🇵🇹 مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

[flexy_breadcrumb]

در سال های اخیر انتخاب پرتغال به عنوان کشور هدف میان مهاجران بسیار داغ شده است و هرساله مهاجران بسیاری به پرتغال مهاجرت می کنند. برای ورود به کشور پرتغال مسیرهای بسیاری وجود دارد که یکی از اصلی ترین راه های مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری می باشد به همین منظور قصد داریم تا به بررسی مسیر بسیار پرطرفدار یعنی مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری بپردازیم. با توجه به رشد آمار مهاجرت به کشورهای اروپایی در طی سال های اخیر، هر یک از کشورهای اروپایی برنامه های مهاجرتی مختلفی را ارائه می نمایند به دلیل تقاضای بالای ورود به این کشور، دولت پرتغال سخت گیری های بسیاری را در سال های اخیر برای مهاجران ایجاد کرده است و مسیر سرمایه گذاری نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد اما با این وجود باز هم بسیاری این مسیر را نسبت به روش های دیگر انتخاب می کنند. شما برای مهاجرت به پرتغال از طریق ویزای سرمایه گذاری چندین روش را پیش روی خود خواهید داشت که در این مقاله درنامایگریشن به آن پرداخته است.

اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های محبوب برای مهاجرت به این کشور دانست. بسیاری از افراد به دلیل وجود موقعیت‌های مناسب و سود آورد و بهره‌مندی از مزایای مختلف و متنوع به استفاده از این روش روی می‌آورند. میزان رشد اقتصادی این کشور به گونه‌ای بوده که توجه سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کرده است. تولید نا خالص این کشور در سال 2020  چیزی در حدود 239 میلیارد دلار بوده است. اگر بخواهیم سهم بخش‌های مختلف را از این میزان مشخص کنیم، باید بگوییم که خدمات با 66، کشاورزی با 2 و صنعت با 20 درصد عمده‌ترین سهم‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. جایگاه اقتصادی پرتغال در بین سایر کشورهای اروپایی به گونه‌ای است که نشان‌دهنده وضعیت مناسب آن است. اگر شما نیز به این کار علاقه‌مند هستید، بهتر است ابتدا با شرایط لازم برای این اقدام به صورت کلی آشنایی پیدا کنید و در صورتی که شانس و یا پتانسیل مناسبی را در خود برای موفقیت در مسیر بیان شده دیدید، با جمع آوری مدارکی مورد نیاز دست به اقدام بزنید.

شرایط لازم برای ویزای سرمایه گذاری پرتغال

اگر شما هم قصد مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری را دارید بدون شک باید به موارد زیر توجه کنید و ببینید که آیا شرایط اولیه و لازم برای این مسیر را دارید و یا نه. از آنجایی که این کشور به دنبال جذب سرمایه خارجی می باشد، ویزای سرمایه گذاری پرتغال شرایط سختی را ندارد و شما باید به چند مورد مهم توجه کنید:

 • شما باید حداقل 5 سال سرمایه گذاری خود را در پرتغال ادامه دهید.
 • سرمایه شما باید دقیقا سرمایه خارجی باشد و به صورت کامل از خارج از کشور پرتغال تامین شود
 • شما باید گواهی عدم سوئپیشینه داشته باشید.
 • ورود شما به این کشور باید به صورت قانونی باشد.
 • نباید تخلف مهاجرتی داشته باشید.
 • سرمایه‌گذار در دو سال اول باید حداقل ۱۴ ماه و در دوره‌‌ی سه ساله‌‌ی بعدی حداقل ۲۱ ماه در پرتغال اقامت داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در پرتغال

پس از بررسی شرایط لازم برای این اقدام نوبت به آن می‌رسد که مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در پرتغال را مورد بررسی قرار دهیم. به هنگام ارائه درخواست، متقاضیان ملزم خواهند بود تا مدارکی خاص را آماده سازی کرده و به همراه فرم‌های تکمیل شده به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهند. در لیست زیر می‌توانید برخی از مهم‌ترین این موارد را مشاهده کنید.

