انواع بورسیه دانشگاه آمستردام؛ راه و روش های اخذ آن

انواع بورسیه دانشگاه آمستردام؛ راه و روش های اخذ آن

اگر به تحصیل در خارج از کشور علاقه دارید، ممکن است به بورسیه‌های تحصیلی مختلف و اخذ آنها علاقه‌مند باشید. اگر به دنبال اخذ بورسیه‌ها تحصیلی هستید، بهتر است به بررسی کامل دانشگاه و کشور مورد نظر بپردازید؛ زیرا شرایط ارائه بورسیه در برخی از دانشگاه‌ها مناسب‌تر است. دانشگاه آمستردام، نه تنها یکی از دانشگاه‌های برتر هلند است، بلکه جایگاه بسیار مناسبی را نیز در بین دانشگاه‌های جهان دارد؛ این دانشگاه علاوه بر ارائه دوره‌های مختلف با سطح کیفیت بسیار بالا، موقعیت بهره‌مندی دانشجویان از بورسیه‌های مختلف تحصیلی را فراهم کرده است.

در صورت علاقه‌مندی به آشنایی با بورسیه دانشگاه آمستردام، انواع مختلف و شرایط اخذ هر یک از آنها، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

بورسیه های دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام، انواع مختلفی از بورسیه‌ها را برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این مرکز علمی فراهم کرده است. این بورسیه‌ها، به منظور جذب دانشجویان برتر و با استعداد به دوره‌های مختلف تحصیلی دانشگاه آمستردام ارائه شده‌اند.

برنامه‌های حمایتی و بورسیه دانشگاه آمستردام در 2 نوع بورسیه شایستگی و بورسیه دانشکده‌ها ارائه می‌شوند.

بورسیه های دانشگاه آمستردام

برای آشنایی با انواع مختلف هر یک از این بورسیه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به هلند، در ادامه با ما همراه باشید.

بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام

همان‌طور که از نام این بورسیه مشخص است، بورسیه شایستگی تنها به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند شایستگی تحصیلی خود را به این دانشگاه اثبات کنند. برای دانشجویان باهوش و با استعداد، چندین برنامه بورسیه در این دانشگاه ایجاد شده است که مختص به دانشجویان بین‌المللی بوده و به آنها فرصتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه آمستردام می‌دهد.

چگونه می‌توان برای اخذ این بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام اقدام کرد؟

متقاضیان اخذ این بورسیه، باید درخواست خود را به دفاتر دانشکده‌هایی که قصد تحصیل در آنها را دارند ارسال کنند. این برنامه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 •  بورسیه شایستگی دانشکده علوم اجتماعی
 •  بورسیه شایستگی دانشکده علوم پایه
 •  بورسیه شایستگی دانشکده حقوق
 •  بورسیه شایستگی دانشکده علوم انسانی
 •  بورسیه شایستگی دانشکده اقتصاد و بیزینس

شرایط و ددلاین بورسیه شایستگی هر یک از این دانشکده‌ها ممکن است متفاوت باشند. برای جلوگیری از این که شما عزیزان به هنگام درخواست این بورسیه‌ها با مشکل مواجه شوید، در ادامه به بررسی جداگانه هر یک از این برنامه‌ها و شرایط آنها خواهیم پرداخت.

بورسیه شایستگی دانشکده علوم اجتماعی

این بورسیه، برای دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از رشته‌های زیر مجموعه دانشکده علوم اجتماعی را دارند طراحی و ارائه شده است. اگر وضعیت و سوابق تحصیلی مناسبی دارید و خود را شایسته استفاده از این برنامه مالی میدانید، بهتر است با شرایط پذیرش و معیارهای تایید دانشجویان توسط دانشگاه آمستردام آشنا شوید.

شرایط اخذ بورسیه شایستگی دانشکده علوم اجتماعی

برای استفاده از این بورسیه دانشگاه آمستردام، شما باید برخی از شرایط عمومی را داشته باشید. این شرایط شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشجو باید شهروند یکی از کشورهایی باشد که عضو اتحادیه اروپا نیستند
 • فرد نباید واجد شرایط استفاده از کمک هزینه و وام‌های دولتی هلند باشد.
 • موفق به اخذ پذیرش در یکی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی شوید.
 •  بدون نیاز به سپری کردن برنامه مقدماتی تحصیلی، قادر به تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد باشید.
 •  دوره تحصیلی که در آن قصد تحصیل دارید، اولین دوره تحصیلی شما در هلند باشد.
 • نباید به هنگام استفاده از این بورسیه، از بورسیه‌ها یا برنامه‌های حمایتی مالی دیگری استفاده کنید
 •  پس از اخذ این بورسیه و برای ادامه دار بودن آن، باید حداقل 80 درصد از نمرات را در دروس خود کسب کنید.

