لیست کامل دانشگاه های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

لیست کامل دانشگاه های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهایی شناخته می‌شود که شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. به همین سبب، سالیانه تعداد بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، به این کشور مهاجرت می‌کنند. ایتالیا با داشتن دانشگاه‌هایی معتبر و با تاریخچه‌ای قدیمی، فرصت تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است. یکی از رشته‌هایی که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر جهان به تحصیل در آن علاقه‌مند هستند، پزشکی است.

اگر شما نیز به دنبال تحصیل پزشکی در ایتالیا هستید، بهتر است با دانشگاه‌هایی که در این رشته به پذیرش دانشجو می‌پردازند، آشنا شوید. برای این کار تنها کافی است تا انتهای این مطلب با درنا مایگریشن همراه باشید.

انواع دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

قبل از آن که به معرفی دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بپردازیم، بهتر است انواع مختلف این دانشگاه‌ها را به شما معرفی کنیم. دانشگاه‌های موجود در ایتالیا، به صورت کلی به 2 نوع تقسیم بندی می‌شوند:

 •  دانشگاه‌های خصوصی
 •  دانشگاه‌های دولتی

هر یک از این دانشگاه‌ها، ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر بخواهیم اصلی‌ترین و مورد توجه ترین تفاوت این دو نوع دانشگاه را با یکدیگر بیان کنیم، بهتر است بحث را سمت هزینه‌های تحصیل ببریم. می‌توان گفت، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر از هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی است.

دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

دانشگاه‌های مختلفی در سراسر ایتالیا وجود دارند که امکان تحصیل در رشته پزشکی را برای علاقه‌مندان این رشته فراهم می‌کنند. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا تمامی این دانشگاه‌ها، برای تحصیل مناسب هستند؟ کدام یک از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

شما می‌توانید لیستی از دانشگاه‌های ایتالیا که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند را در ادامه مشاهده کنید.

تمامی دانشگاه‌های بیان شده در فوق، توسط وزارت بهداشت ایران مورد تایید هستند. علاقه‌مندان به تحصیل پزشکی در ایتالیا، می‌توانند در این دانشگاه‌ها با خیالی راحت به تحصیل بپردازند؛ اما بهتر است بدانید که تحصیل در این دانشگاه‌ها، به هیچ وجه به این معنا نیست که پس از اخذ مدرک و فارغ‌التحصیلی، مدرک شما مورد تایید این وزارتخانه واقع شود.

همان‌طور که گفته شد، دانشگاه‌های بیان شده مورد تایید وزارت بهداشت هستند؛ برای این که مدرک اخذ شده از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت باشد، باید فاکتورهای مختلفی را داشته باشد تا به هنگام ارزشیابی مورد تایید واقع شود. برای آشنایی بیشتر شما با دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، به بررسی برخی از معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور خواهیم پرداخت.

دانشگاه‌های برتر پزشکی ایتالیا

اگر بخواهیم از بین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا که مورد تایید وزارت بهداشت هستند، تعدادی از آنها را به عنوان برترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا معرفی کنیم، می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

 •  دانشگاه میلان
 •  دانشگاه بولونیا
 •  دانشگاه ساپینزا
 •  دانشگاه پادوا
 •  دانشگاه تورین
 •  دانشگاه بیکوکا میلان
 •  دانشگاه فلورانس
 •  دانشگاه پیزا
 • دانشگاه میلان

این دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است که قدمت آن به سال 1924 برمی‌گردد. این مرکز برای کسانی که بومی میلان نیستند، تعداد محدودی خوابگاه دانشجویی در نظر گرفته است. دوره‌های تحصیلی مختلفی در رشته‌ها و مقاطع متنوعی در این دانشگاه برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته شده‌اند.

دانشگاه‌های برتر پزشکی ایتالیا

زبان تدریس دروس در این دانشگاه، در اکثر رشته‌ها و مقاطع ایتالیایی است؛ اما با این حساب، امکان تحصیل در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. اگر به تحصیل در این دانشگاه علاقه‌مند شدید، بهتر است بدانید که به هنگام تحصیل پزشکی و رشته‌های زیر شاخه آن در این دانشگاه، روند تحصیل به صورت ترکیبی از آموزش تئوری و بالینی خواهد بود.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به حساب می‌آید. این دانشگاه در سال 1088 تاسیس شده است. وجود امکان استفاده از اسکان دانشجویی، یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های بولونیا است. این دانشگاه از 11 دانشکده تشکیل شده است که در میان آنها، نام دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و بیوتکنولوژی به چشم می‌خورد.

