تحصیل MBA در هلند؛ معرفی بهترین دانشگاه ها و رشته ها

تحصیل MBA در هلند؛ معرفی بهترین دانشگاه ها و رشته ها

هلند، به عنوان یکی از کشورهای خارجی که دانشگاه‌های معتبری را در دل خود جای داده است و در حال استفاده از سیستم آموزشی نوینی است، همواره به عنوان یکی از اهداف دانشجویان بین‌المللی مطرح بوده است؛ به همین سبب، فرصت تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلفی را در دانشگاه‌های خود برای علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور فراهم کرده است. رشته MBA، یکی از رشته‌های مدیریتی است که فارغ‌التحصیلان آن به عنوان افرادی در سطح جهان شناخته می‌شوند که یکی از پردرآمدترین مشاغل را دارند؛ به همین سبب می‌توان گفت تحصیل در مقاطع مختلف MBA، یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌ها است.

درنامایگریشن به دلیل محبوبیت MBA در هلند، دست به تالیف این مطلب زده است تا شما عزیزان را به طور کامل با این رشته و مقطع تحصیلی آشنا کند. در صورتی که به تحصیل MBA در هلند علاقه‌مند هستید، تا انتهای این مطلب با درنامایگریشن همراه باشید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

MBA چیست؟

MBA مخفف کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. زمانی که در اواخر قرن 19ام میلادی کمبود نیروهای متخصص در زمینه مدیریت بسیار به چشم می‌آمد، این رشته به وجود آمد. امروزه این دوره در اشکال و انواع مختلفی در حال تدریس است.

از جمله انواع مختلف MBA می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دوره دو ساله تمام وقت MBA

این دوره دوساله MBA،به مانند دوره‌های کارشناسی ارشد معمولی بوده و روند برگزاری آن به همین منوال هستند. اگر قصد تحصیل این دوره را در دانشگاه‌های معتبر جهان دارید، بهتر است بدانید که برخی از این دانشگاه‌ها، برای پذیرش دانشجویان در این دوره از آنها مصاحبه اخذ می‌کنند. داشتن سابقه کاری و دانش کافی می‌تواند به شما در قبولی این مصاحبه‌ها کمک شایانی کنند.

• دوره MBA نیمه وقت

این دوره به مانند دوره‌های دیگر نبوده و به صورت نیمه وقت برگزار می‌شود. دوره نیمه وقت MBA، برای افرادی که مشغله کاری بالایی دارند و به سپری کردن این دوره علاقه‌مند هستند، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

• دوره ماژولار MBA

دوره MBA، دوره‌ای پیوسته نبوده و در بین جلسات آن ممکن است فواصل زمانی وجود داشته باشد. مدتی که جلسات آموزش این دوره برگزار می‌شوند، جلسات به صورت پشت سرهم و فشرده صورت خواهند گرفت.

• دوره یک ساله MBA

این دوره MBA یکی از دوره‌های فشرده است که دلیل این فشردگی کوتاه‌تر بودن مدت زمان برگزاری آن است.

• دوره از راه دور MBA

این دوره تحصیلی MBA، بدون نیاز به حضور فیزیکی بوده و می‌توانید از طریق مکاتبه و پلتفرم‌های یا روش‌های آنلاین یا آفلاین به سپری کردن این دوره مشغول شوید.

تحصیل MBA در هلند

آیا به تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند علاقه‌مند هستید؟ در این صورت بهتر است با دانشگاه‌ها و مراکز علمی‌ای که موقعیت تحصیل این رشته در هلند برای مهاجرت تحصیلی به هلند را برای شما فراهم می‌کنند آشنایی پیدا کنید. مؤسسه‌های تحصیلی مختلفی امکان تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کنند.

تحصیل MBA در هلند

از جمله برخی از این موسسه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه اراسموس روتردام
 •  مدرسه تجارت تیاس
 •  مدرسه بازرگانی آمستردام
 •  دانشگاه کسب و کار Nyenrode
 • دانشکده مدیریت ماستریخت (MSM)
 • دانشکده تجارت و اقتصاد دانشگاه ماستریخت
 •  دانشگاه علمی کاربردی ساکسیون
 •  مدرسه کسب و کار هلند
 •  دانشگاه علوم کاربردی لاهه
 •  دانشگاه وبستر – پردیس لیدن
 • دانشگاه آزاد هلند
 •  مدرسه بازرگانی روتردام
 • دانشکده Hanze گرونینگن – مدرسه بازرگانی بین‌المللی
 •  مدرسه تجارت TSM
 •  گروه آموزشی NCOI
 • مدرسه کسب و کار IBO
 • دانشگاه ویرجه آمستردام

برای آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان با این مراکز تحصیلی در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

MBA در دانشگاه اراسموس روتردام

در دانشکده مدیریت دانشگاه اراسموس روتردام، موقعیت تحصیل MBA برای تمامی علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته به وجود آمده است.

