تحصیل پزشکی در هلند؛ معرفی بهترین دانشگاه ها و رشته ها

تحصیل پزشکی در هلند؛ معرفی بهترین دانشگاه ها و رشته ها

پزشکی، یکی از رشته‌های بسیار پر طرف‌دار در بین افراد مختلف است. تحصیل این رشته در کشورهای خارجی، امروزه به یکی از مواردی تبدیل شده است که بسیاری از افراد به دستیابی به آن بسیار علاقه‌مند هستند. در صورتی که به تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خارجی علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید دانشگاهی که به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنید، اهمیت بسیار زیادی در آینده شغلی و تحصیلی شما خواهد داشت؛ به همین سبب باید در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد بسیار توجه کنید.

دانشجویان بین‌المللی به برخی کشورها مانند هلند، علاقه بیشتری نسبت به سایرین نشان‌دادن و برای ادامه تحصیل آنها را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. به هنگام انتخاب کشوری به منظور ادامه تحصیل، بهتر است با شرایط این کشور از جنبه‌های مختلف آشنایی پیدا کنید. در صورت علاقه‌مندی به تحصیل پزشکی در هلند، تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل پزشکی در برخی از کشورها، دارای سیستم خاص خود است. اگر به دنبال آگاهی از سیستم تحصیل پزشکی در هلند هستید، باید بگوییم که این رشته های تحصیلی در هلند، از 3 بخش تشکیل شده است. بخش اول را می‌توان با عنوان لیسانس پزشکی، بخش دوم را با عنوان کارشناسی ارشد پزشکی و بخش سوم را با عنوان دوره آموزشی معرفی کرد.

تحصیل پزشکی در هلند

لیسانس پزشکی

همان‌طور که گفته شد، لیسانس پزشکی اولین دوره تحصیل پزشکی در هلند است. این دوره، دوره‌ای 3 ساله بوده و امکان تحصیل آن به زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها و مراکز هلند وجود دارد. برای سپری کردن این دوره باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید تا بتوانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی این بخش از مسیر را تحصیل پزشکی در هلند را پشت سر بگذارید.

فوق لیسانس پزشکی

دوره فوق لیسانس پزشکی، به عنوان قسمت دوم تحصیل پزشکی در هلند شناخته می‌شود. برای تحصیل در این دوره، شما باید 3 سال زمان صرف کنید. پس از اتمام موفقیت‌آمیز این مرحله، نوبت به وارد شدن به مرحله سوم و سپری کردن آن می‌رسد.

دوره آموزش

این دوره، دوره‌ای یک‌ساله بوده که دانشجویان پزشکی در هلند، در طی آن آموزش‌های عملی بیشتری را نسبت به قبل سپری کرده و با محیط کاری به صورت کامل آشنا می‌شوند. به عبارت دیگر می‌توان گفت، این دوره، دوره کارآموزی بالینی است. سپری کردن این سه مرحله با موفقیت، می‌تواند منجر به آن شود که شما مدرک پزشکی عمومی را در هلند اخذ کنید.

با دسته بندی و مرحله، مرحله کردن مسیر اخذ مدرک پزشکی در هلند، ممکن است این سوء تفاهم برای شما پیش بیاید که می‌توان برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های هلند در هر یک از این 3 دوره و به صورت جداگانه درخواست داد؛ اما لازم به ذکر است که این تصور، تصوری اشتباه بوده و با قبولی در یکی از موسسات آموزشی هلند در رشته پزشکی، این مسیر آغاز می‌شود.

برخی از نکات تحصیل پزشکی در هلند

به دلیل این که تعداد دانشگاه‌ها و موسسات بسیار محدودی در هلند به ارائه رشته پزشکی می‌پردازند، می‌توان گفت ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته، نسبت به سایر رشته‌ها بسیار کمتر است. با این حساب، همچنان دانشجوهای بین‌المللی بسیاری به تحصیل این رشته در دانشگاه‌های هلند برای مهاجرت تحصیلی به هلند می‌پردازند.