اگر قصد تحصیل در این رشته‌ها را دارید، دانشگاه بولونیا می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای شما به حساب بیاید. تحصیل در این دانشگاه، به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان‌پذیر است؛ به هنگام انتخاب دوره‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا بهتر است به زبان تدریس دوره و توانایی‌های خود در این زبان بسیار توجه کنید.

دانشگاه ساپینزا

این دانشگاه در اصل در سال 1303 تاسیس شده است اما تا سال 1660 که نامش به نام فعلی آن تغییر کند، با نام Studium Urbis شناخته می‌شده است. به طور کلی، بالغ بر 100000 دانشجو به صورت سالیانه در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه ساپینزا برای اسکان دانشجویان خود، امکاناتی را در نظر گرفته است؛ اما این امکانات قابلیت پوشش دادن تمامی نیازها را ندارند. اگر قصد تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، روان‌شناسی و داروسازی را دارید، بهتر است بدانید که در این دانشگاه برای هر یک از این رشته‌ها، دانشکده‌ای وجود دارد.

در این دانشگاه، تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی مقدور است. علاوه بر این، شما با تحصیل در دانشگاه مورد نظر می‌توانید از امکانات تحصیلی مختلف آن، از جمله 60 کتابخانه بهره‌مند شود.

دانشگاه پادوا

یکی از دیگر مراکز دولتی ایتالیا تاریخ تاسیس آن به سال 1222 برمی‌گردد، دانشگاه پادوا است. می‌توان گفت، تقریبا هر ساله چیزی بالغ بر 50000 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل در رشته‌های مختلف می‌پردازند. اگر قصد تحصیل با یکی از زبان‌های ایتالیایی یا انگلیسی را دارید، این دانشگاه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. دانشکده پزشکی، یکی از دانشکده‌های دانشگاه پادوا است؛ از همین طریق شما قادر خواهید بود تا در این رشته در موسسه مورد بحث به تحصیل مشغول شوید. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پادوا، تقریبا 6 سال به طول خواهد انجامید.

دانشگاه تورین

موسسه علمی دولتی که در سال 1404 در شهر تورین بنا نهاده شد، با نام دانشگاه تورین در جهان شناخته می‌شود. این موسسه دولتی از 7 پردیس مختلف تشکیل شده است. دانشگاه تورین، معمولا از طریق موسسه‌ای دولتی، امکانات اسکانی دانشگاه را مدیریت می‌کند و معمولا دانشجوهای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این موقعیت را دارند که از این امکانت بهره‌مند شوند.

دانشکده‌های دانشگاه تورین شامل کشاورزی و دامپزشکی. مدیریت و اقتصاد؛ پزشکی؛ علم طبیعت؛ حقوق، سیاست و علوم اجتماعی – اقتصادی و علوم انسانی می‌شوند. امکان تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف در هر یک از این دانشکده‌ها، به زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد؛ اما تعداد برنامه‌های ارائه شده به زبان انگلیسی به نسبت ایتالیایی کمتر است.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله فاکتورهای تاثیر گذار در این هزینه‌ها می‌توان به خصوصی یا دولتی بودن دوره، مقطع دوره تحصیلی و گرایشی که در آن مشغول به تحصیل هستید اشاره کرد.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

سوالات متداول

آیا تحصیل رایگان در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا ممکن است؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، دانشجویان بین‌المللی (خارج از حوزه شینگن) معمولا ملزم به پرداخت شهریه‌های سالانه هستند. برای مشاهده بیشتر تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا به مقاله آن مراجعه کنید.

آیا می‌توان پس از تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌های معتبر جهان پرداخت؟

بله. با توجه به این که اکثر دانشگاه‌های ایتالیا از نظر جایگاه علمی در جهان رتبه مناسبی دارند، موقعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

آیا مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا در ایران دارای اعتبار است؟

همان‌طور که گفته شد، میزان اعتبار مدرک دانشگاه‌های ایتالیا در ایران، تنها به مورد تایید بودن دانشگاهی که در آن به تحصیل می‌پردازید بستگی نداشته و باید مدرک اخذ شده شما از فیلترهای ارزیابی وزارت بهداشت ایران با موفقیت عبور کند.

سخن آخر

در انتهای این مطلب می‌توان گفت، دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، جزو معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی جهان هستند. علاوه بر این، شما با تحصیل در این دانشگاه‌ها امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و برتر جهان را خواهید داشت. بهتر است قبل از انتخاب دانشگاه مد نظر برای تحصیل پزشکی، به توانایی‌های خود و شرایط دانشگاه مد نظر توجه کنید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*