انواع بورسیه پزشکی ایتالیا؛ شرایط و مدارک لازم

انواع بورسیه پزشکی ایتالیا؛ شرایط و مدارک لازم

تحصیل در رشته پزشکی و زیر شاخه‌های آن را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین مسائل تحصیلی در سراسر جهان به حساب آورد. به همین سبب، تحصیل در این رشته یکی از پرطرف‌دارترین زمینه‌های تحصیلی به حساب می‌آید. اگر به تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خارجی علاقه‌مند هستید، بهتر است با برخی مسائل در ارتباط با تحصیل در این رشته آشنایی پیدا کنید. اما به هنگام انتخاب کشوری خارجی برای تحصیل در رشته پزشکی، رتبه علمی و امکانات رفاهی و تحصیلی موجود در این کشور، بسیار حائز اهمیت می‌باشند. در کنار این موارد، هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل و بورسیه‌های تحصیلی از دیگر مسائل مهم در ارتباط با تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستند.

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهایی که دانشگاه‌های معتبری تقریبا در تمامی زمینه‌ها و مقاطع تحصیلی دارد، به عنوان یکی از اهداف ایرانیان برای تحصیل در خارج از کشور مطرح است. اگر به تحصیل پزشکی در ایتالیا علاقه‌مند هستید و قصد دارید در ارتباط با بورسیه پزشکی ایتالیا آشنایی بیشتری پیدا کنید، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا، یکی از جذاب‌ترین بحث‌ها در میان افرادی است که در آستانه مهاجرت تحصیلی قرار دارند. برای تحصیل پزشکی در ایتالیا، متقاضیان باید در آزمون ورودی برای اثبات توانایی‌های تحصیلی و شایستگی‌هایشان شرکت کنند. این آزمون با نام IMAT شناخته می‌شود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

پس از قبولی در این آزمون، دانشجویان قادر خواهند بود تا برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌هایی که مد نظر دارند، درخواست‌های پذیرش خود را ارسال کنند.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی و زیر شاخه‌های آن در ایتالیا رایگان نبوده و برای تحصیل در این رشته‌های خوب در ایتالیا، متقاضیان موظف به پرداخت هزینه‌های مختلفی خواهند بود. این هزینه‌ها شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در ایتالیا هستند.

در این میان ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که آیا تحصیل پزشکی در ایتالیا از نظر اقتصادی به صرفه است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. تحصیل در دانشگاه‌هایی که از نظر رتبه بندی جهانی در جایگاه مناسبی قرار دارند، در یکی از کشورهای برتر اروپایی با پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی مناسب‌تر و کمتر نسبت به سایر کشورهای مطرح اروپا، مواردی هستند که می‌توانند تحصیل در ایتالیا را به گزینه‌ای مقرون و به صرفه تبدیل کنند.

بورسیه‌های پزشکی در ایتالیا

به هنگام تحصیل در ایتالیا، موقعیت اخذ بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مختلفی برای دانشجویان فراهم است. به طور کلی، بورسیه‌های پزشکی در ایتالیا را می‌توان به 3 دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  •  بورسیه‌های دولتی
  • بورسیه‌های دانشگاهی
  • بورسیه‌های بین‌المللی

علاوه بر این موارد، بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی را نیز می‌توان به عنوان یکی دیگر از انواع مختلف بورسیه‌های قابل اخذ در ایتالیا به حساب آورد. در ادامه این بخش، به بررسی برخی از انواع مختلف بورسیه‌های پزشکی در دسترس در ایتالیا، خواهیم پرداخت.

بورسیه‌های دولتی

دولت ایتالیا برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در این کشور، برنامه‌ای را برای اعطا بورسیه و کمک هزینه مالی به این افراد در نظر گرفته است. برای تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا با ادامه مطلب همراه ما باشید.

بورسیه‌های دولتی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

این بورسیه را نه تنها می‌توان به عنوان بورسیه پزشکی ایتالیا به حساب آورد، بلکه تمامی افرادی که قصد تحصیل در یکی از مقاطع زیر در ایتالیا را دارند، می‌توانند برای دریافت آن درخواست دهند.

