تحصیل دندان پزشکی در هلند | شرایط، مدارک و هزینه ها

تحصیل دندان پزشکی در هلند | شرایط، مدارک و هزینه ها

امروزه تحصیل در رشته پزشکی و شاخه‌های مرتبط با آن را می‌توان به عنوان یکی از پرطرف‌دارترین مسائل در بین محصلین در ایران به حساب آورد. در ارتباط با این موضوع لازم به ذکر است که سپری کردن این دوره‌ها نه تنها در کشور ما، بلکه تقریباً در تمامی کشورها طرف‌داران بسیاری دارد. اگر شما عزیزان نیز به تحصیل در این رشته‌ها علاقه‌مند هستید، بهتر است به موقعیت‌های موجود و در دسترس آن هم در کشورهای برتر و مطرح خارجی نیز توجه کنید.

بنا بر آنچه که در بالا بیان کردیم، دندان پزشکی را می‌توان به عنوان یکی از پر طرف‌دارترین رشته‌ها به شمار آورد که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا در دانشگاه‌های برتر جهان آن هم در یکی از کشورهای مطرح و شناخته شده دوره‌های تحصیلی و آموزشی آن را سپری کنند. هلند، به عنوان یکی از کشورهای اروپایی که آوازه و شهرت مناسبی را در سراسر جهان دارد، همواره مورد توجه علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به هلند بوده است.

اگر قصد دارید تا با تحصیلی دندان پزشکی در هلند آشنایی بیشتری پیدا کنید، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

تحصیل در هلند

طبیعی است که قبل از انتخاب کشوری به عنوان هدف مهاجرت تحصیلی، هر فرد بخواهد دلیل برای انتخاب خود داشته باشد. اگر به هلند علاقه‌مند شده‌اید و قصد دارید تا با تحصیل در این کشور نیز آشنایی پیدا کنید، در ابتدا باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه، سطح علمی مراکز تحصیلی است. اگر به رتبه بندی‌های مراکز تحصیلی جهان که توسط موسسات و سازمان‌های فعال در این زمینه به صورت سالانه انجام می‌شود توجه کرده باشید، همواره نام موسسات علمی این کشور را در بین برترین موارد مشاهده خواهید کرد.

در کنار سطح علمی بالا، مراکز این کشور موقعیت تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی که قصد ساختن آینده‌ای روشن را برای خود در زمینه‌های مختلف دارند فراهم می‌کنند. زندگی به هنگام تحصیل در کشوری با محیطی آرام و امکانات رفاهی مختلف را نیز می‌توان به عنوان یکی از دلایل دیگری به حساب آورد که تحصیل در هلند را به گزینه‌ای بسیار جذاب تبدیل می‌کند.

تحصیل دندان پزشکی در هلند

پس از بررسی تحصیل در هلند به صورت کلی، حال نوبت به بررسی تحصیل دندان پزشکی در هلند می‌رسد. اولین مسئله‌ای که باید در ارتباط با این موضوع بدانید را می‌توان آن دانست که آیا دانشگاه‌های دندان پزشکی هلند مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند یا خیر. پاسخ این سوال را می‌توان برای بسیاری از افرادی که قصد بازگشت به ایران و استفاده از مدرک تحصیلی خود به منظور ادامه این روند و یا اشتغال را دارند بسیار حیاطی دانست. همان‌طور که گفته شد، نام مراکز علمی این کشور همواره در بین برترین مراکز مطرح بوده است؛ بنابراین امر و با توجه به لیست منتشر شده توسط وزارت بهداشت ایران، برخی از این موسسات مورد تایید این سازمان هستند که تحصیل در آنها بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود.

تحصیل دندان پزشکی در هلند

آیا به دنبال سپری کردن آموزش‌های علمی و عملی با بالاترین کیفیت ممکن هستید؟ در این صورت مراکز علمی این کشور گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. بهره‌مندی از امکانات تحصیلی و رفاهی مختلف، در کنار بهره‌مندی از مزایای بسیار را می‌توان به عنوان مواردی به حساب آورد هر فردی را می‌تواند به انتخاب این کشور به عنوان مقصد خود ترغیب کند.

اگر بخواهیم شما عزیزان را بیشتر با تحصیل دندان پزشکی در هلند آشنا کنیم، باید بگوییم که این روند را می‌توان به 3 بخش تقسیم بندی کرد؛ این بخش‌ها شامل دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و بالینی یا عملی هستند. طی کردن تمامی این بخش‌ها را می‌توان نیازمند به اختصاص دادن 6 الی 7 سال دانست. برای اخذ پذیرش در یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در هلند آن هم در یکی از مقاصد تحصیلی محبوب بین دانشجوییان بین‌المللی، باید شرایط و مدارک خاصی را فراهم کنید. برای آشنایی با این موارد، تنها کافی است با ما در بخش‌های بعدی این مقاله همراه باشید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی در هلند

اگر به دنبال ورود به دانشگاه‌های این کشور آن هم برای سپری کردن دوره دندان پزشکی هستید، باید عنوان کنیم که برای این کار، شما ملزم هستید که در ددلاین مشخص، با آماده سازی و ارائه مدارک مد نظر موسسه هدفتان درخواستی را مبنی بر علاقه‌مندی به پذیرش گرفتن به این مرکز ارائه دهید. پس از موافقت با درخواست، شما ملزم خواهید بود تا برای ورود به این کشور با در دست داشتن نامه پذیرش روند دریافت ویزای تحصیلی را آغاز کنید.

