معرفی ارزان ترین دانشگاه های هلند در مقاطع و رشته های مختلف

معرفی ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند در مقاطع و رشته‌های مختلف

زمانی که فردی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را می‌کند، باید نسبت به موارد مختلفی نظیر شرایط تحصیل، شرایط اخذ پذیرش، هزینه‌های زندگی و تحصیل آگاهی داشته باشد. موارد بیان شده می‌توانند بر روی انتخاب کشور، دانشگاه و شهر تحصیل بسیار تاثیر گذار باشند. هلند، یکی از کشورهایی است که به عنوان مقصدی ایده‌آل برای بسیاری از افراد مطرح است.

همان‌طور که مستحضر هستید، تحصیل در دانشگاه‌های هلند، بسته به موارد مختلفی نظیر نوع دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی می‌تواند هزینه‌های مختلفی را برای افراد در بر داشته باشد. به همین سبب، آشنایی با ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند و هزینه‌های زندگی در این کشور می‌تواند برای علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور بسیار مفید باشد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند را دارید، در درنا مایگریشن همراه ما باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند

همان‌طور که مستحضر هستید، تحصیل در دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف هزینه‌های متفاوتی را برای افراد به همراه خواهد داشت. به همین سبب نمی‌توان مواردی را به صورت مطلق به عنوان ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند معرفی کرد؛ اما در ادامه، به معرفی برخی از دانشگاه‌های هلند که از نظر شهریه، میزان دریافتی کمتری دارند خواهیم پرداخت.

دانشگاه اوترخت

 اگر لیست برترین موسسات آموزشی هلند را مطالعه کرده باشید، بدون شک نام دانشگاه اوترخت را در میان آنها دیده‌اید. این مرکز که از 7 بخش و 3 موسسه تشکیل شده، همواره به ارائه دوره‌های متنوع و با کیفیت مشهور بوده است. امکانات متنوع و سیستم به روز آموزشی برخی از ویژگی‌های دیگری به حساب می‌روند که باید پیرامون University of Utrecht به آنها اشاره داشته باشیم. موضوعی که همواره به صورت چالشی جدی پیش روی دانشجویان قرار داشته چیزی نیست جز شهریه و هزینه‌های تحصیل.

در ارتباط با این موضوع باید بگوییم مبالغی که شهروندان اروپایی ملزم به پرداخت هستند نسبت به سایرین کمتر است. بر اساس آمارهای موجود، دانشگاه اوترخت از دانشجویان اروپایی و هلندی برای تحصیل در مقطع کارشناسی 2200 یورو در سال شهریه اخذ می‌کند؛ این در حالی است که مبلغ بیان شده برای دانشجویان سایر کشورهای جهان به 10000 تا 13000 یورو در سال می‌رسد.

دانشگاه اوترخت از دانشگاه های ارزان

اختلاف قیمت موجود در فوق لیسانس موسسه مورد بحث نیز همچنان مشاهده می‌شود. شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه برای شهروندان اروپا و سایر نقاط جهان به ترتیب برابر با 2100 و 10000 تا 17000 یورو است. میزان مبلغ و تفاوت آن برای شهروندان کشورهای مختلف در مقطع دکتری بسیار متفاوت است.

در صورتی که شما موفق به اخذ پذیرش در دوره‌ها شده و بتوانید در این دانشگاه استخدام شوید، به هنگام تحصیل نه تنها هزینه‌ای از شما دریافت نخواهد شد؛ بلکه کمک قابل توجهی هم دریافت می‌کنید. با توجه به توضیحات بیان شده می‌توان University of Utrecht را به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند معرفی کرد.

دانشگاه صنعتی دلفت

آیا سپری کردن دوره‌های مهندسی یکی از اهداف شما در مسیر مهاجرت تحصیلی است؟ در این صورت باید نگاه ویژه‌ای به دانشگاه صنعتی دلفت داشته باشید. هدف اصلی این مجموعه ایجاد نوآوری و خلق اختراعات مختلف بوده و برای دستیابی به آن دست به ترکیب نوآوری و خلاقیت با فناوری زده است. TU Delft برای یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی، از دانشجویانی که شهروند هلند یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند 2100 یورو دریافت می‌کند.

دانشگاه صنعتی دلفت از دانشگاه های ارزان

این در حالی است که مبلغ بیان شده برای دانشجویان مناطق دیگر چند برابر بیشتر خواهد بود. شهریه تحصیل در دانشگاه دلفت برای دانشجویان بین‌المللی به سالیانه 14500 یورو نیز می‌رسد. همان‌طور که گفته شد، این هزینه سالانه در موسسات و مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است. شهریه کارشناسی ارشد برای شهروندان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین‌المللی چیزی در حدود 2100 و 19000 یورو و برای دکتری 11000 یورو می‌شود.

