لیست شهریه دانشگاه های هلند 2022

لیست شهریه دانشگاه های هلند 2022

آیا به مهاجرت از طریق تحصیل علاقه‌مند هستید؟ در این صورت برای داشتن مهاجرتی موفق، ابتدا باید مسیر مهاجرت خود را به صورت کاملاً و واضح مشخص کنید. برای این کار، ابتدا کشور هدف، سپس دانشگاه‌های مورد علاقه و رشته‌های قابل تحصیل برای خود را مشخص کنید. اگر به کشورهای اروپایی به عنوان کشورهای هدف برای مهاجرت علاقه دارید، بهتر است کشورهایی را در نظر بگیرید که شرایط رفاهی و تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند؛ علاوه بر این، انتخاب کشوری که هزینه‌های تحصیل با امکانات در دسترس همخوانی بیشتری داشته باشد، انتخاب معقول‌تر و درست‌تری کرده‌اید.

هلند کشوری اروپایی است که با داشتن شرایط بسیار مناسب در زمینه تحصیل، امکان بهره‌مندی از مزایای متنوعی را برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی فراهم کرده است. یکی از مسائلی که افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را دچار سردرگمی می‌کند، هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها است. در صورت علاقه‌مندی به آشنایی با شهریه دانشگاه‌های هلند، تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

انواع دانشگاه‌های هلند

همان‌طور که انواع مختلفی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی در ایران وجود دارند، دانشگاه‌ها در هلند نیز به چندین نوع تقسیم می‌شوند. شرایط تحصیل، سیستم تدریس، رشته‌ها و موارد دیگری از این قبیل هستند که در نوع دانشگاه‌ها در هلند تفاوت ایجاد می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های هلند نیز بسته به نوع مرکز تحصیلی که در آن قصد اخذ پذیرش دارید متغیر خواهند بود.

انواع دانشگاه‌های هلند

دانشگاه‌های هلند را علاوه بر دولتی یا خصوصی بودن، می‌توان به دسته‌هایی نظیر دانشگاه‌های تحقیقاتی، علمی کاربردی، دانشکده‌های پزشکی و مدارس تجاری خصوصی تقسیم بندی کرد.

پس از بررسی انواع دانشگاه‌های هلند، نوبت به بررسی شهریه دانشگاه‌های این کشور می‌رسد. همان‌طور که گفته شد، شهریه این دانشگاه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان رقم خاص و ثابتی را با این عنوان مطرح کرد. اما در این میان، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه مواردی بیشترین تاثیر را در میزان شهریه دارند؟ برای دریافت این سوال، بهتر است نگاهی به لیست زیر بیندازید:

 • ملیت
 •  رشته تحصیلی
 • مقطع تحصیلی
 •  نوع دانشگاه

اگر با مشاهده این موارد دچار سردرگمی شده‌اید، جای هیچ نگرانی‌ای نیست؛ زیرا در ادامه، به ارائه توضیحاتی در ارتباط با هر یک از عوامل موثر در شهریه دانشگاه‌های هلند خواهیم پرداخت.

ملیت

با مطرح شدن ملیت، به عنوان یکی از عواملی که در میزان شهریه ایجاد تمایز می‌کند، ممکن است ذهنیت و دید بدی نسبت به هلند برای افراد به وجود بیاید. برای رفع این ذهنیت منفی، بهتر است بگوییم که به دلیل امکاناتی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای شهروندان یکدیگر به وجود آورده‌اند، شهریه دانشگاه‌ها در این کشورها، برای شهروندان اتحادیه اروپا نسبت به سایر کشورهای جهان معمولاً بسیار کمتر است.

رشته تحصیلی

منطقی است که رشته‌های تحصیلی مختلف، به دلیل داشتن دروسی متفاوت و نیاز به برگزاری دوره‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد، شهریه‌های مختلفی نیز داشته باشند. نمی‌توان هزینه‌های لازم برای آموزش رشته‌ای که نیاز به برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های عملی مختلفی دارد را با رشته‌ای کاملاً تئوری مقایسه کرد.

مقطع تحصیلی

تامین امکانات تحصیلی و شرایطی که برای آموزش دانشجویان مقاطعی نظیر کارشناسی ارشد مورد نیاز هستند، بدون شک هزینه‌های بیشتری را برای دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی مختلف به همراه خواهد داشت. به همین سبب، نوع مقطع تحصیلی را نیز می‌توان جزو عواملی به حساب آورد که بر میزان شهریه دانشگاه و دوره‌های تحصیلی تاثیر گذار است.