برخی از نکات تحصیل پزشکی در هلند

به هنگام تحصیل در هلند، تسلط به زبان انگلیسی نه تنها به هنگام تحصیل بلکه به هنگام گذراندن زندگی روزمره نیز بسیار با اهمیت است؛ زیرا شما می‌توانید به راحتی با استفاده از این زبان با مردم هلند ارتباط برقرار کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل رشته پزشکی در هلند

همان‌طور که گفته شد، روند اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در هلند شباهت بسیار زیادی به سایر رشته‌ها دارد؛ به همین سبب می‌توان گفت، مدارک مورد نیاز برای این کار نیز مانند سایر رشته‌ها به شرح زیر است:

 • توصیه نامه
 •  رزومه
 •  انگیزه نامه
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 •  مدرک زبان

مدارک بیان شده را می‌توان به عنوان برخی از مدارک مورد نیاز و درخواستی دانشگاه‌ها از افرادی که قصد تحصیل پزشکی در هلند را دارند به حساب آورد. در این میان ممکن است برخی از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی، مدارک و یا شرایطی خاص را مد نظر داشته باشند که برای آگاهی از آنها باید اطلاعیه‌های دانشگاه مورد نظر را به هنگام اپلای به دقت دنبال کنید.

اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های هلند چگونه است؟

روند اخذ پذیرش در دانشگاه‌های هلند برای تحصیل پزشکی، تقریباً مانند سایر رشته‌ها بوده و تفاوت چندانی ندارد. در این بین، به دلیل پایین‌تر بودن ظرفیت این رشته نسبت به سایر رشته‌ها، ممکن است به هنگام بررسی درخواست‌ها سخت گیری‌های بیشتری شود.

ابتدا شما باید دانشگاه مناسب را برای تحصیل خود انتخاب کنید. در گام بعدی، با آماده کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه برای بررسی درخواست پذیرش، در ددلاین مشخص درخواست پذیرش خود را به همراه تمامی مدارک ارسال کنید. پس از انجام بررسی‌ها، دانشگاه نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش درخواست شما را اعلام خواهد کرد.

دانشگاه‌های پزشکی هلند

همان‌طور که گفته شد، دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی کمی هستند که امکان تحصیل پزشکی در هلند را برای علاقه‌مندان فراهم کرده‌اند. از جمله برخی از معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه آمستردام
 •  دانشگاه اراسموس روتردام
 •  دانشگاه ویرجه آمستردام
 •  دانشگاه گرونینگن
 •  دانشگاه ماستریخت
 •  دانشگاه لیدن
 •  دانشگاه اوترخت

هر یک از این دانشگاه‌ها ممکن است انتظارات مختلفی را از دانشجویان خود داشته باشند و یا شرایط تحصیلی متفاوتی را برای دانشجویان فراهم کنند. به همین سبب و در راستای آگاهی بیشتر شما نسبت به شرایط تحصیل پزشکی در هر یک از این مراکز، به بررسی برخی از این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام، با داشتن قدمتی بسیار بالا هر ساله پذیرای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های هلند و جهان، باعث شده است تا بسیاری از افراد به این دانشگاه علاقه بسیاری نشان دهند. یکی از دانشکده‌های دانشگاه آمستردام که تحصیل در آن مورد علاقه بسیاری از دانشجویان بوده است، دانشکده پزشکی است.

دانشگاه آمستردام دانشگاه پزشکی

در این دانشکده علاوه بر پزشکی، فرصت تحصیل در سایر تخصص‌ها و رشته‌های مرتبط با پزشکی نیز در اختیار دانشجویان تمامی کشورهای جهان قرار گرفته است. این دانشکده، 3 وظیفه و هدف کلی را برای خود انتخاب کرده است. این سه هدف شامل درمان بیماران، تحقیقات پزشکی دانشگاهی و ارائه آموزش پزشکی هستند.