در لیست زیر، برخی از مدارک اصلی و مشترک مدنظر اکثر مراکز تحصیلی این کشور را مشاهده خواهید کرد:

 • رزومه
 • توصیه نامه
 •  ریز نمرات
 • مدارک هویتی
 •  انگیزه نامه
 •  مدرک زبان
 •  گواهی تمکن مالی

علاوه بر این موارد و بسته به نوع دوره و محل تحصیل آن ممکن است دانشگاه‌های دندان پزشکی هلند از متقاضیان مدارک مختلفی را درخواست کنند. بهتر است پس از انتخاب مرکز هدف خود به بررسی مدارک مد نظر آن موسسه برای پذیرش دانشجو بپردازید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی در هلند

در قسمت قبل و به هنگام بررسی مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی در هلند، به این مسئله اشاره کردیم که شما برای پذیرفته شدن در این دوره‌ها، ملزم خواهید بود تا مدرک زبان را برای اثبات مهارت‌های خود در این زمینه ارائه دهید؛ اما مسئله‌ای که به آن اشاره نشد، نوع زبانی بود که باید به آن تسلط داشته باشید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی در هلند

در این قسمت باید به این مسئله اشاره کنیم که دوره‌های مختلفی در ارتباط با رشته مورد بحث در این کشور توسط موسسات مختلف در حال ارائه هستند که زبان برخی از آنها انگلیسی و برخی دیگر نیز هلندی است.

بسته به زبان دوره تحصیلی، دانشجویان ملزم خواهند بود تا با ارائه مدرک زبان میزان تسلط خود را در استفاده از آن به اثبات برسانند. نمره و سطح زبان برای تحصیل در مقاطع و دوره‌های مختلف این رشته ثابت نبوده و به نظر موسسه تحصیلی بستگی دارند.

شرایط تحصیل دندان پزشکی در هلند

همان‌طور که بیان شد، دانشگاه‌ها و موسسات فعال در این زمینه آن هم در کشور مد نظر، همواره بین مراکز معتبر جهان جای داشته‌اند. اگر شما نیز به بهره‌مندی از امکانات تحصیلی و رفاهی مختلف آن هم با سپری کردن دوره‌های متنوع در این کشور هستید، بهتر است بدانید که برای این کار، باید شرایط مناسبی داشته باشید که نظر این موسسات را به خود جلب کند.

این شرایط را می‌توان شامل شرایط تحصیلی مناسب شامل سپری کردن دوره‌های قبلی خود با نمرات بالا و قابل توجه، داشتن تسلط مناسب به زبان تحصیلی و اثبات آن از طریق ارائه مدرک زبان معتبر به حساب آورد. از آنجایی که تحصیل در هلند رایگان نیست، فرد متقاضی باید توانایی خود را در تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود به دانشگاه و دولت این کشور نشان دهد؛ به همین سبب نیز ملزم خواهد بود تا این توانایی را از طریق ارائه گواهی تمکن مالی به اثبات برساند.

همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، رزومه، انگیزه نامه و توصیه نامه را می‌توان به عنوان برخی از مدارک ثابت در روند بررسی درخواست‌ها به حساب آورد. مراکز علمی این کشور، از طریق دریافت و بررسی این مدارک قصد دارند تا از سابقه کاری، پژوهش‌ها و فعالیت‌های مهم علمی و میزان علاقه و صلاحیت شما برای اخذ پذیرش و ورود به آنها مطلع شوند؛ پس می‌توان گفت به عبارتی داشتن سابقه کاری مناسب و قوی، فعالیت‌های علمی و پژوهشی و انگیزه بالا از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل دندان پزشکی در هلند به شمار می‌روند.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

هزینه‌های تحصیل دندان پزشکی در هلند

از آنجایی که دست متقاضیان و علاقه‌مندان به تحصیل دندان پزشکی در هلند در انتخاب دانشگاه و دوره مد نظر باز است و تنوع در این زمینه‌ها بسیار بالا است، نمی‌توان رقم دقیقی را به عنوان هزینه انجام این کار بیان کرد. اگر به دنبال آشنایی به صورت دقیق و جزئی با این هزینه‌ها هستید، بهتر است به صفحه دوره مد نظر در سایت دانشگاه هدف خود مراجعه کنید؛ اما جای دارد که در این قسمت بیان کنیم مخارج انجام این کار نسبت به امکانات و شرایط موجود بالا نبوده و تقریباً مقرون و به صرفه است.

