مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا؛ مراحل اخذ ویزا

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا؛ مراحل اخذ ویزا

تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، همواره به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت مطرح بوده است. اگر به دنبال انتخاب کشوری برای تحصیل هستید، ایتالیا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این کشور دارای دانشگاه‌ها و مراکز علمی مختلفی است که در رتبه بندی‌هایی که توسط موسسات معتبر جهانی صورت می‌گیرد، همواره جزو برترین‌ها بوده‌اند. اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور، در کنار مواردی همچون هزینه تحصیل و زندگی پایین و امکان اخذ بورسیه‌های مختلف جزو مواردی هستند که بسیاری از افراد را به تحصیل در این کشور ترغیب می‌کند.

اگر به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا علاقه‌مند شده‌اید، ممکن است سوالاتی نظیر چه مدارکی برای تحصیل در ایتالیا ضروری است؟ تحصیل در ایتالیا چه هزینه‌هایی را در بر دارد؟ مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا چقدر است؟ در این میان ذهن شما را درگیر کنند. برای آشنایی بیشتر با صفر تا صد ورود به ایتالیا برای تحصیل و دریافت پاسخ سوالات بیان شده، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

صفر تا صد ورود به ایتالیا برای تحصیل

اگر بخواهیم به‌ صورت دقیق به بررسی صفر تا صد ورود به ایتالیا برای تحصیل بپردازیم، این روند را می‌توانیم به مراحل زیر تقسیم‌بندی کنیم:

  • انتخاب دانشگاه
  • آماده‌سازی مدارک برای اخذ پذیرش
  • پرداخت اپلیکیشن فی
  •  دریافت پاسخ‌ پذیرش
  • آماده‌سازی مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی
  • مراجعه به سفارت برای اخذ ویزا
  • درخواست مجوز اقامت

در ادامه مطلب، به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

انتخاب دانشگاه در ایتالیا

انتخاب دانشگاه، یکی از اصلی‌ترین قدم‌ها برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به‌ حساب می‌آید. اگر به‌درستی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید، شانس اخذ پذیرش شما در این دانشگاه بسیار بالا می‌رود. هر یک از دانشگاه‌های ایتالیا، موقعیت تحصیل را برای دانشجویان بین‌المللی تحت شرایط خاصی با امکاناتی مشخص فراهم می‌آورد.

انتخاب دانشگاه در ایتالیا

به هنگام انتخاب دانشگاه موردنظر بهتر است نوع آن را بسیار مورد توجه قرار دهید؛ دلیل اهمیت بالای نوع دانشگاه، تفاوت‌های هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا با دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. علاوه بر این، نوع دانشگاه می‌تواند بر اخذ برخی از بورسیه‌ها تاثیر مستقیم بگذارد.

بازه زمانی ای که هر دانشگاه در آن پذیرای درخواست‌های دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل هستند، در سایت هر دانشگاه اعلام می‌شود. دریافت این درخواست‌ها در دو کال صورت می‌گیرد. بازه زمانی هر سال بین 1 تا 2 ماه است که متقاضیان باید درخواست خود را به همراه تمامی مدارک در این بازه زمانی ارائه دهند.

آماده سازی مدارک برای اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، یک سری از مدارک را باید آماده سازی کنید. این مدارک به دانشگاه مد نظر، مقطع تحصیلی و رشته‌ای که علاقه به تحصیل در آن را دارید بستگی دارند. بهتر است روند آماده سازی این مدارک را قبل از شروع زمان پذیرش درخواست‌های دانشگاه مورد نظر آغاز کنید؛ این به آن دلیل است که آماده سازی برخی از این مدارک و ترجمه آنها زمان بر خواهد بود.

مدت زمان تحویل مدارک پس از تحویل، معمولا بین 10 روز تا 1 ماه و نیم است.

پرداخت اپلیکیشن فی

پرداخت اپلیکیشن فی، یکی از مواردی است که در برخی از دانشگاه‌ها ضروری است. اپلیکیشن فی، مبلغی است که برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برای بررسی درخواست پذیرش دانشجویان، از متقاضیان در یافت می‌کنند.

مبلغ این هزینه به نظر دانشگاه مربوط بستگی دارد و پرداخت آن الزامی است. زمان پرداخت اپلیکیشن فی باید مصادف با زمانی باشد که درخواست و مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌کنید.

