پست دکترا در هلند و هر آنچه که باید از آن بدانید!

پست دکترا در هلند و هر آنچه که باید از آن بدانید!

به هنگام جست و جو در ارتباط با دوره‌ها و مقاطع تحصیلات دانشگاهی، بدون شک نام پست دکتری را شنیده‌اید. این دوره، جزو دوره‌هایی به حساب می‌آید که در ایران، کمتر مرکزی آن را ارائه می‌دهد؛ به همین سبب، بسیاری از افرادی که به تحصیل در این مقطع علاقه‌مند هستند، مهاجرت تحصیلی را به عنوان یکی از گزینه‌ها مناسب پیش روی خود می‌بینند. کشورها و مراکز مختلفی امکان سپری کردن این دوره را برای علاقه‌مندان و واجدین شرایط فراهم کرده‌اند. یکی از این کشورها که دانشگاه‌هایی معتبر داشته و شرایط مناسبی را برای علاقه‌مندان به سپری کردن پست دکتری فراهم کرده است، کشور هلند است.

درنامایگریشن برای آشنایی هرچه بیشتر شما علاقه‌مندان به پست دکتری در هلند، دست به تالیف این مطلب زده است. در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعاتی کامل و جامع در این زمینه، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

پست دکتری چیست؟

شاید با شنیدن نام پست دکتری به این فکر بیفتید که به مانند دکتری، آن نیز دوره‌ای تحصیلی است که با طی کردن و اتمام آن شما قادر خواهید بود تا مدرکی تحصیلی با این نام را اخذ کنید؛ اما این تصور، تصوری اشتباه است. برای مشاهده تحصیل دکترا در هلند می‌توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

پست دکتری، به دوره‌ای تحقیقاتی آکادمیک گفته می‌شود که حداکثر مدت طی کردن آن 5 سال است. هدف از سپری کردن این دوره، افزایش دانش و تخصص در زمینه کاری و تحصیلی بوده و در رزومه افراد ثبت خواهد شد.

پست دکتری در هلند

موقعیت سپری کردن پست دکتری در هلند برای مهاجرت تحصیلی به هلند، برای رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف فراهم است. از جمله برخی از دانشگاه‌هایی که به ارائه دوره‌های پست دکتری در هلند می‌پردازند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه رادبود
 •  آکادمی سلطنتی هنر و علوم هلند (KNAW)
 •  دانشگاه لیدن
 • دانشگاه توئنته (UT)
 • دانشگاه آمستردام (UVA)
 •  دانشکده مدیریت روتردام (RSM)
 •  دانشگاه واگنینگن
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه ماستریخت (UM)
 •  دانشگاه اوترخت
 •  دانشگاه آزاد (OU)
 • دانشگاه تیلبورگ
 •  موسسه روان‌شناسی ماکس پلانک

برای آشنایی بیشتر شما با تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و دوره‌های ارائه شده توسط آنها، در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

دانشگاه رادبود

این دانشگاه، جزو دانشگاه‌های دولتی هلند است و به عنوان یکی از مراکز علمی شناخته می‌شود که تمرکز بالایی بر روی امور تحقیقاتی دارد.

دانشگاه رادبود برای پست دکتری

دانشگاه رادبود از 7 دانشکده تشکیل شده و قدمتی تقریباً 100 ساله دارد. برخی از دوره‌های پست دکتری این دانشگاه شامل موارد ذکر شده در پایین می‌شوند:

 • دوره پست دکتری پیوندهای انسان و طبیعت
 • دوره پست دکتری در پروتئومیکس تعاملات، تنظیم ژن و سرطان
 • دوره پست دکتری هندسه تصادفی و گرانش کوانتومی
 • دوره پست دکتری مدل‌سازی ریاضی در اقتصاد

دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن، یکی از دانشگاه‌های بزرگ جهان است که تقریباً 32000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه، فرصت تحصیل در رشته‌های مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است؛ به همین سبب نیز می‌توان گفت، علاقه‌مندان به تحصیل پست دکتری در هلند، می‌توانند دوره مد نظر خود را در این دانشگاه یافته و با تحصیل در آن، راه خود را در ورود به بازار کار جهانی هموار کنند و تجربیات خود را به شکل چشمگیری بهبود ببخشند.

دانشگاه لیدن برای دکترا

برخی از دوره‌های پست دکتری این دانشگاه را در زیر مشاهده می‌کنید.

 •  دوره‌های پست دکتری متنوع در زمینه‌های مرتبط با علوم پایه
 •  دوره پست دکتری در هوش مصنوعی (AI) برای نجوم

دانشگاه آمستردام (UVA)

اگر به دنبال سپری کردن این دوره در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستید، دانشگاه آمستردام گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما است. بر اساس جدیدترین رتبه بندی موسسه QS، این دانشگاه در رتبه 55 ام جهان قرار گرفته است. علاوه بر این، بیش از 34000 دانشجو در این دانشگاه تقریباً 400 ساله در حال تحصیل هستند.

