آیا تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است؟

آیا تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است؟

ایتالیا، یکی از کشورهایی است که موقعیت مناسبی را برای تحصیل دانشجوهای بین‌المللی فراهم کرده است. برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مدارک مختلفی را آماده و به سفارت این کشور ارائه دهید. یکی از این مدارک گواهی تمکن مالی است. اما تمکن مالی چیست؟ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چه مقدار است؟ تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی چگونه باید ثابت شود؟ برای آشنایی با این موارد و آگاهی از تمکن مالی تحصیلی ایتالیا تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

تمکن مالی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، ایتالیا به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل در کشوری خارجی برای ایرانیان به حساب می‌آید. دلیل آن را هم می‌توان پایین بودن مخارج تحصیل و زندگی در این کشور و بالا بودن امکانات رفاهی و تحصیلی به شمار آورد.

تمکن مالی چیست؟

دولت ایتالیا با در نظر گرفتن و فراهم کردن این موقعیت و امکانات، برای این که از مواجه دانشجویان بین‌المللی با مشکلات مالی جلوگیری کند، شرط داشتن تمکن مالی را بر سر راه این دانشجویان در مسیر اخذ ویزای تحصیلی قرار داده است.

درست است که به هنگام تحصیل در ایتالیا، موقعیت اخذ بورسیه‌های مختلف برای دانشجویان فراهم خواهد بود؛ اما با این حساب، همچنان متقاضیان باید تمکن مالی خود را به دولت ایتالیا به اثبات برسانند. گواهی تمکن مالی به دولت این کشور نشان می‌دهد که فرد متقاضی، توانایی تامین هزینه‌های زندگی را به مدت 1 سال دارد.

اخذ گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چه روندی دارد؟

برای اثبات تمکن مالی، شما می‌توانید صورت حساب بانکی خود را در طی یک ماه گذشته از بانک تهیه کرده و به مهر و امضای یک مقام رسمی بانک برسانید. این صورت حساب، به عنوان گواهی تمکن مالی به حساب می‌آید.

گواهی مورد نظر باید شامل موجودی ریالی حساب‌های شما به همراه معادل یورویی آن باشد. این امکان در اختیار شما قرار خواهد داشت که این گواهی را به دو صورت فارسی و انگلیسی درخواست دهید.

به هنگام اخذ گواهی تمکن مالی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

گواهی تمکن مالی باید در سربرگ بانکی که شما در آن حساب دارید صادر شود. در این گواهی باید اطلاعات تماس بانک مورد نظر به همراه شماره حساب دانشجو نیز ذکر شوند. اگر قصد اقدام برای اخذ بورسیه استانی را دارید، بهتر است مبلغ موجودی حسابی که برای آن می‌خواهید گواهی تمکن مالی اخذ کنید، خیلی بالا نباشد.

برای دریافت گواهی تمکن مالی چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای دریافت گواهی تمکن مالی، شما باید با در دست داشتن کارت ملی و اصل و کپی پاسپورت خود به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید. علاوه بر این، باید فرمی تحت عنوان فرم درخواست صدور گواهی تمکن مالی را اخذ و تکمیل کنید.

برای دریافت گواهی تمکن مالی چه مدارکی مورد نیاز است؟

اگر قصد دارید تا سرپرست خود را به عنوان حامی مالی معرفی کنید، باید او به همراه مدارک خود به بانک مراجعه کرده و برای اخذ گواهی تمکن مالی درخواست دهد.

سوالات متداول

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چه قدر است؟

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا، تقریبا ماهانه 450 یورو است. صورت حساب بانکی که به عنوان گواهی تمکن مالی ارائه می‌دهید، باید تقریبا معادل 6000 تا 5400 یورو باشد.

آیا به هنگام به همراه بردن اعضای خانواده، میزان تمکن مالی افزایش می‌یابد؟

بله. اگر به هنگام مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، قصد به همراه بردن اعضای خانواده خود را دارید، میزان بیان شده به ازای هر فرد مقداری افزایش می‌یابد

آیا عدم ارائه گواهی تمکن مالی باعث رد شدن درخواست ویزای تحصیلی می‌شود؟

بله. یکی از اصلی‌ترین مدارکی که به هنگام ارائه درخواست ویزا مد نظر سفارت ایتالیا است، گواهی تمکن مالی است.

آیا مبلغ تمکن مالی در حساب مورد نظر معرفی شده بلوکه می‌شود؟

خیر. مبلغ تمکن مالی در حساب معرفی شده به هیچ وجه بلوکه نخواهد شد؛ اما بهتر است این مبلغ را برای مدتی در حساب خود نگه دارید.

گواهی تمکن مالی ارائه شده به سفارت ایتالیا، باید حتما به نام متقاضی باشد؟

خیر. در صورتی که یکی از والدین متقاضی می‌تواند حداقل تمکن مالی را تامین کند، فرد متقاضی می‌تواند از طریق گواهی تمکن مالی او نیز برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند.

اگر به هنگام اقدام برای اخذ ویزا، متقاضی بورسیه تحصیلی داشته باش بازهم ارائه گواهی تمکن مالی ضروری است؟

در صورتی که بورسیه تحصیلی اخذ شده توسط متقاضی به طور کامل هزینه‌های تحصیل و زندگی او را در ایتالیا تامین کرده و پوشش می‌دهد، ارائه گواهی تمکن مالی ضروری نخواهد بود؛ در غیر این صورت، فرد ملزم به ارائه گواهی تمکن مالی است.

سخن آخر

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا، یکی از مدارک الزامی به هنگام اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. مبلغ تمکن مالی این ویزا به هنگام اقدام برای به همراه بردن اعضای خانواده تغییر خواهد کرد. در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با ویزای تحصیلی ایتالیا، می‌توانید به مطالعه مطلب قرار داده شده با همین نام در سایت درنامایگریشن بپردازید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*