بهترین رشته های پیراپزشکی در ایتالیا؛ معرفی دانشگاه های تدریس آن

بهترین رشته های پیراپزشکی در ایتالیا و دانشگاه های تدریس آن

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، رشته‌هایی هستند که تحصیل در آنها در همه کشورهای جهان بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از افراد قصد دارند تا برای تحصیل در این رشته‌ها به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و از مزیت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی برخوردار شوند. ایتالیا به عنوان یکی از کشورهایی که هر ساله تعداد بسیار بالایی از دانشجویان بین‌المللی آن را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل بر می‌گزینند، همواره به عنوان یکی از کشورهایی مطرح بوده است که هم‌وطنان ما نیز به آن برای ادامه تحصیل علاقه‌مند بوده‌اند. تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، همواره جزو اقدامات چالش برانگیز بوده است. اگر به تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی علاقه‌مند هستید، بهتر است با جنبه‌های مختلف تحصیل در این رشته‌ها در ایتالیا آشنا شوید.

برای این کار، تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

پیراپزشکی، شامل چه رشته‌هایی می‌شود؟

پیرا پزشکی، شامل رشته‌های مختلفی نظیر بیوپزشکی، بیوتکنولوژی، داروسازی، ژنتیک، پرستاری، مامایی، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، رادیولوژی، اپتومتری، اتاق عمل، شنوایی سنجی، کارشناس پروتزهای دندانی، فیزیوتراپی، کارشناس بهداشت دهان و دندان، رادیولوژی، بیولوژی و سلولی مولکولی می‌شود.

تحصیل در هر یک از این رشته‌ها در ایران یا خارج از ایران می‌تواند آینده شغلی مناسبی را برای افراد تامین کند. این رشته، پس از رشته‌های پزشکی جزو بهترین رشته‌های تحصیلی برای علوم تجربی به حساب می‌آیند.

پیراپزشکی، شامل چه رشته‌هایی می‌شود؟

امکان تحصیل در تمامی این رشته‌ها در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا وجود دارد. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که به هنگام انتخاب کشوری خارجی برای تحصیل، چرا تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا را انتخاب کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم تحصیل در پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن را می‌توان جزو پرهزینه‌ترین رشته‌ها به حساب آورد. همان‌طور که مستحضر هستید، ایتالیا با این که دانشگاه‌های معتبری دارد و امکانات تحصیلی و رفاهی مختلف را برای دانشجویان فراهم کرده است، هزینه‌های تحصیلی پایینی دارد.

در ادامه به بررسی تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا و مراکزی که امکان تحصیل این رشته های خوب در ایتالیا، در آنها وجود دارد خواهیم پرداخت.

تحصیل بیوپزشکی در ایتالیا

در رشته بیوپزشکی از زیست در پزشکی استفاده می‌کنند تا از این طریق، درمان‌های موجود برای بیماری‌های مختلف را توسعه داده و یا روش‌های درمانی جدیدی را به وجود بیاورند. این رشته، در سرتاسر دنیا مورد توجه بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

دلیل اهمیت بالای این رشته، اهمیت بسیار بالای کاربرد آن در بهبود وضعیت درمان و سلامت افراد جوامع مختلف است. به همین سبب هر ساله، شاهد سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در این رشته هستیم.

تحصیل بیوپزشکی در ایتالیا

با مطالعه توضیحات فوق، احتمالا تحصیل در بیوپزشکی برای شما بسیار جذاب‌تر از قبل شده است. برنامه‌های تحصیلی متنوع در مراکز علمی و دانشگاه‌های مختلفی برای علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته در ایتالیا در نظر گرفته شده‌اند که از جمله برخی از مراکزی که به ارائه این برنامه‌ها پرداخته‌اند می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

این مراکز تنها برخی از مراکزی به حساب می‌آیند که شما عزیزان توانایی تحصیل در رشته بیوپزشکی را در آنها دارید. در صورت علاقه‌مندی به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌ها، می‌توانید به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

تحصیل بیوتکنولوژی در ایتالیا

تحصیل در رشته بیوتکنولوژی به فارغ‌التحصیلان این رشته کمک می‌کند تا با استفاده از فعالیت‌ها و روندهای میکروبیولوژیکی به تولید محصولات جدید جهت بهبود کیفیت زندگی انسان بپردازند. این رشته شامل زیرشاخه‌های مختلفی نظیر بیودفنس، بیوانفورماتیک، تحقیقات دارویی و مهندسی زیست پزشکی می‌شود.