دانشگاه اراسموس روتردام

شاید برای شما نیز جالب باشد که دانشگاه اراسموس روتردام یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های هلند در بین دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در رشته‌های مرتبط با پزشکی و حتی خود این رشته را دارند. مرکز پزشکی این دانشگاه، به عنوان یکی از بکرترین مراکز در سطح اروپا به حساب می‌آید.

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشکده پزشکی دانشگاه اراسموس، یکی از فعال‌ترین مراکز تحصیلی در ارتباط با مسائل روز مانند مقابله با ویروس کرونا و درمان سایر بیماری‌های بشری است؛ همچنین موسسه سرطان این مرکز همواره در تلاش است تا روش‌های مختلفی برای درمان انواع سرطان یافته و بر روی آنها مطالعات موثری انجام می‌دهد. با بیان این ویژگی‌ها، به روشنی بیان شده است که چرا دانشگاه اراسموس، یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های هلند است.

دانشگاه ویرجه آمستردام

دانشگاه ویرجه آمستردام، یکی از دانشگاه‌های تقریباً قدیمی هلند به حساب می‌آید. این دانشگاه در سال 1880 تاسیس شده است. قرار گرفتن در پایتخت هلند، به دانشجویان در حال تحصیل در این دانشگاه فرصت بهره‌وری از امکانات بسیاری را می‌دهد. این دانشگاه، یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است که جایگاه آن در رتبه‌بندی‌های جهانی انجام شده توسط موسسات مختلف، اثباتی بر این امر است.

هر ساله دانشجویان بسیاری در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند که دانشجویان پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن، بخشی از آنها را تشکیل می‌دهند. سیستم آموزش پزشکی در این دانشگاه، بر اساس تفکری انتقادی و فرصت‌های تحقیقاتی مختلف است. حوزه‌های کاری و تحقیقاتی مطرح در دانشگاه ویرجه شامل موارد زیر است:

 • سرطان و ایمونولوژی
 • علوم اعصاب
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 •  بهداشت عمومی
 •  مراقبت‌های اولیه و طولانی مدت
 •  علوم حرکت

دانشگاه گرونینگن

تحصیل در یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند که از بدو تاسیس، فرصت تحصیلی پزشکی برای علاقه‌مندان به این رشته به وجود آمده است را می‌توان به عنوان انتخابی جالب به حساب آورد. آموزش عملی و بالینی، یکی از پراهمیت‌ترین قسمت‌های تحصیل در هر مرکزی است؛ به همین سبب وجود بیمارستان مجهز و ارتباطی تنگاتنگ بین دانشکده پزشکی و بیمارستان، باعث به وجود آمدن محیطی مناسب برای تحصیل می‌شود.

دانشگاه گرونینگن

این ارتباط و محیطی مناسب برای کسب تجربیات عملی و بالینی مناسب، با تحصیل در دانشگاه گرونینگن میسر خواهد شد. در این دانشکده، فرصت تحصیل در دوره‌های مختلف در ارتباط با رشته‌های زیر امکان‌پذیر است:

 • پزشکی
 •  دندانپزشکی
 •  علوم حرکت انسانی
 •  پزشکی مولکولی و درمان نوآورانه
 •  اپیدمیولوژی بالینی و روانی اجتماعی
 • سیستم‌های بهداشتی و پیشگیری ردیابی CPE
 •  پزشکی نوآورانه

دانشگاه ماستریخت

یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های هلند، با متدی تقریباً متفاوت نسبت به سایر دانشگاه‌های پزشکی هلند در حال ارائه دوره‌های آموزشی مختلفی است. دانشکده پزشکی این دانشگاه، از تغییر هراسی نداشته و بسیار به روز است. این دانشکده، دوره‌های تحصیلی خود را بر اساس جدیدترین تغییرات و پیشرفت‌های دنیا در علم پزشکی به روز کرده و بهبود می‌بخشد.