  •  تحصیل در مقطع کارشناسی
  •  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
  •  تحصیل در برنامه‌های دکتری
  •  تحصیل در برنامه‌های تحصیلی AFAM
  •  شرکت در برنامه‌های تحقیقاتی تحت نظارت
  • شرکت در دوره‌های زبان ایتالیایی

این نوع از بورسیه پزشکی، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که برای آگاهی از این انواع، بهتر است به سایت‌های رسمی دولت ایتالیا مراجعه کنید؛ زیرا شرایط بورسیه، ممکن است در هر دوره تحصیلی با تغییراتی مواجه شود.

بورسیه استانی

این بورسیه را می‌توان به عنوان نوع خاصی از بورسیه‌های دولتی به حساب آورد. اگر در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در ایتالیا مشغول به تحصیل شوید، شانس اخذ بورسیه استانی ایتالیا را خواهید داشت.

نحوه ارائه این بورسیه، به دانشگاه و محل تحصیل افراد بستگی دارد و هر ساله در 2 قسط پرداخت خواهد شد. اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید و می‌خواهید تا با اخذ این بورسیه، هزینه تحصیل خود را به طور کامل پوشش دهید، بهتر است بدانید که این بورسیه ممکن است پاسخگو تمامی هزینه‌های شما نباشد. شرایط بورسیه استانی، بر اساس

بورسیه‌های دانشگاهی

برنامه‌های مختلفی در ارتباط با بورسیه پزشکی در ایتالیا توسط دانشگاه‌های این کشور برای استفاده دانشجویان از این امکانات، ارائه می‌شوند. از جمله دانشگاه‌هایی که به ارائه بورسیه پزشکی در ایتالیا می‌پردازند، می‌توان به دانشگاه‌های بولونیا و پاویا اشاره کرد.

بورسیه دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا، به منظور کمک به تحصیل دانشجویان کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در رشته‌های انگلیسی زبان این دانشگاه، کمک هزینه تحصیلی‌ای را برای آنها در نظر گرفته است. این بورسیه را می‌توان به نوعی به عنوان بورسیه پزشکی ایتالیا به حساب آورد زیرا دانشجویانی که در این رشته و سایر رشته‌های مرتبط با آن در دانشگاه پاویا به تحصیل می‌پردازند، امکان بهره‌مندی از آن را خواهند داشت.

بورسیه دانشگاه پاویا

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر بورسیه تحصیلی دانشگاه پاویا را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت بورسیه‌های این دانشگاه شامل موارد مختلفی شده که از بین آنها می‌توان به بورسیه‌های حذف شهریه و بورسیه EDiSU Pavia اشاره کرد.

بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی

اگر در رشته تحصیلی خود تبحر خاصی دارید و یا در یکی از زمینه‌های ورزشی یا هنری دارای استعداد و شایستگی خاصی هستید، می‌توانید امیدوار باشید که در روند اخذ بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی موفق باشید؛ علاوه بر این برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، امکانات مختلفی برای افرادی که در تحصیل خود موفق هستند و جزو دانشجویان برتر قرار می‌گیرند در نظر گرفته‌اند.

سوالات متداول

آیا تحصیل پزشکی در ایتالیا رایگان است؟

خیر. تحصیل پزشکی در ایتالیا رایگان نبوده و متقاضیان باید هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را به صورت سالانه تحت عنوان شهریه سالانه دانشگاه پرداخت کنند؛ اما همان‌طور که گفته شد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به سایر کشورهای برتر اروپایی بسیار کمتر است.

چه عواملی بر میانگین هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا تاثیر دارند؟

هزینه‌های تحصیل می‌تواند به شدت بین رایگان بودن تا 20000 یورو در سال زیاد باشد و به عوامل مختلفی مانند دولتی یا خصوصی بودن موسسه، درآمد خانوادگی سالانه، کشور مبدا متقاضی و در نهایت شایستگی دانشجو بستگی دارد.

سخن آخر

در انتهای این مطلب می‌توان گفت، ایتالیا و تحصیل پزشکی در این کشور را می‌توان به عنوان یکی از موقعیت‌های عالی برای مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا به حساب آورد؛ زیرا با تحصیل در این کشور، امکان اخذ بورسیه‌های مختلفی در زمینه پزشکی برای متقاضیان فراهم می‌شود. از آنجایی که شرایط بورسیه‌های تحصیلی، ممکن است به صورت دوره‌ای دچار تغییرات مختلفی شوند، در این مطلب رقم دقیقی در ارتباط با میزان هیچ یک از آنها بیان نشده است.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*