تحصیل بیوتکنولوژی در ایتالیا

فرصت تحصیل در این رشته و گرایشات آن در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا برای متقاضیان امکان‌پذیر است. از جمله برخی از این دانشگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های بیان شده در فوق، ممکن است با دیگر مراکز متفاوت باشد. در صورت علاقه‌مندی به مشاهده شرایط هر دانشگاه باید به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

تحصیل داروسازی در ایتالیا

یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا، داروسازی است. برای تحصیل در این رشته در ایتالیا، اولین شرط مورد نیاز به اتمام رساندن دوره دبیرستان و داشتن مدرک دیپلم است. (مدرک معادل دیپلم نیز قابل قبول است) بر خلاف برخی از رشته‌های پیراپزشکی، برای تحصیل در رشته داروسازی در ایتالیا متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون IMAT هستند.

تحصیل داروسازی در ایتالیا

داشتن مهارت در زبان ایتالیایی و حتی مدرک زبان ایتالیایی برای دوره‌هایی که به این زبان تدریس می‌شوند، جزو الزامات تحصیل هستند.

برنامه‌های تحصیلی مرتبط با داروسازی در ایتالیا شامل دوره‌هایی مانند موارد زیر می‌شوند:

 •  اخلاق زیستی
 •  ژنتیک
 •  اپیدمیولوژی
 •  آسیب شناسی بالینی
 •  انطباق بیمار با دارو درمانی و درمان‌های مزمن
 • اطلاعات داروهای بیوتکنولوژیک
 •  مراقبت دارویی
 •  دانش تجهیزات پزشکی

در صورت علاقه‌مندی به تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های ایتالیا و آگاهی از سایر شرایط تحصیل رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا، بهتر است به سایت دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل در پیراپزشکی را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند، مراجعه کنید.

پرطرفدارترین رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا

رشته‌هایی مانند پرستاری، مامایی، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، رادیولوژی، اپتومتری و اتاق عمل را می‌توان به عنوان مهم‌ترین رشته‌های پیراپزشکی نه تنها در ایتالیا بلکه در اکثر نقاط جهان به حساب آورد. این رشته‌ها و تحصیل در آنها، نسبت به سایر رشته‌های پیراپزشکی بسیار شناخته شده‌تر هستند.

به علت حساسیت بالای این رشته‌ها، برای تحصیل در برخی از آنها متقاضیان باید در سپری کردن آزمون IMAT موفق شوند. سپس با توجه به سوابق تحصیلی و سایر شرایط، می‌توانید به ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا بپردازید.

سوالات متداول

آیا شرکت در آزمون IMAT برای اخذ پذیرش در تمامی رشته‌های پیراپزشکی اجباری است؟

خیر. برای تحصیل در برخی از رشته‌های پیراپزشکی که حساسیت بالایی دارند و به پزشکی بیش‌ترین شباهت را دارند، نیاز به شرکت در آزمون IMAT است.

آیا بازار کار مناسبی برای رشته‌های پیراپزشکی در اروپا وجود دارد؟

بله. همان‌طور که گفته شد، رشته‌های پیراپزشکی جزو کاربردی‌ترین رشته‌ها در ارتباط با سلامت افراد به شمار می‌روند و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در این زمینه‌ها در حال انجام است؛ به همین سبب می‌توان گفت با تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا و کسب مهارت‌های مناسب، فرصت‌های شغلی مناسبی برای شما به وجود خواهد آمد.

آیا مدارک اخذ شده در ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله. بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا، مورد تایید وزارت علوم هستند؛ اما برای بررسی تایید یا عدم تایید مدرک، تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و داشتن برخی شرایط دیگر در کنار هم تعیین کننده خواهند بود.

سخن آخر

در این مطلب سعی ما بر آن بوده است تا با بررسی رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا، شما را با رشته‌های پیراپزشکی که کمتر شناخته شده‌اند آشنا کنیم. در این مسیر برخی از دانشگاه‌های این کشور که امکان تحصیل در هر یک از رشته‌ها را برای متقاضیان فراهم کرده است را معرفی کرده و بعضا زمینه‌های فعالیت در هر رشته را توضیح داده‌ایم. تمامی این امور به منظور آشنایی بیشتر شما با رشته‌های پیراپزشکی انجام شده است. بهتر است برای آشنایی با شرایط پذیرش در هر یک از رشته‌ها در دانشگاه‌های مدنظرتان، به سایت اصلی دانشگاه موردنظر مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

نظرات 2

نظر دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین رشته های پیراپزشکی در ایتالیا و دانشگاه های تدریس آن»

 1. سلام ببخشید میخواستم بپرسم که مثلا برای رشته فیزیوتراپی یا رادیولوژی باید امتحان خاصی داد؟مثلا برای این رشته ها در دانشگاه بولونیا باید امتحان ورودی خاصی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی بدیم؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. با سلام برای پاسخ به سوالات تخصصی پیشنهاد میکنم تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*