دانشگاه ماستریخت

یکی از نکات قابل توجه دیگر سیستم این دانشکده، علاقه بسیار زیاد آن به سیستم‌های چند رشته‌ای است. با تحصیل در این دانشکده شما آموزش خواهید یافت که به هر موضوع، از جنبه‌های مختلف بنگرید. انجام مراقبت‌های بهداشتی بین‌المللی، یکی از زمینه‌های فعالیت دانشگاه ماستریخت، به حساب می‌آید.

دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن، یکی از دانشگاه‌هایی است که بالغ بر 400 سال قدمت داشته و از هفت دانشکده تشکیل شده است. یکی از این دانشکده‌ها، دانشکده پزشکی است. تمرکز دانشکده پزشکی دانشگاه لیدن، بر مراقبت‌های آکادمیک بیماران است. با این حساب می‌توان گفت، معمولاً بیمارانی که مشکلات خاص و نادر و اختلالات دشواری دارند، برای درمان به این دانشکده ارجاع داده می‌شوند.

این مرکز، با آموزش دانشجویانی مستعد که بتوانند با انجام تحقیقات مختلف، ایده‌هایی جدید را توسعه دهند. اگر به یادگیری مداوم و به روز بودن علاقه دارید، بهتر است این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی در هلند انتخاب کنید.

دانشگاه اوترخت

همان‌طور که گفته شد، زمانی می‌توان گفت سیستم آموزشی پزشکی، سیستمی مناسب و کاربردی است که آموزش تئوری و آکادمیک با آموزش بالینی همراه باشد. به همین سبب، دانشکده‌های پزشکی باید همکاری تنگاتنگی با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داشته باشند. دانشکده پزشکی اوترخت، همکاری بسیار نزدیکی با مرکز پزشکی اوترخت دارد؛ به همین سبب، دانشجویان این دانشکده همواره در حال فراگیری تجربیات عملی هستند.

دانشگاه اوترخت دانشگاه پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی را می‌توان یکی از پرهزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در هلند دانست.

سوالات متداول

برای تحصیل پزشکی در هلند به چه مدرک زبانی نیاز داریم؟

از آنجایی که زبان معمول و مورد استفاده در رشته‌های پزشکی در هلند انگلیسی است، برای تحصیل این رشته، دانشگاه‌ها از متقضیان معمولاً مدرک زبان انگلیسی معتبر درخواست می‌کنند.

تحصیل پزشکی در هلند چقدر هزینه دارد؟

تحصیل پزشکی در هلند را می‌توان به عنوان یکی از پرهزینه‌ترین دوره‌های تحصیلی به حساب آورد. برای بررسی دقیق این هزینه‌ها، باید دانشگاه مورد نظر برای تحصیل را مشخص و سپس به بررسی دقیق‌تر بپردازید؛ اما در کل می‌توان گفت، این هزینه‌ها می‌توانند به 30000 یورو در سال برسند.

آیا می‌توان به هنگام تحصیل پزشکی در هلند، از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کرد؟

بله. همان‌طور که مستحضر هستید، در هلند فرصت استفاده از بورسیه‌های تحصیلی مختلف و حتی فول فاندها در دسترس دانشجویان بین‌المللی است؛ به همین سبب، با داشتن شرایط تحصیلی مناسب شما قادر خواهید بود تا از این برنامه‌ها برای تامین بخش و یا تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود استفاده کنید.

سخن آخر

تحصیل پزشکی در هلند، یکی از چالش‌برانگیزترین رشته‌ها به حساب می‌آید. به همین سبب، برای موفقیت به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند در این زمینه، بهتر است به صورت کامل تمامی دانشگاه‌ها و شرایط مد نظر آنها را برای تحصیل پزشکی مطالعه کرده و با ایجاد شرایطی مناسب، اقدام به ارسال درخواست پذیرش کنید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*