با داشتن تمامی این شرایط، شما قادر خواهید بود تا درخواست خود را مبنی بر بهره‌مندی از این برنامه تحصیلی، به دانشکده مورد نظر ارسال کنید. بهتر است بگوییم که به دلیل محدود بودن ظرفیت این بورسیه، ارائه درخواست و داشتن شرایط بیان شده، به معنای قبولی حتمی در این برنامه نخواهد بود.

معیارهای انتخاب دانشجویان برای بورسیه شایستگی دانشکده علوم اجتماعی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، ظرفیت این برنامه تحصیلی محدود بوده و تمامی متقاضیان واجد شرایط، موفق به اخذ این بورسیه نخواهند شد؛ اما برای انتخاب از میان متقاضیان، دانشکده علوم اجتماعی افرادی را که دارای برتری علمی نسبت به سایر متقاضیان هستند را در اولویت قرار می‌دهد. این برتری علمی از طریق سوابق تحصیلی و توصیه‌نامه‌ها به اثبات می‌رسد. همچنین، داشتن انگیزه نامه با کیفیت می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی روند تایید شما برای بهره‌مندی از این بورسیه داشته باشد.

برای اخذ این بورسیه، چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای اخذ این بورسیه، ابتدا باید درخواست اخذ پذیرش خود را در دانشگاه آمستردام ارسال کنید. در مرحله بعدی با دریافت شماره دانشجویی و شماره مرجع، روند ثبت درخواست خود را ادامه دهید. اولین اقدامی که در این مسیر باید انجام دهید، تکمیل فرم بورسیه شایستگی است. در مرحله بعدی، شما باید این فرم را به همراه مدارک زیر برای بررسی درخواست ارسال کنید:

 • اسکن صفحه هویت پاسپورت
 • انگیزه نامه
 •  توصیه نامه
 •  طرح مالی

بورسیه شایستگی دانشکده علوم پایه

این بورسیه شایستگی، تحت شرایط خاص خود و تنها برای دانشجویانی ارائه می‌شود که با داشتن سوابق تحصیلی مناسب، در یکی از دوره‌های دانشکده علوم پایه دانشگاه آمستردام، موفق به اخذ پذیرش شده‌اند. معمولاً بورسیه‌های شایستگی، برای دانشجویان بین‌المللی است.

بورسیه شایستگی دانشکده علوم پایه

این بورسیه، برای یک سال تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شود؛ اما در صورتی که شرایط و وضعیت تحصیلی دانشجویان مناسب باشد، قابلیت تمدید این بورسیه برای سال دوم تحصیل نیز وجود خواهد داشت. مبلغ این شهریه به گونه‌ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه آمستردام را به طور کامل پوشش می‌دهد و ممکن است قسمتی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز تحت پوشش قرار دهد.

شرایط اخذ بورسیه شایستگی دانشکده علوم پایه

 • نداشتن تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس
 •  نداشتن شرایط اخذ بورسیه و وام‌های دولتی
 •  نداشتن شرایط پرداخت شهریه کاهش یافته (شهریه‌ای دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند)
 •  واجد شرایط نبودن برای دریافت فول فاند
 • ارائه درخواست تحصیل در یکی از دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آمستردام
 •  نداشتن سابقه تحصیل در دانشگاه آمستردام
 •  به اتمام رساندن آخرین برنامه تحصیلی، بیش از 3 سال قبل از ثبت درخواست تحصیل در این دانشگاه

معیارهای انتخاب دانشجویان برای این بورسیه چیست؟

یکی از معیارهای اصلی برای مورد قبول واقع شدن درخواست اخذ این بورسیه تحصیلی، داشتن شرایط تحصیلی مناسب است؛ به این گونه که فرد متقاضی باید جزو نفرات برتر 10 درصد اول دوره تحصیلی قبلی خود بوده باشد. کیفیت سیستم نمره دهی و میزان نمره، در انتخاب افراد بسیار تاثیر گذار است. علاوه بر این، ارائه انگیزه‌نامه‌ای با کیفیت که در آن دلایل انتخاب دوره کارشناسی ارشد به خوبی بیان شده باشد نیز الزامی است.

سایر مدارک الزامی برای اخذ این بورسیه شامل موارد زیر هستند:

 • رزومه
 • مدرک زبان معتبر (تافل اینترنتی با نمره 100، آیلتس آکادمیک با نمره 7 یا آزمون کمبریج C1 با سطح B و C2 با سطح C)

بورسیه شایستگی دانشکده حقوق

هدف از ارائه این بورسیه، مانند سایر بورسیه‌های شایستگی دانشگاه آمستردام، جذب دانشجویان با استعداد و فراهم کردن شرایط مناسب برای ادامه تحصیل آنها است. مبلغ بورسیه شایستگی دانشکده حقوق، بین 1000 تا 5000 یورو است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ این بورسیه خواهیم پرداخت.