 • مدارک هویتی
 • مدارک مرتبط با سرمایه گذاری مد نظر و موارد مالی
 • شماره مالیاتی
 • گواهی نداشتن سوء پیشینه
 • گواهی‌های لازم برای اثبات عدم بدهی به دولت این کشور
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق کاری  

مزایای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

باید پذیرفت که این مزایای بالای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری است که بسیاری آن را انتخاب می کنند البته در ابتدا عنوان کردیم برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال چند مسیر وجود دارد که هریک مزایا و معایب خود را دارد و شما براساس شرایط و توانایی خود یکی از این مسیر ها انتخاب می کنید. اما در این بخش به معرفی مزایای کلی این مسیر می پردازیم. در ابتدا باید گفت پرتغال از جمله زیباترین کشورهای اروپا محسوب می شود که از تاریخچه و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است که خود دارای زیباترین سواحل موجود در اروپاست که هرساله بسیاری از توریست ها برای دیدن آن وارد پرتغال می شوند و این این نشان دهنده این نکته می باشد که شما کشور زیبایی را انتخاب کرده اید.

اگر بخواهیم به صورت مختصر چند مورد از اصلی ترین مزایای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری را عنوان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • اجازه کار و زندگی برای شما و همسر در پرتغال
 • درخواست تابعیت و شهروندی و پاسپورت پس از 6 سال
 • امکان دریافت ویزای شینگن
 • قیمت های پایین در این کشور مانند خرید و اجاره خانه
 • هزینه های پایین زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپا
 • سهولت در ایجاد کسب و کار در این کشور
 • زیر ساخت های مدرن و دارای امنیت اقتصادی بالا
 • حمایت دولت از سرمایه گذاران خارجی
 • امکان دریافت اقامت دائم پرتغال

درباره اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در این مقاله می توانید بیشتر بخوانید.

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال را می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری معرفی کرد. پس از بحران اقتصادی سال 2008، دولت این کشور در پی آن بود تا از طریق روشی مناسب به بهبود وضعیت و ترمیم اقتصاد کشور بپردازد به همین سبب نیز برنامه مورد بحث را طراحی و از سال 2012 راه اندازی کرد. استقبال از گلدن ویزا به گونه‌ای بوده است که تا کنون افراد بسیاری از آن برای مهاجرت استفاده کرده‌اند. تنها افرادی که شهروند کشورهای اروپایی نباشند می‌توانند برای استفاده از این برنامه اقدام کنند. در لیست زیر قادر هستید تا برخی از مزایای این روش مهاجرتی را مشاهده کنید.

 • مهاجرت با صرف 280000 یورو که یکی از پایین‌ترین آستانه‌های سرمایه گذاری در اروپا است
 • حفظ اجازه اقامت در این کشور تنها با حضور 7 روز در سال
 • اقدام برای شهروندی پرتغال تنها پس از گذشت 5 سال
 • اعتبار بالای پاسپورت و توانایی سفر به 188 کشور جهان

با اخذ این ویزا شما قادر خواهید بود تا به راحتی در کشور مورد بحث زندگی، کار و تحصیل کنید. به هنگام اقامت می‌توانید از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و خدمات عمومی این چنینی بهره‌مند شوید. با استفاده از اجازه کار در این کشور شما قادر خواهید بود تا به راحتی مشغول به فعالیت در زمینه کاری مورد علاقه خود شوید و در کنار آن نیز کسب و کار خود را راه بیاندازید. یکی از مزایای دیگر این روش را می‌توان اقدام به اخذ گلدن ویزای پرتغال برای همراهان با شرایطی خاص دانست. این افراد شامل همسر، کودکان زیر 18 یا 26 سال مجرد و والدین بالای 65 سال هستند.

افراد متقاضی استفاده از این روش باید حداقل 18 سال داشته باشند و توانایی تامین مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری را از خارج از این کشور داشته باشند. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه زمینه‌هایی را می‌توان برای فعالیت انتخاب کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که خرید ملک و مستغلات، صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و ثبت شرکت را می‌توان به عنوان برخی از زمینه‌های مجاز معرفی کرد. اگر به دنبال خرید ملک در این کشور هستید، بهتر است بدانید که برای این کار حداقل باید 500000 یورو هزینه کنید. در این روش استثنائاتی نیز مطرح می‌شوند که در هر یک از آنها مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری کاهش خواهد داشت؛ به عنوان مثال می‌توانید ملکی که نیاز به بازسازی داشته و قدمتی بیش از 30 سال دارد را خریداری کرده و با صرف 350000 یورو آن را باز سازی کنید.