نوع دانشگاه

همان‌طور که گفته شد، دانشگاه‌های هلند نیز به مانند ایران دارای انواع مختلفی هستند. این دانشگاه‌ها و مراکز شامل انواع دولتی و خصوصی می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی، به دلیل این که هزینه‌ها اداره دانشگاه توسط دولت تامین می‌شوند، شهریه‌های کمتری را از دانشجویان خود اخذ می‌کنند. در طرف مقابل، تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند، هزینه‌های به نسبت بالایی را به همراه خواهد داشت.

شهریه دانشگاه‌های هلند

همان‌طور که گفته شد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند با مهاجرت تحصیلی به هلند، بسته به فاکتورهای مختلفی می‌تواند متفاوت باشد؛ به همین سبب بیان رقم خاصی در ارتباط با شهریه دانشگاه‌های هلند آن هم به صورت کلی، کاری اشتباه است. در ادامه، به صورت مختصر به بررسی برخی از دانشگاه‌های برتر هلند و هزینه تحصیل در آنها خواهیم پرداخت. این دانشگاه‌ها، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه اوترخت
 •  دانشگاه صنعتی دلفت
 •  دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه گرونینگن
 •  دانشگاه توئنته
 •  دانشگاه واگنینگن
 •  دانشگاه آیندهوون

شهریه دانشگاه اوترخت هلند

تحصیل در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپا که در لیست قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند نیز جای گرفته است، آن هم با امکانات تحصیلی مناسب برای پیشبرد روند دوره‌های تحصیلی ارائه شده و ایجاد نوآوری می‌تواند گزینه مناسبی به نظر برسد. هزینه تحصیل در دانشگاه اوترخت، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیر است. دانشجویان بین‌المللی، برای تحصیل در رشته‌های مختلف این دانشگاه آن هم در مقطع کارشناسی، تقریباً ملزم به پرداخت هزینه‌ای در حدود 10000 تا 13000 یورو هستند.

شهریه دانشگاه اوترخت هلند

این هزینه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به 10000 تا 17000 یورو می‌رسد. شاید انتظار داشته باشید که شهریه دانشگاه اوترخت برای دانشجویان مقطع دکتری، مبلغی بیشتر از مقاطع قبلی باشد؛ اما لازم به ذکر است که تحصیل دکتری در این دانشگاه، هزینه‌ای برای متقاضیان واجد شرایط نخواهد داشت؛ حتی در مواقعی که دانشجویان بتوانند به عنوان محقق در دانشگاه استخدام شوند، حقوقی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

شهریه دانشگاه صنعتی دلفت

آیا آینده شغلی و تحصیلی‌تان برای شما اهمیت بالایی دارد؟ در این صورت، تحصیل در یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی هلند می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد؛ زیرا با در اختیار داشتن امکانات مختلف و مورد نیاز برای پیشرفت در رشته تحصیلی و کاری خود، زمینه‌ای بسیار مناسب برای پیشرفت و دست یافتن به موفقیت‌های بیشتر در دسترس شما خواهد بود.

دانشگاه صنعتی دلفت، از دانشجویان بین‌المللی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، تقریباً 14500 یورو شهریه اخذ خواهد کرد. این هزینه، هزینه میانگین بوده و بسته به شرایط متقاضی می‌تواند اندکی کمتر یا بیشتر شود.

شهریه دانشگاه صنعتی دلفت

شهریه دانشگاه صنعتی دلفت در مقطع کارشناسی ارشد آن هم برای دانشجویان بین‌المللی، 18000 تا 19000 یورو خواهد بود. این هزینه هم به مانند مبلغ قبلی نیز قابل تغییر خواهد بود. این موسسه آموزشی، برای تحصیل در مقطع دکتری شهریه‌ای در حدود 11000 یورو را از دانشجویان اخذ خواهد کرد.

شاید این مسئله برای شما کمی عجیب باشد زیرا اکثر دانشگاه‌های معتبر هلند، موقعیت استخدام دانشجویان دکتری را در خود به عنوان محقق فراهم کرده و در این صورت نه تنها از این افراد شهریه اخذ نمی‌کنند، بلکه حقوقی مصوب را نیز به آنها پرداخت می‌کنند. این امکان در دانشگاه دلفت نیز وجود خواهد داشت.

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام، در پایتخت هلند واقع شده است و تاریخ تاسیس آن به سال 1632 باز می‌گردد. با انتخاب این دانشگاه، دانشجویان قادر خواهند بود تا در 3 امین دانشگاه قدیمی هلند آن هم در 59 دوره لیسانس و 133 دوره فوق لیسانس مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه آمستردام آن هم در مقطع کارشناسی ملزم هستند تا 8000 تا 20000 یورو شهریه بپردازند. با گذر از دوره کارشناسی و ورود به دوره کارشناسی ارشد، این مبلغ وارد بازه 12000 تا 14000 یورویی خواهد شد.