دانشگاه آمستردام (UVA) برای دکترا

این دانشگاه، فرصت تحصیل در دوره‌های بسیاری را در زمینه پست دکتری برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. از جمله برخی از این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  دوره پست دکتری در تکامل ستاره‌ای و تعاملات چندگانه
 •  دوره پست دکتری در زمینه مدل‌های ODE محاسباتی برای شبکه‌های واکنش آنزیمی
 •  دوره پست دکتری در جو سیارات فراخورشیدی
 • دوره پست دکتری کیهان شناسی و فیزیک انرژی بالا
 •  دوره پست دکتری در میکروبیولوژی دریایی

دانشگاه توئنته

دانشگاه توئنته را می‌توان به عنوان یکی از دانشگاه‌های جدیدالتاسیس هلند به حساب آورد. این دانشگاه، در سال 1961 تاسیس شده است. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، بهتر است بدانید که این دانشگاه در بدو تاسیس خود مرکز پلی‌تکنیکی بوده که پس از طی مسیری لازم، به مرکزی علمی و دانشگاهی معتبر تبدیل شده است. فرصت تحصیل در رشته‌ها مهندسی بسیاری در این دانشگاه برای علاقه‌مندان فراهم است.

دانشگاه توئنته برای پست دکتری

از جمله برخی از دوره‌های پست دکتری در دسترس این دانشگاه شامل موارد زیر می‌شوند:

 •  دوره پست دکتری سیستم‌های غذایی
 •  دوره پست دکتری در ارتباط با موضوعات مهم و مرتبطت ارتباط اجتماعی و زیست پزشکی
 •  دوره پست دکتری الکترو کاتالیز فاز گازی برای ارزش گذاری متان

دانشگاه اوترخت

آیا به هنگام تحصیل در دانشگاهی خارجی، قدمت و تاریخچه مرکز مدنظر برای شما اهمیت بالایی دارید؟ در این صورت، دانشگاه اوترخت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. بنیان این دانشگاه در سال 1363 بنا نهاده شده است. دوره‌های پست دکتری ارائه شده در این دانشگاه، بدون شک با یکی از رشته‌های ارائه شده در دانشکده‌های علوم زمین، علوم انسانی، حقوق، اقتصاد و حکومت‌داری، پزشکی، علوم، علوم اجتماعی و رفتاری و دامپزشکی مرتبط هستند.

دانشگاه اوترخت دکترا

از جمله برخی از دوره‌های پست دکتری دانشگاه اوترخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره پست دکتری اپیدمیولوژی بهداشت حرفه‌ای
 • دوره پست دکتری در اداره جهانی آب و هوا

سوالات متداول

به هنگام سپری کردن دوره‌های پست دکتری در دانشگاه‌های هلند، چگونه می‌توان هزینه‌های زندگی را تامین کرد؟

از آنجایی که دوره پست دکتری دوره‌ای تحقیقاتی است که در طی آن مقالات علمی و نتیجه گیری‌های مفیدی حاصل خواهد شد، معمولاً به هنگام شروع به سپری کردن آن هزینه‌های زندگی و تحصیل از طریق بورسیه‌های مختلف یا قراردادهای کاری که با دانشگاه نوشته می‌شوند تامین می‌شوند.

آیا تمامی دوره‌های پست دکتری دوره‌های زمانی ثابتی دارند؟

خیر. همان‌طور که گفته شد، مدت زمان دوره‌های پست دکتری ثابت نبوده و بسته به موضوع دوره و نحوه تحقیقات می‌تواند تا حداکثر 5 سال به طول بیانجامد.

آیا تحصیل پست دکتری در هلند رایگان است؟

بله. تقریباً تمامی دانشجویان و داوطلبان سپری کردن این دوره، به عنوان کارمندان دانشگاه به حساب آمده و از موسسه‌ای که در آن مشغول به سپری کردن دوره هستند، حقوق دریافت می‌کنند.

آیا به هنگام سپری کردن پست دکتری در هلند نیاز به اشتغال است؟

خیر. همان‌طور که گفته شد، زمانی که شما برای سپری کردن این دوره در دانشگاهی مورد قبول واقع می‌شوید، معمولاً به عنوان کارمن دانشگاه مد نظر به حساب آمده و در طی دوره، حقوق دریافت خواهید کرد.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

سخن آخر

تمامی دانشگاه‌ها و دوره‌های بیان شده در فوق برای هر یک از این مراکز، تنها بخشی از دانشگاه‌ها و دوره‌هایی هستند که شما فرصت سپری کردن پست دکتری در هلند را در آنها خواهید داشت. بدیهی است که در طی هر دوره تحصیلی، ممکن است این دوره‌ها دچار تغییراتی شوند و مواردی جدید، به دوره‌های ارائه شده توسط هر دانشگاه اضافه شوند. برای اطمینان خاطر هر چه بیشتر در ارتباط با دوره‌های پست دکتری در هلند و دانشگاه‌های به خصوصی که مد نظر دارید، بهتر است به سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*