انواع روش های مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

بدون شک هر کشور به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی می باشد، که پرتغال هم هماند تمامی کشورهای دنیا عمل کرده است و برای این کار ویزای سرمایه گذاری خود را ایجاد کرده است تا به نوعی مهاجرت به این کشور را از این مسیر ایجاد کرده باشد و از طرفی برای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری نیز چند مسیر متنوع را ارائه کرده است تا هر متقاضی بسته به شرایط و تانوایی خود یکی از آنها را انتخاب کند که به شرح زیر می باشد.

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و یا ایجاد کسب و کار

مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک

شاید کم دغدغه ترین روش مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک باشد و بسیار آن را برای خود انتخاب کنند ولی باید بگوییم که مراحل خاص خود را دارد. برای خرید ملک در کشور پرتغال می بایست یک «شماره ی مالیاتی شخصی » (Numero fiscal de contribuinte) دریافت کنید. شما می توانید این شماره را از دفتر مالیاتی محل زندگی خودتان دریافت کنید. اگر انتخاب کنید که یک حساب بانکی باز کنید، به صورت خودکار شماره ی مالیاتی شخصی به شما داده می شود. با اینکه الزامی برای باز کردن حساب بانکی وجود ندارد، اما افتتاح حساب در انتقال پول و پرداخت هزینه های مربوط طی انجام فرایند خرید خانه می تواند به شما کمک کند. برای خرید خانه و ملک در پرتغال روش های زیر وجود دارد :

 • خرید ملک در پرتغال برای ویزای سرمایه گذاری با ارزش حداقلی 500 هزار یورو که در این مورد اهمیتی ندارد که شما به عنوان خریدار در کدام شهر پرتغال و در چه محله ای ملک بخرید.
 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقلی 350 هزار یورو، اما مشروط بر اینکه، از زمان ساخت ملک مورد نظر شما 30 سال گذشته باشد و یا در اطراف شهر قرار داشته باشد.
 • و یا خرید ملک در پرتغال با هر دو شرایط بالا ولی در مناطق کم جمعیت و یا شهرهای کوچک که 20% از هزینه های شما را کاهش می دهد.

مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی

اگر شما سرمایه لازم برای ویزای طلایی و یا خرید ملک در پرتغال را ندارید این مسیر مناسب تری برای شما می باشد. ویزای تمکن مالی پرتغال و یا ویزای D7 پرتغال معروف که در سال های اخیر بسیار پرطرفدار شده است. به طور کلی، این ویزا به عنوان برنامه ای ایده آل برای کسانی که به دنبال آرامش و لذت بردن از زندگی هستند، می باشد. از این رو، به آن ویزای بازنشستگی نیز می گویند. ولی بر خلاف تعریف بازنشستگی، کسانی که قصد کار کردن داشته باشند، می توانند هر زمانی که بخواهند بدون در نظر گرفته شدن سن شان به کار مشغول شوند. ویزای تمکن مالی پرتغال برای کسانی ایجاد شده است که دارای یک درآمد ماهانه‌‌ی ثابت هستند که بابت آن اشتغال شخصی ندارند (مثلاً حقوق بازنشستگی، اجاره‌‌ بهای ملک، سود ماهانه‌‌ی سرمایه، یا هر نوع منبع درآمد ثابت دیگر). ویزای تمکن مالی پرتغال و یا D7 پرتغال یک ویزای اقامت موقت است که پس از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم پرتغال را برای شما فراهم می‌‌کند. کارت اقامت موقت از همان ابتدا به صورت دو ساله و سپس یک دوره‌‌ی 3 ساله برای شما صادر می‌‌شود.

مهاجرت به پرتغال از طریق ثبت شرکت و ایجاد کسب و کار

این مسیر کمی دشوار و پیچیده می باشد و اکثر متقاضیان مسیرهای دیگر را به آن ترجیح می دهند. این روش به نوعی انتقال سرمایه هم نام گذاری می شود ولی در حالت کلی ثبت شرکت در پرتغال می باشد و شما باید در این کشور کسب و کاری را ایجاد کنید.  برای این مسیر شما روش های زیر را می توانید انجام دهید:

 • انتقال سرمایه حداقلی ا میلیون یورویی به پرتغال
 • ایجاد یک کسب و کار و در نتیجه اشتغال زایی برای 10 نفر نیاز به سرمایه حداقل 500 هزار یورویی دارد.
 • سرمایه گذاری در بخش های پژوهشی و علمی به میزان 350 هزار یورو
 • سرمایه گذاری در بخش های فرهنگی برای حمایت از تولیدات هنری به میزان 250 هزار یورو
 • انتقال حداقل ۳۵۰ هزار یورو برای تأمین سرمایه‌‌ی شرکت‌‌های نوپا یا خرید اوراق در صندوق سرمایه‌‌گذاری مشترک.
 • انتقال حداقل ۳۵۰ هزار یورو برای ثبت شرکت یا افزایش سرمایه‌‌ی سهمی یک شرکت ثبت شده در پرتغال و ایجاد شغل حداقل برای ۵ نفر به مدت ۳ سال.