دانشگاه آمستردام

در سال 1632 شهر آمستردام شاهد راه اندازی مرکزی آموزشی بود که امروزه نام آن را در میان بهترین موسسات علمی جهان می‌توانید مشاهده کنید. شاید برای شما جالب باشد که تنوع دوره‌های برگزار شده در این محیط تنوع بالایی دارند به گونه ای که 59، 133 و 10 برنامه لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در اختیار دانشجویان مستعد قرار دارند.

دانشگاه آمستردام دانشگاه ارزان

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم، بدون شک ذهن شما به این سمت می‌رود که برای تحصیل در رشته‌های مختلف مبالغ سنگینی باید بپردازید؛ اما باید بگوییم که این چنین نبوده و تصور شما غلط است. اگر شهروندی اروپا را داشته باشید مبالغی تعیین شده به نسبت بسیار پایین خواهد بود. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه آمستردام برای دانشجویان بین‌المللی چیزی در حدود 8000 تا 20000 یورو است. آیا به دنبال مطلع شدن از این ارقام هستید؟

پس به صفحه دوره مد نظر در سایت University of Amsterdam مراجعه نمایید. در انتها باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که با پذیرش گرفتن در این موسسه، شما قادر هستید در یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند دوره علمی مد نظرتان را سپری نمایید.

دانشگاه گرونینگن

آیا به دنبال آشنایی با یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند هستید که در زمینه پژوهش عمومی دارای سابقه فعالیت درخشانی باشد؟ در این صورت باید به سراغ دانشگاه گرونینگن بروید. این موسسه که همواره جایگاه علمی مناسبی را به پشتوانه تحقیقاتی که به ثمر رسانده داشته، مقصدی ایده آل برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌رود. اساتیدی شناخته شده که بار علمی بالایی دارند، در تمامی طول دوره در کنار شما خواهند بود و کمک می‌کنند تا از حداکثر پتانسیل‌های خود استفاده کنید.

دانشگاه گرونینگن از دانشگاه های ارزان

ده دانشکده، نه مدرسه و 23 مرکز تحقیقاتی را می‌توان به عنوان برخی از امکانات University of Groningen معرفی کرد. پس از به دست آوردن اطلاعاتی کلی پیرامون موضوع بیان شده، بدون شک برای شما سوال شده که چگونه می‌توان به چنین امکانات و مزایایی با مخارج تقریباً پایین دست‌یافت؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم مبالغی که GU به عنوان شهریه از پذیرفته شدگان می‌گیرد، نسبت به مراکزی با امکانات مشابه کمتر و منصفانه‌تر است؛ برای مثال دانشجویان کارشناسی سالیانه 2100 تا 4300 و 9000 تا 12000 یورو باید شهریه پرداخت کنند که رقم اول برای شهروندان اروپا و رقم دوم برای دانشجویان بین‌المللی تعیین شده است.

دانشگاه توئنته

یکی از پرطرف‌دارترین موسسات آموزشی سطح جهان نزد دانشجویان مهندسی، دانشگاه توئنته به حساب می‌رود. افرادی که شرایط مناسبی برای پذیرش گرفتن از این مرکز را دارند می‌توانند مهارت‌های عملی را حین پشت سر گذاشتن دوره‌های علمی به دست آورند و زمینه ورود به بازار کار بین‌المللی را برای خود ایجاد کنند. موسسه مورد بحث در سال 1961 پایه گذاری شد و برنامه‌هایی علمی پژوهشی متنوعی را در زمینه‌های علوم رفتاری و اجتماعی و مهندسی ارائه کرد.

از آنجایی که هدف اصلی Universiteit Twente کمک به رشد و پیشرفت روز افزون کشور است، همواره در تلاش بوده تا افردی مستعد را جذب و با قرار دادن امکاناتی متنوع در اختیارشان بستری ایده ال را برای آنها فراهم کند.

دانشگاه توئنته دانشگاه ارزان

اگر نسبت به شهریه سالانه دانشگاه‌های برتر جهان اطلاعاتی داشته باشید، بدون شک می‌دانید که  9000 تا 13000 و 12000 تا 16000 یورو  برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد رقم سنگینی به حساب نمی‌رود؛ بر همین اساس می‌توان Universiteit Twente را به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند معرفی نمود. آیا پس از بیان این موضوع همچنان به دنبال تحصیل رایگان هستید؟

در این صورت باید بگوییم برنامه‌های حمایتی مالی‌ای تحت عنوان بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌ها توسط این مجموعه طراحی و در دسترس دانشجویان قرار داده شده‌اند که با استفاده از آنها بخش یا تمامی مخارج پوشش داده می‌شوند.