شهریه دانشگاه گرونینگن

دانشگاه گرونینگن، با داشتن 10 دانشکده، 9 مدرسه فارغ‌ التحصیلی و 27 مرکز و موسسه تحقیقاتی بستری بسیار مناسب برای تحصیل در رشته‌های مختلفی را آن هم با آینده‌ای روشن، برای دانشجویانی از تمامی نقاط جهان فراهم کرده است. در صورتی که به تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این دانشگاه علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که برای این کار، به ترتیب باید بین 9000 تا 12000 و 13000 تا 17000 یورو به صورت سالانه شهریه پرداخت کنید.

شهریه دانشگاه گرونینگن

دانشگاه توئنته

اگر به تحصیل در دوره‌های مختلفی در ارتباط با رشته‌های علوم رفتاری، علوم اجتماعی و مهندسی علاقه‌مند هستید، دانشگاه توئنته می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. تحصیل در دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه آن هم در مقطع کارشناسی، به صورت سالیانه چیزی در حدود 9000 تا 13000 یورو هزینه در بر خواهد داشت. زمانی که دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنید، این هزینه به 12000 تا 16000 یورو تغییر خواهد یافت.

دانشگاه واگنینگن

آیا به تحصیل در دوره‌های مرتبط با رشته‌های کشاورزی، منابع طبیعی، صنایع غذایی و علوم پایه علاقه‌مند هستید؟ در این صورت، دانشگاه واگنینگن می‌تواند به شما در رسیدن به علاقه شخصیتان کمک شایانی کند. دانشگاه واگنینگن فرصت تحصیل در دوره‌های مختلف مرتبط با این رشته‌ها را آن هم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، با پرداخت شهریه‌ای میانگین بالغ بر 16000 و 19000 یورو فراهم کرده است.

دانشگاه آیندهوون

دانشگاه آیندهوون، یکی از دانشگاه‌های هلند است که جزو برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه که با دانشگاه‌های مختلفی در سطح جهان در حال همکاری است، هر ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سر تا سر جهان است. این دانشگاه، دارای دپارتمان‌های مهندسی پزشکی، مهندسی برق، طراحی صنعتی، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، فیزیک کاربردی، مهندسی کامپیوتر، ریاضیات و علوم رایانه و معماری است.

دانشگاه آیندهوون
با داشتن شرایط مد نظر این دانشگاه برای پذیرش دانشجو، شما قادر خواهید بود تا با پرداخت تقریباً 11000 و 16000 یورو شهریه سالانه، در دوره‌های مختلف این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شوید.

سوالات متداول

آیا تحصیل دکتری در دانشگاه‌های هلند رایگان است؟

شهریه دانشگاه‌های هلند آن‌هم برای تحصیل در مقطع دکتری، موضوعی بسیار جالب است. تقریباً می‌توان گفت تمامی دانشگاه‌های هلند، برای دانشجویان این مقطع شرایط استخدام در دانشگاه و تحصیل دکتری را فراهم کرده‌اند؛ به گونه‌ای که در برخی از این دانشگاه‌ها، پذیرش در این مقطع را می‌توان به منزله تحصیل رایگان آن هم با دریافت حقوق در نظر گرفت. اما در برخی از موسسات دیگر در صورت عدم استخدام، دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه سالانه هستند.

آیا رقم‌های بیان شده به عنوان شهریه دانشگاه‌های هلند، رقم‌هایی قطعی است؟

خیر. این رقم‌ها، تنها میزان حدودی شهریه دانشگاه‌های هلند بوده و هیچ قطعیتی ندارند.

چرا در این مطلب به معرفی این دانشگاه‌ها و شهریه‌هایشان پرداخته شده است؟

دانشگاه‌های بیان شده در فوق، از جمله معتبرترین و شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های هلند هستند. بالطبع، تحصیل در این دانشگاه‌ها دارای طرف‌داران بسیاری بوده و به منظور آشنایی بیشتر علاقه‌مندان به تحصیل در این مراکز، این دانشگاه‌ها انتخاب و بررسی شده‌اند.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

سخن آخر

مبالغ بیان شده به عنوان شهریه دانشگاه‌های هلند، رقمی دقیق و قطعی نبوده و تنها هزینه‌ای میانگین و تقریبی است. برای آگاهی کامل از مبلغ دقیق هر یک از دانشگاه‌های هلند، بهتر است به سایت اصلی دانشگاه مراجعه کنید. اگر این هزینه‌ها به نظر شما بالا به نظر می‌آیند و شما را دچار نگرانی کرده‌اند، بهتر است بدانید که شما قادر خواهید بود با اخذ پذیرش در دوره‌های مختلف دانشگاه‌های هلند، از بورسیه‌ها و برنامه‌های حمایتی مالی مختلفی برای تامین شهریه دانشگاه‌های هلند و بعضاً هزینه‌های زندگی بهره ببرید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*