‌ها آغاز می‌کنند وتا 11 الی 13 سالگی در این مقطع باقی خواهند ماند. پس از گذری کردن این دوران نوبت به متوسطه می‌رسد. آیا قصد دارید زمینه مناسبی برای خود به منظور ادامه تحصیل در معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های جهان و استرالیا را به وجود آورید؟ در این صورت بهتر است دوره متوسطه را در مدارس کشور مورد بحث سپری کنید. مقاطع آکادمیک نیازی به معرفی ندارند زیرا طبق استاندارد جهانی طراحی شده‌اند.  

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل فرزند

برای برخی اشخاص که خود نمی‌توانند ویزای کشور مورد بحث را اخذ کنند و یا به دنبال روشی آسان برای دستیابی به هدف هستند، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل فرزند گزینه‌ای جذاب به نظر می‌رسد. اگر شما عزیزان نیز به دنبال استفاده از این مسیر هستید، باید به سراغ ویزای گاردین بروید. افرادی با کمتر از 18 سال سن که قصد سپری کردن دوران تحصیلی‌شان در مدارس این کشور را دارند، باید سرپرستی در استرالیا داشته باشند؛ دولت این کشور نیز در راستای رفع نیاز بیان شده برنامه مورد بحث را ارائه داده است. مدت زمان اعتبار مجوز اقامت والدین به طول دوره فرزند بستگی خواهد داشت.

آیا وجود فاصله بین مقاطع تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا قابل‌قبول است؟

اکثر دانشگاه‌های استرالیا معیارهای خود را برای پذیرش دارند. درحالی‌که میزان پذیرش در هرسال تحصیلی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، فاصله‌های کوتاه یک یا دوساله طبیعی است. هرچند باید فاصله‌های طولانی سه تا چهارساله بین مقاطع تحصیلی‌تان را توجیه کنید.

آیا می‌توانم ویزای کار استرالیا را پس از اتمام تحصیل دریافت کنم؟

پس از اتمام تحصیلات عالی خود در استرالیا، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم از زیر کلاس ویزای موقت فارغ‌التحصیلی ۴۸۵ اقدام کنید. این ویزا به دانشجویان بین‌المللی که واجد شرایط زندگی و کار موقت در این کشور هستند پس از گذراندن دو سال تحصیل در استرالیا اعطا می‌شود.

آیا ویزای دانشجویی در استرالیا محدودیت سنی دارد؟

هیچ محدودیت سنی برای تحقق رؤیاهای شما در تحصیل در دانشگاه استرالیا وجود ندارد. ویزای دانشجویی استرالیا محدودیت سنی ندارد. زندگی در استرالیا یک تجربه باورنکردنی است.

شما می‌توانید مدارک تحصیلی خود را ارتقا دهید و مهارت‌ها را از نظر حرفه‌ای و شخصی تقویت کنید. سن بهانه‌ای برای ترک منطقه امن شما نیست. چنین فرصتی را برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا از دست ندهید.

آیا می‌توانم برای ویزای تحصیلی استرالیا بدون آیلتس اقدام کنم؟

بله. درحالی‌که اکثر دانشگاه‌های استرالیا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند در آزمون مهارت زبان انگلیسی شرکت کنند، بسیاری از آزمون آیلتس چشم‌پوشی کرده‌اند. بااین‌حال، این امر متفاوت است و شما باید همان را با دانشکده پذیرش دانشگاه مربوطه بررسی کنید.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا بدون آیلتس

در اینجا لیستی از دانشگاه‌های استرالیا آمده است که می‌توانید بدون استرس برای ارائه مدرک آیلتس برای دریافت پذیرش آن ها اقدام کنید! شما می‌توانید مدارک دیگر زبان انگلیسی را ارائه دهید یا دوره‌های آموزش زبان را در استرالیا بگذرانید.

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه جنوبی کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیای جنوبی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه باند
آیا می‌توانم خانواده‌ام را با خود ببرم؟

همسر شما و سایر اعضای خانواده می‌توانند شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی به استرالیا همراهی کنند. شما می‌توانید برای این امر در داخل یا خارج از استرالیا از طریق آژانس درنا اقدام کنید.

در پایان، می‌توان گفت که برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید اطمینان حاصل کنید که هر یک از جزئیات را برای واجد شرایط بودن و الزامات ذکر کرده‌اید. درخواست ویزای تحصیلی خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا در نظر بگیرید. رعایت تمام پارامترها و تمرکز بر صحت اسناد، شانس شما را برای دریافت اسناد مورد انتظار افزایش می‌دهد. از آن جا که امکان رد ویزا وجود دارد، راهنمایی و مشورت با کارشناسان مجرب مهاجرتی علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه شما می‌تواند منجر به واقعی شدن رؤیای مهاجرت تحصیلی به استرالیا باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان و مشاوران آژانس درنا تماس بگیرید.