مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

اگر وارد روند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی و اخذ ویزای تحصیلی شده باشید، مشخصاً با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده‌اید. یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها را می‌توان آماده سازی مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی به حساب آورد. زمانی وارد مرحله اخذ ویزا خواهید شد که از یکی از دانشگاه‌های کشوری خارجی پذیرش اخذ کرده باشید. اما کدام کشور می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد؟ اصلی‌ترین مرحله قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کدام است؟ مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی این کشور کدام‌اند؟

سوالاتی این چنینی می‌توانند ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کنند. در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعاتی کامل در ارتباط با مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی و روند اخذ این ویزا، درنا مایگریشن اقدام به تالیف این مطلب کرده است. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کدام کشور می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد؟

در انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل، مواردی نظیر اعتبار دانشگاه‌ها، امکانات رفاهی برای زندگی، نحوه اخذ ویزای تحصیلی و امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی مختلف می‌توانند به عنوان اصلی‌ترین گزینه‌ها به حساب بیایند.

کدام کشور می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد؟

ایتالیا، به عنوان کشوری اروپایی که دانشگاه‌های بسیاری معتبر با رتبه علمی مناسبی دارد و امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی را در مقاطع مختلف فراهم کرده است، می‌تواند به عنوان گزینه مناسبی مطرح باشد. هزینه‌های زندگی و تحصیل پایین در ایتالیا، وجود امکان اخذ بورسیه‌های مختلف در این کشور و کیفیت بالای زندگی، ایتالیا را به مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا کدام‌اند؟

 •  فرم درخواست ویزای ورود
 • عکس جدید منطبق با استاندارد پاسپورت
 •  پاسپورت با تاریخ انقضای 3 ماه بیشتر از مدت ویزا
 •  ارائه مدارکی مبنی بر اقامت در ایتالیا (رزرو هتل)
 •  اثبات تمکن مالی برای اقامت در ایتالیا
 •  ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره مدنظر در ایتالیا
 •  بیمه درمانی، در صورتی که فرد به موجب موافقت نامه‌ها یا کنوانسیون‌های معتبر با کشور خود، حق دریافت مراقبت‌های بهداشتی در ایتالیا را نداشته باشد.

برای آشنایی بیشتر شما با مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا، در ادامه به بررسی هر یک از موارد بیان شده خواهیم پرداخت.

فرم درخواست ویزای ورود

برای ورود به ایتالیا، باید ویزای ورود به این کشور را اخذ کنید. به منظور ثبت درخواست شما برای اخذ ویزای ورود ایتالیا، شما موظف هستید فرمی را اخذ، تکمیل و به هنگام مراجعه به سفارت ایتالیا ارائه دهید. این فرم به زبان ایتالیایی بوده و کاملاً رایگان است.

فرم درخواست ویزای ورود ایتالیا

در این فرم اطلاعات مختلفی نظیر اطلاعات شخصی را تکمیل کرده و در انتها رضایت خود را از ثبت اطلاعات بیومتریک خود اعلام خواهید کرد. در صورت احساس نیاز به اضافه کردن مطالب خاص ذکر نشده داخل فرم می‌توانید از قسمت یادداشت که در صفحه آخر فرم قرار گرفته است استفاده کنید.

عکس جدید منطبق با استاندارد پاسپورت

این عکس باید مربوطه به 6 ماه اخیر باشد. عکس گرفته شده باید بدون روتوش بوده باشد و به هیچ وجه از روتوش در آن استفاده نشده باشد.

پاسپورت با تاریخ انقضای 3 ماه بیشتر از مدت ویزا

پاسپورت هر فرد، به عنوان مدرک شناسایی او در سراسر دنیا شناخته می‌شود. برای ورود به هر کشور و اخذ ویزای آن کشور، متقاضیان حتماً باید پاسپورت معتبری را برای اخذ ویزا به سفارت کشور مد نظر ارائه دهند. از آنجایی که دانشجو این امکان را دارد که حداکثر تا 1 سال پس از تحصیل در ایتالیا زندگی کند، باید مدت اعتبار پاسپورت ارائه شده توسط وی به گونه‌ای باشد تا پس از اتمام تحصیل به مشکل بر نخورد.

ارائه مدارکی مبنی بر اقامت در ایتالیا (رزرو هتل)

دولت ایتالیا به هنگام ارائه ویزا قصد دارد تا از اقامت بدون مشکل افراد متقاضی در حین سفر به این کشور اطمینان خاطر داشته باشد؛ به همین سبب، این مدارک به منظور اثبات سکونت بدون مشکل افراد در ایتالیا از آنها اخذ می‌شود.