دریافت پاسخ پذیرش 

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر و ارسال درخواست، زمانی که دانشگاه تمامی درخواست‌ها را مورد بررسی قرار دهد، برخی از آنها را تایید می‌کند. اگر درخواست پذیرش شما با موافقت دانشگاه مواجه شده باشد، شما می‌توانید با آماده کردن و جمع آوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، به سفارت این کشور مراجعه کنید.

بازه زمانی مشخصی برای اعلام نتایج پذیرش توسط دانشگاه‌های ایتالیا مشخص نشده است. مدت زمانی رسیدگی به درخواست‌های پذیرش دانشجویان برای هر فرد توسط هر دانشگاه متغیر بوده و بین 2 تا 3 هفته تا حداکثر 3 الی 4 ماه متغیر است.

آماده سازی مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، با مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور تا حدود زیادی متفاوت است. شما ابتدا باید فرم درخواست ویزا را اخذ و تکمیل کنید. داشتن مدارک ثبت نام یا پیش ثبت نام در دانشگاه‌های این کشور جزو ضروری‌ترین مدارکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید ارائه دهید.

آماده سازی مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه بر این، باید گواهی تمکن مالی را به منظور اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه‌های زندگی 1 سال خود در ایتالیا به سفارت این کشور ارائه دهید. مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی، تقریباً 6000 یورو می‌باشد.

مراجعه به سفارت ایتالیا برای اخذ ویزا

برای ورود به ایتالیا و آغاز تحصیل باید ویزای دانشجویی این کشور را اخذ کنید. به همین سبب، شما باید به همراه تمامی مدارک مورد نیاز از جمله فرم تکمیل شده درخواست ویزا به سفارت ایتالیا مراجعه کنید. مراحل اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا از طریق سفارت شامل انجام مصاحبه سفارت ایتالیا برای ویزای دانشجویی و بررسی مدارک متقاضی می‌شود.

درخواست مجوز اقامت

مجوز اقامت، به مجوزی گفته می‌شود که افراد پس از ورود به محل تحصیل خود در ایتالیا باید برای اخذ آن اقدام کنند. زمان ارائه درخواست مجوز اقامت، از بدو ورود تا حد اکثر 8 روز بعد از ورود به ایتالیا است.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا

به مدتی که طول می‌کشد تا پس از ارائه درخواست اخذ ویزا درخواست شما بررسی و جواب نهایی به شما اعلام شود، مدت زمان صدور ویزای دانشجویی گفته می‌شود. برای اخذ ویزای دانشجویی، باید با مراجعه به سفارت ایتالیا در مصاحبه‌ای شرکت کنید.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا

برای انجام این مصاحبه و شروع روند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، بهتر است 3 ماه قبل از زمان ترک ایران به مقصد این کشور اقدام کنید. مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا بین 2 تا 3 هفته به طول خواهد انجامید.

سوالات متداول

چرا ویزای ایتالیا رد می‌شود؟

یکی از دلایل اصلی رد ویزای تحصیلی ایتالیا، نداشتن گواهی تمکن مالی است. در صورتی که تمکن مالی لازم را برای سکونت و تحصیل در این کشور نداشته باشید درخواست ویزا رد و در غیر این صورت، سفارت برای تکمیل سایر مدارک دارای مشکل با شما ارتباط برقرار می‌کند.

چه زمانی باید گواهی تمکن مالی را برای اخذ ویزای دانشجویی ارائه دهیم؟

تحویل گواهی تمکن مالی باید به همراه سایر مدارک بوده و در زمانی به انجام برسد که قصد اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا را دارید.

برای تحصیل در ایتالیا باید چه زمانی روند آماده سازی مدارک و انجام امور را آغاز کنیم؟

معمولا برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در سال تحصیلی بعدی، باید به هنگام شروع سال تحصیلی فعلی در این مسیر قدم بگذارید.

پس از بررسی مدارک توسط دانشگاه‌ها در چه بازه زمانی پاسخ نهایی به دانشجو اعلام می‌شود؟

دانشگاه‌ها پس از بررسی مدارک ارسالی و درخواست دانشجو، نهایتا بین 2 هفته تا 1 ماه پاسخ تایید و یا عدم تایید درخواست پذیرش را به دانشجو اعلام می‌کنند.

سخن آخر

در این مطلب سعی بر آن بود تا شما را به طور کامل با صفر تا صد ورود به ایتالیا برای تحصیل آشنا کنیم. امیدواریم که بررسی قدم به قدم این مراحل، به شما در آشنایی با این روند و مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا کمک کرده باشد.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*