هزینه‌های تحصیل دندان پزشکی در هلند

مزایای تحصیل دندان پزشکی در هلند

تا به اینجای مطلب در ارتباط با مسائل بسیاری در ارتباط با سپری کردن این دوره در کشور مورد بحث پرداختیم. در لیست زیر شما می‌توانید برخی از مزایای انجام این کار را مشاهده کنید:

 •  تحصیل به زبان انگلیسی
 •  دریافت مدرکی معتبر
 • امکان ادامه تحصیل در مراکز علمی معتبر و شناخته شده در سطح جهان
 •  داشتن مجوز کار نیمه وقت به هنگام سپری کردن دوره
 •  وجود بورسیه‌های تحصیلی مختلف
 •  سپری کردن دوره‌های علمی سطح بالا و کاربردی به منظور آماده سازی برای ورود به بازار کار
 •  زندگی به هنگام تحصیل در کشوری توریستی با تسلط بالای مردم به زبان انگلیسی

تحصیل رایگان دندان پزشکی در هلند

همان‌طور که بیان شد، تحصیل در هلند رایگان نبوده و دانشجویان بین‌المللی باید برای سپری کردن دوره‌های تحصیلی و آموزشی مد نظر خود مبالغ مشخصی را به عنوان شهریه بپردازند. این مطلب می‌تواند باعث آن شود که بسیاری از افراد در اقدام به این کار مردد شوند. اگر یکی از معیارهای انتخاب مقصد تحصیلی خارجی برای شما رایگان بودن تحصیل در آن است، باید عنوان کرد که شما می‌توانید با بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی مختلف در این کشور، برنامه‌های حمایتی مالی و اشتغال به هنگام تحصیل تقریباً تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را در این کشور تامین کنید.

بورسیه‌های دندان پزشکی در هلند

اخذ بورسیه به هنگام تحصیل در کشوری برتر می‌تواند برای بسیاری از افراد بسیار جذاب به نظر برسد. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه‌ها، بخش یا تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنید. در لیست زیر بخشی از بورسیه‌های تحصیلی هلند را می‌توانید مشاهده کنید:

 • بورسیه OKP هلند
 •  بورسیه دانشگاه توئنته (UTS)
 •  بورسیه شایستگی آمستردام برای دانشجویان بین‌المللی عالی
 •  برنامه بورسیه رادبود برای دانشجویان بین‌المللی
 • بورسیه تحصیلی عالی اوترخت برای دانشجویان بین‌المللی
 •  بورسیه تحصیلی هلند برای دانشجویان بین‌المللی غیر EEA
 • برنامه کمک هزینه تحصیلی دانشگاه ویرجه آمستردام برای دانشجویان بین‌المللی
 •  بورسیه تعالی دانشگاه لیدن (LexS)
 •  بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با پتانسیل بالا دانشگاه ماستریخت برای دانشجویان بین‌المللی
 •  بورسیه تحصیلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا
 •  بورسیه استعدادهای جهانی شهروندی برای دانشجویان بین‌المللی
 •  بورسیه تحصیلی تعالی آمستردام (AES)

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

به هنگام انتخاب مرکزی مناسب در کشوری خارجی به منظور ادامه تحصیل، باید در صورتی که قصد بازگشت به ایران و به کار گیری مدرک اخذ شده در کشور خود را دارید، باید به این مسئله توجه کنید که دانشگاه مقصد شما ابتدا مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

در مرحله بعدی، به هنگام سپری کردن دوره آموزشی باید برای اتمام دروس با بهترین نمره ممکن تلاش کنید زیرا اتمام دوره آموزشی برای مورد تایید بودن مدرک در ایران کفایت نکرده و باید مدرک اخذ شده در ارزیابی‌های این سازمان مورد تایید قرار بگیرد.

در لیست زیر می‌توانید دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هلند را مشاهده کنید:

 •  مرکز آکادمیک دندانپزشکی آمستردام
 •  فناوری دانشگاه دلفت
 •  دانشگاه اراسموس روتردام
 •  دانشگاه لیدن
 •  دانشگاه ماستریخت
 •  دانشگاه رادبود
 •  دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه آمستردام
 •  دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه توئنته
 •  دانشگاه اوترخت
 •  دانشگاه Vrije آمستردام
 •  دانشگاه و مرکز تحقیقات واگنینگن

سخن آخر

ما در این مطلب سعی خود را کرده‌ایم تا شما عزیزان را با جنبه‌های مختلف تحصیل دندان پزشکی در هلند، هزینه‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز آن به خوبی آشنا کنیم. در صورتی که شما عزیزان به سپری کردن دوره تحصیلی در این کشور علاقه‌مند شده‌اید، بهتر است با مسائلی نظیر رشته‌های پر طرف‌دار، دانشگاه‌های انگلیسی زبان، هزینه تحصیل، ویزا و فول فاند در هلند آشنایی پیدا کنید. بهترین روش برای انجام این کار و روش پیشنهادی ما به شما، مطالعه مطالب مرتبط با این مسائل است که در سایت سازمان مهاجرتی درنامایگریشن قرار داده شده‌اند.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*