بورسیه شایستگی دانشکده حقوق

شرایط اخذ بورسیه شایستگی دانشکده حقوق هلند

شرایط اخذ این بورسیه، تا حدود بسیاری شبیه به بورسیه سایر دانشکده‌هاست. به عنوان مثال، می‌توان گفت، شرایط ملیتی و مالی (واجد شرایط نبودن برای اخذ وام‌ها و بورسیه‌های دولتی) برای تمامی بورسیه‌ها یکسان است. در ارتباط با این بورسیه، شما باید در اولین برنامه تحصیلی خود در دانشگاه آمستردام اقدام کرده باشید.

معیارهای انتخاب دانشجویان برای بورسیه شایستگی دانشکده حقوق

داشتن شرایط تحصیلی مناسب، تسلط به زبان انگلیسی و داشتن دو توصیه نامه از اساتید، رئیس یا سرپرست دانشگاه از جمله برخی از مواردی است که به عنوان معیارهای اصلی پذیرش دانشجوها در این برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرند. علاوه بر این موارد، داشتن انگیزه نامه با کیفیت که در آن تمامی موارد لازم در حداکثر 500 کلمه توضیح داده شده باشند نیز یکی از معیارهای انتخاب دانشجو برای این برنامه است.

بورسیه شایستگی دانشکده علوم انسانی

این دانشکده، تقریباً 5 برنامه کمکی و حمایتی مالی را برای دانشجویان مستعدی که در دانشگاه آمستردام قصد تحصیل دارند، در نظر گرفته است. بورسیه شایستگی این دانشکده، برنامه کمکی کاملی است که تمامی هزینه‌های دانشجویان واجد شرایط و تایید شده را پوشش می‌دهد.

شرایط مورد نیاز برای واجد شرایط شدن افراد به منظور استفاده از این بورسیه، به مانند سایر دانشکده‌ها است؛ اما باید گفت که دانشجویان برخی از رشته‌ها مانند مطالعات پژوهشی هنر و عملکرد، حفاظت و مرمت میراث فرهنگی، سرپرستی هنر و فرهنگ، مطالعات میراث و حافظه، دراماتورژی بین‌المللی، مطالعات آمریکای لاتین، مطالعات موزه، و برنامه‌های آموزشی هلندی مشمول این بورسیه نمی‌شوند.

بورسیه شایستگی دانشکده اقتصاد و بیزینس

بورسیه شایستگی این دانشکده، شباهت بسیاری به بورسیه سایر دانشکده‌ها از نظر شرایط و معیارهای ارائه دارد؛ اما تفاوت اصلی این بورسیه با سایر برنامه‌ها را می‌توان در میزان آن دانست. میزان بورسیه شایستگی این دانشکده به گونه‌ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه آمستردام را به طور کامل پوشش داده و علاوه بر آن، 5000 یورو به عنوان کمک هزینه به دانشجویان پرداخت می‌شود.

تفاوت دیگر این بورسیه با سایر موارد مشابه، در ملیت دانشجویان واجد شرایط اخذ آن است. این بورسیه امسال برای شهروندان کشورهای هند، روسیه و آفریقای جنوبی در دسترس است.

بورسیه دانشکده‌ای دانشگاه آمستردام

علاوه بر بورسیه‌های شایستگی موجود در دانشگاه آمستردام، برخی از دانشکده‌های این دانشگاه، برنامه‌های حمایتی مالی مختلفی را نیز برای کمک به دانشجویان واجد شرایط در نظر گرفته است. از جمله این بورسیه‌ها و برنامه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه صندوق افق برای دانشکده علوم انسانی
 •  بورسیه دانشکده حقوق
 •  بورسیه دانشکده‌ای دانشکده علوم

هر یک از این بورسیه‌ها، شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان متقاضی دارند. برای آگاهی از این شرایط، در ادامه با ما همراه باشید.

بورسیه صندوق افق برای دانشکده علوم انسانی آمستردام

این بورسیه، برنامه حمایتی‌ای است که به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم انسانی اختصاص داده می‌شود. اساس این برنامه حمایتی به این گونه است که دانشگاه آمستردام، دانشجویان را از طریق این برنامه به سفر به خارج از هلند تشویق می‌کند تا از این طریق دانشجویان، برای پیشبرد اهداف آکادمیک دیده شوند. صندوق افق در این دانشکده، کمک هزینه‌هایی برای تامین هزینه‌های این سفرها ارائه می‌دهد.