MBA در دانشگاه اراسموس روتردام

شما قادر خواهید بود تا از بین 3 برنامه زیر، یکی را برای تحصیل انتخاب کنید:

دوره بین‌المللی تمام وقت MBA

این دوره، دوره‌ای یک ساله و تمام وقت است که در طی آن، شما آموزش‌های مختلفی را پشت سر خواهید گذاشت. از طریق مهارت‌های کسب شده در این دوره شما می‌توانید تجارت‌های بین‌المللی را مدیریت کرده و باعث رونق و پیشرفت آنها شوید؛ علاوه بر موارد بیان شده بهتر است بدانید که برای پذیرش در دوره بین‌المللی تمام وقت MBA باید مدرک لیسانس یا معادل آن را اخذ کرده و حداقل 3 سال سابقه کاری داشته باشید.

MBA اجرایی

این دوره، در دسته دوره‌های MBA نیمه وقت به حساب می‌آید. مدت زمان تحصیل در این دوره 18 ماه است. دوره MBA اجرایی برای کسانی که در زمینه مدیریت در حال فعالیت هستند و به دنبال بهبود وضعیت شغلی خود هستند، گزینه‌ای بسیار مناسب است. از جمله ضروری‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش در این دوره، داشتن مدرک لیسان یا معادل آن و حداقل 4 سال سابقه کاری است.

مدیریت اجرایی MBA کلن روتردام

این برنامه تحصیلی، برنامه درجه دو بین‌المللی به حساب می‌آید. اگر در مدیریت حرفه‌ای هستید و حداقل 4 سال سابقه کاری دارید، این دوره 24 ماهه نیمه وقت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با تحصیل در دوره مدیریت اجرایی MBA کلن روتردام، شما قادر خواهید بود تا موقعیت شغلی خود را ارتقا داده و در مدیریت تجارب جدیدی کسب کنید.

مدرسه تجارت تیاس

این مدرسه تجارت، 4 برنامه در زمینه MBA را ارائه می‌دهد. اگر به دنبال تاثیر گذاشتن بر روی تجارت و جامعه هستید، تحصیل در برنامه‌های MBA مدرسه تجارت تیاس می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این دوره‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

MBA اجرایی در صنایع غذایی و کشاورزی

آیا زمینه کاری شما صنایع غذایی و کشاورزی است؟ آیا هدف شما از تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند پیشرفت در زمینه کاریتان است؟ در این صورت دوره MBA اجرایی در صنایع غذایی و کشاورزی یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس برای شما خواهد بود.

MBA تمام وقت

این دوره برای افرادی است که در زمینه تجارت و مدیریت حرفه‌ای هستند و به دنبال پیشرفت روز افزون در مسیر تجاری خود هستند. با شرکت در این دوره 1 ساله، افرادی که دارای ویژگی‌های بیان شده هستند می‌توان از سطح کاری فعلی خود فراتر رفته و در موقعیت‌های شغلی بسیار مناسب‌تری قرار بگیرند.

MBA اجرایی

این دوره MBA، دوره‌ای نیمه وقت است که برای افراد جاه طلب بسیار مفید خواهد بود. اگر به دنبال تحصیل در دوره MBA اجرایی آن هم به زبان انگلیسی در هلند هستید، دوره MBA اجرایی مدرسه تجارت تیاس می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس برای شما باشد.

MBA اجرایی در تجارت بین‌المللی جهانی

اگر به تحصیل در این دوره علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید با پذیرش در این دوره، 19 ماه زمان خواهد برد تا تحصیل به زبان انگلیسی در این دوره نیمه وقت را به اتمام برسانید. هزینه تحصیل در این دوره چیزی بالغ بر 7500 یورو است.

تحصیل MBA در مدرسه بازرگانی آمستردام

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی استعدادهای خود در زمینه تجاری هستید، تحصیل MBA در مدرسه بازرگانی آمستردام بهترین گزینه برای شما است. دوره‌های این موسسه به شما در آمادگی برای پیشرفت در محیط تجاری بین‌المللی کمک می‌کند.