اثبات تمکن مالی برای اقامت در ایتالیا

اثبات تمکن مالی افراد برای اقامت در ایتالیا، با ارائه گواهی تمکن مالی صورت می‌پذیرد. این گواهی باید از طریق بانکی که فرد متقاضی و یا والدین او در آن حساب دارند، با مهر و امضای یکی از مسئولین بانک و در سربرگ بانک صادر شود.

ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره مدنظر در ایتالیا

تنها شما زمانی قادر به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خواهید بود که در یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته باشد. تنها اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی کافی نبوده و متقاضی باید پس از ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا باید با در دست داشتن مدارک ثبت نام به سفارت این کشور مراجعه کند.

همان‌طور که واضح و مبرهن است، پذیرش گرفتن از دانشگاهی در ایتالیا و ثبت نام در آن اولین و اصلی‌ترین مرحله قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی است.

اصلی‌ترین مرحله قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کدام است؟

یکی از اصلی‌ترین گام‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های این کشور است. این گام را می‌توان به عنوان اولین قدم در روند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نیز به حساب آورد. برای پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های ایتالیا، شما باید مدارک مختلفی را آماده و در زمان مشخصی که توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود، مدارک لازم را به همراه درخواست خود برای دانشگاه مقصد ارسال کنید.

اصلی‌ترین مرحله قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کدام است؟

اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز به هنگام ارسال در خواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا شامل موارد زیر می‌باشند:

 •  توصیه نامه
 •  رزومه
 •  انگیزه نامه
 •  مدارک تحصیلی

برای آشنایی بیشتر با هر یک از این موارد، در ادامه به بررسی آنا خواهیم پرداخت.

توصیه نامه

به نامه‌ای که یکی از اساتید مقطع آخر تحصیلی متقاضی برای معرفی فرد به دانشگاه مد نظر او نگارش می‌کند، توصیه نامه می‌گویند. برای ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌های ایتالیا بهتر است 2 توصیه نامه از اساتید خود داشته باشید. این توصیه نامه‌ها باید به زبان انگلیسی بوده و در سربرگ دانشگاه چاپ شده باشند.

رزومه

رزومه، به عنوان مدرکی تلقی می‌شود که متقاضی باید از طریق آن تمامی سوابق خود را شرح دهد. این سوابق شامل سوابق کاری، فعالیت‌های علمی و جوایز اخذ شده در زمینه فعالیت می‌باشند. در اصل، شما CV خود را تالیف و برای دانشگاه مورد نظر ارسال خواهید کرد تا از طریق آن، تمامی مدارک، فعالیت‌ها و تواناییهای خود را به اعضای کمیسیون پذیرش معرفی کنید.

انگیزه نامه

به هنگام نگارش انگیزه نامه، شما باید به دانشگاه‌های مد نظر خود میزان علاقه شخصی و انگیزه‌تان را از تحصیل در این مراکز به طور کامل منتقل کنید. بهتر است در انگیزه نامه به مواردی نظیر رشته‌ای که برای تحصیل مد نظر دارید، دلیل انتخاب این رشته و دانشگاه هدف اشاره کنید.

مدارک تحصیلی

مدارک تحصیلی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، باید ترجمه رسمی شده و تأییدیه‌های لازم برای آنها اخذ شده باشد. به‌عنوان‌مثال اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا را دارید، باید ترجمه رسمی مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس و ریز نمرات این دوره‌ها را آماده کرده باشید.

سوالات متداول

آیا با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، برای اقامت در این کشور نیاز به اقدامات دیگری نیست؟

پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و ورود به این کشور، افراد موظف‌اند نهایتاً ظرف 8 روز کاری برای اخذ مجوز اقامت در ایتالیا اقدام کنند.

آیا آماده سازی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا و ارائه آنها به سفارت منجر به اخذ ویزای می‌شود؟

خیر. هیچ تضمینی بر تایید درخواست همه افراد متقاضی اخذ ویزای تحصیلی وجود نخواهد داشت. تنها در صورتی که تمامی شرایط شما برای اخذ این نوع ویزا مساعد باشد، با درخواست شما موافقت خواهد شد.

آیا می‌توان قبل از اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست داد؟

خیر. اولین و اصلی‌ترین قدم در راه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را می‌توان داشتن پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا به شمار آورد.

سخن آخر

به هنگام آماده سازی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، بهتر است دقت بالایی به خرج دهید و تقریباً 3 ماه قبل از تایم مد نظر برای ورود به ایتالیا، برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. اقدام زودتر از موعد باعث می‌شود تا در صورت وجود مشکل در مدارک، زمان کافی برای تکمیل مدارک و رفع مشکل داشته باشید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*