مزایای مهاجرت به پرتغال از طریق ثبت شرکت

براساس تجربه و آمارهای منتشر شده اکثر متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به پرتغال مسیرهای خرید ملک و تمکن مالی را انتخاب می کنند اما این به این معنی نمی باشد که این مسیر بدون مزیت است. مزایای مهاجرت به پرتغال از طریق ثبت شرکت بسیار است اما شاید راحتی مهاجرت به این کشور از طریق خرید ملک و تمکن مالی باعث شده باشد تا بسیاری این مسیر را انتخاب نکنند.

سرمایه گذاری در پرتغال از طریق نوآفرینی و استارت آپ

آیا به دنبال راه اندازی کسب و کاری نوین در محیطی هستید که بتوانید از حمایت‌های علمی و مالی مختلفی بهره‌مند شوید؟ در این صورت پرتغال می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس شما باشد. در صورتی که ایده‌ای خلاقانه در ذهن خود دارید که با عملی کردن آن می‌توان خدمات و یا محصولاتی جدید را تولید و ارائه کنید یا استارت آپی را در ایران راه اندازی کرده و به ثمر نشانده‌اید، می‌توانید برای ادامه روند کاری خود کشور بیان شده را به عنوان مقصدی مناسب در نظر داشته باشید. سرمایه گذاری در پرتغال از طریق نوآفرینی و استارت آپ، یکی از روش‌های مهاجرتی است که از طریق آن می‌توانید علاوه بر ورود به کشور مورد بحث و ویزا، برای اعضای خانواده خود نیز اقامت اخذ کنید و مشغول به فعالیت بر روی ایده یا استارت آپ خود شوید. مدت زمانی که در ابتدای مسیر و پس از طی کردن مراحل اخذ ویزا می‌توانید در پرتغال اقامت داشته باشید، چیزی در حدود 2 سال است.

پس از مطالعه موارد فوق شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا می‌توان پس از 2 سال ویزا را تمدید کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بله؛ روند کلی در نظر گرفته شده برای این روش به گونه‌ای است که از 3 مرحله تشکیل شده است. گام اول همان اخذ مجوز حضور و کار به مدت 2 سال است. در گام دوم می‌توانید تقاضای تمدید 3 ساله ویزا را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید. پس از ارسال این درخواست، شرایط شخصی، کاری و میزان پیشرفت شما مورد بررسی قرار گرفته و در صورت واجد شرایط بودن با درخواست‌تان موافقت خواهد شد. این مرحله هم زمان با به اتمام رسیدن زمان اقامت پایان می‌یابد. در گام نهایی شما می‌توانید با فراهم کردن پیش نیازهای اخذ شهروندی و برای دستیابی به این مهم اقدام کنید. برای آشنایی جزئی‌تر با این روش سرمایه گذاری در پرتغال می‌توانید به مطلب اختصاصی ویزای استارت آپ پرتغال در همین سایت مراجعه کنید.

معایب سرمایه گذاری در پرتغال

تا به اینجا روش‌های مختلف مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری و موارد مرتبط با آن را مورد بررسی قرار دادیم. پس از مطالعه بخش‌های مختلف این مطلب ممکن است به این فکر افتاده باشید که آیا ممکن است مهاجرت از طریق روش مورد بحث بدون مشکل باشد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که خیر؛ این روش نیز معایب خود را دارد اما آنها به گونه‌ای نیستند که علاقه‌مندان به مهاجرت برای استفاده از این مسیر دلسرد شوند. همانطور که مستحضر هستید، پرتغال یکی از کشورهایی است که اقتصادی قدرتمند دارد اما جایگاه آن در رتبه بندی‌های جهانی بسیار قابل توجه نیست و می‌توانید کشورهای بهتری برای این کار نظیر کانادا، آمریکا و استرالیا را انتخاب کنید؛ لازم به ذکر است که در مقابل این مسئله، شرایط راحت‌تر اخذ پذیرش و سرمایه گذاری نسبت به کشورهای برتر قرار می‌گیرد که بسیار قابل توجه است. اگر به دنبال آن هستید تا در حین زندگی و مدیریت سرمایه خود ارتباط نزدیک و مناسبی را در محیط زندگی یا کار خود با افراد مختلف بر قرار کنید، ملزم خواهید بود تا زبان پرتغالی را فرا بگیرید که انجام آن می‌تواند برای برخی دشوار بوده و به عنوان یکی از معایب سرمایه گذاری در پرتغال به حساب برود. در کنار موارد بیان شده ممکن است برخی از رفتار یا فرهنگ‌های رایج در این کشور برای ایرانیان ناخوش آیند باشد و یا آب و هوای آن با هم وطنان ما ناسازگار باشد که بعضی از متقاضیان این موارد را نیز به عنوان معایب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به حساب می‌آورند.

تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری در پرتغال

اگر به دنبال تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری در پرتغال هستید، بهتر است مواردی نظیر میزان تولید ناخالص، سازمان‌های سرمایه گذاری جهانی و همکاری‌های چند جانبه و نرخ مصادره اموال این کشور را مورد بررسی قرار دهید. همان‌طور که در قسمت‌های ابتدایی این مطلب به آن اشاره کردیم، میزان تولید ناخالص پرتغال در سال 2020 چیزی در حدود 239 میلیارد دلار بوده است که این رقم نشان دهنده رونق بالای اقتصاد این کشور است. پرتغال قرار دادهای همکاری چند جانبه مختلفی را عقد کرده است که همین امر موجب آزادی عمل بیشتر بیزینس‌های مختلف و دسترس آنها به بازارهای مختلف و پر رونق شده است. یکی از سازمان‌های جهانی که پرتغال به عضویت آن در آمده و این اقدامش تاثیر بسیار مثبتی را بر روی بالا بردن امینت سرمایه‌های موجود در کسب و کارها داشته، میگا یا آژانس چند جانبه تضمین سرمایه گذاری است. این آژانس عضوی از بانک جهانی به شمار می‌رود و وظیفه آن ارائه پوشش‌های تضمینی به منظور مقابله با ریسک‌هایی که منجر به از دست رفتن منابع مالی و آسیب رسیدن به سرمایه گذاران خارجی می‌شوند است.

نرخ مصادره اموال را می‌توان به عنوان آخرین استانداردی در نظر گرفت که در این بخش به بررسی آن خواهیم پرداخت. این نرخ بین 1 تا 7 متغیر است و کشورهایی که رقم کم‌تری را در این میان به خود اختصاص دهند دارای امنیت بالایی بوده و مکان مناسب‌تری برای راه اندازی بیزینس و وارد کردن منابع مالی هستند. بر اساس آخرین آمار در دسترس می‌توان گفت، نرخ مصادره اموال یا Expropriation risk در کشور پرتغال 1 است. این عدد نشان دهنده آن است که منابع مالی قانونی وارد شده به این کشور از امنیت بالایی برخوردار بوده و احتمال مصادره آنها بسیار پایین است.

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری این امکان را به ما می دهد تا اقامت دائم دریافت کنیم؟

بله؛ همان‌طور که در متن به آن اشاره شد از طریق انواع مختلف روش‌های سرمایه گذاری شما قادر خواهید بود تا با فراهم کردن شرایطی مناسب و طی کردن مدت زمانی مشخص نه تنها اقامت دائم این کشور را اخذ کنید، بلکه برای دریافت شهروندی و تابعیت پرتغال نیز اقدام کنید.

روش های مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری چیست ؟

این روش مهاجرتی دارای زیر مجموعه‌های مختلفی می‌شود که از جمله آنها می‌توان به مواردی نظیر تمکن مالی، خرید ملک، ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار و ویزای استارت آپ اشاره کرد. تمامی راه‌های بیان شده در فوق به گونه‌ای در دسته بهترین روش‌های مهاجرت به پرتغال نیز جای می‌گیرند.

با چه مبلغی می توان در پرتغال ملک خرید و اقامت دریافت کرد؟

مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک و اخذ اقامت این کشور با استفاده از این روش، به نوع ملک و روشی که قصد اقدام از طریق آن را دارید بستگی خواهد داشت و نمی‌توان رقم دقیقی را برای آن تعیین کرد اما به صورت کلی این مبلغ در بازه از 350 تا 500 هزار یورو خواهد بود.