دانشگاه واگنینگن

پس از معرفی مراکز علمی کم هزینه در حیطه‌های مختلف مانند مهندسی و علوم انسانی، حال بهتر است به سراغ مجموعه‌ای برویم که در حیطه بهبود وضعیت سلامت جامعه فعالیت می‌کند. WUR که به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزشی هلند شناخته می‌شود، تمرکز خود را بر تولید محصولات غذایی و بهبود کیفیت آنها قرار داد. شروع فعالیت آن به سال 1876 باز می‌گردد که بر همین اساس یکی از قدیمی‌ترین مراکز علمی کشور به حساب می‌رود.

دانشگاه واگنینگن دانشگاه ارزان

 

انجام تحقیقاتی پیرامون موضوع‌های علوم گیاهی، دامی، زیست محیطی، مدیریت منابع طبیعی، اجتماعی و کشاورزی و ارائه برنامه‌های متنوع و با کیفیت در رشته‌های بیان شده باعث شده تا Wageningen Universiteit جایگاه مناسبی را در رنکینگ‌های جهانی به دست آورد. از آنجایی که دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد باید به طور میانگین برای سپری کردن دوره مد نظرشان به ترتیب 16000 و 19000 یورو در سال پرداخت کنند، می‌توان موسسه مورد بحث را به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند و جهان به حساب آورد.

دانشگاه صنعتی آیندهوون

برای فعالیت در زمینه فناوری‌های جدید، باید امکانات متنوعی را فراهم کرد که TUE توانسته تمامی پیش نیازها را به خوبی تامین کند. با توجه به این موضوع، بستری ایده آل به وجود آمده که علاقه‌مندان به دوره‌های ارائه شده توسط این مرکز می‌توانند با استفاده از آنها، رزومه پژوهشی و تحصیلی قابل توجهی را برای خود ایجاد کنند.

استفاده از زبان انگلیسی برای تدریس، امکانات رفاهی متنوع مانند بورسیه‌های مختلف و اقامتگاه‌ها باعث شده تا محصلان بین‌المللی نگاه ویژه‌ای به University of Technology داشته باشند. از آنجایی که مرکز بیان شده را به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند معرفی کرده‌ایم، باید بگوییم که این دانشجویان برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید تقریباً سالیانه 11000 و 16000 یورو بپردازند که نسبتاً پایین است.

دانشگاه صنعتی آیندهوون از دانشگاه ارزان

 

تحصیل رایگان در هلند

یکی از اهدافی که بسیاری از افراد به دنبال دستیابی به آن هستند، تحصیل رایگان در هلند است. اگر شما عزیزان نیز در این دسته قرار می‌گیرید، باید بدانید که چنین امری امکان پذیر نیست و نسبت به مقطع و موسسه‌ای که در آن قصد آموزش دیدن را دارید، ملزم به پرداخت شهریه خواهید بود. در کنار فاکتورهایی که بیان کردیم، ملیت هم شاخصه‌ای بسیار مهم و تاثیر گذار است که در مبلغ نهایی تاثیری مستقیم دارد.

آیا پس از بیان این نکته همچنان به دنبال مسیری برای پوشش دادن مخارج تحصیلی خود هستید؟ در این صورت باید بگوییم تقریباً تنها گزینه برای این کار استفاده از بورسیه‌های تحصیلی هلند می‌باشد. این برنامه‌ها توسط سازمان‌های خصوصی، دولتی و دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و بسته به نوعی که دارند در تامین بودجه مورد نیاز بخش یا تمامی دوره به دانشجویان کمک خواهند کرد.

سوالات متداول

آیا تحصیل در هلند مقرون به صرفه است؟

بله. اگر اندکی به هزینه‌های تحصیل در این کشور فکر کنید و آن را با رتبه علمی دانشگاه‌های این کشور در سطح جهان مقایسه کنید، بدون شک به این امر پی خواهید برد که تحصیل در دانشگاه‌های هلند، با هزینه‌های زندگی و تحصیل، به دلیل بالا بودن سطح زندگی و کیفیت خدمات تحصیلی، گزینه‌ای مقرون به صرفه است.

کدام دانشگاه ارزان‌ترین دانشگاه هلند است؟

در ارتباط با ارزان‌ترین دانشگاه هلند، نمی‌توان به صورت دقیق اظهار نظر کرد اما می‌توان گفت، به طور کلی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هلند، ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر از دانشگاه‌های خصوص این کشور خواهد بود.

سخن آخر

مبالغ بیان شده در ارتباط با شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند، مبالغ ثابتی نیستند و ممکن است بسته به رشته، سال شروع تحصیل و تغییرات هزینه‌ها، این مبلغ نیز دستخوش تغییراتی شود. اما دانشگاه‌های معرفی شده در این مطلب، جزو ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند هستند. امیدواریم این مطلب برای شما در مسیر یافتن ارزان‌ترین دانشگاه‌های هلند، مفید و ثمر بخش بوده باشد.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*