تحصیل MBA در مدرسه بازرگانی آمستردام

از جمله دوره‌های MBA که در مدرسه بازرگانی آمستردام ارائه می‌شوند، می‌توان به وارد زیر اشاره کرد:

مدیریت بازرگانی (MBA آمستردام)

این برنامه MBA در هلند، به شما این امکان را می‌دهد تا ذهنیت جهانی خود را گسترش دهید و به عنوان یک رهبر با روحیه و مهارت‌های کارآفرینی بالا شناخته شوید. شما قادر خواهید بود تا به یکی از 3 صورت تمام وقت، نیمه وقت و ترکیبی در این برنامه تحصیلی شرکت کنید. برای اخذ پذیرش در این دوره باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •  مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر
 •  3 سال سابقه کار
 • گزارش نمره GMAT / GRE
 •  تسلط به زبان انگلیسی

مدیریت بازرگانی (MBA ترکیبی)

این برنامه تحصیلی، به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت ترکیبی کارشناسی ارشد MBA در هلند را سپری کنید. اما ممکن این سوال برای شما به وجود بیاید که روند تحصیل در این دوره چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، تحصیل مدیریت بازرگانی در مدرسه آمستردام به دو قسمت آنلاین و حضوری تقسیم می‌شود.

MBA داده‌های بزرگ و تجزیه و تحلیل کسب و کار

اگر به دنبال به دست آوردن تجربه‌ای جدید هستید، تحصیل در دوره MBA داده‌های بزرگ و تجزیه و تحلیل کسب و کار می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این نوع از MBA، دوره‌ای بین رشته‌ای بوده و به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های مختلفی در فضای کلان داده‌ای رو به رو شوید و آنها را با موفقیت پشت سر بگذارید.

MBA در مدیریت مراقبت‌های بهداشتی

MBA در مدیریت مراقبت‌های بهداشتی، یکی از انواع جالب و چالش برانگیز MBA به حساب می‌آید. مدت زمان لازم برای سپری کردن این دوره چیزی در حدود 2 سال بوده و این دوره به صورت نیمه وقت برگزار می‌شود.

در طی این دوره، شما خواهید آموخت که چگونه در برابر تغییرات و نوآوری‌ها به صورت موثر واکنش نشان دهید. از این طریق شما قادر خواهید بود تا تئوری‌های مختلف و پایداری را برای بهبود وضعیت به وجود آمده ارائه دهید.

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

دانشگاه وبستر – پردیس لیدن

از آنجایی تحصیل در رشته MBA می‌تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد، این دانشگاه تمهیدات مختلفی را برای سهولت تحصیل این دوره در نظر گرفته است؛ به عنوان مثال شما قادر هستید از بین تحصیل حضوری و آنلاین، نوع دوره متناسب با شرایطتان را انتخاب کنید.

دوره‌های حضوری MBA دانشگاه وبستر معمولاً به این صورت برنامه ریزی دهند که کلاس‌ها در بعد از ظهر برگزار شوند تا افراد شاغل با مشکل برای حضور در آنها رو به رو نشوند.

دانشگاه وبستر - پردیس لیدن

تحصیل MBA در دانشگاه وبستر، به این صورت است که شما دروس هسته اصلی MBA را به مدت 30 تا 33 ساعت پشت سر خواهید گذاشت. به غیر این دروس اصلی، از بین دوره‌های زیر می‌توانید برای تکمیل حداقل ساعت مورد نیاز برای فارغ‌التحصیلی، یکی از گرایشات MBA را که در زیر آمده‌اند انتخاب کنید:

 •  MBA با تاکید بر امنیت سایبری
 •  مدرک دوگانه با کارشناسی ارشد مدیریت و رهبری
 •  MBA با تاکید بر مدیریت پروژه

سوالات متداول

آیا تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند به زبان انگلیسی است؟

بله. دوره‌های مختلفی در دانشگاه‌ها و مدارس مدیری و تجارت هلند وجود دارند که علاقه‌مند به تحصیل MBA در هلند می‌توانند در آنها شرکت کنند.

آیا تحصیل MBA در هلند رایگان است؟

خیر. معمولاً تحصیل در اکثر این دوره‌ها با پرداخت شهریه مد نظر دانشگاه امکان‌پذیر خواهد بود.

آیا تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند مقرون و به صرفه است؟

بله. تحصیل در دوره‌های مختلف و متنوع با سیستمی نوین و در مراکزی با سطح علمی بالا را می‌توان به عنوان دلایلی برشمرد که باعث مقرون و به صرفه بودن تحصیل کارشناسی ارشد MBA در هلند می‌شوند.

سخن آخر

در این مطلب سعی ما بر آن بود تا شما را MBA در هلند آشنا کنیم. به همین سبب دانشگاه‌ها و مراکز علمی مختلفی را که رد این کشور به ارائه دوره‌های متنوع MBA مشغول بوده‌اند را مورد بررسی قرار دادیم. امیدوارم از این مطلب لذت برده و اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*