بورسیه صندوق افق برای دانشکده علوم انسانی آمستردام

برای استفاده از این بورسیه، باید به منظور یکی از اهداف زیر سفر کرده باشید:

 •  مطالعه
 •  ورود به محل کار
 •  پژوهش
 •  انجام کار می‌دانی
 •  ارائه مقاله در کنگره/کنفرانس
 •  سپری کردن دوره تابستانی یا زمستانی
 • سفر شما به خارج از کشور هدف علمی مشخصی داشته و برای تحصیل شما مفید باشد.

همچنین به هنگام سفر، شما نباید هیچ کمک مالی‌ای از اتحادیه اروپا دریافت کنید.

بورسیه دانشکده حقوق

بورسیه دانشکده‌ای دانشکده حقوق در دو برنامه زیر خلاصه می‌شود

 •  بورسیه جولیا هنریته یا ارسما آدولفز
 •  Lettje Lips Amsterdam (LLAMS)
بورسیه جولیا هنریته

تمامی دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه آمستردام می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. اصلی‌ترین شرط برای اخذ این بورسیه، قرار گرفتن در بین نفراتی است که جزء 10 درصد برتر کلاس هستند. مبلغ این بورسیه برای شهروندان اتحادیه اروپایی 25000 یورو و برای شهروندان اتحادیه اروپا 12000 یورو است.

Lettje Lips Amsterdam (LLAMS)

این بورسیه، در دسترس تمامی دانشجویانی است که به منظور تحصیل در برنامه‌های کارشناسی ارشد این دانشکده درخواست می‌دهند. شرایط و الزامات خاصی برای اخذ این بورسیه، توسط دانشگاه آمستردام اعلام نشده است.

بورسیه دانشکده‌ای دانشکده علوم

بورسیه دانشکده علوم دارای انواع مختلفی است. از جمله این بورسیه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بورسیه تحصیلی فیزیک و نجوم آمستردام (APAS)
• برنامه علوم تحلیلی استعدادهای درخشان ATLAS MSc

بورسیه تحصیلی فیزیک و نجوم آمستردام (APAS)

فرقی نمی‌کند که شما شهروند کدام کشور هستید، تنها به صرف این که دانشجوی برنامه فیزیک و نجوم باشید، می‌توانید با تایید توسط دانشکده و داشتن شرایط مشخص شده، از 5000 یورو کمک هزینه تحصیلی این برنامه بهره‌مند شوید.

برنامه علوم تحلیلی استعدادهای درخشان ATLAS MSc

دانشجویانی که در شیمی و رشته علوم تحلیلی بسیار با استعداد هستند، می‌توانند به بهره‌مندی از این بورسیه تحصیلی آن هم به مبلغ 5000 یورو امیدوار باشند. برای استفاده از این بورسیه، دانشجویان ملزم هستند تا در ددلاین مشخص، درخواست خود را ثبت و منتظر پاسخ دانشکده بمانند.

سوالات متداول

آیا با تغییر رشته یا دوره تحصیلی، همچنان می‌توان از بورسیه‌های شایستگی دانشگاه استفاده کرد؟

خیر. زمانی که یک داوطلب برنامه مدرک خود را تغییر می‌دهد، هیچ تضمینی بر ادامه بورسیه وجود نخواهد داشت.

ددلاین ارائه درخواست برای بورسیه‌های شایستگی چه زمانی است؟

معمولاً برای هر یک از این برنامه‌های تحصیلی، ددلاینی خاصی اعلام می‌شود؛ اما می‌توان گفت، ددلاین بیشتر این بورسیه‌ها 15 ژانویه است.

آیا زبان دوره تحصیلی در دانشگاه آمستردام برای بهره‌مندی از بورسیه شایستگی این دانشگاه مهم است؟

بله. بورسیه‌های شایستگی آمستردام فقط به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که پس از ثبت نام در یکی از برنامه‌های کارشناسی ارشد انتخابی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، پذیرفته شوند.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

سخن آخر

دانشگاه‌های هلند بورسیه های مختلفی دارند. دانشگاه آمستردام، بورسیه‌های مختلفی را برای جذب دانشجویان مستعد و کمک به آنها در ادامه تحصیل با شرایطی مناسب ارائه می‌دهد. با تحصیل در این دانشگاه، امکان بهره‌مندی از برنامه‌های حمایتی مختلف دیگری نیز برای دانشجویان وجود خواهد داشت. در نهایت می‌توان گفت، با اخذ پذیرش در دانشگاه آمستردام هلند، شما قادر خواهید بود که تا در کنار بهره‌مندی از امکانات تحصیلی مختلف، از برنامه‌های حمایتی مالی و بورسیه‌های مختلف نیز بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*